„Dienstplicht binnen tien jaar afschaffen" Palestijnen ruilen stenen in voor wapens „Onze beginselen staan nog altijd overeind" BUITENLAND QeidóaQowicwit zaterdag 9 december i989 pagina 6'j Alternatieve Nobelprijs voor Braziliaanse indiaan AMSTERDAM Aan de Ya- nomami-indiaan David Ko- penawa uit Brazilië wordt zon dag de alternatieve Nobelprijs, de Right Livelihood Award, uitgereikt. Dit vanwege zijn grote inzet voor het welzijn en het voortbestaan van de be dreigde indianen in het Ama zone-gebied. De prijs wordt toegekend door een internationale stichting die de uitreikers van de offi ciële Nobelprijs in Oslo verwijt dat ze te politiek gekleurd zijn en te eenzijdig aandacht beste den aan mensenrechten- en milieuzaken. De indianenstammen in het Amazone-gebied, waarvoor David Kopenewa zich inzet, zijn sinds 1987 letterlijk onder de voet gelopen door de daar heersende goudkoorts, meldt de Werkgroep Inheemse Vol keren die nauw is betrokken bij de bescherming van de leefomgeving van de indianen in het Amazone-gebied. Als gevolg van door blanken mee gebrachte ziektes als malaria en door vergiftiging, intimida ties en moord loopt het aantal indianen terug met ongeveer vijfendertig per week. Ook dreigt de natuur in het gebied onherstelbaar te worden ver nield. Begin 1987 waren er nog twin tigduizend Yanomami-india- nen in het gebied. De Werk groep Inheemse Volken ver wacht echter dat de stam bin nen twee jaar is uitgeroeid als er niets wordt gedaan aan de situatie in het door goudzoe kers overspoelde gebied. De toezeggingen van de Brazili aanse regering om de indianen beter te beschermen zijn tot nu toe nog steeds niet uitgevoerd. Functie van aio onaantrekkelijk ZOETERMEER De universiteiten heb ben dikwijls grote problemen met het werven van assistenten-in-opleiding, de zogenoemde aio's. Dit komt omdat de aan geboden functies veelal niet aantrekkelijk zijn. De begeleiding is vaak slecht en in sommigè gevallen speelt de lage honore ring ook een rol. Tot deze conclusie komt het bureau Research, dat in opdracht van het ministerie van onderwijs en weten schappen een onderzoek instelde naar de vraag en het aanbod van moeilijk vervul bare vacatures voor aio's. Het bureau ad viseert dan ook de pas afgestudeerde die naar een dergelijke positie solliciteert, be ter te gaan begeleiden. Tevens moeten de universiteiten zorgen voor goede onder zoekprogramma's. Ter Veld: Geen zestien weken bevallingsverlof DEN HAAG Staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken en emancipatie vindt het niet nodig de periode van zwangerschaps- en be vallingsverlof te verlengen tot in totaal zes tien weken. Zij blijft bij het voorstel van haar voorganger om het verlof met twee weken uit te breiden tot in totaal veertien weken. De grotere fracties in de Tweede Kamer pleiten unaniem voor uitbreiding tot zestien weken. Zij verwezen daarbij naar een onderzoeksrap port waaruit bleek dat vrouwen die wat lan ger met bevallingsverlof konden eerder ge neigd waren om betaald werk te hervatten. Ter Veld wijst erop dat momenteel de helft van de vrouwen na acht weken bevallingsver lof het werk hervat. Wié zich acht weken na de bevalling nog niet voldoende hersteld acht kan bovendien nog een beroep doen op de Ziektewet. Nederlanders gepakt met vijf ton hasj BRUSSEL De Belgi- sche politie heeft in Brussel vijf ton hasjiesj met een straatwaarde 25 miljoen gulden in be slaggenomen, de groot ste Belgische hasjvangst tot nu toe. De politie hield een vrachtwagen met twee Nederlanders aan die hasj in plaats van bloemen vervoerde. Even later kwamen dui zenden kilo's hasj boven water in het huis van een van de Nederlan ders. Sociale vernieuwing taak voor liefst negen ministers DEN HAAG Negen van de veertien mif, nisters en zes van de tien staatssecretarisserf: moeten het beleid voor sociale vernieuwing! op poten gaan zetten. Minister Dales vai\. binnenlandse zaken wordt de coördinerend^ minister voor het vernieuwingsbeleid. DeJ, ministers van buitenlandse zaken, defensief ontwikkelingssamenwerking, vérkeer err waterstaat en landbouw en visserij doen niet mee in het overleg. De Tweede Kamer bef' klaagde zich er onlangs bij de premier over dat het beleid van sociale vernieuwing nog' erg vaag is. De Kamer vindt bovendien dar minister Dales te weinig bevoegdheden® heeft om haar collega-bewindslieden op dir. punt tot de orde te roepen. NIDIA DIAZ, SALVADORAANS COMMANDANTE VAN HET FMLN: (Van onze correspondent Annemarie Heijn) MEXICO STAD De wereld werd er de afgelo pen weken weer aan her innerd dat de rebellen in El Salvador machtiger zijn dan president Cristiani had doen geloven. Een paar duizend guerrilla's van het Front Farabundo Mar ti van Nationale Bevrijding (FMLN) trokken op 11 novem ber de hoofdstad San Salvador binnen en lanceerden het zwaarste offensief van de af gelopen tien jaar. Nu een maand later zijn de strijders nog steeds actief in de hoofd stad en in verschillende delen van het land. Het nationale le ger blijkt ondanks zijn enorme overmacht, de situatie niet meester. „De regering-Cristiani en ook de Verenigde Staten dachten dat we zwak waren. De vre desvoorstellen die het FMLN deed werden geïnterpreteerd als een zwaktebod. Cristiani ging daarom in San José (in oktober werd daar de laatste gespreksronde tussen de Sal- vadoriaanse regering en het FMLN gehouden, red.) niet se rieus in op onze voorstellen, maar stelde in feite voor dat we ons overgaven". Aan het woord is comandante Nidia Diaz, sinds 1975 een van de belangrijkste leiders van het verzet en nu lid van van de diplomatieke commissie van het FMLN. De comandan te, midden 30, loopt moeilijk en heeft een vurig litteken op haar rechterarm. Het zijn de gevolgen van de verwondin gen die ze opliep bij een vuur gevecht in 1985, waarbij ze ge vangen werd genomen. „Het schijnt dat de man die mij ge vangen nam, een Amerikaanse huurling, nu mijn BH als oor logstrofee in huis heeft han gen". Voorwaarden Het offensief kwam op een moment dat niemand het ver wachtte. In januari had het FMLN een voorstel gelanceerd dat er op neerkwam dat het FMLN bereid was de wapens neer te leggen wanneer er eer lijke verkiezingen zouden worden gehouden. Wel moes ten er eerst een aantal voor waarden worden geschapen voor een goed verloop van die verkiezingen, zoals respecte ring van de mensenrechten. De toenmalige christendemo cratische president Duarte ging niet op het voorstel in. De nieuwe president, Alfredo Cristiani, toonde zich wel be reid om met het FMLN te pra ten. In augustus vond het eer ste gesprek plaats, in Mexico; het tweede gesprek vond plaats in San José, Costa Rica. Het derde gesprek was over eengekomen voor 21 novem ber in Caracas. Dat gesprek vond nooit plaats. „Het FMLN kon niet langer doorgaan met dit spel", aldus Nidia Diaz. Volgens de coman dante waren de bedoelingen van Cristiani nooit erg serieus. De regeringsdelegatie bestond vrijwel geheel uit persoonlijke vrienden van de president, zonder beslissingsbevoegdhe den. In San José bleken de op vattingen van beide partijen over een staakt-het-vuren haaks op 'elkaar te staan. Het FMLN was bereid de wa pens neer te leggen, nadat er overeenstemming was bereikt over een aantal diepgaande hervormingen in het land. De Salvadoriaanse regering eiste dat het FMLN eerst de wapens neerlegde om pas daarna tot politieke akkoorden te komen. „De akkoorden die zij voor stelden waren in feite niets anders dan garanties voor leden van het FMLN om zich weer te kunnen vestigen in het burgerbestaan. Geen ga ranties voor de hele samenle ving, terwijl het ons daar nu juist altijd om is gegaan: poli tieke, economische en sociale garanties". Druppel Maar de druppel die de emmer deed overlopen was de toene mende repressie na het ge sprek van San José. Kerkelij ke en humanitaire organisa ties, vakbonden en oppositie partijen werden steeds vaker het doelwit van de doodseska ders. Op 30 oktober ontplofte een autobom bij het kantoor van de vakbond, waarbij tien doden vielen en bijna dertig mensen gewond raakten. Het FMLN schortte toen de dia loog op. Niet alleen wat betreft de halsstarrigheid van de rege ring-Cristiani had het FMLN een verkeerde inschatting ge maakt. De zware bombarde menten die de Salvadoraanse luchtmacht uitvoerden op de volkswijken van de hoofdstad om de guerilleros te verdrijven kwam ook als een verrassing. „We hadden wel met de moge lijkheid rekening gehouden, maar dachten, nee, dat doen ze niet. Dat is politiek veel te kostbaar voor de regering". De commandante: „Wat wij willen is dat alle actieve poli tieke en maatschappelijke or ganisaties om de tafel gaan zit ten om het eens te worden over een breed samengestelde regering. Daarbij moet ook het bedrijfsleven aanwezig zijn en natuurlijk het leger. Het leger deelt in El Salvador de lakens uit, dus zonder zijn aanwezig heid is het moeilijk een staakt- het-vuren overeen te komen. Alleen met zo'n regering waarin alle sectoren vertegen woordigd zijn is het mogelijk iets in dit land te veranderen". Gevraagd naar de socialisti sche idealen die het FMLN ooit had, lacht Nidia: „De rea liteit dring zich op, hè? In het begin, in de jaren '70, waren we misschien wat idealisti scher, romantischer". Geëmo tioneerd voegt ze eraan toe: „Maar de beginselen van het FMLN staan nog altijd over eind. Het is ons niet om de macht te doen. We willen al leen dat de beste landbouw grond in El Salvador, in han den van 0,4 procent van de be volking, beter verdeeld wordt. We willen politiek pluralisme en gemengde economie, zodat de rijkdom van het land aan meer mensen dan alleen die 0,4 procent ten goede komt". LSVB start informatiecampagane over studiefinanciering UTRECHT De Landelijke Studenten Vakbond (LSVB) start maandag een informatie campagne over de maatrege len op het gebied van de stu diefinanciering. De bond hoopt onder meer te kunnen inspelen op de uitkomsten van het regeerakkoord „die het ergste doen vrezen voor de ko mende kabinetsperiode". De studenten zijn het niet eens met het standpunt van de re gering dat de komende perio de geen extra geld beschikbaar is voor het hoger onderwijs. Volgens de LSVB hoopt de re gering juist nog eens 650 mil joen gulden op het onderwijs te bezuinigen. De voorgenomen koppeling van studievoortgang en -finan ciering, de verlaging van de grens voor studiefinanciering naar 27 jaar en de „beruchte" privatisering zit de studenten bonden flink dwars. Gisteren werden de resultaten van een onderzoek naar de te lefonische bereikbaarheid van de 25 regionale steunpunten bekend. De steunpunten, waar vragen kunnen worden ge steld over studiefinanciering, waren in nog niet de helft van - telkens vijf - pogingen be reikbaar, aldus de Nationale Ombudsman. Volgens de Om budsman is het redelijk dat maximaal drie pogingen succes moeten opleveren. POLEMOLOOG WECKE ZIET VIJANDBEELD VERDWIJNEN- NIJMEGEN „Binnen vijf jaar gaat de Neder landse onderzeebootdienst naar de kelder en over tien jaar zal niemand meer inzien dat we 24 fre gatten nodig hebben om ons detachement van 24 marechaussees te verster ken die ergens in achter- Biaffra op verzoek van de VN op de verkiezingen toezien". Drs. Leon Wecke, polemoloog en hoofd van het Studiecen trum voor Vredesvraagstuk ken van de Katholieke Uni versiteit Nijmegen, klinkt overtuigd. Nu het „Rode Ge vaar" dat ons tientallen jaren vanuit het oosten bedreigde voorgoed geweken lijkt, die nen wij ons vijandbeeld dras tisch te herzien. De onderzoe ker vindt de tijd rijp voor een grote inkrimping van ons de fensie-apparaat. Sterker: „Het is haalbaar binnen tien jaar de dienstplicht volledig af te schaffen. We houden dan een beroepskrijgsmacht over, net als Engeland en de Verenigde Staten". Die krijgsmacht zou volgens de polemoloog een defensieve macht moeten worden, niet gericht op aanvallen. „Marine en Luchtmacht kunnen zo goed als verdwijnen", aldus Wecke. Illusie Reeds jaren onderzoekt Wecke het vijandbeeld dat wij wester lingen koesteren ten aanzien van het Oostblok. Na de stormachtige ontwikkelingen daar ligt het voor de hand dat dat in even rap tempo milder wordt. Volgens Wecke is dat echter een gedeeltelijke illusie. „Slechts het vijandbeeld in de publieke opinie is geleidelijk aan het verdwijnen", stelt hij. „In 1980 was het door onder zoek nog redelijk aantoonbaar dat wij burgers de Russen als militair gevaar zagen. Maar dit jaar bleek bij een enquête dat Michail Gorbatsjov zelfs op meer sympathie mocht reke nen dan premier Lubbers". En deze week nog bleek dat ruim driekwart van onze bevolking in de recente ontwikkelingen aanleiding ziet om vijf procent te bezuinigen op defensie. Maar bij de overheid is zo'n trend nog lang niet waar te nemen. Wecke: „De gedachte dat wij geen vijand meer zou den hebben is natuurlijk geen best perspectief voor allen die hun brood verdienen met het militaire apparaat, hetzij door het in stand te houden, hetzij door er kritiek op te hebben. Beroepsmilitairen raken be zorgd om hun toekomst. Te recht en onterecht tegelijk. Te recht omdat je draagvlak als leger verdwijnt wanneer de publieke opinie zich tegen je keert. Maar onterecht wan neer je bedenkt dat ook zonder vijand het bestaan van een mi litair apparaat gerechtvaardigd kan worden. De civiele indus trie is gebaat bij handhaving van het leger. Juridische ver dragen met bondgenoten ver plichten ons daar ook toe. Al leen zou de vorm en omvang van het leger wèl kunnen ver anderen". Wat Wecke als polemoloog op valt is dat volgens zijn gege vens een vijandbeeld ook nooit een rol heeft gespeeld bij mili tairen om beroeps te worden. „Een vaste baan, goed salaris, automatische promotie, maat schappelijke status en een aan trekkelijk uniform blijken van veel grotere invloed te zijn". Atoombom Wecke vermoedt dat door de ontspanning tussen Oost en West, het vijandbeeld in de publieke opinie verder zal af nemen. Maar voor de overheid ligt dat anders. Beide kampen kunnen niet zonder vijand beeld. „De militaire belichal ming van die Oost-West tegen^ stelling in twee militaire pac ten is nog steeds recht over eind gebleven. Daarom wijzen, sommigen nu al op de Islam or op nationalistische bewegingen in de Derde Wereld als nieuwf bedreiging. Maar voor al di<L bedreigingen geldt dat ze maats gedeeltelijk waar zijn. Zelfy Gaddafi met zijn atoombon^ rechtvaardigt nog niet een westerse defensie van een om vang zoals die oorspronkelijk tegen de Sovjetunie was beit doeld. Hoogstens kunnen loka le conflicten die altijd wel zul" len blijven bestaan, in de toel komst militaire avonturen opf leveren. Maar die conflicten zullen buiten beide super-1? machten om door de Verenig'1 de Naties geneutraliseerd wor-B( den". J Persoonlijk gelooft polemoloog. Wecke dat ons oude vijand-1 beeld van het Oostblok nim-, mer terecht is geweest. „Zelfs Stalin is volgens mij nooit van. plan geweest de 340 miljoei* Westeuropeanen aan zijn eigei collectie dissidenten toe t voegen", zo zegt hij. Ook he argument om onze defensie o het huidige peil te houde vanwege een mogelijke omme zwaai naar de oude situatie i: het Oostblok, gaat er bij de po lemoloog niet in. „De krach van Gorbatsjov zit hem niet i zijn persoon, maar in de om standigheden waardoor hij zijl beleid kan uitoefenen". In dt „verdwenen vijand" ziet Wee ke kansen voor minister Te Beek. Weckes' advies: „Wer aan een kleinere, defensiev krijgsmacht. Wacht niet de b( sprekingen af, maar vergrot je veiligheid door internatic nale samenwerking en intt gratie. De wereldproblemen o het gebied van milieuvervu ling, energie en economie vra gen geen in stand gehoude tegenstelling, maar samenwer king in ons aller belang". JEAN-PIERRE GEELEI raëlische lectoren, die net all hij de leugen willen doorbre" ken. Ze worden gevaarlijl voor de veiligheid van de staafa genoemd. Verraders. Ee|s daarom moeten ze onmiddeO lijk uit de weg worden geU ruimd. Zwi Razi heeft he, pamflet op zijn deur gelates en erop geschreven: „Ik schij1 op jullie". tc Leon Wecke: „Zelfs Stalin is volgens mij nooit van plan geweest de 340 miljoen Westeuropeanen aan zijn eigen collectie dissidenten toe te voegen". FOTO: BIRGIT DE ROY TEL AVIV „In onze eenheid is iedereen vast beraden. Wat mij betreft: het wordt me steeds dui delijker dat alleen geweld helpt. We moeten ze tref fen. Alleen als we sterk zijn en ze slaan, kunnen we de boel onder controle houden. Misschien klink ik wreed, maar zo denken ze er hier allemaal over". Dit is een stukje uit een brief van een Israëlische soldaat, die in de bezette Gaza-strook moet optreden tegen de, dit week einde twee jaar durende Inti fada, de Palestijnse opstand te gen de Israëlische bezetting. In diezelfde Gaza-strook, in het dichtbevolkte Shati-vluch- telingenkamp, kwam afgelo pen zondag het tienjarige Pale stijnse meisje Sabah Ahmed Abdallah Baloush om. Ze was de straat opgelopen om wat voor haar vader te kopen. Er lag een brandende autoband. Een eindje verder stond een Israëlische soldaat. Hij loste een schot. Het meisje viel. Ze was vrijwel meteen dood. Drama Sabah was die dag in de Inti- fada-statistiek het 131ste kind onder de 16 jaar, of zo u wilt de laatste van de 616 Palestij- nen, die in de afgelopen twee jaar in de bezette Gaza-strook en op de Westelijke Jordaan- oever omkwamen. Maar ach ter de statistieken ligt meer dan de tragedie van de rou wende families en de bloem op het verse graf. Het is het drama van de uit zichtloze strijd tussen Israëli's en Palestijnen. Een strijd die voor de Palestijnen bevrijding moet brengen en voor de Is raëli's het neerslaan van een opstand. Een gevecht tussen twee „waarheden", dat na de schok en de opwinding van de eerste fase nu heeft geleid tot wanhoop, angst en frustratie. „Jullie kunnen thuis zoveel discussiëren als jullie willen over de vraag of er wel of niet moet worden onderhandeld". Frustatie ,r Is het frustratie en wanhoojfo dat het aantal zelfmoordgeval j len onder de Israëlische solda ten toeneemt? Kortgeleden schoot een soldaat zich in hff1 hoofd, nadat hij door andeiie soldaten die zich als gemaskenli de Palestijnen hadden veij kleed, was „veroordeeld", ij de grote winkelstraat Dizen goff in Tel Aviv werd een sol® datenmeisje gevonden, dig zich met haar M-16 in haa'g. maag had geschoten. „Wij zelfmoordplegers van ck toekomst, groeten u", schri ven dertig Israëlische jongere die binnenkort in het leg< moeten. „Wij willen niet nieej zwijgen over wat er in de b&e zette gebieden gebeurt. Df_ aanhoudende Israëlische con"" trole daar is een gevaar voa onze maatschappij". Bitter. E| I triest. Yitschak Rabin, de ministej van defensie, aan wie de brieL gericht was - diezelfde mini# ter die kort na het uitbrekeB van de Intifada beloofde d® de rust binnen enkele dageK zou worden hersteld - heeft d*- jongeren niet geantwoord. heeft het misschien te druf Hij zal vandaag, samen mi zijn massaal angesterkte troA* penipacht in de bezette gebiè^ den moeten zorgen dat de Int* fada-frustraties niet uit hand lopen. En misschien heeft hij vaifi avond even tijd om via de tel^t visie te kijken naar de demon stratie van de Vrede Nu-bew44 ging in Jeruzalem. „Een Palèa stijnse staat zal er komen", zve een van de slogans zijn. „Hê hi gaat er alleen nog maar o®n hoevelen nog moeten sterven) p WILLY WEKRMA^" schrijft een Israëlische soldaat, maar hier is het hel. Ik heb nu ook gezien hoe de Palestijnen elkaar afmaken. Gisteren wer den we gestuurd naar een huis, waar een Palestijnse col laborateur was vermoord. Je had moeten zien wat we daar vonden. Of liever wat er van hem over was. Hij was door zijn vrienden in stukjes ge hakt". Ongeveer 150 Palestijnen zijn in de afgelopen twee jaar „te rechtgesteld", omdat ze inlich tingen verstrekten aan de. Is raëlische geheime dienst. Ve len op de meest gruwelijke manier. Bijlslagen In Nabloes sleepten enkele weken geleden gemaskerde Palestijnse jongeren een jonge vrouw de straat op. Ze dwon gen haar te knielen en ver moordden haar met bijlslagen op het hoofd. Het publiek durfde geen hand uit te ste ken. „Vroeger", vertelde me een Palestijn in vertrouwen, „was ik tegen iedere vorm van ge weld. Nu ben ik ervoor dat onze verklikkers worden afge maakt. Ze zijn verraders". In de frustratie van de uit zichtloosheid schiet een Israë lische soldaat een tienjarig meisje dood en gebruiken ge maskerde Palestijnse jongeren messen en bijlen tegen hun éi gen verdachten. Het geweld, aan beide kanten, is zo misse lijk makend, dat deze week zelfs de directeuyr van het Is raëlische pathologische insti tuut Abu Kabir, dr. Jahuda Hess, zich in een zeldzaam in terview met de Israëlische pers uitsprak. „In de afgelopen twee jaar hebben we stoffelij ke overschotten onderzocht, die tekenen van mishandeling vertoonden zoals we nog nooit' eerder hebben gezien". Hess onderzoekt zowel joodse als Palestijnse slachtoffers. De details worden op de video band vastgelegd voor wie be langstelling heeft. Datzelfde instituut had trouwens een wrange verklaring voor het stegen schrijft een Israëlische soldaat: „Vorige week werd mijn vriend Udi gewond. De doktoren in het ziekenhuis zeggen dat hij misschien nooit meer zal kunnen lopen. Laat niemand me vertellen dat ik me in moet houden. Ik voel de woede. Op het moment dat ik zo'n Palestijn te pakken krijg, laat ik alles los. Ik gebruik ge weld, omdat ik aan Udi in het ziekenhuis denk". Plan Gisteren besloten vier Israëli sche topministers positief te reageren op het positieve ant woord van Egypte op het vijf puntenplan van de Ameri kaanse minister James Baker. Dat vijf puntenplan is gericht op een toekomstige dialoog tussen Israëli's en Palestijnen. De Israëlische minister van defensie, Yitschak Rabin, noemde de positieve reactie Van Egypte (sprekend uit naam van de PLO, maar dat mag niet hardop gezegd wor den, omdat anders Israël nee zegt) een succes voor het Is raëlische vredesvoorstel van dit jaar. Het klinkt allemaal wat verwarrend en zo is het Een gemaskerde jongen zwaait met de Palestijnse vlag aan de vooravond van de tweede verjaardag van de Intifada. FOTO: AFP ook. En de ironie van al die diplomatieke inspanningen is, dat de Palestijnen in de bezet te gebieden zelf er niet alleen niet direct bij betrokken zijn, maar er ook niet in geloven. Voor hen geldt de dagelijkse realiteit van de onderdrukking en de vernedering. Van de wanhoop en de angst. En het besef, dat wat de hoge heren in Jeruzalem of Washington ook mogen bespreken, er voorlopig geen kans is dat de Palestijnen de vrijheid krijgen die ze willen. In zijn kamer in de universi teit van Tel Aviv klaagt de Is raëlische professor Zwi Razi, dat hij wordt bedreigd omdat hij hardop durft te zeggen dat de situatie tot een ramp leidt. „Het wordt hier net als in Li banon. We snijden elkaar de keel af. We leven hier met de kracht van het geweld. Dat is een leugen". Zwi Razi noemt zichzelf radi- kaal. Hij wil dat zijn eigen volk in opstand komt tegen de leiders. Omdat hij dit hardop durft te zeggen, is kortgeleden een pamflet op de deur van zijn kamer geplakt van ex treem rechtsdenkenden. Het pamflet bevat een lijst van Is- feit dat kortgeleden een Pale stijnse familie een niet volle dig lijk terugkreeg van een vermoord familielid. „Aan het hoofd wordt nog gewerkt", was de mededeling. Routine Na twee jaar Intifada zeggen Israëlische politieke leiders vol zelfvertrouwen, dat de Pale stijnse opstand min of meer onder controle is en vertonen buitenlamise televisieteams zich nauwelijks meer in het gebied, omdat het verhaal 'routine' is geworden. Na twee jaar Intifada klagen Palestijnse activisten dat de wereld hen vergeten is en vre zen gematigde Intifada-leiders voor hun leven, omdat de ex tremen gevaarlijk worden. En de onrust broeit en de .wreedheden nemen toe. Ste nen - het Intifada-wapen - maken plaats voor bijlen en messen. Geweren en pistolén worden uit de geheime opslag plaatsen gehaald. Israëlische soldaten mogen nu zonder meer schieten op gemaskerde Palestijnen. In de emoties van de strijd in de smalle kasbah- «ShHhr* feü

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6