„Na het WK wordt over mij een dossiertje aangelegd" p 1 linal le Noordwijkerhoutse bond kweekvijver van bowlingtalent RIJNSBURGS DAMTALENT DICK VAN DIJK: Training Tallin Spares Talent Giechelen £eidóe@ouwnt' ZATERDAG 16 DECEMBER 19 89 PAGINA 2E Onder redactie van Peter van Uitverkoop U kent het wel: handbal. Eén van de din gen die we bij deze sport zo aardig vin den. is de mogelijkheid een speler voor twee minuten naar de zijkant sturen als hij, zelfs voor een handballer, wel hele stoute dingen heeft gedaan. Zijn team mag het dan met z'n vijven proberen. Zo ook verging het de mannen van Olympia in het duel tegen Westlandia. Hoewel, vijfScheids Jos Stigter vond dat ze het in Wassenaar wel erg bont maak ten: nummer twee mocht naar het straf- bankje. Dus met vier man verder. VierNee, direct werden het er drie. Drie dappere mannen uit Wassenaar verweer den zich tegen de boze Westlanders. Drie? De Wassenaarse inbreng was nog iets te groot. Zes seconden voor dat de eerste boosdoener terug mocht komen in het veld, stuurde de man in het zwart nog eens 33% van de veldspelers naar de kant. En dat mag niet. Zelf bij handbal niet. Zodat Stigter ook de andere spelers maar naar de kleedkamers stuurde... Klimrek De levering van niet juist materiaal zorg de ervoor dat de officiële opening van de nieuwe hoofdtribune van Katwijk met en kele maanden uitgesteld moest worden. Jammer voor de voetbalvereniging Kat wijk, die de tribune desalniettemin al wel in gebruik heeft genomen. Van een ge voel van spijt over dat uitstel is bij de jeugd echter niets te merken. Zij immers kregen er een klimrek bij. Ajax Twintig jaar geleden schreef Meindert Leerling, die toen de kost verdiende als journalist bij het voetbalblad Goal: „Noordwijk is het Ajax van het zaterdag voetbal". der Hulst en Paul de Vlieger. Die Leerling is niet voor niets in de poli tiek beland, want een vooruitziende blik kan hem toch niet ontzegd worden. De roodwitte club uit de bloemenbadplaats' vertoont tegenwoordig immers niet alleen qua clubkleuren overeenkomsten met de Amsterdamse eredivisionist. En John Eelman trekt na de wedstrijden al net zo'n vrolijk gezicht als zijn collega Been hakker tegenwoordig pleegt te doen als hij de prestaties van zijn pupillen be schouwt. Wij van Hutspofrjt vragen ons inmiddels af wie aan hel eind van dit seizoen hel ,,PSV van het zaterdagvoetbal" zal blij ken te zijn. Mini's Dl OK - The Bassets 24-48. Nee, dit is geen geintje. Deze uil slagprijkte welde gelijk onlangs, na een treffen tussen bei de rugbyclubs uit de regio, op het bord. Het waren de mini's weliswaar, maar daar heeft The Bassets maling aan. Mi ni's worden vanzelf maxi's, zo zullen ze in Sassenheim denken. Zwerfkinderen Zij die denken dal het voetbal tegenwoor dig alleen op een negatieve manier in het nieuws komt, moeten bij deze teleurge steld worden. Romario de Souza Faria deed tijdens een uitzending van Telebin- go zijn uiterste best het geschonden 'voet- bal'blazoen enigszins op te poetsen. En niet zonder succes, want door zijn PSV- shirl voor de hoogste bieder beschikbaar te stellen, zamelde de Braziliaanse spits duizend gulden in voor de zwerfkinderen. Overigens werd een streekgenoot de ge lukkige eigenaar van het kledingstuk. Te zamen met zijn zoons Roy en Dennis reisde Martin Schouten uit Oude Wete ring onlangs naar Eindhoven af om het shirt in ontvangst te nemen. RIJNSBURG/LEIDEN - De op vallende effecten van de Russische 'perestrojka' staan overal uitgebreid vermeld. Hoe het er werkelijk toe gaat zal het Rijnsburgs damtalent Dick van Dijk met zijn deelname aan de jeugdwereldkampioenschap pen in het Estlandse Tallin aan den lijve kunnen ondervinden. Kansen dicht Van Dijk zich in dit tussen 19 en 29 december te verspelen toernooi niet toe. Deelname op zich is al uniek. In de knusse speelzaal van de Rijnsburg- se Dam Club ontstaat duidelijk enige hi lariteit als de fotograaf een 'actiefoto' van Dick van Dijk komt maken. De streng bewaakte rust wordt verstoord, maar anderzijds reist er ook niet dage lijks een Rijnsburgse jongen tot achter het ijzeren gordijn om daar in Tallin deel te nemen aan de jeugdwereldkampi oenschappen. Ook voor Dick van Dijk blijft de belangstelling enigszins bijzon der. „Ik stond bij de Nederlandse jeugd kampioenschappen steeds bij de beste twee, maar werd door overmoed uitein delijk derde. Oorspronkelijk zouden slechts de nummers één en twee naar Estland mogen afreizen, maar dat zijn, gelukkig voor mij, inmiddels toch drie deelnemers geworden. De Russen zijn overigens voor mij veruit favoriet voor de titel. Ze hebben vijf deelnemers, waaronder Igor Koyfman, die al twee maal eerder wereldkampioen werd". Stilte is een voorwaarde om bij de denk sporten tot goede prestaties te komen. Voor het damspel is concentratie op wat zich op de honderd velden afspeelt een vereiste. „Je kunt merken, dat hij met zijn gedachten bij het WK is. Hij speelt niet zo scherp als we gewend zijn. Maar dat is heel begrijpelijk", meldt Rien Kromhout, de jeugdleider van het Rijns burgse RDC. Toch is het juist Dick van Dijk, die later de beslissende twee pun ten zou binnenhalen in de derby tegen het Leids Dam Genootschap. Het dam talent voert onder het toeziend oog van de strenge Haarlemse arbiter Cor Verdel een overmachtseindspel bekwaam tot winst, daarmee de stand op 12-8 in het voordeel van RDC brengend- „Ik heb via een schooldamtoernooi op de lagere school met deze sport kennis gemaakt. Ik vond het leuk en heb me toen in 1981 bij RDC aangemeld. Met het dammen ging het steeds beter, voor al ook door de kneepjes die ik van Rien Kromhout leerde, en dus schoof ik van het vierde naar het tweede team en vier jaar geleden door naar het eerste team", vertelt de 18-jarige Dick van Dijk be knopt over zijn carrière. „Twee jaar ben ik al clubkampioen, vervolgens die der de plaats bij de NK en nu de uitnodiging voor de WK jeugd. Ik ben best tevreden met wat ik bereikt heb. Maar aan de an dere kant, hoe meer je je met dammen bezig houdt, hoe meer je beseft hoe wei nig je eigenlijk van de mogelijkheden af weet. Dat maakt het wel boeiend." Op de vraag hoe niveau in dammen nu bepaald wordt, zegt de eerstejaars stu dent econometrie aan de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam: „Gewoon door beter te gaan nadenken, steeds opnieuw een plan maken, of dat eventueel van een ander overnemen. Kijk, ik heb het niet van de familie, want daar damt er geen van. Ik heb het zelf uit moeten zoe ken met boeken en kranteartikelen. Daarnaast heb ik wel training met de na tionale jeugdselectie. We komen één maal per maand bij elkaar en nemen dan allerlei openingen, opsluitingen en spelvormen door. We wisselen gegevens uit, spelen partijen na en krijgen ook taktische training, zodat je weet hoe je tegen bepaalde tegenstanders moet spe len. Een Hans Jansen heeft bijvoorbeeld een heel eigen speelstijl, die hem toch veel succes oplevert. Een grote damper- soonlijkheid als Ton Sijbrands staat be kend om zijn kennis van het spel in het centrum, maar persoonlijk prefereer ik toch flankspel. Je zou kunnen zeggen, dat elke dammer wel iets aparts heeft". Trainen op de toekomstige tegenstanders bij de WK wordt voor Dick van Dijk een moeilijke zaak. „Hoe die jongens uit Rusland en Afrika spelen is amper be kend. De Russen zijn wat dat betreft veel en veel verder. Die zijn vaak full time met hun sport bezig, kunnen daar door veel meer oefenen, hebben altijd begeleiding en zelfs privétrainers, die mogelijke tegenstanders analyseren. Na afloop van de WK hebben ze in Rusland zeker een leuk dossiertje over mij sa mengesteld". Op zaterdag 16 december vliegt het Rijnsburgse damtalent naar het Estland se Tallin, zodat in ieder geval de loting niet gemist wordt. „Als voorbereiding spelen we op 17 en 18 december een sneldamtoernooi. Het eigenlijke toernooi begint pas de negentiende. De twintig deelnemers spelen volgens een bepaald systeem tien partijen. Er is maar één rustdag, dus dat is best zwaar. Oudjaars dag ben ik weer terug in Holland en dan kan ik me meteen gaan concentreren op de halve finales van het Nederlands kampioenschap bij de senioren. En na tuurlijk op de competitie, want RDC staat bovenaan in de tweede klasse, we kunnen kampioen worden en promove ren". Een enthousiaste Dick van Dijk vormt met de jeugdige broers Erik en Cor van Dusseldorp de kern van de Rijnsburgse Dam Club, die op haar beurt blij is een ambassadeur in haar gelederen te heb ben, die de damsport verder populair maakt in de regio Leiden. De jeugdspe ler, die de VWO in zes jaar vlot door liep, ziet de exacte vakken en de denk sport dammen elkaar voortreffelijk aan vullen, heeft duidelijk het overzicht en hoopt met zijn Hollandse nuchterheid veel obstakels soepel te kunnen nemen. PETER KLEIN Dammer Dick van Dijk hoopt dat zijn deelname aan de jeugd WK in het Russisch^ Tallin zijn sport in de Leidse regio verder populair maakt. FOTO: ANMtF. VAN HAASTEgU Het succesvolle jeugd-bowlingteam van de bond Noordwijkerhout. Van links naar rechts: leidster Myriam van der Valk, Tessa van der Valk, Edwin van Aarle, Paula van de Burg en trainster Cock Edelaar. FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN NOORDWIJKERHOUT - Het is vandaag een spannende dag voor Tessa van der Valk (15) uit Rijns- burg. Vanmiddag hoort ze defini tief of ze deel mag gaan uitmaken van de nationale kernploeg, die deelneemt aan de Europese kampi oenschappen bowlen in april vol gend jaar. Tessa is lid van bowling- bond Noordwijkerhout. En ze is niet de enige zeer getalenteerde jeugd-bowlster die voor deze bond uitkomt. Teamgenote Paula van de Burg kan er ook wat van. De 16- jarige Noordwijkerhoutse bewees dat onlangs nog eens overduidelijk. Het succesvolle jeugdteam van Noordwijkerhout wordt gecomple teerd door Edwin van Aarle uit Hillegom, een 17-jarige speler die ook voor de afdelingsselectie uit komt. Op 3 december van dit jaar vestigde Paula van de Burg de aandacht van heel bowlend Nederland op zich, door tijdens een toernooi in Amsterdam over drie ga mes (234, 278 en 181) 693 punten bij el kaar te gooien. Slechts één vrouw in Ne derland scoorde ooit hoger. Om precies te zijn één puntje. Het totaal van haar eerste twee games (512 dus) is zelfs een absoluut Nederlands damesrecord. Paula is de bescheidenheid zelve, als ze over deze unieke prestatie praat. „Ach, het ging wel lekker, ja. Ik had goed gege ten en voelde me gewoon prettig. En het leek wel alsof het vanzelf ging. Bevatten kan ik het eigenlijk nog niet zo goed. Als ik 's morgens wakker word, is het het eerste waar ik aan denk. Hoe is het mo gelijk, dat ik dat gedaan heb, gaat er dan door mijn hoofd". Volgens Cock Edelaar, trainster van de jeugd van Noordwijkerhout, geeft Paula hiermee precies aan waarom het draait bij het bowlen. „Concentratie, ontspan nen zijn en je lekker voelen, daar gaat het om. Bij Paula klopte die dag gewoon alles. En dan kan je tot zulke prestaties komen. Het luistert allemaal zo nauw, dat je gewoon optimaal geconcentreerd moet zijn. Wat vooral belangrijk is, is dat je spares kan gooien. Een strike kan iedereen gooien, zeg ik wel eens. Maar een spare scoren op het moment dat er na je eerste worp één of meer pins blij ven staan, da's een ander verhaal. Die derde game van Paula was daarom ei genlijk het knapst. In de eerste twee gooide ze strike na strike. Bij die derde ging het wat minder maar maakte ze er iedere keer spares van. Ontzettend knap", aldus bowlinggoeroe Edelaar. Cock Edelaar, ex-coach van het Neder lands bowlingteam en moeder van de huidige bondscoach en enige fulltime bowlingtrainer van Nederland, Jack Ede laar, steekt veel tijd in de begeleiding van Noordwijkerhoutse bowlingjeugd. Momenteel heeft ze een twintigtal pupil len onder haar hoede. Het zouden er wat haar betreft nog wel wat meer kunnen worden. Myriam van der Valk, moeder van eerder genoemde Tessa, is leidster van de Noordwijkerhoutse jeugd en slijt in die functie ook menig uurtje op de bowlingbaan. Tezamen staan deze twee dames van middelbare leeftijd garant voor de successen die hun bond bij de jongere spelers en speelsters boekt. Drie aspecten bepalen volgens Edelaar en Van der Valk het opmerkelijke pres teren van de Noordwijkerhoutse jeugd: begeleiding, trainingsfaciliteiten en ta lent. Voor het eerste zorgt het damesduo zelf. Bowling Oostdam aan de Kerk straat stelt gratis banen ter beschikking op momenten dat er geen betalende be langstelling voor is. Waarmee voor de bond uit het bollendorp de gelegenheid is geschapen om volop te trainen. Talent tenslotte, is in de personen van onder anderen Tessa, Paula en Edwin ruim schoots aanwezig. Wat dat laatste betreft, heeft Noordwij kerhout trouwens een reputatie hoog te houden. Eerder bracht de inmiddels der tien jaar oude bond veel bowlingtoppers voort. Olga de Bock, Linda Kerkvliet, Jack en Leon Edelaar, Remco Duindam en Edwin Slobbe zijn zomaar wat na men van 'Noordwijkerhouters' die zowel nationaal als internationaal flink" aan de weg timmerden. Vestigde Paula van de Burg door haar monsterscore in de hoofstad de aandacht op zich, Tessa van der Valk doet abso luut niet voor haar teamgenote en vrien din onder. Niet voor niets zit de Rijns burgse in de Oranjeselectie en maakt ze een goede kans tot de kernploeg voor het EK te worden toegelaten. Ze rekent er eigenlijk wel een beetje op, dat ze aan dat kampioenschap, dat van 7 tot en met 14 april in München gehouden wordt, mee mag doen. Als je in de vier 'Bowlster van het jaar-toernooien' die er tot dusver dit seizoen zijn gehouden driemaal wint en eenmaal vierde wordt, dan is dat natuurlijk niet ten onrechte. „Maar er wordt bij de selectie niet alleen naar prestaties gekeken", legt moeder Myriam uit. „Ze kijken ook hoe je er Vt mentaal voor staat. En of je teamgee| hebt en in de groep past". i Dat er bij 'Noordwijkerhouters' Tesspli Paula en Edwin van teamgeest sprake ij staat buiten kijf. De twee meiden zij hartsvriendinnen en giechelen, gehei volgens de gewoonte bij meisjes van di leeftijd, wat af met elkaar. Edwin, d enige man in het gezelschap, vindt h< wel best. „Of ik het niet vervelend vin om altijd maar met die meiden op l moeten trekken? Nee hoor. Het is wi gezellig met die twee". Dankzij tweewekelijkse trainingen vlak voor belangrijke toernooien zeil dagelijks - komt het drietal meer c meer tot opmerkelijke prestaties. Voor op toernooien, want in de competitie er eigenlijk te weinig tegenstand voor Noordwijkerhoutse jeugdbond. Het goede presteren leverde Tessa zoa gezegd een plaats in Oranje op, terwi Edwin voor de afdelingsselectie uitkom Paula heeft bedankt voor de districtss; lectie, omdat ze er de tijd niet vo< heeft. „Ik werk de halve week, zit de re van de tijd op school en wil graag oc nog wat anders doen dan bowlen allee: Ik ben bijvoorbeeld jeugdprinses van Babyfaten geweest, de jeugdafdeling \z de Noordwijkerhoutse carnavalsveren ging. Kijk, wil je topbowlster worde! dan moet je dat soort dingen laten. H is een keuze die je maakt. Ik heb dei 1 gemaakt, Tessa doet het bijvoorbee weer anders". Tessa's moeder beaai dat. „Je kunt geen twee heren diene Wil je de top bereiken, dan moet je all op het bowlen gooien. Tessa doet dal Om niet zonder enige trots te vervolg met: „Zelfs op haar verjaardag ging terwijl het huis vol visite zat, vroeg na bed omdat ze de volgende dag een l langrijk toernooi moest spelen. Gewelc toch". PAUL DE VLIEGI

Leidse Courant | 1989 | | pagina 28