IN EN OM 0E KAS Gewasbescherming begint met goede bedrijfshygiëne Rassenlijst is 65 jaar jong Nieuwbouw gemeentehuis inzet van verkiezingen Subsidies Nieuwkoop Minder Franse gezinnen kopen meer bloembollen Handel in Nederlandse zaaddahlia'sverboden LEIDEN OMGEVING EcidócSomotit VRIJDAG 22 DECEMBER 1989 PAGINlJy] Experiment met Ouderschapsverlof NIEUWKOOP Nieuwkoop begint een experiment met ouder schapsverlof voor haar ambtenaren. De gemeenteraad heeft daar gisteren mee ingestemd. De regeling geldt voor iedereen die langer dan een jaar minstens zestien uur per week bij de gemeente werkt. Het geeft de mogelijkheid aan ouders né de geboorte van het kind een aaneengesloten periode van ten minste één en ten hoogste zes maanden voor de helft van het aantal uren door te werken, terwijl men voor driekwart van de arbeidsduur wordt betaald. Burgemeester W. de Vrey-Vringer (burgemeester) merkte op dat het een landelijke regeling betreft. Het geeft een economi sche zelfstandigheid aan de vrouw en méér flexibiliteit. Van de kant van de werkgever en de overige medewerknemers wordt wel souplesse verwacht, aldus De Vrey-Vringer. Het rijk geeft 7000 gulden subsidie. Snelbus raast door Zoeterwoude-dorp ZOETERWOUDE Het is de Zoeterwoudse gemeenteraad een doorn in het oog dat de snelbus Zoetermeer-Leiden via de dorpskern van Zoeterwoude rijdt zonder te stoppen. De bus hoort via de provinciale omleidingsweg de Burgemeester Det- mersweg te riiden. Vanwege de files die daar regelmatig staan gaat de snelbus door het dorp. In de gemeenteraad werd gisteren de vraag opgeworpen of de chauffeur daarmee in over treding is omdat een lijndienst een vaste route heeft. Het werd onaanvaardbaar genoemd als de bus passagiers „in de kou laat staan" door zonder te stoppen doorte rijden. Burgemeester J. Houdijk zegde toe de zaak met West-Nederland te bespreken. PROGRESSIEF ZOETERWOUDE: ZOETERWOUDE Pro gressief Zoeterwoude wil de nieuwbouw van het ge meentehuis inzet maken van de gemeenteraadsver kiezingen op 21 maart 1990. Fractievoorzitter W. Ooijendijk gaf aan dat „de nieuwe raad dan niet wordt geconfronteerd met een dure erfenis die slechts door weinigen wordt gewenst". Zowel CDA als CCD voelden volstrekt niets voor de zienswijze van Progressief Zoeterwoude. Ooijendijk bracht zijn stand punt naar voren in de raads vergadering toen hij duidelijk maakte waarom hij uit de stuurgroep die zich bezig houdt met de nieuwbouw van het gemeentehuis is gestapt. Hij noemde als redenen de fei telijke onmogelijkheid als stuurgroep werkelijk sturing te geven aan het bouwproces, de onzorgvuldige afhandeling van door Zoeterwoudse inwo ners ingediende bezwaren en de halfslachtige wijze waarop schets na schets van de nieuw bouw wordt gepresenteerd. Doorschuiven tot na de ver kiezingen betekent voor de progressieven dat in het nieu we beleidsprogramma afspra ken gemaakt kunnen worden over het nieuwe gemeente huis. CDA-woordvoerder C. Roessen stelde dat de besluiten voor de nieuwbouw op goede gronden zijn genomen. „Pro gressief Zoeterwoude wil alles vleugellam maken. Dat is een verkeerde zaak". Ook de VVD-fractie had geen behoef te aan vertraging. Snel discussie dakkapellen ZOETERWOUDE Het ge- meentelijk beleid voor het plaatsen van dakkapellen in de wijk Westwout komt snel aan de orde binnen de com missie ruimtelijke ordening in Zoeterwoude. Het uitblijven van voorstellen was gisteren tijdens de raads vergadering aanleiding voor felle kritiek van woordvoer der Ringersma van Progressief Zoeterwoude. „Dit college doet niets. We willen geen flutstuk ken meer maar een concreet voorstel". Burgemeester J. Houdijk kon de kritiek van Ringersma niet waarderen. „Het is niet te ge loven wat u het college nu verwijt. We hebben ook nog andere werkzaamheden te doen. We willen met een goed voorbereid voorstel komen en dat vergt tijd", aldus Houdijk die niet met zekerheid kon zeggen of de voorstellen al in de januari-vergadering van de commissie de materie behan deld kan worden. Concert De blues/rockformatie Li vin' Blues treedt morgenavond op in jongerencentrum Het Kas teel aan de Concertweg in Alphen aan den Rijn. Aanvang van het concert is om negen uur en een kaartje Hiphop De hiphopformatie D.A.M.N. S.A. Drive In Show geven zondagmiddag een concert in jongerencentrum Het Kasteel aan de Concertweg in Al phen aan den Rijn. Het op treden begint om twee uur en een toegangsbewijs f6. Spellen In jongerencentrum Het Stek in Hazerswoude wordt zon dagavond een all in the game spelletjesavond gehouden. Ie dereen is welkom vanaf acht uur in het pand aan de Dorpsstraat 252. Swingavond Jongerencentrum Splotsz in Roelofarendsveen houdt zondag een swingavond in het gebouw aan de Station straat 2. Aanvang half tien, toegang gratis. Op eerste kerstdag wordt Splotsz een kerstswing gehouden. Ook dan is de aanvang half tien. Kamerkoor Het Leiderdorps Kamerkoor werkt zondag mee aan de kerstnachtdienst in de Dorps kerk aan de Hoofdstraat in Leiderdorp. Vanaf kwart voor tien worden onder lei ding van Wim van Meeuwen kerstliederen ten gehore ge bracht en is er samenzang. Tijdens de dienst, die om tien uur begint worden werken van Sweelinck uitgevoerd. Muziek De S.A. Drive In Show ver zorgt dinsdagmiddag een dansavond in jongerencen trum Het Kasteel aan de Concertweg in Alphen aan den Rijn. De show begint om twee uur, een kaartje kost f 3,50. Ska Mr. Review speelt dinsdag avond swingende ska-muziek in jongerencentrum Stek aan de Dorpsstraat 252 in Ha zerswoude. Het optreden be gint om half tien en toegang kost flO. Leden moeten f7,50 betalen. Nicky Nicky White treedt van avond op in bar-dancing Blues Brothers aan het Hen ri Dunantplein in Hillegom. Zij begeleidt zichzelf op de timbales. Blues Brothers gaat om negen uur open. Concert Muziekvereniging St Jean ne d'Arc en het gemengd koor Rokazano geven zon dagmiddag een kerstconcert in De Schelft in Noordwij- kerhout. Aanvang één uur, toegang is gratis. Cursief Annemarie van Dijk (harp) en Else van Schaay (dwars fluit) geven zondagmiddag een concert in de muziekka pel van het Agathaklooster in Lisse. De uitvoering, die om kwart over twaalf be gint, staat in het teken van kerstmis. Toegang kost f5, kinderen tot 14 jaar hebben gratis toegang. Kerstnach t dienst De Floraband en het Rijn streekmannenkoor luisteren zondag de kerstnachtdienst op in veiling Flora in Rijns burg december. De dienst begint om half elf. Spreker tijdens deze dienst is domi nee Sollema, Nederlands Hervormd predikant uit Katwijk. Thema van de dienst is: Vluchten kan niet meer. Sfinx De zevenmansformatie Sfinx treedt op maandag en dinsdag op in bar-dancing Blues Brothers aan het Hen ri Dunantplein in Hillegom. Sfinx speelt lichte rock en roll tot disco. Blues Brothers gaat op beide kerstdagen open om negen uur 's avonds. Tafeltennis Bij Foreholte in Voorhout wordt op tweede kerstdag een groot tafeltennistoernooi gehouden. Aanvang tien uur. Inschrijving kan op te lefoonnummers 02522-10751 of 32020. Open huis De voorbereidingsgroep Kerst Open Huis houdt dins dag een kerstmiddag in het Gemeentecentrum aan de Lijtweg in Oegstgeest. Het programma begint om twee uur, maar belangstellenden kunnen elk moment komen binnenstappen. De bezoe kers kunnen iets meenemen voor de anderen: een muziekinstrument om mu- een lekkernij om uit te delen bijvorbeeld. Ook ingrediën ten voor de gezamenlijke broodmaaltijd zijn welkom. Informatie: ds. J. Kooman, telefoon 155724. Country KRO's Country Time komt morgen naar Noordwijker- hout. Van twee tot vijf uur wordt opgetreden door aan komende groepen als Heart- ware, Stampede, Blue Strings en Red Hot Dynami te Band. De toegang is gratis, 's Avonds om acht uur be gint het hoofdprogramma met optredens van Aurora Crossroad, Peter Hill Band, Tulsa, Ruud Hermans en Sandra van Rijs. De avond wordt besloten met een kerstconcert door Ben Ste- neker, Dick van Altena, Jo Oostrom, Tony Willé, Martin B en Ruud Hermans. Toegang kost f 12,50. Kerstsamenkomst Dominee A. Christ, Neder lands Hervormd predikant uit Katwijk aan Zee, ver zorgt de meditatie tijdens een interkerkelijke kerstsa menkomst in de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat op zaterdagavond. Aanvang acht uur. Medewerking wordt verleend door het ge reformeerd gemengd Vre deskerkkoor onder leiding van Peter Dingemans. Solis te is Griette Barnhoorn. Aan het orgel zit Jaap van Rijn. Kerstconcert De Voorhoutse muziekvere niging St. Cecilia onder lei ding van Sjef Weijers geeft zondagmiddag een kerstcon cert in de aula van de KTS aan de Leidsevaart in Voor hout. Medewerking wordt verleend door The Seaside Singers uit Noord wijk onder leiding van Arie de Ju. 'Het concert begint om half drie en de toegang is gratis. Orgelconcert Herman van Vliet geeft dinsdagavond een orgelcon cert in de Nieuwe Kerk in Katwijk aan Zee. Aanvang kwart over acht. Op het pro gramma staan onder andere delen uit de Kerstsuite 2 van Jan Zwart, Pastorale BWV 590 van Johan Sebastian Bach, Meditationen ilber ein geistliches lied van Herman Grabner. Als finale brengt Herman van Vliet eigen be werkingen ten gehore van bekende kerstliederen. Er is ook een samenzang. Toe gangsbewijzen zijn verkrijg baar aan het Katwijks VVV- kantoor, alsmede aan de kerk op de avond van het 65 betalen f 5,50 en kinderen tot 12 jaar f4. Tuinloods belemmert vogels ni( HAZERSWOUDE „De aanvliegroute van de vogels \fi niet belemmerd", dat was een van de argumenten van dr -m zerswoudse wethouder P. van der Werf om de raad te be\ tot goedkeuring van de vergunning voor de bouw van een loods. Bij monde van C. M. van Putten had de PvdA/PPB tie bezwaar gemaakt. Voor de bouw is een wijziging in hi stemmingsplan voor het sierteeltgebied nodig. Volgens dji/^ mag in dit gebiedje niet grootschalig gebouwd worden o|£ open karakter te handhaven. Juist het open karakter wordt aangetast, volgens Van P Daarbij was ze huiverig om het bestemmingsplan te wij. „Nu is het een tuinloods en mag er geen huis worden gebrut Wie zegt mij dat over twee jaar ook dat niet wordt toeges mei Wethouder Van der Werf stelde dat juist dit voorstel er ljyd- dit te voorkomen. Omdat volgens hem geen sprake wa1^ aantasting van het open karakter gaven bedrijfsecono^ motieven de doorslag. Omdat andere fracties geen bezf hadden werd de bouw van de loods en het dempen va klein stukje water voor ontsluiting op de Smitsweg gc keurd. t Z lie NIEUWKOOP De gemeenteraad van Nieuwkoop heeftUu ren het jaarprogramma 1990 aangenomen waarin de sub p>e voor de verschillende verenigingen zijn vastgelegd. an De Katholieke Bond voor Ouderen Nieuwkoop organiseeBfjir ciaal voor zijn leden een uitgaansdag. B. Dors (PvdA) dieniU j motie in waarin werd gesteld dat de bond daarvoor su tw to moet krijgen. Maar daarvoor was geen meerderheid te vi fi Ook al omdat wethouder A. van der Most-de «Ridder stelome er géén uitzondering gemaakt moet worden, er bestaat j algemene uitgaansdag voor alle bejaarden. (ADVERTENTIE) BLOEMEN KLEUREN JE DAG. LANDEN TUINBOUW Een groep van 4560 huis houdingen in Frankrijk heeft in een huishoud boekje trouw aangete kend wat voor bloembol lenaankopen die in het najaar van 1988 zijn ge daan. Druk hebben ze het er niet mee gehad, want het aantal Franse huis houdingen dat bloembol len kocht blijkt te zijn af genomen. Pleister op de wonde is daarbij, dat het gekochte volume en de bestedingen daarentegen toenam. Het gaat om een van de vele onderzoeken die in opdracht van de afdeling Marktonder zoek van het Produktschap Voor Siergewassen (PVS) is gehouden naar de stand van zaken ten aanzien van de bloembollenverkopen in Frankrijk. Om dat uit te vin den, ondervraagt men sinds enige jaren de leden van een represtentief panel zo'n boek je in te vullen. Minder huishoudens kopen dus meer en voor meer geld, maar het is natuurlijk een stuk sterker als meer huis houdens aan dat positieve ge geven zouden bijdragen. Iets om de focus op te richten dus, want als van de nu meer ko pende huishoudens in het land van „Marianne" een aantal er straks de brui aan geeft, konden er wel eens an dere (meer negatieve) cijfers voor de dag komen. In totaal werden 135 miljoen stuks bollen verkocht, voor een waarde van 160 miljoen Franse franks. De gemiddelde prijs bedroeg 1.18 frank. Deze bollen zijn gekocht door 14,4% van de Franse huishoudingen, hetgeen neerkomt op bijna 49 bollen en een besteding van ruim 57 franks per huishou ding. Overigens telde de tota le Franse bevolking vorig jaar 56,1 miljoen mensen en 19,4 miljoen huishoudingen. De gemiddelde gezinsgrootte be draagt 2,75 personen. Het aan gekochte volume bedraagt in het najaar van 1988 bijna ze ven bloembollen per huishou ding. Ten opzichte van 1987 is |dit een lichte stijging van 2,6%. Omdat ook de gemiddelde prijs met 0,03 franks is toege nomen komen de bestedingen 5% per huishouding hoger uit en komen daarmee op 8,25 franks. De tulp blijft veruit de belangrijkste bloembol voor de Franse droge bollenmarkt met een volume-aandeel van 54%. Samen met de krokus, narcis en hyacint vormen deze soor ten 83% van het totale ver kochte volume. De gemiddel de prijs per bol, ongeacht het soort, is toegenomen met 2,6 tot 1.18 franks. Tulpen, kro kussen en narcissen worden voor het grootste gedeelte via de levensmiddelenzaken ver kocht. Minder Griekse tafeldruiven De Griekse druivenexport was iets kleiner dan vorig jaar. Nadat de export van Kozakidruiven inmiddels al is beëindigd, worden nu al leen nog kleine hoeveelhe den Sultanadruiven uitge voerd. In totaal werd dit jaar 96.026 ton tafeldruiven geëxporteerd, tegen 102.395 ton vorig jaar. De grootste afnemers van de Griekse ta feldruiven waren West- Duitsland (47.045 ton), Ne derland (27.203 ton), Enge land (15.554 ton) en Oosten rijk (4.965 ton). Niet alleen in de gevallen dat er een nieuwe teelt wordt opgezet, maar ook bij het beëindigen van een teelt begint gewasbe scherming met bedrijfs- hygiëne. In beide geval len moet er aandacht worden besteed maatre gelen die preventief wer ken. Dat kan gebeuren door te zor gen dat op de eerste plaats alle resten van de oude teelt goed worden opgeruimd. Daarbij kan dan worden ge dacht aan: delen van planten van het oude gewas, kunst stof, glas en allerlei hulpmid delen. Plantendelen kunnen op veel plaatsen achterblijven, zoals op de grond, aan draden, aan glas of aan de onderbouw van glasopstanden. Op deze plantendelen kunnen schim mels, bacteriën, insekten of eieren van insekten achter blijven. Dit kan een vroegtijdige aan tasting bij een nieuwe teelt tot gevolg hebben. Plastic folie wordt tegenwoordig op veel De „oude teelt" van paprika wordt opgeruimd. manieren toegepast. Enkele veel toegepaste vormen zijn: loopfolie, schermfolie, zowel langs de gevels als bovenin de kéfs. Achter en tussen deze schermen kunnen aantas tingsbronnen blijven zitten die de nodige risico's op een aantasting bij een nieuwe teelt kunnen vergroten. Het glas vervuilt niet alleen aan de buiten-, maar ook aan FOTO: L.N. KRUL de binnenzijde. Het goed schoonmaken van het glas, zowel de gevels als het dek, heeft het een gunstig effect op de lichtdoorlatendheid en op de tweede plaats ruimt men mogelijke infectiebronnen op. Wat voor het glas geldt, gaat ook op voor de onderbouw en de inrichting van de glasop standen. Ook deze dienen ont smet te worden zodat ze vrij zyn van schadelijke organis men. Zo zijn er meer zaken die een belangrijke rol spelen. Als men binnen de kas heeft ge zorgd dat alles prima geregeld is en buiten de kas liggen er allerlei resten van een oude teelt rond te slingeren, dan is men natuurlijk ook verkeerd bezig. De weg van buiten naar binnen is namelijk kort. Bij de hulpmiddelen kan men denken aan gereedschap, plukwagens, oogstbanden, fust enz. Al deze materialen moeten immers een schoon maakbeurt ondergaan. De be drijfsgebouwen zoals de schuur en de kantine behoren ook bij het bedrijf en dienen dus schoon te zijn. Tot slot is het goed om ook te denken aan schoeisel en werkkleding, want ook dit kunnen infectiebronnen zijn. Als men al deze dingen eens goed de re vu laat passeren, dan zijn er heel wat zaken die de aandacht verdienen. Niet alleen voor bij het begin van een teelt, maar ook voor tij dens de teelt. Voorkomen is nog altijd beter dan genezen. Hyacint, dankbaar kerstcadeautje :est Hyacinten zijn dankbare kerstcadeautjes. Het succes is t1Qf verzekerd, ook bij mensen, die niet net zoals bij deze diy< tussen de hyacinten wel het geval is beschikken over „<£n ne vingers". De hyacint hoeft alleen maar op een lichte, nivar te warme plaats te worden neergezet. Door regelmatig voldt. de water te geven, ontwikkelt de bloemtros zich volledig^ heerlijke geur van slechts een enkele hyacint in de kamer i v zeer opvallend. In deze Kerstperiode zijn vooral witte hyac' populair, maar roze, rode en blauwe zijn ook volop te ko< 32 K>T4n Verhandeling van in Nederland geteelde zaaddahlia's is verboden. Het bestuur van het Produktschap voor Sier gewassen heeft daartoe een uitvoeringsbesluit aangenomen. Uitgezon derd zijn de variëteiten Mignon en Unwin. Zoals bekend is dit verhan delingsverbod in het leven geroepen om de consument te beschermen. Het is im mers een feit dat zaaddahli a's geen bloemen geven wanneer ze opgeplant wor den door de eindconsument. Dit is in strijd met de ge rechtvaardigde eis van de consument dat gekochte bol len tot bloei moeten komen. Mignon en Unwin geven wel bloemen en zijn derhal ve van het verhandelings verbod uitgesloten. De regeling heeft uiteraard niet tot doel toekomstige ontwikkelingen die leiden tot bloeibare knollen van zaaddahlia's, tegen te hou den. In tegendeel. Wanneer telers vondsten doen die nieuwe bloeibare cultivars opleveren of leiden tot een gegarandeerde bloei van het huidige assortiment zal het bestuur van het PVS onmid dellijk het verhandelings verbod opheffen. Voor de vijfenzestigste keer is in de week voor Kerstmis de Be schrijvende Rassenlijst voor landbouwgewassen verschenen. Gezien de oplage van ruim 20.000 exemplaren staat dit boekje nog midden in het leven en is het zeker niet aan pensioen toe. Dit is een hele prestatie als men kijkt naar de grote ver anderingen die zich sinds de iaren twintig in de landbouw hebben voorgedaan. Toch is de Rassenlijst een vraagbaak gebleven voor het gehele landbouwbedrijfsleven en de gebruikers van grasland en grasvelden. Niet alleen wor den nieuwe ontwikkelingen op de voet gevolgd, in bepaal de gevallen wordt mede rich ting gegeven aan deze ont wikkelingen. De Rassenlijst heeft zijn voor aanstaande positie vooral te danken aan betrouwbaar en adequaat rassenonderzoek. Dit onderzoek is sterk prak tijk gericht en gebeurt op proefvelden door geheel Ne derland. De rassen worden zo goed mogelijk beoordeeld on der de omstandigheden van de gemiddelde goede boer. Op basis van de resultaten van het rassenonderzoek moet een voorspelling gedaan kun nen worden omtrent het ge drag van een ras in de toe komst. Hoe betrouwbaarder het rassenonderzoek, des te betrouwbaarder deze voor spelling zal zijn. De kwaliteit van de Rassenlijst staat of valt dan ook met de kwaliteit van het rassenonderzoek. De rassenkeuze speelt een grote rol bij de bedrijfsvoe ring in de landbouw. Hierbij komt de laatste jaren steeds meer nadruk te liggen op as pecten als kwaliteit en zorg voor het milieu. Voor een goed kwaliteits- en milieube leid is het ter beschikking hebben van de juiste rassen onontbeerlijk. Goede rassen vormen mede de basis voor een efficiënte en milieuvrien delijke plantaardige produktie en voor kwalitatief verant woorde eindprodukten. Het kiezen van een ras is vaak het zoeken naar een compromis. Er is geen ras dat onder alle omstandigheden en in alle eigenschappen de beste is. De Rassenlijst levert de bouwstenen voor een welo verwogen rassenkeuze. De rassen worden door middel van cijfers en verhoudingsge tallen in alle belangrijke ei genschappen met elkaar ver geleken. De gebruiker dient zo goed mogelijk zijn eigen bedrijfsomstandigheden in te schatten om te bepalen welke tijd: left eigenschappen voor herrij6 langrijk zijn. Op grond va j gegevens in de RassenlijstJcer hij dan de voor zijn sit^ meest geschikte rassen kie g Doordat elk jaar een ni^t uitgave verschijnt, kan,an Rassenlijst goed bij de tijdjen ven. Benalve dat er nie^e betere rassen worden opg S( men en verouderde ri^a worden afgevoerd, zijn een gegevens aangepast aan^g jongste resultaten van hel r derzoek. Op deze wiize Lei nen nieuwe ontwikkeli^00 in de praktiik op de voetC) den gevolgd. n De 65e Beschrijvende Ra4n lijst voor Landbouwgewas^ 1990 kan worden besteld jjjk storting van 12,25 op gir 00j 103 77 54 t.n.v. Leiter-Njker B.V., Postbus 831, 6200.eer Maastricht. Voor bestelli^ js van meer dan drie exea^, ren gelden gereduceerde|Zjc] zen. ik

Leidse Courant | 1989 | | pagina 14