IcidócSouAcmt leerderheid raad achter •egionaal beleid huisvesting STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Voor zonzoekers Meisje aangerand in bosjes bij Flanorpad Vaten gevonden in haventje Zijloever stemmingsplan de Coebel vastgesteld VRIJDAG 15 DECEMBER 1989 PAGINA 11 el Endegeest tijnsburgerweg De gemeente Lei twee ex-kantoorpanden :r 145 en 147) aan de rgerweg aankopen. In de en moet eenTiostel wor- realiseerd voor het psy- ;h ziekenhuis Endegeest, at in een raadsvoorstel >n W. In het hostel kun- aalf patiënten van Ende- vorden gehuisvest. Het uis vindt het belangrijk enten zelfstandiger te la nen. In de begroting is :n miljoen gulden gere- 1 voor dit initiatief. De iie voor volkshuisvesting gisteravond in met het LEIDEN Een 15-jarig meisje is gisteren aangerand en bijna verkracht. Dat gebeurde op het Flanorpad, dat loopt tussen de Wassenaarseweg en de Nachtegaallaan. Het meisje was op weg naar school. Vlak na het passe ren van de manege stopte ze, omdat haar fiets aanliep. Ze werd meteen gegrepen door een man, die haar van de fiets sleurde en meenam in de bosjes. De man duw de haar een hard voorwerp in de rug en beet haar toe mee te werken. Vervolgens trok hij haar jas en kleding stuk. Toen de man het meisje even losliet, gaf ze hem een trap in het onderlichaam en ging ze er meteen vandoor. De politie wil naar aanleiding van de aanran ding in contact komen met mensen die de mogelijke dader in de omgeving hebben gezien. Het gaat om een man van ongeveer 1.85 meter met een lange lichte re genjas en een zwarte muts. Hij spreekt onduidelijk. Man mishandelt zijn vriendin LEIDEN De politie heeft vanmorgen rond zes uur een 26- jarige Leidenaar aan gehouden. De man had kort ervoor in de woning van zijn vriendin aan de Oude Rijn ruzie gehad. Hij had zijn vriendin daarbij geslagen en een deel van de in ventaris aan diggelen geslagen. Hij liep daarbij zelf verwon dingen ook, waarvoor hij zich in het AZL moest laten behande len. Aluminium platen waaien van nieuwbouw LEIDEN/NOORDWIJKERHOUT De storm heeft vannacht rond vijf uur aan het Schutterveld in Leiden voor gevaar gezorgd. Van het in aan bouw zijnde hotel waaiden aluminium bekledings platen op de rijbaan. Rond tien uur 's avonds meende een machinist van een trein nabij De Vink tegen iets aangereden te zijn. Bij onderzoek is toen niets gevonden. Er is waarschijnlijk bouwmateriaal tegen de trein gewaaid. Rond tien over elf gister avond waaide aan de Oranjegracht een raam ka pot. Ruim een uur later waaide aan de 2e Groenes- teeg een schutting om. Drie wilgen zijn gistermiddag omgewaaid aan de Sporkenhout in Noordwijkerhout. Eén van de bo men viel op een auto, die daardoor schade opliep. Een vierde wilg was door de harde wind dusdanig toegetakeld dat hij dreigde om te vallen. De boom is door gemeentewerken omgezaagd. Inbraak in slagerij OEGST- GEEST Dieven heb ben vannacht ingebroken in een slagerij aan de Lange- voort in Oegstgeest. Een raam werd gefor ceerd om bin nen te komen. In het kantoor werd een kluis opengebroken, waarin zich tegen de 1000 gulden be vond. Kerstviering Volkshuis LEIDEN De afdeling stedelijk vol wassenen werk van het Leidse Volks huis houdt donderdag 21 december een kerstmaaltijd voor (oud-)cursisten, (oud-)docenten, medewerkers en be langstellenden. Tijdens de maaltijd is er live-muziek en treden zangers en dansers op. Er is onder meer een Indiase danspresentatie van dans school Abhinaya en een optreden van volksdansgroep Misirlou met live-mu- ziek uit Turkije. De groep Glamor brengt Chileense muziek ten gehore. De bijeenkomst begint om 18.00 uur. De kosten zijn 7,50 per persoon, in clusief maaltijd. Opgeven kan tot 16 december bij het volkshuis aan de Apothekersdijk 33a, tel. 071-149180. Bij de opgave kan worden vermeld of er vervoer moet worden geregeld en of er volgens dieet moet worden gegeten. Meisje breekt sleutelbeen LEIDEN Een twaalfjarige meisje heeft gistermiddag bij een verkeersongeval haar sleutelbeen gebroken. Ze reed rond kwart voor vier op haar fiets over de fietsstrook van de Burggravenlaan in de richting van de Hoge Rijndijk. Ze werd ingehaald door een auto be stuurd door een 50-jarige man uit Koog aan de Zaan. Toen de auto naast haar was, reed het meisje tegen de auto aan. Ze viel en brak daarbij haar sleu telbeen. Verder liep ze inwen dige kneuzingen op. Ze is door de EHD naar het AZL ge bracht. VD WIL ONTWIKKELING AFWACHTEN DEN De eerste wsteen voor een ge- enlijk volkshuisves- ibeleid dat Leiden de regiogemeenten t gaan voeren is ge- Tijdens de commis- Tgadering voor ishuisvesting en itelijke ordening gin- de meeste raadsle- akkoord met de in iber gepresenteerde „Hoofdlijnen Volks huisvesting Regio Lei den". Alleen de VVD nam een afwijkend standpunt in. In de nota staat onder meer dat Leiden, om de woning bouw in de jaren negentig niet vast te laten lopen, nog voor oktober 1990 twee grote nieuwe bouwlocaties aan moet wijzen. Ook moeten Oegstgeest, Leiden, Leider dorp, Voorschoten, Zoeter- woude en Alkemade hun huisvestingsbeleid beter op elkaar gaan afstemmen. Dat er samengewerkt moet wor den om uit de knel te komen op het gebied van volkshuis vesting werd unaniem aange nomen. R. van der Lecq (PvdA) vond dat de woonruimteverdeling in Leiden liberaler moest worden. Het criterium econo mische binding moet mee blijven tellen. Wethouder D. Tesselaar (volkshuisvesting) was dat met haar eens. „Lei den moet water in de wijn doen ten opzichte van andere gemeenten". Tesselaar voor spelde al dat de woonruimte verdeling hét hete hangijzer wordt. „Dat is overal ver schillend, maar we moeten een oplossing vinden", sprak hij optimistisch. J. Laurier van Groen Links vindt dat Leiden zuinig moet zijn op haar groene polders. Hij wil dat er ook gekeken wordt naar de „verdichtings mogelijkheden" bij de rand gemeenten. Waarmee hij be doelt dat niet alleen Leiden in bestaande wijken moet bouwen. Ook wil Laurier het ontwerp-besluit door de ge meenteraad laten bekrachti gen. Dit bleek ook wel nodig want de commissieleden stemden niet unaniem in met de nota. Schrikbeeld L. Driessen (VVD) wilde niet klakkeloos dit ontwerp-be sluit overnemen. Zij wees op het „schrikbeeld dat de pro vincie voor het jaar 2000 in de Randstad één miljoen wo ningen erbij wil hebben ge bouwd. Leiden kan hiervan niet worden losgekoppeld en moet dus niet vooroplopen in Tesselaar: Leiden moet water in de wijn doen. FOTO: WIM VAN NOORT het bouwen van woningen. Als we onze polders snel vol bouwen, lopen we de kans dat de provincie nogmaals eist dat we meer woningen bouwen. We moeten voor het. groen in de eigen regio vech ten", aldus Driessen. Ze vroeg zich ook af waar zij haar handtekening nu eigen lijk voor zette. „In deze nota wordt nergens een bouwloca tie genoemd". Wethouder M. van der Molen Van der Lecq: woonruim teverdeling moet liberaler. FOTO: TEJO RINGERS (ROVM) vond de afwachten de houding die Driessen voorstelde „irreeël. In de nota wordt een woonbehoefte berekend die uitgaat van de praktijk, het is een raming van de woonbehoefte van dit moment. U zegt daar nu al ho tegen". Tesselaar vond ook dat Driessen zich afsloot voor de werkelijkheid. Maar moest toegeven dat hij ook niet wist „hoe het avontuur met de provincie afloopt". AZL krijgt 7 5 mille terug van gemeente LEIDEN Het Acade- misch Ziekenhuis Leiden krijgt 75.000 gulden terug van de gemeente Leiden. Het bedrag is ten onrechte be taald als huur voor een stuk grond in de Leeuwenhoek, dat de gemeente zelf gratis mocht gebruiken van het ministerie van onderwijs. Toen het AZL in '86 aankondigde het terrein te willen gebruiken voor de aanleg van parkeerplaatsen, stelde de gemeente een huur overeenkomst op. Het zieken huis moest 25.000 gulden huur per jaar betalen. Uit een noti tie van de gemeente blijkt dat het AZL eind vorig jaar „sig naleerde dat er iets mis is". Er volgden enige gesprekken en toen bleek dat het standpunt van de gemeente niet in over eenstemming was met de eerder gemaakte afspraken. Aan de gemeenteraad wordt nu voorgesteld de door het AZL betaalde huur terug te betalen. n van gften neemt nds ist televisie n Al vanaf de jaren neemt het lezen van af. Deze neergang is n belangrijk deel door binst van de televisie pakt. Vooral de tijd die p lezen van boeken en en wordt uitgetrokken, sinds de jaren vijftig ende lijn. In vergelij- .et 1955 het jaar .de televisie haar op- \Jyg maar net was begon- s de tijd die nu aan het lt6n boeken en dagbla- rdt besteed ongeveer erd. 7-picludeert prof. dr. T. v Voort in zijn intreere- /"/-evisie en lezen". Hij rede morgen uit aanvaarding van het |_Jn bijzonder hoogleraar udie van kind en me de Leidse universiteit, toel is ingesteld in het ,'an „De Kinderkast" dat uitgaat van de .g Kinderpostzegels Ne- Van der Voort is de iezetter van de leer- Voort stelt dat niet de ten op het gebied van n de jeugd zijn afgeno- jar juist de bereidheid Dit wordt onder Jroorzaakt doordat de lal op zeer jonge leef- yaste plaats bij kinde- 'emt. Een voorsprong oek niet altijd weet in I omdat het kind lezen |n later moment onder rijgt. Van der Voort I dat televisie kijken kan vervangen. Wel ij dat televisie kijken I beide onmisbaar zijn l gunstige ontwikke lde jeugd. Hij pleit er- 1 lezen, dat wil zeggen ur en alleen voor het !en vaste plaats in het f van de basisschool te Het lezen thuis kan aangemoedigd door L Sr te bedenken dat de behalve een aan- ook IJiop heeft", aldus Van De baggerwerkzaamheden bij Zijloever. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Tijdens bag gerwerkzaamheden zijn zes of zeven vaten aange troffen in het haventje naast het voormalige Zit manterrein op Zijloever. Van enkele is het zeker dat ze leeg zijn, van ande re vaten is dat niet duide lijk, aldus A. van den Berg van de gemeentelij ke directie milieu. Hij gaat ervan uit dat in totaal niet meer dan ongeveer vijf tien vaten in het gebied zullen worden gevonden. Bij de ge meente is er steeds rekening mee gehouden dat vaten in het water zouden zijn gedumpt: „Buurtbewoners hebben jaren geleden al gezegd dat ze plon zen hebben gehoord. Die ver halen hebben we wel serieus genomen. In die zin ben ik dan ook niet verbaasd over de vondst. Hoewel geen vaten in de andere twee haventjes ble ken te liggen". Wie de vaten in het water heeft gegooid, durft Van den Berg niet te zeggen: „Dat zou speculatie zijn. Ik weet ook niet of het bewust of onbewust is gebeurd. En of de oorspron kelijke eigenaar wordt achter haald, betwijfel ik. Die kans is niet groot". Erg ongerust is Van den Berg niet over het feit dat de vaten zijn aangetroffen. De geplande woningbouw op Zijloever loopt in elk geval geen vertraging op, verzekert hij. Wel kan het zo zijn dat de kosten erg hoog worden, als blijkt dat de vaten moeilijk naar boven kunnen worden gehaald. Dat gebeurt overigens pas als de verontrei nigde bagger is weggehaald. Ook zorgen de vaten niet voor een ernstiger vervuiling van het gebied, stelt Van den Berg. „We hebben de bagger al vele malen geanalyseerd. Er is niets merkwaardigs aangetrof fen". Als er materiaal uit de vaten is gesijpeld, dan zou dat in het slib en daardoor in de Zijl terecht kunnen komen. Omdat olie-achtige materialen zich echter ook altijd in de bagger vastkleven, zou een ernstiger vervuiling naar vo ren moeten zijn gekomen bij de bemonstering van de bag ger uit het haventje, is de re denering van de ambtenaar. Het haventje wordt uigebag- gerd in het kader van de sane ring van het hele gebied waar woningen worden gebouwd. Toen de gemeente de woning bouwplannen ontwikkelde, werd bodemonderzoek ver richt op het terrein. Dat bleek zwaar verontreinigd te zijn, met name met zware metalen. De sanering werd verdeeld in driq fasen. Momenteel wordt gewerkt aan de derde fase. De baggeraars waren steeds alert op mogelijke vaten. „Enkele weken geleden werd iets ge voeld dat misschien vaten konden zijn. Een duiker van de brandweer heeft toen onder water gekeken en geconsta teerd dat er vaten liggen", al dus Van den Berg. Het bestem- n voor de Leidse lZ(?uwwijk de Coebel esteld. ie gezamenlijke com- 'gadering voor volks- ng en ruimtelijke or- [ingen de raadsleden unaniem akkoord, itwikkelaar Eurowo- legint in maart 1990 bouwrijp maken van Eerder werd het omdat de be- 'an de Haagweg ver laren over het veran- de grondwaterstand nieuwbouw. Grond- te Delft heeft die ing inmiddels onder- dat de gevolgen n. Daar geloofde een ite bewoner niet veel van: „Door de veranderde af watering van de Coebel is er grote kans op het zakken van de woningen. Volgens bereke ningen staan de funderingen van de huizen net onder het grondwater, als dit zo'n drie millimeter zakt staan we droog. Het enige wat we wil len is geen schade". Wethouder D. Tesselaar deel de die zorg deels. „De water huishouding is een heel moei lijk punt. De praktijk heeft ge leerd dat het een hocj,- gelazer geeft als het niet goed is", wist wethouder D. Tesselaar van volkshuisvesting. Hij stelde een werkgroep voor waarin de waterhuishouding nader beke ken zou worden, „want we zit ten hier maar te leken". Ver tegenwoordigers van de ge meente en het Delftse bedrijf moeten hierin deelnemen. De bewoneïs mogen de resultaten met behulp van een derde toetsen. Het geld wat hier voor nodig is, wordt uit een „potje van de Stichting Welzijn ge haald". Tesselaar geeft de werkgroep tot en met januari de tijd om de kwestie uit te zoeken. Bezwaren van de bewoners te gen de verkeersafwikkeling leidden eveneens tot uitstel van het plan. De wijk die vrij wel geheel door water is om geven, krijgt volgens het plan slechts één verkeersontsluiting via de Brandts Buyskade. In middels is voorgesteld om een tweede weg nabij de Sweelinc- klaan te maken. Langzaam verkeer, openbaar vervoer en alarmverkeer kunnen via een brug over de Boshuizerwete- ring de wijk verlaten of bin nenkomen. Voor auto's is de brug niet toegankelijk. Een woordvoerder van de Rembrandt Scholengemeen schap pleitte ervoor de brug toch open te stellen voor alle verkeer, maar kreeg geen ge hoor bij de raadsleden. „Mocht er toch een extra route voor het sluipverkeer ontstaan bij de Rembrandt, dan kan de brug altijd nog open voor alle verkeer. Eerst maar eens af wachten hoe het verkeer zich ontwikkelt", aldus Tesselaar. Een bewoonster vroeg zich af of de boot van het verpleeg huis Zuydtwijck nog onder de brug door kon. Tesselaar stel de haar gerust door de vertel len dat er een beweegbare brug wordt gerealiseerd. Het bestemmingsplan wordt maandag in de gemeenteraad behandeld. Muziek Muziekvereniging Werkman 's Wilskracht heeft nog plaats voor nieuwe leden die zich willen inzetten om het niveau nog verder omhoog te bren gen. Belangstellenden kunnen bellen met 071-224204, 897136 of 210856. Voor leerlingen zijn instrumenten beschikbaar. Kunstmarkt Het Leids Schilder- en Te kengenootschap Ars Aemula Naturae houdt zaterdag en zondag zijn jaarlijkse kunst markt. Veertien kunstenaars uit Leiden en omgeving bie den aquarellen, olieverfschil derijen, tekeningen, foto's papierobjecten en beeldhouw werk aan. Bovendien worden etstechnieken gedemon streerd en portretten gete kend. De kunstmarkt in het Arsgebouw aan de Pieters kerkgracht 9 is beide dagen open van 11.00 tot 16.00 uur. Kaarten Muziekvereniging De Burcht houdt zondag haar jaarlijkse grote kaart- en sjoelmiddag in het eigen gebouw aan de J.C. de Rijpstraat 21, naast de werf van de dienst gemeentewer ken. Iedereen, ook niet-leden van De Burcht, is vanaf 14.00 uur welkom. Deelname kost 2.50 Film In het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steen- straat 1 draait zondagmiddag vanaf 15.00 uur de film Kako Moriguchi. De film gaat over Kako Moriguchi, een van de grootste kunstenaars van Ja pan op het terrein van kimo no-beschilderen. Lezing De Surinaamse schrijfster en activiste Astrid Roemer houdt zondagmiddag een lezing in het kunstcafé van de Leidse Werkgroep Homoseksualiteit (LWH). Zij zal homoseksuali teit in verschillende culturen belichten. De lezing begint om 16.00 uur in het LWH-gebouw aan de Langegracht 65 in Lei den. Indonesië Dia's die zijn gemaakt in In donesië worden zondagmid dag vertoond van 15.00 tot 17.00 uur in buurthuis Corne- lis Joppensz aan de Oppen- heimstraat 6a. De toegang is gratis. Lakenhal In de Lakenhal wordt zondag een concert gegeven door sop raan Sofie van Lier en pianist Jaap Dieleman. Er worden werken ten gehore gebracht van Dowland, Mozart, Debus sy en Lehmann. Het concert begint om 15.00 uur. De La kenhal is gevestigd aan de Oude Singel 28-32. Kerstzang Een grote kerstzangavond wordt zondag gehouden in het Evangelie Centrum de Beth- lehemskerk aan de Lammer markt 57. Aan de sfeervolle bijeenkomst werken de groep Mainstream, het Bethlehems- koor en de Brahmgroep mee. Iedereen is van harte welkom en de toegang is gratis. De bij eenkomst begint om 19.30 uur. Ouderen De Ouderen Aktiviteiten Commissie Stevenshof houdt zondag een gezellige middag voor 55-plussers. Het jeugd koor en 55-pluskoor uit de wijk brengen kerstliederen ten gehore. Ook kan er wor den ingeschreven voor diver se cursussen en het zangkoor. De bijeenkomst in buurthuis Winnie Mandela aan de Trix Terwindtstraat 4 begint om 14.30 uur. Kerstkaarten De Christelijke Muziek- en Showband Concordia houdt morgen de jaarlijkse kaart- en sjoelavond. De kerstspelletjes beginnen om 20.00 uur in het clubgebouw van Concordia, Langegracht 61 in Leiden. Alma Mater Het Alma Materkoor geeft zondag een kerstconcert in de Anthoniuskerk aan de Bos- huizerkade. Het koor wordt versterkt door alt Nine van Strien, organist Richard Bot en enige strijkers van het Toonkunstkoor. Het koor zingt werken van Buxtehude, Holst. Kodaly, Elgar, Diabelli en anderen. De aanvang van het concert is half drie. De toegang is gratis. Tafeltennissen in kerstvakantie LEIDEN De tafeltennisver enigingen Scylla en Docos zijn bezig met de organisatie van het Taptoe-toernooi dat in de kerstvakantie wordt gehou den. Aan de wedstrijden kun nen kinderen uit de groepen 5, 6, 7 en 8 van de basisschool meedoen. Er wordt gespeeld op vrijdag 29 en zaterdag 30 december en op dinsdag 2 en woensdag 3 januari. HISTORICUS KOSMANN KRIJGT PRIJS VOOR MEESTERSCHAP LEIDEN De Maatschappij der Nederlandse Letterkunde te Leiden kent de Prijs voor Meesterschap 1989 toe aan de historicus dr. E. Kossmann. Deze prijs wordt morgen uit gereikt in het Academiege bouw van de Leidse universi teit aan het Rapenburg. De maatschappij vergeeft de prijs om de vijf jaar. De ontvanger krijgt een gouden penning. Kossmann is hoogleraar in de geschiedenis na de middeleeu wen aan de universiteit van Groningen. Hij krijgt de prijs voor zijn gehele wetenschap pelijke oeuvre. De oorsprong van zijn werk ligt ip zijn be langstelling voor de geschiede nis van het ancient régime. En in het bijzonder voor de poli tieke theorieën van dit tijdvak. „Kossmann beoefent een soort historie die weliswaar het meest op ideeëngeschiedenis of intellectuele geschiedenis lijkt, maar het toch niet helemaal is. Daarvoor wordt de politieke geschiedenis in al haar facet ten en ontwikkelingen er te veel door hem bij betrokken. Het is een zeker voor de Nederlandse historische we reld originele benadering van het vak die een sterk per soonlijk stempel draagt", luidt het juryrapport. Kossmann heeft vele opstellen, essays, be sprekingen en grotere werken geschreven. Zijn verhandeling „Politieke theorie in het ze- ventiende-eeuwse Nederland" is het vermelden waard. Het is pionierswerk, dat velen heeft geïnspireerd tot verder onder zoek, aldus de jury. Ook noemt de jury het werk „De Lage Landen 1780-1980. Twee eeu wen Nederland en België" veel meer dan een handboek van de geschiedenis. Deze sportieve zonnebril met verwisselbare oorklemmen wordt van u na het op geven van een nieuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 14 dagen gratis. j Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging) j j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 I Stuur deze bon in ccn open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant. Antwoordnummer 998.2501 VC Den Haag NdAJïïi Stuur als dank de zonnerbril naar Adres: Postcode/plaats: -\»LJ Eeidóe Sou/tont

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11