teidóeSou/uMit Schaatsploeg voor EK voor driekwart Haags ijax opgelucht over itgaan dagvaarding Koningsclub dreigt weer te verdwijnen Goed zicht SPORT 14 14 15 15 16 17 17 18 18 petballer slaat iheidsrechter ïbroken kaak VANDAAG 35 if MAANDAG 8 JANUARI 1990 PAGINA 13 HAAG Een 29-jarige speler van de Haag- nateurvoetbalclub Azzurri heeft gistermiddag dsrechter Ed Schouten een gebroken kaak gen. Het 25-jarige slachtoffer floot op dat mo- een vriendschappelijke wedstrijd tegen het He team van OSC uit Den Haag. De Haagse f was het niet eens met de richting die de Hsrechter voor een ingooi had uitgekozen en de man daarom in het gezicht. Deze, even- en Hagenaar, moest in het Westeinde Zie- is worden behandeld. De spejer ging er aan- lijk vandoor, maar meldde zich later bij de 17-jarige dood bij cricketduel SYDNEY Bij een cricketwedstrijd tussen twee jeugdploegen in Australië is gisteren een dode gevallen. De 17-jarige Michael Adam Lemon werd door de bal getroffen en verloor het bewust zijn. Korte tijd later overleed hij in het zie kenhuis. In een auto psie moet de exacte doodsoorzaak worden vastgesteld. Topklassering Oranje bobbers WINTERBERG Het Neder landse bobslee-tweetal Han Min- jon (Huizen) en John Drost (Utrecht) heeft in Winterberg bij een internationaal kampioen schap zijn beste prestatie tot nu toe geleverd. Achter twee Oost- duitse bobbers werd de derde plaats bereikt. Onder de 34 deel nemende teams in Winterberg bevonden zich zes Oostduitse équipes. Minjon en Drost misten net de tweede plaats. Het verschil met Dauber was slechts 5/100-ste van een seconde, 1.59,30 tegen 1.59,35. De winnaar, Neagu, had een to- taaltijd van 1.58,17. Twee jaar cel voor voetballer HARARE De voetbal ler Lucky Zhimtara, spelend voor een tweede divisieclub uit Zimbab we, is door een rech bank in Harare veroor deeld tot een gevange nisstraf van twee jaa Zhimtara had twee jaa geleden tijdens een com petitie-duel de scheids rechter met een steen dodelijk getroffen. Aanleiding tot de steen worp was voor Zhimtara het feit dat hij de rode kaart had gekregen. BRUNO PEZZEY BIJNA GESTIKT BAD HOMBURG De Oosten- rijkse voetballer Bruno Pezzey (34) heeft tijdens een zaalvoetbaltoer nooi in Bad Homburg na een onge lukkige val enkele minuten in le vensgevaar verkeerd. De speler van FC Tirol viel op zijn achter hoofd, waarna zijn tong in zijn keel schoot. De oud-international dreigde hierdoor te stikken. Snelle hulp van de masseur van Tirol voorkwam een noodlottige afloop. Pezzey was drie minuten buiten bewustzijn. Hij werd onmiddellijk naar een ziekenhuis in Bad Hom burg vervoerd. De aangeslagen ploeg van trainer Happel verloor de wedstrijd tegen de amateurs van Eintracht Frankfurt met 6-5. Man komt om bij reclamestunt BREDA Een reclamestunt bij het NAC- stadion in Breda heeft de 23-jarige W.de K. uit die stad het leven gekost. Tijdens de voetbalwedstrijd zaterdagavond was in ver band met reclamedoeleinden een vrachtwa gen door een kraan de lucht in gehesen. Na de wedstrijd werd de vrachtauto naar bene den gelaten op aanwijzingen van de 23-jari- ge werknemer van de eigenaar van de vrachtwagen. Op het moment dat de vracht wagen een meter boven de grond hing kroop deze onder de auto, kennelijk om iets te doen. Op dat moment schoot de vracht wagen uit de takels en kwam op De K. te recht. Het slachtoffer werd naar het Baro nie-ziekenhuis te Breda overgebracht waar hij in de nacht van zaterdag op zondag over leed. 1EERENVEEN - Voor larnix ten Kortenaar lie den de nationale afstands- B ampioenschappen op een js egelrecht drama uit. De ^9-jarige Zoetermeerder, voor het driedaagse haatstoernooi in Heeren- teen nota bene op een plek de EK-selectie had ge- >pt, bracht zowel de 500 10.000 meter niet tot een •d einde. Ten Kortenaar jiel vrijdagavond op de irint en moest gisteravond de allerlaatste rit van de uitende tien kilometer igen Leo Visser de strijd roegtijdig staken. De Jong Dranje-klant, die onlangs in nzell het junioren-wereld- ecord op de 3000 meter ïad verbeterd, werd totaal litgeput eerste hulp gebo- len door KNSB-coach Leen ffrommer. Ten Kortenaar vordt gehinderd door ast- tia en in indoor-ijshallen bals Thialf is hij daardoor n het nadeel. Op de 1500 peter was Ten Kortenaar Bterdag als vijfde geëin- ligd (1.58,64), op de 5000 neter als elfde in een per- ponlijk record van 7.06,96. HEERENVEEN Met Ben van der Burg, Tho mas Bos en Bart Veld kamp is de Haagse regio voor driekwart deel ver antwoordelijk voor de Nederlandse schaats ploeg voor het Europees kampioenschap over twee weken in Heeren veen. Het kwartet van bondscoach Ab Krook wordt gecompleteerd door Leo Visser, ook al ooit begonnen op de Uit hof. Reserves zijn Gerard Kemkers (op eigen ver zoek) en verrassender wijs de Westlandse stay er Conrad Alleblas (Den Hoorn). Bos, die na Van der Burg als tweede eindigde in het klas sement over de vier klassieke afstanden, verzekerde zich middels een prima 10.000 me ter alvast van de sympathie van het afgelopen weekeinde weinige publiek in het Thi- alf-stadion dat straks onge twijfeld tot de nok gevuld zal zijn. „Een tijd rond de veer tien minuten en twintig se conden was voldoende. Dat had ik van tevoren uitgere kend", aldus de 21-jarige winnaar die op 14.19,49 uit kwam. „Ik heb speciaal toe- geleefd naar dit toernooi, ook al door de EK-kwalificatie, één van de belangrijkste van het seizoen". Op de 1500 me ter was Bos, vorig jaar ten slotte zesde bij het EK in Go- teborg, zaterdag als derde ge ëindigd na Ben van der Burg en Leo Visser. In tegenstelling tot zijn twee streekgenoten, had Bos trou wens in het voorseizoen nog nauwelijks kunnen impone ren. Bondscoach Ab Krook schildert hem dan ook bij voorkeur af als een „diesel die even op gang moet ko men". Bos: „Dat klopt wel aardig, ja. Ik heb zelf ook maar één moment getwijfeld of ik wel op tijd in vorm zou zijn. Dat was na de 1500 me ter bij de World Cup in Skiën (in het tweede weekeinde van december; red.). Ik reed toen 2.05. Maar meteen daar na ging de vijf kilometer wel goed en toen had ik alweer wacht, mijn zelfvertrouwen terug". terwijl Rintje Ritsma nog een FOTO: ANP tweetal diverse internationa le successen binnenhaalde, al van tevoren binnen het uit eindelijke kwartet van bondscoach Ab Krook ver- Verwacht Van der Burg en Veldkamp werden op basis van hun pui ke voorseizoen, waarin het Veldkamp kon zich zaterdag zelfs een val op de 1500 me ter veroorloven. De Hage naar verklaarde na afloop uit zijn concentratie te zijn ge bracht door de diskwalifica- Ben van der Burg aan de start van de 1500 meter. Hij werd tijdens de Nederlandse kampioenschappen eerste in het fictie ve algemeen klassement. FOTO: ANP zijn overwinningen op de 1500 en 5000 meter op de af sluitende tien kilometer niet meer al te druk. „Ik ga niet tot het gaatje rijden als ik over twee weken op het EK weer tien kilometer moet rij den. Ik ben onderweg niet eenmaal stuk gegaan, een goed gevoel", aldus de immer spontane revelatie van het tot seizoen tot dusver. Met zijn 14.35,42 bleef Van der Burg overigens „op z'n ge- makkie" na 25 rondjes toch nog slechts welgeteld elfhon derdste van een seconde bo ven zijn persoonlijk record. „Ik was niet van plan er veel aan te doen", zei hij nuchter. DICK KIERS tie van directe opponent Anne-Jan Portijk, die twee maal een valse start veroor zaakte en daarmee tevens zijn plaats in de kernploeg definitief verspeelde. Een goede tien kilometer, Veld kamp als goede stayer wel toevertrouwd, bracht hem alsnog in de EK-ploeg: 14.23,40. Hij bleef daarmee in zijn rit de in de laatste rond jes op hol geslagen Robert Vunderink nog juist voor. Veldkamp moest wel lang wachten voordat de BCK- vergadering hem het verlos sende ja-woord gaf. „Niet meer dan normaal dat ik aan het EK meedoe", aldus Veld kamp. Van der Burg maakte zich na [ZAKE ZWART GELD-AFFAIRE |ABON AMSTER- i Voorzitter Mi jl van Praag van Ajax t zelfs ietwat opge spit gereageerd op de p liële stappen inzake 1 geld bij de club., int feit dat de dagvaar- uit is, de advocaten de betrokkenen heb- ie mogelijkheid te re in tot 12 januari, is in re een opluchting ;r in ieder geval een aan de zaak komt", iel van Praag, als voor van Ajax opvolger van larmsen, heeft nog geen rnde mening over de en van het Openbaar Mi- ie een strafvervolging in Hen naar aanleiding van „zwart-geldaffaire" bij „Naar mijn mening het plan, een twaalftal :n en de rechtspersoon Ajax te dagvaarden, niet ïatisch in dat er sprake is ven veel verdachten. Het ent dat de officier van meent dat er strafbare zijn gepleegd en dat hij rvolging over gaat. Het is zeer wel mogelijk dat id als getuige en niet als ehte wordt gedagvaard". Praag verder: „Mr. I. de le persofficier van justitie isterdam heeft, zo heb ik *pen, mij kwalijk geno- dat ik het feit van de Hiarding van degenen, die Ht vooronzerzoek betrok- :ijn geweest, naar buiten ebracht. Dat lijkt mij on- jk. st dat er bij ons een groot was bezorgd, waarin ng werd gemaakt van 'oornemen Ajax en een il mensen te dagvaarden. Indien justitie wil dat daar over niets wordt gezegd, dient dat ook vermeld te worden. Het lijkt mij dat indien het OM zijn plannen neerlegt, die in feite ook zijn vrijgegeven. Over de namen van de betrok kenen heb ik trouwens niets gezegd". Het onderzoek van de FIOD, begonnen in 1984, over frau duleuze handelingen bij trans fers leidde naar spelers (Jen sen, Gasselich, Lerby), be stuurders en werknemers van de club (onder wie Harmsen, Feyenoord stapt zelf naar FIOD ROTTERDAM Feyenoord heeft zelf bij de FIOD melding gemaakt van betalingen met zwart geld. Het zou gaan om een bedrag van 1,2 miljoen gulden in de jaren voor 1989 waarvan bij de inspectie al aangifte was gedaan. Op initia tief van interim-manager Van der Reyden zou Feyenoord de inspecteur nu hebben aange boden alles uit de doeken te doen om zo strafvervolging te voorkomen. In het verleden zou op een dubieuze manier geld zijn betaald aan oud-di recteur Hans Kraay en speler Smolarek (nu FC Utrecht). Mr. Ultee, secretaris van Feye noord, wees erop dat het geen nieuwe 'fraude' betreft: „Het gaat om niets anders dan over een zaak, die al -maanden loopt". FC Groningen heeft in ver band met fraude van de FIOD over 1984 een naheffing ge kregen van 97.500 gulden. De heffingen over 1985 en 1986 zullen spoedig volgen. Het on derzoek is overigens nog niet afgerond. Bartels, Brandsteder, Westrik, Van Eijden en Holsheimer) en De Vos van het met Ajax ver bonden bemiddelingsbureau Inter Football. In verband met deze zaak heeft de belastingdienst Ajax een voorlopige aanslag opge legd van 4,7 miljoen gulden. De inspecteur verhoogde dat bedrag met de maximale boete van 100 procent van de aan slag. Ajax is in beroep gegaan tegen zowel de aanslag als de grootte van de boete. Van Praag ontkende met klem dat de afwezigheid van direc teur Van Eyden tijdens het trainingskamp in Portugal iets met de zaak uitstaande heeft. „Doordat veel bestuursleden zijn meegereisd, is hij achter gebleven om het lopende werk af te doen. Vice-voorzitter An- dré Kraan is in Nederland ge bleven omdat er moeilijkhe den met de reis dreigden, maar vooral omdat ons erelid en oud-voorzitter Wim Vol kers is overleden en hij de club zal vertegenwoordigen bij de begrafenis". In december vorig jaar liet jus titie een flink aantal personen van Ajax enkele dagen vastzit ten in verbhnd met een straf rechtelijk onderzoek naar mo gelijke fraude. Onder diegenen die toen werden aangehouden behoorden ex-voorzitter Harmsen, ex-bestuurslid Bar tels, directeur Van Eijden en speler Soren Lerby. Het Ajax- bestuur trad in oktober 1988 af. Als reden werden de be dreigingen van bestuursleden door supporters wegens de slechte resultaten in de compe titie aangevoerd. In dezelfde maand echter kondigde de fis cale inlichtingen- en opspo ringsdienst (Fiod) aan een strafrechtelijk onderzoek in te stellen naar mogelijke fraudu leuze handelingen bij Ajax. Sneeuwvliegen Billy Ratin geeft een demonstratie „sneeuwvliegen" tijdens de New Engeland Cup-competitie in het Amerikaanse Sugarloaf. FOTO: AP (Van onze schaakmedewerker) DEN HAAG In de schaak competitie dreigt weer de te rugtrekking van Koningsclub. Een paar jaar geleden trok de club zich ook terug uit de hoofdklasse toen de betalingen door Anfried Pagel noodge dwongen werden gestopt. De club werd toen door de Neder landse Schaakbond gestraft met terugzetting naar de on derbond. Koningsclub is on dertussen weer opgeklommen naar de tweede klasse, maar de geschiedenis dreigt zich te herhalen, doordat Pagel de spelers voor de laatste drie wedstrijden nog niet heeft be taald. Teamleider Rob Har- toch: „Door de spelers was al besloten om zaterdag niet meer te spelen, maar ik had afgelopen week nog een af spraak gemaakt met Pagel, deze kwam echter niet opda gen en toen was het te laat om iedereen "af te bellen. Als Pa gel niet snel betaalt, zullen wij ons voor de volgende wed strijd uit de competitie terug trekken. „Ofschoon één van de spelers, Eric Knoppert, af gelopen zaterdag al weigerde te spelen, won Koningsclub met zeven spelers nog wel van Leiden 2, zij het met een mi- ïj he nieme 4,5-3,5 eindstand. Gouden Riem voor Göbel AMSTERDAM Jan Wiene- se, de olympisch kampioen skiff van 1968, heeft gisteren de „gouden riem" uitgereikt aan Frans Göbel die vorig jaar wereldkampioen werd in de lichte skiff. De gouden riem is een kostbaar, in achttien ka raat goud uitgevoerd, kleinood dat dateert uit 1892. Het bij zondere van de trofee schuilt in het feit dat de skiffeur die hem bezit de prijs zelf toekent aan een opvolger. Barcelona herstelt in Baskenland SVV slaat ook tweede aanval van NAC af Dameskernploeg op een zijspoor Vereenzaamde Marieke Stam opgelucht over missen EK Faas-tweeling heerst in Hillegom- toernooi Dubbele overwinning Lugdunum in LFC-toernooi Sleutels en MMO bekeren verder Korfballers in mineur Vrouwen Leython zijn winnen niet verleerd Nog geen oplossing voor premie probleem WK DEN HAAG De Oranje- raad (de afvaardiging van spelers van het Nederlands elftal) en de KNVB hebben nog steeds geen akkoord be reikt over het premiestelsel voor het aanstaande WK in Italië. Terwijl in bijna alle andere deelnemende landen al overeenstemming is tussen de spelers en hun bonden, moet in Nederland het over leg over dit onderwerp nog beginnen. Wel zitten beide partijen dicht in de buurt van een overeenkomst over de verdeling van de sponso rinkomsten. Karei Jansen van de Vereniging Van Con tract Spelers verwacht dat daarvoor deze week een op lossing uit de bus komt. „En pas daarna zullen de premies ter sprake komen". Wat de voetballers van het Nederlands elftal ontvangen als premie voor het bereiken van de eindronde is nog evenmin bekend. Vorige week werd de bonus van on der meer Engelse, Schotse en Ierse internationals bekend. De Schotten ontvangen 35 mille, de Engelsen 30 mille en de Ieren zelfs 65 mille. Met deze handige zaklamp ziet u niet alleen^ goed in het donker, maar u wordt óók goed gezien. In een handomdraai maakt u er een alarmlamp van. Dit handige apparaat voor in huis en in de auto wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. j Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voor!.: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per I maand (automatisch betalen) f24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 I Stuur als dank de (alarm)lamp naar: I Naam: j Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - n; I^Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag. Ccidóc Somorvt

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13