,Ik ben geen Intenknipper 3)e Êcicbefie (Sou/tont Leiderdorper richtte ware brandbommenterreur aan )eterwoudse jeugd wil skateboardbaan Goed jaar voor Flora Bewaking ambassades in Den Haag met vier man uitgebreid Kinderen tuindersbuurt kunnen nu veilig naar de Antoniusschool fietsen 77444 11: za. jizerll schol Kinde 4.00 IGEMEESTER VAN DER WEL GEÏNSTALLEERD 3564q 19. 10. SU iitJ «fMOND „Als bur- HAA^ester ben ik een be- ^Jling. Maar ik zal jo. obest doen U dat niet ihenfcten merken", aldus igjouw G.W. van der za. CiMarkerink (PvdA) if*p|^middag bij haar in- atie als burgemeester [r de gemeente War- See d tijdens een buiten- 1 °Ji»ne raadsvergadering. jeuwe eerste burger van si hond, voorheen wethou- za. het Overijsselse Goor lyiETRte duidelijk dat zij niet 'ie"gWarmond is gekomen om 'z0 linten door te knippen, seuwfil graag laten zien wat ik j ben. Ik hoop daarvoor ns te krijgen", troep van de fractievoor- mevrouw C. Saris (VVD) iet adres van de burge- ir om haar politieke sig natuur in bescheiden mate uit te dragen bleek niet aan dove mansoren te zijn gericht. „De raadsbelangen staan voorop. De politieke keuzes zijn aan de gemeenteraad. Wel ben ik po litiek bewust en zal ik dat uit dragen. Een PvdA-bestuurder ben en blijf ik. Maar ik hoop dat U zult zeggen dat dat nog niet zo slecht is", aldus me vrouw Van der Wel. Loco burgemeester C. van Schagen (CDA) en A. Schavemaker (Progressief Warmond) wezen in hun toespraken op het be lang van het behoud van het landelijke aanzien van War mond. „Ik ben betrokken bij alles wat leeft en groeit. Voor de natuur heb ik een warme aandacht", reageerde de kers verse burgemeester. Ook stel de zij de Warmondse bevol king in haar hart te willen sluiten. „Ik wil de mensen hier goed leren kennen. Ik hoop te kunnen werken op ba sis van wederzijds vertrou wen". Een dergelijke band zal voor lopig nog worden bemoeilijkt door het feit dat geschikte woonruimte voor de burge meester en haar gezin in War mond nog niet voorhanden is. Ook de vorige burgemeester, mevrouw Hendrickx, had pro blemen met huisvesting van wege het beperkte aanbod en de zeer hoge prijzen van wo ningen in Warmond. Zij ging in Voorhout wonen. „Ik heb afgezien van de aankoop van een premie-C-woning in War mond. Overigens wü ik mijn huisvesting niet in het. open baar bediscussiëren. Voorlopig zal ik dus nog niet in War mond wonen. Die situatie vraagt veel improviseren. Ik hoop dat U daarvoor begrip hebt", aldus mevrouw Van der Wel. Frans, Aarnoud en Pieter nemen de lijst met hand tekeningen nog even door. FOTO: WIM VAN NOORT ZIEKB gevaljfERWOUDE De Zoe- |^h13iudse jeugd wil een skate- (DiaJ^aan- Dat hebben Frans in ia en de broers Aarnoud I I7568eter Monster (allen 11 zater^ucj) gisteren kenbaar ge- s^Leil aan ^et êemeentebe- inbur^ Zij hadden meer dan Crortrd handtekeningen ver- Id om hun eisen kracht "N® ^zetten. Ook uit een door hapvre j°nëens gehouden en- lei. 0! blijkt dat de jeugd dol- 3-è20} zo'n baan wü. Het on- en najmende trio heeft zelfs al ponsor die spontaan hon- jizen 8ulden in het vooruit- kuur peeft gesteld. De handte keningen en enquete werden in ontvangst genomen door G. van Leeuwen, adjunct-direc teur Gemeentewerken. Vol gens de jeugd is de skateboard baan geen overbodige luxe. „Skateboarden is onwijs gaaf, maar het is te gevaarlijk om het op straat te. doen", aldus Frans, Pieter en Aarnoud in koor. Zij moeten nu altijd naar Leiden. „Maar met fietsen zijn we een uur kwijt. Als er een baan in de buurt is kunnen we langer skateboarden en kun nen ook meer kinderen er ge bruik van maken", zo stellen zij. Het zoeken naar sponsors heeft een diepere achtergrond: „Als wij zelf sponsors hebben, zal' de burgemeester best vin den dat hij ook iets moet doen", zegt Frans Popma. Op of rond het Loetheveld kan de skateboardbaan het best wor den aangelegd. Voor 5.000 gul den is er al een halve pijp en daar kan iedereen terecht. De drie enthousiastelingen wach ten met spanning af. „Het zou mooi zijn als we in de kerstva kantie kunnen skateboarden", aldus het wel erg optimistische DEN HAAG/LEIDER DORP De gemeente Leiderdorp werd in de zo mermaanden opgeschrikt door brandstichtingen, mishandelingen en ver nielingen. Een groep jongeren was daarvoor verantwoordelijk, met name een 19-jarige Lei derdorper die herhaaldelijk met molotov-cocktails toe sloeg in de gemeente. Hij stichtte op die manier brand in een bouwkeet, en trachtte enkele malen een woning aan de Klimopzoom in brand te steken. Ook mishandelde en bedreigde hij vrouwen. De hoofdverdachte stond gis termiddag in verband met deze misdrijven terecht voor de meervoudige kamer van de Haagse rechtbank. Zijn kameraden zullen zich voor de politierechter moeten ver antwoorden. De Leiderdorper had geen vaste woon- of verblijfplaats, omdat hij regelmatig wegens wangedrag uit woningen werd gezet. Zo verbleef hij enige tijd in een woning aan de Hoofdstraat. In dit chaoti sche huishouden vervaardig de de verdachte zijn brand bommen, iets wat hij in dienst had geleerd. In juni van dit jaar werd een bom uitgeprobeerd in een keet bij het viaduct. Het bleef bij een binnenbrand. Nadat de Lei derdorper uit de woning aan de Hoofdstraat was gezet nam hij in juli wraak door daar vernielingen aan te richten. Een fietsenrek werd naar binnen gegooid, de in ventaris werd vernield en een brandblusser leeggespo- ten. In augustus kreeg hij ru zie met een moeder en doch ter die de woning aan de Klimopzoom bewonen. Hij verbleef daar regelmatig met zijn vrienden en bleef er ook wel eens slapen. De toegang tot de woning werd hem ech ter ontzegd nadat hij de dochter de keel had toege knepen en met het hoofd te gen de grond had geslagen, overigens zonder schadelijke gevolgen. Vervolgens pleeg de de verdachte aanslagen op de woning. Een eerste poging om in augustus een molotov cocktail door het raam te gooien mislukte, omdat al leen de voorste ruit van het dubbele glas het begaf. Bij een tweede poging werd de brandbom hem door een voorbijganger uit de handen Tot de andere activiteiten van de Leiderdorper en zijn vrienden behoren brand stichting op een schoolplein aan de Klimopzoom, vernie lingen aan een kerk en dief stal van een fles cognac uit die kerk. De meeste delicten zijn door de verdachte be kend. Zijn strafblad ver meldt verder nog diefstallen en mishandelingen in voor gaande jaren. Uit het psychiatrisch rapport werd duidelijk dat de Lei derdorper vaak handelde on der invloed van alcohol en soft-drugs. Ook zou hij regel matig op grond van zijn huidskleur zijn gediscrimi neerd. Verder had de ver dachte een moeilijke jeugd. Zijn 16-jarige moeder stond hem af, zijn vader heeft hij nooit gekend. De Leiderdor per kwam terecht in een pleeggezin, maar kreeg ruzie met zijn pleegouders toen hij contact wilde opnemen met zijn moeder en ging op 15-ja- rige leeftijd zelfstandig wo nen. Daarna vëryiel de Lei derdorper van kwaad tot er ger. De officier van justitie eiste gisteren twintig maanden ge vangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk, met aansluitend begeleiding door de reclassering. Zijn ad vocate pleitte voor een kor tere gevangenisstraf. Zij stel de dat haar cliënt na langdu rige celstraf weer makkelijk in zijn oude levenspatroon zou kunnen vervallen. De Leiderdorper toonde berouw. Hij stelde van zijn alcolhol- probleem af te willen en had zijn hoop gevestigd op opna me in een nieuw pleeggezin. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. RIJNSBURG „Het jaar 1989 is voor bloemenvei ling Flora een vrij goed jaar geweest. De stijging van de geldomzet met 10,7 procent is echter vrij wel geheel veroorzaakt door de groeiende aanvoer". Dit zei Flora-voorzitter W.A.J. Van Nobelen gisteravond tijdens de algemene ledenvergadering van Flora. Volgens hem moes ten dit jaar te vaak bloemen voor lage prijzen worden ver kocht. „Niettemin wijst niets op een afvlakking van de groei van de produktie", aldus de voorzitter. Van Nobelen wees de vergadering er op dat de stijgende aanvoer onder meer wordt veroorzaakt door buitenlandse kwekers. „Het veilingaanbod heeft een inter nationaal karakter gekregen en dat zal in de toekomst nog meer het geval zijn". De voor zitter zei het een goede zaak te vinden als er afspraken wor den gemaakt met buitenlandse kwekers. Volgens de voorzit ter is er sprake van een con stante stijging van de aanvoer. Alleen al in de periode 1986- 1990 steeg de aanvoer met 30 procent. De verwerking van deze aanvoer wordt steeds meer een probleem. De vergadering ging daarom gisteravond akoord met de in voering van het nieuwe nieu we kar- en partijheffingensys teem, gecombineerd met een veilingprovisie. In zijn toe spraak had Van Nobelen ge wezen op de noodzaak van het nieuwe systeem. „Als we de kosten van ons unieke ver- marktingsapparaat onder con trole willen houden, dan is het een absolute noodzaak dat wij als kwekers meer aandacht gaan besteden aan de efficien cy ervan. We zullen echt moeten gaan streven naar een optimale belading van fusten en karren. Het verwerken van een volle kar kost immers bij na net zoveel als het verwer ken van een halfvolle kar. Maar een halfvolle kar-levert veel minder op. Wij moeten u dwingen uw karren vol te zet ten en uw partijen zo groot mogelijk te maken", aldus Van Nobelen. De besprekingen over samen werking tussen bloemenvei ling Flora en de Coöperatieve Nederlandse Bloembollencen trale (CNB) uit Lisse verlopen goed. Er worden vorderingen gemaakt, aldus Van Nobelen. Er is een coördinatieplatform opgericht waarin de besturen van Flora en CNB nauw sa menwerken. Gisteravond werd ook inge stemd met de verkoop van een bouwkavel aan de Laan van Verhof. Deze grond gaat voor 1,8 miljoen gulden naar een projectontwikkelaar die er kantoren wil bouwen. De ver gadering ging akkoord met de aankoop van een perceel wei land waar de toekomstige uit breiding van de kopersaccom modatie moet komen. Onder redactie van Ton Pieters Jjt erkentelijkheid voor de lp en gastvrijheid, ver- lipd aan de inzittenden van Pander-vliegtuig dat on- Woubrugge een idlanding moest maken, jving de burgemeester een dat vliegtuig, als- jde twee photo's van de hf Zeppelin, genomen van- <?bedoeld vliegtuig". Aldus n we in de Leidsche Cou- left van 4 december 1929. t ging hier om een duide- dankbare piloot. „Bo- Idien", zo ging het in de int verder, „toonde de be- Jrder dezer dagen den in- Ketenen zijn dankbaarheid ?r met zijn machine boven ,*dorp een demonstratie te Jen van zijn vliegkunst, Ike door ieder bewonderd Leiden: „Prof.dr.N.P- fendeloo, hoogleeraar in i ziektekundige ontleed- nhde aan de Universiteit al- r die Zaterdag 14 Decem- zijn 25-jarig professoraat Wenkt, heeft den wensch jtennen gegeven, dat deze onopgemerkt voorbij Hij zal dan ook dien dag Jtedig zijn. Er had zich een "pmissie gevormd om hem J bronzen borstbeeld aan Jbieden". Dan sta je als fimissie toch even raar te i al die voorberei- „Het nieuwste in ons dorp", aldus wordt uit Katwijk aan den Rijn bericht, „is wel dat we ook hier een kuitenprik ker hebben. Nadat bij de po litie aangifte was gedaan van een geval, bleek bij nader on derzoek, dat de prikker bij 3 of 4 meisjes zijn werk ver richt had. Van twee gevallen is intusschen aangifte gedaan en het is de politie gelukt de (jeugdige) dader op te sporen. Het is een 13-jarige jongen. De politie zal deze aangele genheid in behandeling ne men". Over een „Angstavond" het volgende: „in een anders stil le zijstraat te Rotterdam trof de gealarmeerde politie Woensdagavond 5 December laat een opgewonden menig te. Een huisvrouw was over haar zenuwen en gilde en schreeuwde. Anderen pro beerden te sussen. Zij woon de op de tweede étage en van de straat af was duidelijk te zien, dat daar licht brandde. Waarschijnlijk hield een dief zich nog in de woning schuil. Een inspecteur stelde eenige vragen. Inderdaad zag de zaak er vrij ernstig uit. De heer des huizes werkte er gens in een nachtploeg (met een natte broek, zoals later zou blijken, T.P.). De vrouw was op visite geweest en had voor zij uitging het licht uit gedaan. De kinderen zijn al len getrouwd en wonen el ders. Toen de vrouw thuis kwam, kon zij de deur niet open krijgen, want in het slot van de gangdeur stak een gebro ken sleutel. Bovendien was er het geheimzinnige en on raad voorspellende licht. De inspecteur ontwierp snel een plan de campagne; man schappen van de vrijwillige reserve werden rond het blok opgesteld om een even- tueele ontsnapping te verhin deren. Zij zouden ook de da ken in de gaten houden. De inspecteur en een agent zou den samen naar boven gaan. Revolvers werden voor den dag gehaald, electrische zak lantaarns gereed gehouden. De vrouwen keken vol ang stige spanning toe. Beide po litiemannen klommen naar boven, kalm en bezadigd, een trap tegen de deur, die kra kend open vloog... In de voorkamer brandde licht en voor de oogen van de politiemensen lag een wanor delijke rommel. De linnen kast stond open en de inhoud lag verspreid in het rond en de inspecteur bloosde bij den aanblik van enkele dames- dessous op den grond... De vrouw des huizes was inmid dels ook naar boven geko men en jammerend bekeek zij de wanorde. De inspecteur en de agent begonnen hun speurtocht naar den bandiet. Toen zagen ze een briefje lig gen op de tafel en alle drie grepen er gelijktijdig naar. De inspecteur was er het eer ste bij en hij las voor: „Moe! Ik kon er niet in, want mijn sleutel is gebroken. Ik moest een droge broek aantrekken Pa" De vrijwillige reserve is stilletjes afgedankt". Ik vind deze ontknoping (nog afgezien van de droge broek) maar vreemd, want hoe kon Pa een brief op tafel leggen als hij het huis niet binnen kon? Uit de „moppendoos". Ein delijk, na lange tijd ik ge loof zelfs, sinds maanden was er weer eens plaats in de Leidsche Courant, begin de cember 1929, voor een paar grappen. „Heer: „Ik moet iemand heb ben om mijne paarden te verzorgen, maar hij mag niet rooken en niet drinken". Sol licitant: „En het loon?" Heer: „Een gulden per dag". Solli citant: „Dan moet gij er een hebben die niet eet ook". „Een jongeman, die een vaste betrekking had weten te ver krijgen, schreef het volgende aan zijn schoonvader in spé: „Daar ik nu aangesteld ben als bewaarder van het anti quiteiten-museum, hoop ik, dat u uw dochter aan mijn hoede wilt toevertrouwen". DEN HAAG De bewa king van de ambassades en buitenlandse vestigin gen in Den Haag is don derdag, een dag na de aanslag op de ambtswo ning van de Spaanse am bassadeur aan het Lange Voorhout, uitgebreid met vier politiemensen. Na de aanslagen in oktober, werd de bewaking al ver sterkt met tien mensen, zodat nu continu 34 agen ten in touw zijn. De meeste aandacht is ge richt op Spaanse vestigingen, zoals de woning van de con sul aan de Delistraat en de ambtswoning van de ambas sadeur aan het Lange Voor hout. Voordat de eerste aan slag eind oktober werd ge pleegd, behoorden de Spaan se vestigingen niet tot de „sterk risico-dragende diplo matieke posten". Dat is wel het geval met bijvoorbeeld de woning van de Israëlische ambassadeur en het kantoor- van de PLO aan de Raam- weg. Daar zijn permanente bewakingsposten van de po litie opgesteld. Het korps heeft voor de be waking van alle diplomatie ke posten in Den Haag twin tig politiebusjes ter beschik king en vier zwaar gepant serde huisjes. Na de reeks bomaanslagen zijn de huisjes - die zes ton wegen en in te genstelling tot de wagens be stand zijn tegen zware bom men zoals kleefgranaten - alle neergezet bij de Spaanse vestigingen. De overige „risico-ambassa des" worden nu bewaakt door agenten in de twintig busjes. De ambassades die geen verhoogd risico met .zich meebrengen, worden, net als altijd, in de gaten ge houden door drie surveillan cewagens van de politie. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoon 071-12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. l^den omgeving CcidócSowtotit zaterdag 9 december i989 pagina is ZEVENHOVEN Kinderen uit de tuindersbuurt in Noor den kunnen voortaan veilig naar de Antoniusschool in Noorden fietsen. Gedeputeer de T. Jansen en burgemeester C. Huigsloot van Zevenhoven openden gisteren het fietspad langs de Noordse Dorpsweg. Zij deden dat door op een tan dem door een papieren span doek, dat werd vastgehouden door schoolkinderen, heen te fietsen. De Noordse Dorpsweg was jarenlang een gevaarlijke weg. Zowel het autoverkeer als fietsers en wandelaars moesten van deze smalle weg gebruik maken. De eerste fase van het fietspad kwam al in 1988 gereed. Het tweede deel heeft langer op zich laten wachten omdat er nogal wat gesprekken nodig waren met een grondeigenaar die kassen langs dit pad heeft staan. Hij was bang dat door de aanleg van het fietspad zijn kassen zouden verzakken of verschui ven. Ook het strooien van zout in1 de winter zag hij als nadelig voor zijn grond. Onderzoek heeft echter uitgewezen dat dat nauwelijks effect heeft en het mogelijk 'verzakken van de grond is opgelost door on der het pad tempex te leggen. Het gehele fietspad heeft 1,4 miljoen gulden gekost. De pro vincie heeft voor een groot deel in de kosten bijgedragen. Begin volgend jaar wordt be gonnen met de aanleg van een fietspad langs de provinciale weg S10. Hier zijn vooral de kinderen mee gediend die voortgezet onderwijs in Uit hoorn en Mijdrecht volgen. Dit pad is eind 1990 klaar. Brandweerlieden gehuldigd Acht vrijwillige Leiderdorpse brandweerlie den zijn gisteren door burgemeester A.J.A.L. Bruggeman onderscheiden met de vrijwilligersmedaille wegens 20 jaar trouwe dienst. De acht zijn: P. de Groot, D. van Ingen Schenau, L. Kuyvenhoven, J.H. van Osna- brugge, J.P. Roest, K.A. Vons, P.M. van der Voort en A.J. Vreeburg. Tevens werden P. de Groot, W.J. Nagtegaal, J. Scheurwa ter en P.M. van der Voort bevorderd tot hoofd brandwacht en werd J. van den Berg functioneel hoofdbrandwacht, M.F. Terpelle brandwacht en D. van Ingen Schenau brandmeester. De huldiging vond plaats in de kazerne aan de Simon Smitweg. FOTO: WIM VAN NOORT

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15