NIKS OM AAN TE TREKKEN? HP Rotweilers wachten kopers boerderij van Evenhuis op Ü0ENE /uit de weekbladen ME door fouten niet op tijd bij ontruiming „Liibbbers geen goede CD A-leider" ELSEVIER HIT Rechter doet geen uitspraak inkort geding om dotteren Liberale jongeren ten strijde tegen het CDA Drie keer Dales DETLJD BINNENLAND CeidócSomxwit DONDERDAG 7 DECEMBER 1989 PAGINA 4 Groningen verbiedt honden in binnenstad GRONINGEN Vanwege de vervuiling door hondepoep wordt een deel van de binnenstad van Groningen verboden voor honden. Groningen is hiermee de eerste stad van Nederland die een deel van de binnenstad hond-vrij verklaart. Alleen blindengelei dehonden en politiehonden zijn er toege staan. Ook voor bewoners met een hond in de binnenstad wordt een uitzondering -gemaakt. In de Algemene Politie Veror dening wordt verder een bepaling opge nomen die hondenbezitters verplicht een schepje bij zich te dragen. Ook moeten honden in gedeeltes van de stad voortaan zijn aangelijnd. In Groningen leven 10.000 geregistreerde honden en een onbekend aantal 'zwartblaffers'. DEN BOSCH President mr. J. Her mans van de rechtbank in Den Bosch heeft gisteren geen uitspraak gedaan in een tweede kort geding rond het dotte ren in het Eindhovense Catharina-zie- kenhuis. Hermans vindt wel dat hartpatiënten bij wie dotteren medische noodzaak is, ge woon geholpen moeten worden. Maar hij acht zich niet bevoegd in het algemeen vonnis te wijzen ten aanzien van de fi nanciële gevolgen van zo'n ingreep. De onenigheid daarover tussen ziektekos tenverzekeraars en ziekenhuizen moet volgens hem via de daarvoor geëigende adminstratieve procedures worden be slecht. Een eerder geding, om een ingreep af te dwingen bij het ziekenfonds en het Cat- harinaziekenhuis, werd door een patiën te wel gewonnen. Het ziekenhuis staakte de behandeling echter weer, omdat er een meningsverschil is met het zieken fonds over de interpretatie van dat von nis. Het ziekenhuis had begrepen dat het fonds extra geld op tafel moest leggen; het fonds daarentegen stelde dat er altijd werd betaald, maar dat daaruit budget taire consequenties volgden voor het zie kenhuis in het volgende jaar. In het Ca- tharina-ziekenhuis worden deze maand alleen nog maar patiënten gedotterd die zo'n behandeling om medische redenen op kotte termijn moeten ondergaan. Nijhuis (VVD) ziek van subsidie aan FNV-jongeren DEN HAAG VVD-kamerlid Nijhuis zegt „bijna over z'n nek te zijn gegaan" toen hij vernam dat de jongerenorganisatie van de FNV de afgelopen jaren van de overheid een subsidie van in totaal circa 50 miljoen gulden heeft ontvangen. Nijhuis vindt het weggegooid geld. Het liberale kamerlid liet dit gisteren blijken tijdens de behan deling van de begroting van het ministerie van WVC in de be trokken kamercommissies. Volgens Nijhuis zijn er tal van in stellingen, die het geld harder nodig hebben en beter besteden. Als voorbeeld noemde hij de ouderenbonden. Het maatschap pelijk nut van de jongerenbeweging noemde hij nul komma nul. Volgens Nijhuis staat het bedrag aan subsidie (jaarlijks 7.3 miljoen gulden) in geen verhouding tot het aantal leden. De jongerenbeweging FNV heeft 120 betaalde krachten in dienst. Nijhuis: „Ze hebben 1200 echte leden. Dat is dus één werkne mer op elke tien leden. En het enige dat ze kunnen is onder ling ruzie maken". DALEN De veiling van de boerderij van oud- staatssecretaris A.J. Even huis is gistermiddag op het nippertje afgelast. Net voor het pand met 50 hec tare land in Dalerveen voor bezichtiging zou wor den opengesteld, kreeg notaris H. van den Berg uit Coevorden het bericht dat er een betalingsrege ling was getroffen. De boerderij, ongeveer 1,£ miljoen gulden waard, wordt bewoond door de zwager van Evenhuis, G.J. Meppelink. Die sloot eerder een lening af van 1,1 miljoen gulden gekop peld aan een lening van 300.000 gulden die Even huis afsloot. Onderpand was de boerderij met lan derijen. De bank spande dit voorjaar een kort geding aan tegen Evenhuis omdat die zijn beta lingsverplichtingen niet na kwam. Het geding werd voor komen nadat de schulden en lening alsnog werden afgelost. De affaire kostte Evenhuis zijn baan omdat hij de Kamer verkeerd inlichtte over zijn fi nanciële perikelen. De veiling zou gistermiddag om twee uur beginnen. Dan zou ook de in zet worden bepaald. De belangstelling voor het ka pitale pand met landerijen was groot. „Het geld is binnen, ik neem aan dat de familie een nieuwe financierder heeft ge vonden", zei een lid van de raad van bestuur van de Bondsspaarbank, die verder geen commentaar wil geven. En zo ontsprongen Albert Jan Evenhuis en zijn zwager Ger- rit Jan Meppelink weer op het laatste nippertje de dans dank zij een onbekende geldschie- 'ter. Mistroostig Woensdagmorgen elf uur. Kandidaat-notaris mr. M. Hu berts uit Coevorden trekt nog pips weg in een mistroostig Dalerveen. Hij loopt net terug van de oprijlaan van de boer derij. De confrontatie was vij andig. De bewoners hebben hem .van het erf gejaagd. Hu berts wilde alleen maar mei- De boerderij van de familie Meppelink waarvan de verkoop giste ren niet doorging. FOTO: PERS UNIE den dat hij en zijn assistent po tentiële kopers zouden opvan gen. Die konden niet meer ge waarschuwd worden dat de veiling en bezichtiging van de landerijen niet zouden door gaan. Ondank is 's werelds loon. Het notariskantoor uit Coevor den voelt zich overvallen door de Bondsspaarbank. De bank had nog geen uur geleden ge meld dat de veiling kon wor den afgelast. De bank had 'zijn centen binnen'. De kandidaat notaris weet niets beter te doen dan op een knullig stukje karton in een nog knulliger handschrift mee te delen dat de veiling niet doorgaat. Het kartonnen kleinood krijgt een bijna onzichtbaar plaatsje op de toegang van het erf. Kopers die het over het hoofd zien, merken snel genoeg dat zij niet welkom zijn. Rottweilers grommen vanachter het hek. Kopers kunnen 'opsodemiete ren'. Hij waagt toch zelf nog maar een poging. Een schim achter de glazen voordeur. Henderika Mantingh doet nu wel open, waar vele eerdere pogingen om haar of haar echtgenoot een reactie te ontlokken wa ren gestrand. Een golf van wantrouwen slaat naar buiten. De bruine ogen schieten vuur. Verslaggevers kunnen op geen greintje respect rekenen. „Alle ellende is jullie schuld". De deur valt in het slot. Bij de poot De ene na de andere Mercedes rijdt het dorpje binnnen. Ook in het weekeinde hadden al 'verschrikkelijk veel' belang stellenden een kijkje genomen. De boerderij en landerijen blij ken een gewild object. Boer Gerrit Jan Meppelink heeft de laatste dagen al herhaalde ma len brutale kijkers van zijn land moeten jagen. „Hij heeft ze allemaal weer bij de poot genomen", glimlacht een dorpsbewoner. De man be zweert dat Meppelink vorige week al wist dat de peiling niet zou doorgaan. „Dat is ty pisch een streek van hem". De treurnis zet zich 's middags voort. Notaris H. van den Berg posteert zich voor de ingang van hotel-restaurant De Baan der in Dalen. Daar zou de vei ling om twee uur beginnen. Boeren die soms van ver ko men krijgen een korte verkla ring. En Van den Berg decla meert: 'Namens de Bonds spaarbank deel ik u mee dat de heer G.J. Meppelink aan alle verplichtingen jegens de bank heeft voldaan'. Toeval, maar de omstandigheden ma ken treurig. De kerk naast het restaurant loopt juist op dat moment leeg: een begrafenis stoet zet zich zwijgend in be weging. Een lange rij schuifelt tussen een miezerig decor van lindebomen en mistflarden. Altijd weer het boerenbedrijf in Dalerveen. Een familiebe drijf dat nooit zo in de publici teit zou zijn gekomen als niet een staatssecretaris zich er zo voor in de schulden had gesto ken. Een bedrijf dat door va der Wijnandus Meppelink was opgebouwd. Een van zijn zoons, Gerrit Jan Meppelink, ploegde minder voorspoedig voort. En een van zijn doch ters, Aaltina Meppelink, trouwde Albert Jan Evenhuis uit Noord-Sleen. Beiden bouw den vanuit Meppel aan hun politieke carrières: Aaltina Meppelink als wethouder van Meppel, Albert Jan Evenhuis als kamerlid van de VVD en staatssecreteris. Onderpand De royale Evenhuis schoot zijn zwager te hulp toen diens ak kerbouwbedrijf drie jaar gele den in grote problemen kwam. Ook toen al werd een executo riale verkoop op het nippertje voorkomen. Albert Jan Even huis. inmiddels staatssecreta ris, werd de nieuwe (economi sche) eigenaar. Met zijn zwa ger sloot hij forse leningen af, met de boerderij en landerijen als onderpand. De familie- trouw leidde uiteindelijk tot Evenhuis' val als staatssecreta ris. Om de boerderij in Daler veen in stand te houden, leen de Evenhuis de afgelopen ja ren kris kras bij zo'n beetje alle grote banken van Neder land. Zijn val als politicus kon hij niet voorkomen, wel een faillissement. Het ene gat werd met het andere gedicht. Alleen al in juni van dit jaar kon hij zomaar bijna zeshonderddui zend gulden contant op tafel leggen om zijn schuldeisers (banken en particulieren) van het lijf te houden. Gisteren was het Evenhuis' zwager Meppelink die verkoop van het familiebezit voorkwam doordat hij „middels een ga rantie van een bank" zijn mil joenenschuld bij de Bonds spaarbank kon voldoen. De bewoners van Dalerveen gok ken dat het de Rabobank is, maar die ontkent. „Anders had ik het zeker geweten," zegt een woordvoerder. ED VAN TELLINGEN Munten De Antilliaanse minister van financiën G. de Paula is in zijn nop jes met de pas geslagen munten van het koningkrijksdeel. De Paula sloeg bij de Rijksmunt in Utrecht zelf de eerste munten van een nieuwe reeks voor de Antillen (zonder Aruba) waarop het nieuwe wapenschild is aangebracht. FOTO: ANP AMSTERDAM De Am sterdamse politie heeft vlak na de ontruiming van de panden aan de Tesselschadestraat (op maandag 20 november) een rechercheteam gefor meerd dat met behulp van televisieopnamen en eigen opnamen probeert alsnog aanhoudingen, te verrich ten. In het interne politie blad zijn politiemensen opgeroepen informatie te leveren om tot aanhou dingen te kunnen komen. De actie van het uit negen politiemensen bestaande team heeft tot nu toe geen resultaat gehad. Tijdens de commissievergade ring politiezaken van de Am sterdamse gemeenteraad leg den hoofdcommisaris E. Nord- holt, commissaris F. Wagenaar van het district waar de ont ruiming plaatsvond en burge meester Van Thijn verant woording af over de fouten die de politie tijdens de actie maakte. „We wisten wat ér moest gebeuren, wisten eigen lijk ook wel hóe, maar als de mensen niet ter plaatse zijn, gebeurt het niet", verklaarde Nordholt. De politie had vijf pelotons ME achter de hand waarvan er door communica tiefouten slechts twee op tijd ter plaatse waren. Daardoor werden tijdens en voor de ont ruiming diverse auto's ver nield en ondermeer materia len van een aangrenzend bouwterrein gestolen zonder dat er mensen konden worden gearresteerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De liberale jongerenorganisatie JOVD heeft een plan opgesteld om de macht van het CDA in politiek en samen leving terug te dringen. Kernpunten daaruit zijn: VVD en D66 moeten fuseren tot een liberale middenpartij, een school mag al leen nog christelijk zijn als de meerderheid van de ouders dat wil en alle belangrijke maar moeilijk controleerbare stichtingen (bijv. in de gezondheids- en welzijnszorg) dienen de democrati sche verenigingsvorm te krijgen. De JOVD heeft deze ideeën uitgewerkt in de nota „Mikken op het midden", die vanmorgen in Den Haag is aangeboden aan Loek Hermans, vice-fractieleider van de VVD in de Tweede Kamer. Volgens de jonge liberalen zijn de macht en invloed van het CDA zo groot dat Nederland langzamerhand een CDA-natie is geworden. Dat is voor een belangrijk deel de schuld van PvdA, VVD en D66, zo vinden zij. EX-WOORDVOERDER RUDING HAALT UIT: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Drs. Hans Hillen, die woordvoerder was op het ministerie van financiën onder Ruding, heeft geen hoge pet op van Ruud Lubbers als CDA-politicus. Hillen, die eerste staat op de lijst van kandidaten voor de Twee de Kamer als daar een christen-democraat weg gaat, verwijt de premier gebrek aan leiderskwali teiten. „Er is binnen het CDA een grote behoefte aan politiek inhoudelijk leiderschap. Lubbers is een pragmaticus, geen ideoloog. Het concept van de verantwoordelijke sa menleving is vooral het werk van Brinkman (oud minister van WVC en thans fractieleider van het CDA. Daar heeft Ruud Lubbers toch eigenlijk veel te weinig mee gedaan. Hij is te veel manager, hij trekt te weinig herkenbare lijnen", aldus Hillen in een vraaggesprek met 'Interruptie', het blad van de CDA-Jongeren. Hillen signaleert verder dat het CDA voor het probleem komt te staan van de opvol ging van de huidige genera tie politici. „Zoveel nieuw ta lent is er nu ook weer niet aanwezig. We hebben wel goede plaatselijke politici, maar niemand kent ze en dan bestaat het gevaar waar het CD JA terecht voor ge waarschuwd heeft, dat er opeens allemaal snelle jon gens opkomen die weinig ideologische bagage hebben". Hillen vindt dat politici all round moeten zijn en een duidelijke mening dienen te hebben over meer principië le zaken. „Neem nou een mi nister. Hij moet uitstraling hebben, hij moet eigen idee ën hebben. Hij moet namens de achterban een mening uitdragen. Ik houd dus een pleidooi voor generalisten en ideologen". SUSKE EN WISKE SAGARMATHA [3 n de smn is 6nnn uutn Standaard UltgeverlJ/Wavery Pi Ritzen: geen uitbreiding intensive-care kinderen DEN HAAG Minister Rit zen, die als minister van on derwijs ook verantwoordelijk is voor de academische zieken huizen, vindt het niet nodig het aantal bedden voor kinde ren op de afdeling intensive- care uit te breiden. Hij antwoordt dit op vragen van het CDA-kamerlid Smits. Volgens de minister kan een eventueel tijdelijk beddente kort worden opgevangen door een goede samenwerking tus sen ziekenhuizen en door een goed verwijssysteem. Ritzen laat weten dat er zich voor zo ver bekend geen sterfgevallen hebben voorgedaan. Van een structureel beddentekort is volgens Ritzen geen sprake. (ADVERTENTIE) Koop dan snel een staatslot en wie weet koopt u binnenkort héél Parijs leeg U heeft nog 3 dagen voor de verkoop van deze maand sluit. U vindt de verkoopadressen in de Gouden Gids. Wacht niet, er is immers geen mooier lot dan een staatslot. GELUK IS NOG 3 DAGEN TE KOOP. Verdikkeme, in maar liefst drie weekbladen een portret van Ien Dales, de spraakma kende minister van binnen landse zaken. Wat een ti ming. De Tijd, Elsevier en Vrij Nederland gingen bo vendien niet met haar pra ten („Ik geef geen inter views ten vermake"), maar met anderen. En omdat dat vaak ook nog dezelfde men sen zijn, levert dat op veel punten zo goed als identieke artikelen op. De verfilming van Reve's (debuut)roman De Avonden zorgt voor meer diversiteit; nadat vori ge week De Tijd al een kijk je op de set had genomen, dit keer in Elsevier een (mooi) interview met Rijk de Gooij- er, in VN een bespreking, in HP een bezoek aan de man die de eerste druk van het boek bezit en in De Groene een semi-special. Daarin on dermeer een recensie après- la-lettre: 'slecht geschreven'. tijd mee. Dat is haar waar schijnlijk opgebroken bij Hirsch Ballin". Bibeb durft de confrontatie met kinderarts prof. Voüte slechts ten dele aan. Het gaat wel over de 'euthanasie-pil' die hij jongeren soms ver strekt en over de door hem weerlegde beschuldigingen dat hij dubieus zou omgaan met giften. Maar niets over de aanklacht van een moe der dat hij de juiste conclusie van een radioloog - haar kind zou kanker hebben - heeft weggewimpeld. Hal verwege het artikel haalt hij, in een ander context, zijn leermeester prof. Wey- ers aan: „De moeder heeft altijd gelijk. Als een moeder zegt: 'mijn kind heeft buik pijn' en de arts kan niets vinden, moet hij niet zeggen: 'volgens de moeder heeft het kind buikpijn'. Nee, het moet zijn: 'het kind heeft buikpijn, want de moeder zegt het'. Je mag nooit de mededeling van een moeder in twijfel trekken". Amper drie weken is ze mi nister van binnenlandse za ken of Ien Dales heeft al weer naam gemaakt door haar eigenzinnige optreden. Het begon met de manier waarop ze zich, net be noemd, geïrriteerd een weg baande door haar omringen de verslaggevers op Het Bin nenhof. VVD'er Willem Baggerman: „Dat is ze hele maal. Ze doet zich niet mooi er voor dan ze is. Dat is haar grote kracht". Herman Bode (FNV): „Als ik het zo eens overdenk, dan doet Ien Da- les uit de tijd dat ik haar meemaakte, mij het meeste denken aan die jonge mana gers van tegenwoordig. Die hebben ook die instelling van: ik weet hoe het moet, ik heb de verantwoordelijk heid en dus gebeurt het zoals ik het zeg. Degenen die het sociale geluid willen laten horen, worden gezien als lastpakken, als drammers. Het is een kil soort manage ment. Ik ben bang dat me vrouw Dales het nog heel moeilijk krijgt. En dan denk ik vooral met haar eigen PvdA-fractie". In Roemenië ligt het een voudig; Ceausescu: „ik be paal alles". De partijleider beschouwt zich als de Eerste Denker op Aarde. De gevol gen voor het volk zijn desa streus. Ion Ionescu, een vluchteling: „Roemenen le ven niet, ze bestaan slechts. Ze hebben- geen bezittingen, ze zijn alleen maar eigenaar van hun pijn. Hoe het werkt in Roemenië is niet uit te leggen. Ik kan de feiten op sommen, zoals ik kan vertel len hoe een horloge in el kaar zit, maar ik kan niet duidelijk maken wat een uur „Ien Dales is geen dossier vreter", weet Theo Camps, de fractievoorzitter van het CDA in Nijmegen, waar 'Ma Flodder' vanaf 1987 burge meester was. „Je kunt zelfs niet zeggen dat het iemand is van de grote lijn. Nee, Da- les is iemand van de héle grote lijn". Een ander vertelt dat hij, tegenover Dales zit tend, de neiging heeft óók onderuit te gaan zitten. „Haar benadering heeft iets huiselijks". Sommigen, schrijft Elsevier, herinneren zich backbencher Dales vooral als 'lui' en 'over het paard getild'. Haar mede werkster uit die tijd, Anita Kuyt, noemt het liever 'effi ciënt'. N. ter Linden doet op een totaal andere manier van zich spreken; vanaf de kan sel. De dominee trekt weke lijks een volle Wester kerk in Amsterdam, en ze komen er zelfs voor uit Zwolle. Hij be dient zich van sober Neder lands. „Als je iets niet in een gevangenis duidelijk kunt maken, geef ik er niets voor. De heren zijn daar namelijk niet beleefd. Ze trekken on middellijk hun mond open wanneer ze menen dat je maar wat staat te zwetsen". 'Bewondering en kritiek', concludeert Vrij Nederland aan het eind van het portret over Ien Dales. Een cliché dat je overal zou verwach ten, maar toch niet in VN. Het verhaal begeeft zich over hetzelfde spoor als de twee andere, maar dat kan ook moeilijk anders als je een levensloop beschrijft en dezelfde mensen over haar uithoort. De toon is niettemin het meest kritisch van de drie. Een goed inge voerde waarnemer over de 'nederlagen' in de eerste we ken: „Ze heeft misschien toch het belang van een mi nimum aan dossierkennis onderschat en te veel op haar intelligentie vetrouwd. Maar daar red je het niet al- Alice Oppenheim, ooit Avro- omroepster en ooit elf jaren medewerkster van Elsevier, debuteert in HP met een in terview met Jan Stekelen burg, de voorzitter van de FNV. „Nee, ik heb nooit kaarten in de mouw. Eerlijk gezegd vind ik dat ik dat zou moeten gaan doen. Er zijn in dit vak nogal wat mensen die niet zeggen wat ze be doelen, die op het eerste ge zicht open en aardig lijken totdat je merkt dat er heel wat anders achter zit. Zo'n type ben ik niet. Maar ik ben wel altijd op mijn hoe de". Wonderboy Hans Breukho ven is 43, maar gaat nog steeds naar alle popconcer ten. „Ik vind die sfeer ge woon fantastisch! De huidige veertigers zijn compleet an ders dan de veertigers die vroeger mijn ooms waren. Dat waren oude mannen. Mijn generatie is nog steeds met muziek bezig". Komt dat even mooi uit, want Hans verkoopt muziek. Met zijn Free Record Shop („Opeens begin je een pla- tenwinkeltje") ging hij on langs naar de beurs. Ofwel: hoe een winkelier een ty coon werd. Geen popmuziek op een fts. avondje Refo's, een ontmoe- '-1- tingsbijeenkomst van refor- matorische jongeren. Wel Cl veel bier. Maar weer geen tv IV. en voor de meisjes beslist geen lange broek. Charlotte: „Er is ook een tijd geweest dat meisjes met een broek aan naar binnen mochten, I maar dat is niet meer. Ieder- OC een kwam toen zo maar gj£ naar binnen, ook punkers en 3^ zo. Niet dat dat geen mensen zijn, maar Na de 'zuivere koffie' (Max de Havelaar) nu ook het zuiver bit bankieren. Solidaridad roept |Ge in kerkelijke kringen op om ze, spaargeld weg te halen bij v commerciële banken en dat onder te brengen bij een al- ternatieve bankinstelling, L die ook oog heeft voor het sociaal rendement van het.V geld. Op die manier kan de, schuldenproblematiek van £.ro de arme landen aanzienlijk r16 worden verlicht. Initiator r 1 Nico Roozen: „De banken hebben absoluut geen oog voor de effecten op nationa-. r le economieën en al hetp, menselijk leed als gevolg. van de schuldencrisis". We Wat zeggen de broers Ge-^' rard en Karei van 't ReveP als zij elkaar op een verjaar-l dagspartijtje tegen het lijf lo- E pen? De Geleerde Broer van(jei] de schrijver van De Avon- den: „Wij zien elkaar nooitF op verjaardagspartijtjes. Enr de schaarse keren dat wij el-k kaar tegen het lijf lopen zegt - c hij al gauw: en nu weer even! over mij". IjE Cyrille Offermans herlas^1 voor De Groene Reve's spraakmakende boek (Vrij) Nederland: ga eerst de film zien en lees dan pas het boek). Einde van een my-; the? „Ik vind De Avonden onverminderd saai, het exis tentialistische gesnotter er omheen zelfs in toenemende mate lachwekkend. Er is, zou ik denken, sinds de neJ gentiende eeuw, sinds Scho penhauer, Flaubert en Bau delaire, toch waarachtig heel wat indringender - want analystischer en minder op gelegd leuk - geschrever over het mengsel van verve ling, frustratie en afkeer van-jNj kleinburgerlijkheid waar Reve ons op trakteert. IkjP® dacht dat het boek structu-ff1® reel degelijk in elkaar zat;j helaas blijkt zelfs dat niet? n het geval". DICK HOFLAND^

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4