Kleuters eer vanaf ier jaar aar school Bon: ÏÏena Ceausescu was de domste van de klas 2 3 4 5 7 9 12 13 Broeikas Rode Khmers bestoken Phnom Penh Bevolking DDR houdt regering onder druk met massabetogingen AG IlcIcUc ©omcuit ouH— I in Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Dinsdag 9 januari 1990 81ste jaargang no. 24618 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,35 HET WEER Veel bewolking en af en toe wat lichte regen. In de nacht en ochtend kans op mist. Mini mumtemperatuur omstreeks 5 graden. Middagtemperatuur ongeveer 9 graden. Aan de kust tijdelijk harde zuidweste lijke wind. davervet in eten -kt eei 1AAG Uit Duitsland afkomstig vei tt is in ons land en in andere EG- ust n mogelijk gebruikt in voedings- de jen, onder meer in soepen. Het gaat nit ;tructievet van afgekeurd vlees en iga< davers van koeien, honden en kat- ïeri t blijkt uit een grootscheeps onder- pee m diverse Duitse ministeries, procent van het in Nederland vet komt uit West-Duitsland. vetfraude zou ook minstens één Ne- tise transportonderneming zijn be ft [Maar al werd de Nederlandse regering iet Duitse ministerie van volksge lid op de hoogte gebracht. De mede- Iverdween evenwel in de ambtelijke Hortus Leiden op postzegel Op 6 februari geeft PTT Post twee bijzondere zegels uit. Een zegel is gewijd aan het 400-jarig bestaan van de Hortus Botani cus in Leiden, een van de oud ste botanische tuinen. De ande re zegel wordt uitgegeven ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Arbeidsinspec tie. De postzegel over de Hortus is ontworpen door Joke Zie- gelaar uit Lei den. Vrijlating Mandela naderbij WASHINGTON Nu ook de Amerikaan se burgerrechtenactivist Jesse Jackson na jaren aanhouden eindelijk een visum voor Zuid-Afrika heeft gekregen, lijkt de vrijla ting van ANC-leider Nelson Mandela steeds reëler te worden. Officieel heet het dat Jackson aanwezig kan zijn bij de opening van het parlementaire jaar in .Zuid-Afrika op 2 februari, maar iedereen verwacht dat hij de vrijlating zal meemaken van ANC- leider Nelson Mandela. Mandela en zijn vrouw Winnie hebben gisteren voor het eerst gepraat over wat er moet gebeuren als Mandela uit gevangenschap komt. Een op getogen Winnie Mandela zei na een bezoek van drie uur aan haar man dat het „dit keer menens" is. Winnie Mandela kon ech ter nog geen datum geven voor de vrijla ting van haar echtgenoot. Medewerker Leidse Schouwburg verdacht van fraude LEIDEN De Leidse politie heeft de adjunct-directeur van de Leidse Schouw burg aangehouden op verdenking van verduistering. De 48-jarige ambtenaar is gisteren voorgeleid aan de officier van justitie en in verzekerde bewaring ge steld. Hij heeft geen bekentenis afge- In oktober 1989 ontdekte de schouwburg een gat in de financiën van 132.000 gulden. Dit te kort was tussen mei en oktober ontstaan. Aan vankelijk werd gedacht aan problemen door het invoeren van het nieuwe computersysteem. B en W droegen echter na een onderzoek van het verificatiebureau de zaak in november over aan de politie. „Tijdens het onderzoek was ge bleken dat er met de recettes werd geknoeid. Op de afrekenstroken waren veranderingen aangebracht", vertelt politiewoordvoerder H. Langendoen. Vrijdag bleek dat er met de opbrengst van de musical Sweet Charity, die de avond ervoor in een uitverkochte schouwburg had gedraaid, was geknoeid. „Het onderzoek raakte hierdoor in een stroomversnelling. De staten klopten weer niet. Het ging om enkele tientallen guldens. Alles bleek terug te voeren tot één persoon. Daarom zijn we vrijdag tot aanhouding overgegaan", al dus Langendoen. Hij zegt dat de verdachte be reid is mee te werken aan het onderzoek. De Haagse officier van justitie H. Vos verwacht dat, als het tot een proces komt, de zitting in maart of april wordt gehouden. 1ITZEN SCHRAPT BEZUINIGINGEN varjEN HAAG Alle an)euters kunnen met ;ang van het volgend iooljaar weer vanaf bjun vierde verjaardag issoor het eerst naar wi;hool. De zogeheten yiteijarigenmaatregel is irv ifinitief van de baan. ok de bezuiniging op kleine scholen, aardoor de klassen eer groter zouden gorden, is uit de on- irwijsbegroting voor geschrapt. inister Ritzen en staatsse- etaris Wallage hebben ze veranderingen in de "g groting voor 1990, die g door de oud-bewinds- -cordon Peruaanse lassade anama MA-STAD Ame- ise troepen hebben htend de ambassade P"eru in Panama-stad ''geld. lieden Deetman en Gin jaar-Maas is opgesteld, van morgen op een persconfe rentie bekendgemaakt. Met het ongedaan maken van de bezuinigingsmaatrege len willen de beide PvdA- bewindslieden proberen „het vertrouwen van het onderwijs in de politiek te herwinnen". De vieijarigenmaatregel is indertijd als bezuiniging aan de basisscholen opge legd. Kleuters mochten niet al op hun vierde ver jaardag maar pas in sep tember daarna tot de eerste groep van de basisschool worden toegelaten. Veel scholen en ouders hadden daar grote bezwaren tegen. Na lang heen en weer ge praat in de politiek is de scholen uiteindelijk de keuze gelaten tussen grote re kleuterklassen en een latere toelating van de kleuters Het afschaffen van de maatregel, dat nu door alle politieke partijen wordt ge steund, kost dit jaar 82,5 miljoen gulden. In het re geerakkoord is afgesproken dat ruim de helft daarvan zal worden betaald uit de algemene middelen. De resterende 36 miljoen wordt gevonden door scho len waarvan het leerlinge naantal groeit minder snel voor een extra leerkracht in aanmerking te laten ko men. Deze 'stappenmaatre- gel' geldt niet voor scholen met minder dan 113 leer lingen. Pagina 3: Ook kleine scholen ontzien j oud-medewerkers van [r al Noriega zouden jnbassade hun toevlucht hebben. Circa dertig jgJitairen zijn, volgens de van de Peruaanse am- in pantserwagens eerd en hebben prik- idversperringen neer- Jit Peru is nog geen re- p het bericht gekomen, ruaanse president Alan heeft eerder scherp ge- "d op de Amerikaanse Panama. Hij riep de nse ambassadeur in de ug naar huis en ver niet deel te zullen an drugsoverleg tussen den van Zuid-Amerika VS dat voor de deur va 5: Commandant van rilde zwijnen" in het Grens- perikelen Azeris in de Sovjetrepu bliek Azer- bajdzjan schreeuwen naar hun volksgenoten aan de andere kant van de ri vier, die de scheidslijn vormt tussen deze Sovjet republiek en Iran. De afge lopen dagen zijn alle militai re installaties bij de grens door de Azeris vernield. FOTO: AP BANGKOK De ge vreesde Rode Khmers, in de jaren zeventig verant woordelijk voor minstens een miljoen doden, zou den de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh bestoken. Hun radiostation meldde van morgen dat de Rode Khmer, die nu een guerrilla-oorlog voert tegen de regering, een aanslag heeft gepleegd op overheidsgebouwen in het centrum van de stad. Daarbij zijn volgens de Rode Khmer enkele Vietnamezen en Cam bodjaanse „stromannen" om het leven gekomen. Het Cam bodjaanse persbureau SPK ontkende de aanslag niet, maar berichtte slechts over het vreedzame verloop van een nationale feestdag, die zondag gevierd werd. De vijf permanente leden van de VN-Veiligheidsraad willen volgende week vertegenwoor digers naar Parijs sturen, om te praten over een Australisch vredesvoorstel voor Cambodja. Australië wil de regering in Phnom Penh vervangen door een interim-bestuur van de Verenigde Naties, dat verkie zingen zou moeten uitschrij- Over levenden OOST-BERLIJN In het oppositie-bolwerk Leipzig zijn gisteravond weer tienduizenden mensen de straat op gegaan om de re gering van de DDR ook in het nieuwe jaar met beto gingen onder druk té hou den. Veel van de ruim 100.000 de monstranten eisten het aftre den van de partijleider Gysi van de vernieuwde SED en een spoedig samengaan van hun land met de Bondsrepu bliek. Anderen pleitten voor het voortbestaan van de DDR als een onafhankelijke staat. De kerkelijke organisatoren van de demonstratie schrapten de gebruikelijke toespraken om botsingen tussen voor- en tegenstanders van hereniging te verhinderen. Ook in andere Oostduitse steden werd gede monstreerd. De Oostduitse oppositie heeft gisteren de ronde tafel-bespre kingen met de nog altijd door communisten overheerste re gering opgeschort tot volgende week maandag. Zij trekken in twijfel of de regering de ge vreesde staatsveiligheidsdienst (Stasi) werkelijk wil ontman telen. De oppositie zegt aanwijzingen te hebben, dat een eenheid van de geheime dienst vorige maand in Gera heeft opgeroe pen tot een staatsgreep om de hervormers „te verlammen". werden de bespre kingen een half uur stilgelegd, omdat de oppositie eiste dat premier Hans Modrow per soonlijk opheldering zou ver schaffen over de status van de nieuwe veiligheidsdienst. Mo drow was daartoe echter niet in staat, omdat hij zich in het buitenland bevond. Pagina 5: 'Stasi' nog deze maand ontbinden ati^an onze verslaggever m Joël Batenburg) tik BAREST Elena ldiLisescu, vrouw van de eense dictator en [JJjen met hem geëxecu- d, was op de middel- school in Petristi, dorpje ten westen Bukarest, de domste 3ei de klas. ,j( bericht over de Ceauses- verschenen in dag blad Ade Varul (De Waar heid), heeft onder de Roe meense bevolking tot nogal wat hilariteit geleid. Temeer daar van de zogenaamde doc tor ingenieur Elena werd be weerd dat zij afgestudeerd chemicus was en vanwege haar boeken wereldwijde faam genoot. Bijna twee weken na de bloe dige revolutie wordt om de slechte schoolprestaties van Elena op straat en in de bus gelachen. Niet al te uitbundig, want dat zijn de Roemenen onder het bewind van de Ceausescu's verleerd. Ade Va- rul-verslaggever Petre Baca- nu vond het schoolrapport van de destijds 13-jarige Elena in het archief van een Securi- tate-afdeling in Bukarest. Het ontdekte materiaal bevestigde het algemene vermoeden dat de internationale werken van Elena Ceaucescu niet door haar, maar door anonieme echte wetenschappers zijn ge schreven. Bacanu: „De nep-academica was niks waard. Het volk is jarenlang bedrogen en dan te bedenken dat mevrouw Ceau sescu ook voorzitter was van de Nationale Raad voor We tenschap en Opvoeding en de absolute alleenheerschappij had over de lesprogramma's op de scholen en de universi teiten". Elena scoorde in de vierde klas aan het einde van het schooljaar 1929/1930 voor grammatica een 4, geheugen training en lezen waren ook dik onvoldoende, voor wis kunde kreeg zij een 4+. De Roemeens-orthodoxe scholie re had voor godsdienst bijna een 4VS, voor geschiedenis en sociale vaardigheden golden dezelfde lage cijfers. Beter ging het Elena af met zingen, sport en handvaardigheid: alemaal zevens. Het uiteindelijke resultaat was niet voldoende om de „geleerde" aan het eind van het jaar over te laten gaan naar klas 5. Elena, die boven dien vaak zonder kennisge ving afwezig was, besloot ver volgens maar helemaal van school weg te blijven. De Roe menen smullen van Bacanu's primeur. Met Elena Ceauses cu, die gewone burgers placht aan te duiden als 'wormen' is nu definitief afgerekend. (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRAMGEIBZ Jongen beroofd DEN HAAG Een 13-jarige Haagse jongen is gisteravond het slachtoffer geworden van een overval op de Hoefkade. Een onbekend gebleven man bedreigde de jongen met een mes en dwong hem zijn geld af te geven. „Ik moet geld hebben, anders steek ik je dood", beet hij de jongen toe. De dertienjarige restte niets anders dan hem al zijn geld te geven, vijftig gulden in Portugese escudo's. Dat had hij nog over van zijn vakan tie. 16 PAGINA'S Meer bijbels naar Roemenië Vragen genoeg voorde telefoondokter „Veronique ook met sterren geen bedreiging Hilversum" Overleg in Bulgarije over Turkse kwestie Koeriers blij: Nedèrland moet postwet veranderen Centocon investeert miljoenen in Leiden Olievervuiling onder flatgebouw Voorschoten Beukenhofman Beeren vertrekt naar De Kersentuin Roémeens voetbal bol van corruptie GEESTELIJK LEVEN/OPINIE... BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE LEIDEN/REGIO 9/1 SPORT KUNST/RTV RTV PROGRAMMAS WEER/PUZZEL/MENU Voetbal op tv Veroniqu*, 20.50 uur: PSV-Benfica (troostfinale toer nooi Lissabon). „Dat we met zijn allen straks in een broeikas le ven, hoeft nog niet per se rampzalig te zijn". Ein delijk eens een visie van iemand, die het probleem van de stijging van de temperatuur op aarde op een andere manier bekijkt. We bedoelen de hoogleraar W. Groenman-Van Waateringe - mooie naam trou wens voor iemand die het over dit milieu-onder werp heeft - in de traditionele diesrede bij gelegen heid van de 358ste verjaardag van de Universiteit van Amsterdam. Hoe het in de toekomst met die broeierij precies uitpakt, valt voorlopig niet te con stateren. Misschien leest u dat pas over vele jaren - na uw verstandige beslissing van vandaag om de bon in te vullen - als abonnee van de Leidse Cou rant. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1