„Veronique ook met sterren geen bedreiging Hilversum" Hongerwinter in Roemeense dorpen Negen jaar cel voor Roemeense 'terrorist' Bouwbond meld tekort aan goede werkgever BINNENLAND/BUITENLAND EaidóeQowuvnt DINSDAG 9 JANUARI 1990 PAGL Nederland op niveau naar receptie China DEN HAAG Het Nederlandse beleid jegens China ondergaat een lichte veran dering. Voor het eerst sinds het bloedbad op het Plein van de Hemelse Vrede in Pe king hebben naaste medewerkers van premier Lubbers en vertegenwoordigers van marine, luchtmacht en landmacht (in clusief de marechaussee) gisteren in Den Haag een Chinese receptie bezocht. Sinds juni waren contacten op het niveau van ministers en hoge ambtenaren opgeschort en was er geen sprake van nieuwe lenin gen, militaire samenwerking en hulp voor ..beleidsbe vestigende" ontwikkelingspro jecten. Op de receptie werd afscheid geno men van de Chinese ambassadeur, me vrouw Wang Guixin, die naar Peking te rugkeert. „Vrouwenstrijd stopt niet bij afschaffen van apartheid' AMSTERDAM „De achterstand van vrouwen en minderheden in een democratisch, economisch en sociaal-cultureel hoog ontwikkeld land als Nederland, houdt voor vrouwen uit Zuid-Afrika een belang rijke boodschap in: de strijd van vrouwen daar zal niet mogen stop pen bij de afschaffing van de apartheid". Minister d'Ancona van WVC zei dit gisteravond in Amsterdam bij de opening van een con ferentie over vrouwenstrijd in Zuid-Afrika. De conferentie is geor ganiseerd door de Stichting Malibongwe en de vrouwensectie van het Afrikaans Nationaal Congres samen met de Anti-Apartheids Be weging Nederland. Er zijn 110 Zuidafrikaanse vrouwen en 60 Zuida- frikaanse vrouwelijke ballingen uit de hele wereld naar Nederland gekomen. De vrouwen zullen onder meer van gedachten wisselen over de driedubbele onderdrukking waar zij mee te maken hebben: als zwarte, als vrouw en als arbeider onderaan de maatschappelijke ladder. Zij zullen strategieën ontwikkelen voor de strijd tegen het Zuidafrikaanse vrouwen zingen en dansen in de foyer van het Nieuwe de la apartheidsregime. D'Ancona sprak de hoop uit dat de vrouwen er in Mar Theater in Amsterdam in afwachting van de opening van de conferentie, zullen slagen wegen te vinden om de barrières te overwinnen. Oorlogsmonument gestolen RAAMSDONKVEER In Raamsdonkveer is het 1,25 meter hoge oorlogs monument gestolen. Het bronzen beeld stond in een park en is in 1962 gemaakt door Theo Besemer. Toen was het, volgens het ge meentelijk archief, 5.500 gulden waard. Het beeld moet in de nacht van za terdag op zondag verdwe nen zijn. Het is losgezaagd van de sokkel. Gezien het gewicht moet volgens de politie een aan tal personen aan de dief stal hebben meegewerkt. Verdachte mishandelt wil steun van advoca ROTTERDAM De politierechter terdam is gisteren niet toegekomen handeling van de zaak tegen de I man uit Capelle a/d IJssel die ervai verdacht een controleur van het Rot se vervoersbedrijf RET te hebben deld. Tegen de man is door het sl; eeri civiele procedure om smartegel('e start. Overrompeld door de belanj van publiek en pers maakte de verda ,f aanvang van de zitting duidelijk zich len laten bijstaan door een advocaat, zich niet te hebben gerealiseerd „h< deze zaak wordt opgenomen". Het k< vaak voor dat verdachten in zaken zich voor de politierechter laten door een advocaat. De zaak is voor ken aangehouden. nd ,i irii *«11 nd CDA-MEDIASPECIALIST M. BEINEMA: MIDDELBURG Voor drs. Marten Beinema, me- diaspecialist van het CDA, is het een wonderlijk weekeinde geweest. Was zijn partij eindelijk, na ja renlang verbitterd verzet, akkoord gegaan met com merciële televisie, verkla ren de belangrijkste gega digden doodleuk dat zij geen belangstelling meer hebben! Zij blijven toch maar liever in het publie ke bestel. TROS-directeur Cees Wolzak legde uit waarom. Nu RTL- Veronique de 'sterren' van Joop van den Ende heeft over genomen, ziet de TROS geen economische basis meer voor een tweede commercieel sta tion in ons land. Veronica's Rob Out liet zich in soortgelij ke zin uit. Beiden geven 'de politiek' de schuld van deze si tuatie. Door de traagheid van het Binnenhof zou Joop van den Ende niet hebben kunnen wachten tot 1 oktober, wan neer de wijziging van de medi awet een feit moet zijn, en zou hij wel gedwongen zijn ge weest uitverkoop te houden van zijn 'sterren'. Geen kans dus meer voor bijvoorbeeld een combinatie van TV10 en de TROS. Dat moet Beinema, die een warm voorstander was van deze fusie, toch zeer verdrietig stemmen? Nu is het immers de 'pulp-zender' Veronique die aan het langste eind trekt. „Politiek gezien is dat een ver- liespuntje", geeft Beinema toe. „Maar in zakelijk opzicht ver andert er niet veel. Het' is nu alleen zo dat de concurrent van het publieke bestel ïn het buitenland zit in plaats van in het binnenland. Voor het be stel zal dat weinig verschil maken. Overigens ben ik er nog niet zo zeker van of de uitspraken van TROS en Ve ronica voor de volle honderd procent gemeend zijn. Mis schien willen ze alleen maar afwachten hoe het marktaan deel van Veronique zich nu gaat ontwikkelen". Maar is het toch niet een beet je de schuld van het CDA dat Joop van den Ende in zee moest gaan met Veronique? Beinema: „Nee, dat zie ik niet zo. Nadat de CDA-partijraad vorig jaar akkoord was gegaan met binnenlandse commercië le televisie, heeft de fractie er alles aan gedaan om de wet zo snel mogelijk gewijzigd te krij gen. Maar dat vergt nu een maal enige tijd. Volgens mij wilde Joop van den Ende best wachten tot 1 oktober, maar hebben zijn financiers hem ge dwongen tot een contract met Veronique. Waarschijnlijk ge loofden zij niet meer in TV10 en wilden zij hun verliezen zo beperkt mogelijk houden". absoluut onzeker is wat er met het Nederlandse omroepbestel gaat gebeuren Beinema: „Dat vind ik niet. Ja, wel wat betreft de binnen landse, commerciële omroep. Dat is nu allemaal zeer onze ker. Maar de wetswijzigingen die op stapel staan, betekenen ook een versterking van het publieke bestel. Er komt een uitbreiding van de STER-re- clame en de publieke omroe pen krijgen een licentie vóór tien jaar". Alleenheerser TROS en Veronica willen nu plotseling met de VARA op één net, omdat zij met z'n drieën de hoogste kijkcijfers halen. Wat vindt u daarvan? Beinema: „Ik zou dat een zeer wonderlijke ontwikkeling vin den. Nu is Marcel van Dam wel zo ongeveer de alleen heerser bij de VARA, maar ik denk dat zo'n 'move' toch wel zeer grote tegenkrachten bij zijn omroep en bij de PvdA zou oproepen". In Hilversum is men duidelijk bang dat het versterkte Vero nique een gevaarlijke concur rent wordt. Deelt u die vrees? Beinema: „Nee hoor. Natuur lijk zullen de kijkcijfers van Veronique hoger worden. Ze zijn nu zo ontzettend laag dat dat ook nauwelijks anders kan. Welnu, een beetje concur rentie voor Hilversum kan nooit kwaad. Dat zal ook de neiging tot samenwerking tus sen de omroepen versterken. Ik ben absoluut niet bang dat Veronique een echte bedrei ging voor het Nederlandse be stel zal worden. Als dat toch zou gebeuren, zou mij dat bui tengewoon verbazen". Wat vindt u zelf van de kwali teit van de programma's van Veronique? Beinema: „De nieuwsvoorzie ning is redelijk goed. Voor de rest vind ik het nietveel soeps. Pulp is wei een passen de benaming voor sommige programma's. Met name voor het blootprogramma Veroti- que, maar ook dat gedoe met die banaan (Gaan met die Ba naan! red.). Brrr..." Als de kijkcijfers van Veroni que niet echt fors omhoog gaan. komt er dan toch weer een kans op een legale, Neder landse commerciële omroep? Beinema: „Ik hoop het zeer. Er moeten lieden zijn die de uit daging en het financiële risico aandurven. Er zal dan toch ze ker één van de huidige publie ke omroepen bij betrokken moeten zijn". Raad van state De Raad van State moet zich in een bodemprocedure nog uitspreken over de rechtma tigheid van de doorgifte van Veronique. Denkt u dat er een kans is dat Veronique het pleit alsnog verliest? Beinema: „Die kans is er ze ker. Er kunnen gegevens op tafel komen die de zaak ver anderen. Tot nu heeft de Raad van State vooral gekeken naar de juridische constructie van Veronique. De aard van de programma's is eigenlijk niet aan bod gekomen. Dat zou na tuurlijk weer kunnen veran deren. Er is bijvoorbeeld het feit dat een aantal program ma's van Veronique in Lu xemburg niet te ontvangen is. Dat is op z'n zachtst gezegd merkwaardig voor een Lu xemburgse omroep. Iedere kij ker weet natuurlijk ook dat de programma's van Veronique puur op Nederland gericht zijn. De definitieve uitspraak van de Raad van State ver wacht ik aan het eind van de zomer. De kans dat Veronique dan alsnog verliest en de door gifte van haar programma's dus verboden wordt, schat ik op tien procent. Dat is voor mij als politicus niet voldoende om een beleid op te baseren". De publieke omroepen krijgen een licentie voor tien jaar. En daarna? Beinema: „Ze moeten mini maal 150.000 leden hebben willen ze een vergunning krij gen. Na die tien jaar zouden we van dat ledencriterium kunnen afstappen. Het CDA zou er een warm voorstander CDA-kamerlid Marten Beinema: „Niet de schuld van het CDA dat Van den Ende in zee moest gaan met Veronique". foto: anp van zijn als we dan veel meer gewicht zouden toekennen aan de identiteit van een omroep. Dan kan dus de vraag gesteld worden: vertegenwoordigt zij een maatschappelijke stroming van enige betekenis? Dat zou niet zo leuk zijn voor de alge mene omroepen TROS, Vero nica en AVRO, maar ja, dat zwaard van Damocles heeft hun altijd al boven het hoofd gehangen". Lokale reclame Hoe is het met het toestaan van reclame op lokale en re gionale omroepen? Gaat dat nog gebeuren? Beinema: „Ja, als het aan de fracties van CDA en PvdA ligt, regelen we dat tegelijker tijd met de wijziging van de mediawet waarbij landelijke commerciële televisie wordt toegestaan. Ik heb overigens begrepen dat minister d'Anco na niet zo'n haast heeft. Die wil daar liever mee wachten tot de volgende, algehele wijzi ging van de mediawet". Vanwaar die haast bij het CDA? U weet toch dat reclame op de lokale en regionale zen ders de nekslag kan betekenen voor de regionale kranten? Beinema: „Ho, ho. Wij stellen wel strenge voorwaarden, hè! De betrokken zenders zullen nauw moeten samenwerken met de in hun gebied verschij nende kranten. Als iemand hier in Zeeland, waar ik woon, reclame wil maken op zo'n zender, zal hij zich moeten vervoegen bij de advertentie afdeling van de Provinciale Zeeuwse Courant of Dagblad De Stem. In ons idee moet de acquisitie van de radio- en tv- reclame dus een zaak worden van de kranten". RIK IN 'T HOUT Meer en be hulp voor slachtoffers 01 DEN HAAG - ANWB, de Landelijl ganisatie Slachtofft (LOS) en het Nal V erkeersveiligheidsl (NVVF) bieden vandaag gezamenlijl aan slachtoffers vai keer en criminalite Pieter van Vollen qq gaf als voorzitter vaen tend het officiële st;en voor het 'Fonds Huj Slachtoffers'. Het nieuwe fonds z;et voornamelijk bezighouc het verbeteren van de kelijkheid van slachtof en het inzamelen va "f daarvoor. Volgens de ters hebben slachtoffe aai zowel verkeer als crimi vaak te kampen met lijke en financiële gear! Daarnaast ontstaan ooodc chische gevolgen als a schuldgevoelens en oi heden, en sociale prol als verlies van werk. offers krijgen vaak te met instanties als pol moet worden stellen de initiatiefnemi De gedachte dat er b bestaat aan een betere stoelen de drie organisat der meer op onderzod het NIPO, waaruit blij het aantal slachtoffers 1 verkeer vele malen hj*) dan de officiële cijfers n Ook het aantal slach van criminaliteit ligt dan algemeen wordt aa[^ men. Het Fonds zal zijn geld namelijk besteden aan, lichtingsmateriaal voojver roepsgroepen en vrijw die te maken hebbejA^ slachtoffers. leri VOEDSELPAKKETTEN RODE KRUIS MORGEN VERDEELD BOEKAREST In de Roemeense dorpen is enorm gebrek aan melk, kaas en brood. Er is wel wat vlees maar niet vol doende om de strenge winter door te komen. In de regiosterven volgens artsen erg veel zuigelin gen door voedselgebrek, eenzijdige voeding en de erbarmelijke hygiënische omstandigheden. Ook ver tonen de dorpelingen „ernstige tekenen van ja renlange ondervoeding". Met name de ziektes hepa- titus A en tbc heersen in de streek rond Brastavatu. In de wat grotere plaatsen ligt wel wat voedsel op de schappen van winkels, maar dat zijn voornamelijk jam soorten, brood, vleesbotten en verrotte bonen. De voed selpakketten die het konvooi van negentig vrachtwagens naar Roemenië brengt, zijn danook hard nodig. „Mensen krijgen in de pakketten din gen die ze in jaren niet heb ben gezien", zegt een woord voerder van het Rode Kruis. Een extra probleem is de strenge koude. Chauffeurs van voedselkonvooien mel den temperaturen van over dag 18 en 's nachts 35 graden onder nul, waardoor het konvooi op het laatste deel van de tocht veel hinder on dervond. Op een enkele uit zondering na kunnen alle chauffeurs hun cabine ver warmen, vermoedelijk zelfs warmer stoken dan de mees te Roemeense huiskamers. De eerste lading voedselpak ketten van het Rode Kruis zal morgen worden verdeeld in acht plaatsen rond de stad Sibiu en in de stad Unedoa- ra. In die laatste plaats ko men de pakketten terecht in vijf wijken. Rond Sibiu wor den tussen de zeventig- en tachtigduizend pakketten verdeeld, vooral in plaatselij ke fabrieken. Die zijn toe gankelijk voor de vrachtwa gens. In Unedoara worden dertigduizend pakketten ge lost in scholen of flatgebou wen en van daaruit verder gedistribueerd. Echtparen met nul tot drie kinderen krijgen één pakket, met drie tot zes kinderen twee pakketten en met meer kinderen drie pakketten. SUSKE EN WISKE DE BEZETEN BEZITTER (c) Standaard UltflevorlJ/Wavery P BUKAREST Een be velhebber van de militie in de Roemeense stad Si biu is veroordeeld tot ne gen jaar gevangenisstraf wegens poging tot moord. Het vonnis werd geveld tijdens het eerste proces tegen 'terroristen' dat werd gehouden sinds de val van dictator Ceauses- cu. Bevelhebber Ion Bun- dea was ervan beschul digd te hebben geschoten op een vijftal legerofficie ren, waarbij er één ge wond raakte. Vandaag zijn de processen te gen 'terroristen' hervat. In Si biu heeft een bloedige strijd gewoed tussen leden van de Securitate, de geheime politie van Ceausescu, en eenheden van het Roemeense leger. De beklaagden verschijnen voor een militair tribunaal en wor den via een spoedprocedure berecht. De nieuwe machtheb bers in Roemenië hebben, na de executie van Ceausescu en zijn vrouw, de doodstraf afge schaft. De tribunalen, die zon dagavond per decreet werden opgericht, bestaan uit twee burgerrechters en drie officie ren van het leger. Zij zullen mensen berechten die beschul digd worden van „het aanhan gen van een zienswijze die het onderdrukken van de revolu tie van het volk beoogde, de stabilisatie van de staat en het bedreigen van het voortbe staan daarvan, en bedreiging van het leven en de fysieke integriteit van personen, van openbaar en particulier bezit en nationale cultuurschatten". De processen zijn openbaar. Slachtoffers Tijdens de omwenteling in Roemenië zijn niet meer dan 10.000 doden gevallen, zo heeft een lid van het Front voor Na tionale Redding maandag ver klaard in een vraaggesprek met het Franse persbureau AFP. Het aantal van 64.000 dat eerder was genoemd, om vat ook alle executies die de afgezette dictator Nicolae Ceaucescu sinds 1965 had laten uitvoeren, aldus Silviu Brucan. es GOUDA „De werkge vers kreunen onder een schreeuwend tekort aan goede vaklieden", district bestuurder Jos van der Borgt vindt dat onzin. „Er zijn genoeg vakbekwame mensen, alleen de werk gevers stellen vaak bela chelijk hoge opleidingsei sen". De Bouw en Hout bond van de FNV, werk gebied Zuid-Holland, heeft gisteren in Gouda zijn nieuwe werkplan voor 1990 gepresenteerd. „De werknemer moet aan steeds meer eisen van vakbe kwaamheid voldoen, voordat hij een goede positie krijgt. De kwaliteitseisen van werkge- vers in de bouw daarentegen lijken steeds lager te komen liggen". Van der Borgt denkt dat het vooral boe-geroep is van de werkgevers om^iun ei gen personeel te motiveren zich hogerop te werken. De bond komt veel midden- en kleinbedrijven tegen die niet in staat zijn een behoorlijk so ciaal beleid te voeren. V dernemers begrijpen de regelingen niet. Met als geen goede naleving verplichtingen die vooi en uit de wetgeving. H vooral om de wet op beidsomstandigheden, lieuwetgeving en de a van premies en belas De bond wil betere rei te voorkomen dat ieder maar een bouwbedrij starten. Het afgelopei q: heeft de bond vijfen kort geding zaken ge' tegen bedrijven die overtraden. „Dit is nok, het topje van de ijsberg' Van der Borgt, „Onze[r( wachten doorgaans er voor ze een probleem ven". Voor de langduri] lozen wil de bond mee ling mogelijk maken, toekomst wil de bond e delijk opleidingsinstitu^, 1988 startte de Bouw bond een campagne dernemingsraden in becL Vijftig nieuwe bedrijve ben inmiddels een mingsraad opgericht, vijftig is de OR er bijna r"| #P !%nf idn f tic'e Mogelijk proef met rijba voor het doorgaand ver DEN HAAG Bij de Van Brienenoordbrug in Ro wordt in 1992 mogelijk een proef gehouden met aparl voor doorgaand en bestemmingsverkeer. Een werkgroep, waarin ambtenaren van Verkeer en Wa en vertegenwoordigers van het bedrijfsleven zitting hebl studeert momenteel de mogelijkheden daartoe. Zijn de be gen van de werkgroep positief, dan wordt de proef opgi in de definitieve versie van het tweede structuurschema en vervoer, die dit voorjaar moet verschijnen. Het systeem komt er op neer dat automobilisten die Rol als bestemming hebben op een andere rijstrook terecht dan het doorgaand verkeer. Wie eenmaal voor een r heeft gekozen, mag deze niet meer verlaten. Het voorde van is een betere doorstroming. De consequentie is wel automobilist die zich vergist heeft, flink moet omrijden. In de Verenigde Staten bestaat al langer een dergelijk s doorgaand verkeer rijdt daar over de „fast lane", waar i hogere maximumsnelheid geldt. Bij Verkeer en Waters1 staan ook plannen om bij Rotterdam en Amsterdam te g perimenteren met aparte rijstroken voor bussen, vracht en carpoolers. Ook dit experiment wordt mogelijk opgenofe de definitieve versie van het tweede structuurschema. *5!

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4