„Het tennisleven gaat gewoon verder" JlsUJiDj) JOOJ Squasher Scheerder weet nog niet wat hij wil Multifunctioneel. n ONDERSCHEIDEN HELEEN VAN DEN BERG: ZATERDAG 9 DECEMBER 1989 PAGINA 29 De staat van dienst van de Noordwij ker- houtse A-speelster is zeker het afgelopen jaar opmerkelijk te noemen. Na de twee de plaats in 1988, tijdens de nationale kampioenschappen tot en met 16 jaar, werd in 1989 bij de achttienjarigen de fi nale gespeeld. Als ongeplaatste speelster begon Heieen van den Berg in Son aan de kwalifikatie voor de nationale titel strijd. Het werd een zegereeks, waaraan pas in de halve finale van het hoofdtoer nooi door Nicole Jagerman een eind werd gemaakt. De invalster bij de eredi visiecompetitie ontpopte zich als 'reu- zendoder', door achtereenvolgens de tot dan toe ongeslagen Marcella Mesker, Masterskampioene Marianne van der Torre en oud jeugdkampioene Gaby Coorengel te verslaan. Orange bowl Maar niet alleen nationaal deed Heieen van den Berg zich gelden, ook interna tionaal is er sprake van een doorbraak. De kwalifikaties van twee 10.000 dollar- toernooien in Italië werden doorstaan. Koksijde in België leverde via de 'quali fy' zelfs een finaleplaats op. En ook de vier toernooien in Joegoslavië waren met twee kwartfinales en opnieuw een fi naleplaats zeer succesvol. De tot nu toe vijf maanden toernooien spelen, werden met een kwart en halve finale in Marok ko voorlopig afgerond. De 348e plaats van de wereldranglijst is inmiddels be reikt, zodat'de invitatie voor deelname aan de officieuze jeugd WK, de Orange Bowl een terecht vervolg werd. Het tennisleven gaat gewoon verder voor Heieen van den Berg. Als haar ou ders vandaag, tijdens de algemene leden vergadering van de tennisbond, de aan deze hoogste bondsonderscheiding ver bonden wisselbeker in ontvangst nemen, bereidt de A-speelster zich in haar hotel kamer in Miami-Florida, samen met de nationaal jeugdkampioene, Miriam Ore mans, voor op de Continental Cup. Dit is het teamevenement dat vooraf gaat aan de officieuze jeugd WK. De Orange Bowl, de overigens foeilelijke hoofdprijs, geeft haar naam aan dit grootste jeugd- toernooi ter wereld. Na de WK reist ze door naar Texas waar de Noordwijker- houtse deelneemt aan één 25.000- en drie 10.000 dollar-toernooien. Thuisfront Het eerste schooldiploma is reeds een jaar op zak. Verder studeren is voorlopig even op een zijspoor gezet door de speel ster, die eens door de huidige Hillegomt- rainer Harry Verdegaal naar de district strainingen werd geleid om de moeilijke en lange weg naar de top te mogen be klimmen. De Sassenheimse vakman gaf aan zijn Noordwijkerhoutse pupil de juiste basis mee om in die harde profwe reld te kunnen slagen. Twee goede ten- nisjaren vormde Dekker Tennis War mond het thuisfront, waarna de overstap naar de bekende Amsterdamse tennisle- raar Cees Houweling werd gemaakt. Heieen van den Berg: „Cees heeft aan mij verder geschaafd. Hij heeft mij voor al agressiever en aanvallender leren spe len, waardoor ook mijn spel beter is ge worden. Telkens als ik uit het buiten land in Nederland terugkom, trainen we een paar dagen. Ik reis namelijk zonder coach naar de 10.000 dollar-toernooien, zodat er daar niemand is die de foutjes, die tijdens die toernooien in je spel slui pen, eruit kan halen. En hoewel ik zo'n coach soms wel mis, is dit een prima op lossing". De zeventienjarige Van den Berg heeft het contact met haar eerste trainer, Harry Verdegaal, evenmin verlo ren. „Ik kan altijd op zijn hulp rekenen. Als ik thuis ben, hoef ik het maar te zeg gen en regelt hij het nodige". Ouders Janneke en Piet vormen samen met die twee 'vakidioten' een prima thuisfront voor Heieen van den Berg. Het reizen is ze inmiddels gewoon, met de heimwee weet zij om te gaan, juist omdat het in de eigen omgeving zo goed geregeld is. De basis om te presteren is gecreëerd, de belangrijke invitaties ko men binnen. De doorbraak nog maar een kwestie van tijd? Heieen van den Berg glimlacht slechts en laat zich geen uitspraak ontlokken. De ogen spreken echter boekdelen bij de onderscheiden tennisspeelster. Haar tennisleven gaat gewoon verder. PETER KLEIN Alphenaar Peter Paul Scheerder hechtte h ALPHEN AAN DEN RIJN - Dro men over een voortvarende carriè re in zijn of haar favoriete discipli ne doet elke beetje getalenteerde sporter of sportster wel. Hoe anders is dat bij Peter Paul Scheerder. De 16-jarige Alphense squasher, die het vorig weekeinde opzien baarde door de nationale titel bij de jeugd tot en met 18 jaar in Westervoort voor zich op te eisen, weet nog niet wat hij precies wil. „Misschien ligt bij mij daar wel het probleem", geeft hij aan. „Ik wou dat ik het wist", onderstreept de voor zijn eindexamen Havo blokkende Peter Paul daarna nogmaals dat hij nog geen keuze heeft kunnen maken tussen een sportieve of maatschap pelijke carrière. „Ik ga hierna denk ik maar atheneum doen, dan heb ik weer twee jaar de tijd om daar over na te denken", klinkt het ge makzuchtig. Uitlatingen die Peter Paul Scheerder ook kan doen. Want voorlopig lijkt zijn lei dinggevende rol binnen het 'jeugd'squa- sh onaantastbaar. Het is ook tekenend voor de manier waarop Scheerder de Nederlandse top in zijn categorie heeft behaald. Nadat Scheerder op tienjarige •leeftijd als tennisser al furore maakte tij dens de districtkampioenschappen, maakte hij een jaar later een omme zwaai naar de squashsport. Slechts twaalf maanden had de kleine Alphe naar er voor nodig om ook in deze sport zijn concurrenten de wil op te leggen. „De tennisslag had ik al en ook het bal gevoel was aanwezig", verklaart Peter Paul de korte aanpassingsperiode. „Maar, ook meegespeeld heeft dat ik de eerste twee jaar aan het squash verslaafd was. Met mijn broer Jan Willem en buurjongen Raymond van Kasterop stond ik welhaast dagelijks op de baan". Natuurtalent Momenteel is drie a vier keer per week anderhalf uur trainen voor Scheerder ge noeg om zijn niveau op peil te houden. „Als het wat meer zou moeten kosten, dan deed ik dat ook wel hoor", bekent hij lachend. „Sommigen vinden het wel jammer dat ik niet meer train. En zelf vorig jaar meer waarde aan zijn wint weet ik ook wel dat mijn ontwikkeling dan sneller zou gaan. Ik speel nu gewoon veel wedstrijden. Een aparte training er naast heb ik niet. Ja, ik hockey en ten nis. Velen begrijpen niet dat ik er nog zoveel sporten naast doe. Een natuurta lent? Ach, wie weet, misschien". Feit is wel dat overal waar Peter Paul Scheerder ook maar zijn neus laat zien, hij als één van de favorieten bestempeld wordt. Met die druk zegt hij wel te kun nen leven. Scheerder: „Bij het tennis had ik al met die druk te maken. Ik ben het dus al van jongs af aan gewend en kan het doorgaans goed in de hand houden en sta er vrij nuchter tegenover. Maar, op de toernooien waar je als eerste of tweede geplaatst wordt, moet je het in derdaad zien waar te maken. Je tegen standers willen van je winnen en dat kan dan wel eens verkeerd uitpakken". Zoals het vorig jaar tijdens het Nederlands kampioenschap voor spelers tot en met 16 jaar. In de halve eindstrijd viel de donkerblonde squasher ten prooi aan Marco Wiesenhahn. Een teleurstellende prestatie oordeelt de Alphenaar nu. „Het was vrij vroeg in het seizoen, waardoor ik nog weinig had gespeeld. Van onder schatting was echter geen sprake". Pittig De winnaar van de nationale titels in de categorieën tot en met 12 jaar (twee maal), tot en met 14 jaar, heren C, heren B en de Dutch Open voor de jeugd, krijgt binnenkort de kans om zich te revancheren. Dat is hij aan zijn stand verplicht, weet ook Scheerder. Zeker na de titel bij de jeugd tot en met achttien jaar. Terugblikkend op dat vorige week einde zegt hij: „Mijn eerste nationale ti tel was mooi, maar deze mocht er ook zijn, evenals de heren B-titel. Het was nog niet eerder voorgekomen dat de winnaar van de C-titel een jaar later B zou winnen. En dat terwijl ik via de kwalificatie als ongeplaatste speler in het toernooi was gekomen. Maar de strijd tot en met achttien jaar was één van de pittigste". Zowel in de halve eindstrijd als de finale werd Scheerder gedwongen een vijfde game te spelen. „Tegen Andre Ruigrok was ik bij een 2-0 voorsprong de concentratie volledig kwijt. Ik dacht aan alles behalve de wedstrijd. Een kwa lijke zaak. Maar, gelukkig herstelde ik dat net op tijd". De 9-5 in de slotgame bracht Scheerder in de finale tegenover Teus van Ee. Hierin wisselde hij game- vakant ie dan aan een optreden tijdens de FOTO: HENK SNATERSE verlies met winst af. „Ik speelde niet mijn eigen spel. Teus was meer op de 'T' te vinden. Iedere keer als hij een game won, veranderde ik mijn spel en dan lukte het wel. Ik was te ongeduldig". Door meer te volleren pakte Scheerder na een 7-2 achterstand alsnog met 9-7 de laatste game. De Alphenaar die momenteel deel uit maakt van het Nederlands team richt zich nu op de titelstrijd bij zestienjarigen en de heren, maar vooral ook op het Eu ropese en Wereldkampioenschappen, die het volgend jaar respectievelijk in Belgiè en Duitsland plaatsvinden. Al lijkt Scheerder nu ook weer niet al te veel waarde aan die mondiale toernooien te hechten. Ontbrak hij enkele weken gele den als toeschouwer bij de Dutch Open in het Kurhaus - „Het kwam er gewoon niet van" - vorig jaar liet hij zelfs een Europese titelstrijd lopen. „Ómdat het evenement tijdens Pasen werd gehou den, viel het gelijktijdig met mijn win tersportvakantie. Ik besloot toen om te gaan skién". Gekscherend zegt hij ver volgens: „Dit jaar is het EK tijdens de crocusvakantie, een week voor mijn va kantie". De Alphense squasher rekent daarbij op een hoge notering van het Nederlands team. „De eerste zes behoort tot de mo gelijkheden. Individueel ben ik afhanke lijk van de loting. Ik moet normaal ge sproken de eerste ronde kunnen overle ven, maar voor hetzelfde geld stuit je op de eerst geplaatste", aldus Peter Paul Scheerder, die kanttekeningen plaatst bij de voorbereiding van het Nederlands team. Zo vindt hij het jammer dat de wekelijkse districtstrainingen tot het ver leden behoren. Voor de spelers van het Nederlands team is daar een maande lijkse training met bondscoach Barry Whitlock in de plaats gekomen. „Een dag van zes uur trainen". Een methode die volgens de jonge Scheerder niet echt werkt. „De squashbond is echter nog een jeugdige bond, dus er schort nog wel eens het een en ander aan". Maar zoals de squasher de maandelijkse training te weinig van het goede vindt, zo wil hij nu, niet meer als in zijn begin periode, dagelijks op de baan staan. „Als een fullprof dag in dag uit bezig zijn, dat zie ik niet zo zitten. Na een seizoen moet ik er weer een maand of anderhalf uit. Aan de andere kant zou ik het eigen lijk gewoon eens twee jaar als prof moeten proberen. Wat me let? Dat is nu juist de vraag!" PETER VAN DER HULST Onder redactie van Peter van der Hulst en Paul de Vlieger Multifunctioneel Sportpark Nieuw-Zuid in Katwijk be hoort toch zonder enige twijfel toch tot de mooisten van de regio. Zeker met het voetbal dat de mannen van Melbi Ra- boen tegenwoordig op de mat leggen, is het in die duinpan toch elke keer weer genieten geblazen. Extra lol viel er afge lopen weekeinde voor de jeugdige bezoe kers te beleven. Die vermaakten zich op perbest bij het Quick Boys-terrein met hun sleetjes. Een multifunctioneel sport complex heet dat. Huiswerk Gelezen in het programmablad van Quick Boys: „In het programmablad van Riinsburgse Boys van vorige zaterdag werd de over gang van Richard Hoogervorst opmerke lijk genoemd. Ook werd het opvallend ge noemd dat Quick Boys zich dit seizoen presenteerde met drie spelers van buiten af. Je moet maar lef hebben. Wat daar in Rijnsburg al langer dan twintig jaar ge beurt, vindt men nu bij ons een opvallen de zaak. De pot verwijt de ketel..." „Als je de opstellingen vergelijkt dan tel je van de zestien Rijnsburgse spelers maar liefst twaalf spelers van buiten en bij ons slechts drie. Nogal een verschil! Geen wonder dat de omroepster Arroyo voor De Groot aanzag. Die ziet door de bomen ook het bos niet meer!" „De overgang van Hoogervorst is boven dien helemaal niet opmerkelijk, want die is met Dijkhuizen naar Quick Boys geko men om een reden die bij iedereen be kend is (via diverse kranten), behalve bij de schrijv(st)er van dat artikel. In vervolg dus beter het huiswerk maken..." Ken en Barbie De Sinterklaastijd ligt weer achter ons. Menig kind zag ook dit jaar weer een wens in vervulling gaan. Zo ook deze jonge supporters van de korfbalvereni ging TOP. Want, niet alleen werden zij verrast met 'Ken en Barbie': ook was de Sint niet vergeten de poppen in de TOP- kleuren te kleden. Die Goedheiligman is toch maar een begrijpend mens... NOORD WIJKERHOUT/LEIDEN - Als twee trotse ouders de Jhr. R. de Brauw-beker voor haar in ont vangst nemen, zit Heieen van den Berg alweer op een motelkamer in het warme Florida. Het tennisleven gaat voor de Noordwijkerhoutse A- speelster gewoon verder, of de hoogste bondsonderscheiding nu wel of niet aan je is toegekend. Hoewel, zo gewoon is de invitatie voor de officieuze wereldkampi oenschappen voor junioren, de Orange Bowl nu ook weer niet. Een bondsonderscheiding dus voor de zeventienjarige Heieen van den Berg. Desgevraagd deelt zij mee: „Ik wist niet eens dat zoiets bestond. Maar ik ben er heel blij mee natuurlijk. Alleen stond in de brief die ik erover ontving niet ver meld om welke onderscheiding het ging". De Noorwijkerhoutse A-speelster verkeert nog in het ongewisse, welke gro-' te eer haar te beurt is gevallen. En blijft dat voorlopig nog even, want de onder scheiding zelf in ontvangst nemen, is er wegens verblijf op de Orange Bowl niet bij. Zonder haar aanwezigheid wordt de naam van Heieen van den Berg van daag, tijdens de algemene ledenvergade ring van de tennisbond, toegevoegd aan een rij van zeer illustere voorgangers, waarvan Tom Okker, Betty Stöve en Loek Sanders ongetwijfeld de bekendste uit een eerdere generatie zijn. In de tach tiger jaren werd deze Jhr. R. de Brauw- beker verworven door de beide destijds Europese jeugdkampioenen Marianne van der Torre en Nanette Schutte, als mede door Eric Wilborts, Menno Oost- ing en Christiaan Feenstra. Heieen van den Berg heeft als directe voorganger de vroegere hoofdklassespeler van het Leid- se Unicum, Jacco Eltingh. Lichtend voorbeeld De Jonkheer Rob de Brauw-beker is be doeld voor die Nederlandse tennisspeler van ten hoogste éénentwintig jaar, die zich in het afgelopen jaar heeft geken merkt door een duidelijk onberispelijk gedrag en bovendien goede wedstrijdre sultaten heeft bereikt. De wisselbeker is ter beschikking gesteld ter nagedachtenis van een talentvolle tennisspeler, om diens lichtend voorbeeld van moed en idealisme tijdens de oorlogsjaren '40-'45 te laten voortleven. De beker is tevens bedoeld de voor het vaderland gevallen tennissers en tennissters te gedenken. Annet Gomes, de manager toptennis van het bondsbureau, geeft als toelich ting op de toekenning aan Heieen van den Berg: „Zij ontvangt die beker voor haar rustige en goede gedrag op de baan. Daarnaast stond zij in de halve finale van de nationale kampioenschappen en is zij op de 'ranking' zo'n 300 plaatsen gestegen. Een lichtend voorbeeld dus voor onze nationale jeugdspelers en voor het district Leiden". wgioTVch l Heieen van den Berg zal de haar voor 1989 toegekende hoogste bondsonderscheiding, de Jhr. R. de Brauw-beker, wegens deelname aan de Orange Bowl, niet persoonlijk in ont vangst kunnen nemen. FOTO: HENK VAN DEN ENDE CcidócGouAcmt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 29