0omcwit t Generaal Noriega in Amerikaanse handen Bon: Duurdere diesel lokt malversaties uit 2 5 10 11 Manier 'SEU1 Rutten verwacht schaarste op de arbeidsmarkt Moskou zendt troepen naar de grens met Iran VANDAAG n P Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 112300 AA Leiden, telefoon 071 122 244, fax 071 -134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Donderdag 4 januari 1990 81ste jaargang no. 24614 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 5 nummers f. 1,35 Morgen wolkenvelden en mo gelijk wat regen. Vooral in het zuiden ook af en toe zon. Mini mumtemperatuur van 4 gra den tot om het vriespunt. Mid- dagtemperatuur van 4 graden het noorden tot 9 graden 1X11 met speciale rubriek ZIE PAGINA van de UIT-bijlage |idriessen perkt „macht", topambtenaar wat in HAAG Het nieuwjaarsartikel van secretaris-ge- 1 prof. dr. W. Rutten van economische zaken in het fcmenblad ESB is dit jaar 'niet zonder slag of stoot tot Igekomen. Normaliter wordt het artikel onder em- p door de uitgever naar de verschillende redacties ge- i. maar dit jaar ontfermde het ministerie zich over rspreiding. „Om te voorkomen dat net als vorig jaar nbargo wordt geschonden", luidt het officiële com- laar van het departement. Volgens ingewijden is er jr meer aan de hand: het zou minister Andriessen Joorn in het oog zijn dat zijn topambtenaar jaarlijks beschouwing schrijft die in de loop der jaren de status gekregen van „graadmeter voor het toekomstig be- Een taak die volgens Andriessen aan hem als mi- r toebehoort. Hoewel hij Rutten zijn privilege niet di- heeft willen afnemen, stond Andriessen er wel op de vóór publicatie te lezen. Of er overigens nog wat in kst is veranderd is niet bekend. DEN HAAG In zijn traditionele nieuwjaar sartikel in het economenblad ESB schrijft se cretaris-generaal Rutten van economische za ken dat de komende vier jaar een toenemend beroep moet worden gedaan op werklozen, ar beidsongeschikten en vrouwen om het ver wachte tekort op de arbeidsmarkt op te vangen. Daarnaast vindt hij dat er een goede beheersing van de overheidsuitgaven nodig is en dat de lo nen niet te veel mogen stijgen. Alleen op die wijze is het volgens de topambtenaar mogelijk om de „delicate balans van het regeerakkoord" in stand te houden en de economische groei op gang te houden. Gemakkelijke bezuinigingsmo gelijkheden zijn uitgeput, behalve misschien op defensie. Nieuwe meevallers om de eindjes aan elkaar te kunnen knopen, liggen niet in de rede. FOTO- DIJKSTRA °m de werkgelegenheidsdoelstelling (100.000 personen per jaar aan het werk) waar te ma ken, zal naast loonmatiging ook aandacht aan het arbeidsaanbod moeten worden geschonken. Als zich jaarlijks 50.000 nieuwelingen op de ar beidsmarkt melden zullen mensen die nu 'inac tief' zijn, geprikkeld moeten worden om de 100.000 vol te krijgen. Rutten voorziet zelfs een omslag in de groei van het arbeidsaanbod naar een vermindering. Om te voorkomen dat het (tekort aan) arbeids aanbod de economische groei op den duur zal belemmeren, pleit hij voor het wegnemen van hindernissen om het percentage Nederlanders dat werkt in lijn te brengen met ons omringen de landen. Een vrouwvriendelijker belasting heffing, scholing en afremming van groei van wao en vut zijn daartoe instrumenten. Pagina 7: Loonstrookje zal gunstig effect van 'Oort' tonen Ongeveer 200 doden bij treinramp Pakistan KARACHI Bij een treinongeluk in Pakistan zijn vanmorgen onge veer 200 mensen om het leven geko men en 400 passagiers gewond ge raakt. Het Pakistaanse persbureau APP baseert zich voor deze cijfers op een uitlating van een medewerker van de ambulancedienst. Regerings functionarissen wilden niet zeggen aan hoeveel mensen de ramp het le ven heeft gekost. Het ongeluk deed zich voor nabij de stad Sukkur, 240 kilometer ten noorden van de ha venstad Karachi. Een passagierstrein botste in volle vaart tegen een stil staande goederentrein. PANAMA-STAD De Panamese ex-dictator generaal Manuel Anto nio Noriega (51) heeft zich vannacht overgege ven aan de Amerikaan se troepen in Panama- Stad en bevindt zich in middels op een geheim gehouden plek in Mia mi (Florida). Noriega verliet vrijwillig de am bassade van het Vati- caan in Panama, waar hij na de Amerikaanse invasie van 20 decem ber zijn toevlucht had gezocht. De generaal werd na zijn overgave per helikopter naar de Howard lucht machtbasis even buiten Pa nama-Stad gebracht, van waar hij naar de basis Ho mestead bij Miami is gevlo gen. In de Verenigde Staten zal hij terecht moeten staan wegens drugssmokkel. In- j dien hij schuldig wordt be vonden hangt Noriega een gevangenisstraf van 145 jaar boven het hoofd. Hij zal ook nog in Panama voor de rechter moeten verschijnen. Met zijn aanhouding zijn de 22 maanden durende pogin gen van de VS om de gene raal voor de Amerikaanse rechter te brengen, alsnog met succes bekroond. Aan vankelijk zag het daar niet naar uit. Bij de invasie van de Amerikaanse troepen zag Noriega kans te ont snappen en zijn toevlucht te zoeken in de residentie van de nuntius, waar een aantal van zijn aanhangers overi gens gewoon is achtergeble ven. Nadat bekend was gewor den dat Noriega zich had Inwoners van Panama vieren de overgave van generaal Noriega. overgegeven, ontstond in Panama-Stad een feestelijke stemming. Mensen gingen zwaaiend en juichend de straat op, terwijl automobi listen op de claxons druk- De Amerikaanse president George Bush kondigde het nieuws in een rechtstreekse televisietoespraak aan. „De aanhouding van Noriega zal voor iedereen een duidelijk teken zijn dat het de Vere nigde Staten ernst is om drugshandelaren aan te pakken en hen niet te laten ontsnappen aan een justi tieel onderzoek"- Met de overgave van Norie ga is ook een eind gekomen aan de diplomatieke touw trekkerij tussen de Verenig de Staten, die Noriega per se wilden inrekenen, en het Vaticaan, dat de generaal niet zonder diens instem ming wilde uitleveren. No riega heeft volgens de me dewerkers van de Vaticaan se ambassade de nuntiatuur „als een eenzame en gebro ken man" verlaten. President Bush zei van nacht dat de invasie-macht „zo snel mogelijk" terugge- FOTO: AFP trokken zal worden. Intus sen is nog onduidelijk hoe veel slachtoffers het ingrij pen heeft gemaakt. Onoffi ciële bronnen spreken van ruim tweeduizend doden. Panama heeft van de VS hulp geëist bij het herstellen van de miljardenschade die de invasie heeft aangericht. Pagina 5: Noriega bezorgt VS fors gezichtsverlies. Bonn laat graf Marx opknappen BONN De Westduitse regering, bezorgd dat hij helemaal in de vergetel heid zal raken nu zijn ideeën in Oost-Europa uit de mode raken, heeft geld beschikbaar gesteld om het graf van Karl Marx op te knappen. De van oorsprong Duitse fi losoof, die geldt als de grondlegger van het communisme, werd na zijn dood in 1883 begra ven op een kerkhof in de Londense wijk Highgate. De begraafplaats is ern stig verwaarloosd. Bonds kanselier Helmut Kohl heeft het ministerie van buitenlandse zaken opge dragen toe te zien op de restauratie van het graf. Havermans ontkent kandidatuur voor gouverneurschap Limburg DEN HAAG „Mijn enige commentaar is: het bericht is uit de lucht gegrepen". ^Zo reageerde burgemeester Havermans vanmorgen op geruchten in Haagse krin gen rond het Binnenhof over zijn kandidatuur voor de post van commissaris van de koningin in de provincie Limburg. De naam van de Haagse burgervader is daar gevallen samen met die van het CD A-kamerlid Van der Linden en burgemees ter Houben van Maastricht. Mocht burgemeester Houben van Maastricht de nieuwe eerste man in Limburg worden, dan zou Havermans genomineerd worden als kandidaat Voor diens op volging, zou luidden de berichten verder. Met hét oog op de Eu ropese eenwording in 1992, zal Maastricht een steeds belangrij kere ról in de Europese Gemeenschap gaan spelen. De voorzitters van de Haagse gemeenteraadsfracties wilden van morgen niet speculeren op het mogelijke vertrek van Haver mans. De fractieleiders van het CDA en de PvdA, C. Boersma en P. Heijnen, wilden wel kwijt dat zij een afscheid van de bur gemeester zouden betreuren. Twee bejaarden overleden na besmetting met salmonella URK In het verzorgingste huis Voor Anker in Urk zijn in de maand december zeven mensen - vijf bewoners en twee verzorgers - besmet met de salmonellabacterie. Twee bejaarden, een 90-jarige man en een 93-jarige vrouw, zijn inmiddels overleden, mogelijk als gevolg van die besmetting. De besmetting is inmiddels be dwongen en alle patiënten zijn hersteld. De oude keuken van het verzorgingstehuis is na de besmetting gesloten. lenzine en iesel morgen féér duurder OTTERDAM Benzi- en autogasolie (diesel) Órden morgen 2 cent »r liter duurder. De ad- jes-literprijzen (zelf- nk) komen daarmee op 12 cent voor super plus jodvrij, 158 cent voor )ro loodvrij en 164 cent por gelode super. Een ter diesel gaat aan de leeste zelftankpompen (4,4 cent kosten. DEN HAAG De jongste accijnsverhoging van die sel maakt malversaties met rode gasolie een stuk aantrekkelijker. Het ver schil in prijs bedraagt nu 26 cent per liter. De rode gasolie, ook wel rode die sel genoemd, mag alleen in de landbouw, visserij, binnenvaart en watersport worden gebruikt. De con trole hierop wordt de ko mende tijd geïntensi veerd. Voor veel automobilisten is de verhoging van de dieselprijs per 1 januari met 12,8 cent naar ruim 1,12 moeilijk te verwerken. Men probeert er onderuit te komen. Eén van de mogelijkheden is het vullen van de tank met rode gasolie, brandstof bestemd voor de landbouw, visserij, binnen vaart en watersport. Op rode gasolie zit per liter slechts 10 cent accijns, op gewone diesel 36 cent. Het verschil betreft verder alleen de toegevoegde kleurstof, de kwaliteit is' het zelfde. Rode diesel kan door iedereen worden gekocht. De verkoop punten bevinden zich vooral op het platteland en in water sportgebieden. Verkopers heb ben een speciale vergunning nodig. Mede door de laatste ac cijnsstijging is de kans groot dat de fraude zal toenemen. Op het ministerie van finan ciën wordt rekening gehouden met het onjuist gebruik van rode gasolie. De komende maanden zal de controle wor den opgevoerd. Daarbij wor den monsters genomen uit de brandstoftank van automobi listen. Als eenmaal rode gaso lie is gebruikt, dan blijven de sporen daarvan lang zichtbaar. Wordt men betrapt, dan volgt een boete die varieert van 200 tot 600 gulden. Vorig jaar werden door de douane, resorterend onder het ministerie van financiën, in totaal 800 controles uitgevoerd. Dit leidde tot 180 bekeuringen. De controles worden gehouden aan de grens, maar ook in het land. „Iedereen kan worden aangehouden", aldus een woordvoerster. Ook algemeen secretaris J. Os kam van de Novok, de vereni ging van vrije pomphouders, sluit een toename van het ge sjoemel met diesel niet uit. „Reken maar uit wat je ver dient per tank van 60 liter". Oskam verwacht echter dat de diesel-rijder zich snel zal neer leggen bij de nieuwe prijs. „In het verleden is er al eerder een zo forse accijnsverhoging geweest. Toen de controles door de douane eenmaal wer den opgevoerd was het lucra tieve er snel af". ude Jden MOSKOU In de zuide lijke Sovjet-republiek Azerbajdzjan zijn troepen versterkingen aangeko men, die moeten helpen een einde te maken aan de onrust langs de grens met Iran. Volgens de re geringskrant Izvestia heeft de onrust zich in middels over het hele 790 kilometer lange grensge bied verspreid. Duizenden mensen hebben de afgelopen dagen wachttorens en elektronische alarminstalla ties langs de grens vernield. Er zou een dode zijn gevallen. Volgens het Volksfront, een politieke basisbeweging, willen de Azerbajdzjanen in elk geval vrij verkeer van goederen en personen over de grens met Iran, een praktijk die vroeger gewoon was maar onder Stalin werd afgeschaft. Sommige be togers eisen dat het zuiden van Azerbajdzjan en het noorden van Iran worden samenge voegd. Aan de Iraanse kant van de grens wonen naar schatting vier miljoen Azerbajdzjanen, aan de Sovjet-zijde zo'n vijf miljoen. Zij zijn in meerder heid sji'ieten. Sinds de islami tische revolutie in Iran van '79 hebben Sovjet-functionarissen zich bezorgd getoond over grensoverschrijdend islami tisch fundamentalisme. Het officiële persbureau Tass had in zijn^berichtgeving over de onrust nog niets over poli tieke motieven gemeld. Tass berichtte slechts dat de menig te „onder invloed van drugs en alcohol" verkeerde. Maar volgens het plaatselijke hoofd van de KGB, I. Petrovas, is de onrust al weken geleden voor bereid, zo verklaarde hij in Iz vestia. Het feit dat versterkin gen worden gestuurd wijst er op, dat de elite-grensbewa kingstroepen van de KGB niet bij machte zijn de onrust de kop in te drukken. Vrachtwagen gestolen NOORDWIJKERHOUT Onbekenden hebben gister nacht een vrachtwagen gesto len vanaf het vrachtwagen parkeerterrein aan de Van der Weijdelaan in Noordwijker- hout. De dieven hebben waar schijnlijk een ruitje ingeslagen waarna contact is gemaakt. Het gaat om een wagen van een particulier uit Noordwij- kerhout. 24 PAGINA'S Nieuwe kansen voor RK kerk in Roemenië Burgers DDR demonstreren tegen opkomst neo-nazl's Eigen Huis: bijna niemand kan am premie-A-woning kopen I Leidse psycholoog Diekstra: Mensen vaak zuiniger op auto dan op relatie IJsclub Alkemade viert eeuwfeest Woonwagen bewoners Oegstgeest klagen over composthoop gemeente Bettine Vriesekoop nog niet terug in competitie GEESTELIJK LEVEN/OPINIE BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE LEIDEN/REGIO SPORT KUNST/RTV RTV PROGRAMMAS WEER/PUZZEL/MENU 9/10/11 12/13 14 Het kan zo gek niet zijn wat er in de wereld ge beurt, of het komt in de krant. Tenminste als de redactie er achter komt. Want er gebeurt natuurlijk ook heel wat waar we niet zomaar een, twee, drie weet van hebben. Als er iets met de benzine- of olieprijs is, komt dat in de krant. Als een visum stempel wordt veranderd in een sticker, leest u dat in de Leidse Courant. En als de griepgolf ons land weer verder overspoelt, treft u dat aan in onze ko lommen. Soms ook nieuws, dat u misschien liever niet had gelezen. Maar daar houdt het nieuws nu eenmaal geen rekening mee. De redactie doet dat overigens wel met de manier waarop het wordt ge publiceerd. Dat is dan ook de reden dat u de Leid- se Courant leest. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1