„Wij kunnen Timisoara herhalen" Oppositie: SED probeert weer macht te veroveren lost- en West-Duitsland bepleiten ander defensiebeleid Rustplaats AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Sjevardnadze belooft Roemenië hulp -5 'ITENLAND CcidócGou/umt MAANDAG 8 JANUARI 1990 PAGINA 5 Sovjet-Unie wonen ;enden miljonairs OU In de Sovjet-Unie jn mogelijk dertigduizend mil- neerdfs. De meesten hebben hun ededflaal vergaard op de zwarte tt, zo heeft een belangrijke an dqsche econome verklaard. gen pns de officiële cijfers wonen .meriprtig miljonairs in de Sovjet- -ettert schaduweconomie zijn e dru|ns econome dertig miljoen in betrokken en er wordt een daa1 behaald van honderd miljard Air (teSen de officiële koers 310 is da belegt men in munten, iko- en antiek. ng- Terwijl delen van de Berlijnse Muur op instorten staan, hebben adverteerders inmiddels een nieuwe bestemming gevonden voor hèt symbool van de Koude Oorlog. Het reclamebureau Saatchi Saatchi meldt vlakbij de Brandenburger Tor dat hij als 'eerste over de Muur' is. FOTO: AP Muur staat op instorten BERLIJN Toeristen hebben zoveel stukken uit de Berlijnse Muur wegge hakt om als souvenir mee naar huis te nemen, dat de Muur op sommige plaat sen letterlijk op instorten staat. De Westberliinse politie heeft de sectie van de Muur bij de Brandenburger Tor voor het publiek moeten afsluiten, omdat het te gevaarlijk is geworden. Overigens is het de bedoeling van de Oostduitse re gering om de Muur te zijner tijd geheel af te breken en te vervangen door regu liere grensmarkeringen, zo liet interim president Manfred Gerlach onlangs we- Neues Deutschland, de krant van de Oostduitse communistische partij, heeft zich tegen dat idee uitgesproken omdat het teveel geld zou kosten. Belg: doodvonnis moet uitgevoerd BRUSSEL Een 42-jarige Belg die ter dood is veroor deeld wegens moord wil dat dit vonnis ten uitvoer wordt gelegd. In België worden doodsvonnissen normaliter echter altijd omgezet in le venslange gevangenisstraf. De man heeft in een open brief aan verscheidene Belgische kranten laten weten dat hij „vol ongeduld" zit te wachten op zijn executie. Ondertussen overweegt minister van justitie Melchior Wathelet een wet in te dienen, waarmee na 122 jaar de doodstraf in België officieel zal worden afgeschaft. iskou stuurt jepen naar pustig Georgië kOU Moskou heeft 'erkingen gestuurd naar gfgelegen gebied in de jkaukasische republiek waar de spanning Georgiërs en Osseten kmt. Een woordvoerder [iet Nationale Front van 5setië, een autonoom 1 binnen Georgië, zei dat ïgische extremisten" een lade hebben ingesteld op legen naar de hoofdstad pvali. Door de blokkade bewoners van hvali de stad vrijwel niet pldus de woordvoerder. journalisten op leurt spreken van „her- pogroms" van Osseten I Georgiërs in het autono- pbied. De Osseten eisen, andere minderheden leorgië, erkenning van laai en cultuur. Het afge- I weekeinde is ook langs |ens tussen de autonome Nachitsjevan en =n Turkije opnieuw gede- Ireerd. Nachitsjevan is jnclave in Armenië die lamelijk door Azerbajd- n wordt bevolkt. De de- igetranten eisen opening Fde grens, onder meer om ie in Iran en Turkije te en bezoeken. *ftn« enen enthousiast show Veronique >OV Televisiebezitters bemenië hebben zich dit j einde kunnen vergapen let eerste deel van de tv- 1 1 >treeks op de Roemeense ie ee'sie uitgezonden, wat in instantie wel de bedoe- e was. De ingeblikte versie üJoe^e show werd op de Roe- et? H^e televisie voorafgegaan f "Videoclips en een western ïenry Fonda. Dat is in het nalige communistische lokland een unicum, i/ond is het tweede deel iie Nederlandse Roemenië- betot te zien. Vooral het feit pl Nederlandse politie haar veilifverking aan dit actiepro- i Bulna verleende, heeft lof gescfct bij de Roemenen. Medi- 2eft [student J. Igrau vindt dat )ben vesten over de revolutie ïlgaais geïnformeerd, kort was de televisie tqrg populair bij de Roeme- wil ftvond aan avond werden beelden van Nicolae zlescu getoond. Nu de pro- die «nering is veranderd, doen e hoinkeliers in tv-toestellen lerdqk goede zaken. Het ont- ie vit de meeste Roemenen r nog aan geld om een lijke kostbare aanschaf te tigen. Zij moeten dan ook I bij vrienden of kennis- lijken. Van de totale be- Jig van circa 23 miljoen [|enen hebben ongeveer 4 In een tv. Inflatie in Bolivia 12.908.331 procent LA PAZ Het Nationale Instituut voor de Statistiek van Bolivia heeft zich gebogen over de inflatie in het afgelopen decennium. De rekenmees ters zijn daarbij uitgekomen op het onvoorstelbare percentage van 12.908.331 procent. Dat betekent dat een produkt eind 1989 gemiddeld bijna 130.000 keer zo duur was als begin 1980. De inflatie in Bolivia bereikte zijn hoogtepunt in september 1985. Alleen in die maand stegen de consumentenprijzen met 24.000 procent. De regering heeft toen een streng bezuinigingsprogram ma afgekondigd waardoor de inflatie in 1989 is uitgekomen op 16,5 pro cent. ROEMEENSE STUDENTEN: (Vervolg van de voorpagina) BUKAREST De Roe meense studenten, die een belangrijke rol hebben gespeeld bij de val van dictator Nicolae Ceauses- cu, dreigen opnieuw in beweging te komen uit onvrede over de nieuwe machthebbers. Ruim drieduizend studenten hielden gisteren een demon stratie op het terrein van de Technisch Hogeschool in Bu- karest. Ook in andere steden is gisteren betoogd. Afgelopen vrijdag betoogden in Sibiu en andere steden in Transsylva- nië, dat deel van Roemenië waar de revolutie begon, al door tienduizenden mensen te gen de nieuwe machthebbers gedemonstreerd. De manifestatie van gisteren in Bukarest was de eerste be toging sinds de omverwerping van het regime-Ceausescu. „Wij kunnen Timisoara herha len. Wij kunnen Bukarest her halen", zo riep een student de menigte toe in een verwijzing naar de steden waar tijdens de revolutie het zwaarst is ge vochten. „Wij hebben ons bloed gegeven voor onze vrij heid. Niemand heeft het recht ons de vrijheid te ontnemen", zo onderstreepte een van de sprekers de bereidheid van de studenten waakzaam te blij ven, totdat er een echte demo cratie is gevestigd. genwoordigers te kiezen in de voorlopige regering, het Comi té voor Nationale Redding (CNR). Zij bekritiseerden de zes studenten die thans in de uitvoerende raad van de CNR zitten. Een van hen, Marian Mierla, erkende ten overstaan van de menigte dat zijn ver kiezing in de CNR „willekeu rig" was geweest, simpel en al leen omdat hij een van de eer ste studenten was die op de 22e december wist door te dringen in het gebouw van het centraal comité van de com munistische partij. „In de uit voerende raad ben ik een ma rionet", zei hij. Veel bijval was er op de mani festatie voor studentenleiders die betoogden dat na de ko mende vrije verkiezingen de nieuwe regering geen enkel lid van de communistische partij meer zou mogen omvat ten. Casimir Ionescu, vice- voorzitter van de uitvoerende raad van de CNR, verzekerde de demonstranten dat er reke ning zal worden gehouden met hun eisen. Hij 'zei naar de de monstratie te zijn gekomen uit sympathie met de studenten. De president van de raad. Ion Iliescu, riep de bevolking in tussen in een televisietoe spraak op de eenheid te bewa ren. „De erfenis van het oude regiem drukt zwaar op ons. Met grote moeite hebben wij onze vrijheid herwonnen. Tot iedere prijs moeten wij haar zien vast te houden". Een Roemeense student steekt tijdens de demonstraties in Bukarest zijn hoofd door het gat van een nationale vlag, waar vroeger het symbool van de communistische partij zat. foto- ap In het zuiden van Japan spuwt de vulkaan Sakurajima een enorme wolk as uit. De vulkaan was gisteren driemaal actief, maar er deden zich (Vervolg van de voorpagina) OOST-BERLIJN De oppositie in de DDR heeft meer dan genoeg van de overheersende rol die de communistische partij SED nog altijd speelt in tal van maatschappelijke sectoren, zoals de media. De vrees bestaat dat de communisten proberen de macht weer steviger in handen te krijgen, nu de eerste emoties rond de val van Honecker en de ope ning van de Muur zijn weggeëbt. De oppositieb weging Neues Forum dreigt dan ook dat als er voor 20 januari geen con crete stappen worden gezet in de richting van een hervor ming van de communistische partij, zij de bevolking zal op roepen tot een algemene sta king. De oppositiegroepering wil verder dat de SED inzage geeft in haar boekhouding en grotere openheid betracht bij de onderzoeken naar corruptie en machtsmisbruik van de af gezette partijleiders. Ook eist Neues Forum een on dubbelzinnig bewijs dat de ge hate Stasi volledig is ontbon den. De oppositiebeweging wantrouwt de verzekering van de regering dat de voormalige Stasi-leden zijn ontwapend en geen toegang meer hebben tot wapenvoorraden. De oppositie vreest dat de communisten, onder het mom van de strijd tegen ultra-rechts, weer een soort Stasi in het leven willen roepen als een instrument waarmee voor de verkiezingen van 6 mei de kiezers kunnen worden geïntimideerd. Pre mier Hans Modrow en andere leidende politici van de SED hebben gezegd dat er snel een nieuwe veiligheidsdienst moet komen om de opkomst van de neo-nazi's te bestrijden. Neues Forum vindt dat de strijd te gen extreem-rechts exclusief in handen moet komen van de Volkspolizei. De oppositiepartij „Democrati sche Vernieuwing" ziet in de oproep van de SED om de strijd aan te binden met ex treem-rechtse en nationalisti sche krachten slechts een mid del om macht te herwinnen en de oude suprematie te herove- te SÏ-BERLIJN De igrijkste partijen van ilkini en West-Duitsland 'ele.F1 verregaande ver- ?rdè ringen voorgesteld in in defensiebeleid van de 4anden. Met de voor- inm wil men kennelijk nzl^uropese angst voor ^te sterk Duitsland sn geinen en Europa on- geliikelijker maken van :iten|wee huidige groot machten. De Oostduitse communistische partij (SED) heeft voorgesteld beide Duitse legers dit jaar met de helft in te krimpen en in de periode tot 1990 alle buiten landse troepen te verwijderen. In de Bondsrepubliek lanceer de de CDU van bondskanse lier Helmut Kohl-een plan om de strijdkrachten van Oost en West te doen opgaan in een nieuwe defensiestrijdmacht, onafhankelijk van Moskou en Washington. De Oostduitse communistische •partijleider Gregor Gysi heeft zijn plan voorgelegd aan een speciale vergadering van de' partijtop. De halvering van de Westduitse Bundeswehr en de Oostduitse Volksarmee zou duidelijk moeten maken dat Duitsland geen bedreiging vormt voor de Europese bu ren. Hoewel de Oostduitse communisten geen hereniging van de Duitslanden voorstaan, willen zij wel een „verdragsge meenschap" met de Bondsre publiek vormen, die dan zou Volgens het plan van Gysi, dat als naam „Model voor de vei ligheid in 2000" heeft meege kregen, moet elke modernise ring van wapens worden stop gezet en moeten beide partijen afzien van wapenverkopen buiten hun eigen militaire alli antie. Buitenlandse troepen moeten volgens het commu nistische voorstel voor 1999 uit de Duitslanden worden terug getrokken. De 480.000 man tel- ;rd. P lende Bundeswehr wordt ge schraagd door ongeveer 250.000 Amerikaanse troepen; In de DDR zijn naast de 170.000 manschappen van de Volksarmee zo'n 400.000 man Sovjetrussische troepen gesta tioneerd. „Zonder een eind aan de militaire rivaliteit tus sen de twee Duitse staten is elk praten over eenheid van de natie niet geloofwaardig", zei Gysi bij de presentatie van zijn plan. Volgens het Westduitse zon- Welt am Sonntag hebben bondskanselier Kohl genover het zondagsblad dat minister van defensie Ger-I de „frontlijn"-rol, die de Duit- hard Stoltenberg plannen op gesteld voor een reorganisatie van de Bundeswehr. Zij zou den die willen invoeren zodra NAVO en Warschau Pact een overeenkomst hebben gesloten over de conventionele bewa pening. Een van de onderde len van het plan zou een ver korting zijn van de dienst plicht. Onder-minister van defensie Willy Wimmer verklaarde te- se staten al vier decennia lang hebben moeten spelen, dient te worden teruggedrongen. Wim mer opperde dat de NAVO een rol kan blijven spelen op het gebied van de defensie ter zee, en de verdediging op het land overlaat aan Europa zelf. Hoewel de nieuwe defensie ideeën op dezelfde dag werden gelanceerd, was er geen aan- kaar hebben besproken. door Roger Simons LONDEN In het westen van Midden-Engeland hebben alle vaste klanten van tien bruine kroegen voortaan een dikke kans om een laatste rustplaats te vinden in hun geliefd café. Een koperen naamplaat zal worden geschroefd op de vaste plek waar zij tijdens hun leven genoeglijk steun zochten tegen de veilige tapkast. Elk jaar, op de dag van hun overlijden, komt er in de pub een feestje van. Menig glas zal dan worden geledigd ter hunner nagedachtenis. Dit idee is ontsproten aan het brein van ene Colm O'Rourke (59), een uitgekookte Ier die in centraal Engeland tien kroegen drijft en een geschikt middel zoekt om de omzet van zijn cafés wat op te drijven. O'Rourke meent te weten, dat zijn beste klanten met plezier zouden worden „begraven" op de plek waar ze tijdens hun leven zo vaak het glas mochten heffen. „In plaats van op een sombere begraafplaats in een kille kuil te worden gestopt, waar doorgaans maar weinig mensen je komen bezoeken, zou het toch veel leuker zijn een laatste rustplaats te krijgen in je favoriete kroeg, waar je vrienden doorlopend de vreugde zullen herdenken die zij zo vaak in jouw aanwezigheid hebben beleefd'zegt O'Rourke. „De urne met jouw as kan op een plank achter de tapkast worden geplaatst of onder de plankenvloer worden bijgezet. Ik zorg ervoor, dat een fraaie koperen naamplaat wordt aangebracht op de vaste plek van de dierbare afgestorvene. Wij zetten erop: „Hij is niet meer, maar hoe dan ook, hij is niet dood gegaan van dorst". Volgens Colm O'Rourke reageren zijn vaste klanten zeer gunstig op het plan. „Zij discussiëren al over de keuze van een geschikte plek voor hun lijkbus", zegt hij. „Mijn idee is helemaal niet ongewoon, want er zijn miljoenen Britten die hun as laten verspreiden over hun geliefd voetbalveld, op zee of in de achtertuin". De kans op een laatste rustplaats in je bruine stamcafé wordt jammer genoeg niet gratis en voor niks geboden. O'Rourke heeft een notaris in de arm genomen om de juridische kant van de zaak te onderzoeken. Deze rechtsgeleerde is tot de geruststellende conclusie gekomen, dat geen enkele Engelse wet verbiedt van je gezellige vaste kroeg je laatste rustplaats te maken. Belangstellende kroeglopers zullen worden verzocht het royale bedrag van 5.000 pond te storten in een speciaal fonds voor de financiering van je koperen naamplaat en de jaarlijkse in memoriam- drinkgelagen. „Je mag erop rekenen, zegt ORourke, „het wordt praktisch een eeuwigdurend arrangement". DE VALLEI DER VERGETEN WERELD De moeilijkheden schijnen geen einde te willen nemen, vanjbben ze het omhulsel van de ballon klaar, het gas is er "Saar... er zit geen druk achter en wat ze ook doen, de bal- )rdt geen ballont „We moeten een blaasbalg bouwen!" naatjdr. Martin uit. Ja, er zit niets anders op. Maar zo'n blaas- tiekes een kleinigheidje, na alles, wat ze al hebben gepresteerd, in diost hun wel een paar weken, maar wat hindert dat? De weibalg kómt er en ja, nu gaat het beter. De ballon zwelt en zwelt. Dagenlang zijn ze bezig met pompen, elkaar aflossend en eigenlijk zijn ze net zo verwonderd als de wilden, die met open mond en angstige ogen toekijken, wanneer tenslotte het logge ballonlichaam zich verheft. „Kerel, Rob," roept dr. Martin uit, „jij bent een genie! Als we jou niet hadden getroffen, zouden we tot onze dood hier hebben moeten blijven. Jaco, we gaan naar huis!" BUKAREST De Sovjet unie zal Roemenië volle dig steunen in de koers die het land vaart na de val van het bewind-Ceau- sescu. Beide landen zullen onderhandelingen begin nen over het openen van de grenzen tussen de Sovjetrepubliek Moldavië en Roemenië. Dat heeft de Sovjet-minister van buitenlandse zaken, Edoe- ard Sjevardnadze, zaterdag na afloop van zijn eendaagse be zoek aan Roemenië verklaard. Sjevardnadze heeft de nieuwe leiders van Roemenië verze kerd dat de samenwerking tussen beide landen op econo misch, politiek en cultureel ge bied versterkt zal worden. Verder beloofde Sjevardnadze dat de Sovjetunie de olie- en gasleveranties aan Roemenië zal opvoeren. De Sovjetminister zei diep on der de indruk te zijn van het optimisme en de bewogenheid van de nieuwe Roemeense lei ding. „Nooit eerder ben ik met zulke emotionele gevoelens naar een land gekomen". Hij zei dat zijn ontmoeting met president Ion Iliescu en pre mier Petre Roman bijzonder vriendelijk was verlopen in vergelijking met de gespannen relatie die hij met de inmid dels geëxecuteerde president Nicolae Ceausescu had. Hij omschreef zijn contacten met Ceausescu als „onverkwikke lijk". Sjevardnadze benadrukte dat er vóór de Roemeense revolu tie van december vorig jaar geen contact is geweest tussen Moskou en de Roemeense op positie. Evenmin heeft Mos kou, aldus Sjevardnadze, aan gegeven dat de Sovjetunie een revolutie zou steunen. De re volutie is een „volksrevolutie in de zuiverste zin van het woord" geweest, zo zei hij. de Sovjetrepubliek Moldavië, dat Stalin via het pact met Hitler in Hilter in 1940 an nexeerde, verwees Sjevard nadze naar de slotakte van Helsinki, waarin de territoria le eenheid in Europa is vastge legd. Hij beloofde echter dat er in de nabije toekomst contac ten tussen Moldaviërs en Roe menië mogelijk zullen worden en dat de grenzen zullen open gaan. Volgens de Roemeense radio is Iliescu uitgenodigd om nog deze maand Moskou te bezoe ken, een uitnodiging die de Roemeense leider graag heeft aanvaard. Het was de eerste keer sinds de omwenteling in december dat een hoge Sovjet-functiona ris Roemenië heeft bezocht. De betrekkingen tussen Boe karest en Moskou zijn tijdens de 24 jaar van het bewind- Ceausescu grotendeels gespan nen geweest. Ze bereikten een dieptepunt toen Sovjet-leider Michail Gorbatsjov zijn her vormingen begon door te voe ren, die door Ceausescu met afgrijzen werden ontvangen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5