^idóc Qowurnt STAD OMGEVING flogelijk toch investeringen i^i Leidse vuilverbranding ALLER LEI(DS) Goed zicht Antwoorden van wijkspreekuur net op tijd Kersttoernee van de Ideale Schoonzonen Ingelanden willen niet meebetalen aan uitbaggeren DONDERDAG 21 DECEMBER 1989 PAGINA 13 imissie akkoord met ;nverdeling voor ambulances N De raadscommissie voor volksgezondheid gaat ak- net een voorgestelde regeling over de rittenverdeling jedvervoer van ambulances. Hiermee komt een eind aan t tussen de Eerste Hulpdienst (EHD) en de firma De 'ijdens de gisteravond gehouden commissievergadering sloten een voorstel te accepteren waarin de EHD zeven- »nt van deze ritten voor zijn rekening neemt en De Jong rocent. Beide vervoerders hebben reeds te kennen gege- met dit compromis eens te zijn. Om zover te komen is lafgelopen dagen nog druk onderhandeld: „Op een gege- ïient moetje water bij de wijn doen", zegt F. van Oosten de EHD daarover. gen er hopelijk vanuit gaan dat beide dezelfde kwaliteit Ïtheid garanderen", zei het PvdA-raadslid H. Koek gis- Nadat wethouder F. Kuijers dit bevestigde sprak zij de dat in het vervolg een collegiale samenwerking ont- L Nieuw kamerkoor Lokhorstkerk LEIDEN Het Nieuw Amsterdams Kamerkoor geeft morgen een concert in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat in Leiden. Het koor bestaat uit oud-leden van het Nederlands Studenten Kamer koor. Acht van de zestien zangers komen uit Leiden. De opzet van het koor is projectmatig. Dat houdt in dat elk half jaar een nieuwe dirigent wordt aange trokken waardoor het koor steeds een „nieuwe mu zikale impuls" hoopt te krijgen. Thans is de 26-jarige Ronald Becker dirigent. Het project dat met hem wordt uitgevoerd heeft de naam „Nieuwe Engelse romantiek" gekregen. Het programma bestaat uit twee delen. Het ene gedeelte Engelse koorliederen uit de twintigste eeuw, gebaseerd op teksten van Shakespeare en Robert Herrick. Het tweede deel wordt gevormd door het Requiem van Herbert Ho- wells. Een instrumentaal intermezzo wordt verzorgd door Melanie Linders en Johan Kloosterhuis op saxofoon. Het concert begint om 20.15 uur. KATWIJKER OVERLEDEN KATWIJK De 50-jarige P.H. van Schaik uit Katwijk is vanoch tend in het AZL overleden aan de gevolgen van een aanrijding. De ware toedracht van het ongeluk was vanochtend nog niet bekend. De man fietste om 8.10 uur ter hoogte van de kruising Molen- tuinweg met de secundaire weg. Hij stak de kruising over en werd geschept door een 25-jarige auto mobilist uit Haarlem. De fietser vloog dwars door de voorruit van de auto. De automobilist raakte niet gewond. De Katwijkse politie vermoedt dat een van de twee door een rood stoplicht is gereden en vraagt eventuele getuigen té reageren. Faxen gestolen bij inbraak LEIDEN Bij een machinefabriek aan de Rooseveltstraat is in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken. Gestolen werden twee fax-apparaten en een personal computer compleet met beeldscherm. De dieven kwamen het pand vermoedelijk binnen met een valse sleutel. Man schuilt in vuilcontainer LEIDEN Een bewoner van de Bak ker Korffstraat is zich gisteren een ongeluk geschrokken toen hij afval in de wijkcontainer wilde gooien. Bij opening van de klep trof hij in de container een man aan. Het bleek te gaan om een zwervende Amsterdam mer van 26 jaar. Kruising Oude Rijn en Hooigracht gevaarlijk LEIDEN De glasbakken en de reclamezuil op de brug over de Oude Rijn bij de Hooigracht zorgen voor een ge vaarlijke verkeerssituatie. Ze moeten worden verplaatst om een einde te maken aan het gevaar dat voetgangers en fiet sers nu lopen. Dat schrijft voorzitter J. van Meijgaarden van wijkvereniging Pancras-West in een brief aan de gemeente. Van Meijgaarden stelt voor de glasbakken en de reclamezuil te verplaatsen zodat het verkeer voldoende uitzicht heeft. Volgens de voorzitter hebben automobilisten die vanaf de Kaasmarkt de Hooigracht/Pelikaanstraat willen oprijden, onvoldoende zicht op verkeer dat nadert vanaf de Pelikaan straat. De bestuurders worden gedwongen iets verder door te rijden. Daardoor worden, noodgedwongen, zowel het ze brapad als de fietsstrook langs de Hooigracht geblokkeerd. Voor voetgangers en fietsers ontstaat een gevaarlijke situatie omdat ze moeten uitwijken tot op de rijbaan van de Hooi gracht. De voorzitter vindt een aanpassing ook noodzakelijk omdat het in de nabije toekomst nog drukker wordt rond de Kaasmarkt in verband met de vestiging van Albert Heijn in het Marca-complex. JMEENTE ACHTER KEUS YPENBURG 1 ^DEN De gemeen- dit lehoudt er rekening sonJ dat ook als de nieu- regionale vuilver- u Riding snel wordt ge- Vd, er miljoenen "9 °Pten worden geïnves- ren isj in de verouderde ise installatie. De pl 'incie bereidt op het pet- [blik een plan voor. {,48 houder F. Kuijers 48 de dat gisteren mee ns een vergadering 8 de raadscommissie jur, volksgezond- en groen. De com- 5 26 |e ga^ de wethouder mandaat om zich 8 niddag uit te spre- U6 ivoor de bouw van (ieuwe vuilverbran- 44 op Ypenburg. 3e commissieleden len zich bezorgd over J0g »r tot 1995 als de in- tie bij Ypenburg klaar beurt met de Leidse vuilverbranding. P. Vis, lid van een actiecomité dat strijdt voor sluiting of aan passing van de Leidse in stallatie aan door de pro vincie gestelde normen, hield de leden voor dat er snel iets aan de vuilver branding gedaan moet worden. Volgens hem moeten er aanpassingen komen om de uitstoot in Leiden te „verschonen". Hij voelde zich hierin ge sterkt door het feit dat me tingen van »TNO geheim worden gehouden. Ypenburg PvdA-raadslid C. de Boer wilde weten hoe de ge meente de bevolking uit legt dat er niets gebeurt omdat er toch een nieuwe installatie komt. Kuijers deelde toen mee dat de provincie aan een plan werkt en dat hij niet uit sluit dat er alsnog tiental len miljoenen moeten wor den geïnvesteerd. Het bestuur van de Samen werkingsverband Afval verwijdering Zuid-Holland West (SAVA) heeft zich vanmiddag uitgesproken over de locatie voor de nieuwe installatie. Leiden heeft in de SAVA 108 van de 1284 stemmen. Den Haag (444) en Zoetermeer (88) stemmen ook in met Ypenburg. Dat betekent dat er een meerderheid van 640 stemmen is voor de bouw van de vuilver branding in de „oksel" van het Prins Clausplein is. De keuze van Ypenburg leek de commissieleden gisteren de meest logische gezien de dikke rapporten die zij over de mogelijkhe den voor een nieuwe vuil verbranding hadden ge kregen. Deze rapporten spreken zich in meerder heid uit voor Ypenburg en niet voor alternatieven als Moerdijk of de Maasvlakte bij Rotterdam. Kuijers antwoordde, op vragen over een eventuele spoorverbinding waartegen de NS zich heeft uitgespro ken, dat het altijd de be doeling is geweest het af val uit de regio per vuilnis wagen over de weg te ver voeren. „De nieuwe locatie ligt niet voor niets in de oksel van het Prins Claus plein. Het spoor komt er uiteindelijk toch wel al was het alleen maar om calami teiten te ondervangen", al dus de VVD-wethouder. SP-raadslid C. Vergeer wekte bij de mede-commis sieleden nog enige ergernis met een verhaal waaruit moest blijken dat er hele maal geen nieuwe installa tie nodig is. Hij stelde een radicale aanpak van het gescheiden inzamelen van afval voor en wist dat te staven met gegevens van het milieu-alarmteam van zijn partij. Als „sprookjes" betitelde Kuijers zijn be toog. Door weer en wind Vijfentwintig leerlingen van de openbare basisschool De Vier sprong aan de Timorstraat trotseerden gistermiddag de harde regen en wind voor het vluchtelingenwerk. Van twee uur tot vier uur belden ze aan bij woningen in de buurt van de school om kaarten op te halen waarmee mensen tien gulden konden over maken voor de verbetering van de omstandigheden van vluchte lingen in Nederland. De leerlingen van De Viersprong namen vijf tig ingevulde kaarten in ontvangst. In totaal haalden 120.000 kin deren in het hele land een bedrag op van 2,5 miljoen gulden. Maar een groot aantal scholen heeft de loop vanwege het weer uitgesteld. Volgens Vluchtelingenwerk, dat vooraf rekende op vier miljoen gulden, sturen veel mensen de machtigingskaart uit de tv-gids per post in. Met de actie wil de organisatie onder meer het taalonderwijs voor vluchtelingen uitbreiden. In Leiden deden behalve De Viersprong onder meer ook de ba sisscholen 't Klankbord en De Zijlwijk mee aan de actie, die de naam Kinderkerstloop had gekregen. FOTO: WIM VAN NOORT ~n Rijnland :r nwerkine ep^adio West f - De algemene •gadering van de ■iroep Rijnland Iteravond haar fiat aan een samen- sovereenkomst regionale omroep ;st. Beide omroe- en in het vervolg Irken zonder de [ogrammering ge- te doen. deze overeenkomst omroepen een Jen op het Provinci- ■jp Fonds en kunnen lënlijk een nieuwe ïte in Leiden gaan omroepen hebben een ruimte in het j en winkelcomplex 'rkeergarage op de jde Oude Rijn en de J Jan van Leeuwen ^nd zei gisteravond riten dat de nieuwe J>r zowel radio, tele- pfokrant) zeer bin- lal kunnen worden |iheimse accountant werd gisteravond |toL penningmeester }nd. Ook mevrouw a medewerking van israad Leiden, trad bestuur van de om- jd zich voornamelijk W [houden met leden- public relations. lis Cornells Joppensz 1ert morgenavond jo. Er zijn toepasselij- hOprijzen te winnen. o begint om 20.15 uur )uurthuis aan de Op- ^H^straat 6a. eltocht 'andelkring Leiden 23, 24 en 26 decern - rschillende wandel- Op deze dagen kan ?en tot drie uur 's gestart worden voor n van 5, 10 en 15 ki- Het inschrijfgeld be igulden. Voor infor- 1720-75724. LEIDEN Het is net ge lukt om binnen drie we ken antwoord te geven op de vragen die tijdens het eerste wijkspreekuur zijn gesteld. Drie weken gele den, op dinsdag 28 no vember, startte wethouder H. de la Mar (sociale za ken) in buurthuis Matilo met een serie wijkspreek uren. Daarbij konden Leidenaars rechtstreeks vragen aan hem stellen en'werd beloofd dat de vragenstellers binnen drie we ken een antwoord op hun vraag zouden krijgen. Gisteren keerde De la Mar daarom te rug bij Matilo voor het geven van enkele antwoorden. An dere werden al telefonisch of per brief beantwoord. Bestuursmedewerker H. van Wirdum meldde gisteren dat de laatste brieven vandaag de deur uitgaan. Niet alle proble men zijn daarmee opgelost. De vragenstellers hebben een ant woord gekregen. In het geval van een echtpaar dat klaagde over slechte bestrating kon worden toegezegd dat er door de directie civiele werken in 1990 iets aan de bestrating wordt gedaan. Vragenstellers over woningtoewijzing en de woningnood konden geholpen worden met een aangepaste folder over zogenaamde ad vertentiehuizen (huizen waar op ouderen kunnen intekenen) of met een uitleg over de Leidse woningnood. De periode van drie weken die De la Mar had beloofd, was volgens Van Wirdum wel wat kort. „Ik heb de beantwoor ding en het in gang zetten van activiteiten bij de gemeente naar aanleiding van de vragen naast mijn gewone werk moeten doen. Dat was aanpo ten; het lukte net". Van Wir dum benadrukte dat de zaken, ook heel ingewikkelde, bij de gemeente enthousiast zijn aan gepakt. Er wordt nog gekeken of de vorm waarin het spreekuur nu gegoten is, de handigste ma nier van werken is. Het pro ject wordt intern geëvalueerd. „Soms gingen de zaken wat omslachtig. Zo signaleerden we dat er veel vragen waren over verkeerssituaties, waarbij bleek dat heel veel mensen het bestaan niet wisten van de het verkeersspreekuur. Aan de be kendheid daarvan kan dus wat worden gedaan, dat voor komt een omweg via ons spreekuur". I m\ HHHI %A De Ideale Schoonzonen: „Liever geen eenzame kerst". FOTO: LEIDEN Ze willen ten koste van veel voorkomen dat ze een eenzame kerst moeten vieren. Op zoek naar prettig gezelschap zoeken drie jonge heren, verzaméld in het trio de Ideale Schoonzonen, op kerstavond in zes cafés naar wat zij omschrij ven als „de felbegeerde vrouw". Om het gezelschap voor zich te winnen brengen de drie een pro gramma waarin ze de mooiste kerstkiederen zingen. Het reper toire varieert van White Christmas tot Ere zij God. De Ideale Schoonzonen staan vanaf 16.00 uur in De Kleine Klup aan de nieuwe Rijn 1. Daarna, om 17.00 uur, klinken hun liederen vol kerstlief en -leed door De Burcht aan de Burgsteeg 14. Vanaf 21.30 uur zijn de schoonzonen in spé te beluisteren in In den ouden Marenpoort, Lange Mare 36. Een uur later staat het drie manschap in de Wolsteeg 6 in het etablissement De W.W.. The Jam kan vanaf 23.30 uur uit de (kerst)bol, waarop de mini-toer- nee van de jachtende (en smachtende) zangers wordt beëindigd met een optreden in Het Huis de Bijlen aan de Morsstraat 60. De aanvang daar is 00.30 uur. LEIDEN Het reinigen van vervuilde onderwa terbodems moet niet wor den betaald door grond en huiseigenaren, maar uit een speciaal fonds. Dat schrijft de Vereniging van Ingelanden in een brief aan een aantal hoogheem raadschappen, waaronder dat van Rijnland. Het college van dijkgraven en hoogheemraden van het Hoog heemraadschap van Rijnland wil de kosten voor uitbaggeren en bergen van de vervuilde bagger betalen uit de algeme ne omslag, die wordt opge bracht door grond- en huisei genaren. Thans wordt 3,5 mil joen gulden per jaar besteed aan de baggerwerkzaamheden. Het college verwacht dat de kosten de komende tien jaar in totaal 75 miljoen bedragen. Om dat te kunnen betalen moet de heffing voor de alge mene omslag omhoog met vijf tien gulden per hectare. Deze heffing bedraagt nu 44 gulden. Tijdens de Verenigde Verga dering bleek echter weerstand te bestaan tegen dit plan. Ook toen gingen stemmen op om deze kosten te betalen uit de algemene middelen omdat niet alle vervuiling wordt veroor zaakt door ingezetenen van het gebied. „Er komt bijvoor beeld ook verontreiniging bin nen via de Rijn", licht een woordvoerder van het hoog heemraadschap toe. In af wachting van een nadere fi nanciële onderbouwing is be sloten het besluit uit te stellen tot de volgende vergadering, die in februari wordt gehou den. Volgens het hoogheemraad schap worden de kosten voor het uitbaggeren hoger omdat het slib steeds vaker vervuild blijkt te zijn. Daardoor is de bagger moeilijk te bergen. Bo vendien zijn de normen ver scherpt waardoor vaker moet worden gebaggerd. Yrouw breekt been LISSE Een 48-jarige vrouw uit Lisse heeft vanochtend haar linkerbeen gebroken bij een aanrijding op de kruising le Poellaan-Vennestraat. Zij wilde vanaf de le Poellaan linksaf de Vennestraat inrij den en kwam daarbij onder de auto van een 33-jarige plaats- genote terecht. Deze reed rechtdoor over de le Poellaan. Het slachtoffer is naar het AZ1 gebracht. n Westerkwartier anavond een grootse go. Er zijn allerlei •rijzen bij elkaar te bingo-en. De zaal aan de Ten Katestraat 10a gaat om 19.00 uur open. Kerstkaarten Het Chili Front Leiden houdt deze maand een kerst- en nieuwjaarskaartenactie. Het is de bedoeling dat zoveel mogelijk mensen een wens-, kaart sturen met Spaanse tekst naar Chilenen die in hun land om politieke rede nen gevangen worden gehou den. De namen en adressen van de gevangenen, de Spaanse tekst en andere in formatie zijn te verkrijgen bij het Chili Front aan de He- rensteeg 5 (071-149293). Hartverwarmend Een hartverwarmend kerst feest voor jong en oud. Dat is eerste kerstdag vanaf 15.00 uur te beleven in de Bethle- hemskerk aan de Lammer markt 57. Op het programma staan de kerstmusical „Dat moet iets wonderlijks zijn", samenzang en koorzang. Ver der zullen kinderen uit de kerkzaal spontaan versjes voordragen en liedjes zingen. De toegang is vrij. Kindje Eerste Kerstdag is er kindje wiegen van 13.00 tot 14.00 uur in de Herensingelkerk. LVC „De Artsen" en „Hallo Ven- ray" zijn de twee bands die zaterdag zijn te zien en te ho ren in het Leids Vrijetijds centrum (LVC) aan de Bree- straat 66. Beide popgroepen hebben een grote voorliefde voor de muziek van Neil Young en dat laten ze tijdens de optredens merken. Het LVC gaat open om 22.00 uur, De Artsen spelen vanaf 22.45 uur en de entree is6,50 Adventsconcert De Leidse Cantorij, het koor van de Hooglandse kerk, geeft zaterdag een advents concert. Op het programma staan Engelse carols, hymnes, oud-Nederlandse kerstliede ren, maar ook grotere koor werken. Medewerking aan het concert verlenen mezzo sopraan en harpiste Rachel Ann Morgan en trompettist Malcolm Morton. Joop Brons begeleidt het koor op orgel. Het concert begint om 20.15 uur. De Hooglandse kerk is vanaf 19.30 uur al geopend. Film Het Rijksmuseum voor Vol kenkunde vertoont zondag om 15.00 uur de film Gardens of Japan over Japanse tui naanleg. Lakenhal Hoe waren de kinderen die op schilderijen zo tot de ver beelding spreken. Leuk en grappig? Brutaal of braaf? Of wellicht echte donderstenen. Het antwoord op die vraag wordt zondag gegeven door conservator I. Moerman van Museum De Lakenhal. Aan de hand van dia 's en kinder en familieschilderijen vertelt ze over kinderen uit de zes tiende en zeventiende eeuw. De aanvang is om 14.30 uur. De lezing is, na betaling van de normale toegangsprijs, gratis. Droomfabriek Het driemanschap Yuca speelt zaterdag in De Droom fabriek aan de Oude Singel 56. Het repertoire bestaat uit flamenco's, bossa nova's en venezuelaans walsen. Yuca begint om 21.30 uur te spelen. De toegang is gratis. Klaverjassen De Stichting Slaaghbuurt houdt zaterdag een kerskla- verjasavond. De aanvang van de wedstrijden volgens het koppelsysteem is om 20.15 uur in buurthuis Op Eigen Wieken. In verband met de Kerst zijn diverse vleesprij- zen, waaronder kalkoenen en konijnen te winnen. Deelna me kost zes gulden per per soon. Met deze handige zaklamp ziet u niet alleen^ goed in het donker, maar u wordt óók goed gezien. In een handomdraai maakt u er een alarmlamp van. Dit handige apparaat voor in huis en in de auto wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam:Voorl: I I 1 (voor controle bezorging) j j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand (automatisch betalen) f24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 j Postcode/plaats: Telefoon Stuur als dank de (alarm)lamp naar: Naam: Adres: Postcode/plaats: CcicLcSoivta/ni

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13