Strijden tegen Duitse bestanden bij euthanasie Kijk, kelderrestanten bij Gall Gall. „Lubbers weigerde TV10 te redden" EecdaeSoivumt jmeegse kliniek _J over de grens Telefoon milieu klachten roodgloeiend TIËNTEN VERENIGING OVER KORT GEDING INEKE STINISSEN: IEUWO Door schrappen bezuiniging: 2600 onderwijsbanen extra Regels nodig voor afstaan lichaamsdelen Toeslagen op WVC „volstrekt normaal" WOENSDAG 10 JANUARI 1990 PAGINA 3 EGEN De Sint Maartenskliniek megen (333 bedden), een gespecia- 1 ziekenhuis voor orthopedie, reu- 2he ogie en revalidatiegeneeskunde, al t met lange wachtlijsten. De direc ted jt dat aan het te krappe budget en veegt behandeling van Nederland- iënten in het buitenland. „We zit- eSedicht bij de grens", aldus de di- daarover wel eerst overleg zal k^n met de ziektekostenverzeke- Op de wachtlijst staan vooral ;n op die een ingewikkelde opera- dig hebben en die vanuit het hele naar de gespecialiseerde kliniek verwezen. Patiënten met zware leningen moeten doorgaans zes tot maanden wachten. Een vrouw in Amsterdam die niet overweg kon met de automatische versnelling van deze auto, ramde de glazen pui van een huis en kwam op de ineengeschoven huisraad tot stilstand. De woning was net gerenoveerd. FOTO: ANP Gedupeerde boer voorkomt epidemie van abortus Bang KOEKANGE Door attent reageren van de 72-jarige veehouder H. Kreuze in Koekange is een epidemie van abortus Bang voorkomen. Door vreemd gedrag van één van zijn dertien koeien vreesde de veehouder voor deze ziekte. Hij scha kelde een veearts in en uit een bloed monster bleek dat het om de gevreesde bacterie ging. Zijn koeien, van wie er nog maar één was besmet, moesten worden afgemaakt. De boer lijdt daardoor bijna een ton schade, die niet door de verzeke ring wordt gedekt. In 1987 kwamen tal rijke besmette runderen uit België en Frankrijk ons land binnen. In Brabant werd vorig jaar nog een heel bedrijf met 950 koeien opgeruimd. De ziekte leidt tot spontane abortussen bij drachtige koeien en is zeer besmettelijk. DEN HAAG De actie Milieumelder van de Consumentenbond, waarin burgers deze week te lefonisch hun klachten en suggesties over milieu zaken kunnen melden, blijkt een succes. Een woordvoerder van de bond sprak vaneen „gek kenhuis". De twaalf mensen achter de telefoons hebben binnen twee dagen ruim 1.600 bellers te woord gestaan. Het probleem van de verpakkin gen scoort het hoogst. „Nog geen klosje garen" is tegenwoordig zonder plastic omslag te koop, aldus één van de bellers. Ook de inzameling van klein chemisch afval (zoals batterijen, verfafval en make-up) blijkt een probleem. Veel mensen we ten nog steeds niet waar het schadelijke spul heen moet. Tenslotte blijft ook het reclame-drukwerk een bron van ergernis. De Consumentenbond stelt de Milieumelder open tot vrijdagmiddag vijf uur. Nitraatgehalte blad groenten moet omlaag DEN HAAG De huidige win- ternormen voor het nitraatgehal te in bladgroenten zoals andijvie, spinazie en sla moeten worden verlaagd. Uit oogpunt van be scherming van de volksgezond heid liggen de normen niet op een bevredigend niveau, ant woordt staatssecretaris H.J. Si mons op schriftelijke vragen van het PvdA-kamerlid De Pree. Volgens Simons loopt de consu ment geen enkel risico zolang niet vaker dan twee keer per week nitraatrijke groenten als hoofdgroente worden gegeten. Het blad Koopkracht adviseert één keer 1 VANDAAG IN HET V! tl* lsELO/H AARSBERGEN z0lwij zijn een kort geding tegen verpleegtehuis dat (Viedenbroek in Haaks- »ts \»i omdat nu duidelijk is Oprden dat de behandeling brfevrouw ^ne^e Stinissen Terkelijk is gestaakt. Wij ov^ als belangenbehartiger 'eggj>atiënten dat het geval (sen niet op zichzelf staat it in de gezondheidszorg meer groepen comapa- valt(n en hulpbehoevende be et vfcn in de problemen ko- vinden het princi- verlionverantwoord dat men* ze^ £een wensen ken" jkunnen maken, worden tj" %gt G. van den Berg, di- ■erkir van de Nederlandse nteijitenvereniging (NPV) in ielichting op een kort ge- dat zijn vereniging heeft spannen tegen Het Wie- •oek in Haaksbergen. Het dient vanmiddag voor Imelose rechtbank. De hoopt dat de fechter Het Wiedenbroek zal dwingen de behandeling van Ineke Stinis sen te hervatten en dat het vonnis een waarschuwing zal inhouden-voor medisch perso neel. Betekent dit kort geding nu dat uw vereniging onder alle omstandigheden euthanasie afwijst? Van den Berg: „Wat er met Ineke Stinissen dreigt te ge beuren zien wij niet als eutha nasie. Euthanasie is in onze ogen een vorm van levens beëindiging die gebeurt op verzoek van de patiënt. Als de patiënt zelf niets kan medede len is levensbeëindiging voor ons uitgesloten, tenzij iemand zodanig beademd moet worden dat er eigenlijk geen leven is. Van een comapatiënt kun je dat niet zeggen. Die wordt meestal niet beademd. Alle functies worden normaal ver vuld. Dat is bij Ineke Stinissen ook'zo. Alle organen functio neren normaal, ze reageert op dag en nacht. Goed, ze krijgt kunstmatig haar voeding, maar dat is bij veel gehandi capten en hoogbejaarden ook Normaal? Het klinkt een beetje raar als iemand in coma ligt en u praat dan over 'normaal functione ren'. Dat is toch niet normaal? Van den Berg: „Misschien dat niet normaal voor mense lijke begrippen, maar wat vindt u dan van ernstig ver standelijk gehandicapten? Dan zeggen we toch ook niet; daar is geen plaats meer voor in de samenleving. Juist met de mo gelijkheden die we nu hebben kun je veel meer bestrijden en verzachten dan vroeger. Afge zien nog van ethische kant moet je bij coma-patiënten heel voorzichtig zijn. Ik las pas een verhaal van een ex-coma- patint die is ontwaakt. Het blijft mogelijk". Is het niet buitengewoon triest dat uitgerekend over deze zaak een principiële discussie losbarst? En bent u niet bang dat de lijdensweg van me vrouw Stinissen door uw in grijpen wordt verlengd? „Eerlijk gezegd zien wij dit niet als lijden, en velen met ons. Comapatiënten lijden niet. Ze functioneren normaal, ze word'en uitstekend verzorgd. Natuurlijk is deze discussie triest. Wij zoeken de publici teit niet. Wij hadden het ook liever niet gehad. Wij zeggen doodgewoon: als een verzor gingstehuis zoveel jaren ie mand zo goed verzorgt, gaat het niet aan daarmee te stop pen. Wij hebben die discussie niet aangezwengeld. Dat heb ben anderen gedaan". Hij voegt er aan toe: „Alle toonaangevende mensen in het patiëntenrecht zeggen: dit mag niet. Ieder mens heeft recht op juridische bijstand. Dat kun nen comapatiënten zijn of hoogbejaarden. Juist de zwak keren hebben extra aandacht en bescherming nodig, zeker in de gezondheidszorg. Er is nu een verpleegtehuis dat zegt: die zorg nemen wij niet meer voor onze rekening. En dat ac cepteren wij niet. Er was een rechtsgang open geweest. De genen die deze euthanasie wil den hadden naar de Hoge Raad kunnen stappen en kun nen zeggen: wij vinden dat de behandeling moet worden ge staakt. Het gaat niet aan dat even onderling te beslissen". De directeur van de Neder landse Patiëntenvereniging concludeert dat ons land op euthanasie-gebied „erg een zaam" in de internationale ge meenschap staat. „Buitenland se artsenverenigingen en juris tenorganisatie zijn allemaal te gen euthanasie. In het verle den hebben we er ingrijpende discussies over gehad. We heb ben met elkaar mensenrechten opgebouwd en gezegd: wat er in Duitsland is gebeurd mag nooit meer. Dat zouden we op deze wijze weer gaan uithol len. Er is nu een grote onze kerheid bij ouderen. Mensen worden angstig, ze durven niet meer opgenomen te worden. Het Wiedenbroek doet met zijn maatregel heel veel kwaad". Niet zinloos Hoe kijkt u zelf aan tegen een langdurige coma? De behande ling van Ineke Stinissen was toch zinloos geworden? De di rect betrokkenen vonden dat zelf kennelijk ook. Van den Berg: „Zolang ie mand functioneert is een be handeling niet zinloos. Dat vindt de betrokken verpleeg kundige staf van Het Wieden broek ook. Die heeft mevrouw Stinissen jarenlang uitstekend verzorgd, anders was ze niet in leven gebleven. Eén familielid vindt voortgezette behande ling zinloos. Wij krijgen veel reacties van mensen die het met deze moedwillige levens beëindiging niet eens zijn en die bang zijn voor grensover schrijdende maatregelen. Als dit doorgaat kan de discussie over de volgende categorie pa tiënten worden opgestart. Ik zeg niet dat het allemaal niet heel moeilijk is, hoor, maar wij zijn heel bang voor een sneeuwbaleffect". Wat gaat er gebeuren als u het kort geding verliest? „Weten we nog niet. Mogelijk zullen we dan achteraf op een strafvervolging aansturen". ARVID VAN DER WOLF Minister Ritzen en staatssecretaris Wallage achter de tafel in Nieuwspoort bij de presentatie van hun gewijzigde begroting. FOTO: ANP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het schrappen van de vierjarï- genmaatregel uit de on derwijsbegroting betekent met ingang van het nieu we schooljaar een uitbrei ding van het aantal banen in het basisonderwijs met 2600. Staatssecretaris Wallage maak te dit gisteren bekend bij de presentatie van de veranderin gen op de onderwijsbegroting voor 1990, die nog is opgesteld door de oud-bewindslieden Deetman en Ginjaar-Maas. De onderwijsbonden ABOP, KOV, NGL en PCO hebben zich gematigd positief over de gewijzigde onderwijsbegroting uitgelaten. Zij zijn „verheugd" over het ongedaan maken van enkele bezuinigingen van ex- minister Deetman. De bonden zijn minder te spreken over de manier waarop minister Rit zen dit besluit wil bekostigen, maar hebben verklaard zich er niet tegen te verzetten. Voor het Verband van Bestu renorganisaties van Katholie ke onderwijsinstellingen (VBK) is de financiering ech ter „onaanvaardbaar". Het VBK is van mening dat de scholen het geld voor de 2600 extra banen zelf moeten op brengen. Ze noemt de maatre gel „een sigaar uit eigen doos". Staatssecretaris Wallage zette uiteen dat doordat kleuters weer vanaf hun vierde ver jaardag naar school mogen en niet pas in september daarna, in feite 3500 banen ontstaan. Om de vierjarigenmaatregel in 1990 volledig mogelijk te ma ken hebben de bewindslieden voorzien in een tijdelijke kor ting op de personeelsformatie. Scholen met een groeiend aan tal leerlingen krijgen daardoor later een extra leerkracht toe gewezen dan nu het geval is. Deze maatregel 'kost' het on derwijs 900 banen. Per saldo een winst van ongeveer 2600 vacatures in het basisonder wijs. Volgens de katholieke besturenbonden gaan in elk geval negentig basisscholen wat het aantal leerkrachten betreft er op achteruit. Kinderopvang nt h van een ten i dergé e gn cingsacties g PTT Contest eschort en! Onder het motto 'Kwaliteit kinderopvang als zeepbel uit elkaar' hebben verontruste Amsterdamse moeders gisteren actie gevoerd tegen beleids voorstellen over kinderopvang in de hoofdstad. FOTO: ANP HAAG De stakingsac- )ij PTT Contest in Den worden opgeschort. De nden hebben hiertoe be nadat de PTT-directie i had laten weten dat n sociale begeleidingsre- komt voor de gehele Nederland NV. Bij PTT- ;r Contest (een technisch f) zouden door een reor- itie 180 van de ongeveer arbeidsplaatsen moeten ijnen. Het personeel erp een sociaal plan, p de bonden de PTT-di- onder stakingsdreiging ultimatum stelden dat orgen zou verstrijken, derhandelingen bij Con- epen met name stuk op erkgelegenheidsgaranties ilarisperspectieven voor irknemers die overtollig AMSTERDAM Er vindt een geleidelijke verzakelijking en commercialisering plaats van het menselijk lichaam. Het ont wikkelen van een rechtsregiem waarin de zeggenschap over het eigen lichaam wordt geregeld is hard nodig, aldus prof. mr. J. Gevers gisteren bij de aanvaarding van het ambt van hoogleraar gezondheidsrecht aan de Universiteit van Am sterdam. De lacune in de wetgeving komt vooral duidelijk naar voren na het overlijden van de mens. Voor het uitnemen van cel len of weefsels is altijd toestemming nodig van de betrokke ne. Over de status die in de rechtsleer aan een lijk wordt toegekend bestaat minder eenstemmigheid, concludeert Ge vers. De toenemende commerciële waarde die aan het li chaam wordt toegekend roept bovendien de vraag op of het grondwettelijk recht dat de mens zelf over zijn lichaam mag beschikken, automatisch een onbegrensde vrijheid inhoudt om over het eigen lichaam overeenkomsten te sluiten. Ge vers is van mening dat die vrijheid beperkt is. Het afstaan van lichaamsmateriaal mag niet tegen betaling plaatsvinden, vindt hij. „Niet alleen omdat dit een zaak van ideële motieven dient te zijn, maar ook om een oneigenlijke prikkel tot medewerking te vermijden". JOOP VAN DEN ENDE: (Van onze parlementaire redactie) HILVERSUM Premier Lubbers had kunnen voorkomen dat TV10 een mislukt avontuur is. Maar hij heeft dat willens en wetens geweigerd. Deze beschuldiging heeft Joop van den Ende, voormalig directeur van TV10, gis teravond geuit in het TROS-programma van Ivo Niehe. Volgens Van den Ende waren diverse grote uitgevers vorig najaar bereid om de door TV 10 benodigde veertig miljoen gul den op tafel te leggen. Zij stel den alleen als eis dat zij heel even apart konden praten met Ruud Lubbers en Wim Kok, de leiders van CDA en PvdA, die bezig waren een coalitie te sluiten. Lubbers weigerde ech ter, omdat hij vond dat hij als kabinetsformateur geen enke le buitenstaander te woord moest staan, aldus Van den Ende. Daardoor zou de zaak zijn afgeketst. Overigens vindt Van den Ende dat hij zelf de eindver antwoordelijkheid draagt voor de gang van zaken. „Ik heb me laten adviseren, door di verse advocatenkantoren en ook over de financiële zaken. Maar de uiteindelijke beslis sing heb ik zelf genomen. Dus ik ben zelf verantwoordelijk voor wat er gebeurd is. Maar ik ben en dat is toch wel keihard aangekomen wel te goed van vertrouwen geweest. Ik wil graag het posi tieve zien in de dingen. Dat was mijn probleem. Ik had wat flinker moeten zijn, denk ik". Brinkman Toch heeft Van den Ende niet alleen slechte herinneringen aan de politiek. Hij denkt met plezier terug aan de contacten met Elco Brinkman, die nu fractieleider is van het CDA, maar daarvoor minister van WVC. Op een oktoberzondag vorig jaar belde Van den Ende naar Brinkman om te zeggen dat hij op het punt stond een contract te sluiten met het Franse TF1 en het Amerikaanse NBC. Maar eerst .wilde hij weten of er niet toch nog een mogelijk heid was om TV10 voor Ne derland te behouden. „Ik belde hem op vanuit Parijs en zei: ik zit hier een stukje Nederland te verkopen en ik voel me daar niet lekker bij. Waarom gaan we niet nog een keer bij elkaar zitten om te praten9". De dag daarop, om vijf uur 's middags, zaten Van den Ende, de betrokken uitgevers en Tros-voorzitter Minderop bij de minister. „Daaruit putte ik de hoop dat het toch moge lijk was om heel snel in Ne derland commerciële tv in te Schade Aan het einde van het gesprek vertelde Van den Ende, die lid is en blijft van de VPRO, dat het mislukken van TV10 hem persoonlijk niets heeft gekost. „Ik ben geen financier. Er is een groep financiers en die hebben de verantwoordelijk heid voor dat gedeelte. Ik heb de verantwoordelijkheid ge had voor de programmering en voor de artiesten. Met het afsluiten van het driejarige contract met CLT heb ik als bedrijf daar geen schade van ondervonden. Dus zo gek heb ik het nog niet gedaan. De fi nanciers hebben de schade. Ik denk dat die schade loopt tus sen de 30 en 45 miljoen. Ja, dat is verschrikkelijk veel geld". Elsevier en VNU kopen 38 procent aandelen Véronique AMSTERDAM/HAARLEM De uitgevers Elsevier en VNU nemen samen 38 procent van de aandelen in het commerciële televisiebedrijf RTL-Véronique over van European Media In vestors, een maatschappij onder leiding van de NMB Post bank Groep. European Media Investors is een beleggingsinstelling waarin ook het belang dat NMB Postbank in Véronique heeft, is on dergebracht. VNU en Elsevier zullen volgens een woordvoer der van Véronique beide de helft van het 38-procentsbelang krijgen. Voor het overige is Véronique voor 35 procent in handen van de Luxemburgse omroep CLT, 10 procent is van de Luxem burgse investeringsbank SNCI, 5 procent van de Luxemburg se beleggingsmaatschappij Projects Etudes, 2 procent van Phi lips en 10 procent van de bank Credit Lyonais. Nu de grote uitgevers met Véronique in zee gaan en de pro- dukties van Joop van den Ende moeten gaan zorgen voor programma's die veel kijkers naar Véronique trekken, wordt er ernstig aan getwijfeld of de Nederlandse advertentiemarkt groot genoeg is om naast Véronique nog winstgevend com merciële televisie te kunnen bedrijven. Benoeming OenW ZOETERMEER A.J.J. in 't Groen (39) is benoemd in een groep deskundigen die onder leiding van de organisatie-advi seur drs J. Barneveld uit Am sterdam de organisatie van het ministerie zal analyseren. In 't Groen was plaatsvervangend directeur voorlichting van het ministerie. Hij wordt in die functie opgevolgd door H. Brons (33), die ook als eerste woordvoerder van minister Ritzen zal optreden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er is niets bijzonders aan de hand met de sala ristoeslagen die de laatste twee jaar zijn uitgekeerd aan een aan tal ambtenaren van het ministerie van WVC. De hoogste ambte naar op het departement, secretaris-generaal H. de Boer, vindt het zwaar overdreven dat het weekblad Vrij Nederland daar deze week ophef over maakt. „Dergelijke regelingen worden ook op andere ministeries toegepast", aldus De Boer. Volgens Vrij Nederland hebben tientallen topambtenaren van WVC sinds 1988 een salaristoeslag gekregen, variërend van 10.000 tot bijna 27.000 per jaar. De Boer gaf de uitkering van deze bonussen vanmorgen via de VAR A-radio grif toe. „Het be treft trouwens geen tientallen ambtenaren, maar zelfs honder den", zei hij, eraan toevoegend dat ook dit jaar met het betref fende beloningssysteem zal worden doorgegaan. De extra beta lingen vloeien voort uit regelingen die al onder het eerste kabi- net-Lubbers zijn ontworpen en door het tweede kabinet-Lub- bers zijn uitgewerkt. Destijds is besloten dat financiële extraatjes gegeven mochten worden aan ambtenaren met een bepaalde 'schaarse' deskundigheid, zoals accountants en computerspecia listen. Later zijn daar nog wetenschappelijke onderzoekers en personen met een bijzondere managementsfunctie aan toege voegd. De salaristoeslagen zijn vooral bedoeld om de overloop naar het bedrijfsleven een halt toe te roepen. Ook kunnen bij zondere individuele prestaties worden beloond. De Boer erkende overigens dat er in 1988 en 1989 op zijn ministerie schoonheids- fouten zijn gemaakt bij het uitkeren van de toeslagen. In enkele gevallen is afgeweken van het principe dat het om puur indivi duele beoordelingen en beloningen moet gaan. Zo kreeg een keer een groep ambtenaren collectief een salaristoeslag. (ADVERTENTIE) Wie wat van wijnen weet, weet dat kelder restanten de moeite van een bezoekje waard zijn. Wij raden u dan ook aan snel even bij uw Gall Gall te gaan kijken. Daar staan nu veel wijnen voor verrassend kleine prijzen met 10°/o korting. Houders van onze wijnklanten kaart krijgen zelfs 20%. Een goede reden om ook kaarthouder te worden.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3