igrid Zoetmulder eëdigd vriendin rider de ikonen Lingua Musica brengt een eigen kerstgeluid 'audio Abbado ■id toegejuicht ,3 de Berliner ailharmoniker ,01 Epilepsie? Actrice Silvana Mangano (59) overleden Charles Dutoit is nonchalant bezig *LKphitect Sijmons overleden Arion Ensemble in klankrijk concert DILIGENTIA Purpet Pastiche DI26 (Tweede Kerstdag) - 20.15 uur VR29/ZA 30 dec. -20.15 uur ZO 31 (Oudejaarsavond) -19.00 uur Tel. 070-365 18 51 Zet jezelf niet buitenspel Jederland telt ruim 90.000 mensen met ipllepsle. Is dat ook bij u deel van het leven? 'raat mee. Word lid. EPILEPSIE VERENIGING NEDERLAND 'oor alle informatie: 030) 52.35.78. Of rv r\ tyt r\ r\ v/ r\ EPILEPSIE EN MAATSCHAPPIJ chrljf naar: postbus 9587, 3506 GN Utrecht Ksrstconcsrt door het kamerkoor Lingua Muaica, mat medewerking van Suzanne Huynen (viool) en Wil lem Tanke (orgel), onder leiding van Jan Halting. Gehoord in de Lok- horetkerk op 17 december. De talrijke kerstconcerten in Leiden worden traditioneel voor een belangrijk deel door Engelse carols bepaald. In zijn concert gistermiddag in een volle Lokhorstkerk bekende ook Lingua Musica zich tot deze traditie, maar had daarbij tevens voor enkele minder voor de hand liggende kerst composities een plaats inge ruimd. Dat maakte het optreden van dit jonge koor, dat sinds zijn optreden vorig jaar in de Taf- fehzaal al weer merkbaar vooruitgang heeft geboekt, des te interessanter. Het achten twintig leden tellende gezel schap opende enigszins onze ker het concert met een 'Ave Maria' van Robert Parsons en 'Senex puerum portabat' van William Byrd, beide uit de zes tiende eeuw. In een verzorgde uitvoering van Jan Pieters zoon Sweelincks 'Hodie Chris tus natus est' voelde het koor zich al meer op zijn gemak. De samenklank van sopranen, al ten, tenoren en bassen was hier mooi in evenwicht, zowel in de zachtere als de luidere frasen, al had het feestelijke karakter van dit lied in een grotere afstand tussen piano en forte nog beter uitgedrukt kunnen worden. Uit de partita nr. 3 in E (BWV 1006) voor viool van Johann Sebastian Bach gaf Suzanne Huynen vervolgens met name van de 'gavotte en rondeau' een fraaie interpretatie. Uit het omvangrijke Duitse kerst repertoire was de keuze op het maar weinig uitgevoerde Mag nificat van Felix Mendelssohn Bartholdy gevallen. Niet min der interessant was de daaraan voorafgaande vertolking van vier coupletten van Michael Praetorius' 'Est ist ein Ros entsprungen'. Een geslaagd ex periment was het om na het tweede couplet de oude mees ter te verlaten en de bewer king van Carl Örff voor het derde, en die van Hugo Distier voor het vierde in te zetten. Met name de laatste, van Dist- Ier, was een gelukkige greep en kwam onder de handen van Jan Heiting uitstekend uit de verf. Aansluitend soleerde organist Willem Tanke in een capriccio van Joep Straesser. De dromerige compositie deed het in de vlotte uitvoering van Willem Tanke heel goed als intermezzo. Uitsluitend voor de zachte registers van het in strument geschreven, vormde het werk een natuurlijke over gang naar een zestal Engelse carols, voornamelijk in twin tigste eeuwse zettingen. Hoog tepunt in dit onderdeel was zonder enige twijfel John Ta- veners The Lamb'. ^JST/RTV CcidócSoivtmit MAANDAG 18 DECEMBER 1989 PAGINA 9 Superieure kwartetkunst Het Orlando Kwartet «peelt kwartet ten van Haydn en Van Beethoven. Diligentia Oen Haag, gisteren. Het was deze zondagmorgen extra jammer dat naar lang bestaand gebruik er bij de pro gramma's voor de kleinere ka mermuziek, zoals bijvoorbeeld strijkkwartetten nooit een pro grammatoelichting wordt ge geven. Niemand, of althans bijna niemand, kon dus ver moeden wat de formule was van het bijzonder zorgvuldig door het in Nederland geves tigde Orlando kwartet opge stelde programma. Op het eerste gezicht was er niets bijzonders te zien aan Haydns kwartet in G op.77/1 en dat van van Beethoven in G op.18/2, zij het dat zij in de zelfde toonaard staan. Dat zij beide uit hetzelfde jaar 1799 stammen en aan dezelfde vorst Lobkowitz zijn opgedragen bleef onzichtbaar. Onhoorbaar was het niet hele maal. Immers de jonge Van Beethoven liet zich in zijn montere kwartetten van op. 18 in belangrijke mate door zijn grote voorbeelden Haydn en in mindere mate Mozart lei den. Voor Haydn waren zijn twee kwartetten op. 77 de laat ste twee die hij als oude man voltooide. Het Orlando Kwar tet dat sinds 1986 toen John Harding er net de nieuwe pri marius was geworden aan het Koninklijk Conservatorium is verbonden om daar ensem- blespel te doceren, is èen van de beste, zoniet het beste in Nederland gevestigde strijk kwartet. De Roemeens/Oostenrijkse baskant vormt het warm klop pende hart, de Duits/Australi sche vioolzijde meer het hoofd van dit ensemble. In beide adagio's, de langzame midden delen met hun centrale plaats binnen deze kwartetten, wa ren zij het die in de eerste plaats de toon leken aan te ge ven en in ieder geval een goed tegenwicht vormden voor de meer cerebrale benadering van primarius Harding. Deze had weer belangrijke troeven in handen bij de snelle hoek- delen met hun lichte dansende toon. Het uurtje in Diligentia vloog om onder hun vitale en flon kerende spel. ERIK BESIER (ADVERTENTIE) EXPOSITIES —Gallery, Voorstraat 63 in lATSunen-tentoonstelling van 18 ir tot 8 januari. Dagelijks Ju6(van 13 tot 17 uur, gesloten 31 december. Aankoop en taxatie. T Mogelijk slaagt "-p-ikantieganger erin, 'oon op te scharre- B1 Griekenland, Rus- V *f waar dan ook in *"stelijk land. Het ziet -12gauw ikoon-achtig 'ti dus misschien ïvol, want mis- eeuwen oud en af- PPJg uit een niet te be- LLgn klooster. Jl^n; Ingrid Zoetmulder IB, met een eigen galerie v/oorstraat nummer ze- g, mag het zeggen. Zij I zeggen, bevoegd, want 'n ons land beëdigd r ikonen. Een mooie heid om met haar ken nis te maken is aangebroken: Ingrid Zoetmulder exposeert tot 8 januari in haar Galerie zo'n honderd ikonen, waarvan een groot aantal uit eigen be zit. Het zijn overwegend bijzonde re stukken waarmee de gale riehoudster zich heeft om ringd, gedeeltelijk uit liefheb berij, later meer beroepsmatig. Maar waarom juist ikonen. „Ik kwam ermee in aanraking omdat mijn vader antiquair was en ze me wel aanspraken. Ik studeerde kunstgeschiede nis en ging me in ikonen spe cialiseren. Niet omdat ik ze als kunstwerken beschouw, maar meer als werk van ambachts lieden, die probeerden tot uit drukking te brengen wat moeilijk in woorden is onder te brengen, die binding tussen het aardse leven en het geloof. Voor mij wordt dat gevoel in geen enkele andere vorm zo zuiver onder te brengen, het heeft overal binding mee". Niet iedereen voelt dat zo, maar dat geeft niet, Ingrid kan precies uitleggen waarop moet worden gelet, wat de achter gronden en voorwaarden wa ren. „En dan gaat zo'n ikoon, als het een goede is, leven". Ingrid Zoetmulder weet als de beste, dat er goede en minder goede ikonen bestaan, „van die dorpsdingetjes" tot vakju welen van hoge kunstwaarde. „En natuurlijk zijn er van die zoete ikonen, waar ik ook m'n bedenkingen tegen heb, zoals ervi I or*J «flN Met luid ap- 13 n bravogeroep voor Abbado brak zon- in nieuw tijdperk >r het Berlijns Phil- isch Orkest, na de /an de jarenlange irigent Herbert van k. latsin ie pladirigeerde het orkest t eerst sinds hij werd ^^0 tot hoofddirigent en leider van de ruim te*.! jaar geleden opge- t-W^jlerliner Philharmoni- £l\-Mrgangers waren Hans low, Arthur Nikisch, j i Furtwöngler en Ka-' l^tige Abbado dirigeer- 3x pi.lerliner Philharmoni- 2x bei het eerst 23 jaar gele- f g4fcember 1966. Het or- 5 op 8 oktober van dit f- 8,4l(irigent van de Ween- f. 8,4PPera tot haar nieuwe bbado zal zijn functies f.lO.lfesen de volgens hem f,12,7fste orkesten van de f.l5,2^ëie generale repetitie f,17,8(s>rkest trok op de och- ruim 2000 bezoekers uit de DDR die gebruik maakten van de vrije toegang. De dirigent wil „zo vaak mogelijk" gast heer zijn voor de DDR. Abba do dirigeerde Franz Schuberts .Unvollendete', de eerste sym- phonie van Gustav Mahler en de slechts enkele minuten du rende excentrische compositie ,Dëmmerung' van de in 1952 geboren componist Wolfgang Rihm. Enkele dagen geleden dirigeerde hij deze compositie voor het door hem opgerichte internationale Kamerorkest van Europa, dat op dit mo ment zetelt in Berlijn. Abbado zal zijn functie in Ber lijn officieel vermoedelijk aan het begin van het speelseizoen 1990/1991 opvatten. Het con tract met de Senaat is nog niet ondertekend. Abbado maakte als aangewezen opvolger van Karajan tijdens zijn eerste persconferentie in december in Berlijn duidelijk dat hij de functie zou aanvaarden. Ook de Senaat is vastbesloten een overeenkomst met Abbado te sluiten. „Aan geld zal het niet liggen", aldus de nieuwe diri gent. Aanvankelijk zou Lorin Maa- zel in het afgelopen weekeinde Claudio Abbado voor de Berliner Philharmoniker. de Berliner Philharmoniker dirigeren. Maar toen de keuze op Abbado was gevallen, zei de kennelijk beledigde Maazel, FOTO: AP die voor velen gold als dé fa voriete opvolger van Karajan, alle afspraken met het orkest op. ROME De Italiaanse actrice Silvana Mangano is vrijdagnacht in Madrid op 59-jarige leeftijd overle den. De actrice lag al ver scheidene dagen in coma in het ziekenhuis La Luz in Madrid, zoals wij al eerder meldden. Familieleden zeiden dat de ac trice, een verstokt rookster, sinds maart aan longkanker leed. Silvana Mangano was sinds 1949 getrouwd met de filmproducent Dino de Lau- rentiis, van wie ze in 1983 scheidde. Het echtpaar had drie kinderen, van wie een bij een vliegtuigongeluk om het leven was gekomen. Silvana Mangano speelde in meer dan 30 films, zoals onder meer in „The Gold of Naples" en „Bitter Rice" van Giuseppe De Santis. Met deze laatste film verwierf Mangano op 19- jarige leeftijd in 1949 interna tionale faam, maar tevens werd zij bekritiseerd. Zo speel de zij in „Bitter Rice" een lan- darbeidster op de rijstvelden van de Italiaanse Po-vlakte wier interesses zich beperkten tot boogie-woogiemuziek, mannen en geld. Aanleiding voor de critici om haar te om schrijven als „fraai geboezemd en primitief". Mangano werkte samen met wereldberoemde regisseurs, zoals Pier Paolo Pasolini en Luchino Visconti. Ze speelde onder meer in Visconti's „Death in Venice". De laatste film waarin ze acteerde is „Oei Giorni" (1987) van Nikita Mi- chalov met de bekende Itali aanse acteur Marcello MastroU anni als tegenspeler. Jubileum-concert Harry 'Cuby' Muskee UTRECHT Bluesfenomeen Harry 'Cuby' Muskee viert zijn 25-jarig podium jubileum op 27 januari met een optreden in de grote zaal van Vredenburg in Utrecht. De muzikanten van het eerste uur van Cuby The Blizzards, de legen darische bluesband uit het Drentse Grollo, staan hem muzikaal bij. Muskee (zang en mondharmonica) is de laatste jaren Master of Ceremonies van de jaarlijkse blues-es tafette in Vredenburg. Tijdens dit blues festival kondigt hij de diverse blues-ar tiesten aan, maar treedt zelf niet meer op. In januari echter staat Muskee zelf weer in de schijnwerpers met onder meer Eelco Gelling (gitaar), Hans Lafaille (slagwerk), Kaz Lux (zang, gitaar), Hans Waterman (slagwerk) en Jaap van Eik (basgitaar). er ook dagen zijn, waarop m'n belangstelling voor ikonen nogal is afgenomen Maar elke keer wordt die belangstelling ook weer aangewakkerd; er valt steeds iets nieuws te ont dekken". Dorps Een bepaalde vorm van hui ver die sommigen voelen, tot zelfs afkeer van ikonen, kan Ingrid Zoetmulder zich wel voorstellen. „Je moet er een beetje mee vertrouwd zijn, an ders zie je alleen maar van die devote prenten. Ik heb ge merkt dat katholieken er min der moeite mee hebben dan protestanten die met deze bij belse voorstellingen weinig te maken krijgen. En ik geef toe, dat sommige ikonen met de Moeder Gods soms dat gladde hebben van een Italiaanse ma donna. Maar er is zo veel méér". Maar men moet het wel we ten: het goddelijke rood, het aardse blauw en zwart als symbool van de duisternis. Dat dezelfde elementen steeds te rugkomen: zoals het aanbieden van geschenken door de drie wijzen, Jozef die bezocht wordt door dë geest van de twijfel, het wassen van het kind, de engelen, de os, de ezel en de heilige stal. En als mid delpunt van de voorstelling de Moeder Gods met achter haar een donkere grot, waarin het in witte windselen gehulde kind ligt. De kribbe van Christus lijkt op een sarcofaag, de donkere spelonk, de witte windselen en de sarcofaag zijn tekenen van de dood. Reeds vanaf de ge boorte van Christus duidt alles symbolisch aan dat Christus gekomen is om door zijn dood, de dood en de duisternis te overwinnen. Die symboliek heeft de nei ging om de dingen met elkaar te verbinden. Zo kan de vraag, waarom Maria er steeds zo treurig bij zit, hoewel zij toch de trotse moeder moet zijn, eenvoudig worden beant woord: in de voorstelling wordt het leven en daarmee ook het lijden van Christus sa mengevat. Maria weet ervan. Alle bijbelse taferelen, alle honderden heiligen worden op duizenden manieren op iko nen vastgelegd. Om mee te ge ven tijdens een onbestemde reis, of ten grave. De binding tussen het leven en de dood, waarin ook de dierenwereld wordt betrokken: daarvan ge tuigen de hondekoppen op sommige ikonen. Ook hoe we relds kon worden gedacht, komt tot uiting: de twijfelaars aan de onbevlekte ontvange nis, die onder het bed van Ma ria kruipen om een en ander op deugdelijkheid te onderzoe ken. Het kost tijd en moeite, Ingrid Zoetmulder weet er alles van. Maar zij is in staat uitleg te ge ven en de bezoeker die ten minste een beetje belangstel ling moet tonen, verder te hel pen bij de uitleg en verklaring van de symboliek. En dan blij ken de dingen uiterst eenvou dig. De symboliek op de iko nen mag dan terug gaan tot de vierde eeuw, vaag is die aller minst. Maar sommige zaken moeten eerst even worden uit gelegd en dan kan op eigen houtje op onderzoek worden uitgegaan. Waarna duidelijk wordt, hoe hele verhalen zon der schrift van eeuw tot eeuw en over grote afstanden wer den doorverteld. Ingrid: „Terwijl de Kerstvoor stelling in het westen afhanke lijk werd van de kunstenaar, is sinds de achtste eeuw op de oosterse ikonen door de eeu wen heen en op afstanden van duizenden kilometers de voor stelling altijd dezelfde geble ven. Maar ze worden zeldzaam en nauwelijks nog gemaakt. De goede. Wat de vakantie ganger nog aantreft, al dan niet aan de kant van de weg, ach. Aardige, maar dorpse din gen. Maar ik wil ze best taxe ren, al moet men er niet te veel van verwachten". FRITS BROMBERG Het Koninklijk Concertgebouwor kest onder leiding van Charles Du toit. Solist de cellist Jean Decroos. Dr. Anton Philipszaal, Den Haag. In de afgelopen tien jaar is di rigent Charles Dutoit gestegen als een komeet, met dezelfde snelheid lijkt hij te dalen. Die conclusie zou men kunnen trekken na zijn optreden met het Concertgebouworkest za terdagavond in de Philipszaal. Het werd een teleurstellende avond. Zijn directie maakte een nonchalante, routineuze indruk, zijn gebaren zijn wild en grotesk en de aanpak van de werken van Berlioz, Saint- Saëns en Holst was duidelijk op effect ingesteld. Cellist Jean Decroos had het meest te lijden onder de hou ding van Dutoit. In het cello concert van Saint-Saëns werd het tempo opgejaagd en was de begeleiding even onrustig als hard en luid. Decroos kan toch waarachtig wel cellospelen, dat heeft hij in zijn lange loop baan vele malen bewezen. Bij Dutoit kreeg hij geen of onvol doende gelegenheid zijn toon te laten opbloeien of enige te derheid in zijn spel te laten doorklinken. De ouverture Les Francs-Ju- ges stamt uit de jonge jaren van Berlioz. Het is bepaald geen Berlioz van de latere ja ren en de bewerkingen die de componist heeft aangebracht hebben de compositie niet sterker gemaakt. Effect ge noeg, dat wel, Dutoit kon zijn hart ophalen en liet het orkest op volle sterkte spelen. Ge makshalve ging hij voorbij aan de akoestiek van de Philips zaal, al te gemakkelijk kregen de blazers de overhand op de strijkers. Er zijn dirigenten die dat weten te voorkomen. „The Planets" van Holst blijkt een successtuk van Dutoit te ^zijn, maar men kan zich een transparanter en minder over donderende weergave voor stellen dan zaterdagavond werd neergezet. Het Concert gebouworkest liet horen een dergelijke partituur voortref felijk in de vingers te hebben en in sommige passages prach tig spel te kunnen ontwikke len. ADRIAAN HAGER „de 8 en de Opbouw". Hij be hoorde tot degenen die in de strijd voor het „nieuwe bouwen" ook het kunstzinnige aspect van de architectuur in ere wilden houden. Na de Tweede Wereld oorlog speelde Sijmons een be langrijke rol in de vernieuwings beweging van de protestantse eredienst. Hij de ontwerper van de Paaskerk in Zaandam, de Thomaskerk in Amsterdam en de Adventkerken in Aerdenhout en Den Haag (Loosduinen). Voor dit laatste ontwerp kreeg hij in 1965 de Berlageprijs. Hij betrok be kende kunstenaars als Appel en Tajiri bij zijn werk. Het Arion Ensemble onder lei ding van Alexandru Lascae. So listen de sopraan Lisette Em- mink en de harpiste Stefica Zu- zek. Nieuwe Kerk, Den Haag, gisteren. Binnen een haag van kerstbomen gaf het Arion Ensemble gistermiddag in de Nieuwe kerk een kerst concert waarbij het accent werd gelegd op muziek uit de twintigste eeuw. Waar dige vertegenwoordigers van die eeuw zijn Strawin- sky, Hendrik Andriessen, Sjostakowitsj, Debussy en Webern. Zij hebben ieder voor zich een belangrijke bijdrage geleverd aan het doorgeven van de fakkel. Dat doen zij op de grens van de jaren tachtig-ne gentig, dat zullen zij met hun oeuvre ongetwijfeld ook doen bij de begroeting van de 21e eeuw. Zij schreven composities die tijdsbestendig zijn geble ken. Alexandru Lascae, hart en ziel van het Arion Ensem ble, opende het kerstcon cert (uit de programma keuze bleek trouwens niets van Advent of Kerst) met een pittige weergave van het Concerto van STERDAM De archi- J^arel Sijmons is vrijdag u-lol onverwacht op 81-ja- !£Sleeftijd overleden in £13ekenhuis in Amster- Sijmons begon zijn car- met de bouw van de ;-woningen aan de Zo- nwhjkstraat in Amsterdam. ^rtplex is onlangs erkend als «f monument en het wordt 2oo jrenoveerd. Zijn laatste het belastingkantoor in ioo icht, dat in mei van dit I Dam-erd opgeleverd. Sijmons j jch in 1934 aangesloten bij Strawinsky. Twintig jaar voordat dit Concerto werd geschreven componeerde die andere Rus, Sjostako witsj, Prelude en Scherzo. Dit opus vloeide uit de pen van de twintigjarige Sjos takowitsj. Lascae gaf een lichtvoetige, doorzichtige weergave en het Ensemble vertaalde zijn intenties uit stekend afgewerkt en met boeiend spel. Twee solisten op dit con cert. De sopraan Lisette Emmink vertolkte met fraaie vocaliteit en op lyri sche wijze één van de prachtigste werken van Andriessen: Miroir de Pei ne. Stefica Zuzek, eerste harpiste van het Residen tie Orkest, fascineerde met haar sfeerrijke en klank volle weergave van Sanse Sacree et Profane van De bussy. Zij typeerde de geest van het werk over tuigender dan het Ensem ble. Het concert werd besloten met het Strijkkwartet van Webern in de versie voor strijkorkest, een werk stammend uit de vroege periode waarin Webern's composities nog geen opus- nummers dragen. galer Lee van Cleef (64) overleden OXNARD De acteur Lee van Cleef, die met zijn kille blik en harde trekken in talloze wes terns de „slechterik" speelde, is zaterdag op 64-jarige leeftijd overle den in Oxnard, Califor- nië. De acteur was vrij dagavond na een hart aanval opgenomen in een ziekenhuis, waar hij zaterdag overleed. Lee van Cleef werd al in de jaren vijftig bekend met misdaad- en cowboy films zoals „High Noon" en The Man Who shot Liberty Valence, waar in hij met zijn scherpe, magere voorkomen en sinistere grijnslach tal loze schurken neerzette. Wereldberoemd werd Van Cleef in het mid den van de jaren zestig toen Sergio Leone zijn ,,spaghetti"-wes terns ging maken. Hij speelde hoofdrollen in „The Good, the Bad and the Ugly", „Voor een vuist vol dollars" en „Voor enkele dollars meer". FOTO: AP Lee van Cleef in een voor zijn carrière kenmerkende scène uit een van de spaghetti-westerns waarin hij speel de.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9