eausescus leefden n overvloed en luxe Oude regime sjoemelde op grote schaal met cijfers Letland legitimeert meer-partijenstelsel irocessen Roemenië wil af van geweld Goederen komen via Rode Kruis snel op juiste plek Beerput open tijdens proces tegen Noriega 389 PUITENLAND CeidbMOowumt VRIIDAG 29 DECEMBER 1989 PAGINA 5 Vmnesty Internatio nder voorbehoud in lbanië blijft oj eigen koers RIJS Albanië maakt zich geen 7V"fepn over het ontstaan van een nieu- „socialistische gemeenschap" in it-Europa waarvan zij geen deel uit- akt. De Albanese ambassadeur in fjnkrijk verklaarde gisteren dat de wentelingen tot doel hebben „het so- isme in een kwaad daglicht te stel- Volgens ambassadeur Nushi ging L al fout vanaf Chroetsjov „die niets i een communist had". Nushi: „Wij fben onze oorlog voor onafhankelijk- en soevereniteit gevochten en wij ^n daarVoor blijven vechten". Nushi •nde dat de Albanezen problemen en, maar dat zijn niet dezelfde als ■an de andere Oosteuropese landen. DEMONSTRATIES IN BULGARIJE SOFIA Duizenden Bulgaarse Turken en andere moslims heb ben woensdag in Sofia gedemon streerd voor herstel van hun et nische rechten en een einde aan de vervolging van minderheden. Elders in de stad kwamen later 10.000 mensen bijeen om aan te dringen op versnelling van het hervormingsproces. Dejan Kjoe- ranov, een woordvoerder van Ecoglasnost, zei dat de belofte van de regering om 3 januari ge sprekken te beginnen met de op positie te danken was aan de druk van een algemene staking die de vakbond had uitgeroepen. De staking is inmiddels 1 Lekkende tanker voor kust Marokko MADRID Een Iraanse olietanker die op 19 december voor de kust van Marokko na een brand door de be manning werd verlaten en door de Nederlandse bergingsmmaatschappij Smit Tak op sleeptouw is genomen, lekt nog steeds olie. De brand werd na twee dagen geblust, waarna het schip op verzoek van Spanje en Ma rokko op sleeptouw werd genomen om het uit de territoriale wateren te verwijderen. Schip en lading vor men nog steeds een groot gevaar voor de Marokkaanse kust. Volgens Smit Tak ondervindt het bergings werk veel hinder van het slechte RIGA De Baltische deelrepubliek Letland heeft artikel zes van de grondwet gewijzigd waarin de leidende rol van de com munistische partij is vastgelegd. Hiermee is de weg vrijgemaakt voor een meerpartijenstelsel. „Letse burgers mogen zich vereni gen in een partij of een publieke organisatie, zolang die niet op roepen tot de gewelddadige omverwerping van de bestaande maatschappelijke orde", heet het in de nieuwe versie van artikel zes. Met de wijziging worden een aantal partijen en bewegingen, die al eerder dit jaar zijn opgericht, gelegitimeerd. De twee an dere Baltische republieken Estland en Litouwen hebben het po litieke pluralisme eerder deze maand erkend. In Litouwen is ar tikel zes van de grondwet, en daarmee het communistische machtsmonopolie, zelfs geheel geschrapt. De Litouwse commu nisten ontketenden afgelopen week een crisis met Moskou door zich van de moederpartij CPSU af te scheiden. Weer massaal ontslag bij General Motors DETROIT De grootste Amerikaanse auto producent General Motors (GM) wil eind fe bruari 3200 werknemers ontslaan en boven dien enkele van de produktielijnen voor zijn nieuwste automodellen (zoals de Chevrolet Lu minal stopzetten. De afgelopen tijd heeft GM al 53.000 werknemers voor onbepaalde tijd naar huis gestuurd of in niet-produktiegerichte werkploegen ingedeeld. Vorige week ontsloeg het concern bovendien nog eens 6000 uurloon- werknemers in acht Amerikaanse en Canadese vestigingen. De ontslagen zijn het gevolg van een teruglopend marktaandeel. Daarnaast is de afzet van in de Verenigde Staten geproduceer de auto's in de eerste maanden van dit jaar te ruggelopen van 5,9 miljoen stuks tegen 7,1 mil joen in dezelfde periode vorig jaar. Italië wil devaluatie van lire PARIJS Italië wil de lire. binnen het verband van het Europese Monetaire Stelsel (EMS), begin volgend jaar de valueren. Het gaat om een verlaging van Italië's nationale munt tegenover de sterke Westduitse mark. Behalve de devaluatie wil Rome ook de bandbreedte waarbinnen de werkelijke koers van de lire ten opzichte van zijn spilkoers mag schommelen verminderen van de huidige zes procent naar 2,25 procent. de voorpagina) abtela|KAREST Een villa t vanif van goud en zilver en Jen puilend met kunst- sy%atten. Dat blijkt de lu- gaaiteuze woonomgeving te ire Cf1 geweest van de corn ier dWstische oud-dictator ;cht hn Roemenië. Zelfs zijn ïeninjnker tegen kernaanval- was afgewerkt met inner. De villa van de jausescu's staat midden b, een heel complex van in het noorden van anciëikarest, waarin minis- efnJs, generaals en hun verbleven. Het Öf, fïiplex was volledig af- sociiloten van de buitenwe- ,,de id. ?nwij; vorigscolae en Elena Ceausescu vetgefepen in aparte apar.temen- dat jaard« bejmnesty >inet |leit voor 1 #l 0 in| Amnesty In- zi{j.nati0nal heeft gisteren nieuwe regering van !menië opgeroepen alle Itieke gevangenen een •lijk proces te geven, de gearresteerde le- van het oude regime zijn veiligheidstroepen. deêenen die *n hun verzet <?en nieuwe regering vol- J irden te berechten en te exe- ten. In de kamer van Elena werden rijen schoenen aange troffen, net zoals indertijd bij Imelda Marcos, de weduwe van de in 1986 verdreven Fili- pijnse dictator. Sommige heb ben hakken bezet met diaman ten en zijn afkomstig van een Parijs modehuis. Ook was zij in het bezit van stapels bont jassen en honderden jurken. Alle kamers van de villa pui len uit van schilderijen, dure ornamenten en met goud be legd meubilair. Warm water komt uit gouden kranen in badkamers van Italiaans tegel werk. Overigens had Ceauses cu betrekkelijk weinig perso neel. Daarnaast was hij kren terig. Uit documenten in de keuken blijkt dat niet gebruikt fruit en vlees werd terugge stuurd naar de winkels om het geld terug te krijgen. Buiten het huis bevindt zich een fitness-centrum voor het hele complex gecombineerd met een zwembad, boxring, volleybalveld en verscheidene tennisvelden. Ceausescu's moeder woonde in een bunga low bij het hoofdgebouw, maar werd vorige week bij de in- nemming van het complex door het leger naar een zie kenhuis overgebracht. De militaire bevelhebbers van de Roemeense luchtmacht hebben vorige week vrijdag de arrestatie van het echtpaar Ceausescu mogelijk gemaakt. De Ceausescu's vluchtten rond het middaguur in de presiden tiële helikopter die gereed stond op het dak van het ge bouw van het centraal comité in het centrum van Bukarest. Ceausescu droeg de piloot op naar het district Olténie, waar hij is geboren, te vliegen. Aan vankelijk gehoorzaamde de bemanning. Wel werden na korte tijd aan de leiding van de luchtmacht aanvullende in structies gevraagd. Daarop volgde het consigne onmiddel lijk te landen. Na-een vlucht van ongeveer 40 "kilometer landde de helikopter op de snelweg Bukarest-Pitesti. De gewapende Ceausescu's hiel den vervolgens onder bedrei ging een auto aan, lieten de vrouwelijke bestuurder uit stappen en reden weg met on bekende bestemming. Later werden ze toch weer opge spoord en aangehouden in de buurt van de stad Tirgoviste, 70 kilometer ten noordwesten van Bukarest. Ceausescu gaf op de middag van de 17e december in een telefonische conferentie met de militaire commandanten in de provincie zelf opdracht het vuur te openen op de betogers in Timisoara. Al „bij de ge ringste provocatie" moet wor den geschoten, zei hij volgens een vroegere functionaris uit de directe omgeving van de dictator. De Roemeense televisie heeft woensdag opnieuw beelden uitgezonden van het geheime Een gouden beeldje in de villa van de Ceausescu's. Een Franse televisieploeg filmde gisteren in het luxueuze huis van de voormalige dictator. FOTO: AFP proces tegen het echtpaar meerde bronnen wilde de tele- Ceausescu en ditmaal ook het visieleiding de fragmenten neerschieten van Elena laten van Elena's executie aanvan- zien. Volgens goed geïnfor- kelijk niet uitzenden omdat zij met gespreide benen op de grond viel. Het werd niet kies gevonden deze beelden op het scherm te brengen. BUKAREST Het ten val gebrachte regime in Roemenië heeft op grote schaal gesjoemeld met de produktiecijfers van de landbouwsector, zo meld de het Roemeense dag blad Romania Libero gis teren. Volgens Ceausescu zou de graanproduktie dit jaar uitko men op meer dan zestig mil joen ton. In werkelijkheid is dat iets meer dan achttien mil joen ton. Romanio Libero ba seert zich op een rapport van het Roemeense ministerie van landbouw. Ook de aardappel oogst komt veel lager uit. Er is dit jaar slechts veertien ton aardappelen per hectare bin nengehaald terwijl het regime 81 ton per hectare oogstte. Aan fruit is er volgens de officiële statistieken in 1989 negentien ton per hectare geoogst. De werkelijke produktie bedroeg echter slechts 4,7 ton. Fruit Winkels in Roemenië bieden sinds enkele dagen wat een hele generatie kinderen nooit heeft gezien en gewone Roemeen twee weken geleden alleen maar kon dro men: sinaasappelen, bananen en ander vers fruit, goede groenten, vlees, chocola, kof fie, cacao en melkpoeder. Al leen al in Bukarest is woens dag vijftien ton koffie en 250 ton sinaasappelen verkocht. Het plotselinge grote aanbod is wat vlees, groenten en fruit betreft ontstaan doordat de overgangsregering van pre mier Petre Roman woensdag besloot de export van deze produkten stop te zetten of sterk te beperken. Daarnaast is extra voedsel ingevlogen uit Tsjechoslowakije, Bulgarije en Hongarije. Wijlen dictator Nicolae Ceau sescu exporteerde vrijwel de hele voedselproduktie van het land om de buitenlandse schuld af te lossen. Citrusfruit en andere exotische produkten werden alleen ingevoerd voor de bevoorrading van winkels voor een kleine elite, die in middels door de nieuwe rege ring zijn gesloten. Door de export van alles wat eetbaar was vormde het aller onderste deel van varkenspo ten jarenlang het enige vlees- produkt dat in Roemenië ver krijgbaar was: de klauwtjes worden „patriotjes" genoemd. er Vt j*j^j in Londen gevestigde in- Dla)nat'ona^e mensenrechtenor- nisatie zei zich ongerust te iken over berichten dat in natoemenië bijzondere militaire bunalen worden opgericht laterteren' Amnesty zei z'ch er- bewust te zUn dat een rtiiv)ot aant£d arrestanten zich litm; lu'dië heeft gemaakt aan ,n lastige schendingen van de /erv*056111^*11611" ^un gruwel den^11 moeten echter grondig dere rden onderzocht, waarna de an j(rantwoordebjken berecht j-g^oeten worden volgens inter- s .jtionaal erkende maatstaven an aor een eer"bjk proces. Tot die 0n2>rmen behoren een openbare rstechtszitting voor een be- egd' onafhankelijk en on- van tribunaal, rechtsbii- ke[pd naar eigen keuze, vol- om en<^e bjd om de verdediging ük j°r te bereiden, kruisverhoor in getuigen en het recht om deroeP te gaan. Zulke maat- werden niet gehanteerd ,(?n de afgezette dictator Ni- Ceausescu en diens ouw Elena op Eerste Kerst- g ter dood veroordeeld en iteen geexecuteerd werden, nnesty deed een beroep op nieuwe regering om alle :t th ^ende doodvonnissen om. te u.tten in gevangenisstraf. llen tegen de doodstraf, on- icht de aard van de misdrij ft die door de ter dood ver- 'deelden werden gepleegd", lus de organisatie. Roemenen voor de ingang van een noodziekenhuis in Bukarest op zoek naar familieleden. Veel mensen hebben sinds het begin van de volksopstand elk contact met verwanten verloren en pro beren, nu de situatie wat rustiger is geworden, hen terug te vinden. FOTO: AP (Van onze verslaggever Paul de Schipper) BUKAREST De Roe meense interim-regering heeft gisteren opgeroepen tot een nationale verzoe ning. „We willen geen ge weld meer, geen vendetta en geen klopjacht op le den van de communisti sche partij", aldus gister avond een woordvoerder van de regering voor de televisie. In heel het land is gisteren de rust teruggekeerd. De nacht van woensdag op donderdag in steden als Bukarest, Timisoara en Cluj, de hoofdstad van Transsylvanië, kén na de vele vuurgevechten van de afgelo pen dagen, omschreven wor den als 'indrukwekkend stil'. Alleen in de industriestad Bra- zov is de situatie nog enigszins gespannen, omdat een aantal legereenheden zich niet vier kant achter de revolutie ge schaard zou hebben. Vanuit Bukarest zijn daarom gisteren nieuwe regeringstroepen aan gevoerd om de toestand in de stad te stabiliseren. Voor het overige herneemt het leven zijn normale loop. De steden worden schoongeveegd. Door kogels getroffen gebou wen krijgen nieuwe ramen, boeren rijden de bieten van het land en in de bergdorpen pen. Douane-beambten en militai ren delen Roemeense vlagge tjes uit aan hulpverleners die nu massaal met tientallen, trucks het land binnenkomen. De hulparmada uit het westen kan de komende dagen veel hinder ondervinden vanwege de verwachte sneeuwval. Gis teravond is het in het noorden van Roemenie al begonnen te sneeuwen. Op het platteland en in de ste den zijn de meeste wegver sperringen opgeruimd. Pas poortcontroles vinden nog slechts incidenteel plaats. Al leen strategische punten, zoals vliegvelden, spoorwegover gangen, tv- en radio-stations worden bewaakt door militai ren. Bewaking is er ook voor de gebouwen van de vroegere Securitate en de communisti sche partij. In de meeste ste den worden de oude partijge bouwen nu in beslag genomen door de leden van het Comié voor de Nationale Redding. Generaal pardon Gistermiddag liep in Roeme nië het ultimatum af tegen de nog vrij rondlopende sluip schutters van de gevreesde ge heime dienst, de Securitate. Tot gisteravond was er nog geen duidelijk antwoord op de vraag hoeveel Ceausescu-ge- trouwen zichzelf hebben aan gegeven. De meeste Roemenen verwachtten weinig resultaten van de oproep om de wapens in te leveren. „Die mensen zijn tot de tanden gewapend en desperaat. Ze hebben niets te verliezen", aldus de reactie in de straten van Bukarest. Secu- ritate-leden die nog gegrepen worden, kunnen niet rekenen op enige vorm van amnestie. Ze zullen zich net als het echt paar Ceausescu moeten ver antwoorden voor militaire rechtbanken. Een aantal hoge partijfunctio narissen zijn, aldus een woord voerder van het Roemeense leger, „in bescherming geno men" door militairen. Volgens zegslieden van het Comié yoor Nationale Redding kan er wat betreft de groep hoge politici van de communistische partij feen generaal pardon gelden, ij zullen zich moeten verant woorden. „De gewone partijleden zullen niet gearresteerd worden", al dus gisteren generaal Vasile Lucu van het derde leger in de stad Cluj. Veel van die partij leden zijn gewoon in functie gebleven omdat ze nu loyaal zijn aan de revolutie. Maar hun dosiers zullen wel worden nagetrokken. De communisti sche partij in Roemenië telde tot op het moment van de re volutie vier miljoen leden op een totaal van twintig miljoen inwoners. Enkele tienduizen den van deze leden waren tot voor kort professioneel actief in de politiek. (vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De eerste vrachtwagen met twee duizend voedselpakketten die door particulieren bij het Nederlandse Rode Kruis zijn ingeleverd, is gisteren aan het eind van de middag uit Vlaardin- gen naar Roemenie Ver trokken. Wanneer de vol gende vertrekt, is nog niet bekend, maar volgens het Rode Kruis zullen er nog vele volgen. Het Nederlandse Rode Kruis heeft gisteren in Genève over leg gevoerd met het Interna tionale Rode Kruis en het Roe meense Rode Kruis. Daarbij is afgesproken dat de hulppak ketten niet naar een centraal magazijn in Roemenie Zullen worden vervoerd, maar naar diverse distributiepunten in het land zodat de spullen snel ler overal terecht komen, al dus de woordvoerder Deze distributie verloopt volgens hem op dit moment vrij goed. Er zijn voldoende vrachtwa gens van het Internationale Rode Kruis. Wel is het zo dat de goederen die via de lucht zijn aangeko men, nog een paar dagen op het vliegveld blijven omdat de luchthaven niet berekend is op de aanvoer van zoveel goede ren. Maar dat is normaal in zulke situaties. Voor het vervoer van hulp goederen per vrachtwagen naar Roemenië zijn geen tran sito-vergunningen nodig voor de Bondsrepubliek Duitsland, Oostenrijk, Tsjechoslowakije en Hongarije. Een verklaring dat het om hulpgoederen gaat is voldoende. Een vrachtbrief blijft wel noodzakelijk. Oos tenrijk heeft zelfs het nachtrij verbod voor wagens met hulp goederen opgeheven en zal ook geen verkeersbelasting heffen over deze transporten. De EG stuurde gisteren des kundigen naar Roemenie om de behoefte aan verdere finan ciële hulp voor het land ter plaatse te kunnen bepalen. EG-voorzitter Jacques Delors zei dat het hierbij gaat om hulp voor directe problemen en modernisering van de eco nomie teneinde politieke her vormingen mogelijk te maken. Hetzelfde type hulp dat al wordt verstrekt aan Polen en Hongarije en waartoe de Twaalf nog moeten besluiten voor Tsjechoslowakije, de DDR en Bulgarije. Eerder stel de de EG aan Roemenië al voor 6,5 miljoen ecu aan medi camenten en voedselhulp be schikbaar. Een Roemeens transportvlieg tuig, dat vanaf de luchthaven Otopeni in Bukarest was opge stegen om in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado hulpgoede ren in te laden, is gisteren kort na de start neergestort bij Gaesti, op 65 kilometer ten noordwesten van de Roemeen se hoofdstad. Bij het ongeluk zijn de zes Roemeense beman ningsleden en de Britse foto graaf Ian Parry (24) om het le ven gekomen. Het ongeluk was zeer waarschijnlijk het ge volg van de slechte weersom standigheden. (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON Als Panama's oud-bevelheb ber generaal Manuel An tonio Noriega in de Vere nigde Staten wordt be recht wegens drugshan del, kan de informatie die daarbij op tafel komt, de Amerikaanse regering wel degelijk in een lastig par ket brengen. Wijd en zijd is bekend dat No riega heeft gewerkt als zetbaas voor de CIA en het Drug En forcement Agency (DEA). Vol gens een rapport van de Ame rikaanse Senaat wilden de voormalige president Reagan en vice-president Bush Norie ga blijven steunen ondanks zich opstapelende bewijzen dat de generaal grof bijverdiende in de drugshandel. De voormalige CIA-baas Wil liam Casey die een persoonlij ke vriendschap met Noriega ontwikkeld zou hebben, zou het de generaal niet moeilijk hebben gemaakt omdat. Vol gens Casey was Noriega „een waardevolle steun voor onze politiek in Midden-Amerika, met name Nicaragua". Volgens een Amerikaans rege ringsrapport zou Noriega zich bereid hebben verklaard de hele Sandinistische top uit te roeien als het Witte Huis iets positiefs wilde doen voor zijn reputatie. Waarom Noriega uiteindelijk niets tegen Nicara gua deed, weet niemand. Nica ragua is nu wel het enige land dat enige solidariteit met No riega toont. Terwijl in Washington wordt gesteld dat Noriega alleen om zijn eigen zak te spekken met Colombiaanse drugshandelaars samenwerkte, zijn in de Zuida- merikaanse pers herhaaldelijk beschuldigingen geuit aan het adres van de CIA. CIA-agen- ten zouden er hun eigen drugshandel op na houden om hun kostbare geheime opera ties tegen onder meer Nicara gua te financieren. Met andere woorden: Noriega kén ook voor de CIA drugsgeld gewit hebben. Bankschandaal In dit verband is het ook zin vol de vraag te stellen waarom Noriega de ambassade van de Heilige Stoel heeft uitgekozen om zijn toevlucht te zoeken. In 1982 beleefde Italië zijn grootste bankschandaal met het faillissement van de Banco Ambrosiano, de bank van het Vaticaan. Er bleek 1,3 miljard dollar spoorloos verdwenen te zijn bij de bank. Enkele maanden eerder, in 1981, had een dochter van de bank in Zuid-Amerika, de Banco Andino, samen met Ambrosiano-holding in Lu xemburg alarm geslagen over meer dan 900 miljoen dollar die via malafide wegen waren uitgeleend aan enkele kleine ondernemingen in Panama. Misschien heeft Noriega belas tende documenten ergens vei lig opgeborgen over die „klei ne" Panamese ondernemingen die scheep gingen met 900 mil joen dollar, want niemand weet nog wat er destijds met die lening is gebeurd. DE VALLEI DER VERGETEN WERELD 1559 De gevolgen zijn verschrikkelijk! Wat dr. Martin al 'eesde is gebeurd: de geluidstrilling, door het geweerschot ver- orzaakt, heeft de enorme steenklomp in beweging gebracht en iet donderend geweld komt het rotsblok naar beneden, twee w0^bberzoekers en hun rijdieren verpletterend. Rob, die zijn moro- '9- us is kwijt geraakt, zoekt snel een goed heenkomen; rotsblok ken en stenen ratelen langs de berghelling en het is een wonder, F0ial h'^ niet wordt getroffen. Dan komt de steenmassa weer tot rust en Rob en dr. Martin zien dan pas goed, wat er is gebeurd. Het rotsblok heeft de laatste uitgang voor hen afgesloten. Aan alle kanten verheffen zich reusachtige gebergten en de enige hoop om dit woeste gebied te verlaten schijnt vervlogen. Er is slechts één geluk bij deze ramp: de pteranodons zijn al evenzeer geschrokken en hebben de vlucht genomen. Maar de nu gehal veerde expeditie is gedwongen de terugreis te aanvaarden....

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5