„Ik hou van optreden, van met mezelf pronken" £eicbc Commit Goed spel en sentimentaliteit in Harry's kerstfeest Limburg eert Anton Koolhaas TONY HADLEY (SPANDAU BALLET) KIEST VOOR SPONTANITEIT: ?a ad sanctos atdicr be l'art Ouderen willen 24-uurs opvang Van der Wereld heeft mooiste kwartet duiven Inbraken in bedrijven Liss^; Familie voor jy stank gevluch*™ Pui vernield KUNST MAANDAG 11 DECEMBER 1989 PAGMJ] Harry van Rijthovan «paalt Harry's kerstfeest van Staven Berkoff. Var taling: Marcel Ottan. Gezien op 9 december in het LAKtheater. Tour nee, op 23 in het Parktheater, Al phen aan den Rijn. Het aftellen is begonnen. Over vier dagen is het kerstmis, en Harry heeft nog maar zes kerstkaarten gekregen. Van zijn moeder en zijn broer, van de verzekering, maar ook van een paar oude vrienden. Naar mate de kans op een eenzame kerst toeneemt, gaat hij wan hopiger op zoek naar gezel schap. Hij fokt zichzelf daarbij nogal op, zodat als hij eindelijk de stap heeft genomen om te telefoneren, hij dat zo onhan dig doet dat de reactie op de uitnodiging al moeiteloos voor speld kan worden. Harry is veertig, maar heeft nog een stevige binding met zijn moeder. Het idee met haar de kerstdagen door te brengen is echter even afschrikwek kend als dat aan een kerst al leen. Uiteindelijk strandt hij op zijn kamer in rose fanta sieën over vroegere vriendin nen, met een potje pillen en een fles wijn. Het probleem in het stuk van Steven Berkoff is natuurlijk maar al te reëel, maar komt niet over als het publiek door teveel sentimentaliteit afstand neemt. In het eerste deel van de monoloog slaagt Harry van Rijthoven er uitstekend in het melodrama te vermijden. On danks zijn cynisme en zenuw achtige driftbuien is hij ko misch en ontroerend. Van Rij thoven is een goede acteur en zet precies die figuur neer die je je bij Harry voorstelt: niet onsympathiek, maar toch net uit de boot gevallen. Sliertig haar en een stem die zijn uit onzekerheid voortkomende overmoed precies verraadt. Als in Berkoffs tekst de trage die minder tegenwicht krijgt, overtuigen het stuk en de speler minder. Het cynisme wordt dan al te duidelijk ver oorzaakt door wanhoop, de li teraire beelden krijgen iets ge zochts. De telefoon wordt ook te vaak gebruikt om de mono loog enigszins te doorbreken. Judith Herzberg heeft dat in De caracal beter gedaan. Toch is Harry's kerstfeest een goed alternatief voor kerstconcer ten en kersttoneel in Anton Pieck-stijl dankzij het spel en de integriteit van Harry van Rijthoven. DICK VAN TEYLINGEN MAASTRICHT De Amsterdamse litera tor Anton Koolhaas (77) is zaterdagmiddag in het provinciehuis te Maastricht begiftigd met de driejaarlijkse literatuurprijs van de provincie Limburg die de naam draagt van de Limburgse tachtiger Frans Erens. Aan de prijs is een oorkonde verbonden plus een geldbedrag van 10.000 gulden. De prijs werd in 1986 ingesteld en toen voor het eerst uit gereikt aan prof. Kees Fens, thans voorzit ter van de jury voor de toekenning van de Frans Erens-prijs. Volgens de jury bezet het gehele oeuvre van Anton Koolhaas een heel eigen en belangrijke plaats in de na-oorlogse Nederlandse literatuur. Aan de vormver nieuwing van zijn romans en verhalen heeft de literatuurkritiek te weinig aandacht be steed, zo zei Fens. Anton Koolhaas (rechts) met de Limburgse gouverneur Kremers, na de c van de Frans Erensprijs, de literatuurprijs van de provincie Limburg. Concert Spandau Ballet. Met Tony Hadley (zang), Gary Kemp (gitaar), Steve Norman (saxofoon, gitaar), Martin Kemp (baagitaar) en John Keeble (drums). Ahoy', Rotterdam. Dinsdag. Herhaling: 12 januari 1990. BAARN Tony Hadley gaapt en verontschuldigt zich. Vervolgens tekent zich een glimlach af op zijn gezicht, terwijl hij sla perig uit zijn ogen blikt en zich nauwelijks lijkt te re aliseren dat een nieuwe dag al een behoorlijk eind onderweg is. Na een nach tje stappen in Amsterdam is de Spandau Ballet-zan ger, met de nodige drank achter de kiezen, om vier uur zijn bed ingevallen. Maar, wel of geen kater, de plicht roept. Tenslotte is van het Engelse vijftal net de nieuwe elpee „He- art Like A Sky" versche nen, de eerste in drie jaar, en staat een wereldtour nee voor de deur. Hij zakt wat vermoeid in een stoel, die even later als een kaartenhuis in elkaar zal storten. Tony: „Ik heb samen met John Keeble de stad verkend. Zonder te willen slijmen is Amsterdam, met Londen, mijn favoriete Europese verblijf plaats. Ik voel mij er thuis en .hou van de atmosfeer die er hangt. De mentaliteit van de mensen spreekt mij aan. Ik kan gewoon goed met ze op schieten, beter dan met de mensen elders in Europa". „Ik heb mij gisteravond wel vermaakt in Amsterdam en weer eens gemerkt welke voordelen het heeft als je een bekend gezicht hebt. We wil den wat gaan eten en stapten om kwart voor twaalf een In donesisch restaurant binnen, dat op het punt stond te slui ten. De kelner zegt tegen ons; jullie zijn van Spandau Ballet he. Ik zeg: Ja, maar kunnen we misschien nog iets te eten krijgen. Hij zegt: Natuurlijk, als je wat handtekeningen voor de kok en zijn vrienden achterlaat, altijd". „Zo is beroemd zijn soms ge makkelijk. Problemen heb ik er niet mee, maar dat was mo gelijk anders geweest als ik van de ene op de andere dag een bekend gezicht was ge worden. We hebben er hard voor moeten werken en pluk ken nu wat vruchten. Dat ik daarvoor een stukje privé-le- ven heb Tnoeten inruilen, merk ik nauwelijks, tenminste niet in Noordeuropa. In de fantasie van de mensen leven popartiesten toch in een sprookjesachtige wereld. De eerste reactie als ze je dan ook op straat tegenkomen is; hij is het niet. Ze geloven niet dan je gewone dingen doet als over straat lopen of boodschappen doen. In hun optiek wordt een popartiest in een limousine rondgereden en heeft hij een bediende voor zijn boodschap pen. Maar als ze mij wel her kennen, maak ik in Amster dam bijvoorbeeld minder hef tige taferelen mee dan in Tony Hadley (tweede van links): „Op het podium fonkelen we echt, zijn we vaak beter dan in de studio" FOTO: SP Spanje of Italië. Ik was laatst in Rome en werd daar bijna platgewalst door een horde schreeuwende meisjes. Italië is een fantastisch land en het eten is heerlijk, maar de Italia nen zelf zijn echt gek". Pijnlijk De opnamen voor „Heart Like A Sky" heeft ruim een jaar in beslag genomen. Tony: „En ons een bijna pijnlijke bom duiten gekost. Ik vraag mij af of we dat ooit kunnen terug verdienen. De fout die we hebben gemaakt is om, voor het eerst sinds „True" (1983), weer in Engeland op te ne men. De redenen zijn dat we allemaal dicht bij onze gelief den wilden blijven, we op deze manier allemaal in ons eigen bed konden slapen en elke ochtend weer fris aan de ar beid zouden kunnen. Het pak te iets anders uit. We hadden ons voorgenomen dagelijks twaalf uur aan de plaat te werken, maar dat werd al snel niet meer dan vier, vijf uur. Vrienden, het theater, dineren en de feestjes wa'ren spelbre kers. En meer dan een jaar over een plaat doen, is volgens mij echt veel te lang. Op die manier is elke vorm van spon taniteit uitgesloten. Hij had weliswaar wat eerder kunnen uitkomen, maar net toen we klaar waren met mixen, kwam Steve Norman met „Motiva tor" aanzetten. Daar waren we zo blij mee, dat we ook dat nummer nog even hebben op genomen". Nieuwe dimensie „Steve's inbreng geeft de groep een nieuwe dimensie en haalt enigzins de druk van de ketel bij Gary, die al tien jaar lang verantwoordelijk is voor het materiaal. Niet dat Gary het niet aankan. Best wel. Hij is toch een varï 's werelds bes te hedendaagse popmuziek-le- veranciers. Maar het is toch een hele verantwoordelijkheid om telkens weer alle nummers te moeten schrijven. Maar John componeert nu ook, houdt zich onder meer bezig met filmmuziek en ook ik ben met schrijven begonnen. In het Nomis Complex, de oefen ruimte die we hebben ge bruikt, stond al twee jaar een piano ongebruikt tegen de muur. De rest van de groep heeft mij overgehaald het,in strument te kopen. Hij staat nu in mijn woonkamer. Hoewel ik nooit pianoles heb gehad, vond ik het zonde het instru ment niet te gebruiken. Daar om heb ik het afgelopen jaar druk geoefend en componeer nu met de piano. De vijftien nummers die ik tot nu toe heb geschreven, zijn zowel ballades als midtempo rocknummers. Ik ben zelfs aan het uitkijken naar musici die ze kunnen uit voeren". Solo-elpee „Nee, aan een solo-elpee heb ik totaal geen behoefte. Dat schrijven is ook niet meer dan een lolletje. Okee, ik word steeds beter, maar het is nooit een ambitie geweest. Het enige dat ik wil, is een goede zanger zijn. Ik hou van het zingen in een groep. Bovendien zijn er nog zoveel landen waar Span dau Ballet niet meer is dan een gerucht. Neem Frankrijk bijvoorbeeld. Daar hebben een paar singles het aardig gedaan, maar stellen we bijvoorbeeld als elpee-groep helemaal niets voor. Nou zijn die Fransen na tuurlijk een raar volkje. Het zijn aardige mensen hoor en ik kom er graag en veel, maar een beetje vreemd zijn ze wel. Zo zijn ze er bijvoorbeeld ape trots op dat The Beatles nooit echt zijn doorgebroken in Frankrijk. Wel groot, maar niet de grootste, zoals in de rest van de wereld... Am^n is ook een werelddeel waa^rj. nog nauwelijks iets hebben zg{ reikt. In New York bij\^ geles en omgeving krijgeiL C( de stadions met 20.000 zitpfr£j{ sl L VOl", Aanval „De muzikale verovering ff", de wereld is dus nog langinse achter de rug. Behalve daian een nieuwe aanval op An ka doen, spelen we de kon m< de zes maanden in veel t»ges toria waar we nooit eerdere is geweest zoals Zuidkoen Bangkok, Hong Kong en the Amerika. Ik verheug mij letti op die tournee. Een plaat digi ken is voor mij niet meerjn. middel om te laten weten we er zijn. Tijdens de con ten gebeurt het echte wjflQ dan ontstaat de spontaiw die in de studio, dankzij techniek, vaak ontbreekt(J6S hou van optreden, van mezelf pronken. Het is heerlijk om met zijn allege proberen zoveel mogjn mensen te bekeren tot deyeil ziek van Spandau Ballet".y „Op het podium fonkelende echt, zijn we vaak beter dahet de studio. Als ik naar de iple> we plaat luister, voel ik dfrav energie aanwezig is, maar c ken we toch niet in staat i in het vinyl te vangen, gn. praten al jaren over een fee elpee en die komt er nussei ook. Ik geloof dat we voorwei doel ook het eerste Ahoy'-Oer eert zullen vastleggen me de mobiele studio van The i HANS 1 F amilieberichten Zijn handen hebben voor ons gewerkt Zijn hart heeft voor ons geklopt Zijn ogen hebben ons tot het laatst gezocht Bedroefd, maar dankbaar voor alles wat hij voor ons heeft betekend, delen wij u mede dat onver wacht, veel te vroeg, is overleden mijn lieve man en onze lieve pappa JAN VAN HAASTER echtgenoot van Thea van den Boogaard op de leeftijd van 62 jaar. Stompwijk: Th. A. G. van Haaster- van den Boogaard Oude Wetering: Annette, Arno Sassenheim: Ellen, Nico Rijnsburg: Paola, Jack 9 december 1989. Dr. van Noortstraat 113, 2266 GV Stompwijk. Correspondentieadres: Schoener 123, 2377 DD Oude Wetering Wij herdenken hem tijdens de Avondmis op dinsdag 12 december 1989 om 19.00 uur in de parochiekerk van de H. Laurentius te Stompwijk, waarna gelegenheid tot condoleren. De gezongen H. Uitvaartmis wordt voor hem opgedragen in bovengenoemde kerk op woensdag 13 december om 10.30 uur, waarna de begrafenis zal plaatsvinden In het familiegraf op het R.-K. Kerkhof aldaar. Bedroefd, maar dankbaar voor alles wat hij voor ons heeft betekend, geven wij u kennis dat na een geduldig en moedig gedragen lijden, voorzien van het H. Sacrament der Zieken, in alle rust van ons is heengegaan mijn innig geliefde man, onze zorg zame vader, schoonvader en opa HENK VAN LEEUWEN echtgenoot van Hermien van Dijk op de leeftijd van 78 jaar. 8 december 1989. Van Beverningkstraat 19, 2361 AG Warmond. Henk is opgebaard in het mortuarium van „Mariën- gaerde", Mgr. Aengenentlaan 3, Warmond, alwaar gelegenheid is tot afscheid nemen op maandag 11 december 1989 van 17.00-18.00 uur. De Avondwake vindt plaats op maandag 11 decem ber 1989 om 19.00 uur in de Parochiekerk van H. Matthias te Warmond, waarna gelegenheid tot condoleren In de kerk. De H. Eucharistieviering is bepaald op dinsdag 12 december 1989 om 14.00 uur in vermelde kerk, waarna de begrafenis zal plaatshebben op het Parochieel kerkhof. Tevens is er gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in het „Trefpunt", Herenweg 80 te War mond. Je hebt je strijd gestreden Je hebt het als een moedig mens gedaan. Wij weten wat je hebt geleden Wij weten wat je hebt doorstaan. Diepbedroefd, maar dankbaar voor wat zij voor ons heeft gedaan en met diep respekt en grote bewon dering voor de wijze waarop zij met haar ernstige ziekte wist om te gaan, geven wij kennis dat, voor zien van het H. Sacrament der zieken, van ons is heengegaan mijn lieve vrouw, onze zorgzame moeder en oma THEODORA JOHANNA VAN KLINK echtgenote van Jacobus Kuipers in de leeftijd van 69 jaar. Leiden: Anneke en Hans Maarten en Sander Heenvliet: Joke en Hans Joyce, Gaby en Judith Canada: Ria en Kees Rick en Jill Roelofarendsveen: Wim en Ria Marco en Wendy Roelofarendsveen: Margareth en Jan Erika, Susanne en Marloes 10 december 1989. Wilgenstraat 8, 2371 XJ Roelofarendsveen. Mama ligt opgebaard in het mortuarium van de parochiekerk Maria Presentatie. Bezoektijden maandagavond van 19.00-19.30 uur. Op dinsdag 12 december is er een avondwake om 19.00 uur in de parochiekerk van Maria Presenta tie, Pastoor Onelplein te Roelofarendsveen, waarna gelegenheid tot condoleren. De gezongen uitvaart zal gehouden worden op woensdag 13 december om 10.30 uur in boven genoemde kerk, waarna wij haar begeleiden naar haar laatste rustplaats. Hierbij zeggen wij hartelijk dank aan dr. Glansbeek, die gedurende de ziekte van mijn vrouw en onze moeder een enorme steun is geweest. Ook gaat onze dank uit naar de wijkverpleging. Diep bedroefd, maar dankbaar dat hem een langer lijden bespaard is gebleven, geef ik u kennis dat voorzien van het H. Sacrament der Zieken in vrede is heengegaan mijn lieve zorgzame man COR VAN DER DRIFT op de leeftijd van 75 jaar. Ria van der Drift-van Loon 9 december 1989. De Sitterlaan 9a, 2313 TJ Leiden Mijn man is opgebaard in de aula van 'Ad Sanctos', Lammermarkt 43 te Leiden. Alwaar geen bezoek. Wij gedenken Cor tijdens een Avondwake op dins dag 12 december om 19.00 uur in de parochiekerk van de H. Petrus aan de Lammenschansweg te Lei den, met aansluitend gelegenheid tot condoleren. De gezongen Uitvaartmis zal voor hem worden opgedragen in eerder genoemde kerk op woensdag 13 december om 12.00 uur. Hierna vindt om circa 14.15 uur de crematieplechtigheid plaats in het crematorium 'Ockenburgh', Ockenburghstraat 21 te Den Haag-Loosduinen. Liever geen bezoek aan huls. begrafenissen crematies lammermarkt 43 leiden 071-126618 Van Kempen Parketvloeren Steenbakkerstraat 7 katwijk industrieterrein t Heen0i7i8-23321 Tel. 071-225900 IN WARMOND WARMOND De oude ren in Warmond willen dat er een 24-uurs opvang komt in het dorp. Verder moet er betere voorlich ting worden gegeven over de opvangmogelijkheden in geval van ziekte. Dat blijkt uit het rapport Uit gebreid onderzoek onder de ouderen in Warmond dat dit weekeinde werd vrijgegeven. Het rapport is een vervolg op de enquête die het afgelopen jaar onder alle Warmongers van 55 jaar en ouder is gehou den. Ruim zestig procent van de ondervraagden leverde de lijsten ingevuld in. Bij de zelf standig wonende ouderen lag dat percentage op tachtig pro cent. Aan de hand van het rapport wil de gemeente het tot dusver gevoerde beleid de ouderen in het algemeen weinig klachten. Wel hebben sommigen laten weten graag een alarminstallatie in de wo ning te willen. Verder zou het toilet moeten worden aange past en moet er een zitsteun komen bij bad of douche. Trappen moeten zo veel moge lijk worden geweerd. Onge veer honderd ouderen willen graag wonen in een specifieke ouderenwoning, een aanleun woning of een koopflat. Een groep van 21 mensen wil graag samen met andere oude ren wonen. De Warmondse ouderen wil len voorts betere voorlichting over de gezondheidszorg, een verbetering van de verkeers veiligheid in het dorp en in formatie over vergoedingen voor het vervoer via de bij standswet, de bedrijfsvereni ging en het ziekenfonds. Het inkomen dat de ouderen ge nieten levert bij de meesten geen problemen op. Slechts 25 mensen kunnen niet aan voor zieningen deelnemen omdat ze er geen geld voor hebben. In Warmond is inmiddels een hulpfonds opgericht om in dergelijke gevallen bij te springen. De ouderen zijn verder goed te spreken over de maaltijdvoor ziening in hun dorp. Wel wil len ze een uitbreiding van de open eettafel in Huize St. Li- duina. Ook moeten ze meer in spraak krijgen in de gemeen teraad, de politieke partijen en de verenigingen. Daarnaast willen de ouderen dat er op vang komt voor mensen wier partner overlijdt, een oppas- mogelijkheid voor zieken en een sociëteitsgebouw. Lissenaar aangehouden wegens bezit cocaïne HILLEGOM Een 35-jarige Lissenaar is gisteren gearres teerd wegens het bezit van een aanzienlijke hoeveelheid co caïne. De man werd in het centrum van Hillegom in zijn auto aangehouden en bleek een knuppel in zijn auto te hebben. Op het politiebureau werd de cocaïne gevonden. De man is een goede bekende van de politie. Hij zit nog vast. Informatie-avond over spoorwegverbreding LEIDEN De gemeente houdt vanavond een informa tie-avond over het spoorweg viaduct in de Lage Morsweg en de Dr. Lelylaan. De avond gaat over de voortgang van de werkzaamheden ten behoeve van de spoorwegverbreding en het werk aan het Morswegvia- duct. Medewerkers van de ge meente en de Nederlandse Spoorwegen zullen uitleg ge ven. De avond wordt gehouden in de Maranathakerk aan de Dijkstraat 2a in Leiden. De aanvang is 20.00 uur. ALKEMADE J. van der Wereld uit Roelofarendsveen heeft zaterdag de eerst prijs gewonnen in de categorie viertallen tijdens de postdui- vententoonstelling in De Wit kop. De Witkop is het nieuwe clubhuis dat onlangs in stilte door de vereniging van dui- venliefhebber de Witkop. Op de postduivententoonstelling van zaterdag waren 115 van de beste en .mooiste vliegers van 22 clubleden te bewonde ren. Tijdens de tentoonstellling wa ren er prijzen voor de mooiste viertallen (oude en jonge dof fer, oude en jonge duivin), voor de eerste prijswinnaars van „De Witkop", die een wedvlucht hadden gewonnen en voor de mooiste duif van de gehele tentoonstelling. De be oordeling was in handen van de Rijnsburgse keurmeester J. van Alphen. Van der Wereld was met zijn kwartet de beste van de 24 in gezonden viertallen (96 duiven dus). Zijn inzending bestond uit een drietal blauw met kras- bonte duiven en een blauwe met grijs/zwarte banden op de vleugels. De overige prijswinnaars in de categorie viertallen waren: 2. J. van der Zwet (Oude Wete ring), 3. Th. Ludlage (Roelof arendsveen), 4. Jolanda van Klink (Oude Wetering), 5. Combinatie Van der Meer (Oude Wetering). De mooiste eerste prijsvliegers waren twee lichtkrasdoffers van de combinatie Loos (Roe lofarendsveen) en een oude krasbonte doffer van N. Turk (Oude Wetering). De mooiste duif was een in 1986 zelfge kweekte oude zwartbonte dof fer van Ton van Klink uit Roelofarendsveen. Deze prijs ging overigens voor het twee de achtereenvolgende jaar voor dezelfde duif naar Van Klink. De mooiste jonge doffer was een kraswitpen van R. Meyer uit Roelofarendsveen. De mooiste jonge duivin was een krasbont exemplaar van Jolanda van Klink en de mooiste oude duivin was een blauwe van J. van der Wereld. De tentoonstelling van de eer ste in het nieuwe onderkomen van de Alkemadese vereni ging. Het clubhuis aan de We teringlaan in Oude Wetering werd door de dertig leden en donateurs zelf gebouwd en ge financierd. Het is onlangs ge ruisloos in gebruik genomen. De bouwcoördinator was Theo Ludlage. Volgens bestuurslid Meerstadt „regelde Theo al les". LISSE Het luid alarnp r een bedrijf in bouwmaterij aan de Gasstraat in Lisse h in de nacht van vrijdag of f terdag enkele dieven verja Zij waren het bedrijf bin gekomen door een raam c te breken. Toen ze in het f P1 toortje arriveerden, ging,V/ alarm af. De dieven zagen wel kans een brandvrije imq open te breken maar najlJ vervolgens de benen. 7 nacht werd een inbraakpofvo] gedaan in een staalbedrijfiT-B de Grevelingstraat. Het lv t de inbrekers niet het be|uit binnen te komen. gei y ■>mr Diefjes opgepakt^ ALPHEN AAN DEN RIJL6® Twee jongens van 13 etctii jaar zijn zaterdagmiddag f jn gehouden toen zij een parlLa automaat probeerden te I ken bij de Aarhof. Tijdens^ aanhouding bleken zij iru bezit te zijn van een ges1^e fiets. De twee zijn vamrad hun leeftijd aan de oi{ur£ overgeleverd. De eko ALPHEN AAN DEN RIJ|nse Een familie uit de De Rui De straat moest het afgelfitte weekeinde vanwege sk: h overlast hun huis uitvlucfeen In de aangrenzende wo had een aannemer tijden! novatiewerkzaamheden ai verboden stof carboleum M bruikt. Vermoedelijk dool vloer was de penetrante I in het huis ernaast terech|~ komen. De stank was z dat de buren een arts i raadplegen. Het hele wee de hebben zij verder bij nissen moeten doorbrei De Alphense politie zal loop van vandaag de ai mer aanhouden. LEIDSCHENDAM Mff/' vrachtwagen hebben onbêfcJ den vannacht rond halfMj een gedeelte van de pui' nield van een winkel in 15 - senhage. Omdat de pïarr werd gewaarschuwd doofiot alarm, maakten de dader^ st uit de voeten. Uit de zaaki elektronische apparir d; wordt niets vermist. m vj

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4