pteidóeSomo/nt peen angst voor het risico-duel Fraaie reiswekker 12 SPORT Spelers voorzien maand van eenzame opsluiting 13 14 15 16 18 18 ke< Aanslag op de portemonnee van supporters r 1 1 Optimisme overheerst bij herhalingsoefening itypte "eenmaal rtier WK Bondsarts Kessel waarschuwt voor het verblijf op Sicilië MAANDAG 11 DECEMBER 1989 PAGINA 11 1 LOTING WK VOETBAL 199Öf- 1: Itallö 2: Ootteniilk 3: Vwenlgda Stalen 4:Ts|edios!owakj|e 5: Argantlnlé 6: Cameroun 7: Sovjetunie 8: Roemenie 9: Brultie 10: Zweden 11Costa Rlca 12: Schotland GROEPD IGROEP E GROEP F 13: Bondsrepubliek 14: Joegoslavië 15: Ver. Arab. Emiraten 16: Colombia 17: Belaie 18: Zuldkorea 19: Uruguay 20: Spanje 21Engeland 22: Ierland 23: Nederland 24: Egypte DEN HAAG Het resultaat van de lo ting van het wereldkampioenschap voet bal betekent voor de supporters van het Nederlands elftal een forse aanslag op de portemonnee. Nu Oranje de groepswed strijden moet afwerken op Sardinië en Si cilië is de reiswereld niet in staat goedko pe supportersreizen te organiseren. OAD, samen met Transavia en reisbureau De Roever, dat het Nederlands elftal al ja ren vervoert, sponsor van de voetbalbond, weet overigens nog steeds niet op hoeveel kaarten het Nederlands supporterslegioen kan rekenen. Een OAD-woordvoerder kondigde verder aan zo snel mogelijk te onderzoeken wat de beste en goedkoopste manier is de Oranje-supporters volgend jaar zomer in Italië te krijgen. „Het zal nu wel vooral vliegen worden. Komende week moeten we maar eens met een aan tal touroperators om de tafel gaan zitten om spijkers met koppen te slaan." De Roe ver, dat in Rome de loting bijwoonde en daarna meteen doorvloog naar Palermo om geschikte hotelaccommodatie vast te leggen, tast ook nog in het duister over het aantal kaarten waarop de Nederlandse reiswereld kan rekenen. „Het zal allemaal wel weer op het laatste nippertje worden geregeld. Voor de zekerheid heb ik alvast maar een vliegtuig vastgelegd om steeds twee- of driedaagse tripjes mee te kunnen maken". Komende maanden zullen niet alleen de erkende KNVB-sponsors zich op de markt begeven, maar zullen ook ande re touroperators en reisbureaus proberen hun graantje mee te pikken. Koudijs Rei zen uit Gouda adverteert nu al met kant en klare vakanties, inclusief toegangsbe wijzen voor alle wedstrijden, naar Italië. Overigens zijn er ook reisbureaus die heel bewust afzien van het organiseren van supportersreizen naar het WK Voetbal. Een voorbeeld daarvan is het Hoorns Pas sage Bureau (HPB), dat jarenlang voetbal fans heeft vervoerd, maar dat nu op sport gebied nog slechts actief is bij het vervoe ren van schaatssupporters. DERLAND-ENGELAND MOGELIJK OOK BOTSING HOOLIGANS sfai fecj 'at g ;r"j4ME De reacties van offi- 3s in Rome op het „risico- ebb£ 1" Nederland - Engeland, 16 juli in Cagliari, toonden voetbalwereld op zijn ee"alst. Men deed of er niets, of "lans nauwelijks iets, aan de id was. Op 15 juli 1988 was in Düsseldorf toch ook alle- goed gegaan? daflerland - Engeland zou op 13 de- in Rotterdam worden ge leld om het 100-jarig bestaan van ge KNVB luister bij te zetten. De :eur(tbalbond begon met pogingen gelse supporters voor deze s ouiendschappelijke) wedstrijd te we- oen\_ De FA besloot zijn ploeg terug wal trekken, nadat de „hooligans" ir, tijdens en na de kwalificatie- 'itrijd tegen Zweden de binnen- van Stockholm hadden ver- 'nitfiwd. var* internationale pers reageerde vrij fchokt. In Italië werd gesproken „het duel van de angst". Engelse inten begaven zich in hogere sfe- ierr\ „De hemel sta ons bij". Bonds- te ,ch Bobby Robson dacht er anders ir. „Laten we er niet over zeuren, k( zijn twee goede teams, die elkaar (vjfen. Het moet een mooie dag r het voetbal worden. Ik ben er van overtuigd dat het goed e n\t". en i itoriteiten autoriteiten van Palermo (Sicilië) 'Cagliari (Sardinië) lieten onmid- lijk weten niet in paniek te zijn. De FIFA verklaarde geen extra maatregelen te nemen. Secretaris generaal Blatter: „Het supporter sprobleem is internationaal. Het is niet alleen een zaak van Nederland en Engeland. We hebben een draai boek over de te nemen maatregelen, daar houden we ons aan. Of we ploegen gaan straffen waarvan de fans zich misdragen? Daar hebben we nog niet over gedacht". De reacties uit het Nederlandse kamp waren vergelijkbaar. Bonds voorzitter Van Marle: „Bij het Euro pees kampioenschap is bij de wed strijd tussen deze ploegen werkelijk niets misgegaan. Waarom spiegelen we ons daar niet aan?" Martin van Rooijen, voorzitter van het sectie-be stuur betaald voetbal, sloot zich daarbij aan. „Uiteraard gaan we zo snel mogelijk overleg voeren met de autoriteiten van Sardinië, Sicilië en Engeland. Vooralsnog ben ik opti mistisch. We zitten op een eiland. Alles moet in goede banen te leiden zijn". Samenwerking Bert Millichip, de voorzitter van de Engelse voetbalbond, besloot n loting wel actie te ondernemen. Hij vond het samenbrengen van Enge land en Nederland in één groep een bijkomend probleem inzake veilig heid. De Engelsman was met de Ne derlandse officials in contact getre den met voorstellen over een goede samenwerking. „We zullen bij el kaar komen om gegevens uit te wis selen". Millichip kondigde voorts aan op korte termijn opnieuw naar Sardinië te reizen voor besprekingen met de Sardijnse politie. as Rinus Michels geeft Thijs Libregts een steuntje om dé „geografische" klim van Palermo naar Calgliari te maken. FOTO: ANP ROME Broederlijk naast elkaar lopend in het Pallazzo dello Sport van Rome dachten Thijs Li bregts en Rinus Michels na de loting dat het moest kunnen. Ze zeiden het al leen nog niet hardop. Ge waarschuwd werd echter niet voor Egypte, Ierland of Engeland, maar voor onderschatting, de veilig heid, de hitte en de bles sure van Ruud Gullit. Met de generaal aan zijn zijde gaat bondscoach Thijs Libregts met het Nederlands elftal op herhaling. In vergelijking met de eerste ronde van het eind- toernooi om het Europees kampioenschap, vorig jaar door Oranje in de Bondsrepu bliek gewonnen, heeft de Sov jetunie plaatsgemaakt voor het zwakkere Egypte, maar ble ven Ierland en Engeland. Slechts van de Sovjetunie werd destijds verloren, Enge land en Ierland werden, zij het niet zonder geluk, verslagen. Een voordeel? Libregts wist het niet direct. „Het is een ge luk dat we niet in een poule zitten met twee tegenstanders, die als een favoriet voor de toernooi-zege konden worden beschouwd. Bovendien ben ik blij dat we de Westduitsers voorlopig niet tegenkomen. Anders hadden we weer zo'n beladen wedstrijd waarvan we er de laatste tijd al genoeg hebben gehad. Van Engeland en Ierland weten we in elk ge val voldoende. Dat is alvast één ding". Libregts had slechts getwijfeld over België. De zuiderburen, met de geplaagde Walter Meeuws aan het hoofd, had den hem wel wat geleken als tegenstander. Maar klagen wilde hij niet. „We zullen op korte termijn bekijken hoe de stand van zaken bij de andere ploegen in onze groep is. Van Egypte weet ik niet veel. Dat we tegen hen openen kan een handicap zijn, ze zijn op daf moment nog fris, hebben mo gelijk aspiraties. En wat de hitte betreft. Ach, daar hebben we allemaal last van". Michels, vrijwel geen moment wijkend van de zijde van Li bregts, trok parallellen met zijn succesvolle periode. „Wat we van het EK hebben geleerd is dat we niemand mogen on derschatten. Vooral Ierland niet. In de Bondsrepubliek hebben we slechts met geluk gewonnen. Bijna hadden we ons verkeken op hun kracht. Die fout mogen we niet weer maken. Andere vergelijkin gen? De zaak-Gullit van nu is de affaire- Van Basten van toen. We wisten pas op het laatste moment of we over hem konden beschikken en hoe fit hij was". Maar het optimisme overheer ste. Bondsvoorzitter Van Mar le bleef desondanks diploma tiek: „Van makkelijke groepen is bij dit toernooi geen sprake. Vrij wei, alle ploegen hebben kwaliteit. Als we echter af gaan op de ervaringen van het Europese kampioenschap, dan moeten we ons kunnen plaat sen. Over de hitte op Sardinië en Sicilië moeten we ook niet dramatisch doen. In Argenti nië was het eveneens warm. Daar kwam Nederland in de finale". De voorzitter van het sectie- bestuur betaald voetbal, Mar tin van Rooijen, zal op korte termijn in overleg treden met de organisatie over het be schikbare aantal kaarten voor de Nederlandse supporters. Van Rooijen: „Genoemd is een aantal van 9500 kaarten per wedstrijd per team, maar ze kerheid daarover hebben we nog niet. Ik weet ook niet pre cies hoe de belangstelling uit Egypte is, wellicht dat we voor de wedstrijd tegen die ploeg veel meer kaarten kunnen krijgen. Verder lijkt mij Paler mo als vestigingsplaats niet iets om direct dramatisch over te doen. Het is wat moeilijker bereikbaar dan bijvoorbeeld Milaan. Voor de spelers lijkt mij de rust die dat met zich meebrengt een voordeel". id 4 t an hij. 1 rtf Het meest op- aan het voetbal- is dat de ba- van de nationale al etegen Nederland po- -en is. Op 14 juni 1928 het in Rotterdam 2-1 Egypte. Sindsdien ,e gjn de landen elkaar taWieer. vol>. speelde al eens eerder eindronde van een toer- hi het wereldkampioen- 'tewoetbal. Dat was in 1934, ■n <%ns in Italië. De formatie telidestijds door tot de acht- dMales, waarin Hongarije ROME Slechts bonds arts Frits Kessel is ge schrokken van de loting van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal, dat Oranje in de eerste ronde voert naar de verre oorden van Palermo (Sicilië) en Cagliari (Sardi nië). Over de tegenstan ders (Ierland, Engeland, Egypte) werd niet vol dra matiek gesproken. Bondsarts Frits Kessel: „Dit is dramatisch vergeleken bij plaatsen als bijvoorbeeld Mi laan. Daar waren de voorzie ningen perfect, nu zijn we op de eillanden volledig op ons zelf aangewezen. We zullen al les zelf moeten meebrengen. Het trainingskamp zal in Oos tenrijk of Zwitserland moeten plaatsvinden. Zeker riiet in een overdreven warm land. De ploeg zal pas vier of vijf dagen voor de eerste wedstrijd in Palermo moeten arriveren, om aan het klimaat te wen nen". Kessels bijkomende zor gen zijn hygiëne, voeding, vochtgebruik, inspanning en arbeid- rustverhouding. „Op die hete eilanden zullen we veel meer dan elders in Italië self-supporting moeten zijn". Voor hij er persoonlijk een kijkje ging nemen wist Kessel al dat maand juni op de Itali aanse eilanden veel heter zal zijn dan twaalf jaar geleden in Argentinië. „Ik had me een veel betere loting kunnen in denken, zeker na alle verha len over Milaan, Genua en Tu rijn. We hebben pas nog ver lekkerd zitten kijken naar een fantastisch hotel in Genua. In Palermo kunnen de tempera turen oplopen naar veertig graden. Dat is vreselijk, de ri sico's van slechte hygiëne zijn legio. Deze indeling zal dan ook een enorme discipline van de spelers vereisen. We kun nen niet anders dan een plek zoeken waar we de groep her metisch van de buitenwereld kunnen afsluiten". Kessel was zich bewust van de bijkomende taken. „We zullen uiterst nauwkeurig moeten kijken wie aan rust toe is en wie nog kan. Het wordt zaak dat de spelers met een hoge conditionele graad naar dat eiland afreizen. Ginds kan de conditie alleen een beetje on derhouden worden, meer niet. Ik denk ook dat de trainingen 's morgens om half acht ge houden moeten worden en/of 's avonds om een uur of ne gen". ;g van trainer Mah- tui Gohariu plaatste zich er, vrij verrassend, door beslissende wedstrij- uit te schakelen. WK-deelnemer in 1986, heeft enige repu- voetbalgebied. Egypte ook graag verwerven, rnralificatie, de eerste sinds v^ir, bracht in hoofdstad ag& een uitbarsting van J,jle teweeg. Er deden Mtet dansende en hossen- wet\sen in de straten, Zuid- ra^y.kaanse toestanden voor. "(fel is in het land de popu- sport. Bij de beslissende '"^ijd zaten 85.000 toe- (o/Uters in het stadion, ^^èstduitse trainer Weise is kt tken bij het succes van e. Hij trainde tot septem- 'ie£n dit jaar de beste ploeg land, El-Ahly, de hof- van de nationale Bondscoach Gohariu, door de oud Brazili- n- tondscoach Tele Santana, fijn taak serieus. In aan- laar de kwalificatie-reeks •e hij met zijn jonge for- 34 oefenduels in een Opperbest Franz Beckenbauer was in een opperbeste stemming na de lo ting en sprak met vertegenwoordigers van de Verenigde Arabi sche Emiraten, dat met de Duitsers in één poule zit. FOTO: EPA DEN HAAG De spelers van het Nederlands elftal hebben gematigd positief gereageerd op het resul taat van de loting voor het toernooi om de wereldti tel voetbal. Ruud Gullit: „Ik was veel lie ver met Oranje in Noord-Italië gebleven, waar precies doet er niet toe. Nu we naar dat eiland moeten, betekent dit een maand opsluiting in het trai ningskamp. We kunnen geen kant op door de opdringerige voetbalfans van het zuiden. In sportief opzicht is de loting gunstig". Frank Rijkaard: „Ik heb op te levisie Engeland tegen Italië zien spelen. Het is een goede ploeg, agressief en sterk. Ier land is ook niet slecht, de Brit se school doet het nog steeds goed. Daar komt nog bij dat de Ieren niets te verliezen heb ben". Marco van Basten: „Onze lo ting is bijna gelijk aan het Eu ropees kampioenschap. Egypte neemt de plaats van Rusland is. Ik ben wel nieuwsgierig naar de Egyptische ploeg. In het EK hebben we met moeite van Ierland gewonnen. In Pa lermo zal het gemakkelijker gaan, want daar is het veel he ter". Ronald Koeman: „We hebben het redelijk getroffen. Het is alleen jammer dat we tijdens het EK al tegen Engeland en Ierland hebben gespeeld. Toen hadden we problemen met die landen. Het is een voordeel dat we openen tegen Egypte. Ik weet niets van dat elftal, maar we hebben tijd genoeg om het te bekijken. Als we die wed strijd winnen, zitten we al bij na in de tweede ronde. Italië en Duitsland hebben geluk ge had met de loting. Je zou bijna denken dat een spelletje is ge speeld". Johnny Bosman: „De groepen met Argentinië en België zijn de zwaarste. Wij hebben rede lijke tot goede kansen. Jam mer, dat we op Sardinië en Si cilië spelen, dat is nogal ver weg. Egypte is de zwakste te genstander. Die wedstrijd moeten we sowieso winnen". Gerald Vanenburg: „Het had erger gekund. We hoeven voor niemand bang te zijn. Het warme klimaat van Sicilië ligt mij wel. Voor de supporters was het beter geweest als we in Milaan terecht gekomen waren". Hans van Breukelen: „Een zeer goede loting. Tegen Egyp te kunnen we direct een goed resultaat neerzetten. Sicilië vind ik niet erg. In de zomer is het overal in Italië bloedheet. Gezien hun leefstijl zullen de Engelsen en de Ieren ook last van de warmte hebben. Voor de supporters hoeft Sicilië geen bezwaar te zijn. Zij kun nen de wedstrijden combine ren met een vakantie". Joop Hiele: „Aardige loting, maar de plaatsen voor de eer ste ronde zijn natuurlijk niet zo prettig. Het kan er erg heet zijn, de Egyptenaren zullen daar vermoedelijk iets beter tegen kunnen dan de Britten, de Ieren en wij. Ons voordeel is dat de sterk geachte ploegen voor ons weinig verrassends hebben. Engeland en Ierland hebben wij ook in Duitsland tegenover ons gehad. Zij spe len een soort voetbal dat even degelijk als voorspelbaar is". Jan Wouters: „Het had veel vervelender gekund. We ken nen de meeste ploegen, maar ik betwijfel of dit een voordeel is. Engeland en Ierland zullen tegen ons op revanche belust zijn". John van 't Schip: „We moeten ons plaatsen. Voor de hitte ben ik niet bang. Neder land speelt alle wedstrijden om negen uur 's avonds. Ik ver wacht Engeland bij de WK be ter dan bij de EK' Feyenoord heeft nog steeds de wind tegen Ceremonie bij loting belooft weinig goeds Zwemsters achtervolgen DDR Katwijk profiteert van sociale daad FC Lisse NOVO werkt zich naar overwinning HVS alleen op |7 kop I I Promotiekansen jn voor, LSG nog f niet verdwenen Stunt Luba tegen Gunco blijft uit Leidenaars zwemmen limieten en records Bondsvergadering KNGB akkoord met herstructurering BEEKBERGEN De buitengewone bondsver gadering van de Konink lijke Nederlandse Gym nastiek Bond (KNGB) is in Beekbergen akkoord gegaan met het rapport herstructurering wed strijdsport. De afdelingen turnen dames, heren, rit mische sportgymnastiek en springen, die in het verleden een eigen beleid voerden, hebben daarmee opgehouden te bestaan. Door de herstructurering zijn de afdelingen omgevormd in commissies, die uitsluitend een uitvoerende taak hebben. Deze vallen rechtstreeks onder het bestuur van de sectiewedstrijd sport, dat de verantwoording draagt voor het beleid. Onder het bestuur van de sectie valt ook direct de nieuwe technisch directeur. Voor deze funktie is Dieter Weymans aangezocht. De Westduitser, die in drie jaar tijd het Nederlandse he renturnen op een aanmerke lijk hoger niveau heeft ge bracht, is verantwoordelijk voor alle technische activitei ten van de algemene wed strijd- en topsport alsmede de regionale en centrale trainin gen inclusief de trainers en de oefenstof. Eeze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Voort.: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging) j j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de reiswekker naar Adres: Postcode/plaats: I I Sluur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naa J Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Ccidóc Somont

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11