I Zwarte Theater Praag hoopt op eigen zaal 'hnal CcidócSouAOrtt ll 'De eigen vegen van lerk en Solidariteit ZATERDAG 16 DECEMBER 1989 PAGINA 35 Jiri Srnec is al 28 jaar lang de leider van het door hem opgerichte Zwarte Theater van Praag. Een reizend theater, dat nog steeds niet kan bogen op een eigen onderkomen in de plaats waarnaar in haar naam verwezen wordt. Omdat de boodschap die het brengt de autoriteiten niet welgevallig is? „Moeilijk te zeggen, maar ik vermoed dat het wel een rol speelt", zegt Srnec in onderstaande bijdrage over zijn wederwaardigheden de afgelopen jaren. en vreedzame demonstratie van hon- sla'rdduizenden Tsjechoslowaken voor eer vrijheid. Jiri Srnec is ervan over- -QSigd dat al die mensen een wezenlijke jdrage kunnen leveren aan een Europees uis. FOTO: SP RAAG, DECEMBER 1989. r et Zwarte Theater is voor mij el eel speciaal. In 1961 begon ik met i groep. Vanaf het begin traden e vooral op in het buitenland, ien maanden per jaar trekken we hele wereld door, twee maanden er jaar slechts zijn we in Tsjecho- owakije. De voorstellingen daar ïden we voornamelijk in theater aterna Magica. De situatie is na melijk zo dat we na achtentwintig Boven: Het is voorbij, de Tsjechen zijn vrij", staat op een kiosk in Praag gekalkt. Wellicht dat daardoor het Zwarte Theater van Praag eindelijk een eigen onderkomen krijgt. FOTO: AP jaar nog steeds geen eigen theater hebben. Het is mijn persoonlijke- vrees dat dat theater er nooit komt. Aan de andere kant zijn we daar door een van de eerste theaters ge weest die deelneemt aan internatio naal theater. Misschien doordat we altijd reisden, hebben we nooit problemen gehad met de Tsjechische autoriteiten. Ondanks dat we voorstellingen hebben gemaakt waar in. heel duidelijk, kritiek werd geleverd op de situatie in Tsjechoslowakije. Maar niet alleen op die in mijn vaderland, maar op alle dictatoriaal geregeerde lan den, zoals in Chili en Argentinië, waar we ook optraden. De voorstelling 'De Deuren' bijvoorbeeld ging over corrup tie. vrijheid van meningsuiting, machts misbruik. en trok op het Edinburgh Fes tival van 1982 ook de aandacht van de Britse pers, zoals the Daily Telegraph. Die voorstelling, woordloos en in de tra ditionele stijl van de commedia dell'arte, is een goed voorbeeld van het soort the ater dat het Zwarte Theater van Praag brengt. Met maskers van Harlekijn, als symbool van het kwaad, en Pierrot, als symbool van het goede. Aan het eind van de voorstelling dragen de acteurs al lemaal het masker van Pierrot. We hebben onze mening altijd vrij uitge dragen, zonder met dubbele bodems te' werken. Of dat een van de redenen is dat we nog steeds geen eigen theater hebben in Praag is moeilijk te zeggen, maar ik vermoed wel dat het een rol speelt. We hebben vele malen een verzoek inge diend, het is ook meermalen toegezegd, het is zelfs op de televisie geweest. De minister van cultuur heeft toezeggingen gedaan, maar er is nooit iets uitgeko men. Het gevolg is dat van de laatste vier voorstellingen er drie in première zijn gegaan in het buitenland. Ik hoop dat het nu onder invloed van de veran deringen wel lukt een eigen theater te krijgen. Het theater dat wij brengen heeft altijd dezelfde motieven gevolgd: tegen ge weld, voor vrijheid. We hebben nooit problemen gehad in de zin van: dit mag er niet in en dat móet er in. We hadden altijd iemand mee namens de autoritei ten, onze zakelijk leider. Ik heb nooit om hem gevraagd, maar de autoriteiten hebben hem bij ons neergezet. Hij is een goede man, ik heb niets tegen hem. Hij is inmiddels al achttien jaar bij ons ge zelschap. Hij heeft eigenlijk twee gezich ten, aan de ene kant controleert hij, maar aan de andere kant beschermt hij ook. Vanwege onze ideeën heeft het een aantal keren weinig gescheeld of ons the ater had met één pennestreek opgehou den te bestaan. Hij heeft dat weten te voorkomen. Je beweegt je toch, net als alle andere kunstenaars in mijn land, constant op de scheidslijn van wat net wel en niet kan. Artistiek niveau Het schenkt me nog steeds veel voldoe ning dat ik nooit lid van de partij ben geweest, nooit iets heb getekend, en on danks dat al achtentwintig jaar lang op hetzelfde artistieke niveau theater kan bedrijven. Ik hoefde me nooit aan te passen aan de ideologie. Maar ik weet dat als er geen vrienden waren die het Zwarte Theater het hand boven het hoofd hielden, het allang niet meer zou bestaan. Door de jaren heen is de aard van onze voorstellingen heel erg gewijzigd. In de eerste voorstellingen draaide het vooral om de humor, na 1968 werd de toon an ders. Toen ontdekten we ook de 'symbo liek van het object': een mes kun je ge bruiken om brood te snijden, maar ook om iemand mee te vermoorden; een stok is om op te steunen, maar je kunt er ook mee slaan. Elk object krijgt in een andere tijd een andere betekenis. Er zijn objecten die we in het begin za gen als een zegen vóór de mensheid, maar die later tégen de mensheid wer den gebruikt. Vroeger waren we enthou siast over de mogelijkheden die bepaalde dingen boden, nu konden we er achter dat we er de aarde mee vergiftigen. Dat zijn thema's die in onze voorstellingen terug te vinden zijn, en die nu meer dan ooit spelen, zeker in ons land. Ik heb respect voor de studenten, die op 17 november de ontwikkelingen in gang zetten en voor hun eigen integriteit en meningen de straat opgingen. Het was de dag dat Hitier vijftig jaar eerder de universiteiten in ons land sloot. Ik ben er van overtuigd dat het mogelijk is dat deze mensen, maar ook politici, diplo maten en filosofen een programma kun nen ontwerpen dat echte democratie brengt en Europese landen het besef geeft dat Tsjechoslowakije een rol kan spelen bij de vorming van een 'Europees huis'. Ons land heeft een rijke culturele traditie. Het is ook het land waar het idee van een Europees huis het eerst ge boren werd. Het is onze hoop voor de toekomst. JIRI SRNEC Bewerking: Koos van Wees In een troosteloze flat in een van de buitenwijken van Warschau is de redactie gezeten van de krant van Solidariteit, de Gazeta Wyborcza. Temidden van scheurende leidingen en afbladderende wanden maken tachtig journalisten het meestgelezen dagblad van het land. Adjunct hoofdredacteur is Krysztof Sliwinski, een rooms-katholiek intellectueel. In onderstaande bijdrage gaat hij in op de verhouding tussen kerk en vakbond: „We zijn de kerk veel dank verschuldigd en we respecteren haar zeer, maar als vakbond zullen we naar onze eigen verantwoordelij kheid handelen". WARSCHAU, 10 DECEMBER 1989. De Poolse vakbond Solidariteit is in augustus 1980 opgericht door de stakende arbeiders op de scheeps werven van Gdansk. Zij voerden niet alleen onderhandelingen met de autoriteiten, maar zij namen ook, met evenveel enthousiasme, deel aan missen in de open lucht. Over de'hele wereld verschenen hier van beelden in de media, gevolgd door foto's van Lech Walesa met een but ton van de Zwarte Madonna, van tal loze anderen met Solidariteitssymbo- len tijdens kerkceremonies en van So- lidariteitleiders bij de paus, meest re centelijk de huidige premier van Po len, die afkomstig is uit de gelederen van Solidariteit. Zowel onder de aanhangers als onder de leiders van Solidariteit waren ech ter ook vele niet-katholieken en zelfs niet-gelovigen. Dit is niet vreemd ge zien de politieke socialistische traditie van Solidariteit. Alhoewel vaak de so ciale doctrine van de kerk genoemd wordt als uitgangspunt, heeft Solidari teit zichzelf nooit beschouwd als een confessionele vakbond. Gerespecteerd De kerk is in Polen het meest gerespec teerde instituut. Dit spruit voort uit de sociale context van het land; gedurende de afgelopen tweehonderd jaar waren re gering en staat de afspiegeling van bui tenlandse overheersing. De kerk verte genwoordigde de levende traditie van de natie. Dit betekent ook dat de kerk in zeer brede zin 'van de mensen' is: het is niet alleen zo dat de bisschoppen en priesters worden gevolgd door de gelovi gen; op veel punten moeten zij ook aan vaak krachtig geformuleerde eisen van het volk voldoen. Gedurende beproevingen, lijden en te genslag is een ideaalbeeld ontstaan van een patriot die geacht werd een held te zijn, een parallel van de christelijke hei lige die bereid moest zijn een martelaar te zijn voor het volk en de waarden die heilig beschouwd werden. Dit is waarom priester Popielusko, die door de politie vermoord werd nadat de noodtoestand was uitgeroepen, zozeer vereerd wordt als nationale held en als katholieke heilige (alhoewel hij niet offi cieel heilig verklaard is). Elke strijd tegen verzwelgende krachten, elk gevech't voor vrijheid in een welhaast uitzichtloze situatie, vereist een morele geëngageerdheid. Solidariteit heeft een sterke ethische erfenis, maar het is alge meen aanvaard dat deze ethiek gewor teld moet zijn in de universele "waarden die het best bewaard gebleven zijn in de rooms-katholieke kerk. Aangezien moed in een dergelijke situa tie als de grootste verdienste gezien wordt, is lafheid de fundamentele zwak heid. Het is niet toevallig dat Johannes Paulus II in zijn eerste preek als paus pleitte voor moed en dat ook priester Popielusko, kapelaan van Solidariteit in de moeilijkste tijden van de beweging, het onderwerp vaak centraal stelde in zijn preken. Onschatbaar De kerk als instituut was van onschatba re waarde voor Solidariteit toen de vak bond verboden en illegaal was: de kerk zorgde voor politieke gevangenen en hun families en bood onderdak aan tal loze bijeenkomsten van Solidariteit, op die manier de illegale activiteit mogelijk makend. Met de verandering van de situatie is ook de rol van de kerk veranderd. Lech Walesa heeft dit al in vele interviews be nadrukt: we zijn de kerk veel verschul digd, we hebben veel respect voor de kerk, maar als vakbond hebben we nu onze eigen verantwoordelijkheid. Mocht weer het onheil neerdalen over Polen dan zullen wij ons weer tot de kerk wen den en onze priesters en bisschoppen om hulp en bescherming vragen. KRYSZTOF SLIWINSI Vertaling: Marjolijn de Cocq De kerk in Polen heeft de illegale activiteiten van Solidariteit mogelijk gemaakt. Wat echter niet wil zeggen dat kerk en Solidariteit hetzelfde zijn. FOTO: AP

Leidse Courant | 1989 | | pagina 35