Rijkswegen in wurggreep van de geluidsschermen Kleine rotonde vervangt stoplicht p 1 nnal Ie TV' ZATERDAG 9 DECEMBER 19 89 PAGINA 28 Sommige stedelingen kunnen niet slapen van de stilte als ze vertoeven in een lommerrijke omgeving, waar het geluid van een vallend blad nog waarneembaar heet te zijn. De industrialisatie, de verstedelijking van de westerse wereld heeft doorgezet. Na de stilte in de talrijke eeuwen daarvoor, eisen lawaaimakers slachtoffers. Stress, slapeloosheid en (zelf)moordneigingen. Een serie van vier artikelen over lawaai als een van de snelst groeiende milieuproblemen van deze tijd. Vandaag de eerste aflevering: de miljoenendans rond geluidsschermen en lawaaiarm asfalt. DELFT - Rijkswaterstaat bouwt tot rond de eeuwwisseling voor honderden miljoenen aan geluids schermen, lawaaiwallen en gelui darm asfalt. Al die in vesten ngen ten spijt zal het rond onze rijkswe gen geen decibel stiller worden. Oorzaak is de enorme toename van het autoverkeer. Langs tien procent van de Nederlandse autowegen staan inmiddels geluidweren- de muren om de bewoners erachter huis elijke stilte te garanderen. En er komt meer. Aanzienlijk meer. Het aantal schermen en wallen verdubbelt tot vijf honderd kilometer. Daarnaast wordt ze venhonderd kilometer geluidarm asfalt gelegd. Frappant detail is dat de extra wallen, schermen en asfaltlagen er slechts voor kunnen zorgen dat het ver keerslawaai niet erger wordt. Wanneer er geen herriewerende schuttingen bij zou den komen, zouden duizenden Neder landers straks gek worden van lawaaige- weld. Volgens officiële cijfers zal het aantal mensen dat hinder ondervindt van ver keerslawaai (60 procent van de bevol king) tussen nu en het jaar 2010 niet af nemen. „Het kan anders. Maar dan zal autorijdend Nederland een stuk minder moeten gaan rijden. En dat zit er op vrijwillige basis voorlopig niet in, denk ik", stelt ir. P.H. de Groot, hoofd advies geluid en trillingen bij Rijkswaterstaat. Volgens sommige voorspellingen stijgt het aantal autobezitters van 5,4 miljoen auto's nu, tot ruim acht miljoen in 2010. En dat terwijl de wegen - zeker in de Randstad - toch al verstopt zijn en files de gewoonste zaak van de wereld zijn geworden. Gedrochten Steeds meer Nederlanders lijken daar mee voor hun rust aangewezen op „ge- luidwerende gedrochten", zoals psycho loog en geluiddeskundige van het Neder lands Instituut voor Preventieve Ge zondheidszorg drs. R.G. de Jong dat omschrijft in een van de komende afle veringen in deze serie. Geluidsscherm bouwers, de nieuwe miljonairs van het lawaaitijdperk, spreken dat tegen met ar gumenten dat groenvoorzieningen rond schermen klachten van 'mensen achter de schermen' wegneemt. Volgens De Groot neemt de lawaaisitua- tie inderdaad alleen maar ernstiger vor men aan. „Het hoogste geluidsscherm in Nederland is nu nog vijf meter. Maar al leen al door de verhoging van de maxi mumsnelheid tot 120 kilometer wordt alles nog een metertje hoger of wordt er geluidarm asfalt neergelegd". Veel hoger dan zes meter kun je echter niet gaan, zegt hij, omdat je dan onder meer te maken krijgt met zogenaamde obstakelvrees. „Als je op de weg rijdt en er staat zo'n reus van een scherm naast je dan zijn automobilsten geneigd iets naar links uit te wijken. Hoe hoger zo'n obstakel hoe verder men uitwijkt. Met grote ongevalsrisico's". „Om dat te ondervangen moeten we een hoog scherm ook iets verder van de weg plaatsen. Maar daarmee gaat het geluid- werende effect iets verloren. Het geluid 'kruipt' als het ware over het scherm heen. Dus moet je opnieuw hoger bou wen. Aan dat soort ontwikkelingen moet je op een zeker moment paal en perk stellen". In het uiterste geval, meent hij, rest niets anders dan heel kostbare voorzieningen te treffen aan de woningen erachter. ,,Of', vervolgt De Groot resoluut, „sloop". „Je kunt niet voor drie huizen een com plete geluidswal aanleggen of voor hon derdduizenden guldens isoleren. Dan is sloop en een redelijke schadevergoeding veel goedkoper". Stofzuiger Rijkswaterstaat is als wegenbouwer ver plicht bij de aanleg van een nieuwe weg ervoor te zorgen dat de overlast voor de bewoners langs de weg binnen de perken blijft. In de woning maximaal 35 deci bel, daarbuiten 50 decibel. Dat is het verschil tussen het geluid in een stiltege- bied en de herrie van een gemiddelde woonwijk overdag. In 'bestaande situaties' (snelwegen die soms dwars door een stad voeren) is het bijna ondoenlijk om aan de strenge ge- luidregels vast te houden. De wet is soe- Geluidsschermen omzomensteeds meer kilometers wegdek. De komende jaren wordt een verdubbeling verwacht. pel en stemt daarbij in met een geluids terkte van maximaal 70 decibel achter een scherm. Dat staat ongeveer gelijk aan de herrie van een doorsnee stofzui ger. Een geluidsscherm dempt ongeveer tien decibel. Dat is veel. Een vermindering met drie decibel is - hoewel bijna niet hoorbaar voor het menselijk oor - al een halvering van de geluidsterkte. Technisch valt er weinig meer te verbe teren, meent ir. De Groot. „We zitten vrijwel aan de grenzen van het haalba re". Hogere geluidreducties zijn volgens hem alleen nog te bereiken met luifels. Of met 'Westduitse methodes', waar som mige wegem door geluidstunnels worden geleid. Heel effectief, maar uiterst kost baar. „Zoiets hebben we in Nederland nog niet. Maar de kans dat wij ook tot dergelijke maatregelen overgaan, wordt wel steeds groter", meent ir. De Groot. Asfalt Actueler is op dit moment echter dat aanleg op grote schaal van 'geluidarm asfalt', het zogenaamde zeer open asfalt beton (ZOAB). Het asfalt moet rond de eeuwwisseling 700 kilometer weg bedek ken. Dat is grofweg een derde van het totale rijkswegennet. Kosten volgens een ruwe schatting: 300 miljoen gulden. Zeer open asfaltbeton heeft veel holle ruimtes. Veel meer dan het 'gewone' as falt. De holtes absorberen als het ware het geluid van de autobanden en de mo tor. Dat scheelt uiteindelijk drie decibel, hebben onderzoekers uitgerekend. En misschien, wanneer het asfalt geperfec tioneerd is, komt daar nog zo'n twee de cibel bij. Dat wil trouwens niet zeggen dat zeer- open asfalt in combinatie met een ge luidsscherm véél stiller is. Het extra ef- Geluidarm asfalt:de holle ruimten in het wegdek 'slokken' decibels op fect van ZOAB levert in dat geval slechts een winst op van hooguit één de cibel. Dat heeft te maken met de inge wikkelde berekeningsmethode voor deci bels. ZOAB kent dan ook andere voordelen, waardoor gebruik ervan toch (financieel) aantrekkelijk is. Het neemt regenwater beter op, wat de kans op files en onge lukken aanmerkelijk vermindert. Vol gens berekeningen van Rijkswaterstaat levert dat alleen al aan kosten voor de gezondheidszorg een beparing van 16 miljoen gulden per jaar op, omdat min der ziekenhuisopnamen nodig zijn. Grens Als het om lawaaibestrijding gaat, lijkt ook voor asfalt een grens bereikt: „Tech nisch kan het allemaal niet veel beter", meent ir. De Groot. Hij voorziet hooguit nog een paar decibel winst, „daarmee houdt het echt op". Rijkswaterstaat bouwt tot rond de eeuw wisseling voor honderden miljoenen gul dens geluidsschermen, lawaaiwallen en geluidarm asfalt. Al die investeringen ten spijt zal het rond onze rijkswegen geen decibel stiller worden. Slechts een vermindering van het autoverkeer kan nog uitkomst bieden voor 'de mensen achter de schermen'. LEX VAN KOOTEN Gehoorde wnpel (absolute stilte) Gefluister Leeszaal bibliotheek, rustige woonwij 's nachts woonstraat koelkast op 1 m. stofzuiger op 1 m.,druk restaurant Handmixer, koffiemolen I op 1 m. Passerende trein, personenauto, draaibank Drukkerij, metaalbedrijf, zware vrachtwagen Houtcirkelzaag, drilboor op 1 m landend straalvliegtuig Startend straalvliegtuig op 50 m. Geluiden zijn trillingen in de lucht. Ht aantal trillingen per seconde (de frequen tie) bepaalt de toonhoogte van een geluil Een lage frequentie heeft een lage tooi een hoge frequentie een hoge toon. Di toonhoogte wordt uitgedrukt in Hei (Hz). Het gezonde oor van jonge menst kan tonen waarnemen van 20 Hz tot on geveer 20.000 Hz. De grootte van de tril ling bepaalt de sterkte van een geluid. E\ dat wordt weer uitgedrukt in decibels. L, decibel is een uiterst ingewikkelde reken maat. Dat komt onder meer doordat a berekening 'logaritmisch' is, wat wil ze% gen dat je decibels niet zomaar bij elkaa kunt optellen of aftrekken, zoals bij een timeters en grammen. Bijvoorbeeld Iwt stofzuigers van elk 70 decibel geven so men geen 140 decibel maar 'slechts' 7: Dat verschil is voor het menselijk 06 nauwelijks waarneembaar. Omgekeei betekent een rekenkundige halvering voo het menselijk oor dus bijna niets. Voor mens is een halvering pas echt voelbao wanneer het geluid met 10 decibel wori teruggebracht. Nog een voorbeeld: two personen zetten het op een schreeuw Eén 'ter waarde van' 70 decibel, de twei de produceert 60 decibel. Houdt de pei soon die het 'zachtst' schreeuwt op, da neemt het lawaai nauwelijks af. Met at dere woorden: de luidste bron is bepalenl Bron: Nederlandse Stichting Geluidhinder AUTOMOBILISTEN KRIJGEN VOORRANG OP MEESTE VERKEERSPLEINEN DEN HAAG - Op een aantal kruispunten in het land zijn de stoplichten opeens verdwenen. Er voor in de plaats zijn kleine roton des gekomen, waar het verkeer voorrang heeft op de auto's die het plein naderen. „Het is de bedoeling dat dergelijke mini-rotondes op veel kruispunten de stopüchten gaan vervangen", zegt de heer P. van Vliet van de Dienst Verkeers kunde bij het ministerie van ver keer en waterstaat. „Ervaringen in het buitenland leren dat dit de doorstroming bevordert". Dezelfde regeling zal op termijn worden ingevoerd op veel van de bestaande, gro te rotondes, waar nu nog steeds het na derend verkeer voorrang heeft, omdat het van rechts komt. Dat is voor buiten landers die Nederland bezoeken, en voor ons in het buitenland, soms wel wennen, omdat de voorrangssituatie van land tot land verschilt. Onzekere situaties bevor deren de veiligheid niet, zodat ook hier gestreefd wordt naar een Europese har monie. Of de voorrangsregel op den duur op alle rotondes zal gelden kan de heer Van Vliét niet zeggen. „Daarover is nog niets bepaald". In elk geval worden her en der rotondes aangelegd en bij veel bestaande wordt de voorrangsregeling veranderd. Dat vereist een woud van borden en andere verkeer stekens. Het 'bord 15', 'nadering ver keersplein' (rond met drie gebogen witte pijlen als aanduiding van een verkeers plein) blijft, evenals 'bord 14' met de verplichte rijrichting (rond met witte pijl op blauwe achtergrond) op de rotonde zelf. Een aanvullend 'bord 9' (witte drie hoek met rode rand en de punt naar be neden) maakt echter voortaan duidelijk dat aan het verkeer op het plein voor-- rang moet worden verleend, en dat wordt nog eens bevestigd door 'haaietan- den' op de weg. Plus vaak nog wat extra bordjes met de tekst 'verkeer op rotonde heeft voorrang'. En soms op de rotonde zelf ook nog eens 'bord 8b', dat duidelijk maakt dat men op een weg rijdt waar men voorrang heeft op het verkeer dat van rechts komt. Het geheel wordt ver volmaakt met de mededeling op de toe gangswegen 'verkeerssituatie gewijzigd'. Het is allemaal nodig om het rijgedrag te veranderen. De ervaring leert dat auto mobilisten die vaak hetzelfde punt pas seren niet meer op de borden kijken. „Als iedereen eraan gewend is, en ervan is doordrongen dat aan het verkeer op rotondes voorrang moet worden ver leend, dan zouden veel aanduidingen weer kunnen verdwijnen", aldus de heer Van Vliet. In de praktijk kan dat nog ja ren duren. Het ministerie is tot de invoering van de nieuwe kleine verkeerspleinen overge gaan op grond van gunstige ervaringen in het buitenland. Volgens de Stichting Centrum voor Re gelgeving en Onderzoek in de Grond-, Water- en Wegenbouw en de Verkeer stechniek (CROW), die onderzoek ver richt ten behoeve van wegwerkzaamhe den, wijst buitenlands onderzoek erop dat de ervaringen met verkeerspleinen in verhouding tot al dan niet beveiligde kruispunten of grote rotondes bijna al tijd gunstig tot zeer gunstig zijn. De on gevallen die er plaatsvonden zijn meest al ook minder ernstig van aard. Een Brits vergelijkend onderzoek naar de si tuatie op 88 voormalige kruispunten .leerde dat het aantal letselongevallen er daalde met 34 procent en ongelukken met ernstige letsel zelfs met 46 procent. De vraag is of de nieuwe situatie voor het in Nederland aanzienlijk omvangrij kere 'langzaam verkeer' (fietsers en bromfietsers) ook zo veilig is. Recht- doorgaand verkeer heeft voorrang boven afslaand verkeer. Op een rechte weg heeft een automobilist duidelijk zicht op een fietser of bromfietser: hij rijdt naast hem of is hem net gepasseerd. Op een verkeersplein is de situatie echter heel anders. Met name achteropkomende bromfietsers kunnen dan een probleem worden. Ze zijn over de rechterschouder of door de rechterbuitenspiegel niet te zien, want ze bevinden zich nog in fl bt bocht. Omdat ze daar vaak ook n<} ht doorheen 'scheuren' kunnen automob gt listen volstrekt worden verrast. 7o „Daar zijn we ons van bewust", zegt <j kt heer Van Vliet. „In verschillende geva pt len zullen dan ook andere voorziening! hi voor fietsers en bromfietsers moetj cc worden getroffen, zoals omleidingen, zj r dat deze gevaarlijke situatie kan word! r voorkomen". i G De nieuwe rotondes bieden ook nog o) Q vermoede mogelijkheden voor ontevi| „J den staatsburgers. Wie tegen enige mij B stand wil protesteren heeft straks sleci gt een paar gemotoriseerde geestgenot! lij nodig om het verkeer lam te legget nt Door op het verkeersplein, waar hij ir- pr mers voorang heeft, rondjes te blijvé aj rijdenR> ANDRÉ HORLINQ bt £e4dóe6ou/icmt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 28