judóa(sounaiit stad omgeving Verdubbeling buitenschoolse pvang noodzaak in Leiden Rijksmuseum wil zich presenteren als kenniscentrum itsers 7?' Muziekwedstrijden voor Leidse scholen 1 MAANDAG 8 JANUARI 1990 PAGINA 7 )EN De capaciteit K-Awde buitenschoolse op- (BSO) in Leiden worden verdubbeld, staat in het beleids- Buitenschoolse Op dat op vrijdag 12 ja- wordt aangeboden 'wethouder Henriëtte Dongen. In de nota, B> samengesteld door Ichting Welzijn en de gemeenschap Kin- ntra Leiden, wordt nstateerd dat er in >renpn een schrijnend te- gsra) aan buitenschoolse opvang is voor kinderen van de basisschool. In Leiden zijn 72 plaatsen op de BSO terwijl er 8.400 kinde ren op de Leidse basisscholen zitten. Door de bestaande voorzieningen worden maar 12 van de 42 Leidse basisscholen bereikt. De opvang loopt ver der hooguit tot de leeftijd van tien jaar. De behoefte aan buitenschool se opvang neemt volgens de samenstellers van de nota toe. Dit is een gevolg van een stij ging van het aantal eenouder gezinnen en het groeiend aan tal vrouwen met kinderen die willen werken. In Leiden kunnen nu alleen kinderen die al een plaatsje hadden op een kinderdagverblijf, door stromen naar de buitenschool se opvang. Vrouwen die weer willen gaan werken, kunnen alleen bij De Kever aanklop pen voor buitenschoolse op vang. Daar is echter maar plaats voor achttien kinderen. De samenstellers van de nota stellen voor om de bestaande buitenschoolse opvang te ver dubbelen. Dan kunnen in ie der geval alle kinderen uit de kinderdagverblijven daar naar toe. Aanbevolen wordt voort aan bij elk nieuw te starten kinderdagverblijf direct reke ning te houden met de buiten schoolse opvang. Het initiatief om de buitenschoolse opvang bij het Peuterpalet uit te brei den tot 12 jaar moet worden gehonoreerd met subsidie. Kinderdagverblijven zonder BSO moeten alsnog een derge lijke opvangmogelijkheid gaan bieden. Alle instellingen waar twee groepen met buiten schoolse opvang aanwezig zijn, moeten de leeftijdsgrens op trekken tot 12 jaar. Aan de buitenschoolse opvang worden in de nota ook enkele eisen gesteld. Zo moeten de BSO-voorzieningen voldoende formatieplaatsen krijgen zodat contact kan worden onderhou den met ouders en onderwijs kundigen. Per groep van 18 kinderen moeten twee leid- (st)ers aanwezig zijn. Elke voorziening moet meerdere groepen en ruimten krijgen zodat rekening gehouden kan worden met de leeftijd en de bezigheden van de kinderen. Er moet voorschoolse opvang komen en de leeftijdsgrens moet worden opgetrokken tot twaalf jaar. De opvang moet per wijk worden georgani seerd en op loopafstand van de scholen liggen. Auto en agenten te water Door nog onbekende oorzaak is zaternacht- nacht een auto in de Oude Vest gereden. Om wonenden reageerden alert toen ze het onheil, dat bij de Pauwbrug plaats had zagen. Ze bel den onmiddellijk de Leidse politie. Twee agen ten die in de buurt bezig waren met een alco holcontrole snelden toe. Aangezien niet duide lijk was of er nog mensen in de auto zaten, do ken de agenten in het water. De brandweer arri veerde eveneens met een duikersploeg. Achter af bleek dat dit niet nodig was, er zaten geen personen in de wagen. De auto bleek eigendom van een bewoonster aan de Oude Vest. FOTO: WIM VAN NOORT lI6' "gaarde "niereden ewe O det| Twee bejaarde fiet- it Lisse zijn gistermiddag Loosterweg-Zuid aange- De fietsers, een vrouw 0 jaar en haar man van ir, kwamen uit de rich- lassenheim. Een 32-jarige lobilist uit Lisse wilde jo inhalen. Hij zag op het e Pr^ moment een tegenlig- ePulankomen. Daarop wilde 'ePeisnog achter de fietsers Ti. Daarbij raakte hij met ^inevoorwiel in de berm, c<j|e enkele malen in de en raakte met de ach- Me van zijn wagen de fietsers. Beiden raakten ld en moesten met een worden afgevoerd eed^et Academisch Zieken- tlJcln Leiden. De 70-jarige a* is gisteravond naar huis rtro^ht met gebroken ribben sad^ofdletsel. Haar 73-jarige hjk ag vanmorgen nog in het tthuis met verschillende nëei)ingen. lag« dipl< Chm hr/es ëPedagoge Machteld nzel begint morgen zanglessen in de in dpm fabriek. Lichte mu- oma'i is het genre dat wordt tandibndeld, dat wil zeggen el^iqi iazz en aanverwante plaa\iekstijlen. De cursus is cht op stem vorming, Iro visa tie, solo- en sa- SJzang. De lessen wor- Igegeven van 17.30 tot uur en van 19.00 tot 0 uur in het artcenter jp de Oude Singel 56. In- f a tie en opgave: 020- »- lezing unsthistorica P. Frie- :h-Kuenen geeft op dagmiddag een dia-le- over middeleeeuwse turen. De lezing 't gehouden in de Ka al van K en O, Oude 45 in Leiden en be- apj om half twee. \ido "hting Tryade begint Sl00ljnsdag met lessen Aiki- Aikido is een martiale "04fl' ëe^3seerd op oude ..toerai-technieken en vloed door Zen en to. Grepen en worpen den vloeiend uitge- td in mooie en dans- Ëge bewegingen. Be- ?rs kunnen woens- vond terecht van 1 tot 19.30 uur. Gevor- krijgen vrijdaga- d les van 19.30 tot 3ez# uur in de gymzaal advi (je Suze Baartschool rfe 3 Octoberstraat. In- ïatie: 071-126302. Blaue Funken in Leiden ,,lst das auch für die jenever"? Met deze woorden ontving de Leidse burgemeester C. Goekoop zaterdagmiddag een aardewerken pul met een blikje bier uit handen van Horst Ha- nisch, landespresident van de Duitse Carnavals- bond (uiterst rechts op de foto). Vlak ervoor had Goekoop uit handen van zijn Duitse collega W. Wahl (rechts naast hem) een aardewerken be ker cadeau gekregen. Goekoop kreeg de cadeaus tijdens de ont vangst van de carnavalsvereniging De Blaue Funken uit Krefeld. De de partnervereniging van de Leidse Hutspotten, op het Leidse raad huis. Ook de Hutspotten lieten zich zaterdag middag niet onbetuigd. Zij verrasten Goekoop met een onderscheiding en plaquette. Verder kreeg hij een presentje mee voor zijn jarige dochter. Wahl kreeg een delftsblauw bord waar op de innige band tussen de Leidse Hutspotten en de Blaue Funken stond beschreven. Na de ontvangst was er bier in de toegangshal van het gemeentehuis, 's Avonds werd in het Antonius clubhuis, de residentie van de Hutspotten aan de Lange Mare, feestelijk het nieuwe jaar inge luid. FOTO: WIM VAN NOORT JUBILEUM ACTIE DE BURCHT LEIDEN Voor scholie ren uit Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Voor schoten organiseert de Leidse muziekvereniging De Burcht muziekwed strijden. De actie wordt gehouden in het kader van het 35-jarig bestaan van de vereniging. Het project werd gisteren be kendgemaakt tijdens de nieuwjaarsreceptie. De wedstrijden worden gehou den in samenwerking met de gemeentelijke directie cultuur die een financiële bijdrage heeft toegezegd. Bestuurslid J. Reijken van De Burcht denkt dat het hele project zo'n ze venduizend gulden gaat kos ten. Een deel daarvan komt uit het jubileumfonds van de vereniging, voor het resteren de bedrag worden sponsors ge zocht. Het is de bedoeling dat leerlin gen van basis- en middelbare scholen in het Muziekverza- melgebouw aan de J.C. de Rijpstraat wedijveren om de eer. Voor de winnaars worden prijzen beschikbaar gesteld, de waarde ervan is afhankelijk van het aantal deelnemers. Er wordt gespeeld in verschillen de categoriën. Leerlingen kun nen individueel optreden, maar ook meedoen aan wed strijden voor duo's, trio's of grotere groepen. Voorzitter van de jury is diri gent W. Kruijskamp van De Burcht. Volgens Reijken is een aantal bekende mensen („niet uit Leiden, maar wel gelieerd aan Leiden") gevraagd om deel uit te maken van de jury. De wedstrijden beginnen dit vooijaar en duren tot de zo mervakantie. „Hoe het pro gramma er precies uitziet, we ten we pas half februari", al dus Reijken. Aan de deelne mende scholen wordt boven dien een geldbedrag beschik baar gesteld voor culturele ac tiviteiten. „Het is een experi ment, maar als het slaagt wordt het zeker voortgezet", denkt Reijken. Doel van de ac tie is de belangstelling voor muziek vergroten. „Wij den ken dat de animo voor muziek onder de jeugd veel groter is dan er nu uitkomt. Dat komt omdat op scholen weinig aan muziek wordt gedaan omdat er gewoon geen geld is voor muziekinstrumenten en omdat er geen tijd voor is". Over belangstelling van jonge ren heeft De Burcht niet echt te klagen, vindt Reijken: „De helft van onze leden is jonger dan achttien jaar. Het aantal jeugdleden neemt niet af, het neemt zelfs toe. Maar het aan tal kan ons niet groot genoeg zijn". Ter Aar sluit aan bij Halt-project Alphen aan den Rijn TER AAR Ter Aar wil dat het ministerie van justitie het vandalisme terug te bren- deelnemen aan het Halt-pro- een even groot bedrag op tafel gen door jongeren tussen de 12 ject van Alphen aan den Rijn. legt. Aan het einde van 1990 en 18 jaar een alternatieve Daarvoor wordt een subsidie wil Ter Aar evalueren of ver- straf op te leggen. De jongeren van bijna vijfduizend gulden dere deelname aan het project ontlopen hiermee een straf- beschikbaar gesteld voor het zinvol is. blad en worden onmiddellijk jaar 1990. Voorwaarde is wel Het Halt-project heeft tot doel met de gevolgen van hun ge drag geconfronteerd. Ook jon geren tot 21 jaar die samen met jongere vrienden en vriendinnen vandalisme ple gen, kunnen terecht bij het Halt-project. VOLKENKUNDE BEZIG MET FORSE INHAALOPERATIE LEIDEN Het Leidse Rijksmuseum voor Vol kenkunde is bezig met een forse inhaaloperatie. Niet alleen wat het op knappen van de tentoon stellingsruimtes en de de pots betreft, maar ook met de nieuwe presentatie van de collectie. Het museum in het voormalige Acade misch Ziekenhuis gaat moderne dynamische tij den tegemoet. Daarbij draait het om begrippen als wisselende collecties, vrije zones en een docu mentatiecentrum. De collectie van het museum bestaat uit een kwart miljoen voorwerpen. „Als je alles wilt laten zien heb je vijf van dit soort gebouwen nodig", geeft Van Gulik een idee van de omvang. Het Centraal Labora torium heeft de kelders, die als depot werden gebruikt, inmid dels voorgoed afgekeurd. Vocht en schimmel waren de boosdoeners. Daardoor heeft het museum de helft van zijn opslagruimte verloren. Het vrijkomen van de vroegere universiteitsvleugel biedt eni ge verlichting, het museum krijgt er 4000 vierkante meter bruikbare ruimte bij. Tijdens de verbouwing wordt deze vleugel gebruikt als buffer- ruimte. In 1992 wordt dit gebouw gro tendeels omgetoverd tot docu mentatiecentrum met een bi bliotheek en een mediatheek. Het documentatiecentrum krijgt een aparte ingang. Zo'n 200.000 dia's, videobanden, films en oude foto's en onge veer 60.000 boeken zijn nu nog verspreid over het gebouw te Boeddha's wachten hun toekomst af in de gang van de universiteitsvleugel. vinden. Dat is straks niet meer het geval. Profileren „Er zijn zoveel musea in Ne derland, ook voor volkenkun de. Wij richten onze energie op datgene waar we goed in zijn", vertelt de directeur. Het Leidse museum wil zich profi leren als kenniscentrum. „Vroeger bestond het museum uit vertrekken die waren ge vuld met van alles en nog wat. Er was geen samenhang, het was meer een soort lappende ken. We willen voortaan laten zien hoe de culturen van ver schillende landen en streken met elkaar in aanraking zijn gekomen en wat voor invloed dat heeft op die cultuur. Bij voorbeeld de wisselwerking tussen China en Japan, de re latie tussen Nederland en In donesië. Ook willen we de verbanden in cultuurhistorisch opzicht aangeven. Dat is in een notedop het nieuwe be leid", vertelt Van Gulik. Dat het museum een band heeft met de Leidse universi teit ziet de directeur als een voordeel. „Wij hebben dezelf de specialiteiten. Leiden heeft op Aziëgebied een internatio nale naam. Dat heeft ook zijn uitstraling op het museum. Er zijn duidelijke raakvlakken en we vullen^ elkaar goed aan. De universiteit vergaart kennis, wij proberen die kennis weer naar het publiek te vertalen". Dat moet niet saai zijn vindt Van Gulik, die meldt dat er voor de bezoeker altijd Wat nieuws is te zien. Het museum telt drie blokken: een blok Azië, een blok Indonesië en FOTO: WIM VAN NOORT Oceanië en een blok Afrika en de Nieuwe Wereld. Die drie blokken worden in etappes veranderd. Om de vijf jaar wordt zo'n afdeling helemaal vernieuwd. „Binnen de drie vleugels wor den bovendien vrije zones aangebracht. Hierin worden tentoonstellingen van korte duur opgezet. Je kunt hiermee bijvoorbeeld snel inspringen op de actualiteit. De culturele achtergronden van een bepaal de gebeurtenis aangeven". De directeur denkt hardop verder en ziet zijn museum als achter- gondlocatie voor het NOS- journaal, als trefpunt voor al lerlei publieksgroepen. Genieten Ook spectaculaire tentoonstel lingen gaat Van Gulik niet uit de weg: „Het publiek moet ge nieten". De nieuwe grote ten toonstellingsruimte vindt hij daarvoor uitermate geschikt. „We spelen in op de nieuws gierigheid van het publiek. We kunnen heel veel doen met ons eigen bezit, met onze enor me rijkdom We hebben bij voorbeeld een schitterende collectie maskers, maar ook met sieraden kunnen we uit pakken hier. Het jaar 1992 is het jaar van Columbus (dan is het 500 jaar geleden dat hij voet zette op Amerikaanse bo dem, red.), daar willen we ze ker iets aan doen", vertelt hij enthousiast. Zover is het echter nog niet. De jaren 1990 en 1991 zijn ge heel gewijd aan de verbetering en herinrichting van de depots en de publieksruimtes. De ver bouwing gebeurt in drie fasen. De Azië-vleugel is op dit mo ment helemaal leeg. „Er staan nog een paar oude vitrines. In januari begint de aannemer met de verbouwing. Dat ge beurt in verticale lagen. Alle verdiepingen worden tegelij kertijd aangepakt. Eind vol gend jaar is de vleugel klaar". Hiervoor zijn rond de 50.000 a 60.000 voorwerpen van de af deling gehaald. „En ze moeten ook weer worden teruggezet", meldt Van Gulik terloops. Het zwaartepunt van de ver bouwing ligt in de zomer van 1990 en duurt tot ongeveer eind 1990. Dan is alleen de grote tentoonstellingsruimte geopend voor publiek. „Zo'n situatie hebben we al eens eerder meegemaakt. Dat le vert echt geen problemen op. Het voordeel van zo'n gewel dige verbouwingsoperatie is dat het tijdwinst oplevert. Bo vendien maken we gebruik van de wet van de remmende voorsprong. We kunnen nu in spelen op de nieuwste inzich ten bij het presenteren van de collectie". Klimaatbeheersing Voor de gigantische operatie heeft de Rijksgebouwendienst „slechts" 5,3 miljoen gulden beschikbaar gesteld. „De fi nanciële middelen zijn inder daad bescheiden. Maar we hoeven ook geen vitrines van goud. Het is belangrijk dat het publiek straks in prettige zalen komt", reageert de directeur laconiek. Voor het aanbrengen van apparatuur voor klimaat beheersing heeft het museum nog eens 3,5 miljoen gulden nodig. Tot nu toe is alleen de grote tentoonstellingsruimte van de modernste apparatuur voorzien. Toch vertrouwt Van Gulik erop dat dat geld er komt. Ook met de verbouwing wordt hiermee rekening ge houden. Per depotruimte wordt een kamer vrijgehouden waarin de machines kunnen worden geplaatst. „We zijn in de crisisjaren over gegaan naar dit gebouw. Toen was er geen geld om het mu seum goed in te richten. Na de oorlog werden er nieuwe mu sea gebouwd. Wij zijn altijd in de luwte gebleven", aldus Van Gulik, die meteen vertelt dat er in de jaren zestig een plan is geweest om op het Schutters veld een nieuw museum te bouwen. De Rijksgebouwen dienst had hiervoor dertig mil joen gulden beschikbaar. „Dan zou het hele stationscomplex er anders hebben uitgezien", verzucht hij. KARIN SWIERS Brandje in schoorsteen SASSENHEIM Een klein schoorsteen brandje heeft za terdagochtend voor schade ge zorgd in een wo ning aan de Zandslootkade. Een balk tussen de vloer en de eerste verdieping begon te smeu len. De brand weer brak de vloer open en een deel van een muur weg. Vrouwengilde Zoeterwoude vergadert ZOETERWOUDE Het Katholiek Vrou wengilde van Zoeter woude houdt morgen de algemene vergadering. De bijeenkomst heeft plaats in Don Bosco. De aanvang is 20.00 uur. Aan de orde ko men de contributiever hoging en de aanstel ling van een nieuwe se cretaris. Na het formele gedeelte spelen de dames enkele ronden bingo. Geluidsapparatuur en automaten gestolen LEIDERDORP Inbrkers zijn dit week einde op een paar plaatsen in Leiderdorp actief geweest. Bij een woning aan de Bol derikkamp werd de achterdeur opengebro ken. Geluidsapparatuur werd weggeno men. De bewoners van een woning aan de Karolusgulden ontdekten gisteravond een inbreker die aan de achterdeur stond te morrelen. De dief sloeg op de vlucht toen hij werd ontdekt. Ook een inbraakpoging op het industrieterrein De Baanderij liep op niets uit toen een slot te sterk bleek. Wel succesvol was een inbraak bij tennis vereniging De Munnik aan de Hoogmade- seweg. Hier waren overigens geen braak sporen. Een koffie- en een frisdrankauto maat werden opengebroken en dat leverde een paar honderd gulden aan kleingeld op. itroot nieuwe ïthouder ISENAAR Ch.B. Aptroot wordt ijieuwë wethouder van ruimtelijke £iing en openbare werken van Was- Hij volgt de vorige week overle- UF. Cocheret de la Morinière op. iot is nu nog fractievoorzitter van _VD in de Wassenaarse gemeente- a Zijn plaats in de fractie wordt in- Inen door H.F. Dijkstal, die tevens 4 Tweede kamer zit. De VVD heeft yraagd deze taak op zich te ten omdat het nog maar om enkele raden gaat. In maart worden ge nteraadsverkiezingen gehouden, ^ve fractievoorzitter wordt A. Aptroot wordt op 22 januari talleerd. „Exotische oorden' in de Burcht LEIDEN Burcht Literair presenteert donderdag 11 januari „Exotische oorden". Aan de bijeenkomst werken F. Springer en P. van Zonneveld mee. Het wordt een ge sprek over paradijselijke streken en hun schaduwzijden. Er wordt gepraat over een indische jeugd en over wonen en werken in de derde wereld. Springer schreef onder meer Bougainville. Van Zonneveld publiceert onder meer reis verhalen. De bijeenkomst begint om 20.15 uur in de Burcht. De toegang is tien gulden voor niet-dona- teurs. Donateurs hebben gratis toegang. Afscheidsreceptie voor G. van Dinter LEIDSCHENDAM Mr. G. J. van Dinter, voorzitter van de Raad van Toezicht van het ziekenhuis Sint Antoniushove te Leidschen- dam, heeft deze functie per 1 januari overge dragen aan burgemeester W. F. de Vreeze van Leidschendam. Van Dinter, die meer dan tien jaar voorzitter is geweest, krijgt vrijdag 26 ja nuari van 16.30 tot 18.00 uur in het restaurant van het ziekenhuis een afscheidsreceptie aan geboden. Er bestaat dan tevens gelegenheid kennis te maken met de nieuwe voorzitter. De Vreeze is al enige tijd lid van de Raad van Toezicht waarvan de heer H. H. Lambers vice- voorzitter is en mevrouw J. Th. A. M. Hilhorst- Boot secretaris. De overige leden zijn mevrouw B. G. .P. M. Bun-Siersma, drs. J. G. F. Veldhuis en de heer D. M. Westendorp. Brandkast en kluis geplunderd LEIDEN Bij een inbraak in een pand van een woning bouwvereniging aan de Pioen hof is 5000 gulden gestolen. Het geld lag in een brandkast. Dieven braken de deur van het gebouw open. De brand kast werd met een sterk breekwerktuig vernield. Bij een bedrijf aan de Flevo- weg is 1000 gulden ontvreemd. Dieven braken de deur van het gebouw open en stortten zich daarna op de kluis. De kluis werd opengeslepen met een slijptol. Beide inbraken werden vrij dag ontdekt.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7