Theologie en filosofie op weg naar nieuw bondgenootschap? £eidóe@ou/ta/rj!ij brieven van lezer kerk wereld Roemeense studenten willen godsdienst en karatelessen £c£dóe6ou%a/nt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE £fitdóe Sou/iarit MAANDAG 8 JANUARI 1990 PAGI^f SCHEVE TOREN VAN PISA GESLOTEN PIS A De beroemde scheve toren van Pisa is zondag tijdelijk voor het publiek gesloten. De toren zal worden gerestaureerd, omdat de veiligheid van de bezoekers niet langer kan worden gewaarborgd. De toren, 58,36 meter hoog, komt elk jaar gemid deld 1,2 milimeter schever te staan. Deskundigen hebben voor speld dat het monument eens zal omvallen, maar wanneer dat het geval is, weten ze niet. Elk jaar komen meer dan 800.000 mensen hem bezichtigen. De toren is voor het aartsbisdom een belangrijke bron van inkomsten. De verkoop van kaartjes voor ide beklimming van de toren levert het aartsbisdom 80 a 90 procent op van alle inkomsten die het in de kerkelijke gebou wen in het centrum van Pisa verwerft. Priester die „onzedige" kleding weerde, ontslagen DAYTON Pastoor Roger Griese van de H. Hartparochie in de Amerikaanse stad Dayton is door zijn bisschop ontsla gen, omdat hij gelovigen in naar zijn opvatting „onzedige kleding" de toegang tot de kerk verbood. Bovendien had hij de communie geweigerd aan een man die het had gewaagd in korte broek voor hem te verschijnen. In de zomermaan den gaf Griese (73) bij de ingang van de kerk met borden aan, dat mensen in korte broek of minirok of met blote bo venarmen niet welkom waren. Aartsbisschop Daniel Pilarc- zyk van Cincinnati is tot de conclusie gekomen dat Griese zijn functie van pastoor niet langer naar behoren kan uitoe fenen. Er is meer strengheid dan gerechtigheid Europese conferentie mensenrechten opgericht HUISSEN Vertegenwoor digers van vooruitstrevende kerkelijke organisaties uit Ne derland, West-Duitsland, Frankrijk en België hebben afgelopen weekeinde in Huis- sen een Europese conferentie 'mensenrechten in de RK kerk opgericht. De groep komt in het najaar opnieuw bijeen om met gelijkgezinde organisaties zoals de Europese vereniging van theologen een programma van actie op te stellen. Gedacht wordt aan ondersteuning van eikaars doeleinden en activiteiten en het eventueel houden van ge zamenlijke manifestaties. De bijeenkomst in Huissen was belegd door de commissie mensenrechten van de Acht Mei-beweging en bedoeld de situatie van de mensenrech ten in de kerk in de landen van de aanwezige deelnemers te inventariseren. Voor Nederland werd gewe zen op het geval van de Zwol se pastoraal werker André Zandbelt, voorzitter van de Utrechtse afdeling van de vereniging van pastoraal wer kenden. Door de nieuwe richtlijnen die de bisschoppen vorig jaar hebben uitgevaar digd met betrekking tot de pastoraal werkers en werk sters werd de taakomschrij ving van Zandbelt onlangs eenzijdig ingeperkt, terwijl zijn bevoegdheden destijds met kardinaal Alfrink en •diens vicarissen duidelijk wa ren omschreven. Zandbelt mag niet langer dopen, hu wen en de laatste sacramen ten toedienen. In de andere landen hadden de deelnemers de indruk dat de kerkelijke overheden de problemen vaker langs diplo matieke weg regelen. Conflic ten doen zich daar voor in •sectoren waar de invloed van de kerk erg groot is, zoals in het katholiek onderwijs in Duitsland en België. In Duits land is de RK kerk in feite met een half miljoen werkne mers een van de grootste werkgevers. De sociale wetge ving is voor deze werknemers niet van toepassing en als zij handelen in strijd met de hu welijksmoraal of andere ethi- sche richtlijnen, kunnen zij met ontslag worden bedreigd. Ook in België kom deze pro blematiek voor. Behalve in Nederland bestaat er alleen in West-Duitsland een soortgelijke groep als de commissie mensenrechten in de kerk van de Acht Mei-be weging. Het gaat om de groep Kirche von unten, die in 1979 werd opgericht toen de theo loog Hans Küng van zijn ker kelijke leerbevoegdheid werd ontheven. Deze groep organi seert in mei in Berlijn een Katholiekentag von unten. Gevluchte lutherse bisschop terug in El Salvador SAN SALVADOR De lu therse bisschop Medardo Go mez is zaterdag in El Salvador teruggekeerd. Gomez, bis schop van San Salvador, vluchtte eind november uit zijn land, nadat hij met de dood was bedreigd. „De situatie is nog steeds moeilijk, maar het werk van christenen kan niet worden 'gestopt", aldus Gomez bij aan komst in San Salvador. „Ik weet dat ik deze weken elk moment kan worden gedood, maar hoe groter het gevaar, hoe meer ik me gebonden voel en hoe meer vreugde ik van binnen ervaar". Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen door de Generale Synode tot zendingspredikant ten dienste van de Relormed Church in Zimbab we drs.M.J. Middelkoop. 1.1. pred. te Babyloenienbroek, wonende te Oegstgeest, die dit beroep heeft aangenomen en a.s. zondag beves tigd wordt. Gsrsformssrdo Kerken Aangenomen naar Dokkum ing. J.W. Kuipers te Andijk. Mw.drs. S.H.C. Klaver, verbonden aan de kerk van Sittard, stelt zich beroepbaar in de regio Hoofddorp. Adres: Kromme Spieringweg 400, 2141 AM Vijfhui- Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Garrelsweer i.c.m. Ten Post drs.P. Groen, kand. te Kampen. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Leerdam L.W. van der Meij te Alphen aan den Rijn. PASCAL INSPIREREND VOORBEELD VOOR FILOSOOF THEO DE BOER AMSTERDAM „Bij de vraag: „bestaat God", of: „gelooft u in God", voel ik mij heel ongelukkig. Ik heb dan de neiging om nee te zeggen. Het gaat volgens mij niet om zo'n geïsoleerde vraag als „be staat God?", maar veel meer om een manier van denken, om een denkwe reld waarin je je wel of niet thuis voelt". Dit zegt prof. dr. Theo de Boer, hoogleraar wijsgerige antropologie aan de Universi teit van Amsterdam, in een gesprek naar aanleiding van een nieuw boek van zijn hand: „De God van de filoso fen en de God van Pascal op het grensgebied van filoso fie en theologie". De Boer vervolgt: „Ik las laatst een stelling bij een proefschrift die erop neer kwam dat theologie in de eer ste plaats moet gaan over de vraag of God bestaat. Met Le- vinas de Joods-Franse filo soof heb ik echter de nei ging te zeggen: laten we het er eens over hebben wanneer het woord God zinvol is, nog afgezien van de vraag of God bestaat. Het gaat er mijns in ziens om of je in de werkelijk heid nog iets herkent van de verhalen die over Hem wor den verteld. In mijn boek geef ik een paar voorbeelden van zulke getuigenissen (Philip Potter en bisschop Romero). Wat hen is overkomen, kun nen zij interpreteren in het licht van de verhalen die over God verteld worden. Hun verhaal gaat niet over de on sterfelijkheid van de ziel of over een Opperwezen; God was levende werkelijkheid voor hen op de ogenblikken waarvan ze vertellen. Wanneer de vraag naar God op deze wijze aan de orde komt, wil ik er graag bij zijn, meeluisteren naar die verha len en ze wellicht door vertel len". Vernieuwing Er is alle reden om te veron derstellen dat het niet gemak kelijke, maar erg rijke boek van De Boer het begin kan zijn van een nieuw bondge nootschap tussen theologie en filosofie tot heil van waar schijnlijk velen. Voorwaarden voor zo'n ver nieuwing zijn wel dat de theo logie zich rekenschap durft te geven van haar filosofische geschiedenis en dat de filoso fie oog wil krijgen voor wat Prof. dr. Theo de Boer buiten de orde van het den ken ligt. Het hartverwarmende plei dooi dat De Boer voert kan niet dik genoeg worden on derstreept. Al was het alleen maar en dat is heel wat om al die mensen tegemoet te komen die de God van hun opvoeding en kerk vaarwel hebben gezegd omdat ze mede in verband met de hier be sproken thematiek, sinds lang van die kant niets meer ver nemen wat van belang is voor hun bestaan. Scherper en veelzeggender dan de meeste auteurs van verhalen over „godsverduiste ring" of secularisatie formu leert De Boer de vraag naar God in de feitelijkheid van het bestaan en schrijft hij in spirerend over het begin van een antwoord. Hij kan dat, omdat hij dat bestaan terug brengt binnen gehoorsafstand van getuigen die het verhaal van God over hun eigen le ven hebben verstaan en er de zin van hun bestaan door heb ben ontdekt. Een getuige-bij-uitstek is Pas cal. De titel van De Boers boek noemt niet voor niets deze beroemde zeventiende- eeuwse geleerde. Aanleiding zijn de bekende woorden in diens Memorial: VUUR. God van Abraham, God van Izaak, God van Jacob, niet der filosofen en geleerden. Zekerheid. Zekerheid. Ge voel. Vreugde. Vrede. God van Jezus Christus. Op zeer aansprekende wijze geeft Pascal hier het span ningsveld aan waarin het christendom zich kennelijk bevindt: de filosofische ma nier van spreken over God oftewel het Griekse denkén tegenover het verhaal van de God van de vaderen. In het boek ligt het accent op de periode van de Verlich ting, maar De Boer legt ook uit hoe al in de vroegste ge schiedenis van de kerk deze wissel werd omgezet en er fei telijk een boedelscheiding plaatsvond van geloof en rede, waarbij de rede het voor het zeggen kreeg. Op uitzonderingen na heeft de kerk steeds met de woorden van de rede gespro ken. God is een God van het betoog geworden en Hij is niet meer die van het verhaal over de vaderen, in wiens leven de Naam verschijnt als inbreuk op het bestaan. Een aardig voorbeeld dat mensen ook anders kunnen omgaan met de „scheiding der goden" dan Pascal, geeft De Boer in zijn inleiding: „Je hoort soms filosofen en theo logen de opmerking maken: dit zeg ik als filosoof en dit als theoloog, waarbij zij tussen die twee zinnen een soort foto: dijkstra schakelaar in hun hoofd om draaien. Ik moet bekennen dat ik die knop in mijn herse nen nooit heb kunnen vin den". Geïnspireerd door onder an deren Pascal probeert De Boer een uitweg te vinden, wil hij uitkomen boven het „tegenover elkaar". Het gaat immers niet om de God van de één tegenover die van de ander, maar om de God van de mens die én filosoof én theoloog kan zijn. Tien jaar Het boek is het resultaat van langdurig „omgaan met %de problematiek". De Boer: „Zo'n tien jaar geleden vroeg een studentenpredikant mij of ik eens wilde opschrijven wat ik als filosoof geloof. Een moeilijke vraag. Ik heb toen ja gezegd en het antwoord is het boek". Eigenlijk is het een voorlopig antwoord, want sinds het af sluiten van het manuscript, in mei 1989, heeft De Boer al weer aanvullingen bedacht en nieuwe dingen ontdekt. „Ik ben met schrijven gestopt met het idee dat ik Pascal nog eens moet lezen. Er zitten in diens Pensées nog veel onont gonnen schatten, denk ik. Het was trouwens een heel ver rassende ervaring te merken dat een denker van ruim driehonderd jaar geleden je zo kan aanspreken". Mede die ontmoeting heeft er toe geleid dat De Boer vrij ri goureus afstand neemt van traditionele opvattingen over God en godsdienst; in die zin is zijn boek ook een gods dienstkritiek. De gereformeerde dominees zoon rekent bijvoorbeeld af met het beeld van God en ge loof zoals dat in de Verlich ting vaste vorm kreeg: de the ologie van natuur en boven natuur. In dat denkklimaat komen allerlei onbijbelse voorstellingen van God en godsdienst op. God als natuur god, God van de blinde voor zienigheid of een godsdienst van deugd, bijvoorbeeld. De Boer: „Veel van mijn gere formeerde generatiegenoten hebben deze traditie de rug toegekeerd. Ik heb dat niet gedaan, al wil ik wel van al lerlei aspecten van die erfenis nadrukkelijk afstand nemen. De problemen die bijvoor beeld Maarten 't Hart heeft met die voorzienigheid, be grijp ik heel goed. Gerefor meerden hebben zonder het te weten heel wat Verlich tingsdenken meegenomen. Ik heb eens een theoloog gele zen die zich bezig hield met de vraag of het zin heeft te bidden als in het „eeuwig raadsbesluit" de loop der ge beurtenissen al vast ligt. Bid den heeft toch zin, vond hij, want God heeft in zijn alwe tendheid dat gebed voorzien". In zijn boek voegt De Boer aan dit verhaal toe: „Hoe scherpzinniger de theoloog, hoe scherper het gesneden beeld dat in zijn denken ge stalte aanneemt". Een van de conclusies die De Boer Pascal (en de apostel' Paulus) nazegt is dat het in het geloof gaat om zaken die haaks staan op het gewone: de dwaasheid van het geloof is wijzer dan de mensen. Tegen over het betoog van een Op perwezen als hoogste Zijn een toeschouwer die het we reldtoneel bekijkt is er het verhaal van Jezus die zich' voegt bij de vernederde mens; de orde van God is precies omgekeerd aan die welke de mensen voor waar houden. God roept, schrijft Paulus, de niet-zijnden (de onaanzienlij- ken) uit tot zijn ere-gasten. Dat is het wonder-boven- wonder van Jezus. Filosofen en theologen kun nen het daarmee doen. LÜTSEN KOOISTRA N.a.v. Theo de Boer: De God van de filosofen en de God van Pascal. Uitgave Meine- ma, prijs f27,50. Patriarch Pimen tijdens de de dienst die voor de televisie werd uitgezonden foto: af Orthodoxe kerstviering uitgebreid op Sovjet-tv MOSKOU De Sovjet-tele visie heeft zondag voor het eerst een boodschap van pa triarch Pimen uitgezonden, het hoofd van de Russisch-or- thodoxe Kerk, ter gelegen heid van de Kerstviering. In het Russisch-orthodoxe geloof wordt Kerst op 7 januari ge vierd. In zijn boodschap, die ook via de radio werd uitgezonden, riep Pimen de gelovigen op tot liefdadigheid en de zieken, de gehandikapten en de al leenstaanden te helpen. Volgens het Sovjet-persbu reau TASS hebben Kerstdien sten in het hele land veel mensen getrokken. Sinds april 1988 heeft de Kerk meer dan 3.000 kerken opnieuw in gebruik kunnen nemen en zijn er twintig kloosters hero pend, aldus TASS. BUKAREST Het Roe meense Comité van Na tionale Redding is ak koord gegaan met een verzoek van studenten om onder andere gods dienst en vechtsporten te integreren in het onder wijs. Onder het bewind van Ceau- sescu was godsdienstonderwijs op scholen van basisonder wijs tot universiteiten ver boden. Vechtsporten, zoals karate, waren niet toegestaan, omdat de geheime politie Se- curitate vreesde dat de men sen zich daardoor fysiek weerbaarder zouden gaan ge dragen. Elena Ceaucescu was voorzit ter. van de Raad voor Weten schap en Opvoeding en zij was als zodanig verantwoor delijk voor het lesprogramma op de scholen. Zij was het ook die socialistische indoctrinatie en de verafgoding van de Ceausescu's door middel van speciale lesprogramma's. Dat heeft, zoals de Roemenen zeg gen, de geest van onze kinde ren vergiftigd. Vertegenwoordigers van ver schillende kerken in Roeme nië hebben via de televisie hun instemming betuigd met het voorstel van de studenten voor invoering van het vak godsdienst. „De bijbel is on derdeel van de cultuur. Het geeft richting aan de manier van leven", aldus een verte genwoordiger van de Roe meens-orthodoxe kerk. Scho lieren en studenten die tijdens het bewind van Ceaucescu openlijk over hun geloof praatten, riskeerden daarmee een gevangenisstraf of een ge dwongen opname in een in richting voor geestelijk ge handicapten. Verklaringen daartoe werden op last van de' Securitate door artsen zonder problemen afgegeyen. Uit protest tegen het oude on derwijssysteem hebben stu denten aangekondigd dat zij eind januari zullen weigeren mee te werken aan het ma ken van tentamens. Roemeense bisschop bekent schuld SIBIU Bisschop Albert Klein van de evangelische kerk in Transsylvanië heeft afstand genomen van zijn kritiekloze houding tegenover het bewind van de voormalige Roemeense president Nicolae Ceausescu. In een brief aan de predikanten van de Duitstalige kerk, die 13.000 leden heeft, erkent Klein dat hij medeschuldig is aan de slappe houding van zijn kerk tegenover de dictatuur. De kerk heeft het onrecht niet vol doende aan de kaak gesteld, aldus de bisschop, ook al was het zo dat de Securitate de kerken nauwlettend in de gaten hield. !eri Deksel van de doos Het gerucht dat de Russische partijleider en president^ batsjov deze maand geen tijd meer heeft voor buiten zaken omdat grote binnenlandse problemen zijn volleiduiz dacht opeisten, is onjuist gebleken. De ontvangst van butée* landse politici in Moskou gaat normaal door. Dat neemt niet weg dat de interne problemen in de S unie enorm zijn. Gorbatsjov en zijn medehervormers helj waarschijnlijk de nationaliteitenkwestie van meet af aaihet i onderschat, hoewel in de vroegste theoretische verhandvee gen over glasnost en perestrojka nauwelijks woorden zijl wijd aan het feit dat het Sovjetimperium maar liefst P? derddertig verschillende nationaliteiten binnen de grenzen heeft. De „harmonisering van de relaties tussd" nationaliteiten" is in de geschriften van Gorbatsjov zelfl nig meer dan een voetnoot. NiETTEMIN heeft Moskou wel degelijk altijd weet van de etnische moeilijkheden ook in de jaren vój glasnost en ook Steeds een bewuste politiek gevoei die problemen aan banden te leggen. 'Russificatie' is oudsher het antwoord geweest op de vraag hoe vijftien listische sovjetrepublieken, twintig autonome sovjetrepi ken, acht provincies en tien districten niet alleen in bes lijk, maar ook in cultureel en maatschappelijk opzicht konden worden gehouden. In het stalinistische tijdperk daar nog een meedogenloze binnenlandse kolonisatiepi aan toegevoegd, waarbij hele bevolkingsgroepen van h< naar het andere deel van de Sovjetunie werden verbai Glasnost heeft het deksel gehaald van een doos Pandora, die tot de rand toe is gevuld met nationalist wrok over aangedaan onrecht en over decennia van cu le overheersing. Gorbatsjov heeft nog geen adequate nir politieke lijn kunnen formuleren, die de vroegere 'russ tie' kan vervangen. Het vormt, naast de economie vaf" land, de grootste bedreiging voor de hervormingspolitiek Gorbatsjov. Ip< il Actievere Kamer n n KAMERVOORZITTER Deetman heeft in zijn eerste ny" jaarsboodschap een lans gebroken voor een grotere actiL h< van de Kamer in de richting van het kabinet. Voor depten tiek en het bestuur van het land zou het naar zijn oo|26 goed zijn wanneer de 150 kamerleden eens wat vakeifr eigen voorstellen kwamen. Naast het budget- en enqr~e recht kent de Tweede Kamer al sinds 1815 het recht totLn atief, waar slechts een uiterst sporadisch gebruik van M0pe gemaakt. In de afgelopen jaren zijn maar enkele wets^erd stellen door parlementariërs zelf geformuleerd, zoalstrur voorstel van de socialisten Vermeend en Moor om werkPr via een voor de werkgevers aantrekkelijke regeling i— aan de slag te helpen. j TA iü DE suggestie van Deetman om de Kamer tot meer acf bewegen, sluit naadloos aan bij één van de belangrijkst- 4 ken van ons parlement: de Kamer is immers mede-wetJ en dat houdt belangrijk meer in dan het louter beoor^_J van wetsontwerpen die het kabinet heeft geproduceerd DOOR zelf aanzienlijk vaker met wetsvoorstellen te kcjl^ kan de Kamer ook voorkomen dat zij in een periode wj|. J een demissionair kabinet optreedt, tot nietsdoen is gedi gen. Vorig jaar heeft het wetgevende werk van het ment door de val van het tweede kabinet Lubbers langij stilgestaan. Deetmans initiatief verdient het derhalve seJ^E' te worden genomen. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon stukken te bekorten. Lichten overdag (2) Potverteren Ik ben het helemaal eens met de briefschrijver, die zich af vroeg wat de minister van verkeer en waterstaat bezielt ons overdag met (grote) dim lichten aan te laten rijden. Ik heb daar uitvoerig met het mi nisterie over geschreven, al bijna een jaar geleden. Ook ik kreeg hetzelfde onzinnige ant woord: „In Finland zou het 's winters verplicht zijn Zouden ze op het ministerie de lagere school hebben overge slagen7 In de winter komt in Finland immers de zon nau welijks op! Statistieken zijn geen 'wetenschappelijk' bewijs. Kent u het prachtige gezegde: „Er zijn leugenaars, grote leu genaars en statistieken"? Als ik de lichten aan heb, heb ik er zelf geen last van, maar een ander vooral fietsers! Lich ten aan overdag? Ietsje min-i der, maar net zo hinderlijk als laag schijnende zon. M. Bosch-Gans, VALKENBURG. fér< In onze krant las ik het le mc waardige interview van In 't Hout, waarin Prof. S >IOS kamp o.m. zegt: „Potverten Dat woord komt van mij, Niets is minder waar. Wan - Van Dale (1950), 7e (ing pag. 1414, 2e kolom: POT1 r e TEERDER(S) - POTVE ,chi REN - POTVERTERINGVi - Van Dale (1924), pag. 1511, 2e kolom: POTlf de TEREN - POTVERTERI1 exp - Van Dale (1914), 5e caat pag. 1457, 2e kolom: POT1I r TEREN - POTVERTERI1 k; - Van Dale (1898), 4e ilea j. 1337, le kolom: POT1 teri TEERDER(S) - POTVE jiftc REN. looi te Verder'hoefde ik niet te Het is maar goed dat er le toe] grafen zijn, die een ijdeliAI, wering onmiddellijk ku lexp ontzenuwen. ''t\ Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apotheker sdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. Postadres: postbus 9, 2501 CA 's-Gravenhage. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-giroka per maand f. 24,85 per maand per kwartaal f. 74,10 per kwartaal f. per jaar f. 284,50 per jaar f. 2 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijsw 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 len >AI

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2