„M'n lastigste, maar ook mijn beste rol" L ZATERDAG 9 DECEMBER 1989 AMSTERDAM - „Een lastige rol", meende Thom Hoffman, „de lastigste tot nu toe, zoveel is zeker. Maar stellig een waar Gods zegen op rust". Die in Reviaanse stijl neergeschreven zin, duikt op in een van de eerste publiciteitsmappen rond de verfilming van 'De Avon den'. De film is zojuist in première gegaan en Thorn Hoffman durft verder te gaan: „Niet alleen m'n moeilijkste, maar ook m'n beste rol". Thom Hoffman is Frits van Egters. En (als je het literaire scheppingsproces van 'verdichten, verdraaien en verfraaien ieven terzijde schuift) de jonge Gerard :Reve, die zich ten tijde van publikatie :van zijn eerste roman (1947) nog aan duidde als Simon van het Reve. Gerard Reve zelf had tijdens besprekingen vóór de opnames geen echte voorkeuren voor de hoofdrolspeler. „Maak 'm niet te mooi", voegde hij regisseur Rudolf van den Berg schalks toe over het uiterlijk van de te kiezen acteur. En voegde er vi gerende Reviaanse redenen aan toe, die Van den Berg liever voor zich houdt. Het werd Thom Hoffman, na een in de NRC breed uitgemeten verslag van de screentest, waar de met naam en toe naam genoemde afgevallen kandidaten nauwelijks gelukkig mee geweest kunnen zijn. „Ik betrap mezelf op een oribedwingbaar verlangen deze film met deze acteurs te zien", schreef die krant na een proefscè- ne met Thom Hoffman en Viviane de Muynck. Regisseur Rudolf van den Berg had lang in z'n hoofd 'De Avonden' met een onbekend gezicht in de hoofdrol te verfilmen. „Ik vond het een aantrekke lijk idee een volkomen onbekende tot Frits van Egters om te toveren", vertelt Van den Berg. „Dat wil niet zeggen dat ik Thom Hoffman tegen heug en meug heb gekozen. Integendeel. Ik heb Thom volmondig gekozen. Alleen vond ik hem eerst te oud voor die rol, maar daar heb ik me in vergist. We zijn alle toneelscho len in Nederland afgeweest, en daar heb ben we een paar heel goede mensen ont dekt. Maar ja, Thom speelde alles en ie dereen weg. Door z'n talent, door z'n uitstraling. En het is zó'n moeilijke rol. Ik wist wat ik aan Thom had, omdat ik eerder ('Zoeken naar Eileen'. BJ) met hem had gewerkt. En het feit dat een film met een bekende naam dan iets ge makkelijker te financieren is, speelt dan maar een bijrol. Niemand die verstandig is gaat een regisseur een acteur die hij njet wil door z'n strot duwen. Thom was verreweg de beste keus". Pauze houden Hoffman zelf vindt 't inmiddels z'n bes te rol. „Ik heb het gevoel dat het bijna een afsluiting is van tien jaar acteren", zegt hij in de bar van het Amstelhotel in de hoofdstad, zijn vaste plek voor inter views de laatste tijd (hij woont ergens om de hoek). „Ik heb nu vier films ach ter elkaar gedaan: 'Rituelen', 'De kassiè- re', de Franse film 'Force majeure' en 'De Avonden'. Ik moet nu maar een tijdje pauze houden, want ik zou niet weten met wat ik dit voor mezelf kan overtreffen". Ook bij Thom Hoffman speelt de begrijpelijke angst van Neder landse acteurs een rol dat het publiek van hen 'overvoerd' kan raken. 'Het Hij is een regisseur die dingen durft. Ik stelde me voor dat Fnts van Egters een verzameling zwakheden is. Iedereen heeft er wel één of twee. Hij heeft er meer dan tien. Die moet je begrijpelijk maken. Ik ben om te beginnen een aan tal mogelijkheden op een rijtje gaan zet ten: a/ Frits is iemand die tenslotte er kent dat het allemaal wel meevalt, b/ De echte Frits is de jongen die in z'n eentje op z'n kamer zit, z'n seksuele fantasieën op zijn speelgoedkonijn botviert. Die angsten heeft, zijn lichaam onderzoekt. Die een geheim heeft dat niet in 't boek staat, maar waarvan ik wél wil weten wat 't is. Is hij een homofiel-manqué, of is dat misschien te modern gedacht? c/ Ondanks alles heeft hij in feite zijn ou ders erg lief. Die beledigingen ten spijt. Denkt hij: zonder jullie was het hele maal niets geworden, d/ Er is een andere boodschap. Dat het allemaal geen zin heeft, dat iedereen oud wordt, ziektes krijgt, dat er geen geld is, geen vertier en dat zelfmoord de beste oplossing is. e/ Zijn geheim is dat hij schrijver wil wor den. f/ Hij heeft een geheim en dat is een kluwen van al die voorafgaande punten. Dat moet ontward worden op Oudjaar bij de dampende oliebollen. Vóór twaalf uur. Voor die allerlaatste mdracht heb ik als acteur gekozen". Ondanks die zwaarwichtige overwegin gen, valt er veel te lachen om de bijna zeurderige humor in de scènes tussen Frits en zijn ouders, gespeeld door Rijk de Gooijer en Viviane de Muynck. Moeilijke speelscènes. Behalve dat élke acteur al moeilijkheden heeft om zich bij de onderkoelde humor van Rijk de Gooijer in te houden (Hoffman verried eerder dat hij dan maar van de set afliep en in zichzelf zo hard begon te schelden op De Gooijer dat hij daarna geen grijns meer op z'n gezicht kon krijgen), is ver bale filmhumor sowieso lastig. Hoffman: „Humor is timing. Met publiek hoor je hoe iets werkt. Hier was het een blinde gok op wat grappig zou zijn. Moet je het langzamer doen? Moet je het sneller doen? Het werkt minutieus. We hebben die scènes aan tafel, met Rijk de Gooijer in z'n stamppot prakkend, zo vaak over gedaan, dat je ze echt ging haten". Rijk de Gooijer heeft achter de schermen een zeer belangrijke rol bij het financieren van 'De Avonden'gespeeld. Een van de financiers van de film, Elven (Elsevier- CeidóeGouocwil Boven: Thom Hoffman als Frits van Egters, hangend aan dè tram in het Oud-Zuid van „De Avonden". Onder: Frits van Egters (Thom Hoffman) in het benepen ouderlijk huis, terwijl vader (Rijk de Gooijer) is ingedut. ptis pef /Vendex) viel af. Op dat moment ont- c< brak er een bedrag van naar schatting ti tussen de zes en de acht ton. Rijk de er Gooijer pleegt een groot deel van zijn j st€ vrije tijd door te brengen aan de bar van 1 het Amsterdamse Hiltonhotel. Eén etage (ïij hoger heeft computer-miljonair Willem [Ve S. Smit een vast optrekje gehuurd. Hij bns komt dus ook wel eens aan die bar. Op ooi die plek heeft De Gooijer van hem het in ontbrekende geld los weten te krijgen, va De dialoog tussen de heren schijnt iets etu geweest te zijn als: „Zeg Rijk, wordt dat bod wat, die film 'De Avonden' van jou? Een en beetje spannend? Moet ik m'n geld erin ;el steken?". Rijk had beet. Tenslotte is 'De rin Avonden' zijn lievelingsboek. Al zou hij inu alleen maar een taxichauffeur in de ver- ?d. filming hebben mogen spelen, dan had he hij zelfs dèt graag voor Gerard Reve iarc overgehad. ht| Brieven !m „Voor je een rol speelt, zou je er eigen- isti lijk twee romans over geschreven a d' moeten hebben", bekende Thom Hoff- |ndi man me in zijn eerste interview. Zover Jen is het met 'De Avonden' nog niet geko- et-i men. Maar er komt dezer dagen bij Ge- se rard Timmer Produkties, Amsterdam te z een boekje uit dat heet „23 brieven aan tiik Frits van Egters". Auteur: Thom Hoff-rok man. „Elke avond wanneer ik klaar wasjisti met opnames ben ik op m'n hotelkamer i en een soort dagboek gaan bijhouden. Pre-b t cies wat er allemaal gebeurd was, wat me ?ch voor en na het spelen bezig had gehou- F den. Uiteindelijk kregen die notities de ten vorm van brieven. Aan de figuur die ikferl speel, Frits van Egters. Ik vond het heer- tide lijk werk, zo in je eentje zitten, in jelha brein wroeten en je gedachten opschrij-'n i ven, zonder dat je enig compromis metans wie dan ook hoeft te sluiten. Zelfs aange-taa namer dan acteren". Eerste regel vanJc< Hoffmans brieven aan Frits van Egters: „Ik ben geen schrijver, dat weet ik zelf( ook wel". Hoffman is acteur. Voorlopig|~| nog in Nederland. En dat buitenland?" Hoffman: „Ik moet niet zaniken. Het vervelende van dat buitenland is dat jeug] daar wel eerst elk script moet accepteren|nej dat ze je geven. Hier kan ik wekelijksagn kiezen uit dertig stuks. Ik heb toch een,^ prachtig leven hier?". frig, BERT JANSMAiaa, rokc t di< cal THOM HOFFMAN OVER 'DE AVONDEN': Buitenland' biedt dan meestal uitkomst. Hoffman: „Ik hoop dat deze film voor mij hetzelfde doet wat 'De vierde man' voor Jeroen Krabbé deed en wat 'Sol daat van Oranje' voor Paul Verhoeven heeft gedaan. Maar je hebt zo'n buiten landse carrière absoluut niet in de hand. Het is afwachten". Zijn meest recente acteerwerk-over-de-grens deed hij in het Franse 'Force majeure' van regisseur André Jolivet. „Een kleine, maar centra le rol", zegt Hoffman. Hij speelt er een Nederlander in die wegens drugssmokkel in Maleisië gevangen- zit en ter dood wordt veroordeeld. Zijn advocaat (de Britse topacteur Alan Bates) gaat op zoek naar drie Franse vrienden in Parijs, voor wie Hoffman een groot deel van de drugs in zijn bezit had. Om ze over te halen de Nederlander met hun getuige nis te helpen. Hoffman speelt de rol in het Frans. „Talen, daar ben ik niet bang voor", zegt hij. „Dat is een liefhebberij van me. Die pik ik graag op". Stille jongen Het gekke is dat je Hoffman, wanneer hij je op straat zou passeren, waarschijn lijk voorbij zou lopen zonder het 'Hé, een-bekende-Nederlander-effect' te on dergaan. De 'De Niro van Hiero' zoals een geïllustreerd blad hem eens betitel de, ziet er niet opvallend uit. Een ge woon hoofd, een bescheiden en be schaafde opstelling. Geen luider-stem- me-gedoe, maar een bedachtzaam prater die zijn overweging bij het opzetten van een rol zelfs wel wil onderverdelen in de punten a tot en met d, en die wanneer de interviewer hem onderbreekt toch wel even graag dat rijtje afmaakt. Uit een eerste interview in '82 herinner ik me hem als een keurige bebrilde jongen in regenjas, die mijn aarzelende reactie zelf vertaalde als: „In Nederland denkt men vaak: zo'n stille jongen kan vast niet acteren". Het werd de kop boven mijn verhaal. De 'stille jongen' heeft in middels het tegendeel meer dan bewezen en is met 'De vierde man', 'Rituelen', de tv-serie 'Het wassende water', de onder- wereld-chauffeur in 'De kassière' en nu 'De Avonden' zonder meer Neerlands top-filmacteur. „Acteursmagie", noemt regisseur Rudolf van den Berg het. Hoffman hoeft maar te kijken en je denkt met hem mee. Hij kan dialogen zeggen op een manier of hij ze ter plekke bedacht heeft. Theater gaat hem moeilijker af, zei hij destijds. Maar begin volgend jaar is hij op de planken te zien in 'Hartzeer', de Nederlandse versie van Beth Healy's 'Crimes of the Heart' met Monique van de Ven in de hoofdrol en Frans Weisz (ook al even van de film naar het theater) op de re- giestoel. „Een vrije produktie", zegt Hoffman, „die nu al verschrikkelijk goed voorverkocht is, omdat er bekende namen in staan". Over zijn verwach tingspatroon omtrent dat andere medi um laat hij niet zo veel los. Alleen dat „het een verschrikkelijk gezellige repeti tieperiode is met die drie meiden in de hoofdrollen". Een ex-leerkracht van de Wassenaarse Kievitschool vraagt me de groeten te doen aan Hoffman. De acteur kijkt verrast op: „Ken je die? Door hem ben ik zo'n beetje acteur geworden. Zon der dat hij dat weet. Op de lagere school speelden we onder zijn leiding toneel, en dat acteren heeft me sindsdien eigenlijk nooit meer losgelaten". Ook al werd Hoffman drie maal geweigerd bij een toelatingsexamen voor een van de Ne derlandse toneelscholen. Maar - leert de historie - dat is de besten overkomen. Hoffman zocht zijn eigen' weg. Recht streeks de praktijk in. Hij speelde bij To neelgroep F ACT, Toneelgroep Theater (scholenprojecten) en Toneelgroep Cen trum. Hij maakte zijn officiële filmde buut in Theo van Goghs beruchte 'Lu- ger' en wil - in tegenstelling tot vele be kenden in de filmwereld - nog altijd kwijt dat hij „op goede voet staat" met de - eveneens Wassenaarse - colum nist, filmer en relschopper. „Vanaf m'n veertiende jaar is Reve mijn lievelingsschrijver", zegt Hoffman (32). „De Avonden was het laatste boek dat ik van hem las. Ik vond het een beklem mend boek. Pas later ben ik er ook de humor van gaan waarderen". Het gekke is dat Hoffman midden in de film ook echt een beetje op Reve gaat lijken. Ac- teurs-mimicry. Al sta je als je nagaat waarom en waarin dan wel, eigenlijk met verrassend lege handen. Het zijn een aantal componenten bij elkaar. „M'n haar is geverfd", zegt 'Hoffman, „al vind ik zulke dingen zelf eigenlijk niet leuk". Lees: te uiterlijk. „En ik heb Reve natuurlijk wel bestudeerd. Vooral de geest van zijn werk in me opgeno men. En zijn manier van praten. Die droge, afkeurende blik. Grappig, maar ook een Hollandse zeurpiet, een honde- kop. We hebben Frits van Egters naar hem gemodelleerd. Onze Waalse gri- meuse had op basis van het script teke ningen van Frits van Egters gemaakt. Ze had nog nooit van Reve gehoord, laat staan iets van hem gelezen. Maar het gekke was dat haar tekeningen opvallen de overeenkomsten vertoonden met fo to's van de oudere Reve. Verbijsterend. Groot vakmanschap, maar blijkbaar ook een goed script". We praten over het waarom van het mislukken van een aan tal films. Van 'De kassière' bijvoorbeeld. „En die film is toch echt heel integer door Ben Verbong gemaakt", vindt Hoffman. Hij ^ag het ook niet zo in die bevallingsscène van Marion van Thijn en Monique van de Ven als vroedvrouw in de metro. „Maar Ben Verbong vond die metrotunnel juist symbolisch voor het verhaal", herinnert hij zich. Hij heeft even plezierig met Theo van Gogh ge werkt aan 'Loos'. Als oorzaak voor het mislukken van beide films komen we op Het Script, Heet Hangijzer en Boosdoe ner van de meeste Nederlandse films. puzzelrit „Rudolf van den Berg heeft alle scènes uit De Avonden losgehaald, er op aller lei manieren mee geëxperimenteerd en er uiteindelijk een zo prikkelend moge lijk scenario van gemaakt. Je zit met het feit dat het een boekverfilming is. Dat iedereen dat van het begin af aan weet. Rudolf is nu met de eindsituatie van het boek begonnen: je weet meteen dat Frits van Egters een geheim te vertellen heeft. Daarmee schudt de film het publiek meteen wakker. Het boek wordt hen als het ware uit handen geslagen. Rudolf heeft een selectie gemaakt van scènes waarin hij een betekenis vermoedde. Stukjes van de grote puzzel die dat ge heim bevat. Je legt door de film een soort puzzelrit af. Je komt steeds meer te weten over Frits van Egters. Tot hij aan het slot naakt te herkennen valt. De structuur is een emotionele structuur ge worden. Rudolf van den Berg zoekt de grenzen op van humor en ontroering.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 32