Michels moet echt iets voor Libregts betekenen Oran je-fans zijn niet klein te krijgen artin Laamers ottert alleen Lazaroni is diplomatiek Joop Hiele is woest Uiten het veld Timman en Short delen prijzenpot Maradona: „Loting WK was knoeiwerk Sport op tv Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! P'ERDAM De televisiekijkers en wjglliefhebbers mogen zich gisteren Spateloos hebben geërgerd aan het jen van Oranje, de ware fans ble- ook gisteren in de Rotterdamse weer niet klein te krijgen. Iks de onaangepaste toegangsprijzen roor een zitplaats), ondanks de regen bui- lanks het gejojo met namen van geselec- •j, ondanks de absentie van bijna alle namen" en ondanks het dramatische 'J, zegt een flink deel van de toch nog aanwezigen te hebben genoten. Ise fluitconcert dat na afloop van de „ui- aidus een toeschouwer) opklonk, ver- de mening over de wanvertoning, maar timing werd er nauwelijks nadelig door beïnvloed. Ook degenen die de voorgaande thuiswedstrijden van Oranje hebben bijge woond, en dus in het gelukkige bezit zijn van een clubpas, zeiden zich gisteren best te hebben vermaakt. Ondanks alles. Zoals Zoetermeerder Hakkenbroek die, verscholen onder een fel- oranje pruik, steevast de verrichtingen van de equipe van Libregts gaat bekijken. Doorgaans telt hij daar zo'n vijf tientjes voor neer en dat zou hij ook voor dit jubileumduel (in feite de KNVB-receptie voor „Jan-met-de-pet") best hebben overgehad. „Maar nu ben ik hier met een vriend die in een rolstoel zit en dus hoef den we maar twintig gulden te betalen". Zijn reisgenoot vult aan: „Voor deze gelegenheid zou de opbrengst naar een goed doel moeten gaan". Het tweetal mengde zich dan ook niet in het gezang toen in „vak S" dat eerder al „Hand in hand kameraden" had laten horen) even snel een lied werd gecomponeerd met als tekst: We willen ons geld terug". „Alsof ze dat bij de thuiswedstrijden van Feyenoord niet kunnen zingen", meende Brabander Mathieu van der Lecq. De ware oranje-supporter neemt, kenne lijk, genoegen met het zien van oranje voetbal tenues. „Ik heb zeker vier spelers niet her kend", bekende Hakkenbroek nog. „En ach, het viel een beetje tegen dat Van Basten en Rij- kaaard niet meespeelden. Maar verder is de sfeer prachtig. En daar gaat het om". Dat vond bijvoorbeeld ook Jan Balstra, die spe ciaal met zijn dochter uit het Noordhollandse Mid woud was afgereisd. „Vooral het spel van die Brazilianen vond ik prachtig. Dan is het he lemaal niet erg als Nederland verliest. Het was alleen jammer dat het stadion niet vol zat. Juist bij dit soort wedstrijden zou het een mooie gele genheid zijn geweest om alle lege plaatsen te bezetten met schooljeugd. Dat is toch een mooie reclame?". De overigens zonder te zijn gefouilleerd tot de Kuip doorgedrongen Arnhemmer Piet van Evert, sloeg tijdens het duel herhaaldelijk de handen voor de ogen. „Zijn" Vitesse-spelers Sturing en Latuheru vielen immers een aantal malen nogal pijnlijk door de mand. „Onbegrij pelijk, want bij Vitesse spelen ze de sterren van de hemel". Dus zal hij wel spijt hebben dat hij naar Rotterdam is afgereisd? „Wel nee, hele maal niet. Ik ben ook nog eens een echte fan van Oranje en dan is het al prachtig als je erbij bent". ROB LANGEVELD ROTTERDAM Joop Hiele was woest gisteravond. De doel man van Feyenoord beende met een kwaad gezicht vanuit de kleedkamer naar de spelerszaal. „Dit is behoorlijk waardeloos", sprak de enige speler van Oranje, die niet in actie was gekomen tegen Brazilië. „Vantevoren was zo'n beetje afgesproken dat ik na de rust zou keepen. Maar toen Hans (van Breukelen; red.) na de eerste helft het veld afliep en aan Libregts vroeg of hij moest gaan wisselen zei Libregts: „Nog even wachten; straks in de kleedkamer". Vervolgens gebeurde er dus niks. Iedereen kwam na de rust in actie, maar ik kon op de bank blijven zitten. Ik voel me daarover wel behoorlijk gepiepeld. Dat had ik niet ver diend. Ik zit er al zo lang bij; ik had ook willen spelen en had er eigenlijk ook recht op". Hiele, de zevenvoudig international sinds zijn eerste selectie in 1980, had ondertussen wel geprobeerd een verklaring te vinden voor het feit dat Libregts hem niet in actie had laten komen. „Wouters kwam na de eerste helft licht geblesseerd het veld af; last van zijn dijbeen. Misschien wilde Libregts niet meteen alle oudjes er uit halen. Maar toch heb ik goed de pest in". .aamers: beste debutant. 9.50Sp s-M ÏRDAM Invaller Laamers, de enige it in Oranje die Dach Libregts en de bekoren, wil lij® eren niet voor de ïo'oo ïicrofoon, laat mor de beeldbuis inen. middenvelder van buiten het veld ^agehinderd door een ""landicap: hij stottert. I41Q lat is alleen buiten srtrouwde hij na af- zijn succesvolle de- ]'j5Laamers veel tijd, ),Ó60 kleine kring praat hij 29,80 ig over zijn probleem. 23,00 legonnen toen ik vijf Ik volg spraaklessen tijdje een stuk be- Maar nu heb ik er moeite mee. Hoe dat geen idee. In ie- 1 hebben de andere /an Oranje me nor- evangen. Nee, ik ben Binnen de lij- het optreden van J j gekenmerkt door en, zo leek het althans, mondelinge aan wijzingen aan het adres van zijn medespelers. „Als ik voet bal, stotter ik helemaal niet. Als ik wat naar een ander wil roepen, dan komt dat er ook in één keer uit. Waarschijnlijk omdat ik er niet bij na hoef te denken". „Aanwinst" Martin Laamers, die bij Wage- ningen ooit een contractje van vijfduizend gulden afwimpel de en vervolgens bij Vitesse terecht kwam, speelde gisteren alleen in de tweede helft en dat was volgens hem vooraf afgesproken met bondscoach Libregts. „Ik weet niet of ik ook zou hebben gespeeld als Van Basten en Rijkaard toch hadden meegedaan. We heb ben de opstelling pas op het# laatst gehoord", aldus Laam-' ers, die door Libregts als enige als „aanwinst" werd bestem peld. „Ik heb niet gemerkt hoe de andere debutanten het heb ben gedaan. Je let alleen op je zelf, hè. Ik speelde zoals altijd en had wel de indruk dat het goed ging. Ik heb in ieder ge val iets kunnen laten zien en hoop er in februari weer bij te kunnen zijn". ROTTERDAM Thijs Libregts moet zich de af gelopen dagen de nieuwe quizmaster van Neder land hebb'en gevoeld. De „Doet-ie 't of doet-ie 't niet-show" rond het trio Van Basten/Rijkaard/ Koeman heeft de tech nisch directeur er in elk geval van overtuigd dat het zó niet langer kan. „Er zullen betere afspraken moeten komen met de bui tenlandse clubs die spelers le veren", sprak de bondscoach na het van Oranje-zijde ont hutsende optreden van gis teravond tegen de Brazilia nen. „Straks krijgen we nog oefenwedstrijden tegen Italië en de Sovjet-Unie. Als dat weer zo moet, kunnen we het beter vergeten". Maar wie moet er dan voor zorgen dat er in elk geval optimale me dewerking bestaat vanuit het buitenland? „De technische staf, de medische staf en het bondsapparaat", antwoordde Libregts. „Maar zou het geen mooie rol voor Michels zijn? De man die de bondscoach tegenwoordig begeleidt als een oudere broer. „Dat moet je aan Michels zelf vragen", ontweek Libregts zelf het antwoord. Peetvader Het lijdt geen twijfel dat het bestuurslid technische zaken en de sinds kort als een soort peetvader van Libregts acte rende Michels zo'n rol nau welijks zal ambiëren. Als bondscoach was de generaal vaak al nauwelijks te porren om vaak op reis te gaan; hij liet het scouten van opponen ten regelmatig over aan assis tenten en baseerde zich voor het overige op informatie uit de tweede hand. Libregts, die vanavond al weer aanwezig is bij Italië- Argentinie in Cagliari, toon de zich wat betreft aanzien lijk reislustiger. Maar een be tere verstandhouding met de spelers, die hij zo broodnodig heeft, is er niet uit voortge vloeid. De naar buiten wat terughoudende bondscoach is er nog immer niet in ge slaagd om een klimaat te scheppen, waardoor belang rijke spelers - zoals dat zo mooi heeft in voetbaljargon - voor hem door het vuur gaan. Van Basten is wat dat betreft een mooi voorbeeld. De op nieuw tot Europees voetbal ler van het jaar gekozen Mi- lanees heeft geen hoge pet op van Libregts. Dat hij het gis- Frank Berghuis kreeg in de eerste minuut als enige Nederlander in het hele duel een schietkans. De bal gaat via een Braziliaahs been over. teren in tweede instantie liet afweten heeft alles te maken met die slechte relatie. Ook daarbij zou Michels een rol kunnen spelen. Maar Li bregts' voorganger lijkt ook wat dat betreft een wat lijd zame rol te prefereren. Een positie, die bijna de indruk wekt te zijn gebaseerd op leedvermaak bij de colum nist, die zich in woord en ge baar achter de bondscoach heeft gesteld. Maar er in de praktijk te weinig invulling aan geeft. De brui Als het klimaat niet op korte termijn wordt gezuiverd be staat het risico dat ook ande re A-internationals er de brui aan geven. Vaste krachten als Wouters, Van Tiggelen en Van Breukelen gaven na af loop van het beschamende optreden van gisteravond te kennen er op deze manier geen heil in te zien. En gelijk hebben ze. Oefenwedstrijden behoeven niet het meest ef fectieve en attractieve spel op te leveren. Maar als er ook al niet eens in de gewen ste samenstelling kan worden gespeeld, kun je ze net zo goed helemaal schrappen. Twee, drie weken voorberei ding op een evenement en het afwerken van een paar partijtjes tegen amateurfor maties zijn dan meer dan vol doende. Het publiek wordt dan bovendien ook niet beso demieterd. Thijs Libregts lijkt in deze malaise ook het spoor een beetje bijster. De waarschijn lijk minst benijdenswaardige bondscoach ter wereld be schikt vooraf niet over vol doende informatie (Van Bas ten en Rijkaard wel of niet?). Hij lanceert dan de theorie dat hij in het al vantevoren gedevalueerd ogende duel met de Brazilianen zo veel mogelijk nieuwe gezichten aan het werk wil zien. Zet inderdaad drie debutanten in de ploeg, die een verre van riante entree maken met zo'n tegenstander en zo'n eigen formatie, maar laat vervol gens zijn hele reservebank leegstromen. Om dan de be kende gezichten in het veld te brengen. Beste debutant De beste debutant, Martin Laamers, („Ik wist wat hij kon", aldus Libregts na af loop) verschijnt pas na de pauze, die een klein kwartier voorbij is als Frank Berghuis mag inrukken. Inderdaad met slechts „één actie" op FOTO: ANP zijn naam, maar onvoldoende gelegenheid krijgend om nog iets meer te laten zien. Als dan ook figuren als Blind en Van Loen nog hun opwach ting mogen maken, is de cha os compleet. Maar verschaft achteraf wel het excuus dat er met „zo'n gezelschap tegen zo'n opponent geen eer is te behalen". Deze laatste kwalifikatie van Libregts is overigens éven pijnlijk als onthullend. Want het betekent dat het Neder lands elftal drijft op twee, drie krachten. Wat daarna komt, inclusief reeds jaren ROTTERDAM Sebastiao Barroso Lazaroni toonde zich, zoals gebruikelijk diplomatiek. „Het Nederlands elftal is sterk zei de Brazili aanse bondscoach. „Maar vergeet niet dat ta lentvolle spelers als Gullit, Rijkaard en Van Basten er niet bij waren. Dan was het heel an ders gegaan". Of dit het Braziliaanse elftal voor de WK was geweest? „Nee, misschien zestig procent er van. Ik ben niet helemaal tevreden. Vooral het middenveld draaide niet volledig naar wens. Ze bleven soms te ver voorin hangen. Het belangrijkste was dat de groep weer eens bij elkaar was. Dit is niet meer dan training. Daarom kom ik ook voor wat oefenpartijtjes naar Europa. Dan stellen al die clubs hun spe lers eerder beschikbaar. Daarom speel ik in februari weer in Europa en op 20 maart in Engeland. Pas in april hoop ik echt met de voorbereiding te kunnen starten. Maar ik heb deze dagen wel geconstateerd dat de motivatie goed was. Alles staat bij ons in het teken van het WK. De spelers hebben laten merken dat ze dat goed begrijpen, ook al was het geen bes te wedstrijd". Lazaroni en Romario zijn oude bekenden van elkaar. De kleine PSV'er speelde voor zijn vertrek naar Brabant voor Vasco in Rio de Ja neiro, waar Lazaroni toen trainer was. „Als hij in vorm is, zal hij vrijwel zeker een basis plaats krijgen. Ik vond hem redelijk spelen. Hij deed wat ik van hem verwachtte". Van Rooy hoopt op nieuwe hans ANTWERPEN Frans van Rooy hoopt in 1990 op een nieuwe kans van Thijs Li bregts in Oranje. De midden velder van FC Antwerp meldde zich zondag af omdat hij een liesoperatie niet lan ger wilde uitstellen. De in greep door de Joegoslavische arts Branco Mesovic. enkele uren voor het duel Neder land - Brazilië, verliep uitste kend. Van Rooy toonde zich ver baasd over de reacties op zijn afzeggen. „Ik heb de reacties in de kranten gelezen", aldus Van Rooy. „Ik vind het een kleinzielige bedoening. Ik heb de laatste weken met een hoop pijn lopen voetballen. Dacht je dat ik hier voor mijn plezier lig? Bovendien heb ik helemaal niet gezegd dat met dit elftal weinig eer te behalen zou zijn. Dat is wel geschreven Volgens Van Rooy was het niet mogelijk de operatie over de interland heen te til len. „Mesovic heeft niet elke dag de tijd. Ik wilde me per se door hem laten opereren. Hij heeft toch grote namen als Tigana en Breitner op zijn lijst staan. Ik ben ook bij Martens geweest, maar dan zou ik drie maanden zijn uit geschakeld. Nu hoop ik bin nen acht weken terug te zijn De 26-jarige Nederlander denkt zaterdag het Antwerp se Stuyvenberg-ziekenhuis te verlaten. Over vier weken wil hij de looptraining her vatten. als international te boek staande spelers, schiet ernstig in niveau te kort. Maar dat manco zal straks worden overschaduwd door wellicht nieuw succes met een hope lijk wel compleet team. Na deze generatie toppers gaapt een grote kloof, die voor de iets verder weg liggende toe komst het ergste doet vrezen. Daarom zou het mooi zijn als de sterkste Oranje-ploeg tij dens het WK goed presteert. Maar daarvoor moet je toch wel enige oefen-bagage tot je beschikking hebben. En dat zouden ook de toppers van nu zich wat beter moeten re aliseren. FRANK WERKMAN Nederland - Brazilië 0-1 (0-0): 55. Careca 0-1. Scheidsrechter: Föckler (BrD). Toeschouwers: 23.000. Nederland: Van Breukelen (PSV); Sturing (Vitesse), Koeman (Barcelo na, 46. Laamers, Vitesse), Van Tig gelen (Anderlecht) en Reekers (Bo- chum), Wouters (Ajax, 69 Blind, Ajax), Van Aerle (PSV) en Eller- man (PSV, 21. Winter. Ajax); Latu heru (Vitesse), Kieft (PSV, 78 Van Loen. Roda JC) en Berghuis (Vo- lendam. 58 Van 't Schip, Ajax). Brazilië: Taffarel (Porto Alegre); Jorginho (Bayer Leverkusen), Al- dair (Benfica, 46. Julio Cesar, Mont- pellier), Mozer (Marseille), Branco (Porto) en Ricardo Rocha (Sao Pau lo); Alemao (Napoli), Dunga (Fio- rentina, 73. Silas, Sporting) en Val- do (Benfica); Careca (Napoli. 73. Muller, Torino) en Romario (PSV, 58 Bebeto, Vasco da Gama). ÜQRT ecidocSomcmt donderdag 21 december 1999 pagina 9 "aelen met llpationals i'ïinederlaag 70 51 'LeN Ruud 1 weinig plezier aan de komende Sn. Po. 5} KV Mechelen ver- •avond op eigen veld Lokeren, in de Afstrijd van de achtste t foh het toernooi om de 'belt voetbalbeker. An- te eed het heel wat be- >rmatie van Aad de daa(met 5-1 bij tweede-i vabmmel. St. Truiden Beveren steken op iar\V)ngaar Meszaros had Ni aandeel in de ver- (evriege van Lokeren op t vatkelende Mechelen, zinternational Rutjes uw op de bank zat te De Hongaarse aan- in de eerste en op d minuut belangrijke ieg ji voor zijn ploeg, jereiam het derde doel- 1 gr Lokeren voor zijn OlMet een schitterend Abot gaf Erwin Koe- va slotfase KV Meche- voltn sprankje hoop op hoten van de kwartfi- n m destt HILVERSUM Met een remise in de uiterst span nende slotpartij zijn Jan Timman en Nigel Short gisteren gelijk geëindigd in de achtste KRO- schaaktweekamp: 3-3. Beide spelers ontvingen uit de prijzenpot 15.000 gulden. Het was de vierde keer, dat Tim man in Hilversum gelijk speel de. Eerder gebeurde dat tegen Kortsjnoi, Spasski en Joesoe-. pov. Hij won van Portisch en Ljubojevic en leed nederlagen tegen Kasparov en Tal. Voor Timman was het van het grootste belang niet weer ten onder te gaan. Na zijn over winningen in de eerste twee partijen en een remise leed hij, mede door zijn matige fysieke toestand, twee achtereenvol gende nederlagen. De rustdag voor de slotpartij kwam Tim man goed van pas. Hij praatte wat bij met Vlastimil Hort en keek alvast vooruit naar de fi naletweekamp van het kandi datentoernooi tegen Anatoli Karpov, die 7 maart in Kuala Lumpur begint. Hort, die n» zijn tweede vaderland Bonds republiek Duitsland verplich tingen heeft, weet pas op 7 ja nuari of hij beschikbaar is als secondant. Over de ontwikkelingen in de grootmeestersvakbond (GMA) was Timman minder te spre ken. „Ik wacht eerst af hoe de besluiten van de vergadering op Mallorca op papier staan", zei hij. Het zetverloop van de zesde en laat ste partij tussen Nigel Short (wit) en Jan Timman was 1. e2-e4, e7-e5; 2. Pgl-f3, Pg8-f6; 3 Pf3xe5, d7-d6, 4. Pe5-f3, Pf6xe4; 5. d2-d4, d6-d5; 6. L£l-d3, Pb8-c6; 7. 0-0, Lf8-e7; 8. c2- c4, Pc6-b4; 9. Ld3-e2, 0-0; 10. Pbl-c3, Lc8-e6; 11. Lcl-e3, Le6-f5; 12. Tal-cl, Pe4xc3; 13. b2xc3, Pb4xa2; 14. Tcl-c2, Lf5xc2; 15. Ddlxc2, Pa2xc3; 16 Dc2xc3, c7-c6; 17. Tfl-bl, a7-a5; 18. Tblxb7, a5-a4; 19. Pf3-e5, Le7-d6; 20. Pe5xc6, Dd8-c8; 21. Tb7-b6, Ta8-a6; 22. c4-c5, Ta6xb6; 23. c5xb6, Dc8-b7; 24. Pc6-a7, Db7xb6; 25. Pa7-b5, Tf8- a8; 26. Le3-cl, Ld6-f8, 27. g2-g3, g7- g6; 28 Kgl-g2, Db6-e6; 29. Le2-d3, De6-c8; 30. Lcl-b2, a4-a3; 31. Lb2-al, Dc8xc3; 32. Pb5xc3, Ta8-d8; 33. Ld3- c2, Lf8-g7; 34. Pc3-a2, Td8-c8; 35 Lc2-b3, Tc8-b8; 36. Lb3-c2, Tb8-c8; 37 Lc2-b3, Tc8-b8; 38 Lb3-c2, remi- Jan Timman deelt de buit met Nigel Short. ROME Diego Maradona heeft verklaard, dat met de loting voor de wereld titelstrijd voetbal is ge knoeid. Hij loopt nu de kans disciplinair gestraft te worden. De Italiaanse voetbalfederatie verwees de Argentijn gisteren met zijn klachten naar de We reld Voetbal Federatie FIFA. Maradona, nadat hij op Sardi nië arriveerde voor de inter land van vandaag tegen Italië: „Persoonlijk denk ik dat de lo ting van 9 december vooraf was geregeld. De groep van Argentinië is de zwaarste van allemaal. De trekking was al gedaan. Dat is mijn mening, die ik zal blijven uiten" De Italiaanse bond zei dat van de uitlatingen van de aanvoer der van Napoli verslag wordt gedaan bij de FIFA. Maradona zal zich moeten verantwoor den voor zijn gedrag, dat vol gens de Italiaanse bond haaks staat op de sportieve principes van eerlijkheid en fatsoen. Ar- fentinië is ingedeeld in groep 1 en treft Cameroun, de Sov jetunie en Roemenië als tegen standers. VANDAAG Nederland 2, 20.30 uur: Sportverkie- zing van het jaar. Duitaland 1, 23.00 uur Voetbal: Italië-' Argentinlë. BBC 2, 20.30 uur Skiën Eurosport, 19.00 uur Auto- en mo torsport. Eurosport, 19.30 uur Surfen. Eurosport, 20.00 uur Kunstrijden. Eurosport, 21.00 uur Golf Eurosport, 22.00 uur Skiën Eurosport, 23.00 uur IJshockey. MORGEN Nederland 2, 17.25 uur De bal Is rond. BBC 2, 16.02 uur Terugblik sportjaar 1989. Eurosport, 10.00 uur Auto- en mo torsport. Eurosport, 10.30 uur Surfen. Eurosport, 11.00 uur: Autosport. Eurosport. 12.00 uur Voetbal Eurosport, 13.30 uur Tennis. Eurosport, 14.00 uur Kunstrijden. Eurosport, 15.00 uur Skiën. Eurosport, 16.00 uur IJshockey. Ringels weg bij VVV VENLO Norbert Ringels stapt aan het einde van dit sei zoen op als oefenmeester van VVV. De ongediplomeerde Westduitser trad voor aanvang van dit seizoen bij de eerste- divisieclub in dienst als assis tent-manager. Van dér Gijp stapt al na jaarwisseling op ROTTERDAM Met ingang van 1 januari zal Cor van der Gijp zijn werkzaamheden voor Feyenoord beëindigen. Dit heeft Van der Gijp in overleg met tijdelijk bewindvoerder Joop van de Reijden en de technische staf het afgelopen weekeinde besloten. Bij de komst van de nieuwe technisch-directeur Gunder Bengt- sson kondigde hij al aan op te stappen. De Zweed nam de functie van Van der Gijp over.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9