Kruispunten in Alkemade moeten worden beveiligd Actie Casa Matern loopt als een trein Poolse soap-opera tijdens Made '89 Meer en Woude per 1 januari officieel actief te LEIDEN OMGEVING foidóe Commit VRIJDAG 29 DECEMBER 1989 P. !3en Zoeterwoude sfeervol jaren negentig in ZOETERWOUDE Direkt na de jaarwisseling openen twee Zoeterwoudse accom modaties hun poorten voor de inwoners van Zoeter woude. Om 00.30 uur gaat jeugdge- bouw de Westender van Utopia open, terwijl een half uur later ook Don Bos- co de deuren opent. Tot 03.00 uur is iedereen die van gezelligheid houdt wel kom. Op deze wijze hoopt Zoeterwoude op sfeervolle wijze de jaren negentig bin nen te kunnen gaan. ALKEMADE In het kader van de Culturele Week MADE '89 wordt vanavond de van oor sprong Poolse soap-opera, genaamd 'Haargrens' in dorpshuis De Alkebrucht gespeeld door de theater groep Echte Mannen. De^aanvang is 21.15 uur. De toegangsprijs bedraagt 7,50 per persoon. Het verhaal gaat over twee Dokkumse boeren, die tijdens het aardappellezen de schedel van Bonifaci- us vinden. Een van hen raakt bezeten van diens geest Tegelijkertijd raakt de populaire liedjeszan ger Herman Hebbes in een zware depressie vanwe ge oprukkende kaalheid. De zanger en de bezeten boer ontmoeten elkaar in de televisieshow van de tot dan toe door de commerciële telvisie genegeer de Tibo Dunk. Deze ontmoeting vormt het begin van een reeks hilarische ontwikkelingen met een, voor alle betrokkenen, noodlottige afloop. ZOETERWOUDE/HAZERSWOUDE De integratie van de waterschap pen Noordwoude in Hazerswoude en De Ommedijck in Zoetermeer is per 1 januari een feit. Het provinciaal be stuur besloot in juni 1989 dat de wa terschappen moesten fuseren. Het nieuw gevormde waterschap heet ,,Meer en Woude". In deze naam komt de symbolische relatie met de droogmakerij van het Zoetermeersche Meer en de woudgronderf onder Ha zerswoude en Zoeterwoude tot uiting. Het nieuwe waterschap heeft een ver zorgingsgebied van 12.400 hectare em omvat grond van de gemeenten Lei den, Zoeterwoude, Leidschendam, Zoetermeer. Hazerswoude, Benthui zen, Bleiswijk, Moerkapelle, Boskoop en Waddinxveen. Het waterschap zal in Zoetermeer zetelen. Bestuur en diensten worden voorlopig gehuisvest in en nabij het waterschapskantoor aan de Aïdaschouw 1. Gedurende een overgangsperiode van twintig maanden staat het waterschap onder leiding van een tijdelijk bestuur dat gekozen is uit de besturen van de huidige waterschappen. Dijkgraaf en voorzitter is de heer A.J.M. Jacobs uit Hazerswoude. Het algemeen bestuur telt 24 leden, de hoofdingelanden en de voorzitter. Het dagelijks bestuur wordt gevormd door de dijkgraaf en acht heemraden. Na de tussentijdse periode zullen de bestuursorganen door middel van verkiezingen defini tieve vorm krijgen. Het nieuwe waterschap zal de be staande taken van De Ommedijck en Noordwoude voortzetten. Die taak omvat de verzorging van de waterke ring en de waterbeheersing van een gebied dat bestaat uit 24 polders met verschillende waterpeilen tot zeven meter onder NAP. Voor de waterbe- heersing worden 29 gemalen geëxploi teerd en omstreeks 200 kilometer wa tergang onderhouden. Voor de water- keringstaak wordt 150 kilometer dijk onderhouden. Verder zijn er taken op het gebied van de zorg voor enkele wegen en de vaargelegenheid in be paalde wateren: De exploitatie van het niéuwe waterschap zal waar schijnlijk jaarlijks tegen de vijf mil joen gulden bedragen. De vaste mede werkers worden bij Meer en Woude herplaatst. Inzamelmiddag voor Roemenië NIEUWVEEN In het ka- der van de actie voor Roe menië zijn inwoners van Nieuw veen en omgeving morgenmiddag tussen 13.00 en 17.00 uur in de gelegen heid een bijdrage te leve ren. Dit kan in de vorm van geld of cheques en/of een (deel van een) voedselpak ket volgens de richtlijnen van het Rode Kruis. De plaats van inzameling is de Nederlands Hervormde kerk aan de Kerkstraat, waar ieder uur de klokken zullen luiden. De inzame ling zal worden afgedragen aan het Rode Kruis. Zangdieij - Schakenï>e leidschen^ In de Hulp en.1^-,^ van de Rob®^^-®--* Stichting bosch) aan dAAG/ï straat 185 te L het k dam wordt aan een zondag een jderwij gehouden. V(Raadv is dr. A. F. lg da* 1 Muzikale me<fail.s(: verlenen Cor?)11 op dwarsfluiten chard HeidenÊS™ gel Na afloopfj fie in Het "~'aien dereen is l^waj Aanvang lO.OOjjtaat langen ALKEMADE Drie on veilige kruispunten in Al kemade moeten de ko mende jaren voor een fors bedrag worden beveiligd. Het kruispunt Sotaweg/ Alkemadelaan Stations straat krijgt de hoogste prioriteit. De adviezen vloeien voort uit een AVOC-analyse die eerder dit jaar werd betaald uit het Stimuleringsplan Ak- tie 25% van het ministe rie van Verkeer en Wa terstaat. Op het kruispunt Alkemade laan/ Sotaweg/ Stationsstraat zijn in de periode 1984 tot 1988 in totaal 27 ongevallen ge beurd. De meeste hadden plaats in de middag- en avond periode. Op vrijdagen, zaterda gen, zondagen en maandagen is circa 75 procent van de on gevallen gebeurd. De meest voorkomende ongevalstypen zijn voorrangsongevallen met kruisend verkeer, het negeren van rood licht en ongevallen met (brom)fietsers. De voor rangsongevallen hebben alleen plaats in de periode dat de verkeerslichten buiten wer king zijn. De rapporteurs melden dat de snelheid op de Alkemadelaan in het algemeen te hoog is. Tot slot krijgt het verkeer vanaf de Sotaweg en de Stations straat tegelijkertijd groen licht voor alle richtingen. De rap porteurs bevelen het gemeen tebestuur aan om de verkeers lichteninstallaties langs de Al kemadelaan te koppelen tot een zogenoemde „groene golf". Met de koppeling van in totaal vier verkeerslichtinstallaties is het goed mogelijk het verkeer te dwingen niet sneller dan vijftig kilometer per uur te rij den. De kosten hiervan wor den geschat op tweehonderd duizend gulden. Gelijktijdig Op het kruispunt Rembrandt van Rijnsingel/Meerkreuk/Al kemadelaan gebeurden in de periode 1984-1988 in totaal ■dertien ongevallen. In het weekeinde, op vrijdag, zater dag en zondag hadden 60 pro cent van de ongevallen plaats. Het meest voorkomende onge valstype is er het voorrangson- geval. Het linksafslaande ver keer op de Alkemadelaan ver leende in de meeste gevallen geen voorrang aan het recht- doorgaande verkeer op de Al kemadelaan. De ongevallen gebeurden doordat zowel het doorgaande als de linksafs laande verkeer gelijktijdig groen licht krijgt. Ook hier melden de rapporteurs dat op de Alkemadelaan met te hoge snelheden wordt gereden en ook hier is het het beste om de verkeerslichtinstallaties op de Alkemadelaan te koppelen. Voorts dient het kruispunt hier te worden veranderd. Deze verandering heeft in gro te lijnen betrekking op het aan beide zijden aanleggen van aparte fietsoversteekplaatsen. De kosten hiervan worden op circa tachtigduizend gulden geraamd. Uiteraard geldt ook hier dat er snelheidsbeperken- de maatregelen zouden moeten worden genomen. Op het kruispunt Langeweg/ Noordeinde/Westeinde heb ben zich in de periode 1984 tot 1988 in totaal elf ongevallen voorgedaan. De meeste onge vallen hadden op werkdagen plaats. Het meest voorkomen de ongeval wordt door de rap porteurs aangemerkt als het voorrangsongeval. Ze vinden dat het grote kruisingsvlak en de schuine aansluiting van het Noordeinde leidt tot een on overzichtelijk verkeersbeeld. Het zicht vanaf het Noordein de op de Langeweg wordt als „matig" geschetst. Op grond hiervan wordt aanbevolen om ofwel het Noordeinde haaks op de Langeweg aan te sluiten en te verbreden vanaf het trottoir aan de oostzijde van het Noordeinde dan wel de Noordhoek te reconstrueren tot een mini-rotonde. De kos ten van de eerste oplossing be dragen circa vijftigduizend gulden, die van de tweede op lossing tachtigduizend gulden. In afwachting van een nadere rapportage stelt het college aan de raad voor om driehon derdduizend gulden te reser veren vOor de beveiliging van de drie onveilige kruispunten. De afstelling van de verkeerslichten op de krusing Sotaweg/Alkemadelaan moet verbeterd worden. Tevens moet verkeer op de Alkemadelaan getemperd worden. foto-. de snel wim yk Kerstboomverbrandingen hebben vlak na de jaarwisseling in tal van gemeenten plaats. Nieu wjaarspop De popformatie Tumblin'Di- ee opent op nieuwjaarsdag het nieuwe muzikale jaar in jongerencentrum Stek in Ha zerswoude. De band speelt covers van The Rolling Sto nes, Fatal Flowers en The Doors en eigen nummers. De zaal gaat om negen uur open, toegang kost f7,50, voor le den 5. Concert Het Delfts Studenten Zigeu nerorkest Pipacs geeft op nieuwjaarsdag een concert in ontmoetingscentrum Het An ker in Hazerswoude-Rijn- dijk. De toegang is gratis. De uitvoering begint om half vier. Concert (2) De organist Ronald de Jong geeft op nieuwjaarsdag een concert in de Oudhoornse- kerk in Alphen aan den Rijn. Op het monumentale Hess-orgel speelt hij werken van Bach, Handel en Widor. Aanvang half drie, de toegang is gratis. Foreholte Voetbalvereniging Foreholte houdt maandag een nieuw jaarsbijeenkomst in de kanti ne aan de Sportlaan in Voor hout. Vanaf drie uur is ie dereen welkom. Receptie Het gemeentebestuur van Sassenheim houdt op dins dagavond een nieuwjaarsre ceptie in de ontvangstzaal van het raadhuis. De bijeen komst begint om acht uur en duurt tot half tien. De burge meester houdt om kwart Receptie (2) De gemeente Katwijk houdt de nieuwjaarsreceptie dins dagavond in het raadhuis. Belangstellenden kunnen tussen half acht en half tien terecht. Leerlingen van de gemeentelijke muziekschool zorgen voor de muziek. Receptie (3) De nieuwjaarsreceptie van de gemeente Rijnsaterwoude heeft dinsdagavond plaats in het Nutsgebouw. Aanvang acht uur. Receptie (4) Het gemeentebestuur van Lisse houdt dinsdagavond tussen half negen en tien uur de traditionele nieuwjaarsre ceptie. In de raadzaal van Lisse is gelegenheid nieuw jaarswensen uit te wisselen. Receptie (5) De nieuwjaarsreceptie van de gemeente Noordwijkerhout heeft plaats op dinsdagavond in de hal van het gemeente huis. Van acht tot tien uur zijn burgemeester en wethou ders aanwezig voor het uit wisselen van nieuwjaarswen sen. Receptie (6) Burgemeester en wethouders van Leidschendam nemen dinsdagavond vanaf acht uur in de raadhuishal nieuwjaars wensen van de burgerij in ontvangst. Iedereen is wel kom. Receptie (7) Het gemeentebestuur van Nieuwkoop houdt dinsdag avond de nieuwjaarsreceptie in het gemeentehuis aan de Achterweg. De receptie be gint om half acht en duurt tot half elf. Tijdens de recep tie wordt de klucht „Thomas- vaer en Pieternel" opgevoerd waarin de gebeurtenissen van het afgelopen jaar de re vue passeren. Expositie Schilderijen uit de periode vóór 1940 worden vanaf dinsdag 2 januari tentoonge steld in het gemeentehuis van Nieuwkoop aan de Ach terweg. De expositie wordt dinsdagavond om kwart over zeven geopend door burge meester De Vreij. De schilde rijen hebben Nieuwkoop, Noorden en Woerdense Ver laat als onderwerp. De ten toonstelling, die is samenge steld door het Historisch Ge nootschap, duurt tot en met 12 januari. Feest 1990 in 60 seconden. Dat is het nieuwjaarsfeest voor en door Noord wijkers dat dins dagavond wordt gehouden in Hotel Oranje aan de Konin gin Wilhelminaboulevard. Entree is gratis. Aanvang half negen. Kerstbomen De traditionele kerstboom verbranding in Leidschen dam wordt dinsdag 2 januari gehouden op het terrein aan de Verlengde Prinsensingel foto: wim van noort naast de seniorenflats van de Stichting Duivenvoorde. In tegenstelling tct voorgaande jaren kunnen de bomen deze week al worden ingeleverd op de gemeentewerf aan de Rietvinklaan. De werf is open van acht tot twaalf uur en van één tot vier uur, al leen 'op werkdagen. Daags na nieuwjaar kan men vanaf twee uur nog terecht op het terrein van de Verlengde Prinsensingel waar de stapel om half acht wordt aangesto ken. Voor iedere ingeleverde boom wordt een lot verstrekt waarmee mooie prijzen zijn te winnen. De hoofdprijs is een weekeinde in een bunga lowpark voor het hele gezin. Kerstbomen (2) De Zoeterwoudse bomen gaan woensdagmiddag 3 ja nuari in vlammen op. De jeugd uit Zoeterwoude-Rijn- dijk kan de bomen die dag tussen tien uur en half een en tussen één uur en half drie naar de Eendenkooi brengen. De jeugd uit Zoeter- woude-Dorp kan tussen tien uur en half een en tussen één uur en half vier met de bo men op het terrein aan het Molenpad terecht. De ver branding begint om vier uur op deze locatie. Voor elke boom wordt een kwartje be taald. ZOETERWOUDE Het ziet ernaar uit de Stichting Zoeterwoude voor Casa Materna slaagt in zijn op zet. Doel was om 100.000,- bijeen te krij gen voor het opknappen van het kindertehuis Casa Materna in Italië. Precies twee jaar geleden ging daartoe de actie Futura '90 van start. Het bedrag moet in juni 1990 op tafel liggen. Penningmeester Herman de Jong meldde gisteravond dat inmiddels 81.000,- binnen is. Voor 1990 staan enkele aktiviteiten op het program ma waarmee het mogelijk moet zijn het bedrag van eert ton "vol" te maken. Tijdens de nieuwjaarsrecep tie van het gemeentebestuur op 4 januari 1988 werden de plannen ontvouwd. De actie kreeg de naam Futura '90 omdat in het jaar 1990 het kindertehuis Casa Materna 85 jaar bestaat. Bij dat lu strum wil Zoeterwoude het hoofdgebouw van Casa Ma terna voorzien van nieuwe raam- en deurkozijnen. Kos ten: honderd duizend gulden. De actieve Zoeterwoudse jongeren smeedden plannen om geld in te zamelen en via tal van activiteiten en Zoe terwoudse instellingen haak ten spontaan in op de actie. Zo hield vorig jaar de Corbu- loschool een italiaanse markt die 3.200,- opleverde en dit jaar haalden de Corbulo- en de Westwoudschool met zo'n markt 4.500,- op. Wielren nen neemt altijd een belang rijke plaats in als het gaat om Casa Materna. Al twee maal fietsten Zoeterwoudse jonge ren naar Napels, terwijl de 24-uur monsterrit van Zoe terwoude in 1988 maar liefst 32.000,- in het laadje len 2 pieli bracht. Via algemeneplan ring kwam 9000 gulitst nen, terwijl de Casajes na-aanhangers met k^ave 20.000,- verdienden. Stepmarathon °Se Nog zo'n 19.000 het beoogde doel Herman de Jong is mistisch. „Op zaterj va mei houden we een Pg- rathon vanuit Ou( naar Zoeterwoude. *ian wachten dat dat spL ook het nodig geld r veren, voort willen dakgoten-schoonmaak gaan houden. Als dP,^' slaat wordt het miLj. wel een traditie", zo j Jj Jon& Iran Mensen die het projekua ra '90 willen steunen £st. dat doen via giro 5&er Rabobank 3615.10.101een terwoude onder vert die van Futura '90. m i Het hoofdgebouw van Casa Materna, waar de raam- en deurkozijnen vernieuwd gaan

Leidse Courant | 1989 | | pagina 10