Leegloop kerken bedreiging voor toekomst orgelmuziek CcidócSouAcml"1 brieven van lezer kerk wereld Prof. dr. F.O. van Gennep overleden Volksreligie kan bevrijding mensen dienen GEESTELIJK LEYEN/OPINIE CeidócSoiwamt WOENSDAG 10 JANUARI 1990 PAGINjf JN Vaticaan: meer aandacht voor kerkvaders in opleidingen VATICAANSTAD De Vaticaanse congregatie voor het katholieke onder wijs heeft de bisschoppen opgeroepen in de priesteropleiding veel aandacht te be steden aan de kerkvaders. Het werk van theologen als Augustinus en Ambrosius is doortrokken van een „frisse geur van echte waarheid en christelijke echtheid", die voor hedendaagse stromingen van spiritualiteit een bijzonder goede voe dingsbodem kunnen zijn, aldus de con gregatie in een deze week uitgegeven in structie. Het document ziet overeenkom sten tussen de wereld waarin de kerkva ders leefden, en deze tijd. Er is een nieu we wereld op komst waarin de kerk moet nagaan welke geestelijke en cultu rele waarden voor het christelijk geloof waardevol zijn. De kerk moet enerzijds haar identiteit bewaren, anderzijds in de huidige cultuur „de hele rijkdom van het geloof" aanbieden. Volgens de congrega tie heeft de theologie altijd geweten dat bij de kerkvaders iets te vinden is dat bestand tegen de vluchtigheid van de tijd. Het Vaticaan is daarom ongelukkig met theologische opvattingen waarin het getuigenis van de kerkvaders en in het algemeen de kerkelijke traditie weinig aandacht krijgt.In zulke opvattingen worden bijbelse opvattingen direct gwconfronteerd met de sociale werke lijkheid. De theologen worden zo „ge vangenen van hun eigen historische ho rizon" en passen zich maar al te gemak kelijk aan filosofieën en ideologieën die in de mode zijn, aan. Een hoffelijk man trapt niet op de schaduw van zijn medemens Chinees gezegde „Kerken in de leer bij Humanistisch Verbond" DALFSEN De kerken zouden het lef van het Hu manistisch Verbond moeten hebben en eenzelfde „ver kooptechniek" als de huma nisten. Ze moeten alleen geen lucht verkopen zoals het Humanistisch Verbond doet, zo zei ds. P. Boomsma, lid van het gereformeerde synodebestuur, dinsdag op de tweede dag van de jaar lijkse conferentie van de Evangelische Alliantie te Dalfsen. „Het enige waarin de huma nisten iets voorstellen, is hun verkooptechniek", aldus de predikant uit Apeldoorn. „Het getuigt van durf, als je met een onnozel, uit de kluiten ge wassen clubje van 20.000 mensen half Nederland kunt doen geloven dat je alle bui tenkerkelijken vertegenwoor digt". Volgens Boomsma missen kerken het lef om uit te ko men voor hun boodschap. „Er heerst een enorme verlegen heid met wat ons is toever trouwd, terwijl de kerk als grootste vrijwilligersorganisa tie wel degelijk iets te bieden heeft. De kerk weet alleen haar boodschap niet te bren gen". Een stap in de goede richting is volgens Boomsma de oprichting van het Inter kerkelijk Media Instituut, waarvoor de gereformeerde synode onlangs 25.000 gulden beschikbaar stelde. „Geloven wij zelf wel in ons artikel", zo vroeg de predi kant, die zijn toespraak toe spitste op de opbouw van de geloofsgemeenschap. „Een voorganger op de kansel die meent wat ie zegt, is al een heel stuk gemeenteopbouw". In de ogen van Boomsma, die van 1977 tot 1982 directeur was van de evangelische jon gerenbeweging Youth for Christ, is de ideale geloofsge meenschap opgebouwd uit al lerlei kleine groepen. In na volging van anderen noemde hij deze „ABC-kringen", waar activiteiten, bezinning en con tact wekelijks op het pro gramma staan. In deze kleine groepen kan gewerkt worden aan onderling pastoraat, per soonlijke geloofsopbouw en gezamenlijke verantwoorde lijkheid, waardoor uiteinde lijk ieders betrokkenheid bij kerk en geloof zal toenemen, zo voorziet de predikant. Wil deze droom van Booms ma ooit uitkomen, dan moet er eerst een einde komen aan de „tirannie" van de volle kerkelijke agenda's en verga derschema's die geen ruimte laten voor rust, bezinning en gebed. Ook zullen de „uiter mate taaie kerkelijke structu ren" vervangen moeten wor den door dynamischer vor- Amerikaanse beurs voor Mient-Jan Faber DEN HAAG De Ameri- kaanse MacArthur Founda tion heeft IK V-secretaris Mient-Jan Faber voor ander half jaar een beurs toegekend om een boek over de ontwik keling van de civiele samen leving in Europa te schrijven. Faber, die secretaris van het Interkerkelijk Vredesberaad blijft wil niet alleen aandacht besteden aan de recente ont wikkelingen in Oost-Europa, maar ook aan problemen als de armoede en de milieuver ontreiniging in Europa. Ook de rol van de EEG komt aan de orde. Het dagelijks bestuur van het IKV beraadt zich volgende week over de tijdelijke ver vanging van Faber. De beurs voor Faber heeft vooralsnog geen gevolgen voor het be sluit van oktober vorig jaar om het aantal arbeidsplaatsen bij het IKV van zeven tot vijf terug te brengen. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar 's-Gravenhage C. van der Sluis te Rozenburg; aange nomen naar Deil en Enspijk C. van der Zwaard, kand. te Utrecht. Beroe pen te Enschede (part-time) (nieuwe pred.plaats) H.F. Venema, eervol ontheven pred. aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. Aange nomen naar Ede (toez.) C. van de Worp te Dussen. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Harderwijk H.J. Room te Alphen aan den Rijn. Bedankt voor Hoogvllet-Spijkenlsse J.W. van der Jagt te Emmeloord. AMSTERDAM „Met het oog op de leegloop van kerken, de vergrij zing en verzuiling onder organisten is er plaats voor reële gevoelens van bezorgdheid over de toe komst van de vereniging en de orgelmuziek." Dat zegt voorzitter prof. dr. F. C. Stam van de Neder landse Organistenvereni ging (NOV) aan de voora vond van een reeks acti viteiten ter gelegenheid van hét honderdjarig be staan. Beroepsorganisten lijken ge doemd tot het spelen voor een publiek dat bestaat uit twaalf bejaarden, meent Stam. „Door de secularisatie komen steeds minder mensen in contact met orgelmuziek, die in onze cultuur nu eenmaal voorna melijk in kerken te beluiste- rén valt", legt Stam uit. „Jon ge mensen raken niet zoals vroeger vanzelfsprekend ge ïnteresseerd in orgelmuziek en gaan steeds minder op or gelles." De NOV is de oudste en grootste organistenvereniging van Nederland en de enige die openstaat voor organisten uit alle religieuze geledingen. „Door het bestaan van in to taal vijf verschillende orga nistenverenigingen blijft hun slagkracht zwak en de finan ciële draagkracht laag. Ze tre den niet als één blok naar buiten. Onder de huidige maatschappelijke omstandig heden zou dat wel eens de nekslag kunnen betekenen voor de orgelmuziek en het bestaan van een orgelcul tuur", aldus Stam. De enige bron van inkomsten voor de NOV is het contribu- tiegeld van de 1.500 leden, die elk 75 gulden per jaar betalen. Het Van den Heuvel-orgel in Katwijk aan Zee. De vereniging is landelijk op gedeeld in 11 districten die na aftrek van de verenigingskos ten jaarlijks maar 300 gulden te besteden hebben. Zij stellen elk hun eigen jaarprogramma op met onder meer concerten en lezingen over orgelbouw. „Bepaalde stichtingsbesturen van kerken vragen nu al 250 gulden kerkhuur per dagdeel, wat een organistenvereniging met een laag budget zich niet kan veroorloven. Voor spon sors zijn we bovendien niet interessant, omdat ons bereik te klein is. Je kunt je daarom afvragen waar orgels voor dienen als organisten ze niet eens kunnen bespelen", aldus Stam. Het lijkt hem noodzakelijk maar tegelijk bijna onhaal baar om het „kerkelijk imago" van het orgel te ver anderen. „Iedereen lijkt or gelmuziek te associëren met rampen en begrafenissen en daar moeten we vanaf", stelt Stam. Zo heeft J.S. Bach ette lijke muziekstukken voor or gel geschreven, die niet speci fiek bedoeld zijn als kerkmu- De NOV werd op 16 januari 1890 in Amsterdam opgericht als begrafenis- en pensioen fonds voor oudere organisten en hun weduwen. „Organis ten hadden in die tijd geen aanzien en nauwelijks een in komen. Zij kregen geen gel delijke bijstand van de kerk in geval van ziekte, ondanks het feit dat organisten werk nemers van de kerk waren. De Amsterdamse organisten moesten eerst bij het centrale uitbetalingsbureau in de Nieuwe Kerk een bewijs van goed gedrag overhandigen, voordat zij ter plekke hun centen kregen. Het loon werd inderdaad uitbetaald in cen ten, gehaald uit de collecte- zak. Dat zegt ook iets over de status van de organist", ver telt Stam. Tegenwoordig houdt de orga nistenvereniging zich niet meer bezig met pensioensre gelingen voor organisten. De nadruk ligt op educatieve doeleinden en het bevorderen van de orgelkunst in het alge- Het NOV-bestuur organiseert ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan onder meer in juni het congres „Orgelcul tuur op de scheidslijn van kerk en staat/Het orgel in de 17e en de 20e eeuw" in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. LEIDEN De Hervormde theoloog dr. F.O. van Gennep is dinsdag op 63-jarige leeftijd in zijn woonplaats Leiden overleden. Namens de Nederlandse Her vormde Kerk was hij sinds 1979 hoogleraar praktische theologie aan de Rijksuni versiteit Leiden. Van Gennep, die in Leiden en Amsterdam heeft gestudeerd, promoveerde in 1962 cum lau- de bij prof. dr. E. Smelik te Amsterdam op een proef schrift over de ethische op vattingen van de Franse schrijver Albert Camus. Hij was onder meer predikant in Leidschendam, voordat hij van 1969 tot 1979 rector van het theologisch seminarium van de Hervormde Kerk in Doorn was. Van Gennep, een van de wei nige vrijzinnige hoogleraren in de Hervormde Kerk, heeft zich vooral met bezig gehou den de verhouding van gods dienst en cultuur, zoals reeds uit zijn proefschrift blijkt. Zijn keuze voor de theologies tudie was mede bepaald door het lezen van Dostojevski, Tolstoj en Shakespearre. Als redaktielid van 'In de Waag schaal' behandelde hij in de rubriek 'Gemengde gevoe lens' op volstrekt authentieke wijze de (kerkelijke) actuali teit. In zijn inaugurele rede pleitte Van Gennep ervoor dat de kerk mensen bij elkaar brengt die eikaars natuurlijke vijan den zijn. Zo heeft hij sinds vele jaren gepleit voor een ge lijkwaardige plaats van homo seksuele gemeenteleden in de Hervormde Kerk. Toen de sy node het door hen; geschre ven rapport over homoseksu aliteit afwees, publiceerde hij dit onder eigen naam: „Men sen hebben mensen nodig" (1972). Ook in de zaak van de twee homoseksuele leden van de Schotse Gemeente in Rotter dam, die drie jaar geleden van het avondmaal werden ge weerd, heeft Van Gennep als getuige van deze gemeentele den een rol gespeeld. In zijn laatste boek, „De te rugkeer van de verloren Va der" (1989), waarvoor het idee reeds zo'n twintig jaar gele den ontstond, vertelt hij van de aanval van de rede op God, van de opkomst der ideologieën om het gezagsva cuüm op te vullen, over het faillissement daarvan als kern van de huidige secularisatie en over de noodzaak terug te keren naar de verloren Va der, omdat alleen de God van Israël de mens kan behoeden voor een zelfvergoddelijking van de mens die over lijken gaat, zonder dat Hij daarbij onze mondigheid en vrijheid aantast. Vorig jaar schreef Van Gen nep in „In de Waagschaal" dat hij noch in wonderen noch in de lichamelijke ver rijzenis van Christus geloofde. Veel theologen binnen de Hervormde Kerk waren het met hem eens, zo schreef hij, maar durfden uit angst voor de „hete adem van de ortho doxie" en „de wens om de ge meenteleden niet in hun ge loof te schokken" niet voor hun mening uit te komen. De Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk riep de synode op zich van deze uitspraken te distan tiëren. Ook de classis Heusden drong bij de synode op maat regelen aan. De provinciale kerkvergadering Zuid-Hol land besloot eind oktober ech ter dat er geen leertuchtpro- cedure zou worden aange spannen. De fundamenten van de kerk waren door deze uitspraken niet aangetast. Wel leidde deze zaak ertoe dat er in opdracht van de synode een pastorale handreiking over de betekenis van Chris tus' opstanding wordt voorbe- In een reactie op de kritiek zei Van Gennep er „geen se conde" aan te twijfelen dat zijn opvattingen in overeen stemming met de bijbel wa ren. „Laten de Bonders maar aantonen dat mijn opvatting in strijd met de bijbel is. Het zou me zeer verbazen als ze dat kunnen." Wat hem toen verder van het hart moest was „dat het waar is van de macht die de Gere formeerde Bond binnen de Hervormde Kerk najaagt. Ze roepen wel dat het hun daar niet om begonnen is, maar je ziet maar weer." De uitspraak van de PKV, die volgens hem de kool en de geit had gespaard, betreurde hij. „Ik ben vechtlustig van aard. Ik had die zaak graag willen uitknokken." NIJMEGEN Godsdien sten zijn een ontaarding wanneer ze ophouden be vrijdende machten te zijn en instrumenten worden van vervreemding en on derdrukking. Dit zei de Nijmeegse hoogleraar J. van Nieuwenhove vorige week aan het begin van een conferentie in Berg en Dal waarop theologen uit de eerste, tweede en derde wereld aanwezig waren. Doel was te be zien hoe godsdienst een bevrijdende rol kan ver vullen in een wereld die nog steeds gebukt gaat onder onderdrukking van allerlei aard. De inleiding van Van Nieu wenhove deed op het eerste gezicht denken aan de op marxistische leest geschoeide bevrijdingstheologie zoals die in de jaren zestig in zwang kwam in Latijns Amerika en naar Europa uitwaaierde. Maar was het niet veelzeg gend dat deze marxistische benadering ditmaal onderbe licht bleef? In ieder geval be staat er volgens Van Nieu wenhove al lang een bevrij dingstheologie in andere de len van de wereld die weinig of niets van doen heeft met de marxistisch geïnspireerde theologie uit Latijns Amerika. Wat zij evenwel daarmee deelt is dat deze theologie overal wil vertrekken vanuit de zogenaamde volksreligiosi teit, de onder het volk leven de devoties en religieuze ge bruiken. De theologie die zich rond deze gebruiken concen treert ziet haar betekenis in het toelichten ervan. Deze de voties en gebruiken kunnen mensen er onder houden, maar ze kunnen wel degelijk ook positief geduid worden wanneer zij authentiek be leefd worden zodat daardoor mensen zichzelf worden en dus als middel kunnen funge ren tegen onderdrukking. Bijna als vanzelfsprekend wordt dan meteen gedacht aan de derde wereld, waar godsdienst nog steeds een zeer belangrijke rol speelt. Alleen omdat die mensen het geloof hebben weten zij zich staande te houden en laten zij zich niet ter neer drukken door de omstandigheden, zegt de theo loge Berma Klein Goldewijk die het congres in Nijmegen mede organiseerde. Maar ook dichter bij huis blijkt volksreligiositeit van belang te zijn. Als voorbeeld noemt zij de situatie in Polen en Tsjechoslowakije. Vooral in Polen is het volkskatholi cisme een factor van belang gebleken bij weerstand tegen autoritaire regimes, zegt zij. Bedevaarten groeiden er uit tot indrukwekkende manifes taties. „We hebben hier de gewoonte te veel te kijken naar de func tie van dat geloof. Hoe func tioneert het in sociaal-econo misch opzicht? Dat kan heel sterk uiteen lopen. Soms functioneert het als een open lijk protest van een minder heid tegenover een officieel opgelegde maatschappijvorm, godsdienst of cultuur. In an dere situaties blijkt volksreli gie een element van weer stand en nationale identiteits vorming en in beide gevallen is het doorslaggevend bij overleven, bij lijden en bij vragen naar de samenhang, heelheid en continuïteit van het leven". Berma Klein Goldewijk sluit ook niet uit dat er in die volksreligiositeit zelf elemen ten van verdrukking zijn ge slopen. Maar interessanter dan de vraag welke functie een dergelijk geloof vervult in een bepaalde maatschappij is de vraag wat die volksreligio siteit in feite zelf aan bevrij dende en onderdrukkende elementen bevat. In Berg en Dal hebben daar om theologen uit alle delen van de wereld drie dagen lang gesproken met elkaar ge sproken om ervaringen over vele vormen van volksreligio siteit uit te wisselen. Deze benadering, door naar de inhoud van deze vormen van volksreligiositeit te kij ken, geeft, aldus Berma Klein Goldewijk, de mogelijkheid volksreligiositeit te verstaan als een geheel van symbolen waarin de wijsheid naar vo ren komt van het grootste deel van de wereldbevolking dat nog altijd in massieve, ab solute armoedesituaties leeft. En in het westen, speelt hier volksreligiositeit een rol? Zijn hier juist religieuze gebruiken niet heel sterk op hun retour? De Chinees Edmond Tang, werkzaam bij het Pro Mundi Vita Centrum in Leuven, meent dat het antwoord niet zo eenvoudig is. Volksreligio siteit wordt vaak als een niet ter zake doend overblijfsel uit het verleden gezien. Maar volgens hem bestaat er in re ligieus opzicht in Nederland wel degelijk vitaliteit. „Er zijn hier in Nederland een groot aantal kleine basisgemeen schappen actief. Nee, je hoort er niet zoveel van, maar het is er wel. Ze maken zich druk om het milieu, in die bekom mernis zit een heel duidelijk religieuze dimensie. Een an der teken. Van dat nieuwe boek van Schiillebeeckx wor den in een tijdsbestek van twee weken vijfduizend exemplaren verkocht. Dan kun je toch niet zeggen dat godsdienst hier niet meer leeft?" PAUL VAN VELTHOVEN Vertrouwen herstellen t-v zie UE twee PvdA-bewindslieden die het onderwijs behe 0gie zijn voortvarend van start gegaan. Minister Ritzen, die al kele keren met pikante uitspraken de aandacht heeft getr ken, en zijn staatssecretaris Wallage hebben wijzigingen de begroting ingediend waarmee ze een aantal maatrege van hun voorgangers Deetman en Ginjaar-Maas onged; maken. Zij willen duidelijk maken dat met een ander k; rr net ook een ander beleid is aangetreden. Ze hebben er doende ambities voor. jt da •eegt iënte Op in of idig 1 naai Het gaat vooreerst om twee maatregelen die de in perrln v< nente bezuinigingsproblemen verkerende Deetman met grootste moeite door de Kamer aanvaard heeft gekregen: bezuiniging op de kleine scholen en de vieijarigenmaatre die het de jongste kleuters onmogelijk maakte hun plaats de kring om de juf in te nemen. Het schrappen van die sluiten levert meer dan tweeduizend arbeidsplaatsen op, hoopgevende mededeling voor de talloze leerkrachten met wachtgeld thuiszitten. DOEL daarbij is het vertrouwen tussen overheid en 'ond wijsveld' te herstellen. Dat is onder het bewind van Deetn vrijwel verloren gegaan. De eindeloze reeks bezuiniging het gebrek aan visie op de eisen die het moderne onder\ stelt, het gebrek aan aandacht voor de docent, hebben leraarsberoep de laatste jaren onaantrekkelijk gemaakt, gevolg is een urgente sjtuatie met een dreigend tekort vele duizenden leerkrachten. TOCH kiezen Ritzen en Wallage niet voor de geldbuidel! middel om meer mensen naar pabo en lerarenopleiding lokken. Ze hebben er gewoon het geld niet voor. Elk procj salarisverhoging in het onderwijs kost 240 miljoen. De I staande extra korting op het inkomen van onderwijskra! ten blijft dus nog even gehandhaafd; deze omstreden maati' gel- loopt trouwens over enkele jaren af. In een interview met het blad 'School' erkent Ritzen trr wens dat de gewraakte extra korting niet rechtvaardig is. miljoenen die het ongedaan maken van de maatregel zoi j- z kosten, zijn naar zijn mening echter „elders beter te gebrnen ken". Ritzen verklaarde volgens 'School' bovendien dat tViec korting zó gering is, dat de individuele leraar er niets or zou merken als deze ongedaan gemaakt zou worden. Op ^en moment ziet de leerkracht bijna één procent van zijn br salaris afgetrokken - in het verleden voor vakbonden ov< ajs gens voldoende reden om hele bedrijfstakken plat te legg )atië sen Er bestaan volgens Ritzen voldoende alternatieven om functie van leraar meer aanzien te geven. Daarbij vaft n en denken aan aandacht voor her- en bijscholing, aan het v r minderen van de werkdruk (door bijvoorbeeld het inda V men van de stroom circulaires die de scholen te verwerbonv< krijgen), het regelen van kinderopvang voor herintreder^^ vrouwens en vooral het uitdragen van een visie op het i^» derwijs waardoor docenten zich in hun werk gesteund ABgt ten. Ritzen en Wallage hebben hiervoor de medewerklr van de politiek nodig. Maar voorlopig kijken we met inter iterv se uit naar de uitwerking van hun voorstellen. Wij dat Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonde stukken te bekorten. Lichten overdag (3) De afwijzende ingezonden brieven over de plannen van de minister van verkeerden waterstaat om auto's overdag met (grote) dimlichten aan te laten rijden hebben mijn volle dige instemming. Ik hoop dat het parlement er goede nota van zal nemen. Ik zou de ar gumenten gaarne aanvullen met erop te wijzen, dat het benzineverbruik (dus de ver vuiling) door deze maatregel met 0,5 procent zal toenemen en dat milieumaatregelen zoals optimale afstemming van au tomotoren, daardoor volledig worden tenietgedaan. Voorts zal het aantal ongevallen met voetgangers en fietsers ver moedelijk aanzienlijk stijgen als gevolg van de felle lichten van het tegemoetkomende verkeer. Dat de verkeersvei ligheid zal toenemen is zeer onwaarschijnlijk; mogelijk werkt het zelfs negatief. De enige die er wel bij varen zijn de fabrikanten en leveranciers van autolampen. Ing. W.A.Hansen, ZOETERMEER. Boek Rotterdam In de kritische bespreking van mijn boek 'Rotterdam en >de eeuw van het goede geweten' (Europese Bibliotheek, Zalt- bommel) staan drie onjuisthe den, die ik graag zou willen rechtzetten: 1. Het boek is geen 'successtory'. Heel dui lijk wordt beschreven dat gangmakers van de Maa in de vorige eeuw met misplaatst geloof in fètsoenl deugd door de mand viele: De ondertitel luidt 'Eeuw het goede geweten'. De re< sent zegt dat hij dit goede weten gezien de uitbuiting de vorige eeuw onge[ vindt en suggereert dat i! anders zou zien. Maar al hoofdstuk 1 en telkens nieuw maak ik duidelijk dal er net zo over denk als hij. ondertitel slaat op een illi die het boek ontmaskert. Hoe kan de recensent zegj dat ik „nauwelijks ruimte" trek voor de „talloze famil in mensonterende omstani heden" en slechts schrijf oj „de negentiende-eeuwse J nasty-wereld aan de Roti Telkens in het boek name al in hoofdstuk 1 en hoofdstukken 4 en 6 wijde) elk een sectie aan) wordt „de keerzijde van het succj gewezen en een groot deel hoofdstuk 10 beschrijft „mensonterende omstandigl den", ook de ontoereikei armenzorg van die tijd. W|6S< licht heeft de recensent h| overheen gelezen omdat IHA nu eenmaal zo is dat van pij I rijken een naam en een wo vensloop bekend zijn, ter\f>nde de armen naamloos onderga na in een groep. Maar die gro^n heb ik ampel beschreven! Peter Hintzen, WASSENAAR. lï fcr c Hf) zi mST CcidócSouxcmt Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071 - 122 244. Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, Rijswijk. Telefoon: 070-3190 933. Postadres: postbus 9, 2501 CA 's-Gravenhage. M E Abonnee service r Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u. r Nabezorging i Telefoon: 071 - 122 248 U van ma. t/m vr. van 18 00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 u. Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) L Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girokaartL per maand 24,85 per maand 25,8a#'" per kwartaal 74,10 per kwartaal 75,lJ" per jaar 284,50 per jaar 285,5(k Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. h Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk d 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 576 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2