F Vier-generatiefamilie geen uitzondering meer Omroepen: geen sprake van noodsituatie in Etiopië I 'Leven ernstig gehandicapte baby niet altijd verlengen' Groei van Schiphol moet samen gaan met een goed leefmilieu Verzorgingsstaat in ons land is niet aangetast BINNENLAND fieidaeSouomit VRIJDAG 8 DECEMBER 1989 PAGINA||JJ Kernmateriaal in zee na ramp met Piper Alpha DEN HAAG Door de ramp met het booreiland Pi- per Alpha, waarbij vorig jaar juli 167 mensen om het leven zijn gekomen, zijn vijftien radio-actieve bronnen in de Noordzee terechtgekomen. Daarvan zijn er tot nu toe pas twee teruggevonden. Het ministerie van verkeer ên waterstaat heeft de Britse overheid om opheldering ge vraagd en wil weten wat er moet gebeuren om de zaak op te ruimen. Een woord voerder van IRO, een over koepelende organisatie van de offshore-industrie, sluit niet uit dat het gaat om ma teriaal dat wordt gebruikt voor het controleren van las sen op lekken. In het gebied rond het platform is ook een sterk verhoogd gehalte van kankerverwekkende pcb's gemeten; vis bleek nog niet besmet. Pcb's werden onder meer gebruikt in transforma toren, hoewel de EG-landen begin jaren tachtig al hebben afgesproken deze niet meer op booreilanden te gebrui ken. Oud strijders Geflankeerd door twee oud strijders heeft generaal Vos §isteren in chaarsbergen een krans gelegd bij het monument van de 7 December Divisie. FOTO: ANP Oudste vrouw (108) van Nederland overleden GRONINGEN De oudste vrouw van Nederland, Hinde- rika Modderaar (108), blijk af gelopen zaterdag in Gronin gen overleden. Zij zou op 29 december 109 jaar geworden zijn. Mevrouw I. Horstra-Booi uit Wijnjewoude is nu de oudste vrouwelijke inwoner van Ne derland. Zij is op 28 september 108 jaar geworden. De oudste inwoner van ons land is de Belg Jean Michael Reyskens uit Dor drecht. Hij is 111 jaar oud. Hij kwam op negentienjarige leeftijd naar Nederland. Subsidiestop FNV-jongeren DEN HAAG Het ministe rie van WVC heeft terecht de subsidie van de Jongeren beweging van de FNV inge trokken. De afdeling recht spraak van de Raad van Sta te heeft gisteren een verzoek om schorsing van dat besluit afgewezen. Het ministerie wil de subsidie, een jaarlijks bedrag van 7,3 miljoen gul den, beëindigen omdat het geen vertrouwen meer heeft in de jongerenorganisatie. De intrekking van de subsidie heeft grote gevolgen voor de FNV-Jongerenbeweging, die 120 betaalde krachten in dienst heeft. Vertrouweling Kok naar financiën DEN HAAGArend Hilhorst (37) wordt poli tiek adviseur van minis ter Kok van financiën. Hilhorst, sedert 1986 se cretaris van de fractie voorzitter van de PvdA, wordt benoemd als kabi netsmedewerker van de vice-premier. De afgelopen jaren was het „politieke oog en oor" van Kok nauw be trokken bij de opstelling van PvdA-verkiezings- programma's en -cam pagnes. WN: ook fietsers zondeiBoi alcohol in het verkeer tal' HILVERSUM Feestje in de buurt, wordt laat, de bus rijdt niet meer, dus stap op- de (brom)fiets want een extra pilsje 1 een tweewieler telt niet. Fout, vindt Verkeer Nederland (VVN). Vandaar dat teren een nieuwe radioreclamespot is g< troduceerd om het alcoholvrij fietsen bromfietsen te bevorderen. „De laatste jai is een lichte verschuiving opgetreden van i den onder invloed onder automobilisten ni fietsers", aldus P. Brunsveld van de VM De vereniging ontleent deze informatie a een rapport van het Verkeerskundig Stud ei centrum in Groningen. Volgens de onderzipr kers zijn jongeren zich wel bewust dat een slok op een auto besturen maatschapj lijk niet is geaccepteerd. AR; ij ee on al HSuri tfn' 'fc> OUDERS HECHTEN MEER AAN GOEDE RELATIE AMSTERDAM Er heb ben zich de afgelopen tijd belangrijke veranderin gen voltrokken die „hun weerslag zullen hebben op de ouder wordende mens". In ons land is de vier-generatie familie geen uitzondering meer. Dit heeft vooral gevolgen voor de hulpverlening aan ouderen. Dat zei prof.dr. K. Knipscheer vandaag bij het uitspreken van zijn inaugurele rede. Hij is per 1 december benoemd tot hoog leraar bij de faculteit der Soci aal-Culturele Wetenschappen aan de Vrije Universiteit (VU) van Amsterdam. Van 15 procent van de 60- tot 65-jarigen is bijvoorbeeld één of beide ouders nog in leven, aldus Knipscheer. Als deze ou ders hulpbehoevend worden komt de last van de ondersteu ning bij de kinderen, die dan zelf al op leeftijd zijn. „Er wor den tegenwoordig veel meer mensen oud dan in het verle den, terwijl de meeste kinde ren geboren worden op een gemiddeld jongere leeftijd van de ouders. Dit betekent dat ou ders en hun kinderen gedu rende een veel langere periode als volwassenen met elkaar omgaan", stelt de nieuwbak ken hoogleraar. Relatie Knipscheer ging in zijn rede dieper in op de relatie tussen ouders en hun volwassen kin deren. Volgens hem is hierbij sprake van een ongelijke rela tie waarbij ouder en kind ver schillende belangen hebben, en het uiteindelijk zo is dat ou ders meer gehecht zijn aan een goede relatie. „Ouders hebben geïnvesteerd tijdens de opvoeding, waarbij er sprake was van een afhan kelijkheidsrelatie. Als beide volwassen zijn, ontstaat er nieuwe situatie waarbij de ders ook dan vaak meer lang hebben bij de relatie hun kinderen. Dit maakt ouders kwetsba T zeker als op hoge leeftijd i zelfredzaamheid begint af)OS nemen", aldus de hoogleraa)£)fl DE SWAAN IN DEN UYL-LEZING?^ gen O O en. [hrii DEN HAAG Begin no vember kwamen de eer ste, verontrustende be richten over een op han den zijnde hongersnood in het noorden van Etiopië. De hulporganisaties start ten onmiddellijk overleg om een grote inzamelings acties op touw te zetten. Maar hoewel nu duidelijk is dat het leven van vier miljoen mensen op het spel staat, is de kans erg klein dat er op een korte termijn een tv-actie voor Etiopië komt. Ja, begin februa ri is er ruimte, zo hebben de programmadirecteuren via de NOS laten weten. Toeval of niet, maar dan is ook riet het KRO-spel Telebingo, waarmee geld ingezameld wordt voor straatkinderen in de Derde Wereld, afgelopen. Voor de tien hulporganisaties is de houding van de NOS bij zonder teleurstellend. „Begin februari is volstrekt onaan vaardbaar, dat is veel te laat", zegt Henk Zomer, voorzitter van het samenwerkingsver band en algemeen secretaris van de Stichting Oecumeni sche Hulp. „De eerste slachtof fers zijn nu al gevallen. De vluchtelingenstroom is op gang gekomen en het is dus zaak de hulp zo snel mogelijk op gang te brengen". Tien hulporganisaties hebben de handen ineengeslagen om geld in te zamelen voor vier miljoen mensen in Noord-Etiopië die met de hongerdood worden bedreigd. De tien zijn: Artsen zon der grenzen, Memisa, Mensen in nood, Novib/Gast aan tafel, Nederlandse Rode Kruis, Stichting Oecumenische Hulp, Stich ting Vluchtelingenwerk,'Tear Fund, Terre des hommes en Uni cef Nederland. Het gironummer van de Etiopië-actie is: 555 in Den Haag. De NOS maakt elk jaar met de Stichting Collecteplan een rooster op voor de periodes waarin wel en nfet gecollec teerd kan worden door liefda digheidsorganisaties, sport- en culturele verenigingen. Dit om te voorkomen dat omroepen met eigen inzamelingsacties de lokale verenigingen in de wie len rijden. Er is echter de af spraak gemaakt dat er in geval van een calamiteit van het rooster afgeweken kan wor den. Een calamiteit is volgens NOS en Collecteplan „een on voorzienbare, plotseling optre dende situatie met een zodanig massaal karakter dat interna tionale hulporganisaties het nodig achten hulp te bieden". Ondeugdelijk In haar brief aan de samen werkende hulporganisaties be roept de NOS zich op deze de finitie om voorlopig geen tv- medewerking te verlenen aan de inzamelingsactie. Er zou geen sprake zijn van een nood situatie, maar van een structu reel probleem. Een ondeugdelijk argument, vindt Zomer. „Natuurlijk is er sprake van een noodsituatie als zoveel mensen van honger dreigen om te komen. Door het gebrek aan medewerking van de omroepen kost het de organisaties moeite om brede bekendheid te geven aan de hongersnood in Etiopië. „Journalistieke steun is bij plotselinge rampen, bijvoor beeld aardbevingen, geen pro bleem. Maar bij rampen die zich langzaam voltrekken of die steeds weer terugkeren is dat veel moeilijker". De hongersnood in Etiopië is zo'n ramp van de laatste cate gorie. De hulporganisaties moeten het doen zonder schokkende beelden van uit gemergelde mensen die door eindeloze woestijnvlaktes voortstrompelen op zoek naar voedsel. En ook zonder de hartverscheurende foto's van baby's die wanhopig proberen melk te krijgen uit de ver schrompelde borsten van hun moeders. Ondanks de moeilijkheden zijn de voorbereidingen voor de inzamelingsactie in volle gang, verzekert Zomer. „Als we geen medewerking van de televisie krijgen, dan moeten we maar meer met adverten ties werken. We worden al da gelijks gebeld door lokale or ganisaties - scholen, kerken en verenigingen - die wat willen doen". Een streefbedrag hebben de hulporganisaties niet. „Eén voor Afrika (in 1985) leverde 102 miljoen gulden op, met Afrika Nu (in 1987) kwam er 52 miljoen gulden binnen. We stellen ons bewust geen doel, want hoeveel er ook binnen komt, er blijft nooit geld over. Die acties hadden betrekking op grotere delen van Afrika. Onze doelstellingen zijn nu: het voorkomen van slachtof fers en van vluchtelingenstro men in het noorden van Etio pië". Artiesten Ook over de grenzen komen weer inzamelingsacties op gang. Op initiatief van popzan ger Bob Geldof is deze week het lied 'Do they know it's Christmas' opnieuw opgeno men door artiesten uit de hele wereld. Ook komt er wellicht weer een Live Aid Concert. Plaatje en concert brachten vijf jaar geleden 220 miljoen gulden op. Maar terwijl het gebakkelei over de opzet van acties door gaat, wordt de situatie in het noorden van Etiopië, met name in Tigray, steeds schrij nender. Zeker de oorlog, een belangrijke oorzaak van de hongersnood, bemoeilijkt in ernstige mate de hulp. De af gelopen jareri zijn regelmatig voedseltransporten tegenge houden door troepen van het verzet en het leger. „Er zijn wel weer problemen te ver wachten", zegt Zomer. FOTO MILAN KONVALINKA „De regering dreigt de hoofd weg tussen Addis Abeba en Ti gray te blokkeren. Als dat ge beurt, wordt het heel moeilijk om hulpgoederen naar de ge troffen gebieden te transporte ren. Maar de oorlogssituatie mag volgens Zomer absoluut geen reden zijn om hulp aan de mensen in Noord-Etiopië te onthouden. „Die mensen heb ben de oorlog toch niet ge wild?" FRANS BOSSCHER AMSTERDAM De ver zorgingsstaat is in het af gelopen no-nonsense de cennium helemaal niet af gebroken. De verzorging is in feite nergens terug gedrongen. De uitgaven en de uitkeringen hebben zich in Europa en de VS op ongeveer hetzelfde ni veau gehandhaafd. Prof.dr. De Swaan, hoogle raar sociologie aan de Uni versiteit van Amsterdam, liet er gisteren in de jaarlijkse Den Uyl-lezing er geen mis verstand over bestaan: hij betreurt het niet dat het fe nomeen verzorgingsstaat de tijdgeest heeft overleefd. „Het is een hardnekkig mis verstand' dat in tijden van economische teruggang de verzorgingsstaat moet wor den opgeschort. Het omge keerde geldt: de verzorging is er voor slechte -tijden. In de huishouding van indivi duen en in de economie van volkeren". Hij pleitte ervoor dat het be grip verzorgingsstaat zijn in trede doet in de landen van aal an t de Derde Wereld. „Het p bleem in deze landen is n zozeer dat ze te arm zijn vi|k v staatsverzorging. Want zo iaos gezegd is de verzorgingsst e r< een verdelingsmechanisi ;cjr£ ook van de armoede". 1 jt ontbreekt volgens de hoo{ Bens raar in die landen slee gel aan bestuurlijk vermogen politieke wil. De positie van de arme den in de wereld wordt gens De Swaan verslecht^ doordat zij door het eiif van de Koude Oorlog ge*j\ kans meer krijgen om grote mogendheden tegen pJ- kaar uit te spelen. Daar stJee^ volgens hem tegenover <)DI de arme landen gebruik k\ieid nen maken van de macht ®ili zij hebben om al dan rjenc mee te werken aan miliL^e maatregelen. I „De grenzen aan de verz| gingsstaat zijn allereerst staatsgrenzen. Wie de allfm armsten echt zou willen hpaa pen moet hun geen geld sprg ren, maar een Nederlann paspoort. Daarover gaat ljaag gedoe met het fraudebeste dig paspoort. Want het ïb derlands paspoort is hongjxC bestendig", aldus De Swaat aak Jo SCHIPHOL De ont wikkeling van Schiphol tot voordeur („mainport") van Europa behoort tot de hoofdlijnen van het rege ringsbeleid, maar moet gepaard gaan met een goed leefmilieu rondom de luchthaven. Dit zei mi nister van economische zaken J. Andriessen gis termiddag bij het slaan van de eerste paal voor de uitbreiding van het sta tionsgebouw op Schiphol. Met de uitbreiding is een half miljard gulden gemoeid. „De mainportfunctie behoeft een milieuhygiënisch draagvlak", aldus Andriessen. Hij kondig de daarvoor een „integraal be leid" aan. „Ik denk hierbij niet alleen aan tunnels en wegen, maar ook en vooral aan het openbaar vervoer en dan niet in de laatste plaats aan de rol van de hoge snelheidslijnen", zei hij. Schiphol wordt in de toekomst aangesloten op het TGV-net en houdt daar met zijn bouwplannen ook reke ning mee. President-directeur R. den Besten van de luchthaven zei dat de uitbreiding dringend nodig is omdat de huidige ca paciteit voor de opvang van passagiers „krap" begint te worden. Als de uitbreiding in 1993 klaar is kan Schiphol jaarlijks tussen de 24 en 27 miljoen passagiers verwerken, tegen 16 miljoen nu. Verwacht wordt dat Schiphol rond de eeuwwisseling circa 30 miljoen passagiers zal zien passeren. Den Besten zei met trots dat het uitbreidingsproject het grootste particuliere bouw werk is in Nederland. „Er komt geen cent overheids- of belastinggeld aan te pas. Voor een bedrijf als Schiphol geen geringe opgave, zeker niet als u bedenkt dat die 500 miljoen gulden nog maar een deel zijn van de in totaal 3,5 miljard die we in de komende vijftien jaar willen investeren", aldus Den Besten. De uitbreiding van Schiphol zal stapsgewijs verlopen. Na de uitbreiding van het stationsge bouw, volgt onder meer de bouw var) een nieuwe, vijfde, pier (de E-pier) die eveneens eind 1992 gereed moet zijn. Of Schiphol daarna nog verder uitbreidt tot een capaciteit van 30 miljoen passagiers hangt af van de ontwikkelingen in de luchtvaart en de financiële mogelijkheden van Schiphol. De luchthavendirecteur legde er de nadruk op dat Schiphol zijn „maatschappelijke verant woordelijkheid" op het punt van het milieu „zwaar" op neemt. Volgens Den Besten moet het mogelijk zijn een ba lans te vinden tussen de groei van Schiphol en het leefmilieu rond de luchthaven. Schiphol blijft er naar streven om de huidige minimale over- staptijd van 45 minuten te handhaven ondanks de grote re afstanden binnen het sta tionsgebouw als de uitbreiding gereed is. Daarvoor zullen de rolpaden verbreed worden zo dat passagiers elkaar makkelij ker kunnen passeren. Later als het stationsgebouw verder groeit komt er mogelijk een automatisch personen-trans portsysteem, de zogeheten 'people rrfover'. Hierbij wordt gedacht aan een soort mag neettrein. De ruimte voor een dergelijk systeem is alvast ge reserveerd op de derde verdie ping van het stationsgebouw. i Terwijl een Boeing 747 langs taxiet wordt het eerste graafwerk verricht voor de uitbreiding van Schiphol. SUSKE EN WISKE SAGARMATHA (c) Standaard UitgeverlJ/Wavery Productions UTRECHT Als je met zeer kunstmatige midde len een pasgeborene in le ven houdt, moet je daar mee ophouden als blijkt dat er geen uitzicht is op overleven. Of als blijkt dat het kind door ernstige handicaps slechts een ge ringe kans heeft op een leefbaar leven. Zo vatte dr. C. Versluys gisteren het rapport „Doen of la ten?" samen. Dat gaat over het al of niet begin nen met en staken van le vensverlengende maatre gelen bij pasgeborenen. Het rapport geeft het stand punt weer van de Nederlandse Vereniging voor Kinderge neeskunde. Versluys is voor zitter van de werkgroep die het heeft opgesteld. Hij zei dat er met aparte definities is ge werkt omdat het begrip me disch zinloos handelen een „harmonica-achtig gebeuren" is. De criteria en het besluit vormingsproces zijn gedetail leerd uitgewerkt. Het gaat om beslissingen over kinderen die „wilsonbekwaam" zijn. Maar, zei Versluys, ze vragen ook niet om het beginnen of door gaan met beademing. De te verwachten handicaps vormen de basis van de be sluitvorming. Criteria die dan aan de orde komen zijn: kan het kind later communiceren, zal het een beetje voor zichzelf kunnen zorgen of wordt het helemaal afhankelijk, kan het thuis worden verzorgd of moet het in het medisch circuit blij ven, zal het pijn of ongemak lijden en wat is de verwachte levensduur. In de meeste ge vallen betreft het kinderen met dubbele of driedubbele li chamelijke en geestelijke han dicaps. Ouders hebben een belangrij ke stem in het kapittel. Artsen moeten wel goede argumenten hebben, aldus Versluys, willen ze ingaan tegen de wens van ouders die goed zijn voorge licht, die zorgvuldig kunnen oordelen en bij wie de belan gen van het kind een centrale De vereniging hoopt dat er op basis van de in het rapport ge noemde criteria en besluitvor mingsprocessen snel goede af spraken kunnen worden ge maakt over de juridische pro cedures. Van de 750 kinderen die jaarlijks overlijden in de tien intensive-care-centra voor ziekepasgeborenen, wordt bij naar schatting 300 het levens verlengende handelen ge staakt wegens te slechte voor uitzichten. Hof straft opnieuw in Maurikse incestzaak ARNHEM Het gerechtsl in Arnhem heeft iri de Mj rikse incestzaak opnieuw J vangenisstraffen opgelegd, j twee broers kregen straf van respectievelijk vier en f jaar. Een buurman van slachtoffer kreeg opnieuw I straf van drie jaar onvoc waardelijk opgelegd. De M rikse incestzaak wordt schouwd als een van de welijkste zaken op dit gebj Het slachtoffer, een nu 2~ ge vrouw durfde pas te verf len dat zij jarenlang op b achtige wijze door haar I broers, een oom en een buil man misbruikt was. Aanvf kelijk werden in deze tien mensen aangehouit maar slechts tegen vier r hen kon vervolging inges' worden.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4