eidócQowtcmt rwijfels over lubbelfunctie )mroep Rijnland STAD OMGEVING Goed zicht Man met knuppel geslagen Omwonenden van oude Elisabeth maken bijzonder actieplan Man is lastig BROCHURE OVER MOEDERS VAN INCESTSLACHTOFFERS A.ADSLEDEN BEPLEITEN AMSTERDAMS MODEL Gemeente overlegt met BOA over verhuur van Waag Archivaris Leverland geridderd „We moeten geen luchtkastelen bouwen" CeicWSoinatit DONDERDAG 14 DECEMBER 1989 PAGINA 9 amverzorgenden vangen diploma Zeventien herintredende vrou- ivingen vandaag van A. Camper, op- roórdinator van de Provinciale Kruis- ng Zuid Holland, de speld en het di- ran kraamverzorgende. Het diploma gereikt in de aula van de Christelijke gemeenschap Rhijnwijck aan de Tur- n. Na een zestien maanden durend gs- en stagetraject kregen alle cursis- baan aangeboden. De opleiding tot jrzorgende is een project van de ar- eaus Leiden, Den Haag, Zoetermeer Het is opgezet in samenwerking met inciale Kruisvereniging, een drietal ntra en de Stichting Educandum ck. De aanleiding voor het project het structurele tekort aan gediplo- traamverzorgdenden in de provincie, ri 1990 begint een tweede project. LEIDEN Een 42-jarige man heeft gisteren aangifte gedaan van mishandeling. De man had rond tien over half acht 's ochtends op de kruising Nieu we Beestenmarkt/Lammer markt ruzie gekregen over het rijgedrag van een automobilist. Na een scheldpartij zou de au tomobilist een knuppel hebben gepakt, waarmee hij op de man insloeg. Het slachtoffer liep daarbij pijn aan rug en schouder op. LEIDEN Omwonenden van het voormalige Elisabeth-ziekenhuis aan de Hooigracht zijn bezig met het opstellen van een opmerkelijk actieplan. Ze hebben bezwaar tegen de tijdeljke huisvesting van ongeveer 200 stu denten in het pand. Om die reden, en omdat niet duidelijk is wat er in de toekomst met het gebouw gebeurt, hebben de omwonenden een aantal be langhebbenden een voor een uitgenodigd om hun visie te geven over wat er met het gebouw zou moeten gebeuren. Enkele weken geleden werd projectontwikkelaar Erica uitgenodigd om voor de bewonersgroep uit de doeken te doen wat de plannen zijn voor het grote gebouw. Vertegenwoordigers van de Stichting Leidse Studen tenhuisvesting komen begin januari aan de beurt om hun zegje te doen. Ook wethouder D. Tesselaar van volkshuisvesting en een vertegenwoor diger van Rijksdomeinen, de huidige eigenaar van Hooigracht 15, kunnen nog een uitnodiging van de bewoners rond het pand verwachten. Na de vier spreekbeurten zullen de dan goed geïnformeerde bewoners zich be raden over de vorm van protest tegen de manier waarop het pand waar schijnlijk gebruikt gaat worden. LEIDEN Een 35-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats heeft de politie gisteren nogal wat werk bezorgd. Eerst werd hij rond 7.30 uur aangetrof fen in een lift aan de Agaatlaan, waar hij de nacht had doorgebracht. Vervol gens kon hij een uurtje later bij een benzinepomp aan de Dr. Lelylaan een kop koffie en een koek niet betalen. Toen via de politie de familie van de man in Amsterdam, die om zijn opspo ring had gevraagd, werd ingeschakeld leek het goed af te lopen. Dat bleek iets te voorbarig. De familie kwam de man wel afhalen, maar rond half tien gister avond moest de politie andermaal op pad voor de man toen bleek dat hij in een snackbar aan de Seevenhof zijn vertering niet kon betalen en hij zich bovendien verwond bleek te hebben. LEIDEN Het Samenwerkingsverband Tegen Seksueel Geweld Leiden en de FIOM hebben vandaag de brochure „Moeders van seksueel misbruikte kinderen, Methodiek en verslag van een praat- en verwerkingsgroep" uitgereikt aan wethouder H. van Dongen In de brochure wordt gesteld dat er nogal wat ontbreekt aan de hulpverlening op dit gebied. De deelnemers aan de werk groep klaagden over slechte hulpverlening door huisartsen, gezins voogden, RIAGG-medewerkers en psychiaters. Zij wilden onder meer de diagnose „vermoedelijk incest" niet uitspreken. Er is nog weinig bekend over de problemen die moeders van incestslachtof- fers ondervinden. De kennis en methodiekontwikkeling op dit ter rein staan nog in de kinderschoenen. Het doel van de brochure is om de ervaringen en kennis die opgedaan zijn met de verwer kingsgroep vast te leggen en overdraagbaar te maken naar andere therapeuten. Zo kunnen meer moeders van incestslachtoffers op deskundige wijze geholpen worden om dit trauma in hun leven te verwerken, aldus de opstellers. De brochure is voor ƒ7,50 te bestel len bij de stichting Samenwerkingsverband, tel. 071-254892. DEN Binnen de Jse gemeenteraad aat twijfel over de belfunctie die Om- Rijnland heeft als jrammamaker en eerder van de lokale Ier. Rijnland neemt {ens de raadsleden Boot (PvdA) en J. rier (Groen Links) machtspositie in te- pver andere initiatie- voor lokale radio of pisie. I bleek gisteravond tij- leen vergadering van de scommissie voor econo me aangelegenheden, egenwoordigers van oep Rijhland en de malige piraat Freewavé pn daar de gelegenheid jun aanvraag toe te lich- J/oor de representativi- rerklaring die nodig is worden erkend als lo- I omroep. De gemeente maar één zo'n verkla- jaf geven. en Laurier maakten in lie op de toelichtingen Rijnland en Freewave een vergelijking met de Am sterdamse situatie. Daar is de plaatselijke televisiezen der ondergebracht in een aparte stichting SALTO die zendtijd verhuurt aan ande re instellingen. Boot en Lau rier spraken van een verwe venheid tussen programma maker en zenderbeheerder die volgens hen niet gewenst is. „Rijnland is als program mamaker .ook een beslissen de instantie. Daarbij kunnen conflicten ontstaan als ande ren aanspraak maken op zendtijd", aldus Laurier die zei te verwachten dat er in de toekomst problemen zul len ontstaan. Rijnland-voorzitter J. van Leeuwen reageerde daarop door te stellen dat in Leiden niemand zich had opgewor pen voor de oprichting van een beheersstichting. Voor Boot was dat aanleiding te zeggen dat de' gemeente daarvoor ook instellingen en personen kan aanzoeken. Zakkenvullers Bestuurslid J. Leune van Rijnland hekelde het pira- tenverleden van Freewave. Hij wees er op dat Freewave in het verleden illegaal com merciële uitzendingen ver zorgde. Dat leidde tot ver volging. Leune betitelde de initiatiefnemers van Free wave gisteravond om dat verleden als „zakkenvul lers". Dat viel verkeerd bij Boot. Zij verklaarde de avond voor de vergadering gebeld te zijn door een vertegen woordiger van Rijnland die haar nog eens nadrukkelijk had gewezen op het crimine le verleden van Freewave. Ze vond dat een zwaktebod. „Toen ik uiteindelijk vroeg of de betrokkene ook nog iets positiefs had te melden over de eigen organisatie, zei hij: „nou eigenlijk niet" al dus Boot die er aan toevoeg de waardering te hebben voor het werk dat de vrij willigers van Rijnland de af gelopen vijf jaar verzetten. C. de Waard van Freewave hield een pleidooi voor een stadsomroep die 24 uur per dag vooral lichte muziek uit zendt. Dat moet gefinancierd worden door sponsors. Om hen tegemoet te komen heeft Freewave een over eenkomst gesloten met de uitgevers van het culturele blad Oy Oy waarin aandacht aan hen wordt geschonken. Aan hen zou ook „informa tief" zendtijd worden be steed. Van de commissieleden toonde alleen L. Driessen (VVD) al op voorhand be reidheid eventueel met Freewave in zee te willen. Zij suggereerde de mogelijk heid van een proef. Wethouder Th. van der Nat kondigde aan informatie te verschaffen over de Amster damse constructie en de sta tuten van SALTO ter inzage te leggen. In een toelichting verklaar de Van der Nat overigens dat er bij het college van B en W geen plannen bestaan om tot zo'n constructie over te gaan. A. Boot zei desge vraagd niet te verwachten dat zoiets in Leiden gebeurt. „Het is moeilijk om zoiets in een bestaande situatie in te voeren. Rijnland zou zich te recht gepasseerd voelen. Het neemt niet weg dat het me wel aanspreekt. Als we vijf jaar geleden verder in de toekomst hadden kunnen kijken, zouden we er mis schien voor hebben gekozen. nan verkoopt jen bomen Xé Uboomverkoper aan s_]igracht heeft dit jaar tan ingehuurd om zijn len aan de man te Door een kerstbei te het eeuwen- ^Binnetje uit de pool ijs aandacht van het n Ie publiek te trekken. 5 zijn tijdelijke baas cerstman veel bekijks redelijk succesvol in >pen van de bomen: Ju nende weekeinde zal hoeten werken want Jachten we de grote De kerstman gaf de t juist leuk te vinden de jaarlijkse hoop op kerst uit. FOTO: TEJO RINGERS FOTO: TEJO RINGERS Vuurwerk in college rond nieu wjaarskaar t LEIDEN Het ontwerp voor de gemeentelijke kerst- en nieuwjaarskaart heeft voor het nodige vuurwerk gezorgd bin nen het Leidse college van B en W. Tegen de zin van cul tuurwethouder Fred Kuijers is het ontwerp van kunstenares Jacqueline Ravelli afgewezen. Haar idee werd in ambtelijke kring laatdunkend omschre ven als „een soort streepjesco de". „We vonden dat het inge leverde ontwerp gewoon echt niet kon en gezien de korte tijd die we nog hadden, heb ik zelf een ontwerp moeten ma ken", vertelt wethouder Hans de la Mar. Enkele jaren geleden begon de gemeente met de traditie om het ontwerp van een kunste naar te gebruiken voor de kerst- en nieuwjaarskaarten. Ook dit jaar kreeg een kunste naar, uiteraard een vrouw, van de directie cultuur de op dracht om een kerstkaart te ontwerpen. Het uiteindelijk door Ravelli ingeleverde ont werp vond echter geen genade in de ogen van het college. De titel van de kerstwens van Ra velli „Van donker haar licht" is duidelijk vol van kerstsym boliek, dus daar heeft het niet aan gelegen. De argumentatie van het college is dat het niet representatief is voor de ge meente. Daarmee wordt waar schijnlijk bedoeld dat B en W liever een kaart hebben met een afbeelding waarvan duide lijk te zien is wat het voorstelt. Over smaak valt niet te twis ten. Ravelli krijgt gewoon haar geld voor de geleverde prestatie en het ontwerp is binnenkort alsnog te zien in de Lakenhal. Buitenland Toen het college zijn besluit nam, vertoefde cultuurwet houder Kuijers in Berlijn. Toen hij op de hoogte werd ge bracht van het voornemen van zijn collega's Ravelli's ontwerp af te keuren heeft hij nog per fax getracht hen op andere ge dachten te brengen, maar dat was tevergeefs. „Niemand van ons zag dit ontwerp eigenlijk zitten, maar Ravelli kon het niet meer aanpassen omdat ze in Italië zat. En er was nog maar weinig tijd want het de finitieve ontwerp moest drie dagen later naar de drukker", aldus De la Mar. STAD VAM ^Vluchte.LINGE.M^ De co-produktie van Opland en De la Mar inclusief kruisraket. Een simpel doch lumineus idee van De la Mar, wel vaker het licht van het college, zorgde voor een alternatief. Waarom niet het tekeningetje van Op land, gemaakt voor de actie Leiden, Stad van Vluchtelin gen, gebruiken? De la Mar wilde persoonlijk achter de te kentafel plaatsnemen en dit ontwerp, door slechts enkele kleine maar opvallende toe voegingen, in een gepaste nieuwjaarskaart omtoveren. De leden van het college durf den, zeker gezien de tijd, De la Mar deze taak wel toe te ver trouwen. Dus kocht hij een dunschrijver en probeerde zich in de geest van 's lands bekendste politieke tekenaar te verplaatsen. Kruisraket De Groen-Linkse wethouder tekende een fles met zojuist ontpopte kurk en een ietwat groot uitgevallen champagne glas in de handen van het pop petje waarin zich in Oplands versie nog het haring en witte brood bevond. Verder maakte hij wat sterretjes met in het grootste exemplaar de cijfers 1990 met uitroepteken en een vuurpijl. Het college ging in meerderheid met de co-pro- duktie van Opland en De la Mar akkoord. Alleen Kuijers bleef tot het einde pal staan voor de artistieke vrijheid. Ook burgemeester C. Goekoop bleek echter zo zijn bedenkin gen te hebben. Zo'n vuurpijl op de gemeentelijke kerstkaart terwijl de gemeente en de lan delijke overheid juist een ont moedigingsbeleid voeren inza ke vuurwerk. „Je bent een rund als je met vuurwerk stunt", en meer van dit soort teksten. En leek die vuurpijl niet erg op een kruisraket? En dat voor een wethouder van Groen Links in een kern wa pen vrije gemeente, moet Goe koop zich hebben afgevraagd. Niet iedere Leidenaar krijgt* van de gemeente de kerstkaart thuisgestuurd. Daarom is het ontwerp vergroot en zal het vanaf volgende week te zien zijn in de diverse verlichte re clameborden in de stad. De „kruisraket" is gebleven: „Maar speciaal voor Goekoop laat ik kleine stickers maken met duifjes erop. Die kan hij dan over de kruisraket op zijn kaarten heen plakkenaldus de veelbelovende cartoonist De la Mar die eraan toevoegt dat er met hem nog wel een dealtje te maken valt als ra ketten er zo uitzien. LOMAN LEEFMANS LEIDEN De stichting Boy cot Outspan Aktie (BOA) en de gemeente Leiden gaan sa men verder praten over het wel of niet verhuren van De Waag aan BOA voor de ten toonstelling „Kunst tegen Ra cisme". Dat bleek gisteravond tijdens de inspraakavond over deel II van de cultuurnota in De Waag. De gemeente besloot eerder het gebouw aan de Aal markt niet meer te verhuren aan derden. Coördinator Frits Bruins wil niet stellen dat BOA De Waag niet mag ge bruiken voor haar tentoonstel ling. „Daar is het nog te vroeg voor. Eerst maar eens over leg", vond hij. De stichting deed begin de cember met klem een beroep op B en W om De Waag toch beschikbaar te stellen. BOA wil in samenwerking met de Raad van Kerken in maart een expositie houden om het bloedbad van Sharpeville te herdenken. Coördinator F. Bruins sloot eerder die moge lijkheid echter uit omdat de programmering voor 1990 voor De Waag al anderhalve maand vastligt. Hij stelde voor de Hooglandse Kerk als expositie ruimte te gebruiken. Sjaak van de Geijn ging gister avond namens de BOA in op de cultuurnota. Hij stelde dat juist kunst en cultuur bij uit stek muren en vooroordelen afbrèken. „Door van De Waag een exclusieve en ontoeganke lijke instelling te maken zal de positieve functie van cultuur vernietigd worden", zo zei hij. De Hooglandse Kerk vond hij voor BOA ongeschikt door de gebrekkige verwarmingsin stallatie. Woordvoerder Hollebeek ging nog een stap verder in zijn be toog voor de BOA. Hij noemde de uitspraken van de gemeen te „dictatoriale plannen". En vergeleek het beleid van Lei den met dat van de Duitse be zetters. Iets wat het publiek veel te ver ging. Vooral Bruins was hierover erg boos. „Ik ben geschokt door de toon van me neer Hollebeek. Ik ben nota bene oud-medewerker van BOA". LEIDEN B.N. Leverland heeft gistermiddag een koninklijke onderscheiding gekregen. Hij werd benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Burgemeester C. Goekoop speldde Le verland de versierselen op. Dat gebeurde tijdens een afscheids receptie in de burgerzaal van het stadhuis. Leverland nam af scheid als adjunct-archivaris en hoofd van de studiezaal van het Gemeente-archief van Leiden. Leverland gaat met pensioen. Hij kreeg tijdens de receptie het eerste exemplaar van de bundel „Uit Leidse bron geleverd". De bundel bevat bijdragen over de geschiedenis van Leiden en de omgeving en werd speciaal voor het afscheid van Leverland samengesteld. aak cultuurnota it veel ideeën op Geen Cen- voor Beeldende rch (CBK) opzetten, st de kunstuitleen lorgroeien. En in in een vleugel in inhal, komen tot iw en onafhanke- Kum voor moder- Htst. Kunstenaar giste- H opvallende voor al tijdens de in- over de cul- deel II. Zijn idee- en door cultuur- er F. Kuijers ech- men afgedaan met „reëel blij- is een nota die JB wat er wél mo- |B We moeten geen Hielen bouwen". De inspraakavond in De Waag werd redelijk, bezocht. Zowel individuele sprekers als verte genwoordigers van de Droom- fabriek en de Beroepsvereni ging Beeldende Kunstenaars (BBK) lieten merken meege dacht te hebben over de cul tuurnota. A. Boon, directeur van de Stichting Pieterskerk Leiden, miste onder meer hét hergebruik van oude gebou wen in de nota en het onder deel monumentenzorg. „Het onderdeel hergebruik spreekt mij als wethouder reiniging bijzonder aan. Maar de ge meente Leiden voert al een heel duidelijk hergebruik be leid", stelde Kuijers Boon ge- Het oprichten van een eigen theatergezelschap vond Boon een gevaarlijk idee. Het kost vrij veel geld en het zuigt de beste mensen weg bij de be staande verenigingen, zei hij. „Grote produkties kunnen be ter worden gerealiseerd met bestaande gezelschappen, die bij toerbeurt hieraan deelne men". Kuijers benadrukte nog eens dat er alleen gekeken zou worden of het mogelijk was een dergelijk gezelschap op te richten. Het is nog niet opge richt, zei hij. Atelierprobleem Een woordvoerster van de BBK liet weten belang te hechten aan het strikt schei den van de taken van de kun stuitleen en het CBK. Ook gold dit voor museum de La kenhal en de CBK. „Aange zien het nog onduidelijk is of het CBK er komt, is De Waag voorlopig de enige tentoonstel lingsruimte voor moderne kunst. Er moet dan nog wel het een en ander gebeuren aan het 'gebouw om het tot een be tere expositieruimte te ma ken", vond zij. In de nota kwam volgens haar niet naar voren hoe groot het atelierprobleem in Leiden ei genlijk is. Volgens de nota kunnen boven het CBK tien ateliers worden gebouwd. „Nu staan er echter al 41 kunste naars voor een atelier op de wachtlijst. Er is geen sprake van atelierbeleid. Het CBK is nog lang niet in zicht. Boven dien zullen deze ateliers dan wel duur worden". Ze stelde voor oude scholen, oude be drijfspanden en panden die niet meteen gesloopt worden tegen een lage huur vrij te ge ven als atelierruimte. Kuijers vond de ideeën „aanvullend en ondersteunend voor wat wij willen als gemeente". Hij beloofde de suggesties mee te bij de nadere uitwer king van de nota. Popconcerten A. Milberg van De Droomfa- briek aan de Oude Singel ver weet de gemeente een afwach tende houding. Hij miste een goede en goedkope locatie in Leiden om popconcerten en dergelijke te geven. De Stads gehoorzaal vond hij te duur en slecht qua akoestiek. „Een mooi pianoconcert is nu een maal niet hetzelfde als een he avy metal groep". Ook vond hij dat het publiek dat naar popconcerten gaat slecht wordt behandeld en wordt vergeleken met voetbalsup porters. M.J. Grotenhuis, een van de opstellers van de nota, beaamde dit. „We moeten pop als een serieuze kunstuiting beschouwen waar we rekening mee moeten houden". J. Boer van het Kijkhuis zocht in de nota naar het hoofdstuk film. „En wel kunstzinnige film. Wat in de nota staat is bedroevend weinig. Eigenlijk staat er niets in. Dus begin er dan maar meteen mee, u bent nou toch bezig". Hij waar schuwde dat het slecht ging in het alternatieve filmcircuit en dat hij nog wel eens zou aan kloppen bij de gemeente voor subsidie. Iets wat Kuijers een uniek moment noemde. Gro tenhuis reageerde dat er wel degelijk aandacht aan film wordt besteed. Zij stelde voor kunstzinnige films via de ka bel op televisie te laten zien. „De televisie is juist de veroor zaker van de terugval. De tele visie is surrogaat. Redeneer alsjeblieft niet in die richting verder, anders zien we straks ook schilderijen in diavorm op de kabelkrant", waarschuwde Boer. Met deze handige zaklamp ziet u niet alleen goed in het donker, maar u wordt óók goed gezien. In een handomdraai maakt u er een alarmlamp van. Dit handige apparaat voor in huis en in de auto wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. j Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam:Voorl.: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand automatisch betalen f 24,24 kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de (alarm)lamp naar Naam: Adres: Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9