eremonie bij loting ielooft weinig goeds Belgen spelen '■het heel slim ichard Kra jicek blijft uchter onder successen ^2*1 CeidócGomont Iritten hopen op Ruud Gullit Ieren niet blij met Oranje-team Kaarten in pakketten tegen zwarte handel Tomba breekt sleutelbeen Bart Veldkamp in voetsporen Heiden MAANDAG 11 DECEMBER 1989 PAGINA 13 ME Bobby Robson ik als eerste van Ruud nadat bekend •d dat Engeland ook bij iindronde om het we- kampioenschap op erland stuit. Ander-, jaar geleden bij het in de Bondsrepubliek *jj dat ook het geval. In werd "et 3-1- ben hem niet nodig als te- te Gander, maar het interna- kle voetbal heeft hem no- tfils vedette. Daarom zal ik dU€J:ijn als hij straks speelt als wij Oranje ontmoeten". Zoals bekend revalideert de aan voerder van het Nederlands elftal momenteel van de derde operatie aan zijn rechterknie. De bondscoach van Engeland zei verder de loting in het Pal- lazzo dello Sport met gemeng de gevoelens te hebben onder gaan. „Dat we opnieuw tegen Nederland spelen, is voor mij zeer teleurstellend. Niet dra matisch, dat is wat anders. We hebben veel respect voor Oranje, maar geen angst. Ik krijg nu geen nachtmerries. Engeland beschikt over een groot aantal capabele spelers. We moeten zeker in staat zijn de tweede ronde te bereiken". Het toernooi om het Europees kampioenschap verliep voor Engeland dramatisch. De ploeg verloor al zijn duels: te gen Ierland, Nederland en de Sovjetunie. De kritiek op Rob son was vernietigend, maar de bondscoach bleef en verander de weinig. „Bij het EK zat alle tegen. Zoiets gebeurt geen tweede keer. Ik ben er zeker van dat we het beter zullen doen. In de Bondsrepubliek was Nederland de beste. De wedstrijd tegen Oranje was echter van absolute topkwali teit". Thijs Libregts (links) en Bobby Robson ontmoetten elkaar za terdag al. De ploegen volgen nog. FOTO: ANP ROME Jack Charlton, de bondscoach van Ierland, ontbrak bij de loting van het toer nooi van het wereldkampioenschap. Het zou slechts een verrassing zijn geweest indien hij wel van de partij was. Ingewijden wisten te melden dat „de giraffe" zat te vissen. „Noem mij één goede reden", zo had Charlton de Ierse voetbalpers voorgehouden, „waarom ik bij de loting aanwezig moet zijn? Ik kan hooguit iedereen een hand geven, maar enige invloed op de gang van zaken heb ik niet. Het is dus tijdsverspilling. Ik heb wel wat beters te doen". Was Charlton wel aanwezig geweest in het Pal- lazzo dello Sport, dan was zijn reactie op Neder land als tegenstander voorspelbaar geweest. De Engelsman, wereldkampioen in 1966, heeft zich nog nooit druk gemaakt over de opponent. Hij rekent slechts op zijn eigen kracht. De officials van de Ierse bond, wel aanwezig in Rome, rea geerden anders. „Dit kan toch niet? Weer Ne derland-Voor ons had dit absoluut niet gehoe ven". Ierland debuteert als deelnemer in een eind ronde op het wereldkampioenschap voetbal. De ploeg verraste anderhalf jaar geleden op het EK. „Er wordt vaak gezegd", beweerde Charl ton onlangs, „dat Ierland bij de laatste vier nooit meer dan een droom is geweest. Dat is de grootste onzin die ik -ooit heb gehoord. Het heeft slechts één doelpunt gescheeld, dat negen minuten voor het einde, nota bene uit buiten spelpositie werd gemaakt. Anders was Ierland, en niet Nederland, naar de halve finales ge gaan". Charlton doelde daarmee op de treffer van Kieft, die Oranje destijds bij de laatste vier bracht en Ierland uitschakelde. Sport op tv VANDAAG Nederland 2, 19.00 uur AVRO's Sportpanorama. Veronique, 19.30 uur VoetbaJ- Veronique, 20.00 uur Match. Eurosport, 19.00 uur IJshockey. Euroaport, 20.00 uur Weekover zicht. Eurosport, 22.00 uur Auto- en motorsport. Eurosport, 23.00 uur Boksen. MORGEN Veroniqus, 11.15 uur Match. Duitsland 1, 10.50 uur Skiën. BBC 1, 14.50 uur Rugby. Eurosport, 00.00 sn 12.00 uur IJshockey. Eurosport, 10.00 uur: Auto- en motorsport. Eurosport, 11.00 uur Skiën. Eurosport, 14.00 uur Boksen. Eurosport, 15.00 uur Rugby. Eurosport, 17.00 uur Ritmische gymnastiek. lijk ind< 1 stj He! et ME De Italiaanse Corriere dello ar schreef in Rome bij westing voor het wereld- dipioenschap: „Italië doot een jaar onder de dic- Senur van het voetbal le- •ven'- exem- mpiisch is voor de eind- eenlen wordt het een bui- {ewoon chaotische dic- eil\ir. wed faar ste «hedewerking van vedetten wie show- en voetbalbusi- haiten spijt ging er, geheel in stijl, van alles bijna am) De ijdele presentator Pip- drqaudb vergat eenvoudig de t 1-0 genodigden in het Ro- renti meinse Palaeur en de ander half miljard televisiekijkers in 89 landen welkom te heten. Op dat moment legde voor de deur een timmerman nog de laatste hand aan het speciaal ontworpen monument. Dit deed het ergste vrezen voor de nog verre van voltooide reno vaties van de twaalf stadions. Het handjevol demonstranten van de bouwvakkersvakbond werd zaterdag geen blik waar dig gekeurd. De premiere van het WK-lied van een popgroep ging verlo ren in een dichte rookwolk. Luciano Pavarotti zong „O Sole Mio" en „Nessun Dorma" fantastisch, maar de tenor raakte geïrriteerd, omdat hij niet zoals voorzien een paar zinnen over het WK mocht zeggen. Dat interview werd geschrapt omdat na een kwar tier al acht minuten achter stand op het tijdschema was opgelopen. Componist Giorgio Morodor schopte zijn voetbal rakelings langs de computer gestuurde televisiecamera. Op eieren Sophia Loren liep als op eie ren en verloor prompt één van haar zeer hoog gehakte schoentjes. „La Loren" leek meer op haar wassen beeld bij Madame Tussaud dan op zich zelf in vele films. Op deze „giornata particolare" (speciale dag) zei ze de diva Maradona zeer te bewonderen. Pele en een paar andere be roemde voetbalsterren figu reerden bij de werkelijke lot- trekking door FIFA-secretaris Joseph Blatter. De Zwitserse Pietje Precies stelde vooraf dat er geen sprake van bedrog zou zijn, ondanks het feit dat daar in de internationale pers over was gespeculeerd. „De loting zal het uitwijzen", zei Blatter. Niemand van de ooggetuigen kon vraagtekens plaatsen bij het toeval, dat gastland Italië in Oostenrijk, Verenigde Sta ten en Tsjechoslowakijke de gewenste, „lichte" tegenstan ders kreeg. Ook niet bij het lot, dat Nederland met het ge vreesde supporterslegioen werd ingedeed bij het om zijn „hooligans" naar Sardinië ver bannen Engeland. Overzicht van het podium tijdens de lotings ceremonie. FOTO: AP De (beidOME In het Belgische kamp heerste na afloop en In de loting grote tevredenheid. Niet eens vanwe- 4i. i? de poule-indeling, meer over het feit dat de zui- °e?cifrburen als ëroePshoofd door de FIFA Verona als w'shaven had toegewezen gekregen. 1 n die beslissing is de laatste weken een uitgebreide e|by vooraf gegaan, geleid door de voorzitter van de Teb\glsche voetbalbond Michel D'Hooghe, die de FIFA an win del ijk duidelijk wist te maken dat België het best in :en lNoorditaliaanse stad zou kunnen spelen. t Tor'* beslissing van de FIFA werd West-Duitsland, Brou per se in Verona wilde spelen en al maanden geleden f verblijf had geregeld, gepasseerd. Volgens de voorzit- jaa^Hermann Neuberger van het organisatiecomité die te- voorzitter is van de Westduitse voetbalbond kan 37Qst-Duitsland beter in Milaan spelen in verband met de JfiinB die een aantal spelers van zijn land (Brehme, en Matthaus spelen bij Inter) met de stad SPEELSCHEMA Het speelschema voor het eerste deel van het toernooi om de wereldtitel voetbal ziet er volgt uit; GROEP A (Rome/Florence): 9 juni (Rome, 21.00 uur): 10 juni (Florence, 17.00): 14 juni (Rome, 21.00): 15 juni (Florence, 17.00): 19 juni (Rome, 21.00): 19 juni (Florence, 21.00): Italië - Oostenijk VS - Tsjechoslowakije Italië - Verenigde Staten Oostenrijk - Tsjechoslowakije Italië - Tsjechoslowakije Oostenrijk - Verenigde Staten GROEP B (Napels, Bari): 8 juni (Milaan, 18.00 uur): 9 juni (Bari, 17.00): 13 juni (Napels, 21.00): 14 juni (Bari, 21.00): 18 juni (Napels 21.00): 18 juni (Bari, 21.00): Argentinië - Cameroun Sovjetunie - Roemenië Argentinië - Sovjetunie Cameroun - Roemenië Argentinië - Roemenië Cameroun - Sovjetunie GROEP C (Turijn/Genua): 10 juni (Turijn, 21.00): 11 juni (Genua, 17.00): 16 juni (Turijn, 17.00): 16 juni (Genua, 21.00): 20 juni (Turijn, 21.00): 20 juni (Genua, 21.00): Brazilië - Zweden Costa Rica - Schotland Brazilië - Costa Rica Zweden - Schotland Brazilië - Schotland Zweden - Costa Rica De nummers één en twee van elke groep gaan over naar de tweede ronde. Van de zes landen die in hen respectieve groepen op de derde plaats eindigen, gaan er vier over. Het behaalde aantal punten Is daarvoor doorslaggevend, vervolgens het doelsaldo. GROEP D (Milaan/Bologna): 9 juni (Bologna, 21.00): 10 juni (Milaan, 21.00): 14 juni (Bologna, 17.00): 15 juni (Milaan, 21.00): 19 juni (Milaan, 17.00): .19 juni (Bologna, 17.00): Ver. Ar. Em. - Colombia Bondsrepubliek - Joegoslavië Joegoslavië - Colombia Bondsrepubliek - Ver. Ar. Em. Bondsrepubliek - Colombia Joegoslavië - Ver. Ar. Em. GROEP E (Verona/Udine): 12 juni (Verona, 17.00): 13 juni (Udine, 17.00): 17 juni (Verona, 21.00): 17 juni (Udine, 21.00): 21 juni (Verona, 17.00): 21 juni (Udine, 17.00): België - Zuidkorea Uruguay - Spanje België - Uruguay Zuidkorea - Spanje België - Spanje Zuidkorea - Uruguay GROEP F (Cagliari/Palermo): 11 juni (Cagliari, 21.00): 12 juni (Palermo, 21.00): 16 juni (Cagliari, 21.00): 17 juni (Palermo, 17.00): 21 juni (Cagliari, 21.00): 21 juni (Palermo, 21.00): Engeland - Ierland Nederland - Egypte Engeland - Nederland Ierland - Egypte Engeland - Egypte Ierland - Nederland ROME De kaartverkoop voor Italia '90 is in februari van dit jaar begonnen via de 400 loketten van de Banca Na- zionale del Lavorno (BNL). Eind september waren 540.741 entreebewijzen (67 procent) aan de man gebracht. In het buitenland begon de verkoop pas op 1 april, ook via de BNL of met haar samenwerkende instellingen. Om een zo evenwichtig moge lijke verdeling te bewerkstelli gen werden de kaarten ver kocht in die plaatsen waar de wedstrijden plaatsvinden. Er werd gewerkt met pakketten kaarten, die bestemd waren voor drie of vijf duels. Voor het openingsduel in Milaan op 8 juni en de finale in Rome op 8 juli zijn de kaarten pas op 1 december jongstleden in de aanbieding gegaan. Op 31 maart wordt de verkoop van de kaarten op de tot dusver toegepaste wijze besloten. Van af begin mei komen de dan nog onverkochte kaarten in de losse verkoop. Vanaf drie da gen voor het begin van een WK-duel kunnen de nog res terende tickets bij de kassa's van de diverse stadions wor den gekocht. Bij de aankoop van een pakket entreebewijzen is de koper door BNL een voucher over handigd, waarmee hij vanaf 1 mei de eigenlijke tickets kan afhalen. Op deze manier wordt getracht de zwarte han del in deze papieren zo veel mogelijk in te dammen. Om een verdere dam tegen woeke ren op te werpen kon/kan nie mand meer dan vier pakket ten aanschaffen. De computer van de BNL moet daarvoor garant staan. tajftGSE TENNNISSER NOEMT ZEGEREEKS „EEN UITSCHIETER'' nt| Richard 2 7jicek maakte in drie !-3. sn- tijd nationale ten- Jf^SJam. De Hagenaar ïronl dit door, zonder eni- 5£iterlijke emotie of uit- 5. Tcfügheid, op rij Davids, ipers, Nijssen en, in de Haarhuis in de [ers-strijd in Apel- naar huis te sturen. dit was ëen leuke jhieter", klonk het na jp schouderophalend )nde mond van het net ,i irige talent. „Ik versla dagen achter elkaar j Jspeler uit de top 100, r j\veet ik nu dat ik dat kan bereiken. Voor eenest besteed ik er ver- aandacht aan. Ik gewoon verder J er niets is gebeurd", D| toelzonder trots kon bonds- hel Stan Franker later zijn hu, .,de top heeft diepte ge- 2n v»n" onderbouwen met de rervaieter van Krajicek. [ch f dat-ie nu meteen in het Het* Cup-team komt, zijn Indianenverhalen", voeg de hij er vlot toe. „Schapers, Nijssen, Haarhuis en Koever mans blijven gewoon de vier leden van de ploeg". Ook Krajicek hoeft nog niet zo nodig de nationale driekleur te vertegenwoordigen in de strijd, die begin februari tegen West-Duitsland op de rol staat. „Een plaats in die ploeg zou gewoon niet terecht zijn", meende hij eerlijk. „Eén weekje goed presteren is daar voor niet genoeg. Pas als ik naar de top honderd stijg en blijf winnen van mannen als Schapers, Nijssen en Haarhuis zou ik in aanmerking komen. Dus eerst maar eens een paar honderd plaatsjes stijgen", al dus de „Michael Chang" van Apeldoorn. Schapers Ook aan de leidersfunctie van Michiel Schapers, de aan vormverlies lijdende „vete raan", wordt in de tennistop niet getwijfeld. Paul Haarhuis, verliezend finalist in Apel doorn, onderstreepte dat nog eens. „Michiel is nog steeds onze beste man op de snelle banen. Koevermans en ik heb ben 'überhaupt nog geen Davis Cup-ervaring en Schapers juist erg veel. Logisch, dat-ie er nog bijhoort". De verrassende coup van Kra jicek op de Masters kwam zelfs voor medefinalist Paul Haar huis niet uit de lucht vallen. Haarhuis had in de halve eindstrijd nog onverbiddellijk afgerekend met Koevermans (6-0 en 6-1), terwijl Krajicek tegen Nijssen toch tot het ui terste moest gaan om een ach terstand van 5-7 en 1-5 weg te werken. Zijn missie slaagde wonderwel (7-5, 6-3) en werd de dag er na vervolmaakt. Verrekte spier Krajicek zelf had direct na zijn zege op Haarhuis z'n hoofd even niet staan naar „hemel- fietserij". Een verrekte buik spier hield hem bezig. Die dwarsboomt namelijk z'n trip naar de Verenigde Staten, waar hij zou meedoen aan de juniorentoernooien om de Sunshine Cup en de Orange Bowl. „Jammer, omdat zo'n Orange Bowl internationaal toch meer aanspreekt dan een Nederlandse Masters-titel. Maar misschien is het ook wel een voordeel, omdat ik in kor te tijd me aan gravel moet aanpassen en in januari weer op de snelle binnenbanen in Toernooi-winnaar Richard Krajicek. FOTO: ANP Italië moet spelen", aldus de Hagenaar. Een verklaring voor zijn su pertrio, de zeges op Schapers, Nijssen en Haarhuis, kon de getailleerde tennisser niet di rect verzinnen. „De dikke zege op Schapers sloeg eigenlijk nergens op. Dat was science fiction. Tegen Nijssen en Haarhuis ging het niet onwijs goed, maar heb ik gewoon heel aardig gespeeld. Ik ken ze ook nog niet zo goed. Wel merkte ik dat Haarhuis zich niet zo zeker voelde tegen mij. Omdat ik toch last had van die buikspier, ben ik maar zo snel mogelijk naar het net gegaan. Ik had wat last van de zenu wen door de televisie en der gelijke. Daarna was alles weer normaal". Met recht mag Krajicek de cember '89 een „supermaand" noemen. Op de eerste van deze maand kreeg hij zijn afkeuring voor militaire dienst te horen. Een dag later werd Richard als reserve voor de Masters op geroepen als vervanger van Menno Oosting („Ik denk dat hem maar een bloemetje stuur"). Zes december was-ie jarig en vervolgens kreeg hij Apeldoorn aan z'n voeten door de volledige nationale top aan diggels te slaan. Manon Bollegraf won bij de dames de finale tegen Brenda Schultz. RONALD WOUDENBERG Boe|e vR naM eet overlijdt ens marathon IA DE MALLORCA -jarige Britse atleet John lon?an is gisteren tijdens een dit Rationale marathon op yke>rca overleden aan een anval. De lange-afstands- 2rns zakte na 34 van de 42,195 voider tussen de plaatsen en Santa Posa te heb- en. Mgelegd plotseling ineen. I hulp en snel vervoer pei een ziekenhuis mocht kol niet baten. VAL D'ISERE De Italiaanse skiër Alberto Tomba (links) heeft gisteren in de Super-G van de wedstrijden om de wereldbeker ski in Val dlsere bij een val het linker sleutelbeen gebro ken. Tomba kwam dertig seconden na de start ten val. De Italiaan is overgebracht naar een ziekenhuis in Bologna. Tomba vreest dat hij bij een operatie een half jaar zal zijn uitgeschakeld. Alberto Tomba Carla Beursken wint marathon van Honlulu HONOLULU Carla Beurs- kens heeft gisteren de mara thon van Honululu gewonnen. Ze had een voorsprong van ruim twaalf minuten op de Amerikaanse Ettle, die tweede werd. Beurskens won in 2.31,49 uur. Bij de heren won de Tanzaniaan Naali. SKIËN Met een ijzersterke vijf kilometer heeft Hagenaar Bart Veldkamp voorlopig de aandacht afgeleid. De winnen de tijd van de 22-jarige schaat ser tijdens de wereldbeker wedstrijden in Skiën was de beste op Noors ijs sinds Eric Heiden in 1979 op Bislett 6.59,15 klokte. Alle ogen wa ren de laatste weken gericht op Veldkamps streekgenoot Ben van der Burg, die zater dag op de 1500 meter in 2.02,44 zegevierde, maar als stayer door zijn kernploeggenoot ver werd teruggeworpen. Veldkamp kwam uit op 6.59,96. Het was de tweede keer dat op Scandinavisch ijs onder de zeven-minutengrens werd gedoken. De vroegere marathonrijder, die vandaag van start gaat in de zesdaagse, was zich ten volle bewust van het bijzondere karakter van die verrichting. De manschap pen van bondscoach Ab Krook troeven elkaar af in feitenken nis over het schaatsen sinds Jaap Eden, wereldkampioen in 1Ö93 en 1895. De marge waarmee Veldkamp de 5000 meter won, wekte verbazing en riep herinneringen op aan de genadeloosheid waarmee Leo Visser vorig seizoen tij dens de twee voornaamste toernooien op de eerste dag een vroegtijdige beslissing for ceerde. Zette Visser de concurrentie zowel in Gothenburg (EK) als in Oslo (WK) op zes seconden, Veldkamp bleef nummer twee, de Noor Johann Olav Koss, acht seconden voor. Evenals bij zijn internationale debuut in Oslo, waar Veld kamp als een duivel vertrok, moest hij in de eerste ronden worden geremd. Aan de rond jes van 32 kwam pas in de der de kilometer een einde. De Noor Geir Karlstad, daags te voren op de 1500 meter geval len, vorige week nog winnaar in Den Haag en opnieuw zwaar favoriet, legde geen ronde af in minder dan 33 se conden en kon zich dit keer niet onderscheiden. Veldkamp was verbaasd over het gat en ontkende dat hij zich de laatste weken (veertiende in West- Berlijn en vierde in Den Haag) had verscholen. „Het smalle randje waarop je als topsporter beweegt, he6 ik nu te pakken: goed voor het zelfvertrou wen." Veldkamp mag zich te vens verheugen in het feit dat zijn 1500 meter stabieler is dan vorig seizoen, toen hij voor het allroundschaatsen koos. Van der Burg voegde een zege toe aan de triomf, die hij in West-Berlijn op de 5000 meter behaalde. Met een score van twee overwinningen uit zes was de 21-jarige Westlander grootverdiener in het eerste gedeelte van de jaarljkse cy clus. De zege bracht hem naast de Oostduitser Peter Adeberg, die de eerste 1500 meters won. Als de wedstrijdenreeks vol gende maand in Davos wordt Stam wint de schaatstrofee HAARLEM Marieke Stam heeft in Haarlem de traditio nele schaatswedstrijden om de Kraantje Lek-trofee gewon nen, maar was er niet blij mee. De tijden waren ook niet om opgetogen van te raken. De prestaties van de kernploeg als geheel vielen vooral op de lan ge afstanden zwaar tegen. Meijer en Voetelink waren niet optimaal in vorm, Sandra Zwolle kwam door ziekte he lemaal niet aan de start. De betrekkelijk gunstige uitzon dering werd gevormd door Stam en de jeugdige Stomp- wijkse Van Schie. die zaterdag met 2.14,9 de 1500 meter op haar naam schreef. Bart Veldkamp. FOTO: DIJKSTRA voortgezet, komt aan het licht wat het eerste gewin werkelijk waard is. De verrichtingen van Skiën kunnen niet meer dan een vage indicatie bieden. Het toch al smalle deelnemers veld, zonder Sovjets en Oost duitsers, werd nog magerder door 'de ziekte van Tomas Gustafson. „Als Adeberg hier was geweest, was het veel sneller gegaan", wist Van der Burg. Moedeloos De 26-jarige Oostduitser Uwe- Jens Mey stemde de concur rentie in Karuizawa moede loos. De vijfdejaars student aan de Hochschule für Körperkul- tur was in Japan tijdens cfce sprintwedstrijden voor de we reldbeker ongenaakbaar. Hij won alles. Royaal. Zijn zon dagse tijden van 37.04 op de 500 meter en 1.14,26 op de 1000 meter waren de beste in het nog jonge seizoen. Bij de dames vochten wereld kampioene Bonnie Blair en Angela Hauck verbeten duels uit. De Oostduitse won drie van de vier afstanden, al wa ren de verschillen gering. Op de tweede 1000 meter gaven beide rijdsters' elkaar geen honderdste seconde toe en be stegen samen de hoogste trede van het ereschavot. Christine Aaftink handhaafde zich ach ter Hashimoto als de nummer vier van de wereld.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13