Steeds meer bollenafzet door grootwinkelbedri jf „Nauwkeurige navigatie van levensbelang" Kees de Jongen blijft aandoenlijk Kinderopvang in zaal Cleijn Duin -LEIDEN/KUNST Ceidóe Commit WOENSDAG 10 JANUARI 1990 PAGINA 13 - Inbraak Vsn woning mlLPHEN aan den ras IIJN Inbrekers lebben maandag goe- leren met een totale /aarde van ongeveer 500 gulden gestolen it een woning aan de l0r' löndelhof Een ver- ^terker, een cd-speler, 7 cd's en 52 munten rijf gulden wer en weggenomen. De aders forceerden het van de achterdeur binnen te kunnen omen. De inbraak L«j/erd overdag ge leegd, aldus de poli- Filés na aanrijding op Rijksstraatweg WASSENAAR De Rijks- straatweg is vanmorgen twin tig minuten geblokkeerd ge weest na een kop-staart bot sing bij Den Deyl. Rond vijf voor half negen botsten drie auto's die richting Amsterdam reden voor het kruispunt op elkaar. De politie vermoedt dat niet voldoende afstand werd gehouden, maar de feite lijke oorzaak moet nog worden bepaald. Direct na het ongeluk ontstond een file die tot ver in Den Haag stond. Vanaf kwart voor negen kwam het verkeer weer langzaam op gang. Radarcontroles WASSENAAR De politie van Wassenaar heeft gisteren op twee plekken radarcontro les gehouden. Op de Groot Hazebroekseweg gebeurde dat tussen 10.30 en 12.30 uur. In die periode passeerden er 607 auto's. Daarvan reden er 28 harder dan het toegestane maximum van 50 kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid was 96 kilometer per uur. Op de Prinsenweg werd tussen 14.30 en 16.10 uur ge controleerd. Daar passeerden 410 auto's, waarvan er 35 te hard reden. De hoogst geme ten snelheid was 83 kilometer per uur. Ook hier geldt een maximumsnelheid van 50. Groen links wil meer straatverlichting KATWIJK De bewoners van de torenflats in Katwijk voelen zich niet veilig op straat door te weinig verlichting. Dat stelt de politie ke partij Groen Links die in een brief aan de Katwijkse gemeenteraad om meer en degelijke straatverlichting vraagt. De geringe verlich ting zorgt voor angst bij de vrouwelijke bewo ners van de flats en kan leiden tot inbraken in auto's. De gebieden tussen de flats zijn nu al leen verlicht boven de garages. Het gaat daar bij vooral om de gebieden tussen de torenflats aan de J. T. Visserstraat, de Treubstraat en de Colijnstraat. De kosten van deze verlichting komen volgens Groen Links voor rekening van de bewoners via de servicekosten. Dit moet volgens Groen Links vanwege de open baarheid van deze gebieden ten koste komen van de gemeente. Insluipers in Lisse LISSE Inslui pers hebben gis teravond de bo venverdieping van een woning aan de Van Bön- ninghausenlaan doorzocht terwijl de bewoners tele visie keken. Zij klommen het huis via het dak van de schuur binnnen. Tot nu toe wordt 35 gul den vermist. Katholiek onderwijs trekt zich terug uit saneringsoverleg LEIDERDORP De Stichting Katholiek Onderwijs heeft zich ontevreden terugge trokken uit het overleg over de sanering van de Leiderdorpse basisscholen. Wethou der G. Keijzers deelde dat gisteravond mee tijdens de commissie onderwijs. Het college van burgemeester en wethouders, tevens bestuurder van het openbaar onderwijs, zal het overleg nu voortzetten met het protes tants-christelijk onderwijs. De gemeente Leiderdorp heeft te veel basisscholen en schoolgebouwen, die bovendien vaak op de verkeerde plaats staan. Om de groeiende leegstand van lokalen in te perken, is beslo ten tot sanering te komen. De RK basis school De Meijehof aan de Vronkenlaan zou bijvoorbeeld verhuizen naar nieuw bouw in de wijk Buitenhof. Door de nieuw bouw in Buitenhof en de verdere sanering moeten scholen fuseren. Automobilist rijdt in op trimmer HILLEGOM Een onbekende automobilist heeft maandag avond getracht in Hillegom een trimmer aan te rijden. Tot vijf keer toe trachtte hij de hardloper te raken om er daarna vandoor te gaan. De trimmer stak omstreeks kwart over negen bij de kruising met de Hoofdstraat de Van den Endelaan over. Hij werd aange reden door een auto en daarbij geraakt door de buitenspiegel. Na een woordenwisseling stapte de automobilist in en trachtte de trimmer aan te rijden. Nadat dat was mislukt heeft hij getracht de trimmer op de Olympiaweg te ra ken. De politie zoekt getuigen van dit voorval: 02520-15555. Geld en sieraden buit bij inbraak HILLEGOM En- kele duizenden gul dens, sieraden en een videorecorder zijn gisternacht ge stolen uit een wo ning aan de Leidse- straat in Hillegom. De inbrekers dron gen de woning bin nen door de achter deur open te bre ken. De hele wo ning werd door zocht. AAN DER KERK VOORSPELT: ,ISSE „De afzet van q ®r loembollen verloopt ;eeds meer via het groot- inkelbedrijf. Het gaat nu om 30 procent van de j^btale afzet in 1988 tegen procent in 1978. Het ilang van dit verkoop- iunt zal in de toekomst lleen maar toenemen". )at voorspelde H. van der Lerk, directeur Bedrijven ^ze|an de Rabobank Neder- ,nv jnd tijdens de opening &n de vijfde Midwinter- ^ora in de CNB-hallen in isse. Van e Kerk wees er p dat ondanks de betere "^rkrijgbaarheid van de iBoembollen de afzet toch ^agneert. „De bloembol- ]n hebben de laatste ja- leribi marktaandeel verlo- ;li^n aan andere (vaste) gliinplanten". ■Tan der Kerk vroeg zich af of gif bloembollen geen vakkun- Ig verkooppersoneel behoe ven en zonder aangepaste ver koopinstrumenten "vanuit het rek" in de supermarkt wel op timaal verkocht kunnen wor den. Van der Kerk: „De sector zal zich in zijn marketing meer op de verkoop via de su permarkt moeten richten. Een goede presentatie, verpakking en duidelijke produktinforma- ,tie zijn daarbij van groot be lang". Van der Kerk wees erop dat een voortgaande con centratie van het grootwinkel bedrijf ook een verdere con centratie van de vraag bete kent. „Dit vraagt om een ade quate reactie van de Neder landse bloembollenhandel. Enige mate van schaalvergro ting in de relatief kleinschali ge bloembollenhandel lijkt dan ook waarschijnlijk", aldus de Rabobankdirecteur die giste ren ter gelegenheid van de opening van de Midwinterflo ra een nieuwe gele trompet narcis mocht dopen en de naam geven van Rabo Leentje. Tevens overhandigde hij het' eerste exemplaar van de Rabo- brochure Visie op bloembollen aan J. Veldhuyzen van Zan ten, voorzitter van de Konink lijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, S.' Bonkenburg, voorzitter van de Bond van Bloembollenhande laren en G. Brouwer, voorzit ter van de veiling CNB. Van der Kerk wees in zijn openingwoord ook op het af nemend aandeel van de bol- bloemen in de export van snij bloemen. „De waarde blijft echter gelijk", meende Van der Kerk die er op wees dat bolbloemen met name in de winter en in het vroege voor jaar steeds meer te maken krijgen met de concurrentie van andere snijbloemen. „Dit is een gevolg van de toename in de toepassing van de assimi latiebelichting bij snijbloemen. Deze concurrentie zal nog ver der toenemen". Van der Kerk voorspelde dat de koopkracht in de jaren negentig toeneemt. „Dit zal ook ten goede komen aan de afzet van tuinplanten en snijbloemen. Door een goe de marketing zal ook de bol- lensector hiervan kunnen pro fiteren", aldus de Rabobankdi recteur die ook wees op het belang van het milieu. Hij pleitte voor bundeling van krachten om investeringen in de biotechnologie en vermeer deringstechnieken mogelijk te maken. „Er moet veel pnder- zoek worden gedaan naar ziektevrij en ziekteresistent uitgangsmateriaal", meende Van der Kerk die ook wees op het belang van een grote teelt wisseling. „Er zal ook meer uitgeweken moeten worden naar andere grondsoortèn en andere regio's. Het periodiek huren van grond van melk veehouders en akkerbouwers ten behoeve van de bollenteelt (reizende bollenkraam) zal toenemen. De eenvoudig te te len soorten zullen naar ver wachting meer en meer op ak- kerbouwmatige wijze geteeld worden". De Midwinterflora is een vak tentoonstelling maar het geïn teresseerde publiek is van har te welkom. De expositie is tot en met zondag te bezoeken. Vandaag, donderdag en vrij dag tot 22.00 uur en op zater dag en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. De Midwinterflora in Lisse. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Celstraffen ;eëist voor lishandeling (oktersvrouw •ORSCHOTEN DEN AG Wegens mis- indeling van een dok- •svrouw is gisteren bij tt Haagse gerechtshof te- itfn twee Voorschotense roers (25 en 22) respec- Bvelijk zes maanden ge- ingenisstraf, waarvan (ree maanden voorwaar delijk en vier maanden, larvan een maand voor- J h lardelijk, geëist. I twee hadden in de avond |i 26 april 1987 bij een arts 11 het centrum van Voorscho- gjjg aangebeld, omdat de oujl- gewond was. Onder in- L_ied was hij van een muurtje If prongen en had hierbij jlft :d op zijn tong gebeten"! De fprbuw van de arts deed open, rar ar kon de broers niet hel- Deze reageerden hierop essief, begonnen te schel- T~ i, stompten en schopten het chtoffer en gooiden haar op grond. Zij liep een gebro- neus op en raakte bewus- 30S. or het hof verklaarde de --- 1ste verdachte dat hij niet [TT er precies wist wat' er was w beurd en hij op dat moment '^Tging van de pijn. Hij bloed- II erg. Ook zijn broer ontken de mishandeling, maar de irzitster van het hof, mr. C. /gtelijn, hield de mannen Apr dat de vrouw haar ver-- pidingen toch niet zomaar 1 opgelopen. t tweetal was, samen met li derde 25-jarige plaatsge ld, ook nog brandstichting - laste gelegd. Op 11 oktober 7 hadden zij in Voorscho- een auto in brand gesto- De wagen was eigendom 1 iemand die de oudste er nog zevenduizend gul- i schuldig was. Hiervoor rd tegen de laatste verdach- drie maanden gevangenis- if, waarvan een maand irwaardelijk, geëist, drie zijn door de politie- hter in Den Haag al eerder de gisteren geëiste straffen oordeeld. Zij waren in ho- beroep gekomen, omdat zij aanmerking wilden komen ir een alternatieve straf. hof doet 23 januari uit- aak. Dneel bij nt Bavo toRDWIJKERHOUT jfe robot en de prinses" is de 1 van het toneelstuk dat - Idagmiddag wordt opge- ^/4rd in de toneelzaal van St. in Noordwijkerhout. kindervoorstelling begint twee uur, toegang kost TEAM VAART ROND ENGELAND IN 90 UUR OEGSTGEEST Rick van den Heuvel van Va- rik, oorspronkelijk afkom stig uit Oegstgeest, gaat in het begin van de zomer proberen rond Groot Brit- tannië te varen in een open rubberboot binnen een tijd van negentig uur. Van den Heuvel van Va- rik gaat dat samen doen met collega's van het nau tische bedrijf op Texel waar hij werkzaam is. Het is de bedoeling het record te breken van een groep En gelsen die de. afstand van 1400 zeemijlen (2594 kilometer) rond de Britse eilanden afleg den 'in 90 uur, 35 minuten en 50 seconden. Het idee werd vorig jaar mei geboren en is intussen uitgegroeid tot een vastomlijnd plan. De recordpo ging kost omstreeks 400.000 gulden. „Het lijkt op het eerste gezicht een immens bedrag, maar als je een project van dit formaat aanpakt, kun je erop rekenen dat je met zaken als veilig heidsmiddelen en een goede verzekering van zowtl de deelnemers als het materiaal te maken krijgt. Om alleen maar overlevingspakken en zelfopblaasbare zwemvesten te noemen. En radio-apparatuur en navigatie-instrumenten. Het is onmisbaar en het zijn allemaal onderdelen van een pakket waarop je eenvoudig niet kan en mag bezuinigen", aldus Rick van den Heuvel van Varik tijdens een ontmoe ting in zijn ouderlijk huis aan de Begonialaan. Rick wordt in zijn recordpoging bijgestaan door de Warmonder André Menning en Oegstgeestenaar Jan Maarten van der Luyt. Reddingsboot Het bij de komende recordpo ging gebruikte vaartuig is een in Spanje gebouwde, ultramo derne en zelfoprichtende red dingsboot met polyester kiel en rubberen opbouw. Het vaartuig is voorzien van spe ciale trimvlakken en twee bui tenboordmotoren van elk 150 PK hetgeen grote stabiliteit en hoge snelheid garandeert. Voorlopig wordt er met drie teams van drie man gevaren. Een team bestaat uit een cap tain/le bestuurder, een navi gator en een uitkijk. „Wij heb ben op het ogenblik drie be manningen en er komt er waarschijnlijk nog één bij", vertelt Rick. De teams lossen elkaar onderling af na een af stand van rond 300 zeemijlen (ongeveer 556 kilometer) te hebben afgelegd. De aflossing van de teams vindt in diverse havens plaats. „De kracht van de onderne ming ligt niet zozeer in het hard varen, maar in het snel wisselen van de teams en bela den van brandstof. Zo zien wij dat een waterdichte voorberei ding letterlijk en figuurlijk een wezenlijk belang vormt. Uiterst nauwkeurig navigeren zal tijdens de recordpoging die wij ondernemen van vitaal be lang zijn om deze te doen sla gen. Wij zullen moeten bou wen op de hiervoor aanwezige walondersteuningsteams be staande uit een aantal chauf feurs, fysiotherapeuten, een navigatiespecialist en een wal- transportplanner. Je zou in de organisatie en de realisatie daarvan graag alles zelf willen doen, maar dit bleek reeds na korte tijd al mogelijk". Samen werking. Rick roemt de steun van Ruud Drost uit Hoorn en Wout Bruggeman uit Den Helder. „Zij wisten zeer snel de gehele organisatie op poten te zetten. Inclusief de walondersteu- nings- en de varende teams. Er verscheen een informatie bulletin en diverse sponsors werden benaderd. De zaak loopt als een trein. Zowel Ruud als Wout hebben een va rend beroep, "net als de andere bestuurders. Wij beschikken voor de teams dus over vakbe kwame mensen. Tijdens de komende HIS WA in maart zal in het RAI-complex te Am sterdam het vaartuig gepre senteerd worden en enkele le den van de bemanning zullen zich voorstellen". Jan Maarten van der Luyt, van het Oegstgeester trans portbedrijf Van der Luyt en een goed kenner van Enge land, heeft zich over het wal- transportplan gebogen en de te rijden routes, met de nodigde routekaarten, uitgezet. André Menningten treedt op als boot bestuurder. Ook hij is op Texel werkzaam. „Eigenlijk is het een echt Texels project. Te meer omdat wij het vaartuig, na de recordpoging, zullen schenken aan de wipperploeg van Texel. Dit is de op het eiland gestationeerde red dingsploeg van de KNZHRM. De ploeg heeft namelijk zeer dringend behoefte aan een nieuwe boot", aldus André. De start vindt plaats in New castle. Daarna gaan de boten naar het noorden waar, bij het uiterste puntje van de Britse eilanden, de Pentland Firth zal worden ingevaren bij John O'Groats. Er wordt tegen de wijzers van de klok ingevaren. De navigatiespecialist Hans Nieweg uit Den Helder heeft, aan de hand van zeekaarten, de zeeroute dusdanig uitge dokterd dat moeilijke gedeel ten tijdens daglicht gevaren kunnen, worden. „In het noor den is het statistisch gezien in het voorjaar, voor wat betreft de weersomstandigheden, het meest gunstig", zegt Rick. Als dit deel van Brittanië eenmaal is gerond, volgt de etappe naar het meest zuidelijke punt, „Lands end" met de bij vele toeristen bekende plaats Pen zance. Daarbij passeren de teams de Ierse zee. Uiteinde lijk hopen Van den Heuvel van Varik en zijn kameraden dan binnen de negentig uur \veer in de startplaats New castle terug te keren, met een nieuw typisch Engels record voor het Guiness Book of Re cords dat dan door Nederlan ders is neergezet. Een sterk staaltje waar Michiel de Ruy- ter tevreden ovef zou kunnen ANTOON KOCH Het Mechels Miniatuur Theater speelt Kees de Jongen van Gerben Hellinga naar de roman van Theo Thijssen. Regie: Christiaan Nortier. Decor en kostuums: Karina Lam bert. Gezien op 9 januari in de Leid- 8e Schouwburg. Op 14 januari in Rijswijk, Kleine Schouwburg. Het eerste waar ik be nieuwd naar ben als ik Kees de Jongen op het to neel zie, is hoe de zwem badpas er nu weer uitziet. Gisteravond was het een combinatie van lopen en borstcrawl. Een soort zwempas, maar geen ma nier om sneller vooruit te komen, integendeel, ter wijl dat nou juist de be doeling is. Een ernstig vergrijp dus. Maar laten we soepel zijn en met een mislukte zwembadpas nog geen voorstelling onderuit la ten gaan. Het gaat toch vooral om Kees de Jongen zelf. Hij heet Bakels van achteren, is twaalf jaar oud, zijn vader heeft een slecht lopende schoenenzaak en tuberculose, zijn moeder is zorgzaam en zorgelijk, en hijzelf is een echt fijne jongen die zijn best doet op school en alles voor zijn lie ve ouders doet en overheeft. Thuis zit het niet mee. Er moet geld worden geleend, een huurster in huis genomen, va der gaat dood dus men ver huist naar een kleinere wo ning, grootvader is een wrede vrek, Kees wordt jongste be diende om wat te verdienen, nog voor hij loffelijk ontslag krijgt op school. Kees de Jon gen is een verhaal van eerlij ke, door en door fatsoenlijke armoede. Dat niveau is be hoorlijk dik aangezet, en sterk gebonden aan de tijd van ont staan, het begin van deze eeuw. Het verhaal van de jongen zelf is tijdloos. Maar weinig men sen zullen zich niets kunnen voorstellen bij zijn fantasieën, verliefdheid, emoties, naïviteit en geestelijke worstelingen. Om dat laatste te dramatiseren heeft Gerben Hellinga, die het boek bewerkte voor het to neel, twee Kezen ingevoerd. Een sterke vondst: zo is Kees te volgen als hij met zichzelf fundamentele kwesties uit vecht, en kan ook zijn verbeel ding voor het voetlicht komen. Jan Lauwers (realiteit) en Geert Defour (gedachten) van het Mechels Miniatuurtheater speelden Kees goed; ze vulden elkaar aan, waren jongensach tig en niet te stereotiep. Een moeilijkheid van het stuk is dat de andere meer dan dertig rollen daartegenover in het niet vallen. Dat leidde vaak tot te dik aangezet spel, het ge vaar van flat characters. Regisseur Christiaan Nortier liet de vele scènes knap in el- Jan Louwers (links) en Geert Defour in Kees de Jongen. kaar overlopen, maar schrapte van De Chirico, met abstracte, niet, maar, zoals gezegd, het te weinig, waardoor de voor- strakke bouwwerken langs de gaat om Kees en die maakte stelling soms langdradig werd. flanken) en Hollands binnen- veel goed. Hij twijfelde tussen tijdloos- huisrealisme. Helemaal klop- heid (een decor als een plein pen deed de voorstelling dus DICK VAN TEYLINGEN Drie Rijnsburgse wagens naar Roemenië RIJNSBURG Drie vracht wagens vertrekken volgende week woensdag uit Rijnsburg naar Roemenië om daar zo'n 52 ton noodzakelijke levens middelen te brengen. Deze ak- tie is gehouden door de Inter kerkelijke werkgroep de Ruy- ter. „Middels kollektes is nu al ruim 100.000 gulden bijeen ge bracht", zo deelde ds. J. Cziria gisteravond tijdens de commis sie welzijn in het bloemendorp mede. „Er wordt voor 150.000 gulden aan levensmiddelen in gekocht omdat er nog steeds geld binnenkomt". De werk groep heeft contact met ker ken in Transilvanië. Zij weten ook van de komst van het konvooi af en ter plaatse vindt de distributie plaats. Alle com missieleden hadden gister avond lovende woorden over voor het initiatief. Rijnsburg geeft 5.000 gulden voor- het transport. „Op deze manier geeft het gemeentebestuur blijk van waardering en on dersteunt hierbij de plaatselij ke actie", aldus wethouder W. Glasbergen. KATWIJK De kleine zaal van sporthal Cleijn Duin is geschikt voor de vestiging van een kinder dagverblijf. Na verbou wing ontstaat er een ruim te voor vier groepen met totaal 48 kindplaatsen. Dit stellen de Stichting Kin deropvang en de Stichting Samenwerkende Peuter speelzalen. welzijn praat morgenavond over deze plan nen; burgemeester en wethou ders hebben nog geen stand punt ingenomen. De aanvra gers willen 342.000 gulden van de gemeente Katwijk. Dit be drag is de investeringssubsidie die door het rijk beschikbaar wordt gesteld. Exploitatie van een kinderdagverblijf van der gelijke grootte kost volgens de aanvragers 632.000 gulden, personeelskosten maken hier van 470.000 gulden deel uit. Ouders moeten 312.000 gulden opbrengen, bedrijven 80.000 gulden en van het rijk wordl; 240.000 gulden verwacht. Be drijven zijn, zo is gebleken uit een onderzoek, bereid mini maal tien kindplaatsen 8.000 gulden te subsidiëren. Zo zijn Ouwehands Rederij en Visver werking en de verpleeghuizen De Wilbert en Overduin geïn teresseerd. Wie zijn kind alle 45 uur per week in het opvan- gecentrum wil onderbrengen is 6.500 gulden kwijt. Volgens de initiatiefnemers is er zeker behoefte aan een der gelijk kinderdagverblijf in Katwijk. Onderzoek van de Wetenschapswinkel Leiden heeft uitgewezen dat er be hoefte bestaat aan opvang voor 247 kinderen van 0 tot 4 jaar voor gemiddeld drie dag delen per week. Niet bekend is hoeveel kinderen in Cleijn Duin worden opgevangen, maar over het algemeen is het zo dat één kindplaats door lVi kind wordt ingenomen. In Katwijk wordt gedacht twee baby- en twee peutergroepen. Het is de bedoeling dat het op vangcentrum al 's ochtends om zeven uur wordt geopend. De crèche sluit 's avonds om zes uur. Vijftig bonnen HILLEGOM Vijftig fietsers zijn vanmorgen vroeg bekeurd voor hun slechte fietsverlich ting. De controle werd gehou den op de Weeresteinstraat en de Leidsestraat in Hillegom. In deze week hebben in totaal al 150 fietsers een bon gekregen De komende dagen wordt de controle voortgezet.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13