Paolo Casarin blaast nog slechts hoog van de toren tiisiïiïmtiÈÊïïk Twee drievoudige wereldkampioenen Gastland vijf keer wereldkampioen Olympisch Stadions in Rome is grootste /7/VI.UV'V Loting wordt sterrenparade Van stapi tot stap f SPORT £ekbe6otuatit VRIJDAG 8 DECEMBER 1989 PAGINA I Overig* d**ln*m*r«: 1938 Frankrijk 16d©eln. Brazilië kampioen 1970 Mexico 1978 Argentinië 16deeln. Araentinlëka^ Mexico 1962 Chili 16 deeln. Brazilië kampioen 15 deeln. Italië kampioen ROME Het toernooi om de wereldtitel voetbal werd in 1930 voor de eerste keer gehouden. Er namen der tien ploegen deel. Tussen 1938 en 1950 werd er niet om de wereldtitel gestreden vanwege de tweede wereldoorlog. In 1954 werd er met zestien ploegen gespeeld, een formule die in 1982 in Italië werd vervan gen door een toernooi met 24 ploegen. Italië wérd driemaal we reldkampioen, in 1934, 1938 en 1982. Brazilië evenaarde deze prestatie in 1958, 1962 en 1970. Uruguay in 1930 en 1950, Argen tinië in 1978 en 1986 en West-Duitsland in 1954 en 1974 waren tweemaal 's werelds sterkste. De kampioenen, plaats van handeling, tegenstander en uitslag van de finale waren vanaf 1930: 1930 in Uruguay: Uruguay 4-2 tegen Argentinië, 1934 in Italië: Italië 2-1 (n.v.) tegen Tsjechoslowakijke, 1938 in Frankrijk: Italië 4-2 tegen Hongarije, 1950 in Brazilië: Uruguay na eindronde met vier ploegen, 1954 in Zwitserland: West-Duitsland 3-2 tegen Hongarije, 1958 in Zweden: Brazilië 5-2 tegen Zweden, 1962 in Chili: Brazilië 3-1 tegen Tsjechoslowakijke, 1966 in Engeland: Engeland 4-2 (n.v.) tegen West-Duitsland, 1970 in Mexico: Brazilië 4-1 tegen Italië, 1974 in West-Duitsland: West-Duitsland 2-1 tegen Nederland, 1978 in Argentinië: Argentinië 3-1 (n.v.) tegen Nederland, 1982 in Spanje: Italië 3-1 tegen West-Duitsland, 1986 in Mexico: Argentinië 3-2 tegen West-Duitsland. Rechtstreeks op televisie ROME Morgenmid dag om 17.00 uur staat in sportpaleis Palaceur in Rome alles en ie dereen klaar voor de loting voor de eind ronde van de wereldti telstrijd voetbal, die ook door de NOS rechtstreeks op Neder land 3 wordt uitgezon den. Er wordt gespeeld in de volgende plaatsen: Rome en Florence (groep A), Na pels en Bari (groep B), Tu rijn en Genua (groep C), Milaan en Bologna (groep D), Verona en Udine (groep E), Cagliari en Pa lermo (groep F). De ope ningswedstrijd vindt plaats op 8 juni in Milaan, de fi nale wordt 8 juli in het Olympisch stadion in Rome gespeeld. DEN HAAG Van de veertien keer dat er een toer nooi om een wereldkampioenschap voetbal werd ge houden, ging de titel vijf keer naar het gastland. Dat gebeurde in 1930 (Uruguay), 1934 (Italië), 1966 (Enge land), 1974 (Bondsrepubliek) en 1978 (Argentinië). In de laatste twee gevallen was Nederland finalist. De totale lijst ziet er als volgt uit: Duurste duel is in Napels ROME De 52 wedstrijden in het toernooi om de we reldtitel worden zoals be kend afgewerkt in twaalf stadions, waarvan die van Bari en Turijn compleet nieuw zijn gebouwd. Het duurst is Napels. Het bezoeken van een duel in de stad waar Diego Maradona in de competitie acteert, kost de liefhebber, die gebruik moet maken van het toeristi sche pakket 650.000 lire, circa 1059 gulden. De plaatsen krijgen het vol gende aantal wedstrijden te verwerken met daarbij het duurste touristische pakket in clusief entreebewijs: Bari vijf - 615.000 lire Bologna vier - 435.000 lire Cagliari drie - 300.000 lire Florence vier - 435.000 lire Genua vier - 435.000 lire Milaan vijf - 570.000 lire Napels vijf - 650.000 lire Palermo drie - 300.000 lire Rome vijf - 570.000 lire Turijn vijf - 615.000 lire Udine dne - 300.000 lire Verona vier - 435.000 lire ROME Bari en Turijn zullen volgend jaar in een nieuw dion onderdak bieden aan WK-wedstrijden. De stadions Rome en Genua worden op dit moment onderhanden genomj volledig vernieuwd en niet gebruikt door de vaste bespelers, pectievelijk AS en Lazio Roma en Genua en Sampdoria. Aan de accommodaties van Udine en Cagliari behoefde niet ingrijpends te geschieden. Ze werden achtereenvolgens in li en 1971 in gebruik genomen. Doordat de resterende stadions deels worden aangepast en opgeknapt beschikt Italië vanaf dio volgend jaar over twaalf aan de modernste eisen beantwi dende accommodaties. Het grootste is het Olympisch Stadion! Rome met een capaciteit van 85.000 kijkers. De gegevens over de twaalf stadions zijn: 24 deeln. Argentinië kampioen Oranje-spelers krijgen amnestie ROME De wereldvoet balbond (FIFA) heeft giste ren besloten de gele kaar ten uit de voorronden van de strijd om de wereldtitel niet mee te tellen tijdens het eindtoernooi in Italië. De eerder geboekte spelers kunnen met een schone lei aan het evenement begin nen. Bij Nederland kregen Rijkaard, Silooy, Hiele en Rutjes in de kwalificatie ronde een gele kaart. Engeland geplaatst, Nederland naar de tweede lotinggroep ROME Engeland wordt inderdaad groepshoofd bij de eindronde van het we reldkampioenschap voetbal. Het voorstel Engeland en de sup porters voor de groeps wedstrijd te isoleren op het eiland Sardinië werd gisteren overge nomen door het orga nisatiecomité van de FIFA. Nederland werd zoals ver wacht ingedeeld in de tweede categorië. Oranie komt in dezelfde beker ais Spanje, de Sovjetunie, Schotland, Oostenrijk en Joegoslavië. Engeland wordt derhalve eerste geplaatst in groep F en speelt de eerste drie wedstrijden in de Sardijn- se hoofdstad Cagliari. De vijf andere geplaatste lan den zijn: titelhouder Ar gentinië (groep B), gast land Italië (groep A), ver liezend finalist '86 Bonds republiek, Brazilië en Bel gië. Na de beslissing over de aanwijzing van de zes groepshoofden is er wat meer duidelijk over de eerste ronde. Gastland Ita lië, groep A, speelt, zoals voorzien, de eerste ronde in Rome. Titelverdediger Argentinië, groep B, speelt in Napels met uitzonde ring van de openingswed strijd op 8 juni in Milaan. Brazilië, groep C, is inge deeld in Turijn. Bondsre- publiek Duitsland, groep D, speelt de eerste wed strijden in Milaan. België, groep E, gaat naar Verona. De indeling bij de loting is verder: EERSTE BEKER: Nederland, Spanje, Sovjet unie, Schotland, Oosten rijk, Joegoslavië. TWEEDE BEKER: Colombia en Uruguay (worden in ieder geval niet ingedeeld bij Brazilië en Argentinië), Tsjechoslo- wakiie, Ierland, Roemenië, Zweden. DERDE BEKER: Costa Rica, Verenigde Sta ten, Verenigde Arabisch Emiraten, Zuidkorea, Ca- meroun en Egypte. Loting bevalt Spanje slecht ROME De aanwijzing van Engeland als groepshoofd bij de komende strijd om de wereldtitel voetbal in Italië is in Spanje slecht aangekomen. Bondscoach Luis Suarez uitte harde kritiek op de beslissing van de FIFA de Engelsen naar Sardinië te sturen. „De wereldvoetbalbond heeft zich laten leiden door de angst voor problemen met de Engelse supporters. Dit heeft niets met sport te maken", aldus Sua rez, die tot het laatste moment gehoopt had op een speciale status voor Spanje. De politie van Sardinië wees erop, dat het eiland klaar is voor de ontvangst van het Engelse legioen. „Er zijn enorme investeringen gepleegd voor de opvang van de supporters. Ze kunnen het eiland alleen per boot of met het vliegtuig bereiken en dat maakt de controle een stuk eenvoudiger", meende Cinzia Riccardi, hoofd van de politie in de stad Ca gliari. „Er is de afgelopen week veel contact tussen de Britse en de Italiaanse politie. We hebben alle gegevens over de voornaamste Engelse relschoppers", verklaarde zij. Japan wil de eindronde 2002 TOKYO Japan is kandidaat door de organisatie van de eindronde van het wereldkampioenschap voetbal in 2002. De kandidatuur is in Rome bij de wereldvoetbalbond FIFA inge diend. Een delegatie van de Japanse voetbalbond is zich al maanden in Europa aan het informeren over de problematiek van zo'n organisatie en de stadions. Japan zal binnen enkele jaren een aantal stadions bijbouwen. De beslissing over de toewijzing van de organisatie in 2002 wordt in 1996 genomen. China, Zuidkorea en Saudiarabië werden deze week in Rome genoemd als mogelijke tegenkandidaten voor Japan. Veertien camera's per wedstrijd ROME De Italiaanse staatstelevisiemaatschappij RAI, één van de acht officiële sponsors van Italia '90, is tevens de of ficiële „overdrager" van de beelden. De RAI zorgt voor re gistratie van alle 52 duels, die in totaal 104 uur zendtijd ver gen. De RAI-produktie wordt door 147 maatschappijen uit 118 landen overal ter wereld overgenomen. Een groot deel van de uitzendingen verlpopt via internationale satellieten. Voor de finale rekent de organisatie van Italia '90 op 1,6 miljard televisiekijkers. Het hele evenement zou van 8 juni tot en met 8 juli vijftien miljard kijkers moeten trekken. Voor het eerst in de geschiedenis van de strijd om de we reldtitel heeft een Amerikaanse televisiemaatschappij, Tur ner Network, de rechten voor het hele gebied van de Vere nigde Staten ingepalmd. Op de perstribunes zullen in totaal 4.884 commentaarposities zijn ingeruimd. Die zijn, ook een primeur, met twee schermen uitgerust. De RAI zet in totaal 1200 technici in. Zes teams zijn voor de opname van de duels gepland. Er zullen negen tot veertien camera's per wedstrijd worden gebruikt. Europ*** d**ln*m*ra: 1. Italië 2. Schotland 3. Ierland 4. Engeland 5. Zweden 6. Nederland 7. België 8. Bondsrepubliek 9. Sovjetunie 10. Roemenië 11. Tsjechoslowakije 12. Joegoslavië 13. Oostenrijk 14. Spanje OUD-SCHEIDSRECHTER HOOFD DIRECTIE SPORTIEVE ORGANISATIE ITALIA '90 LUCIANO PAVAROTTI ...O sole Mio... FOTO: AP Argentinië 15. stadions Uruguay 17. Brazilië 18. Verenigde Staten 19. Verenigde Arabische 20. Emiraten Costa Rlca 21. Zuidkorea 22. Camercun 23. Egypte 24. IROME Op 21 juli 1978 stien de Italië zich bij de FIFA kal j didaat voor de organisatie vl het toernooi om de wereldn ker voetbal. Op 18 okton 11983 verplichtte de toenmalil minister-president Bettir Craxi de Italiaanse regeritV1! aan alle door de wereldvoeie balbond opgelegde verplichtiPj gen. 01 Op 19 mei 1984 kiest de FIJj Italië als organisator voor f veertiende titelstrijd. DaarmJ werd de eerdere kandidatul van de Sovjetunie, Griek» land, Joegoslavië, Engelaf Frankrijk en West-Duitsla weerstaan. Bij de eindfase i de concurrentieslag wa: naast Italië nog slechts de RiP,1 sen in de slag. In november 1986 verbindt, acht grote Italiaanse conceijJ hun naam aan Italia '90: Fij Olivetti, STET, Spoorwega Alitalia, Banca Nazionale <T Lavoro, RAI en INA/Assitalpi Ze garanderen de organisaW een bedrag van 64 miljard li|_J 104 miljoen gulden. Op 6 maart 1987 ont twaalf steden waar zich gaat afspelen drag van 460 miljai de (wederop)bouw van sf dions en perscentra. Op 18 november 1987 wordtin] Citta di Castello de officich poster, gemaakt door de 1| kende Italiaanse kunstschil< jc Alberto Burri gepresenteerd^ Op 11 april 1989 wordt in 1V laan een prijsvraag gestart <P" de naam te bepalen van de en ficiële mascotte. Er zijn uen namen in de aanbieding: Ai co, Beniamino, Bimbo, CiaoL Dribbley. Lj, Op 25 jui wordt bekend L Ciao met 761.061 stemra^j Amico (697.619 stemm£L heeft verslagen en de officijg naam is van de mascotte. Op 6 september 1989 plas Joegoslavië zich dank zij Cg overwinning van 3-1 te^rf Schotland als eerste land vf uit de kwalifikatietoernoojp voor de eindronde. ROME De loting voor de eindronde van het wereldkampioenschap voetbal wordt een sterrenparade van voetbalgek Italië. Zesduizend gasten zijn uitgenodigd voor het showspektakel in het Romeinse Pala ceur dat verzorgd wordt door vedetten uit opera, film en pop. De indeling van de zes groepen dreigt tot een noodzakelijk kwaad te worden gedegradeerd. Wie ook maar iets voorstelt in Italië is van de partij. „Een uitnodiging voor de loting is uitgegroeid tot een statussymbool", wist Luca di Montezemolo, hoofd van het orga nisatiecomité in Rome. Premier Giulio Andreotti, fervent suppor ter van de voetbalclub AS Roma, is de pro minentste aanwezige. Paus Johannes Pau- lus, niet aanwezig bij de loting, wordt toch betrokken bij de festiviteiten, die het begin zijn van een voetbalgekke periode tot het laatste fluitsignaal op 8 juli 1990. Het hoofd van de katholieke kerk ontvangt morgen ochtend de belangrijkste voetbalofficials in het Vaticaan. De filmregisseurs Bernardo Bertolucci en Franco Zeffirelli hebben videoclips ge maakt van de twaalf steden waar de wed strijden worden gespeeld. Deze worden tij dens de lotingsceremonie vertoond. Actrice Sophia Loren en tenor Luciano Paravotti, die O sole mio ten gehore zal brengen, spe len een belangrijke rol in de show. divisie") geboren Milanees liet zich volgaarne strikken om een rol te spelen in de organi satie van Italia '90. Tijdens het WK zal hij dus ook een bege leidende rol spelen voor de mannen, die de 52 duels van het toernooi in goede banen moeten leiden. Met de instruc ties voor de circa veertig arbi ters zal hij zich niet bezighou den. Hij kent uit ervaring de procedure. De scheidsrechter bij het openingsduel moet als trendsetter fungeren voor de arbitrage gedurende de rest van het toernooi. Casarin glimlacht veelbetekenend als zijn gesprekspartner hem er op wijst dat daarvan in de praktijk niet altijd even veel terecht komt. „Het voetbal is voortdurend in beweging", stelt hij slechts simpelweg. „Nieuwe spelers, nieuwe scheidsrechters". De Chileen Hernan Silva was in Mexico de fluitist, die de lijnen moest uitzetten bij de ouverture Ita- lië-Bulgarije, 1-1. Op 14 oktober draaide de hele organisatie van ook Paolo Ca sarin proef in Bologna. In het ook daar volledig gereno- veeerde stadion speelden Italië en Brazilië een oefenduel (0-1) en traden de onbetaalde vrij willigers en andere medewer kers van Casarin op. Assistenten Nieuw in zijn aanpak is het stationeren van jonge stadion assistenten op de tribune-pa den. „Zij moeten service verle nen aan het publiek en kun nen eventueel als verlengstuk van de beveiliging dienen", vertelt Casarin, die trots de uniformen laat zien waarin die assistenten volgend jaar ge kleed gaan. „Alles bij elkaar zullen er tijdens het WK 8.000 mensen voor mij aan het werk zijn". De VIP's vallen niet on der Paoló Casarins directe ver antwoordelijkheid. „Hun be langen worden behartigd door mevrouw Labella", zegt hij met een spijtige ondertoon. Even later begeleidt Paolo Ca sarin zijn bezoeker naar de lift, nadat hij zich eerst nog even heeft laten vereeuwigen naast een vaantje van Barcelo na en een gedenkbord. Of de oud-scheidsrechter tijdens zijn duizend wedstrijden omvat tende carrière nog andere stof felijke attenties heeft ontvan gen vragen we maar niet. Hij zou er toch „no" op antwoor den. „Hoe is het tegenwoordig met het peil van de Neder landse arbitrage", vraagt hij nog. En na een wat vaag ant woord zegt hij: „Moeilijk ze ker, na het stoppen van Jan Keizer". Paolo Casarin ziet onze verwonderde blik tiiet meer. Hij is al weer op weg naar een volgende bestem ming. En de ex-fluitist blaast daarbij nogal eens hoog van de toren waar het gaat om zijn in breng in Italia '90. De deelne mers kunnen dat na morgen beter beoordelen. FRANK WERKMAN ROME Het is eigenlijk puur toeval dat we signor Paolo Casarin achter zijn bureau aantreffen. Als scheidsrechter was de in middels 49-jarige Milanees al vaak op pad. Maar als hoofd van de - zoals in het Italiaans op zijn keurig uniform, in Italia '90-stijl uitgevoerde visitekaartje staat vermeld, directie sportieve organisatie is hij de laatste tijd vrijwel voortdurend onderweg. Op de dag dat we hem spreken is hij net terug uit Palermo, zoals bekend één van de speelplaatsen van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal. In de via Plinio in Rome, waar Casarin op de derde verdie ping van een royaal uitge voerd pand in het centrum van de oude stad zijn bureau heeft, toont de voormalige ar biter twee gezichten. De gast uit Nederland wordt uiterst hoffelijk begroet en te woord gestaan, maar zijn onderge schikten worden op zakelijke, bijna barse wijze bejegend. Ca sarin, vorig jaar tijdens het toernooi om de Europese titel in West-Duitsland nog fluitist tijdens Nederland-Engeland, heeft wel een tolk geregeld om zijn verhaal zo goed mogelijk over het voetlicht te brengen. Hij spreekt weliswaar een mondje Engels, maar heeft één van zijn assistenten gevraagd om voor een adequate verta ling te zorgen. Paolo Casarin is, zo blijkt, tij dens Italia '90 de baas van zo'n achtduizend mensen. Niet niks voor een ex-voetbalscheids- rechter, die normaal gespro ken slechts tweeëntwintig voetballers onder zijn hoede had. De „financieel consulent" is vanaf het moment dat de lo ting voor het WK 1990 is ge schied één van de belangrijk ste figuren van de organisatie. Hij heeft namelijk met zijn uit slechts tien man bestaande vaste staf, aangevuld met twee officials per speelplaats, een inventarisatie gemaakt van alle mogelijke accommodaties in het land. Als vanavond alle 24 deelnemers definitief weten waar ze worden ingedeeld kan men bij Casarin terecht om overleg te voeren over trai ningskamp, hotel- en reismo gelijkheden. Daar weet de oud-scheidsrechter inmiddels dank zij zijn talloze reisjes de afgelopen tijd alles van. Met het vanaf bij wijze van spreken morgen onderbrengen van alle ploegen zit het werk van Paolo Casarin er voorlopig tot eind maart op. Dan organi seert het organisatiecomité van Italia '90 in Coni Sport Center bij Pisa voor alle kan didaat-scheidsrechters een bij eenkomst waar alle eventuele problemen nog eens worden doorgenomen. „Begin juni ko men alle plusminus veertig scheidsrechters, die bij het toernooi zijn betrokken, in Rome bijeen", vertelt Casarin. „Vervolgens gaat de helft naar Milaan en de rest blijft in Rome. Dat zijn de twee plaat sen, die als uitvalsbasis dienen. Milaan voor het noorden, dat door de scheidsrechters alle maal per auto wordt bestre ken; Rome voor het zuiden, waar vandaan men, deels per vliegtuig, naar de steden reist". Puur toeval Volgens Paolo Casarin is het puur toeval dat hij als oud- scheidsrechter is benoemd tot hoofd van de WK-afdeling ho tels en reizen. De man, wiens laatste internationale duel Ne derland-Engeland vorig jaar in Düsseldorf was, wenst overi gens als mede-verantwoorde lijke voor het welbevinden van de fluitisten volgend jaar tijdens Italia '90, geen oordeel uit te spreken over de vraag welke collega's uit zijn land straks zullen fluiten. „Er zijn er vier die qua ervaring zou den kunnen gaan: Longhi, Ag- nolin, d' Elia, en Lanese. Van mij hoor je niet wie de beste is. Dat moet de FIFA maar uit maken". Casarin, die het Nederlands elftal in totaal driemaal leidde (ook Frankrijk 1983 en Polen 1981) kwam zelf slechts een maal tijdens een WK in actie. Dat was in 1982 in Spanje. In Mexico ging de eer naar Agno- lin, die volgend jaar tijdens het WK afscheid neemt. „In Italië bestaat een regeling dat een scheidsrechter eenmaal naar een WK gaat en een volgende keer een ander. Het WK van 1978 kwam voor mij te vroeg, ik werd pas in 1977 internatio naal scheidsrechter. In 1986 ging Agnolin dus naar Mexico. Ik ben vorig jaar gestopt na het EK in West-Duitsland". Niet los Sindsdien heeft Paolo Casarin het voetbal bepaald niet losge laten. De in Venetië („Ik ben nog steeds supporter van die club daar; speelt in de derde Paolo Casarin vlak voor een gedenkbord en een vaantje van FC Barcelona. De ex-scheidsrechter heeft hotels, trainingsaccommodaties en dergelijke in de aanbieding voor de 24 deelnemende lan den, die zaterdag weten waar ze gaan spelen. foto: het binnenhof

Leidse Courant | 1989 | | pagina 8