ieldócSoiwcmt Meao wil nieuw gebouw aan Sumatrastraat STAD OMGEVING 'K- WEEK JEINDE Marga Klompé-prijs voor Leidse Uitdag Kruising rijksweg 11 wordt diepe groene bak ZATERDAG 9 DECEMBER 1989 PAGINA 13 ,oeven der Nat wil bemiddeling 1 isen Rijnland en Freewave f JEN Omroep Rijnland en Freewave moeten onderhandelen it een vorm van samenwerking te komen. De gemeente zal (j mogelijk een bemiddelende rol gaan spelen. Dat liet wet- staatP T. van der Nat gistermiddag weten tijdens de presentatie im. et programma van de stichting Lokale Omroep Freewave. De omroepen zijn in de strijd om door de gemeente Leiden als m okaal station van de stad te worden aangemerkt. Van der Nat eide omroepen liever integreren en wil daarbij een handje n. „Dat schrijft de mediawet ook voor. Beide zenders moeten vel realiseren dat er één uit vliegt als de gesprekken op niets oecjeen". De wethouder liet verder weten dat hij het verleden van vave als piraat niet negatief ervaart. „Bij de Tros, Veronica en ind werken ook mensen die zich in het verleden met media- a-ij hebben bezig gehouden en als je de mediawet van de afge- tien jaar bekijkt kan ik me best voorstellen dat toen er pira- pstonden. Maar goed te praten is het niet". Woensdag zullen ee omroepen hun standpunten uiteen zetten voor de commis- voneipnomische zaken van de gemeente. JVC verhuist naar Leiden LEIDEN JVC Nederland BV te Zoeterwoude verhuist naar Leiden. Met de gemeente is overeen stemming bereikt over een nieuw gebouw op be drijfsterrein Roomburg. Het bedrijf voor audiovi suele apparatuur komt aan de ingang van het be drijvengebied te liggen. In het gebouw worden kantoor, showroom, magazijnen, raparatie- en ser viceruimten ondergebracht. Het bedrijf voorziet de komende vijf jaar een forse groei, vandaar dat voor een nieuw bedrijfspand in Leiden is gekozen. In de toekomstige vestiging komen ongeveer 185 mensen te werken. Het bedrijf wil de jaarlijkse be taling voor de erfpacht voor eeuwig afkopen. Om aan bezwaren van de gemeente omtrent de infra structuur tegemoet te komen, betaalt het bedrijf extra geld. Daarnaast is het bedrijf bereid in sa menwerking met het arbeidsbureau zoveel moge lijk langdurig werklozen, herintredende vrouwen en allochtonen uit de gemeente Leiden aan het werk te helpen. Amerikaanse zender CNN voor kerstmis op kabel LEIDEN De Amerikaanse nieuwszender CNN komt waarschijnlijk nog voor de kerst op het Leidse kabel net. Wethouder T. van der Nat liet gistermiddag weten dat de onderhandelingen met de zender in een verge vorderd stadium verkeren. Verder liet Van der Nat weten dat begin volgend jaar de 35.000ste kabelabbonnee in Lei den zal worden verwelkomd. Ca ble Network News (CNN) is een Amerikaanse zender die 24 uur per dag nieuws uitzendt. CNN wordt reeds in vijftig landen ont vangen en heeft nieuwsbureaus over de gehele wereld. CNN is de achttiende zender die in Leiden via de kabel te ontvangen is. Er zijn dan nog twee vrije kanalen op het Leidse kabelnet. Deze zijn voorlopig gereserveerd voor een Franstalige zender en voor TV 10. De Gemeenschappelijke Antenne Regeling, een samenwerkings verband van Leiden en de regio gemeenten, heeft reeds geld gere serveerd om een uitbreiding te maken naar dertig kanalen. „Dat zal met de komst van digitale ra dio via de kabel zeker nodig zijn", aldus Van der Nat die voor zitter is van de Gemeenschappe lijke Regeling. De wethouder verwacht dat Lei den, met uitzondering van het aparte bestand van de Meren- wijk, eind januari 35.000 kabelab- bonnees telt. „Daar staan we dan even bij stil omdat het zo'n mooi getal is Leiden is een van de sterkst „bekabelde" steden van Nederland. Tussen de 90 en 95 procent van de Leidse huizen is in het bezit van een kabelaan sluiting. „Doordat dit percentage lager was ingeschat hebben we nu een financiële meevaller. Het is daarom dat we de tarieven om laag hebben gehaald", aldus Van der Nat. i dj EIDEN De Leidse eao wil een nieuw ge- )uw aan de Sumatra- raat. aarvoor is een aanvraag «ediend bij het ministerie Onderwijs. De nieuw- moet onderdak bieden 1 duizend leerlingen en in ^2 gereed zijn, aldus direc- Candido van de Jiool voor middelbaar eco- nisch en administratief Jderwijs. Het nieuwe ïoolgebouw moet verrijzen fel een terrein op de hoek n de Sumatrastraat en de iHem de Zwijgerlaan. Daar at nu een oud schoolge- iwtje. Het nieuwe pand itaat uit drie vier lagen de oppervlakte bedraagt penhonderd vierkante me- Candido heeft er „geen van hoeveel de nieuw- Juw kost. dit moment heeft de feao een gebouwtje met aaif lokalen in gebruik 1 de Sumatrastraat. Het is bedoeling dat daaraan een nieuwe vleugel komt. Met de nieuwbouw komt het totaal aantal lokalen dan op veertig. De Meao heeft volgens Can dido behoefte aan een nieuw gebouw omdat het huurcon tract voor het voormalig gordijnatelier aan de Flevo- weg in 1992 afloopt. Daarin wordt les gegeven aan de 600 leerlingen van de toeris tische sector van de Meao. De schoolleiding wil deze af deling onderbrengen in het bestaande hoofdgebouw in het Lammenschanspark. Ter vervanging van de oude en slechte noodlokalen bij deze vestiging is jaren geleden al een aanvraag ingediend voor een extra, vierde etage op het hoofdgebouw. Daar voor heeft het ministerie nog steeds geen toestemming gegeven. Volgens Candido wordt binnenkort een be zoek gebracht aan het minis terie om het huisvestings probleem nogmaals onder de aandacht te brengen. Als de leerlingen die het toe ristisch onderwijs volgen in het hoofdgebouw komen, moeten de leerlingen van de „gewone" Meao verhuizen. Zij zouden in de nieuwbouw terecht kunnen. Met even tueel leerlingen van het Rijnlands Instituut voor On dernemersonderwijs (RIO). Dat is echter afhankelijk van de fusiebesprekingen tussen Meao, RIO en Noor- derwiek, de middelbare be roepsopleiding voor dienst- verlenings- en gezondheids zorgonderwijs. Deze bespre kingen zijn in volle gang; het is de bedoeling dat de drie scholen per 1 augustus zijn gefuseerd. Het RIO heeft naast de hoofdvestiging in Leider dorp een bijgebouw aan de Zijldijk. Ook dat contract loopt over niet al te lange tijd af. De Leidse Meao telt op dit moment 1600 leerlin gen. Toch denkt directeur Candido dat er in de nieuwe vestiging plaats zal komen voor leerlingen van het RIO omdat „we ervan uitgaan, statistisch gezien, dat ons leerlingenaantal zal dalen". MSG kampioen bij schoolzwemmen De middelbare technische school Mathesis Scientiarum Genitrix heeft voor de veertiende keer de open categorie gewonnen bij de schoolzwemkampioenschappen. Aan de wedstrijden, die gister middag werden gehouden in zwembad De Zijl, deden vijftien scholen mee met ongeveer 250 leerlingen. De meisjes van De Vlietschans wonnen bij de brugklassers. De eerste prijs bij de jongens-brugklassers ging naar de KTS uit Voorhout. De meisjes van de Prins Willem Alexander Mavo en de jongens van het Bonaventura College (Mariënpoelstraat) bleken in de categorie '73-'75 het sterkst. De open categorie bij de meisjes werd ook gewonnen door het Bonaventura van de Ma riënpoelstraat. Yvonne de Kier (Bonaventura) won in de open ca tegorie de onderdelen school-, vrije en wisselslag. Ron Ligtvoet ('73-'73) zwom de snelste tijd op de 50 meter schoolslag (25.6). FOTO: WIM VAN NOORT Van Dongen voert PvdA aan bij verkiezingen LEIDEN Henriëtte van Dongen voert de Leidse fractie van de PvdA aan tijdens de gemeenteraads verkiezingen in maart volgend jaar. Van Dongen werd gisteravond una niem door haar partijge noten gekozen als vaan deldrager op de concept kieslijst. Tweede staat de huidige frac tievoorzitter Steven de Vreeze en derde is Marietje van der Molen, die blijkbaar geen poli tieke schade heeft opgelopen door haar afwijkende mening over de stationsplannen. De volgorde van de kieslijst is vastgesteld door een speciale kandidaatstellingscommissie. De lijst wordt op 15 december ter goedkeuring aangeboden tijdens de ledenvergadering van de PvdA. Drie zittende raadsleden hadden al eerder aangekondigd te stoppen met het raadswerk: Ria van der Lecq, Wim van der Pluijm en Dick Tesselaar. Het verlies aan deskundigheid op het gebied van de volkshuisvesting wordt vooral gecompenseerd door Tjeerd van Rij, die vierde op de voorlopige kieslijst staat. De hoge plaats van Van Rij is enigszins verrassend omdat hij pas in september de fractie van de PvdA kwam verster ken. Vanwege zijn grote poli tieke ervaring acht de fractie hem echter binnen niet al te lange termijn geschikt voor een wethouderspost. De Leidse PvdA gaat ervan uit dat zij bij de komende ver kiezingen wederom 15 zetels zal behalen. Vanwege het aan staande studieverlof van Christa de Boer komt de als zestiende genomineerde Mar jan Walraven echter vrijwel zeker in de gemeenteraad. De posities op de voorlopige kieslijst zijn als volgt: 1. Hen riëtte van Dongen; 2. Steven de Vreeze; 3. Marietje van der Molen; 4. Tjeerd van Rij; 5. Anneke Boot; 6. Paul Borde- wijk; 7. Henny Koek; 8. Chris ta de Boer, 9. Elly Kerckhoffs; 10. Reini Hulsker; 11. Loek Geradts; 12. Bert Paauw; 13. Na?i Demirbas; 14. Hans Baay- ens; 15. Ron Hillebrand en 16. Marjan Walraven. t bijdragen van: Frans >cken, Frank Buurman, k Huisman, Rudolf Kleijn, rin Swiers, Ellen Verhaar, »p van Zeijl. andplaats t nieuwe standplaatsenbe- 1 in Leiderdorp, per 1 ja- ïri ingevoerd, heeft in 19 geleid tot een reeks van identen. Reden genoeg om I concluderen dat burge ester Brijggeman en de le- 1 van de commissie be urszaken, die langdurig pben gediscussieerd over verordening, geen al te it beleidsinstrument in el- ir hebben gezet. In Lei- fdorp zijn er, afgezien van weekmarkt, twaalf stand- ptsen beschikbaar. Met fne de standplaatsen in pkelhof bleken een steen I aanstoots. De Winkelhof- tikeliers, die verse waren fkopen, waren des duivels jn bleek dat vier markt- j>plieden voor een koopje ihet plein naast Winkelhof n waren konden afzetten, it leidde tot gerechtelijke ïcedures tegen deze mini- frkt, maar de bezwaren iesten uiteindelijk worden tewezen. Het eerste lek in istandplaatsenverordening. irvolgens raakte groente- opman Smit in conflict !t de gemeente. Smit had de trap naar de galerij van (nkelhof een schilderachti- 1 stand opgezet en richtte fir een waar groentefeest p, verspreid over een groot pervlakte. Smit werd ge- Ènd zijn waren wat meer heiden op te stellen, het- i n.a de nodige strubbelin- (i gebeurde. Onduidelijk- |d over standgrootte in de ^ordening bleek het pro- landplaats (2) frvolgens werden de tarie- n in de verordening aange- (kt. Het D66-raadslid Bert Imers, die het standplaat- pbeleid al die tijd kritisch ld gevolgd, behaalde een èuw succes. De tarieven erden aangepast aan de gel- inde markttarieven en Surprise Met veel tamtam kondigde het Leids Congresbureau vorige week aan dat het burgemeester Cees Goekoop op 5 december een sinterklaassurprise zou bezorgen. Wat het zou zijn, moest nog een geheim blijven. Maar de burgemeester wachtte in elk geval een leuke verrassing. De aankondiging wekte genoeg nieuwsgierigheid om de Leidse pers te laten opdraven. Die kon op „pakjesdag" echter al snel teleurgesteld afdruipen. De Sint bracht de burgemeester een originele surprise bestaande uit een banketletter met gedicht. Het is niet te hopen dat het Congresbureau de rest van het jaar even origineel is als op 5 december. Dan kan het misschien be ter zelf maar worden ingepakt en weggegeven. FOTO: WIM VAN NOORT moesten derhalve worden verdrievoudigd. Voor Win kelhof, een publiekstrekker van formaat, zou zelfs een speciaal tarief moeten wor den ingevoerd, zodat de „ver- swinkeliers" uiteindelijk toch een eerlijke concurrentie kunnen aangaan met hun ambulante broeders. Na al die wijzigingen begon de verordening eindelijk er gens op te lijken, maar er bleek nog een kerstsurprise voorradig. De Leiderdorpse kerstbomenkoopman Kan bier nam voetstoots aan dat hij, net zoals in andere jaren, zijn fijnsparren in december bij Winkelhof mocht verko pen. Toen bleek echter dat zijn voormalige hulpje, de Leidse aankomend boomchi- voorgeweest bij het gen van de vergunning. On danks heftige bezwaren is het Spiering die straks met bomen bij Winkelhof staat: hij was eerder. Volgend jaar zal door middel van loting de fijnsparrenverkoper worden aangewezen. De standplaatsenverordening is nu hopelijk door schade en schande geen theoretisch ge drocht meer, maar een prak tisch instrument. De verorde ning valt ironisch genoeg on der openbare orde en veilig heid. Het viel bij Winkelhof tot nu toe in ieder geval niet mee om er de openbare orde mee te bewaren. Verkiezingen Het ontwerp-verkiezingspro- gramma van 't Leidse CDA is donderdag bekend geworden. Een uittreksel: Over de be bouwing van een polder rond Leiden wordt in het pro gramma geen uitspraak ge daan. In de binnenstad moet eenrichtingsverkeer worden ingesteld op de Breestraat, Hooigracht, Langegracht en de singels. Maar de Hooi gracht en de Langegracht zijn de enige straten waar nog op een enigszins normale manier van de ene naar de andere kant van de stad ge reden kan worden. Of wil het CDA een rondweg om Leiden aan gaan leggen? Dat zou pas een goed idee zijn. Dan hoeft het CDA ook geen aandacht te besteden aan het volgende punt: De binnen stad wordt verkeersarm ge maakt. Voor al die „goede" plannen van het CDA dient de Leidenaar wel te betalen, want het CDA acht een las tenverzwaring onontkoom baar. Het CDA wil het voorrangs beleid (ingesteld door de PvdA) voor vrouwen, alloch tonen, langdurig werklozen en gehandicapten handha ven. Het CDA wil de slui tingstijden (idee van de PvdA) van de horeca in fases vrij geven. Terrassen en ho- recavoorzieningen zorgen volgens het CDA voor een „verlevendiging van het park- en stadsbeeld". Om meer toeristen te trekken moeten er een stadscamping en een jeugdhotel worden ge realiseerd. Het CDA wil de ambtenaar veranderen van een „instruc ties schrijvende bureauzitter" naar een „kritische, actieve dienstverlener". De creativi teit en de prestaties van het ambtelijk apparaat moeten worden verhoogd, aldus het verkiezingsprogramma. Voorts staat in het program ma dat er een college moet komen dat kan rekenen op een „brede steun" in de ge meenteraad. Kortom, wat het CDA wil re aliseren is er al; of er wordt al aan gewerkt; of de ideeën zijn te vaag om tegen te zijn; of het voorstel is een ordinai re klantenbinder; of het is stomweg een heel slecht idee; of het lijkt een poging om bij het verkiezingsprogramma van de PvdA aan te sluiten. Het CDA wil per se in het college, dat is duidelijk. Maar zoals het programma er nu uit ziet, kun je het moeilijk als een serieuze poging op vatten. Openhartig Openbaarheidheid van be stuur is iets waar de meeste gemeenten nog wel eens moeilijkheden mee hebben. Ook in Wassenaar is de doof pot nog altijd niet afgeschaft. Daar staat echter op gezette tijden een extreme openheid tegenover. Zo stond, wellicht per abuis, in de begroting van het Wassenaarse Ster- renbad nauwkeurig te lezen wat iedereen verdient. Dat gaat enkele raadsleden te ver. Interessant is overigens wel dat de assistente van de directeur volgens het over zicht meer verdient dan de directeur zelf, terwijl enkele medewerkers betaald worden onder de grote noemer „NN". De arbeidsverhoudingen lij ken in het Sterrenbad omge draaid te zijn. De Wassenaar- se raadsleden zouden dank baar moeten zijn voor deze mooie kans om wat duistere zaken recht te zetten in het Sterrebad, in plaats van bij wijze van struisvogelpolitiek te roepen dat dat soort gege vens vertrouwelijk moeten zijn. Verrassing Iedereen die van verrassin gen houdt, spoede fcich op tweede kerstdag naar de Groenoordhallen. Dat mag je in elk geval concluderen uit een aankondiging in de maandelijkse VV V-agenda. „Kerstmanifestatie, soort gro te rommelmarkt". Het voegt dan ook toe: „Inlichtingen bij Organisatiebureau Linsen". Zou Linsen zelf al weten wat het wordt? Belangen Het christen-democratisch raadslid J. Kret keert na vijf tien jaar niet terug in de ge meenteraad van Alkemade. Dubbelfuncties, gevaar voor belangenverstrengeling, zo motiveerde voorzitter Koot de stap van het CDA-bestuur. Een motivatie die ook mede raadsleden van CDA-huize en ander politiek pluimage heeft verrast. Want Kret mag dan al enige tijd directeur zijn van de woningbouwver eniging, hij heeft zich in die periode nu niet direct als een corrupt man laten kennen. De motivatie wordt overi gens nog verrassender als een blik wordt geworpen op de lijst en als daar op een se rieus verkiesbare plaats de heer Van der Meer wordt te ruggevonden. Van der Meer, een uiterst capabel raadslid, daar gaat het niet om. Maar: is hij in zijn vrije tijd niet voorzitter van een woning bouwvereniging? Akkoord, daar staat geen financiële vergoeding tegenover. Maar vermeende belangenversten- geling heeft natuurlijk lang niet altijd met financiële kwesties te maken... LEIDEN De Leidse Uitdag heeft gisteren tijdens de lande lijke vriiwilligersdag in Rot terdam de Marga Klompéprijs gewonnen. De organisatoren van de Leidse Uitdag kregen een geldbedrag van vijfdui zend gulden. De Leidse Uitdag had zich aangemeld voor de prijs die bedoeld is om vrijwil ligersorganisaties in het zonne tje te zetten. De Marga Klom péprijs is ingesteld door het ministerie van WVC en wordt tweejaarlijks toegekend. De aangemelde initiatieven zijn getoetst op overdraagbaarheid, mate waarin het idee vernieu wend is en op voorbeeldfunc- fractievoorzitter Ria Beckers (Groen Links) uitgereikt. Ook Rolerisuit, een initiatief voor gehandicaptenvervoer in Bre da, en de vrijwilligers van de Rotterdamse Pauluskerk die dagopvang verzorgen voor daklozen en verslaafden, kre gen de Marga Klompé-prijs. De Leidse Uitdag, de jaarlijkse manifestatie waarop Leidse clubs en verenigingen zich presenteren, gaat het geld be steden aan speciale voorzie ningen. „Voor nieuwe initia tieven is vaak een extra facili teit nodig als een tent of appa ratuur. Daar kunnen we dit geld mooi voor reserveren", aldus een medewerkster van de Leidse Uitdag. HAZERSWOUDE De kruising van rijksweg 11 en de Geme- neweg in Hazerswoude wordt waarschijnlijk uitgevoerd met een verdiepte 'groene bak' met grastaluds. Dat betekent dat de grond bij de kruising wordt afgegraven en bedekt met een fun dering om opdrijving van de grond te voorkomen. De maximale hoogte van de Gemeneweg wordt in deze variant 3,5 meter, ter wijl de rijksweg hooguit 2,3 meter diep wordt aangelegd. De kunstwerken bij de kruising moeten wel geschikt zijn voor uit breiding van het aantal rijstroken van twee naar vier. In ge sprekken met Rijkswaterstaat is Hazerswoude bovendien over eengekomen dat de Rijndijk zal worden ontlast door nieuwe be wegwijzering, verkeersreconstructie en een andere afstemming van de verkeerslichten. De nu gekozen variant betekent dat er voor de fietsers langs de Gemeneweg een ononderbroken en vrijliggend fietspad is met een uiterst gering hellingpercentage. De visuele inpassing van de kruising in het landschap moet nog worden uitgewerkt. Een eindoordeel geeft Hazerswoude pas wanneer alle plannen tot in detail gereed zijn. Wethouder G. van der Lecq is de enige binnen het college van B en W die vasthoudt aan de volledig verdiepte maar te dure aanleg van de kruising. SLUITING VAN FOKKER NIET ONOVERKOMELIJK LEIDSCHENDAM „Jam mer. maar niet onoverkome lijk", dat vindt burgemeester W. de Vreeze van Leidschen- dam van een mogelijke slui ting van de vliegtuigfabriek Fokker. Het bedrijf kondigde tevens aan dat een investering van 1,5 miljard in een fa- brieksstraat op Ypenburg „de finitief van de baan" is. Aan leiding is de vestiging van de afvalverbrandingsinstallatie Gavi op Ypenburg. Fokker meent dat de vliegtuigonder delen die op Ypenburg ge maakt worden in een schone omgeving moeten worden ge produceerd. Fokker ziet de in stallatie bovendien als een slecht visitekaartje voor klan ten. Volgens burgemeester De Vreeze moet Fokker maar op een andere plaats kostbare in vesteringen doen. „Niet Fok ker, maar de overheid bepaalt het ruimtelijk beleid". De Vreeze benadrukt dat hii her haaldelijk heeft gezegd dat de gemeente Leidschendam de laatste is die vindt dat de Gavi op Ypenburg moet worden ge bouwd als de bouw van zo'n installatie elders goedkoper, beter en eenvoudiger kan. „Niemand zit te springen om zo'n afvalfabriek, we weten al leen dat die er hoe dan ook moet komen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13