fVoor ons land een unieke aanslag ltvi< eis je in fietsenkelder vermoord ijstandsmoeders krijgen betere [oegang tot betaalde arbeidsmarkt Ooggetuige: „De grond golfde onder mijn voeten Kamer wil uitstel Akkoord Schengen —BINNENLAND £oicbe Commit DONDERDAG 7 DECEMBER 1989 PAGINA 3 ia me; tor IpRONINGEN De 16-jarige Sonja ld lMolanus u't Groningen is gistermid dag vermoord in de fietsenkelder erw>an haar ouderlijk huis. Het meisje l vlI1fe vermoedelijk om het leven ge- slevjjracht door messteken. Het slachtof- i beter werd omstreeks half vier door gstrjijaar moeder in de fietsenkelder van He flat aangetroffen. Over wat zich jirecies in de fietsenkelder heeft af gespeeld, tast de politie in het duis- ond^er. Van de dader(s) ontbreekt elk s uit°°r- Klassieke homeopaten officieel geregistreerd RIJSWIJK De eerste groep van dertig klassieke homeopaten is onlangs geregistreerd door de Be roepsvereniging voor Klassiek Homeopaten (BKH). Om dat te vieren heeft de vereniging vandaag een brochure met de registratievoorwaarden aangeboden aan voorzitter Boon van de Kerngroep Alternatieve Geneeswijzen van het ministerie van welzijn, volks gezondheid en cultuur. Boon zei bij die gelegenheid dat de registratie een goede stap is in de richting van vérdere professionalisering van de alternatieve ge zondheidszorg. Het doel is te komen tot een alge meen registratiesysteem voor de hele alternatieve gezondheidszorg. In 1992 moet de Wet beroepsuitoe fening individuele geneeskunde (BIG) worden inge voerd. Daarmee zal na 127 jaar een eind komen aan het officiële verbod op uitoefening van de alternatie ve geneeskunde. 'Premie op aanstelling invalide gymleraren' DEN HAAG Geef scholen die een invalide leraar lichamelijke opvoeding in dienst nemen extra formatieplaatsen. Dat is een oplos sing voor het probleem dat rol stoelsporters nagenoeg geen kans hebben als gymleraar in het on derwijs aan de bak te komen. Het VVD-kamerlid Franssen oppert dit in schriftelijke vragen aan staatssecretaris Wallage van on derwijs en wetenschappen. Frans sen stelt verder voor deze catego rie een deel-onderwijsbevoegdheid toe te kennen. Apothekers vrezen 'rugzakgroothandel' MAARSSEN Voorzitter dr. Th. Tromp van de apothekersorganisatie KNMP heeft gisteren aangedrongen op een gezamenlijke actie van KNMP, reguliere groothandel en industrie om een eind te maken aan het verschijnsel 'rugzakgroothandel'. Rugzak groothandels zijn de afgelopen tijd als pad destoelen uit de grond geschoten, nu apothe kers kortingen en bonussen van industrie en handel moeten doorgeven aan verzeke raars en patiënten. Ze zijn opgezet door apo thekers die op die manier de groothandels marge in eigen zak kunnen steken. Door gaans bestaat hun assortiment alleen uit en kele goed lopende medicijnen. Hun aantal neemt toe, hun marktaandeel en het aantal apothekers dat er aan deelneemt ook, zei Nog 54 blindgangers in Rotterdamse bodem ROTTERDAM In de bodem van Rot terdam bevinden zich nog 54 onontplofte projectielen zogeheten blindgangers die tijdens de Tweede Wereldoorlog bo ven Rotterdam zijn uitgeworpen. Dat is gebleken uit de inventarisatie van een ambtelijke werkgroep. De blindgangers liggen in totaal op 35 lo caties. Ze variëren van een onontplofte granaat tot een projectiel van 500 kilo. Het Rotterdamse college van B en W zal in elk geval die plaatsen door de EOD laten on derzoeken, waar sprake is van renovatie- of bouwwerkzaamheden. Vorig jaar maart werd in een stads vernieu wings wijk een omvangrijke evacuatie op touw gezet om een onontplofte bom van 500 kilo te ver wijderen. Pakje boter is te duur DEN HAAG Het pakje boter is een kwartje tot veertig cent te duur. Volgens dr. E. Bolhuis, directeur zuivelbeleidsza- ken van het Koninklijke Nederlandse Zuivelbond geven de winkeliers de spec taculaire prijsdaling, waarvan in de inter nationale handel al geruime tijd sprake is, niet door in de consument. Het pakje roomboter kost gemiddeld een rijksdaal der en zou, aldus Bolhuis, niet meer dan ƒ2,10 mogen kosten. De afgelopen maand zakte de internationale notering voor een kilo boter met ongeveer een gulden tot ƒ7,50. Verwacht wordt dat de prijs nog verder zal dalen. Volgens een woordvoer der van het Centraal Bureau Levensmid delenhandel is nog niet tot prijsverlaging overgegaan omdat „de inkoopprijs van bo ter sinds 1987 meer is gestegen dan aan de consument is doorberekend". Nederlanders al jong achter de fruitkast DEVENTER Ongeveer 75.000 Nederlandse man nen tussen 15 tot 35 jaar zijn ernstig verslaafd aan het gokken met zogeheten fruitautomaten. Zij ver gokken op deze wijze meer dan een kwart van hun inkomsten. Dit valt op te maken uit onder zoek van de gemeenten Deventer en Nijmegen. De Nederlanders beginnen volgens de studie al vaak op jonge leeftijd te spelen op fruitautomaten. Hun motieven zijn verschillend, onder meer werkloosheid, verveling en spijbelen. Ook vrienden kun nen van invloed zijn op het al of niet gaan gokken. De onderzoekers hebben vast gesteld dat er een verband be staat tussen het gokken met fruitautomaten en criminali teit. Er is een groep gokkers die uit geldgebrek diefstal en andere vermogensdelicten pleegt. Voor anderen maken criminele handelingen deel uit van hun groepscultuur. Om het gokken terug te drin gen moet de overheid voor lichting geven over de geva ren, een duidelijke schieding tussen behendigheids- en gok automaten aanbrengen, fruit automaten uit de buurt van scholen houden en de controle op spijbelen en de wettelijke voorschriften op het gokken versterken. Jongeren onder de 16 jaar mogen volgens de wet niet gokken. Op dit moment zijn er in Ne derland 50.000 fruitautomaten. Circa 90 procent van deze ap paraten staat in horecagele genheden en dergelijke. De rest van de automaten bevindt zich in speciale speelhallen. „Alternatieven niet serieus bekeken" (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De besluitvor ming van het dagelijks bestuur (DB) van de SA VA om de vuilverbranding op Ypenburg te situeren, is genomen op ba sis van een contra-rapport van bureau Haskoning. Dit bureau heeft de alternatieven Maas vlakte en Moerdijk, aangedra gen door Voorburg en Rijs wijk, onderzocht. „Maar dat is op een manier gebeurd, waar van wij vinden dat het niet door de beugel kan", aldus burgemeester mr. P. Roscam Abbing van Rijswijk. „Het commentaar van Hasko ning is beneden de maat, met volledig onjuiste beweringen of kretelogie. Op basis daarvan vind ik dat je geen besluitvor ming kunt bedrijven", aldus Roscam Abbing, „Wij betreu ren het in hoge mate, dat de rapportage van Raadgevend Ingenieursbureau DHV (over de alternatieve locaties, red.) niet serieus door de overige le den van het dagelijks bestuur is genomen. Dat heeft tot ge volg gehad, dat noch de Moer dijk, noch de Maasvlakte se rieus aan de orde zijn geweest in het DB. Dat betreur ik in hoge mate, want we praten hier toch over een beslissing die te maken heeft met de in vulling van Ypenburg voor de komende generaties. Wij vin den de installatie daar heel erg onjuist op grond van de ruim telijke ordening. Wij gaan in ieder geval door met het uit dragen van onze opvattingen". Maar niet alleen de burge meester van Rijswijk is teleur gesteld. In de Haagse regio wordt het besluit met gemeng de gevoelens ontvangen. De Nootdorpse loco-burgemeester A.G. van de Sande, zegt „hoogst ongelukkig" te zijn met Ypenburg. „Dan staat de fabriek bijna bij ons op de stoep". Volgens de Zoeter- meerse wethouder E.H. Os kam, tevens lid van het dage lijks bestuur van de SA VA, zijn de eisen die zijn gemeente had gesteld aan een eventuele komst van de Gavi op Dwar- stocht-Oost „te zwaar" ge weest. „Die hebben mede ge leid tot deze keuze. Wij heb ben altijd gesteld dat de infra structuur op de Noord-Zuid verbinding ingrijpend zou moeten worden gewijzigd". zipEN HAAG Volgens 'estelvoordvoerder Laterveer gefan de Haagse politie ond^'er^en de op de Spaanse ondêmbassadeurswoning af- ol v^evuurde granaten via ast efen tijdmechanisme in de waiuto in werking gesteld, rijs fwee van de drie grana- ikkijen vlogen door de ramen gezifn de houten binnenlui- lenjfen heen en kwamen te- ,jt ijecht op de begane grond aarp de op de eerste etage logeerkamer, "laar ontstonden brandjes lie door de ambassadeur familieleden konden /orden geblust. Van de Jerde granaat zijn slechts 'dpten op straat terugge- 3 jonden. Niemand raakte gewond, derj duidde aanslag van gistermorgen ar ojertoont veel gelijkenissen het drie aanslagen die in 1986 jn 1987 - onder meer op het Spaanse ministerie van defen sie in Madrid - door de Baski- sche afscheidingsbeweging ETA zijn uitgevoerd. Ook toen zijn granaten vanaf auto's af gevuurd. In ons land is het volgens de Centrale Recherche Informa tiedienst (CRI) de eerste keer dat er op afstand explosieven zijn afgevuurd op een gebouw. Inmiddels houdt de Bijzondere Zaken Centrale (BZC) van de CRI zich bezig met de aansla gen op de Spaanse doelen. Het inschakelen van de BZC duidt erop dat wordt gezocht naar dader(s) met politieke motieven. De BZC richt haar onderzoek uitsluitend op poli tiek activisme en niet op bij voorbeeld grote drugszaken. De centrale hield zich de afge lopen periode onder andere bezig met de RaRa-aanslagen op Makro-vestigingen en met de IRA-aanslagen in Limburg tegen Britse militairen. Verholen kritiek In Spaanse politieke kringen was gisteren verholen kritiek te beluisteren op het inkrim pen van het recherche-team dat de eerdere aanslagen in Den Haag onderzocht. Het team had alle tips en aanwij zingen nagetrokken, maar dat speurwerk leverde geen enkel spoor van de daders op. De twee experts die het Spaanse ministerie van bin nenlandse zaken ruim een maand geleden naar Neder land stuurde, hebben geen overeenkomsten kunnen ont dekken tussen de Haagse aan slagen en de normaal door ETA gehanteerde methoden. Daardoor bestaan er nog altijd twijfels over de verantwoorde lijkheid van de Baskische ter roristen. Dat de eerste drie aanslagen een indirect dreige ment waren tegenover rege ringen van andere landen (de Dominicaanse republiek) om geen ETA-leden aan Spanje uit te leveren, is een theorie die de Spaanse deskundigen als de minst onwaarschijnlijke houden. De vierde aanslag van gisteren past in feite niet in die theorie, omdat de eerste aanslagen al een voldoende waarschuwing zouden zijn ge weest. Politiewoordvoerder Later veer noemde het voorbarig nu al een verband te leggen tus sen de aanslag en de ETA. „Het zou net zo goed een splin tergroepering kunnen zijn, die achter de aanslagen zit". Hij ontkende dat de bescherming van de diplomatieke vestiging niet voldoende is geweest. Sinds de drie bomaanslagen eind oktober werd de ambas sadeur en de ambassade conti nu bewaakt. De agent die van uit een gepantserde politiewa gen het gebouw gisterochtend in de gaten hield, had echter niets verdachts gezien. „Zo'n aanslag kan altijd gebeuren", aldus Laterveer, „Of je zou ambassades moeten verande ren in vestingen". Gebrek Ook minister Van den Broek heeft verklaérd dat de ambts woning voldoende werd bevei ligd. Volgens de bewindsman heeft de ambassadeur zich dan ,n vpden van het Explosieven Opruimings Commando onderzoeken de Mazda die gedeeltelijk uitbrandde, nadat de granaten waren gevuurd. F0T0. M|LAN K0NVAUNKA Van onze parlementaire re dactie) JEN HAAG De drem- in de Algemene Bij- [andwet die alleenstaan- ,en met kinderen, met lame vrouwen, nu nog Remmeren deel te ne rven aan betaalde arbeid düllen op korte termijn gorden weggenomen. 'Staatssecretaris Ter Veld van Sciale zaken wil het alleen- Haanden financieel mogelijk jaken een opleiding te vol- Jn die de kansen op het Inden van betaald werk pgroot. Daarnaast komt er en financiële tegemoetko- |ing voor kinderopvang. Ook wanneer men na het volgen van een opleiding een betaalde baan heeft gevon den zou de financiering van de kinderopvang nog ten minste een jaar moeten wor den gegarandeerd. Volgens Ter Veld is de bij standswet te lang gezien als een eindpunt van waaruit het zeer moeilijk is om weer aan de slag te komen. Daarin past ook het voornemen van het kabinet om de bijstands wet te „decentraliseren". Dat willen zeggen dat gemeenten meer bevoegdheden en zeg genschap krijgen bij de uit voering van de bijstandswet. De bijzondere bijstand, die voorziet in financiële hulp bij noodgevallen, komt in handen van de lagere over heden. Op die manier wil het kabinet ook een einde ma ken aan de de minimafond sen die veel gemeenten uit nood geboren hebben inge steld. Voor de uitbreiding van de mogelijkheden van de gemeenten om de bij standsuitgaven te declareren heeft het kabinet 100 miljoen extra uitgetrokken. Uit onderzoeken blijkt dat van huidige regeling voor bijzondere bijstand door indi viduele uitkeringsgerechtig den relatief weinig gebruik wordt gemaakt. Volgens Ter Veld komt dit vooral door de ingewikkeldheid van de re gelingen. )E KNOLLEN \jol- CENCE WÉÉK SWP. DÊ komimko lire vmoiued: Op reis De 15-jarige Californische zeeleeuw Gompie gaat op reis. Hij verruilt zijn onderkomen in het Zeedierenpark in Harderwijk voor het dolfinarium in Brugge. Het was nog een hele klus om de kolos van 300 kilo in een kooi te vervoeren. FOTO: ANP ook niet bij de Nederlandse re gering beklaagd over een ge brek aan beveiliging. „Hij heeft dat niet tegenover mij gedaan en ook niet tegenover anderen", aldus de bewinds man. Dat minister Van den Broek zich gistermorgen direct zelf op de hoogte stelde bij de wo ning van de Spaanse ambassa deur, is door de Spaanse mi nister van buitenlandse zaken, Ordonez, zeer gewaardeerd. Ook burgemeester Havermans heeft zich ter plaatse laten in formeren over de aanslag. De Spaanse minister uitte ver trouwen in de wijze waarop Nederland de aanslagen be handelt. Voorlopig is Madrid nog niet van plan om veiligheidsspecia listen naar Den Haag te sturen om de bescherming van diplo matieke en andere vertegen woordigingen te versterken. Dat wordt wel met Spaanse ambassades elders in de we reld gedaan. Minister Van den Broek zal morgen in Straatsburg met zijn Spaanse collega de situatie verder bespreken. Beide mi nisters wonen daar de komen de dagen de Europese topcon ferentie bij. Zoals in dit soort gevallen ge bruikelijk zal het gastland, dat verantwoordelijk is voor de veiligheid van diplomatieke vestigingen en personeel, de schade van de aanslag vergoe den. De Nederlandse ambassadeur in Spanje, mr. C. Plug, keerde gis teren onmiddellijk naar ons land terug in verband met de bom aanslag. Mevrouw Plug vergezelde haar echtgenoot. FOTO: ANP DEN HAAG De 24-jari- ge schoonmaker Abdslan Tankbdaoij was gisteren net een half uur aan het werk in de Pulchristudio aan het Lange Voorhout. „Opeens schudde het hele gebouw. De grond golfde onder mijn voeten. Ik werd er bang van", aldus de schoonmaker. „Toen ik naar buiten keek, zag ik vuur. Ik dacht dat de oor log was uitgebroken". Ook de kerstbomenverkoper O. Santini had de bomaanslag op de ambassadeurswoning aap het Lange Voorhout, gis terochtend om half acht, mee gemaakt. Hij sliep nog in zijn caravan, naast zijn kerstbo men, die geparkeerd stond te genover de Spaanse ambassa de. „Opeens word ik wakker door een enorme knal. Mijn caravan schudde en trilde. Ik wist niet wat er aan de hand was, keek naar buiten en zag een auto in brand staan. Ik dacht nog: gasontploffing. Maar ja, ik kwam er snel ach ter dat dat hier niet het geval was". Bang was hij helemaal niet. „Op het moment dat ik het ging beseffen was het al achter de rug", aldus Santini. Na de explosie werd het Lange Voorhout hermetisch afgeslo ten voor alle verkeer. De meeste werknemers van kan toren en bedrijven konden niet aan de slag. „Lekker vrij", zei een werknemer van een PR-bureau. Pas om twee uur 's middags was alles weer nor maal. „Een strop voor mij", zei Santini. „Het zou mijn eerste verkoopdag worden. Maar veel is daar niet van geko men". De toegestroomde journalisten stond hij de hele ochtend man moedig, gekleed in een rood kerstmannenkostuum, te woord. De tientallen agenten vonden hem minder interes sant. Santini: „Zij vonden mij een verdacht figuur. Toen ik buiten de omheining had kof- fiegedronken, kon ik niet meer terug. Agenten beletten mij dat. Ik kan me dat wel voorstellen. Bij zoiets ver wacht je geen verkleed kerst mannetje op straat". De Haagse bevolking had 's- ochtends nog niet veel inte resse in de bomaanslag. Som migen vonden het alleen maar „lastig" dat de straat was afge sloten. „Ik rijd altijd via het Lange Voorhout naar mijn werk. Al twintig jaar lang. Het is een mooi ritje, zo tussen de bomen. Nu moet ik opeens omrijden. Ik ben helemaal ontregeld", aldus een voorbij rijdende fietser. Na twee uur werd een groot gedeelte van het Lange Voor hout door de Haagse politie vrijgegeven. Mensen stroom den toe om te kijken hoe de politie, bezig met sporenonder zoek, aan het werk was. „Leu ke knal geweest", zei een toe schouwer, „Ik zou nu niet graag in de schoenen van de ambassadeur staan. Mijn leven is me te veel waard". Bijsluiters medicijnen patiënt - onvriendelijk RIJSWIJK - Het bedrijf Smith, Kline French BV in Rijswijk heeft een prijs gewon nen voor de meest patiënt vriendelijke verpakking van Nefarma, de farmaceutische industrie. Bijsluiters zijn nog steeds patiëntonvriendelijk, constateerde de voorzitter van de jury, P. Delfgaauw van het Landelijk Patiënten/Consu menten Platform. De jury heeft bij de beoordeling van de verpakkingen gekeken naar duidelijke vermelding van de naam van het produkt en de handelaar, begrijpelijkheid van de aanduiding van de ui terste gebruiksdatum, lees baarheid en begrijpelijkheid van de informatie op de bui tenverpakking. DEN HAAG De Tweede Kamer blijft ernstige bezwa ren houden tegen de uitwer king van het Akkoord van Schengen. Een meerderheid van de Kamer wil dat de rege ring ondertekening ervan uit stelt. Dat bleek gisteren tijdens een besloten overleg van de kamercommissies voor justitie en EG-zaken met de staatsse cretarissen Kosto (justitie) en Dankert (EG-zaken). In het Akkoord van Schengen worden regelingen getroffen voor samenwerking tussen de Benelux, de Bondsrepubliek Duitsland en Frankrijk op jus titieel gebied. Het CDA vreest een onbelemmerde toegang van asielzoekers via de DDR tot het Schengen-gebied. Ook het fiscale regime in Luxem burg is de CDA-fractie een doorn in het oog. De PvdA- fractie vreest juist een ver slechtering van de positie van vreemdelingen. Voor de frac ties van VVD en D66 wegen een mogelijke aantasting van de privacy door de uitwisse ling van persoonsgegevens zwaar. Staatssecretaris Kosto was ver baasd over de kritiek die toon aangevende juristen in de pers hadden geuit op het akkoord. Volgens Kosto kon de kritiek alleen maar ongefundeerd zijn, omdat de tekst van het ak koord nog geheim is. De be windslieden Kosto en Dankert ontkenden na afloop dat de Kamer uitstel van onderteke ning wil. „Er zijn alleen een heleboel vragen gesteld", aldus Kosto. Het kabinet vergadert naar verwachting dinsdag over de vraag of het aanvul lend verdrag moet worden on dertekend.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3