4 KERSTAANBIEDINGEN OP EEN RIJ! Gratis gezinsfoto 9.- 1.00 Aanslag drugsmaffia schokt Colombia Kwaliteit Slager Aad Arbouw \\Êr Slagerij AAT ARBOUW EENMALIGE AANBIEDING 149.- VERSTEEGEN vernieuwde rollades heerlijke kerstrollade Noorse rollade Rollade 'Espagnol' Boedapester rollade Q gg Appelrollade per kilo slechts... FILM VIDEO Drogisterll o» A-»® de Pauw, Egypte aanvaardt plan-Baker voor Midden-Oosten Zelfmoordgolf onder soldaten Israel Aquino beschadigd na opstand Filipijnen 7 BUITENLAND Ceidae Commit DONDERDAG 7 DECEMBER 1989 PAGINA 7 4 Duracell penlite op blister Philips HP5209 \L>' Oplaadbare electri- sche tandenborstel voor grondige reiniging en massage van gebit en tandvlees adviesprijs 99.- AKTIE Soundmachine FM. LG en MG adviesprijs 205.- Eenmalige aanbieding Raclette-grill - Geschikt voor grilleren, gourmetten, racletten, warmhouden en bakken. - Grill-bakplaat met anti-aanbaklaag. - Hittebestendige handgrepen - 6 pannetjes voor gourmetten of racletten. - Met 6 houten spatels. - Vermogen 850 watt. - Compact, dus eenvoudig op te bergen, van 140.- Radio en televisie Schoolstraat 178, Voorschoten. Tel. 3600 proef nü reeds 4 soorten op speciale wijze voorbereid door uw échte slager VRIJDAG EN ZATERDAG EXTRA VOORDELIG: jldJgCl Schoolstraat 180, Voorschoten, telefoon 3522. Vrolijk Kerstfeest en een Gelukkig Nieuwjaar Op zaterdag 9 december maken wij van u en uw gezin een prachtige foto in een wintersportdecor. Wij maken van deze foto een kerstkaart, die u zo kan verzenden. Maar als u hem liever zelf houdt, dan hoeft u alleen de tekst weg te knippen en u houdt een prachtige gezinsfoto over. U wilt er van nabestellen? Ook dat kan!! En wel voor de belachelijk lage prijs van 10 stuks voor 9.90 incl. enveloppen. v/d BOOGAARD1 FOTO, T* slechts Schoolstraat 188 Voorschoten Tel. 2706 WASHINGTON Egypte heeft officieel het Ameri kaanse plan voor een Is- raelisch-Palestijnse dia loog aanvaard. Het uit vijf punten bestaande plan- Baker, genoemd naar de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, voor ziet in verkiezingen in de door Israel bezette ge biedsdelen. Daarbij zullen in de Gaza en de Westelijke Jordaanoever de afgevaardigden worden geko zen, die met Israel zullen on derhandelen over de toekomst van de bezette gebiedsdelen. Egypte speelt een bemiddelen de rol tussen de Verenigde Staten en de Palestijnse Be vrijdingsbeweging PLO. Israel aanvaardde het plan verleden maand al, maar stel de wel enkele voorwaarden, die het betitelde als „veron derstellingen". De belangrijk ste was dat de PLO geen rol zou krijgen en dat de bespre kingen beperkt zouden blijven tot de onderhandelingen over de verkiezingen en niet zou den gaan over de uiteindelijke status van de bezette gebieden. De Israëlische minister van defensie, Yitzhak Rabin, ver welkomde de Egyptische aan vaarding van het plan-Baker als een grote stap voorwaarts. „Nu zowel Israel als Egypte een positief antwoord hebben gegeven, moeten wij toewer ken naar een ontmoeting van de ministers van buitenlandse zaken van deze landen en van de Verenigde Staten", zei hij. „Zij moeten dan beslissen hoe een Palestijnse delegatie eruit gaat zien en wat op de agenda van de besprekingen komt". De bewindsman gelooft niet dat de verdeeldheid in het Is raëlische kabinet een oplossing van het conflict nog kan te genhouden. Volgens hem is de regering uit op vrede en kan de rechtervleugel van Likud de vooruitgang niet meer te rugdraaien. „Ik kan mij niet voorstellen dat zoiets zou ge beuren", zei hij. Avi Pazner, een medewerker van premier Yitzhak Shamir, drukte zich daarover echter voorzichtiger uit. „Wij wach ten op de inhoud van het Egyptische antwoord", zei hij. „Als we dat krijgen zullen i het eerst grondig bestuderen en later beslissen hoe erop te reageren". JERUZALEM Nu de intifada het derde jaar in gaat geeft een golf van zelfmoorden in het Israë lische leger aanleiding tot groeiende bezorgdheid over de moraal van zijn strijdkrachten. Bijna vijf tig soldaten hebben dit jaar zelfmoord gepleegd, twee keer zoveel als vorig jaar. Een recent geval: Eli Shahar, een achttienjarige soldaat, werd door zijn medesoldaten vernederd omdat hij een „bui tenbeentje" was. Kort daarna schoot hij zich met een geweer in zijn mond. Een andere sol daat schoot zichzelf dood in een park in Tel Aviv. Volgens stafchef generaal Dan Shom- ron komen er in het Israëli sche leger verhoudingsgewijs echter niet meer zelfmoorden voor dan in vergelijkbare leef tijdsgroepen in het Westen. De zelfmoorden worden ge zien als een symptoom van de onvrede van de Israëlische sol daten omdat zij een taak moetén uitvoeren waarvoor ze niet getraind zijn: het bewa ken van de bezette gebieden. Na twee jaar van intifada lijkt de regering van Israel echter tot de conclusie te zijn geko men dat de Arabische rellen wel degelijk militair onder controle gehouden kunnen worden. Kosten Een aantal Israëliërs is even wel van mening dat de kosten van het besturen van de Wes telijke Jordaanoever en de Ga- zastrook te hoog zijn, dat „psy chologische en sociale schade" wordt aangericht aan een maatschappij gebaseerd op ze delijke waarden. Soldaten die getraind zijn om Israel te ver dedigen tegen Arabische agressie van buitenaf „zijn er niet trots op dat ze op Pale stijnse kinderen en jongeren moeten schieten", zo zegt een reservist. Sommige officieren zeggen echter dat zij merken dat de soldaten de intifada steeds meer gaan zien als één van Is raels andere oorlogen. De re cente verduidelijking van de legorders, die aangeven onder welke omstandigheden de troepen het vuur mogen ope nen, hebben de morele proble men ook wat verzacht. Maar de zelfmoord van Sharar schokte Israel, omdat hij lid was van de Givati Brigade, een keurkorps waarvan een aantal leden dit jaar gevange nisstraf heeft moeten onder gaan wegens „gewelddaden" tegen Arabieren. Ook de para militaire grenspolitie, even eens een keurgroep, is niet ge vrijwaard - deze maand heeft een grensbewaker zelfmoord gepleegd omdat hij, volgens zijn familie, bang was voor de krijgsraad te moeten verschij nen wegens de door hem bega ne gewelddadigheden. Weigeraars Een groeiend aantal soldaten weigert te dienen in de bezétte gebieden. Volgens Yesh Gvul („Er is een Grens"), de organi satie van principiële weige raars, zijn ongeveer honderd soldaten gevangen gezet als gevolg van hun weigering naar de bezette gebieden te gaan. Het leger zelf noemt een aantal van zeventig. Amnon Karmon, de woord voerder van Yesh Gvul, die zelf gevangen heeft gezeten omdat hij weigerde in Libanon te dienen tijdens de oorlog van 1982-1985 aldaar, spreekt van „grenzen van gehoorzaamheid in een democratie". Hij stelt dat het aantal weige raars feitelijk groter is dan wordt gezegd. Veel soldaten maken echter een „deal" met hun officieren, waardoor ze in Israel mogen dienen in plaats van in de bezette gebieden. Generaal Shomron, die de re cente zelfmoorden „pijnlijk" noemt, heeft inmiddels op dracht gegeven voor een on derzoek. RICHARD OWEN (c) The Times, Londen VEERTIG DODEN EN DUIZEND GEWONDEN BOGOTA Hoge puin-, hopen, wrakstukken en een uiteen gebarsten weg dek vormen in de Colom biaanse hoofdstad Bogota de macabere getuigen van de zware bomaanslag waarbij gisteren veertig doden vielen en mogelijk zo'n duizend gewonden. De bom was verstopt in een vrachtwagen en heeft waar schijnlijk zo'n vijfhonderd kilo dynamiet bevat. De bom ontplofte tijdens de ochtendspits, toen duizenden mensen op weg waren naar hun werk in het centrum. Het hoofdbureau van politie waar naast de vrachtwagen met dy namiet was geparkeerd, werd met de grond gelijk gemaakt. Van tientallen auto's die in de buurt stonden, bleef weinig over. Ook aan veel panden eri winkels in de buurt werd een enorme schade aangericht. Door de kracht van de ont ploffing werd in het wegdek een krater van zes meter diep en tien meter doorsnee gesla gen. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is nog niet opgeëist. De politie heeft echter weinig twijfels dat deze het werk is van de Colombiaanse drugs maffia, die de afgelopen maan den een niet aflatende reeks van aanslagen heeft gepleegd uit protest tegen de uitwijzing van cocaïnebazen naar de VS voor berechting. Eerder liet de regering weten dat het onge luk vari vorige maand met een Colombiaans passagiersvlieg tuig, waarbij alle 107 inzitten den omkwamen, was veroor zaakt door een bom. MANILA Muitende mi litairen hebben vanmor gen het zakendistrict Ma- kati in de Filipijnse hoofdstad Manila ont ruimd. Daarmee kwam een einde aan de meest serieuze poging tot een staatsgreep tegen het bewind van president Co- razon Aquino. Alleen op een vliegveld in de zuide lijker gelegen stad Cebu zouden zich nog enkele rebellerende soldaten be vinden. De onderhandelaar namens de Filipijnse regering, generaal Arturo Enrile zei dat de mui ters zich „zonder voorwaarden hebben overgeven". De op standelingen, met name vier- Filipijnse militairen marcheren naar de kazerne, nadat zij de opstand in Manila hadden beëindigd. tot zeshonderd troepen van de elite-eenheid Rangers zullen „een rechtvaardige en gelijke behandeling" krijgen, aldus de generaal. Getuigen zagen de muiters met hun ongeladen wapens af marcheren uit Makati naar hun kazernes. Kort voor zij vertrokken zei "kapitein Dan ny Lim, een van de leiders van de staatsgreep dat „wij ons niet overgeven. Ik herhaal; wij hebben ons niet overgegeven". President Aquino had gisteren de beperkte noodtoestand af gekondigd, vooral met de be doeling de economische situa tie te stabiliseren. Vorige week riep zij de hulp in van Ameri kaanse gevechtsvliegtuigen, die luchtdekking boden aan regeringstroepen. Overigens wordt in Washington betwij felt of president Aquino de kracht heeft in de Filipijnen aan de macht te blijven; zij heeft veel politieke schade ge leden door deze zesde couppo ging De gigantische ravage in Bogota, nadat een bom van vijfhonderd kilo ontplofte nabij het hoofdbureau van politie. r FOTO: AP

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7