Italia '90 moet imago van pasta en mode wegpoetsen Voetbaltoernooi dient vooral belang economie r £eidóe6outont L ZATERDAG 9 DECEMBER 1989 Ciao, de mascotte van Italia '90 en nu al overal ter wereld in alle mogelijke vormen te bewonderen. FOTO: PR Vanmiddag wordt in het sportpaleis in Rome de loting verricht voor het toernooi om de wereldtitel voetbal, Italia '90. Nederland is daar zoals bekend een van de deelnemers. Onze verslaggever Frank Werkman toog dezer dagen naar de Italiaanse hoofdstad, keek rond en sprak onder anderen met de woordvoerder van het organisatiecomité. ROME - Het mooiste zou natuurlijk zijn geweest de finale van de strijd om de wereldtitel voetbal 1990 in het we reldberoemde Colosseum van Rome. Dat monument in de Italiaanse hoofd stad, vorige week nog doelwit van een bezoek van president Gorbatsjov en bij na een pelgrimsplaats voor de miljoenen toeristen die de stad op de zeven heuve len bezoeken, kon ooit ruim 50.000 toe schouwers bevatten. Die waren getuige van de heldendaden van gladiatoren of zagen hoe slaven dienden als menselijk Jeeuwenvoer, ter meerdere eer, glorie én jvermaak van de heersende klasse. Aste- nx en Obelix haalden nog vóór die tijd hun schelmenstreken uit en tartten de Igoed uitgeruste Romeinse legioenen met hun snode daden. Komende zomer trekt een modern legi oen door Italié in de hoop opnieuw de globe te veroveren. De voetbalwereld wel te verstaan. De namen van Caesar Len Marcus Anthonius, beiden overigens 'poit de minnaar van de fameuze Cleopa tra, zijn echter inmiddels vervangen jloor die van aanvallers van anno nu, Vialli en Serena. Of zij ook zo veel suc ces zullen hebben als hun beroemde, op (nacht en invloed beluste historische voorgangers kort voor het jaar Nul, dient uiteraard te worden afgewacht. Nu, een kleine zes maanden voor het begin van Italia '90, kan evenwel al worden vastgesteld dat het Apennijnse schierei land al behoorlijk warmloopt voor de parades van de mannen van bondscoach Azeglio Vicini. Alle grote Italiaanse ste den ademen middels affiches en soms le- voetbalgekte. Die op 8 juli volgend jaar tot volstrekte verdwazing zal leiden als Italié de finale in het eigen Rome zou bekronen met succes. Want voetbal leeft in Italië, het land leeft van voetbal, ademt het, staat er mee op en gaat er bee naar bed. jy-N Lalcio Toch gaat het volgend jaar niet in de- eerste plaats om calcio, Italiaans voor het spelletje met het niet meer bestaande bruine monster. Dat maakt een bezoekje aan de Via Plinio duidelijk. Daar in één van de buitenwijken van Rome, waar de rijken der stad zich middels hoog hek- werk en elektronica hebben beschermd tegen grijpgrage vingers, is het kantoor van COL (Comité Organizador Local) gevestigd. Een statig landhuis, dat een drijfganzienlijk gastvrijer indruk maakt dan de villa's op de belendende percelen. Het hek staat open, geeft toegang tot een bergformatie aangelegde, geheel volge- iuwde parkeerplaats. Naast de entree igt wat slordig en misschien wel symbo- isch voor het hele, gigantische project lat Italia '90 heet, aan de ene kant een (tapel bouw- of sloopstenen en aan de indere een overbelaste vuilcontainer. Italië in het klein? Italia '90 ten .voeten lit? De toekomst zal het uitwijzen. )e berichten, die met de regelmaat van Ie klok vanuit de Laars van Europa laar buiten doorsijpelen, hebben dezelf- le verontrustende inhoud als de pijplei- lingen van chemische bedrijven, die her fo der in het land nog vrijwel onbelem- Dp merd hun gang kunnen gaan. Italié wil wel, maar kan niet. Dat is in het kort de boodschap die opklinkt als het gaat om de vraag of de republiek begin juni vol gend jaar klaar is voor het evenement, dat miljarden wekenlang in de ban zal houden. Velen vrezen dat Rome '90 een kopie zal zijn van Montreal '76, waar door financiële en technische perikelen de bouw van olympische accommoda- lies niet kon worden volvoerd. Waar het |)etekind van Juan Antonio Samaranch ioest spelen tussen stalen staketsels, die ivenwel door handige cameralieden doorgaans buiten de huiskamer werden Sehouden. Want televisie is meer nog 'an tijdens de Olympiade van 1976'een "efwoord in de tegenwoordige sportwe- ild. In de voetbalbranche waarschijnlijk het bijzonder. V. an basten Op de derde verdieping van het COL- pand in de Via Plinio zetelt Gian Paolo Segala, straks officieel woordvoerder van Italia '90 en nu nog slechts de spreek buis. Zijn van allerlei elektronica voor- Het Colosseum van Rome als plaats van ziene vertrek wordt betreden nadat de bezoeker eerst een meer dan levensgrote kopie van 'Ciao' is gepasseerd. Deze is tegen alle mogelijke invloeden gewa pend, want het lego-figuurtje in de hou ding van een houterige uitvoering van Marco van Basten staat in een glazen kooi. Dat geldt straks ook voor de organisatie van Italia '90^ want de ogen van de we reld zullen ruim vier weken zijn geves tigd op het land. En dat is ook de bedoe ling, legt de aimabele Gian Paolo Segala uit. Want voetbal, zegt de voormalig dagbladjournalist, in West-Duitsland opererende correspondent en tot voor kort als pr-man van - jawel - een che miebedrijf fungerende COL-'spokes- man', is natuurlijk leuk. Maar promotie van zijn land is aanzienlijk belangrijker. „We moeten af van het imago spaghetti, macaroni, pizza en Valentino (mode; red.)", zegt Segala met enig vuur in de stem. „Dit voetbaltoernooi is een unieke kans om het andere gezicht van Italië te laten zien aan de wereld. Daar moeten we gebruik van maken". Minder bloed Aan het woord is de pr-functionaris uit het bedrijfsleven, tegenwoordig de alles overheersende factor in het, zoals ge zegd, door het magische medium televi sie gedomineerde voetbalcircus. Dat eco nomisch effect belangrijker acht dan een door Vialli c.s. geprolongeerd succes van Caesar en Marcus Anthonius. Waarbij één ding wel héél zeker is: er zal ditmaal minder bloed vloeien. Waarmee overi gens niets is gezegd over de hardheid van een als slijtageslag te beschouwen voetbaltoernooi van vier weken. Daar zal later over worden gesproken, ge schreven en getoond. Terug naar Gian Paolo Segala, die zijn promotiepraatje vervolgt met: „De oude waarden waren tot voor kort het belang rijkste als het over Italië ging. De histo rische betekenis van het land, de monu menten, de stranden. Maar Italië heeft van een voetbalwedstrijd. Mooi meer te bieden. Veel meer. Het land is niet voor niets het vijfde industrieland van de westerse wereld. Met grote con cerns, die kwaliteitsprodukten maken". Waarvoor afzetgebieden gevonden moeten worden, kan daaraan worden toegevoegd. Kortom, Italia '90 moet een vele uren durende reclamespot worden voor het land van vooral cultuur en minder cuisine. Dat lucht- en waterver vuiling inmiddels heeft zien uitgroeien tot de grootste vijand van een van de be langrijkste pijlers van de nationale eco nomie: toerisme. De smog in Milaan, de drukte in Rome en de algen aan de Adria zijn nu niet meer direct in het oog springende commercials voor de natie. Integendeel. De armoede van Napels, de maffia van Palermo, de rommel in Ge nua wilde Jan Toerist nog wel op de koop toe nemen. Maar als hij niet meer kan ademen, zwemmen of parkeren blijft hij weg. Zoekt zijn heil elders, ver derop in Europa of de wereld. Doden Het spreekt vanzelf dat het land van Va- ticaan en Voetbal zich volgend jaar opti maal aan die wereld zal willen presente ren. Hetgeen de voorbije tijd, zoals eerder aangeduid, niet altijd even posi tief gebeurde. De bouw stagneerde, er vielen zelfs doden. Het eerste feit ont kent Gian Paolo Segala niet, het tweede probeert hij met hetzelfde verhaal te ver klaren. „Bij de bouw van stadions en dergelijke is er sprake van één hoofdaannemer, die het hele project heeft gekregen. Maar die firma kan de hele zaak niet aan en be steedt onderdelen uit aan kleinere on dernemingen. Die op hun beurt weer werk onderbrengen. Op het laatst zijn ongeschoolde, vaak tot dat moment werkloze losse werklui met bepaalde klussen bezig. Dat is vragen om ongeluk ken en die zijn helaas gebeurd. Maar ik wil er wel één ding aan toevoegen: waar wordt gewerkt, gebeuren ongevallen. Als l, maar geen werkelijkheid. FOTO: PR er iemand verongelukt bij de aanleg van een weg krijgt dat tragische feit slechts aandacht in de lokale pers. Hooguit. Maar omdat het hierbij ging om zo'n in het oog lopend evenement als een we- reldtoernooi voetbal krijgt het ineens wereldwijde aandacht. Dat is begrijpe lijk, maar niet terecht". Niet kwaad Gian Paolo Segala maakt zich er niet kwaad om. Hij stelt slechts vast. En heeft gelijk. Of hij dat ook krijgt bij zijn verklaring over het andere element van de grootscheepse bouwoperatie, die soms al jaren geleden werd aangevangen met stadions, perscentra en dergelijke is de vraag. Een kwestie waarop ook de toekomst in élk geval het antwoord zal geven. „Alles zal begin mei klaar zijn", zegt Se gala met grote stelligheid. „Als dat niet het geval is volgen er heel grote boetes voor alle bedrijven die er bij zijn betrok ken. Zulke hoge sancties dat voor de meeste ondernemingen de winst volledig zal wegvallen en zal omslaan in grote verliezen. Ze zullen dus wel oppassen om de limiet niet te halen". Somberder én openlijk is Segala over an dere facetten van de gigantische bouw kundige operatie. „De infastructuur zal hier en daar, vrees ik, problemen geven. Op tal van plaatsen is er nog niet eens begonnen met de aanleg van wegen, par keerplaatsen en dergelijke. Als dat niet afkomt kan het een chaos worden. Maar die ligt dan buiten de verantwoordelijk heid van de organisatie van Italia '90". Alleen groepen De bezoeker van het voetbaltoernooi zal er voor moeten bloeden. Hoewel de pro blemen op dat gebied misschien kunnen meevallen. Want Italia '90 wil dan wel graag dat alle 52 wedstrijden van het evenement in uitverkochte stadions zul len worden afgewerkt. Maar de solisti- sche liefhebber wordt gemaand de sta dions te mijden. Met de opmerking „We zijn er op uit om individuele belangstellenden te ont moedigen", maakt Segala heel goed dui delijk dat daar de belangen niet liggen. „De entreekaarten worden in een reis- en verblijfspakket verspreid. Het is de bedoeling dat er vrijwel louter groepsrei zen naar Italië worden georganiseerd. Makkelijker te controleren en te organi seren". En meer profijt opleverend voor de betrokken sponsors, van wie vooral de Banca Nazionale del Lavoro een sleu telrol speelt in de distributie. Waarbij de volgende hap uit de welgevulde ruif van Italia '90 wordt gedaan door eigen en buitenlandse touroperators. De willekeurige vakantieganger, die zich volgend jaar ondanks de boven beschre ven milieuproblemen toch richting Apennijnen begeeft, kan het dus wel schudden. Evenals, maar dat valt dan te prijzen, de op de solotoer gaande de- structieveling, die niet alleen de bloeme tjes maar ook de agressiviteit buiten wil zetten. Kostbaar Gevolg van de zakelijke combine in het Italiaanse bedrijfsleven, dat de hand heeft gelegd op Italia '90, is wel dat het bezoeken van een wedstrijd van het toernooi een kostbare affaire is gewor den. Het duurste pakket is voor Italia nen (reis, verb|ijf en entreekaartje) al zo'n slordige duizend gulden. Daar komt voor een buitenlander nog eens een reis- som bovenop. Tel uit je winst! Kun je beter voor de buis gaan zitten, waar de organisatie je ook eigenlijk wil hebben. Segala is niet zo beducht voor het optre den van geweld- en vernielzuchtige voet balsupporters. Kan ook nauwelijks an ders. „Laat ik vooropstellen dat het een probleem is dat waarschijnlijk nooit wordt opgelost", aldus de spreekbuis van COL. „Maar je kunt er wel zo veel mogelijk aan doen om het zo goed als maar kan in te dammen. En dat zal ge beuren. Daarvoor zijn met het ministe rie van justitie en binnenlandse zaken voldoende goede afspraken gemaakt. Heel lang was Nederland geen probleem. Dat is het nu helaas wel, maar vooral in eigen land. Het toernooi om de Europe se titel in West-Duitsland heeft vorig jaar bewezen dat het ook goed kan. Het supporterslegioen van het Nederlands elftal was de meest kleurrijke aanhang. Overigens is er contact geweest met de politie van de Europese landen die straks komen. Zodra de loting bekend is, kunnen er gerichter maatregelen worden getroffen. Bovendien is het een evident voordeel dat alle stadions zijn voorzien van louter zitplaatsen. Die hebben al eerder, elders aangetoond preventief te kunnen werken tegen voetbalgeweld". Terroristen „Er zal", gaat Segala verder, „overigens een zeer strenge controle op al zeer grote afstand van de stadions plaatsvinden. Er wordt in dit verband niet alleen gedacht aan hooligans, maar ook en misschien wel vooral terroristen. Daar zijn we ons sinds München 1972 zeer wel van be wust. Er komen bij zo'n groot evene ment veel belangrijke mensen. Die moeten extra goed zijn beschermd. Hoe veel veiligheidsmensen er worden inge^ Gian Paolo Segala: „We moeten het be zoek van de individuele bezoeker aan het WK ontmoedigen". FOTO: PERS UNIE schakeld? Dat weten we niet. Willen we ook niet weten! De FIFA heeft trouwens al wel heel nadrukkelijk gesteld dat elk land verantwoordelijk is voor het gedrag van de eigen supporters". „Het is overigens wel belangrijk dat Ne derland aanwezig is. De Europese kam pioen mag natuurlijk niet ontbreken bij zo'n wereldbekertoernooi. Het is trou-- wens ook goed dat de Westduitsers er zijn. Het zou toch te gek zijn geweest als één van de twee sterke landen van Euro pa had ontbroken. Overigens zijn we ook heel gelukkig met het feit dat de Verenigde Staten zich heeft gekwalifi ceerd. Niet alleen omdat het volgende WK-toernooi daar wordt georganiseerd, maar ook om andere, economische rede nen. De absentie van de Denen en Fran sen is te betreuren. Dënen zijn ook kleurrijk. Frankrijk is onze buurman". Filmpje Italié zal ondanks het feit dat solo-be zoekers worden ontmoedigd kunnen re kenen op zeven a acht miljoen over nachtingen extra tijdens Italia '90. Een niet geringe economische impuls. De verwachting is dat de omvang van het toerisme zes acht procent zal stijgen. „Een WK hoeft geen toeristische trek pleister te zijn. Als er maar reclame voor Italië wordt gemaakt", herhaalt Gian Pa olo Segala nog maar eens. „Voor het be gin van elk duel krijgt elke stad waar wordt gespeeld de gelegenheid zich in een filmpje van dertig seconden te profi leren. Voor steden als Rome en Milaan is dat niet echt nodig. Maar plaatsen als Bari en Udine kunnen die wervende kracht best gebruiken". Of een vlekkeloze organisatie ook voor Gian Paolo Segala persoonlijk een wer vende kracht zal kunnen hebben, ont kent de sympathieke Italiaan met klem. „Wat ik na Italia '90 ga doen. weet ik nog niet. Betrokken raken bij het WK '94 in Amerika? Nee, dat zeker niet. Ik ben al te veel van huis geweest".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 25