Moskou tornt (nog) niet lan leiding communisten 3nden houdt vast aan rugsturen Yietnamezen S sceptisch over akkoord Midden-Amerika Mijn handen zullen niet meer beven wanneer ik tegenover Pinochet sta" Het alibi Honecker ^JITENLAND SaidóaQowumt WOENSDAG 13 DECEMBER 1989 PAGINA 9 ier jaar cel voor inerikaans „kreng" -....if YORK Leona Helmsley, in de VS, beter als de „hotelkoningin", is gisteren veroor- ,ri"' tot vier jaar gevangenisstraf en een boete i R "biveertien miljoen gulden wegens ontduiking! ide belastingen. Helmsley, die ooit tegen een nanftmeisje zei: „alleen de kleine man betaalt be ogen" smeekte de rechter huilend om ge- "kiri j. Het „kreng" Helmsly (69) werd schuldig inden aan het declareren van een grote hoe- Fiieid privé-aankopen, waaronder bh's, schoe- i;:.o'<jurken, een miljoenen-zwembad en een ste- .'iö ^installatie ter waarde van een kwart miljoen «r ten, als zakelijke onkosten. „Koningin Leona" m, sc^et haar echtgenoot een hotel- en onroerend- °- Tl imperium leidt ter waarde van ongeveer - -miljard gulden, is tegen het vonnis in beroep VS willen nauwere banden met Europa OOST-BERLIJN Het bezoek van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Baker aan het Oostduitse Pots dam is „zonder twijfel" een blijk van steun aan het hervor mingsproces in de DDR. Dat zei gisteren premier Modrow na diens ontmoeting met Baker. De Amerikaanse minister ver klaarde verheugd te zijn over het houden van vrije verkiezin gen, op 6 mei volgend jaar, en zegde economische steun toe. Baker was de eerste hoge VS-functionaris in twintig jaar die een bezoek bracht aan Oost-Duitsland; de minister sprak gisteren ook met enkele kerkelijk leiders. Eerder op de dag hield Baker een toespraak in West-Berlijn waar hij een lans brak voor een grotere rol van de Navo bij de integratie van Europa, alsook pleitte voor een nauwere relatie tussen de VS en de EG. Het Westerse bondgenootschap moet een grotere bijdrage leveren aan de „nieuwe architectuur" in Europa en ook de Amerikaanse De Amerikaanse minister Baker (links) en de Oostduitse premier Mo- r°l binnen de NAVO zal daarbij moeten worden versterkt, aldus drow schudden elkaar in het licht van de camara's langdurig de Baker. In Brussel is inmiddels verheugd gereageerd op de wens hand van Baker de banden tussen de VS en de Gemeenschap aan te FOTO: AP halen. Londen vervolgt oorlogsmisdadigers LONDEN Het Britse lagerhuis heeft gisteren met ruime meerderheid besloten een nieuwe wet te laten formuleren die het mogelijk maakt oorlogsmisdadigers te vervolgen, ook al hebben zij de Britse na tionaliteit aangenomen en zijn de misda den in een ander land gepleegd. Het la gerhuis hield het debat nadat in een overheidsrapport was gesteld dat er vol doende bewijzen voorhanden waren om oorlogsmisdadigers te vervolgen. Bijna alle in Groot-Brittannie gevestigde ver dachten zijn afkomstig uit Letland, Li touwen en de Oekraïne, waar de nazi's zich bij hun massamoorden op tiendui zenden joden lieten assisteren door plaat selijk gerecruteerde doodseskaders. 3KOU Het Congres V olksaf gevaardigden de Sovjetunie heeft •ren een voorstel afge- en de leidende rol van communistische partij Üiscussie te stellen. jemin schaarden zich en- honderden afgevaardig- |n het Congres, dat in to- 2.250 leden telt, achter het stel voor een debat over el 6 van de grondwet, iin het machtsmonopolie de communistische partij slijk is verankerd. Dit erop dat het streven naar ging van de wettelijke status van de partij veld wint. Het voorstel, ingediend door afgevaardigden uit de Balti- sche republieken en leden van de progressieve Interregionale Groep van Afgevaardigden, onder wie mensenrechtenacti vist Andrei Sacharov, werd met 1.139 tegen 839 stemmen verworpen, bij 56 onthoudin gen. De dichter Jevgeni Jev- toesjenko sprak van een „eer volle nederlaag", omdat 87 procent van de afgevaardigden lid is van de partij. Het Congres van Volksafge vaardigden, theoretisch het hoogste politieke orgaan van het land, stemde in met een agenda zoals president Gor- batsjov die wenste. Dat wil zeggen dat de economische problemen op de eerste plaats komen. „Wij hebben drasti sche hervormingen nodig", zei Gorbatsjov. Hij voegde eraan toe dat „meer dan ooit" disci pline en verantwoordelijkheid nodig zijn in de Sovjetunie. De eerste dag van de zitting werd gedeeltelijk rechtstreeks op de televisie uitgezonden. De komende dagen zal slechts in de avonduren een samenvat ting op televisie worden ver toond. Daartoe is besloten om dat de rechtstreekse uitzendin gen van de vorige zitting begin dit jaar tot groot groot verzuim leidden. De afgevaardigden besloten bovendien in een stemming dat geen enkele beelden mogen worden ver toond van debatten over de gevoelige etnische kwesties. Het grootste probleem tijdens de zitting van gisteren was overigens het stemmen, waar voor Philips de apparatuur heeft geleverd. De gedelegeer den waren tot dusver gewend te stemmen bij hand opsteken. Dat was geen probleem, want ze waren het toch altijd met elkaar eens. Nu zagen ze zich opeens geconfronteerd met kleine eigentijdse paneeltjes. Daarop moeten ze, voor ze kunnen stemmen, een per soonlijke registratiekaart in voeren. Omdat men verzuimd had de 2250 gedelegeerden aan de vooravond een schriftelijke instructie over deze nieuwig heid te verstrekken, leverde de procedure in het begin heel wat moeilijkheden op. Te meer waar Philips er niet in geslaagd was om nu al meer dan vierhonderd van die appa raatjes te leveren, zodat tel kens zes personen de electro- nica aan elkaar moesten door geven. Wie is er nou schuldig: de fir ma Philips of onze installa teurs, vroeg voorzitter Gor batsjov zich af. Toen de eerste computerstemmingen mini maal twee minuten duurden, bleek dat wat teveel voor zijn geduld. Bij de eerste stemming over een technische kwestie De stemmachine die de leden van het Sovjetrussische parlement voor zulke problemen stelde. Na het kaartje te hebben ingevoerd moet nog op 'n knop worden gedrukt, alvorens er gestemd kan worden. FOTO: AP vroeg hij om een uitspraak bij de problemen later op de dag handopsteken. opgelost en kunnen de afge- Volgens een woordvoerder vaardigden inmiddels met de van Philips in Eindhoven zijn apparatuur omgaan. yDEN De Britse re- -sthg houdt, alle kritiek bijspijt, vast aan de ge- ingen repatriëring van eertnamese vluchtelingen Hongkong. Volgens mier Thatcher, die zich eren in het Lagerhuis ^-Jfedigde, is die politiek 3Jomen terecht. eerste 52 vluchtelingen en gistermorgen in alle |te op het vliegtuig naar gezet. Zo'n 150 rbewapende politeman- iscorteerden de vrachtwa- jwaarmee de als illegalen louwde Vietnamezen naar vliegveld werden ver- 1. De kritiek barstte daar- os. De Britse oppositie, esty International en het Commissariaat voor de htelingen van de Vere- Naties, die de beslissing karig noemde, trokken fel ther wuifde allle kritiek met het argument dat de 6 kroonkolonie moet wor- beschermd tegen een toe- van vluchtelingen. De ese bevolking heeft naar (zeggen al genoeg geleden r de vluchtelingenstroom Vietnam. Volgens haar is ,ets fout aan om illegale granten naar het huis te- i sturen, „anders dreigt er Rationale chaos", remier verweet de landen ritiek leveren op Londens Sing zelf geen vluchtelin- te accepteren. Thatcher er daarbij op dat 13.000 van de 57.000 Vietnamezen in Hongkong mogen blijven. Die worden als echte politieke vluchtelingen beschouwd, de anderen hebben alleen uit eco nomische overwegingen hun land de rug toegekeerd. Als enige toegemoetkoming zei minister Douglas Hurd van buitenlandse zaken dat de re patriëring tot volgende week zal worden uitgesteld, wan neer het Lagerhuis zich over de zaak buigt. Londen zal bo vendien volgende maand waarnemers naar Vietnam sturen om te controleren of de regering in Hanoi zich aan haar woord houdt en de terug gestuurde vluchtelingen niet lastig valt. Als protest tegen de gedwon gen repatriëring van de Viet namese bootvluchtelingen gaan een aantal Britse popster ren een nieuwe versie opne men van de song „Sailing" van Rod Stewart. Dit zei gita rist en initiatiefnemer Steve Hackett, voormalig lid van de popgroep Genesis, gisteren. Aan de plaat zal medewerking worden verleend door onder meer Brian May van Queen, en de popgroepen Tears for Fears en de Sutherland Bro thers. De Amerikaanse regering heeft gisteren het terugsturen van Vietnamese bootvluchte lingen afgewezen. Woordvoer der Boucher van het ministe rie van buitenlandse zaken'zei dat Groot-Brittannie daarinte- gen door moet gaan met het verlenen van asiel aan alle personen uit Vietnam die daarom vragen. De hekwerken rond de Vietnamese vluchtelingenkampen in Hongkong zijn gisteren weer wat steviger gemaakt. Het is de be odeling dat de meeste bootvluchtelingen naar Vietnam worden teruggestuurd. FOTO: AP RINGTON/SAN SAL- OR Washington heeft [en sceptisch gereageerd It nieuwe vredesplan voor bn-Amerika dat eerder' dag in Costa Rica werd rtekend door de presiden- 'an de vijf Middenameri- >e landen. •teunen het in principe, blijven sceptisch over de fering ervan, zei woord voerder Richard Boucher van het ministerie van buitenland se zaken in Washington. De rebellen van het Nationale Bevrijdingsfront Farabundo Marti (FMLN), die vechten te gen de regering in El Salva dor, reageerden daarentegen „met verontwaardiging. „Het plan druist in tegen de verlan gens van alle democratische en sociale krachten en die van de kerken in het land", zo zei een woordvoerder. Het plan, zoals dit gisteren werd ondertekend, geeft de Salvadoraanse president Al fredo Cristiani alle steun in zijn pogingen het offensief van het linkse verzet in zijn land de kop in te drukken. Daarentegen is het voor de VS vrijwel onmogelijk om hun steun aan de Nicaraguaanse contra-rebellen voort te zetten. Bepaald wordt namelijk dat voor de contra's bestemde gel den moeten worden overge maakt aan de onafhankelijke CIAV-commissie die toeziet op de ontmanteling van het 10.000 man tellende rebellen leger. De commissie werd in augustus in het leven geroepen door de Verenigde Naties en de Organisatie van Ameri kaanse Staten (OAS). AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB DE VALLEI DER VERGETEN WERELD •7 Rob heeft met de vijf wilden een kamp ingericht. Ze 9n op hun tocht wat wild geschoten en de mannen zijn druk met het klaar te maken voor de maaltijd. Maar dan weer- »n opeens twee, drie schoten! En dichtbijl Verschrikt kijken annen op. Dat geluid kennen ze nu wel, maar de blanke to- ir zit nu toch rustig bij hen... Rob is overeind gesprongen, melsl Dat moeten óf blanken óf indianen zijn. Enerzijds is hij verheugd, want uit deze schoten is af te leiden, dat dit gebied bewoond is. Maar anderzijds.... zijn het primitieve indianen, ge wapend met geweren, die hen voor vijanden aanzien, dan wordt het een ongelijke strijd. Rob beduidt de wilden gewoon met hun werk door te gaan. Dan grijpt hij zijn geweer en gaat op verken ning uit. Aandeel VS in NAVO-oefening vermindert WASHINGTON Het Amerikaanse leger zal zijn aandeel in een militaire NAVO-oefening in de Bondsrepubliek Duitsland en België terugbrengen. Dit is het gevolg van be zuinigingen en de wens een „goede gast" in West- Europa te zijn. De 1.200 Amerikaanse tanks, die aanvankelijk zouden wor den ingezet bij de jaarlijkse 'Reforger'-oefeningen, later deze maand, worden niet ge bruikt. Het aantal Amerikaan se soldaten dat voor die oefe ning naar West-Europa zal worden overgevlogen wordt teruggebracht van 17.000 naar 15.400. Het is de tweede keer dit jaar dat er een reductie wordt aan gekondigd in de oefening die sinds 1967 elk jaar wordt ge houden. De huidige politieke veranderingen in Oost-Europa hebben een rol gespeeld, aldus een defensie-woordvoerder. Ook de bezuinigingen in Was hington en de steeds sterker worden klachten van de be volking in West-Europa, met name in de BRD, over lawaai en andere overlast zijn van in vloed geweest op de besluit vorming. Burgerforum doet mee met verkiezingen PRAAG Het Burgerforum gaat kandidaten stellen bij de komende vrije verkiezingen in Tsjechoslowakije, die vermoe delijk in juni of juli gehouden gaan worden. „Burgerforum zal aan de ver kiezingen meedoen als een coalitie van democratische krachten", aldus Lubos Do- brovsky, de nieuwe woord voerder van de oppositiegroe pering. Hij zei ook dat het Fo rum een politiek programma gaat opstellen. Volgens Dobrovsky is Burger- forum zo snel gegroeid dat het tot nu toe gevoerde hap snap- beleid niet meer voldoet en dat er nodig een semi-profes- sionele organisatie moet wor den opgezet. De beweging be schikt op dit moment over niet meer dan 372.000 Tsjechoslo- waakse kronen en 1.640 West- duitse marken (in totaal onge veer 80.000 gulden). Hiermee kan de organisatie slechts een maand vooruit. Burgerforum sprak zich giste ren uit tegen het door de com munisten gelanceerde idee om rechtstreekse verkiezingen te houden voor een opvolger van president Gustav Husak. Vol gens de oppositiebeweging kosten deze verkiezingen te veel tijd en zijn ze „niet gun stig voor de politieke stabili teit" van het land. Het Burger- forum heeft Vaclav Havel kandidaat gesteld voor de post die Husak zondag opgaf. De Slowaakse Nationale Raad, het parlement van de Slo waakse republiek, heeft giste ren het parlement verzocht om Alexander Dubcek als kandidaat voor het president schap te aanvaarden. Het Tsjechoslowaakse parle ment heeft gisteren een rap port goedgekeurd waarin een onderzoekscommissie Milos Jakes en Miroslav Stepan poli tiek verantwoordelijk stelde voor het politiegeweld tegen betogende studenten op 17 no vember. Het parlement ging akkoord met de aanbeveling om Jakes, leider van de Tsjechoslo waakse partij tot 24 november, en Stepan, partijleider in Praag, hun parlementaire on schendbaarheid te ontnemen. Beiden hebben herhaaldelijk ontkend verantwoordelijk te zijn voor het politiegeweld. Stepan trad een dag na Jakes uit het politburo en beiden werden later uit de partij ge gooid wegens „grove politieke fouten". TOEKOMSTIGE PRESIDENT CHILI: w (Van onze verslaggever Eric Vrijsen) SANTIAGO De toe komstige democratische president van Chili, Patri cio Aylwin, overweegt een 'generaal pardon' voor de militairen die de mensenrechten hebben geschonden. Maar eerst moet er een gerechtelijk onderzoek komen, waarbij ,,de waarheid wordt opge helderd en de verant woordelijken worden aan gewezen". In een gesprek met buiten landse journalisten, in Santia go, zei Aylwin gisteren: „We hebben de morele plicht op te helderen wat er gebeurd is tij dens de lange nacht van de dictatuur. Dat is belangrijker dan het bestraffen van de schuldigen. Uiteindelijk zal er een uur van vergiffenis zijn". Met de steun van linkse partij en, stevent de christen-demo craat Aylwin af op de over winning bij de presidentsver kiezingen van morgen. Zijn verkiezingscampagne heeft vijf maanden geduurd. Aylwin heeft meer dan vijfhonderd geëmotioneerde toespraken gehouden. Maar de 71-jarige politicus blijft vriendelijk la chen en ziet er nog opmerke lijk fit uit. Weldra zal hij voor de taak staan de Chileense dictatuur om te vormen tot een demo cratie. Geen gemakkelijke op dracht, want de militairen zul len hun macht niet zomaar af staan. Zij beroepen zich op de onder militair beheer opgestel de grondwet, waarin tot nu toe slechts geringe veranderingen zijn aangebracht. „Mijn handen zullen niet meer beven wanneer ik me tegen over generaal Pinochet moet opstellen. Het zou beter zijn dat Pinochet aftreedt als eerste man van het leger. Maar ik zal hem daartoe niet dwingen. Ik erken zijn grondwettelijke recht om bevelhebber van de landmacht te blijven. Maar hij zal moeten aanvaarden dat het de president is die het uitein delijke bevel voert over de strijdkrachten". Het leger heeft een amnestie wet uitgevaardigd op grond waarvan het praktisch onmo gelijk is de militairen te ver volgen die de mensenrechten hebben geschonden. Aylwin zegt te zullen gaan zoeken naar mogelijkheden om te achterhalen wie verantwoor delijk zijn voor het schenden van de mensenrechten. De slachtoffers verdienen genoeg doening, maar een volledig herstel zal onmogelijk zijn. Dit is een zaak van gerechtigheid en voorzichtigheid", aldus de presidentskandidaat. Aylwin gelooft niet dat zijn re gering geplaagd zal worden door militaire opstanden, zoals de gekozen presidenten van Argentinië en de Filippijnen bij herhaling is overkomen. Maar hij beaamt dat de kwes tie van de mensenrechten kan leiden tot ernstige conflicten met het leger. Aylwin ver wacht een vreedzame over gang naar de democratie: „Ge neraal Pinochet ziet zichzelf nu als iemand die het land de democratie heeft teruggege ven. Ik verwacht dat de mili tairen de uitslag van de ver kiezingen zullen respecteren". In de campagne heeft Aylwin voordurend herinnerd aan het armoedige bestaan van de honderdduizenden bewoners van de krottenwijken, van de landloze boeren en de slecht betaalde werknemers in de mijnen en fabrieken. Maar te gelijk heeft hij gewaarschuwd voor te hoge verwachtingen. Op de vraag wat zijn eerste economische maatregel zal zijn, zegt hij: „Ik wil de mini mum-lonen verbeteren, maar per wanneer kan ik nu niet zeggen. Een belangrijk risico voor de democratische ontwik keling is de explosie van ver wachtingen die nu wordt los gemaakt in het volk. Ik hoop dat alle Chilenen begrijpen dat wij niet op korte termijn alle sociale problemen kunnen op lossen. Laat ons bewijzen dat democratie ook in arme lan den levenskansen heeft". (vervolg van de voorpagina) OOST-BERLIJN De slechterik zelf is al een paar maanden uit beeld, maar zijn geest waart nog rond. Erich Honecker, de naam is een vloekwoord in de hervormde DDR. Een bandiet, zeggen de Oost duitsers nu. En zelfs meer dan dat. Een volksverlakker, een duivel, een psychopaat, een bastaard. Veel van Ho- neckers handlangers zijn ook aan de schandpaal genageld. De Stophs, de Hagers, Miel- kes en Mittags. En nu ook de Krenzen. Maar hoeveel zijn er over, die ontelbare keren 'ja en amen' hebben gezegd en nu plotseling 'boe en bah' roepen. 'Wendehalse' oftewel 'draaikonten' worden ze ge noemd. Zo spuugde Scha- bowski, tot voor kort politbu- rolid, in een paar uur tijd wel honderd keer op de chef die hij ooit bewierookte. Oud-spionnenbaas Wolf sloofde zich uit voor de over al verfoeide Stasi, en werpt zich nu op als een democra tisch socialist. En Gerlach, de waarnemend president. Tien jaar terug schreef hij in een boek meer macht toe aan het volk. De bundel werd naar zijn zeggen verboden. De manuscripten heeft tot nu toe geen mens gezien en dat rechtvaardigt op zijn minst enige twijfel. Hoeveel Oostduitsers geven niet de schuld aan Honecker, hoewel ze zelf wel erg secuur in de maat meemarcheerden. Het is gemakkelijk wijzen naar 's lands bruut, hij is een dankbaar alibi. Maar tijdens een betoging noemde een jonge spreker het alibi Ho necker niet waterdicht. „Er zou geen regent geweest zijn, als wij geen knechtenrol hadden vervuld". Toen werd het even stil. (ADVERTENTIE) Goud- of zilverkleurige broche van Vendome. Opgesierd met stras stenen De normale prtis is Maar, met de kerstdagen in aan tocht. is de prijs slechts 69.- Bi| i Vendome-stand in de Biienkorf ELKE DAG EEN ANDERE BIJENKORF. de Bijenkorf

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9