Jordaan tussen opstand en gebed Spanje Europese ivoerhaven cocaïne ZATERDAG 16 DECEMBER 1989 PAGINA 29 populaire en zich in hoge kringen bewe gende onaantastbare figuren, die in de streek een gigantisch imperium hebben opgebouwd. De perfecte infrastructuur die daar bestaat, kan natuurlijk ook voor het invoeren van de cocaïne worden ge bruikt, iets wat bovendien veel meer winst oplevert. Enkele Zuidamerikaanse organisaties maken steeds vaker gebruik van de 'Pontevedra-connection'. Vanwege de bijna vlekkeloze organisatie van de cocaïnehandel voert de Spaanse politie een steeds'moeilijker strijd. Want de vangsten die vorig jaar hoger waren dan ooit mogen dan reden tot tevreden heid geven, ze doen tegelijkertijd vrezen, dat de niet opgespoorde geïmporteerde hoeveelheden evenredig zijn gegroeid. En daarmee ook de winsten die worden gemaakt. Heeft het cocaïne-geld een land als Colombia al volledig in handen, in Spanje en veel andere Westeuropese lan den is de vrees voor de toevloed van de zwarte narco-dollars groot. Steeds meer richten de onderzoeken zich op dat fi nanciële aspect van de cocaïnehandel. Via verschillende etappes stijgt de prijs van het poeder tot in totaal zo'n twintig keer de oorspronkelijke, Colombiaanse waarde. In het land van herkomst doet een gram coke met een zuiverheid van 50 tot 70 procent zo'n 15 gulden. Hier in Europa komt het (inmiddels versneden) spul via allerlei tussenhandelaren op straat voor zo'n 230 gulden per gram. Al dat geld, dat onderweg aan de strijkstok blijft hangen, móet natuurlijk ergens blijven. Een deel wordt door de crimine len opnieuw geïnvesteerd in de eigen or ganisatie en volgende miljoenentransac ties. Een ander deel wordt gestoken in de aanschaf van onroerend goed, vooral in de toeristensector. Het grootste part 'vliegt' naar een van de fiscale paradij zen waar de controle op zwart geld niet bestaat. Maar de in Spanje modernste methode is het opkopen van lottoformulieren en loten, waarop forse prijzen zijn gevallen. Via een handlanger bij een bank wordt de drugshandelaar in contact gebracht met de gelukkige prijswinnaar van enke le miljoenen guldens. Die accepteert een nog hoger bedrag aan peseta's en de drugshandelaar, die het 'hete' geld kwijt is, incasseert de legale loterijprijs. De verschillende antidrugsbrigades zijn zich ervan bewust, dat ze zo altijd achter zul len lopen bij dat soort inventieve me thodes van hun misdadige tegenstan ders. EDWIN WINKELS stillen zijn daarom twee eetrondes per dag ingesteld en in het weekeinde drie. Om half drie hebben zusters en vrijwilli gers zo'n veertig kilo aardappelen ge schild en dozen vol spruiten schoonge maakt. Buiten laat een overbuurvrouw Doep uit. Nu kan het nog. Straks komen ze weer. „Mij zie je hier van z'n leven niet op straat tussen half vier en half zes. Ik blijf thuis of loop met angst om. 'Ze klampen je aan, roepen dingen naar je en hangen aan je nek". Ze opent het poortje tot het pleintje naast het flatge bouw waar je bijna van de grond kunt eten. De gemeenschappelijke trap op, be jaarde Doep onder de arm, poezefoto's aan de muur. Binnen wacht moeder. „Vreselijk is het. Ze dealen, spuiten, bre ken in, vernielen auto's, poepen in por tieken en smeren het aan balkons. Vori ge week vond de overbuurman zelfs stront op zijn fietszadel. Nou, ik kan je verzekeren dat dat hopie niet van Doep was". „Het was hier zo mooi en rustig. We hebben gevochten voor een muurtje om ons pleintje met een poortje om de hon den buiten te houden. En twee bankjes. Heb je gezien hoe het erbij ligt? Mooi hè. Ja meid, we vegen en spuiten het re gelmatig schoon. Maar wat gebeurt er nu? W,e hebben al spuiten gevonden op het pleintje en van de zomer lagen er mensen naakt op onze bankjes. Dat kan toch niet in een woonwijk met kinderen? Ik heb niets tegen die nonnen, maar die daklozen en verslaafden, dat kan hier niet. Er zijn toch genoeg kerken en fa brieken in de buitenwijken waar ze naar toe kunnen?". Uiterlijke schijn Aan weerszijden van het klooster zijn bedrijven gevestigd die leven van uiter lijke schijn: 'Toonbeeld', een adviesbu reau in etaleren, poseren en presenteren en een showroom van een groothandel in mode. De dagelijkse trek door de straat van honderd vijftig tot tweehon derd weinig representatief ogende men sen, is een smet op hun zaak. De eigena resse van Toonbeeld, die tot de actie voerders tegen de maaltijdverstrekking behoort, heeft een anonieme dreigbrief ontvangen en weigert sindsdien elk com mentaar. Willem Masar van het mode- bedrijf praat vrijuit. „Wij dachten dat hier een soort bidhuis zou komen en een onderkomen voor nonnen. We hebben dat even aangekeken, maar toen werden we plotseling geconfronteerd met die gratis maaltijd verstrekking. Tussen vier en zes uur kunnen we dus geen klanten ontvangen want die komen nooit meer terug". Samen met een aantal andere bewoners en het opbouwwerk in de wijk heeft Ma- sar een gesprek gehad met de zusters. Of ze niet bereid waren een andere locatie te zoeken. In elk geval voor de maaltijd verstrekking. Overbuurvrouw en actie voerster Roby: „Die zusters mogen blij ven, dat zijn scheetjes. Ik vind het prima wat ze doen, maar niet hier. We zijn lang genoeg tolerant geweest. Nu is het zeer grote schaal, zijn perfect gestructu reerd, wat het onderzoek en de opspo ring zeer moeilijk maakt". In het rapport staan talloze aanbevelingen, vooral om de ambtenaren, die zich met het opspo ren van de handelaren bezig houden, meer vrijheden te geven. In maart vorig jaar trad in dat opzicht al een nieuwe belangrijke wet in werking: een nieuwe 'speciale antidrugsinspectie' mocht de bezittingen van verdachte per sonen controleren op hun herkomst. Zo is het een bekend gegeven, dat een deel van de gigantische winsten die in Spanje met de cocaïnehandel worden gemaakt, verdwijnen in onroerend goed. Talloze appartementencomplexen aan de vele kusten van het land zijn het eigendom van personen, die in verband worden ge bracht met de drugshandel. Maar harde bewijzen heeft de nieuwe inspectie, on danks de voordelige wet, nog nauwelijks kunnen vinden. Een sterk voorbeeld is de situatie in Pontevedra, een streek in de noordwes telijke provincie Galiciè. De grillige kust daar bestaat uit ontelbare baaitjes en in hammen, die al tientallen jaren worden gebruikt voor het binnensmokkelen van sigaretten. Enkele van de grote tabaks mokkelaars zijn, geheel in maffiastijl, betrekkelijk rustig. Maar in de zomer, dan komen er toeristen met busjes, de boot of zelfs met taxi's. Die zusters wor den ontzettend in de maling genomen. Soms komen er kerels volgegeten de deur uit, luid schreeuwend: 'Ik ben be keerd, ik ben bekeerd!'. Die vrouwtjes zijn te lief. Je kunt niet met ze praten. Ze doen alles voor God". Masar: „Wij zijn teleurgesteld in de zus ters. Ze moeten niet alleen voor eigen parochie praten, maar ook eens begrip opbrengen voor de buurt". Punk Maar zusters en bewoners verstaan el kaar niet. Een glimlach van eindeloos geduld en beter weten tekent het gelaat van zuster Lockie als zij de reacties van buurtbewoners hoort. Zij herkent de angst van de buurt maar vindt haar niet terecht. „Twaalf jaar geleden kreeg ik het benauwd als ik punks zag in de tram. Dat haar van ze en die spijkers in hun kleding. Met wilde gebaren heeft een punker me een keer naar een uitlaat ge wezen. De hele wereld is vergif, zei hij. En hij haalde een wonderschone prent uit zijn zak met daarop een sprookjes- tuin. Toen heb ik ze beter leren kennen en gezien dat ze bang waren voor het le ven, dat ze het leven een grote rotzooi vonden. Maar de buurtbewoners doen geen moeite om de mensen die wij dage lijks te eten geven te accepteren. Ze wil len niet eens naar ons luisteren, willen alleen dat we vertrekken omdat we de buurt omlaag zouden halen. Dat is droe vig. Want deze mensen zijn er toch, ook als wij hier weggaan". 'Jezus ontmoeten in de armsten', dat is wat de congregatie van Moeder Theresa nastreeft. Over de gehele wereld staan ongeveer drieduizend zusters in blauw afgebiesde witte habijten klaar voor de aller armsten. Slechts vijf van hen zijn in Nederland geboren. „Er zijn voldoen de roepingen, maar we bidden om meer antwoorden", zegt Lockie bezorgd. Tegen half vier komen de eerste gasten. Omdat de eetzaal niet eerder opengaat dan vier uur, houden zij zich op voor de deur van het klooster en in de portieken van de nieuwbouwflat tegenover de 'Missionaries of Charity'. Voor de deur in een portiek legt een broodmager meis je haar gore jas als een deken over zich heen. Ze eet een chocoladebiscuitje en is nauwelijks aanspreekbaar. Behalve he roïne heeft ze die dag nog niets tot zich genomen. In half Duits, half Nederlands antwoordt ze dat ze bijna dagelijks bij de zusters komt eten en er af en toe ook blijft overnachten. Ze eet aan een tafel waaraan meer drugsverslaafden zitten, daklozen, ouderen, alcoholisten, een aan lager wal geraakte tandarts en mannen aan wie geen armoede zichtbaar is. „Tuurlijk zullen er profiteurs tussen zit ten. Maar die heb je overal. Wij vragen niet naar bankrekeningen of andere be zittingen", zegt overste Rajini in gebro ken Nederlands. Met opgeheven hoofd en drie kinderen in haar kielzog loopt een fiere vrouw binnen. Het gezin woont e gratis maaltijdverstrekking komen dagelijks honderdvijftig tot tweehonderd mensen af. BARCELONA - Het is een schat ting, misschien zelfs aan de voor zichtige kant. Elke dag komt 166 kilo cocaïne Spanje binnen. Markt waarde: 38 miljoen gulden. In heel 1989 zou dus bijna 14 miljard gul den met de handel in het opwek kende Zuidamerikaanse poeder zijn gemoeid. En dat alleen in Spanje. Dié cijfers hanteert de zogeheten 'Trila terale anti-drugsgroep', waarin Spanje, Italië en de Verenigde Staten samenwer ken, op zoek naar de oplossing van een steeds omvangrijker probleem. Gezien de genoemde bedragen is het niet ver wonderlijk dat het opheffen van het bankgeheim een van de prioriteiten in de strijd tegen de drugshandel is. Vorig jaar werd in Spanje 3461 kilo co caïne in beslag genomen, meer dan in alle andere Westeuropese landen samen. Er werden ook 28.000 mensen gearres teerd die bij de drugshandel waren be trokken. Inclusief overigens lieden die h§sj smokkelden en dus geen cocaïne. Onder al die arrestanten bevonden zich twee 'groten' uit de wereld van de soft drugs. Dennis Howard Marks, die onder de naam 'Marco Polo' opereerde en 's werelds grootste handelaar, is inmid dels uitgeleverd aan de VS; zijn collega Jacques-Antoine Cannavagio woonde al acht jaar in een badplaatsje aan de Costa Brava en werd op heterdaad betrapt met liefst 17 ton hasj in zijn bezit. Multina tional Cannavagio liet het spul recht streeks uit Marokko en Libanon op het strand voor zijn huis droppen, zette in heel Europa via benzinestations een gi gantisch netwerk op en exporteerde de hasj vooral naar Groot-Brittannië en Nederland. Maar meer dan over de hasj maakt de Spaanse overheid zich zorgen over de explosieve groei van de cocaïne-import en vooral de installatie van laboratoria, waar originele coke-pasta tot poeder kan worden verwerkt. Bovendien hebben en kele Colombiaanse cocaïnebonzen zich op Spaans grondgebied gevestigd om een uitgebreid netwerk op te zetten ten be hoeve van de beruchte drugskartels in Cali en Medellin. Het openbaar ministerie heeft er deze zomer een omvangrijk en onrustbarend rapport over geschreven, waarin iets van wanhoop en onmacht blijkt. „De organi saties die in deze drugs handelen, op Niet iedereen in de Jordaan wenst de nonnen naar de andere kant van Amsterdam. Deze buurt bewoner is met een bloemetje op weg naar de zusters van Moeder Theresa. in een caravan buiten Amsterdam en heeft tien kilometer gefietst voor een gratis portie aardappelen met ragout en spruiten. Om half zes zijn bijna alle gasten wegr verdwenen. Vrijwilligers vegen de straat schoon, maar er valt weinig schoon te vegen. En vandaag is geen uitzondering, verzekeren vrijwilligers en bevestigt de politie. Adjudant J. Blauwhof van poli tiebureau Raampoort: „Wij houden re gelmatig toezicht. Heroïnespuiten? Naakte mensen? Nooit gezien daar. De overlast bestaat uit een grote groep on aantrekkelijk uitziende mensen die in een kort tijdsbestek door de straat trekt. De criminaliteit in de buurt is het afge lopen jaar niet gestegen. De overlast ligt meer in de emotionele sfeer dan dat er daadwerkelijk wat gebeurt. Maar men sen moeten met elkaar kunnen leven. Ik zie nog liever vandaag dan morgen een oplossing voor de Egelantierstraat. Be woners in de binnenstad hebben hun portie wel gehad. De Jordaan is een zeer gesloten woongebied en er zitten veel opvangcentra. Die zouden meer over de stad verspreid moet worden". Korrel zout Ook opbouwwerker en bemiddelaar Pie- ter van Loon pleit voor een betere sprei ding van opvang- en crisiscentra in Am sterdam. Alleen de Jordaan telt al zeven opvangcentra. De ruim vierhonderd handtekeningen die buurtbewoners heb ben verzameld uit protest tegen de maal tijdverstrekking in de Egelantierstraat neemt hij met een korreltje zout. „De mensen die vijf straten verder wonen zijn bang van junks en raken in paniek over iets wat mogelijk komen gaat. Maar de klachten van directe omwonenden, zo'n zestig gezinnen, over verslaafden die schuilen in portieken, zijn terecht". In een brief aan de gemeente schrijft het opbouwwerk dat het spreiden van de openingstijden van het klooster geen soelaas zal bieden, maar dat er naar een andere locatie gezocht zal moeten wor den. Van Loon denkt daarbij aan het Bolshuis aan de drukke Rozengracht of de leegstaande Noordermarktkerk. De kwestie is inmiddels echter zo beladen, dat middenstanders en bewoners in de omgeving van een eventuele nieuwe plek de zusters niet met open armen zullen ontvangen. Maar de 'kinderen van Maria' voelen vooralsnog niets voor verhuizen. En niets of niemand kan hen verbieden gra tis maaltijden te verstrekken of gebieden te verkassen. „Wij hebben niets met overheden te maken. Wij lessen de dorst van Jezus voor de zielen van de men sen". En de buurtbewoners? „Onlangs is mij door een buurtbewoonster te ver staan gegeven dat er nog wat gebeurt als wij niet sluiten. Ik bid voor haar en als ik ze weer ontmoet, vraag ik of ze mee doet met het kerstspel. Als we haar mee- hebben, hebben we veel bereikt. Het is een invloedrijke dame". MONIQUE VAN DE VEN et water staat de Iwoners van de nsterdamse elantierstraat aan de pen. Dagelijks trekken nderdvijftig tot eehonderd verslaafden daklozen door de aat voor een gratis laltijd bij de zusters n Moeder Theresa. Zij elen zich onveilig en igen de zusters ngend te vertrekken, protten dus' staat er op muur naast de deur schreven. De zusters n ervan overtuigd dat aeen goede zaak dienen ■gaan vooralsnog ^verdroten door met M verstrekken van I jialtijden. Ondertussen Rijgt de spanning in de jJJLrt. Terwijl de zusters Tden voor meer begrip, luspreiden urtbewoners ff|zenden jtestbrieven, —zamelen "Midtekeningen, ffi£irijven brieven naar de ■neente, politie en de schop. „Als dit niet pt, dan is een opstand vermijdelijk", meent geei vrouw uit de •essdantierstraat. ii zij ehe n di i, d t h< vin Dp i W( zeil ;r c oor tie or GOEDHEID KLOOSTERZUSTERS BEZORGT BUURT OVERLAST AMSTERDAM - Een doordrin gende spruitjeslucht, dampende aardappelen en een geurende pan ragout. geef ons heden ons da gelijks brood en vergeef ons onze schuld Met luide stem bidden de zusters van Moeder Theresa het Onze Vader. Een aantal gasten pre velt mee, de handen gèvouwen en de tekst met een schuin oog afle zend van een van de vier reusachti ge borden die in de eetzaal hangen. Een ander deel kijkt zwijgend en stoned voor zich uit. „Kijk naar de goedheid van deze medemensen", smeekt overste Rajini. „Kijk naar de overlast die die mafdaaien ons bezorgen", klagen de buurtbewo ners. Tekenen van de goedheid van de gasten zijn niet zichtbaar, noch van de overlast die zij zouden veroorzaken. Als uitge hongerde wolven vallen de meesten aan. Het is dan vier uur. Terwijl voor de deur van het klooster aan de Amster damse Egelantierstraat een nieuwe groep hongerige mensen wacht, hebben buurt bewoners zichzelf anderhalf uur huisar rest opgelegd. Spelende kinderen zijn naar binnen geroepen, boodschappen vooraf gedaan of uitgesteld. „Wij voelen ons op straat niet meer veilig". De Egelantierstraat is een smalle straat in de Jordaan, die evenwijdig loopt aan de Egelantiersgracht. Aan het eind van de straat leven nieuw- en oudbouw sinds een klein jaar met elkaar in onmin. Daarvoor was er geen vuiltje aan de lucht. In de voormalige 'bewaarschool' van het Koning Willemhuis troffen ouderen elkaar aan de kaart-, koffie- of biljarttafel. Totdat begin dit jaar vijf zus ters van de Orde van Moeder Theresa hun intrek namen in de bewaarschool. Op verzoek van bisschop Bomers zijn zij door de congregatie naar Nederland ge stuurd om de minder bedeelden te hel pen. Vol enthousiasme hebben de zus ters in samenwerking met vrijwilligers een project maaltijdverstrekking opgezet voor mensen die geen geld hebben om eten te kopen. In de eerste weken klop ten er dagelijks zo'n vijftig mensen aan voor een warme hap. Maar al snel groei de de schare uit tot dagelijks honderd vijftig a tweehonderd gasten, terwijl de eetzaal plaats biedt aan maximaal tach tig mensen. Om ieders honger te kunnen

Leidse Courant | 1989 | | pagina 29