Geheimhouding verdrag is in beginsel onjuist Scholier (15) ontwerpt computer leesprogramma voor gehandicapten mer twist met Den Haag ;r plein voor Kamer Tweede Kamer wil langer bevallingsverlof Groen Links wil spoeddebat asielzoekers Hulp Westen bereikt gehandicapte kinderen in Derde Wereld niet Lubbers: Poolse westgrens staat niet ter discussie INENLAND CcidócSouocmt WOENSDAG 13 DECEMBER 1989 PAGINA 5 (Van onze parlementaire redactie) IAAG De Tweede Kamer en de gemeente Den Haag !t niet eens over de inrichting van het plein voor de douw van het parlement. r op het plein nu wel of geen vijver met fontein ko- Oe gemeente vindt van wel, de Kamer vindt van niet. is kamervoorzitter Deetman ligt het voor de hand dat fcingelplein straks de plaats wordt voor protestdemon- i. Niemand zal meer willen demonstreren op het Bin- j, als de kamerleden daar niet meer vergaderen, ver- Deetman. „Maar op het plein zoals de gemeente zich Drstelt, met die fontein, zou demonstreren veel te ge- j zijn", aldus de kamervoorzitter. Hij kondigde aan dat imissie die de nieuwbouw begeleidt dit standpunt zal ?ngen aan B W van Den Haag. Maandag werd het punt van het nieuwe complex bereikt. In 1992 moet i voltooid. Rijn breekt laagte-record DEN HAAG De Rijn heeft de laag ste waterstand bereikt die ooit is geme ten. Rijkswaterstaat registreerde maandag bij Lobith een waterstand van NAP plus 743, vier centimeter la ger dan het record van november 1985. De extreem lage waterstand wordt veroorzaakt door het uitblijven van neerslag in het stroomgebied van de Rijn. Op grond van de weersverwach ting voor de komende dagen verwacht Rijkswatertaat vanaf vandaag een langzame stijging van het Rijnwater peil. De scheepvaart ondervindt nogal wat hinder van de lage waterstand doordat de vaargeul steeds smaller en ondieper is geworden. Tegelijkertijd is het op de rivieren veel drukker dan normaal omdat er een geringere diep gang mogelijk is. Veel schade NS door graffiti UTRECHT Graffiti-fanatici hebben de Nederlandse Spoor wegen het afgelopen jaar circa 2,25 miljoen gulden schade be rokkend. De 'versieringen' worden zo aangebracht dat herstel vrijwel onmogelijk is, waardoor delen van treinen en ruiten moeten worden vervan gen. De spoorwegpolitie heeft tot nu toe de daders van 33 van de 79 vernielde treinstel len kunnen achterhalen, maar het einde van de ellende is nog niet in zicht. De NS resteert een aanzienlijke schadepost, die slechts voor een zeer klein deel te verhalen is. Gijzelnemer kolonel mag worden uitgeleverd ARNHEM De 34-jarige Westduitser, die op 22 juni de Apeldoornse kolonel Van de Kieft gijzelde, mag worden uitgeleverd aan de Bondsrepubliek. Dit heeft de Arnhemse rechtbank gisteren bepaald. De Bondsre publiek heeft om uitlevering gevraagd, omdat de man daar wordt verdacht van de moord op een advocaat in mei. Tegen uit levering had de advocaat van de gijzelne mer bezwaar gemaakt. Volgens hem moest het verzoek niet ontvankelijk worden ver klaard. De rechtbank is het hier niet mee eens en stelt in zijn vonnis dat uitlevering op grond van Europese verdragen en een uitleveringsverdrag met de Bondsrepu bliek is toegestaan. Alvorens de man wordt uitgeleverd zal hij waarschijnlijk in Neder land terecht staan voor de gijzeling. Andere bijsluiter Haarlemmerolie UTRECHT De bijsluiter bij het eeuwenoude huismiddel „Oprechte Haarlemmerolie" wordt aangepast. Nu de overheid het middel onder de Warenwet heeft gebracht omdat ze het geen geneesmiddel vindt, zal de tekst moeten worden gewijzigd. Die bijsluiter vermeldt al eeuwen dat Haarlemmerolie helpt tegen nier- en galkwalen en urineweginfecties. Dat de olie officieel geen geneesmiddel is, zal in de verkoop niet zijn te merken, verwacht directeur en erfgenaam R. van Dobben van de Haarlemse fa briek. Klaas Tilly vond het middel in 1696 uit. Het geheime recept ging over van generatie op generatie en ook nu nog is het een familiebedrijf. Er wer ken in drukke tijden tien mensen. De olie begon in de vorm van een drankje en werd al snel verkocht in flesjes die waren afgesloten met een varkensblaasje. Tegenwoordig gaat de- produktie machinaal. De olie wordt in drogisterijen en apotheken verkocht in druppels, zetpillen, zalf en capsules. Die zijn nu uit het Ge- neesmiddelenregister teruggetrok ken. „Er zijn mensen die de moderne ge neesmiddelen maar vergif vinden en terugvallen op de oude middeltjes. Dat zijn onze kopers", zegt Van Dob ben. Per jaar verwerkt de Haarlemse fabriek ongeveer drieduizend kilo van de olie. Geneesmiddel of niet, het is nog steeds een huismiddel dat „in geen enkel huishouden mag ont breken", verwijst Van Dobben naar de al jaren gebruikte slogan. tis morfine trijd de wet 1RDAM CDA-ka- A. Lansink, woord- gezondheidszorg, is te- plannen van de ge- Amsterdam om in- :e morfine gratis te eken. Volgens Lansink •erstrekken van morfi- ,quasi-geneesmiddel in ,et de wet". ïsterdamse wethouder dekamp (gezondheids- aat niet onwelwillend er het gratis verstrek- n opiaten. Bij de pre- van de resultaten van eriment van de GG en akte ze daarbij wel de ening dat van geval tot keken moet worden of ische en sociale gron- ïwezig zijn om dit te Ie afgelopen vier jaar 7 verslaafden mee aan srzoek in de hoofdstad, lerzoekers constateer- verbetering van de li- jke en geestelijke toe- in extreem porblemati- iggebruikers. Hun „po- gbruik" (het gebruik srdere drugs) is welis- iet gestopt, maar het inder of minder pro- ch. In Amsterdam be- i groep van 200 a 300 den die in aanmerking kunnen komen voor ïrstrekking. centa alleen uiken met ;emmmg vrouw" IAA.G Als placenta's [gebruikt voor farma- e of cosmetische doel- moeten de betrokken i daarover zijn inge- bezwaar hebben kun- :en. Dat afstand is ge- het „lichaamsmateri- pas worden aangeno- de bestemming voluit betrokken vrouw be- Staatssecretaris Si- olksgezondheid) heeft ;ren geantwoord op ran de PvdA-kamerle- !i Otterloo en Haas ver het verkopen van s aan de cosmetische laceutische industrie, aalt daarmee het ant- in oud-staatssecretaris Reijden in 1984 op ke vragen. ste vrouw Nederland leden IVOUDE De oudste in Nederland, I. Hof- uit Wijnjewoude in is maandag op 108- iftijd overleden. Me- ofstra-Booi is slechts en „recordhoudster" Zij mocht zich Neder- dste noemen sinds 2 j, bij het overlijden nderika Modderaar Groningen. Mevrouw Jansma-Boskma uit dsterwal (gemeente eradeel), eveneens in is nu de oudste ke inwoner in ons is op 3 februari 1882 tn is dus 107. De oud ier van Nederland is gië geboren Jean Mi- 'skens uit Dordrecht, jaar oud. STAATSSECRETARIS DANKERT: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatsse cretaris Dankert van Eu ropese zaken is het eens met de Tweede Kamer dat de strikte geheimhou ding rond het aanvullend Verdrag van Schengen in beginsel eigenlijk onjuist is. „We hebben het er in het ka binet al in kleine kring over gehad dat het zo niet kan", zei Dankert gisteren in een over leg met de betrokken kamer commissie. De bewindsman beloofde naar andere oplossin gen te zullen zoeken. Hij wees er op dat er de komende jaren nog meer van dit soort verdra gen gesloten moet worden, met het oog op het wegvallen van alle binnengrenzen van de Europese Gemeenschap in 1992. „Ik hoop dat men er in de andere lidstaten ook zo over gaat denken. Anders vrees ik dat het proces van het vrij-personenverkeer, gezien de grote gevoeligheid en het wantrouwen, stuk gaat lopen". Dankert had 's morgens nog een poging gedaan de tekst openbaar te maken, maar de Staatssecretaris Dankert. foto: dijkstra twee grote Schengen-landen, Frankrijk en West-Duitsland, hadden daar onoverkomelijke bezwaren tegen. Bankgeheim Na Nederland liet gisteren ook België weten dat de door Lu xemburg geëiste verwijdering van een artikel over opsporing van belasingfraude onaan vaardbaar is. Daardoor is het vrijwel zeker dat de onderte kening van het Verdrag aan staande vrijdag niet door kan gaan. Dankert heeft de moed overigens nog niet helemaal opgegeven. „We zijn nog aan het proberen een aantal ver anderingen aan te brengen in de teksten". Het Groothertogdom is vol gens Dankert steeds verder te ruggekrabbeld op het punt van de aanpak van de fraude. „We willen deze zaak hard spelen, desnoods tot het bittere eind", aldus de staatssecretaris. „We hebben hierover in no vember ook al een buitenge woon venijnige discussie met de Luxemburgse regering ge had". Het kleinste Schengen-land heeft vanwege zijn strenge bankgeheim kantoren van alle belangrijke Europese banken binnen zijn grenzen en vreest dat zijn lucratieve banksector zal worden uitgehold, als het met de andere landen infor matie moet uitwisselen over grensoverschrijdende belas tingfraudeurs. „Luxemburg wil niets in zijn opstelling wij zigen", zo reageerde regerings woordvoerder Roth op de ver klaring van Lubbers. Asielzoekers VVD-woord voerder Weisglas noemde het merkwaardig dat het 'Luxemburgse' probleem voor premier Lubbers aanlei ding is geweest om in het openbaar te verklaren dat Ne derland misschien niet zal te kenen. „Naar de bezwaren van PvdA en CDA wordt kenne lijk niet geluisterd". Weisglas doelde erop dat Dankert niets wilde zeggen over de protesten van de beide regeringsfracties tegen de artikelen in het ver drag over de behandeling van asielzoekers. De PvdA'er Van Traa sloot zich aan bij die kritiek. „Zijn we nu niet een beetje bezig ons via een ander land een uitweg te creëren uit een moeilijke si tuatie? Ik heb alle begrip voor die houding van de regering, maar ik denk toch dat alleen openheid ons in deze zaak ver der zal brengen". Staatssecretaris Kosto (justitie) trachtte de kritiek te ontzenu wen, dat het verdrag zal lei den tot een (nog) minder ruimhartig vreemdelingenbe leid. Kosto zei dat het verdrag niets afdoet aan het geldende Vluchtelingenverdrag. En een uitgeprocedeerde asielzoeker komt niet in het SIS (Schen gen Informatie Systeem), het nieuwe computerbestand dat de vijf landen gezamenlijk zul len opzetten. DEN HAAG In de Tweede Kamer is onrust ontstaan over het voornemen van staatsse cretaris Ter Veld van sociale zaken om het zwangerschapp en bevallingsverlof met slechts twee weken uit te breiden. Een kamermeerderheid, inclu sief de regeringsfracties CDA vier weken moet worden ver lengd. Op dit moment heeft een werkende vrouw recht op zes weken zwangerschapsver lof en eveneens zes weken be vallingsverlof. In vergelijking met de andere EG-lidstaten is het wettelijke verlof rond de bevalling in Nederland uiter mate kort. Ook als het verlof ,vindt dat de huidige met twee weken wordt uitge- verlofregeling met ten minste breid behoort Nederland nog tot de landen met de kortste verlofduur. De Tweede Kamer debatteert deze week over het wetsvoorstel. Het wetsvoorstel voorziet eveneens in de mogelijkheid om het verlof flexibel voor en na de bevalling op te nemen. De regeringsfracties vinden echter dat het verlof ten min ste vier weken vóór de beval ling moet ingaan. Men baseert zich op onderzoeken waaruit blijkt dat de gemiddelde her stelperiode van werkneem sters na een bevalling tussen de acht en twaalf weken ligt. Dit betekent in de huidige praktijk dat veel vrouwen lan ger dan de wettelijk toegestane twaalf weken een beroep op de Ziektewet doen. Asielzoekers wachten bij de kantoorruimte van de marechaussee in een transitruimte op Schiphol. foto: anp DEN HAAG Het Tweede- In het bijzonder wil Van Es Vluchtelingenwerk Nederland Kamerlid Van Es (Groen weten wat Kosto denkt te noemt de situatie in het op- Links) wil nog deze week een doen aan de problemen met vangcentrum onhoudbaar. De spoeddebat waarin zij staatsse- asielzoekers op Schiphol-Oost. veertig plaatsen in het cen- cretaris Kosto van justitie wil Daar zijn circa 25 asielzoekers trum zijn bezet. In de transi- ondervragen over diens asiel- Afrikanen en Libanezen truimte worden nog zeker zes- beleid. in hongerstaking gegaan, tig asielzoekers vastgehouden. Politie krijgt technologiecentrum DEN HAAG De politie krijgt een eigen technologie centrum. „We denken aan een centrale organisatie om de au tomatisering bij de politie te ondersteunen", aldus minister Hirsch Ballin van justitie gis teravond in NCRV's Hier en Nu-TV.. Volgens de bewinds man zal de organisatie een goede plaats krijgen in het nieuwe politiebestel. De be windsman reageerde op het eindrapport van de Stuurgroep Automatisering en Verbindin gen Politie. Daarin wordt on der meer gebrek aan visie ge constateerd bij de automatise ring. Mede daardoor mislukten sommige projecten in het ver leden geheel of voldeden niet aan de gestelde verwachtin gen. ZWOLLE Jan Willem de Wit, scholier aan de Zwolse mts, is trots op zijn werkstuk. De bescheidenheid waarmee hij z'n vinding laat zien, kan dat niet helemaal verhullen. Hij bedacht vier spelletjes, waarmee verstandelijk gehan dicapten simpele woordspelle tjes kunnen oplossen. Het com- De verstandelijk gehandicapte Karlien, het zusje van Jan Willem de Wit. is blij met de uitvinding van haar broertje. foto: anp puterprogramma werd op maat gemaakt voor zijn mon- goloïde zusje Karlien (9). „Zij kan er heel aardig mee wer ken", aldus Jan Willem. On langs zond hij zijn computer- leesprogramma in naar de lan delijke Micro Masters-beurs in Emmen, waar 150 jonge inzen ders zelfgemaakte program ma's lieten zien aan een kriti sche jury. Jan Willem viel bui ten de prijzen. Maar toch heeft zijn vinding grote rpogelijkhe- den. De programmatuur sluit goed aan bij de methodes in het speciaal onderwijs. Bij het puzzelspelletje worden goede oplossingen meteen be loond.' „Tussendoor", zegt hij, „verschijnt op het beeld scherm steeds een stukje kleurplaat. Als alle spelletjes goed zijn gedaan, is de kleur plaat compleet. Na het uitprin ten kan de leerlingen 'm kleu ren". Bij elk goed antwoord ju belt de Apple-computer van Jan-Willem in elektronische vreugdetonen. Daar heeft hij in het programmaatje wel voor gezorgd. Missers bestraft het systeem met een smalende toon van afkeuring. De Zwolse scholier verwerkte de mogelijkheden in zijn spel letje, die aansluiten op de oe fenstof op het speciaal onder wijs. De leerlingen kunnen op de computer opdrachten uit voeren in 'picto-zinnen', sche matische basis-taal. Verder moeten ze de juiste lettergre pen samenvoegen en met de cursor de afbeeldingen, die ze al uit hun leerboek kennen, bij de trefwoorden zoeken. Eigenlijk is Jan Willem bij toeval aan het spel begonnen. Zijn moeder had een speciale lèes-cursus voor 'zeer moeilijk lerende kinderen' geschreven en was bezig met een hernieu- we uitgave. „Voor haar heb ik de meest voorkomende tekens en woorden in de computer gezet", zegt Jan Willem, „zo dat ze ze met één druk op de knop kon oproepen. Daarna kwam ik op het idee om er een spelletje van te maken". Moeder Trijntje de Wit: „Het begint zo langzamerhand een heel familiebedrijf te lijken. Het komt ontzettend goed van pas als je een zoon hebt die zo goed kan programmeren". De computerpassie van Jan Willem begon al op de basis school. Op de mts staat weke lijks één uur informatica op het programma. „Je leert er kleine dingen programmeren", zegt hij. Jan Willem heeft alle waardering voor de mogelijk heden op zijn school, „maar als we thuis geen computer had den staan, had ik dit nooit ge leerd". JELLE BOONSTRA E EN WISKE DE BEZETEN BEZITTER tfgh maar eens uil hyin mgn br/euenbus stond le proppenRekeningenrekeningen en nog eens rekeningenIn dan ook nog een belastingaanslag (c) Standaard Ultgev®rl|/Wavery Productions TWEE SCHEPEN OP ELKAAR GEVAREN UTRECHT In het Amsterdam-Rijnkanaal zij in een wolk damp van een nabijgelegen fa- ter hoogte van Utrecht zijn vanochtend twee briek terechtkwamen. Eén van de schepen, een schepen op elkaar gevaren. Daarbij zijn geen leeg motortankschip, was net aan het inhalen gewonden gevallen. Ook is er geen sprake van en zag zijn tegenligger niet. gevaarlijke stoffen. De schepen botsten omdat DEN HAAG Slechts 2 van de 120 miljoen ge handicapte kinderen in ontwikkelingslanden wordt hulp geboden. De toekomst van de anderen is somber. Zij hebben geen toegang tot noodza kelijke medische zorg, on derwijs of beroepsoplei- ding. Dat de hulp maar 2 van de kinderen bereikt, komt omdat de internationale revalidatie- zorg gericht was op grootscha lige dure voorzieningen. Deze zijn geschoeid naar Westers model en geconcentreerd in de grote steden, waarbij veel ge specialiseerd personeel nodig is. De Noor Hans Hoegh, speciaal afgevaardigde van secretaris generaal van de Verenigde Naties Perez de Cuellar en be last met het werven van fond sen, zei gisteren in Den Haag: „Sinds enkele jaren is er een kentering in de richting van revalidatie op het niveau van de dorpsgemeenschap. Met de nieuwe zienswijze van onder meer de Wereld-Gezondheid- sorganistie kan een veel grote re groep mensen bereikt wor den, waarbij de kosten tot een minimum beperkt blijven". Een Nederlandse stichting die 'revalidatiehulp aan de basis' al tien jaar in praktijk brengt is het Liliane Fonds. De stich ting spoort met 400 vrijwilli gers ter plaatse gehandicapte kinderen op in krottenwijken en achtergebleven gebieden. Voor het kind wordt samen met de ouders naar medische en sociale mogelijkheden ge zocht om het kind letterlijk en figuurlijk weer op de been te helpen. Dat kunnen orthopedi sche hulpmiddelen als kruk ken, beugels en prothesen zijn, samen met fysiotherapie. Of driewielers, zodat kinderen zich over grotere afstanden naar school kunnen verplaat sen. Sommige kinderen krij gen materiaal en uitrusting om te komen tot meer zelfstandig heid, bijvoorbeeld een naaima chine. hulp van het Liliane Fonds staat hij na een operatie en langdurige revalidatie nu rechtop. foto: pr DEN HAAG Premier Lubbers vindt de uitspraak van Bonds kanselier Kohl dat de uiteindelijke westgrens van Polen slechts bij een vredesverdrag kan worden geregeld, „niet zo verschik- kelijk relevant". Talrijke leden van de Tweede Kamer maken zich ongerust over Kohls aanhoudende weigering de Oder-Neis- se grens tussen Polen en de DDR te erkennen. Lubbers meende gisteren in de Tweede Kamer dat Kohl tijdens de afgelopen Eu ropese top in Straatsburg duidelijk was geweest. De bondskanse lier heeft daar de aanwezige regeringsleiders gezegd dat de Oder-Neisse grens „niet ter discussie staat", en dat met „het Duitse volk" wordt gedoeld op de inwoners van Oost-Duitsland en de Bondsrepubliek, en niet op Russen en Polen van Duitse origine. Reeds bij de Slotakte van Helsinki - het resultaat van de eerste Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Eu ropa, in 1975 - heeft de Bondsrepubliek zich er op vastgelegd, dat grenzen slechts op vreedzame wijze, met instemming van alle betrokkenen, kunnen worden gewijzigd. Weliswaar erkent de Westduitse regering de westgrens van Polen, maar zij stelt zich op het standpunt dat de Oostduitse regering geen rechtsgel dige verdragen over de Duitse grenzen kan afsluiten. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5