Korfballers in mineur 1 Vrouwen Leyton zijn winnen niet verleerd 7 i Grasshoppers naar ruime overwinning in een perfecte partij" Lisse la; winstkai glippen SPORT £c4dóeSou*aut MAANDAG 8 JANUARI 1990 PAGI LEIDEN Waartoe onderschatting van een tegenstander kan leiden, ondervond zaterdag Luba Leiden. In Werkendam kreeg de ploeg met 99-95 klop van hek- kesluiter Virtus. BVO had het geluk in de slotfase nu eens aan zijn zijde en daar werd Leiderdorp het slachtoffer van, 72- 69. Forse winst was er voor de dames van Grasshoppers, die in een bijna perfecte wedstrijd Groningen met 105-69 versloe gen. De vrouwenploeg van MSV daaren tegen speelde de slechtste wedstrijd van het seizoen en ging met 88-42 ten onder tegen koploper Akrides. Tot tweemaal toe heeft Luba in de eerste helft van de wedstrijd tegen Virtus tegen een grote achterstand aangekeken. Even- zovaak wist de promotiedivisionist uit Leiden terug te komen. Een overwinning heeft er echter voor de ploeg nooit ingeze ten. Al na vijf minuten was de stand 17-8 in het voordeel van de thuisploeg. Zes mi nuten later trok Leiden bij de stand 26-26 de zaken weer recht. Bij de rust stond het 51-45 en gedurende de complete tweede helft hebben de Leidenaars tevergeefs ge poogd dit gaatje te dichten. Aanvallend lukte het allemaal prima, maar verdedi gend schortte er het nodige aan bij de Leidse formatie. Met 99-95 boekte Victus zijn tweede zege van het seizoen. Eerder in het seizoen had Luba de Werkendam mers al eens met 105-61 afgedroogd. Tot een herhaling van die prestatie bleken de Leidenaars, die in Erik-Paul van Weeren hun topscorer hadden (27 punten), geens zins in staat. In de eerste klasse stond de streekderby tussen BVO Alphen en Leiderdorp op het programma. Pas toen BVO de juiste manier vond om Leiderdorper Jeroen van Veen af te stoppen keerden de kansen. El- bert Mol kreeg in de tweede helft van BVO-coach Ponsioen de opdracht met meer pressie op Van Veen te spelen en dat had succes. Waar Van Veen in de eer ste helft gemakkelijk scorend zijn ploeg naar een 40-47 voorsprong stuwde - de maximale voorsprong van Leiderdorp be droeg op een gegeven moment zelfs veer tien punten kwam hij er na rust niet meer aan te pas. BVO maakte al bij 49-49 gelijk en besliste de verder gelijkopgaande derby in de slotfase in eigen voordeel. „Belangrijk, zo'n winst vlak na de winter stop en met volgende week opnieuw een wedstrijd tegen Leiderdorp in het vooruit zicht", aldus een gélukkige coach Ponsi oen. „Met van-dik-hout-zaagt-men-planken- basketbal heeft OSG ons verslagen en dat is natuurlijk geen verrassing". Op deze wijze karakteriseerde BV Lisse-coach Jo- han Koster de wedstrijd die zijn mannen tegen de Utrechtse koploper OSG speel den. Tot de rust ging het nog redelijk ge lijk op (ruststand: 32-29) en dankzij drie driepunters van aanvoerder Jörgen Goudswaard kwam Lisse in de beginfase van het tweede bedrijf zelfs nog op voor sprong. Het heenzenden van Goudswaard door de scheidsrechter (Koster: „Dubieuze beslissing") betekende vervolgens echter het keerpunt in de wedstrijd. Lisse ver loor met 87-71. Als gevolg van de 105-69 overwinning die eredivisionist Grasshoppers boekte op de vrouwen van Groningen is het voor 99 procent zeker dat de Katwijkse ploeg de kampioenspoule haalt. „In het vrouwen basketbal van dit niveau heb ik nog nooit een score boven de honderd meegemaakt. Zaterdag gebeurde het tegen Groningen in een wedstrijd die ik dan ook bijna per fect vond van Grasshopperszijde". Coach Han Wallaart stak de bewondering over de prestatie die ziin vrouwen zaterdag verrichtten niet onder stoelen of banken. Met name over Ada Hoek (25 punten) en de jeugdige Marjan Schuit was de coach te spreken. Topscorer werd, met 28 punten, Esther van de Bosch. Tweemaal achtereen béwees de dames- ploeg van MSV koploper Akrides een zeer goede dienst. In de laatste wedstrijd voor de winterstop door concurrent voor de eerste plaats Cheetah te verslaan. Za terdag door dramatisch slecht te spelen te gen Akrides zelf. „We zijn finaal van het veld gelopen. Het was het absolute diepte punt van dit seizoen". Veel andere woorden had coach Frans Nelissen niet voor de omschrijving van dit duel over. Het feit dat zijn ploeg kampte met veel griepgevallen, ook enkele speelsters die wel binnen de lijnen verschenen, waren er niet helemaal vrij van, wenste de coach niet als excuus aan te voeren. „Als je veertig keer balverlies lijdt, heeft dat wei nig meer met griep te maken". De eind stand was 88-42 na een 37-20 ruststand. Vooral vlak na de pauze ging het mis. Ak rides liep toen in acht minuten uit w 20 naar 68-24. De heren van MSV deden het trou\J niet veel beter. Met 62-97 werd irul huis van Leiderdorp 2 verloren. M de zeer ontevreden coach Vogelaai de wedstrijd qan MS V-zijde geke door drie dingen: balverlies, het i vragen om wissels en gebrek aanl geest. De vrouwen van BV Lisse boekte gemakkelijke zege op BOB. Na eeipA begin (16-8) viel de thuisploeg everft (22-23) om vervolgens tot het j weer naar 37-32 uit te lopen. In de tl helft kon BOB het conditioneel niitr bijbenen en liep de Lapidair-brigaoi tot 62-42 uit. Weinig geconcentreerd 1 de wedstrijd vervolgens uitgespeel, eindstand was 75-61. De meeste jpr kwamen op naam van Mary va" (24) en Lida van de Voort (18). LISSE/LEIDEN I eerste team van ba( tonclub Lisse heeft ante mogelijkheid de degradatiezorgi komen, laten glippei Alphense Flair besli 'Leidse' derby uitei: met 6-5 in haar vooi Na de vier herensinglesN Flair op een 3-1 voorsi Mike Wieten met liefst maal 15-0, alsmede Freo man en Jean Lamaisj drie games, wonnen. Vq Lisse scoorde Dennis V^ tegen. Lisse kwam tertl zeges van Jacqueline vJ vensberg en Christien Santen op Karin van Pé pectievelijk Lucy Klar? vervolgde met winst in fl mesdubbel en eerste dubbel van Peter Veltenl Dennis Versteeg. Het j woord was echter aanl dat in het tweede herenB en de beide mixen steedfT een achterstand maar in de slotfase tocj de eer ging strijken. Voi de tweede mixed warfi kansen aan de zijde vanigu dat een voorsprong van lga de derde game met 14-1|l loren zag gaan. In de tweede klasse blun nek aan nek race tussoor Voorschotense Vlietwijho Delft 2 voortduren. Vljer klopte met 6-2 de reserv Eridos, Delft kwam rn, met de hakken over drK bij nummer laatst DuinvË BC Leiden kwam met (aai Iers Thea Turk en Janeei tot een gelijkspel tegenUr( lingsderde Victor SIO 3L Kooyman en Thea Tunqq ren ieder goed voor twe(yu ten. I Merenwiek blijft na de £ms le 7-1 zege op Airsport F*3 hol 2 koploper in de F" klasse, 05 drie punten gfi door Flair 2, dat zondertë verlies Zijderveld 9 overl Lisse 2 zag Petra varf twee maal tot winst maar tegen Martinus het daarbij. De 'derby' in de vierde I tussen Lisse 3 en Flair 4| -p de het onderaan staand? een verdiend tweede pij Vlietwijk 2, dat weer soe een forse overwinning bouwde de voorsprong! Alphenaren daarmee t punten uit. Merenwiek Flair 3 bleven door 6-1 op ASVU, respectif Nieuw Vennep in het 1 van de lijstaanvoerders AM deling 15, Saturnus en lse SIO 5. Het Leiderdorps* ht€ vogels stond het pi^eri Duinwijck 9 een gelijksj j In de daaropvolgende af® van de vierde klasse k( renwiek 3 met een 6-2 laag het bovenaan staar niet bedreigen. Veglo. met de 6-2 winst op Haarlem de rode lantaai f aan Aristo 2. BC Leiden op 4-3 tijd tekort teg<" 1 Berkelse PIP. Zege bowlers Werkhoven e Minnebruike BREDA De bowlers Werkhoven (Lelystad) len Minnebruiker (Spijk yc hebben gisteren de Grotj van Breda op hun na: schreven. De 18-jarige hoven bowlde over twa j mes een totale pinfall va (215 pins gemiddeld per en bleef daarmee Andi Gurp uit Rijen net voor Derde werd de Belgiscl reldkampioen Roger f met een score van 2537. Werkhoven, in de na competitie uitkomend v Goes/Emmen-combinati /an diende 1750 gulden m zege. Helen MinnebruikftA] hield achthonderd guld(usei haar eerste overwinni een A-toernooi over. De ster uit Spijkenisse reiki twaalf games tot een d, van 2294 pins (gemidd*S pins per game). Twee derde werden respecti Anneke Knoester uit Haag (2237) en de Be Jacqueline Coudere (21f rild d< Bi »de (ben LEIDEN Halverwege de zaalcompetitie slaat de balans voor het Leidse korfbal negatief uit. De Algemene heeft in haar zeven wedstrijden het bes te gepresteerd met tien punten, maar de overige twaalf clubs hebben mid delmatig gedraaid en Madjoe staat nog steeds op de „nul". Vooral de posi ties van TOP, dat op 16 ja nuari inhaalt tegen Blauw Wit, Pernix, KNS én Mad joe zijn het meest in het geding, want zij zijn al vier punten van de veilige plaatsen in hun klassen afgeraakt. Het probleem van Pernix was opnieuw dat beide aan- valsvakken één helft goed rendeerden en één helft vrij-* wel geheel schotloos waren, waardoor Kinderdijk niet te kloppen viel: 11-14. Robin Arnoldus produceerde vier minuten na rust vanaf de stip de tweede goal van de tweede aanval in de vorm van 8-8, maar na 8-11 kwa men alleen hijzelf en vakge noten Janneke Mulder en Casper de Rooy nog eens aan scoren toe. „Je brengt jezelf in de pro blemen door al die kansen te missen en daardoor kom je achter de feiten aan te lo pen," realiseerde coach Jan- ko Breedveld zich over De Danaïden, dat op die manier TOV van 10-9 op 11-12 liet komen. Eric Kromhout, liefst achtmaal trefzeker, Paul Hüsken en Eric Peters toon den in de rommelige slotfase beterschap met drie doelpun ten op rij en deze nieuwe voorsprong bleef met 14-13 net intact. De zege van Crescendo over Kwiek kwam gemakkelijker tot stand dan de 7-8 eind stand zou doen vermoeden. Carolien van Noort en Wij nand Alberts, beiden twee maal succesvol, Debbie Blog en Arno Kooloos benutten enige van de vele kansen om hun club met 1-3, 3-6 en 5-8 aan de leiding te houden, waarna hun tegenstanders eerst in de voorlaatste mi nuut op z'n best de aanslui ting konden herstellen. Gedurende de eerste helft had De Algemene nog de handen vol aan OKV, dat in een hoog tempo van start ging en tot 9-8 het scorever loop zou dicteren. De ploeg van Cor Grave- kamp, die Annemieke Moloy wegens een kuitblessure voorlopig moet missen, kwam evenwel in het slot- kwartier los, toen topscorer Alfred Lambooy (8), Jory Sjardijn (2), Moniqu Rijsdam en Enrico Mud 10-10 via 11- 15 in een 14-17 zege omzet ten. Tempo is eindelijk op gang gekomen en voerde door de 6-8 winst op Aurora haar to taal op tot zeven punten uit de laatste vier duels. Joke Boot, Maijan Wielinga met strafworpen en Erik Pons brachten de Alphense acht in drie minuten tijd van 4-4 naar 4-7, waarna de tweede treffer van Jim Vos op 6-7 de laatste stormloop van de thuisclub brak. Het meest opmerkelijke wa penfeit van Ons Eiland in het 14-6 verlies tegen ALO was wel, dat een strafworp van Chris van Schie uit de korf tolde en toch als treffer werd geteld, omdat de scheidsrechter zich te vroeg had omgedraaid. De genoem de speler werd daardoor nog net de beste aanvaller voor Remco van de Meeberg (2) en invalster Henneke Redel. Velocitas bezat niet de schotkracht om het intimida tiekorfbal van Vrienden schaar (B) te boven te komen en verloor met 10-8. De begi- naanval bracht via goals van Steven de Ronde (3), Harry van Deursen (2) en Renée Corts tweemaal een voor sprong op het scorebord (0-2 en 6-7), maar was ook het enige vak dat steeds gevaar lijk bleef voor de vijandelijke paal. Heiko Locher was voor De Danaïden drie maal succesvol tegen TOV. foto: andre van haasteren. LEIDEN De meeste volleybalploegen uit de regio wisten hun goede voornemens voor het nieuwe jaar waar te ma ken. De herenteams van Leython, Gemini/Kan goeroes en NOVO kwa men tot winst. Ook de Leython-dames wonnen weer eens. De dames van Gemini/Kangoeroes gin gen eervol ten onder te gen koploper LEOS. De heren van Leython had den geen enkele moeite met degradatiekandidaat Molen wiek. Binnen een uur had den de mannen van coach John Groen de klus ge klaard, 3-0. In een zeer span nende wedstrijd wist Gemi- ni/Kangoeroes het sterke Skania met 3-1 terug te wij zen. Na twee sterk gespeelde sets zakte de concentratie aan Voorschotense kant wat weg. Skania rook zijn kansen, en wist de derde set in winst om te zetten. Na een bloed stollend slot van de vierde set, trokken de Voorschote naren aan het langste eind. De NOVO-heren boekten een 0-3 overwinning op het puntloos onderaanstaande Brother/Martinus 3. Na een zeer goede eerste set (5-15), sloeg de nonchalance bij de Noord wijkers toe. Pas bij een 14-9 achterstand in de twee de set ging NOVO weer vol leyballen (14-16). De derde set was slechts een formali teit (10-15). Leython 2 kon het niet helemaal waarma ken in de cruciale wedstrijd tegen WIK/OVM. Na winst in de eerste set kwam de klad erin bij de Leiderdor pers. Op de beslissende mo menten bleek Leython te fa len. Ondanks goed spel van Mark Schrijvers en Rob van Daalen moest de winst aan WIK/OVM gelaten worden, 2-3. Het tweede team van NOVO kwam er net niet aan tegen /Donar, 3-2. LUSV had zijn kruit in één set verschoten. Verder dan winst in de der de kwamen de Leidse stu denten tegen koploper Thor 2 niet, 3-1. De dames van Gemini/Kan- goeroes gingen strijdend ten onder tegen koploper LEOS. In ruim anderhalf uur moes ten de Voorschotense dames het onderspit delven. Gemi ni/Kangoeroes miste net de kwaliteiten om het de tegen stander echt moeilijk te ma ken, 3-0. De terugkeer van Tine de Bloois deed de da mes van Leython goed. In de eerste wedstrijd in het nieuwe jaar werd het Sche- veningse Kalinko met 1-3 verslagen. De eerste set ging nog verloren. Daarna leid den de goed spelende buiten- aanvalsters Inge Smits en Ariene van Vliet de ploeg van Willem Spierdijk naar een broodnodige overwin ning, 1-3. In een duel vol pieken en dalen wist WW te zegevie ren over Tonegido/Voorburg 5. De Wassenaarse dames bleken uiteindelijk sterker in deze wisselvallige wedstrijd, 0-3. NOVO maakte het Ska nia niet gemakkelijk. Met een scherpe service werd het spelletje van de Delftse da mes ontregeld, maar in de derde en vierde set bleek dit niet meer te lukken. In de vijfde set waren de Noord- wijkse dames het meest for tuinlijk, 3-2. Het tweede team van Gemini/Kangoe- roes kwam tot een 3-1 winst in een wisselvallige srtrijd tegen het Alphense DAC. Na een ruim verloren eerste set ging het met name serverend beter aan Voorschotense kant. De resterende sets wer den beslecht in Gemini-voor- deel, dat met deze overwin ning de derde plaats op de ranglijst behoudt. Gemini- /Kangoeroes 3 had eigenlijk met 3-1 moeten winnen van Dosko. De scheidsrechter stak hier in de vierde set echter een stokje voor door middel van enkele dubieuze beslissingen. In de vijfde set ging de verdiende winst naar de Voorschotense dames, 3-2. het sterke Zovoc 2. Ondanks het goede aanvalsspel van middenaanvaller Viggo Pe- dersen kwamen de Noord- wijkers niet verder dan winst in de derde set (11-15). De overige sets gingen nipt verloren, 3-1. Gemini/Kan- goeroes 2 trof een incom pleet en ongemotiveerd Ra dius 3 tegenover zich. De Voorschotense volleyballers profiteerden hier dankbaar van. Na twee gemakkelijk gewonnen sets sloop er enige onachtzaamheid in de ploeg. In de vierde set werd door 'werk volley bal' het verlies van de derde hersteld, 3-1. Leython 3 speelde een goede wedstrijd tegen het hoger ge noteerde Kalinko., Na een nipt gewonnen eerste set gin gen de Leiderdorpers steeds beter spelen. Via 15-13, 15-8 en 15-7 werd de 3-0 zege vei liggesteld. VSC vocht zich moeizaam langs het laagge klasseerde Spanning. Na ver lies in de eerste set en winst in de tweede en derde leek de wedstrijd af te stevenen op een vijfde set. VCS-spel- verdeler Hans Geerling leid de zijn spelers echter naar een 1-3 winst. Gemini/Kan- goeroes- speler Menno Kielman pas seert met een smash het tweemans blok van Ska nia. foto: andré van haasteren Graf icon/ Donar wist na een moeilijke start tegen het sterke Agon een 2-1 setvoor- sprong te nemen. Door enke le spelerswisselingen bij de Merenwijkers werd het rit me gebroken en ging de vierde set verloren. De bar rage was nipt voor Graficon-

Leidse Courant | 1990 | | pagina 18