Rookverbod roept veel vragen op Havel: Geen bezwaar tegen één Duitsland 3 10 13 Uitgeknipt VANDAAG Rode Kruis: aantal doden Roemenië veel lager )osthoutlaan mag worden aangelegd Slecht weer vormt nieuwe bedreiging voor lekke tanker Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 112300 AA Leiden, telefoon 071 -122 244, fax 071 -134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. nummers f. 1,35 Veel bewolking en mogelijk wat regen. Minimumtempera tuur om het vriespunt en mid- dagtemperatuur rond 4 gra den. Matige wind, kracht 3 a 4, draaiend van zuidoost naar zuidwest. Rond het weekeinde zachter. asrekening in '89 D gulden lager ELDOORN De gasrekening voor een ge- jdeld gezin bedroeg vorig jaar 877 gulden, was 70 gulden minder dan in het jaar rvoor. Ten opzichte van 1987 bedroeg de ng zelfs een kwart. In dat jaar was een ge- deld gezinshuishouden 1185 gulden kwijt gas. Het aantal afsluitingen wegens beta- sproblemen liep in 1989 aanzienlijk terug, ren er in december 1988 nog 7500 huishou- 5 afgesloten dodr hun gasbedrijf, vorige ind waren dat er 5700. Ondanks het minde- erbruik bij de gezinnen, nam de totale af- van aardgas door de gasbedrijven met drie tent toe tot 20,9 miljard kubieke meter, e toename kwam voor rekening van de (tverbruikers en was een gevolg van de al- iene gunstige economische ontwikkelingen. 1 Zeiljacht rond Wight Alleen het hoofd van Peter Swallow is nog zichtbaar boven de boeg van zijn zeiljacht. Swallow is een van de deelnemers van een race van miniatuur zeiljachten rondom het eiland Wight. Overigens is zijn jacht nog wel twaalf meter lang. foto: ap Ajax-PSV live op tv DEN HAAG RTL-Ve- ronique verzorgt aan staande vrijdag een rech- streekse televisie-uitzen ding van het voetbalduel tussen Ajax en PSV. De twee Nederlandse top clubs ontmoeten elkaar tijdens een toernooi bij het Portugese Sporting Lissabon. De uitzending begint vrijdag om 20.50 uur. Dinsdag en woensdag doet dezelfde zender ook verslag van de halve fina le en van de eindstrijd. Matterhorn is 18 cm hoger CERVTNIA De Matterhorn of Monte Cervino op de grens van Zwitserland en Italië is achttien centimeter hoger dan de 4.477,62 meter die op de meeste kaarten staat aangegeven. Volgens het Italiaanse Geografische Militaire Instituut moet de juiste hoogte 4.477,80 meter zijn. De nieuwe hoogte is bepaald met behulp van Amerikaanse satellietwaarne mingen. De oude hoogte was in 1930 door een Italiaans-Zwitserse commissie vastgesteld. Hetzelfde Italiaanse militaire instituüt maakte in 1988 bekend dat de Mont Blanc iets minder hoog is, dan altijd is aangenomen. Nieuwe uitbarsting van vulkaan Redoubt ANCHORAGE De vulkaan Re doubt in de Amerikaanse staat Alaska is vanochtend opnieuw tot uitbarsting gekomen. Een piloot heeft gemeld he vige lichtflitsen te hebben gezien, en een pluim van as en rook van meer dan twaalf kilometer hoogte. In de omgeving van de vulkaan zijn lichte aardschokken gemeten. Op 13 decem ber kwam de vulkaan ook tot uit barsting, waarna een Boeing 747 van de KLM in de aswolk terecht kwam. Als gevolg daarvan vielen alle vier motoren enige tijd uit. {iet toestel maakte een val van drie kilometer, maar de bemanning slaagde erin de motoren weer te starten en kon het toestel gewoon aan de grond zetten. DEN HAAG Bij de stichting Volksgezond heid en Roken stond de telefoon gisteren, op de eerste dag van het wet telijke rookverbod, roodgloeiend. Klachten over overtreding kwa men niet binnen, wel veel verzoeken om in formatie. Er heerst nog veel ondui delijkheid bij het publiek, aldus een woordvoerder die dit mede toeschrijft aan verwarring die gezaaid is door advertenties van de tabaksindustrie. De respons van het publiek op de voorlichtingscampag ne die aan het rookverbod voorafging was al dermate groot, dat er niet genoeg plastic bordjes waren om overal in het land te wijzen op het verbod. In allerijl zijn toen stickers gemaakt. Het zijn niet alleen niet-ro- kers die bellen over een mogelijk rookverbod in hun bedrijf, maar ook be heerders van kantines en dergelijke die willen weten hoe het verbod, waaraan geen sancties zijn verbon den, moet worden nege- leefd. De woordvoerder stelt dat het veel te vroeg is om vast te stellen dat strafbepalin gen alsnog nodig zijn. Het rookverbod is erop gericht ruimtes die voor het pu bliek toegankelijk zijn of bestemd zijn voor gemeen schappelijk gebruik rook vrij te houden. Er zijn uit zonderingen mogelijk en dat leidt tot verwarring bij het publiek. De stichting Volksgezond heid en Roken gaat met de basisgezondheidsdiensten en kruisverenigingen een proef nemen met een nieu we therapie om met roken te stoppen. In de regio's Dordrecht en Drachten kunnen verstokte rokers dit voorjaar van hun ge woonte proberen af te ko men in een soort praat groepen die vergelijkbaar zijn met de Weight-Wat- chersclub voor dikke men sen. Rokers controleren tij dens de bijeenkomsten niet alleen zichzelf, maar ook de anderen. Hulpverleners krijgen voor het project momenteel extra scholing. Slaagt de drie maanden du rende proef, dan wordt de hulpverlening landelijk in gevoerd. ïporteur Skoda: erk gaat door ORSCHOTEN De pro- ;tie in de Tsjechoslowaakse jfabriek Skoda gaat ge in door, ondanks dat een 1 van de arbeiders naar S is gestuurd in het kader een amnestie voor gevan- jen. De amnestie werd dit tkeinde afgekondigd door kersverse president Havel. •koopleider Kampshoff van Skoda-importeur in Voor- Dten zei vanmorgen contact lebben gehad met de staats- lerneming nabij Praag. Vol- s de directie is de produk- niet gestaakt en zal ook de ering van de auto's aan Ne land geen stremming on- vinden. Kampshoff: „On- de 20.000 tot 25.000 werk- fiers bij Skoda waren een Ir honderd gevangen; overi- is geen politiek gevange- 1, maar licht-gestrafte cri- ïelen die eenvoudige werk- mheden verrichtten. Van i heeft een deel amnestie :regen en zij zouden inmid- S vervangen zijn door ge ne arbeiders". De importeur Voorschoten haalt jaarlijks sen de 2500 en 4000 Skoda's ir Nederland. [eer sterfte bij adere mannen in ïhterstandswijk |N HAAG In de Haagse (terstandswijken gaan man- n tussen de 45 en 65 jaar 'der dood dan vrouwen en gdigen. Die hebben nog eds 35 procent meer kans te sterven dan mensen in {oede wijken, maar bij de dere mannen is die kans nog fts met 20 tot 30 procent ge- ken, zo heeft de directeur n de GG GD in Den Haag, Garvelink, vandaag in zijn luwjaarsrede gezegd. De stij- ig is vooralsnog onverklaar- jr, aldus Garvelink. Het zijn g maar signalen, die door de GD zelf zijn vastgesteld. Geknipt Oostduitse oppositie dreigt met opstappen van communis tische regimes heeft ook in het Verre Oosten navolging gekregen. In Hongkong werd gisteren gedemon streerd tegen PARIJS De Oostduitse op positiebeweging Neues Forum overweegt zich terug te trek ken uit het ronde-tafeloverleg; Neues Forum voelt zich niet serieus genomen door de rege ring van premier Modrow. Over het voorzetten van de onderhandelingen wordt van daag een besluit genomen. De oppositiebeweging klaagde gis teravond tijdens een perscon ferentie dat zij niet op de hoogte wordt gehouden van belangrijke beslissingen. Neues Forum beschouwt de huidige regering als een overgangsre gering met beperkte bevoegd heden; na de verkiezingen op 6 mei wordt een nieuwe rege ring geïnstalleerd. Premier Modrow heeft de deelnemers aan het ronde-tafeloverleg juist uitgenodigd zitting te ne men in een adviescommisisie die met de regering moet sa menwerken. OOST-BERLIJN/MÜN- CHEN De nieuwe pre sident van Tsjechoslowa- kije, Vaclav Havel, heeft verklaard dat hij geen be zwaar heeft tegen de her eniging van de twee Duitslanden, zolang dit maar op democratische wijze en binnen het kader van de Europese eenwor ding gebeurd. Havel zei dit gisteren na ge sprekken met zijn waarne mend ambtgenoot Manfred Gerlach en DDR-ministerpre- sident Hans Modrow: „Wie de muren in Europa afbreekt overwint ook de scheiding van de beide Duitse staten. Belang rijk is dat bij de buren de angst voor Duitsland wordt wegge nomen, onafhankelijk van het aantal inwoners. Dan kan het toenaderingsproces zich in alle rust voltrekken". Het eendaagse bezoek dat de vorige week benoemde presi dent aan zowel de DDR als de Bondsrepubliek Duitsland bracht, is op zich al tekenend voor de omwenteling die zich in Tsjechoslowakije heeft vol trokken. Gebruikelijk was tot nu toe dat het staatshoofd van een Warschaupact-land aller eerst zijn opwachting maakte in Moskou. Havel zei met zijn eerste reis als staatshoofd voor de beide Duitslanden te heb ben gekozen omdat Duitsland nu eenmaal de belangrijkste buur van zijn land is. Pagina 5: Berlijnse Muur wordt afgebroken 16 PAGINA'S Oecumene sterk a in opkomst in J Rusland m Prof klaagt: „Universiteit gebukt onder papierwinkel" Moskou weet geen raad met rebellerende moslims Nieuwbouw medische faculteit bij AZL Kleine criminaliteit neemt toe in Ter Aar Burgemeester De Jonge: Gemeentebestuur Sassenheim moet relatie met j j bevolking verbeteren I Fraaie expositie ja postzegels in 1 PTT-museum I mm Bollaart en Paul dupe van reglementen KNSB GEESTELIJK LEVEN/OPINIE. BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE LEIDEN/REGIO KUNST/RTV SPORT RTV PROGRAMMAS WEER/PUZZEL/MENU NEDERLANDS RODE KRUIS KRIJGT 'EIGEN REGIO' VOOR HULP HELSINKI BUK AREST Het aantal slachtoffers dat tijdens de opstand in Roemenië is gevallen, ligt veel lager dan de aanvan kelijke schattingen van zestigduizend doden. Dat aantal werd genoemd tij dens het korte proces te gen dictator Nicolae Ceau- sescu en zijn vrouw Elena op 25 december. „Tussen de vijf- en tiendui zend doden zou een nauw keurigere schatting zijn", verklaarde gisteren de voor zitter van de Internationale Liga van Rode Kruis-vereni- gingen, Par Stenback. Hij zei tot die conclusie te zijn geko men na informatie van de verschillende ploegen van het Rode Kruis die in Roe menië zijn geweest. Een precieze opgave van het aantal slachtoffers is overi gens erg moeilijk, omdat veel mensen die tijdens demon straties werden doodgescho ten, door de Securitate in massagraven werden gegooid of verbrand. Lang niet alle massagraven zijn gevonden. Het Nederlandse Rode Kruis krijgt in Roemenië een regio toegewezen die het van voedselvoorraden kan gaan voorzien. Het Internationale Rode Kruis wil hiermee voorkomen dat hulporgani saties elkaar voor de voeten gaan lopen. Berichten als zou er in Roemenië geen behoef te meer zijn aan voedselhulp worden door het Rode Kruis tegengesproken „Met name op het platteland heerst grote armoede. Ongeveer een kwart van de kinderen is on dervoed". Door het achteraf veel lagere aantal gewonden dan voor speld, is er wel een 'over schot' aan chirurgisch mate riaal. Dat blijft echter in Roemenië, aldus de woord voerder. Pagina 6: Alle leden polit- buro gevangen iSSENHEIM/VOOR- )UT De Oosthoutlaan »g worden doorgetrokken, i Haagse rechter heeft van- >rgen de voorlopige ontei- ning van het land van M. èrschoor uitgesproken, fcrschoor krijgt voorlopig h bedrag van 105.295 gul- In ajs schadevergoeding. Er firden drie deskundigen be- lemd die op 13 maart gaan tkijken of Verschoor een Igere schadevergoeding 6et krijgen. bthouder H. Drenth van psenheim is vooral voor forhout blij met de uit raak. De aansluiting van Oosthoutlaan op de Rijks straatweg in Sassenheim be tekent een flinke ontlasting van de verkeersdrukte bij het Postviaduct. De winst van het doortrekken van de weg ligt echter niet alleen in Voorhout. Sassenheim profi teert naar alle waarschijn lijkheid van een toeloop van winkelend publiek uit de buurgemeente. De nieuwe kruising wordt waarschijnlijk uitgerust met een verkeerslichteninstalla tie. De inwoners van Sassen heim zijn daar niet onver deeld gelukkig mee. „Maar we moeten onze buren wel de ruimte geven voor een goede oplossing. Ook als wij daarvoor moeten betalen", aldus Drenth. De ruim een ton bedragende vergoeding die Verschoor krijgt voor zijn „palenland" noemt Drenth heel redelijk. „Verschoor heeft zelf altijd geroepen dat het om waardeloze grond gaat. Dan is 25 gulden per vierkante meter niet slecht". „Geweldig mooi, dat is heel goed nieuws", stelt wethou der D. IJdo in zijn eerste re actie op de beslissing van de rechter. „We hadden de weg al in 1988 gepland. Zodra Verschoor zijn rechten op zijn land kwijt is, gaan wij aan het werk. Iedereen heeft er belang bij dat de weg er zo snel mogelijk ligt". RABAT Slecht weer en hoge golven bedreigen het transport van de lekke Iraanse tanker Kharg-5 naar een lokatie op zee ten zuiden van de Kaap- verdische Eilanden. Daar willen ploegen van de Ne derlandse bergingsbedrij ven Smit Internationale en Wijsmuller het schip repareren. Volgens een woordvoerder van Smit kan de reis naar de Kaapverdische Eilanden nog een dag of zes duren, mede omdat van de Spaanse autori teiten met een grote boog om de Canarische Eilanden heen moet worden gevaren. Het schip heeft ongeveer 70.000 ton olie verloren; er is nog ruim 200.000 ton aan boord. „Het blijft een riskante onderneming zo'ri zwaar geha vende tanker over een bepaald niet rustige zee te slepen. We varen maar twee mijl per uur. We hopen dat de tanker het houdt", aldus de woordvoer der. Volgens de bergers zou de schade aanzienlijk zijn be perkt, als zij toestemming had den gekregen voor de Marok kaanse kust beschutting te zoeken en daar reparatiewerk zaamheden uit te voeren. In plaats daarvan moest de tan ker verder de zee op worden gesleept. Met als gevolg dat het lek nog steeds niet is ge dicht. Verder is van veel kan ten kritiek geleverd op de tra ge reactie van de Marokkaan se autoriteiten. De tanker lekt immers al sinds 19 december olie. Over de schade die de olievlek kan aanrichten aan de Marokkaanse kust bestaat overigens grote onduidelijk heid. Volgens sommige des kundigen wordt de lichte olie soort door het zeewater be trekkelijk snel afgebroken. Maar 70.000 ton olie in zee is volgens andere deskundigen sowieso rampzalig voor de vis stand. Intussen zijn vliegtuigen en schepen nog steeds bezig de olievlek, die de kust van Ma rokko steeds dichter nadert, met chemicaliën te bestrijden. „Achtste jaargang, nummer 2". Dat zou eigenlijk hierboven moeten staan. Want op 1 januari 1982 is, als een min of meer tijdelijke actie, begonnen om met deze stukjes nog-niet-lezers van de Leidse Courant ertoe over te halen onze krant eens een tijdje te proberen. Voor sommige lezers zijn ze he den ten dage zelfs aanleiding er dagelijks naar uit te kijken. Om te zien wat nu weer verzonnen is als blikvanger voor onze krant. Van één lezeres weten wij sinds gisteren dat zij ze allemaal uitknipt, ter wijl ze toch al jaren abonnee is. Niet om in te vul len dus, maar om te bewaren. Want zelfs de recla me voor de Leidse Courant is al de moeite (van het lezen) waard. De Leidse Courant wil HWTest twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Letdse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement or den geweigerd

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1