CeidóeSoivtatibi LPO wijst nieuwe verzuiling af kerk wereld brieven van lezers beroepingen MULDER: OJEC MOET BESCHULDIGING INTREKKEN DEN HAAG Het Overlegorgaan van joden en christenen in Nederland (OJEC) moet de beschuldiging intrekken dat de Raad van Kerken in Nederland zijn standpunt ten aanzien van Israel fundamenteel heeft veranderd. Dit zegt voorzitter prof. dr. D.C. Mulder in het Nieuw Israëlietisch Weekblad. In zijn toespraak tot de PLO-bijeenkomst heeft hij de loyaliteit van de Raad met zowel Israel als het Palestijnse volk tot uitdrukking gebracht. OJEC-voozitter dr. S. Schoon noemt de aanwezigheid van Mul der op de PLO-manifestatie „een politieke daad" die door het OJEC als een „fundamentele koerswijziging" van de Raad is opgevat. Daardoor heeft de Raad de polarisatie versterkt omdat de mogelijkheid van een gesprek is verstoord. De Raad neemt het risico zijn joodse gesprekspartners op den duur kwijt te ra ken, aldus Schoon. Mulder voelt zich pijnlijk getroffen door de aantijging van het OJEC dat de Raad van Kerken zich anders dan voorheen te genover Israel opstelt. Hij verwerpt het verwijt dat de Raad zich anti-joods zou opstellen. Hij wijst erop dat de Raad het herhaaldelijk voor de joden heeft opgenomen. „De Raad van Kerken bestaat niet uit antisemieten." De liberale rabbijn David Lilienthal uit Amsterdam verwijt de Raad ongevoelig ten opzichte van de joden te zijn. Weliswaar gaat aan de basis de joods-christelijke ontmoeting gewoon door, maar door deze affaire is het wantrouwen in joodse kring ten opzichte van de kerken alleen maar toegenomen. „Na deze op stelling zit je te wachten op de dag dat Arafat de Raad van Kerken gaat toespreken". Mens zijn betekent utopiën hebben DONDERDAG 7 DECEMBER 1989 PAGINA Onderwijs en bedrijfsleven r Sn- ht_ chJl ired 1 Ti V( Een van de nieuwe trends in het onderwijs is de same werking met het bedrijfsleven. De gedachte is dat door pRC bedrijf de school binnen te halen via bijvoorbeeld ¥°^s drijfsmensen als gastdocenten en overleg over het onderwr^ programma de leerling straks een betere aansluiting viijg V( in het bedrijfsleven. En op zijn beurt kan dat bedrijfsle%acl daardoor beter functioneren en kan Nederland zich een beje re positie verwerven in de internationale concurrentiestri Beter onderwijs voor een betere economie. ONLANGS stelde een club van twintig Nederlandse ondier nemers voor om de kwaliteit van het beroepsonderwijs uit|P001 drukken in de mate waarin leerlingen sneller of minder s een baan krijgen. Dus: een school waarvan de leerlingen 1 snel een baan krijgen is een betere school dan een scho^ waarvan leerlingen niet zo gauw in het bedrijfsleven tered kunnen. De koppeling van kwaliteit van onderwijs aan „bruikbai heid" van leerlingen in het bedrijfsleven is een goede. Nj mand krijgt het in z'n hoofd om leerlingen voor de werkloo heid op te leiden. En dat in het verleden het onderwijs ziPEP weieens te geïsoleerd van de samenleving heeft opgeste^00 zou best eens waar kunnen zijn. Maar daarmee is er nog gefan enkele reden om een standpunt in te nemen zoals de ond^er' nemers dat verwoorden. Bijvoorbeeld omdat beroepsondJ111^ wijs zo de horige wordt van het bedrijfsleven. De school v|evi liest daarbij haar zelfstandigheid als instelling waar naast e?en voorbereiding op een beroep, culturele en geestelijke wa/ut° den worden „geleerd". Beter geformuleerd: onderwijs Twe vorming ook die voor een beroep zijn een uitdrukkip1 van een visie op mens en samenleving. De school is zo gezifn 1 draagster van waarden, van overtuigingen en van idealen; fen professionele vorming is daarin ingebed. De kwaliteit viec^ zo'n school laat zich dan ook niet vangen in alleen maar?n appreciatievan de afgestudeerden door het bedrijfslevlpe tenzij men het bedrijfsleven als norm neemt voor waar lPaa in het beroepsonderwijs wezenlijk om gaat. *ie r Het zou een slechte ontwikkeling zijn wanneer dat laatje het geval wordt. Bijvoorbeeld omdat het een enorme reducf zou zijn van de betekenis van onderwijs en tegelijkertijd F mensen in het onderwijs, docenten en leerlingen, degradeijew tot marionetten in het economische spel. Maar ook: de Eu/ pese economie na 1992 is niet iets waaraan alles onderg schikt moet worden gemaakt. Bijna met de dag wordt duitje a lijker hoe de godin van de economie hier en nu maar o|ertc ginds en straks slachtoffers eist. r Bij alle meer of minder terechte zorg over de relatie ondl wijs-arbeidsmarkt moet de slinger niet doorslaan. Natuur]! moeten school en samenleving op elkaar betrokken maar wel vanuit de eigen positie en verantwoordelijkhJ Anders gaat er op langere termijn meer waardevols verloÉ dan wat op korte termijn schijnbaar wordt gewonnen. Beveiliging diplomaten Er is een golf van kritiek losgebarsten op de Haagse poli na de aanslag op de woning van de Spaanse ambassadeur. politie zou te laks zijn geweest met de beveiliging van Spaanse diplomaten nadat deze enkele malen doelwit zijn weest van terreurdaden en ze zou het team dat een ond zoek instelt naar de aanslagen te snel hebben ontbonden. Nederlandse ambassadeur in Madrid is daarom door Spaanse minister van buitenlandse zaken op het matje ger pen, waarbij hem te verstaan is gegeven dat de beveiligi van de Spaanse vertegenwoordigers in ons land moet word verscherpt. Het is vanzelfsprekend dat aan deze eis wo voldaan, maar de vraag is hoever de politie daarmee kan moet gaan. REALITEITSZIN gebiedt te erkennen dat terreur moeil is te voorkomen. Natuurlijk zijn preventieve maatregelen] de vorm van extra bewaking mogelijk en noodzakelijk, de Spaanse regering weet als geen ander dat dat geen garj tie biedt voor het voorkomen van terreur. Hoeveel Spaai politieagenten en andere personen in Spaanse overheiB dienst zijn de afgelopen tientallen jaren niet omgebracht d« de terroristische afscheidingsbeweging ETA? Dat is natui lijk geen excuus en nog minder een reden om het nietl nauw te nemen met de beveiliging van Spanjaarden in land, maar het geeft wel aan dat men niet al te lichtvaarj moet oordelen over degenen die daarmee zijn belast, scherpte bewaking brengt namelijk ook aanzienlijke la met zich mee voor onze samenleving. In financieel, vooral ook in psychologisch opzicht. We zouden niet j zien dat ons land op een „politiestaat" gaat lijken. De leiding van de Haagse politie kan hooguit worden vrder weten dat ze zich te luchthartig heeft uitgelaten over wa#9ev noemt „verantwoorde risico's" en dat ze er niet verstani aan heeft gedaan mee te delen dat het onderzoekteam \f} ontbonden. Daarmee heeft ze zich te makkelijk in de kajjJ laten kijken, zo is achteraf te constateren. Brieven graag kort an duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonde stukken te bekorten Seksueel misbruik Terecht werd er onlangs over het seksueel misbruik van kinderen in Sneek uitvoerig gepubliceerd, onder meer in de krant van 28 november jl. Echter het eenzijdige beeld dat de publikaties geven, bevestigt ten onrechte de oude cliches over het milieu waarbinnen kinderen seksueel misbruikt worden. Wij vragen ons af of de situatie in Sneek nét zoveel publiciteit had gekregen als het een zogenaamde 'nette straat' betrof. Werd hier niet al te gretig ingegaan op de wantoestanden in de straat om daarmee seksueel misbruik van kinderen naar de rand van de samenleving te verban nen? Op deze wijze werkt de gegeven publiciteit in de hand dat menig kinderverkrachter uit het 'betere sociale milieu' weer rustig achterover kan leunen in zijn stoel. Hij is bij voorbaat niet verdacht. Het zou een eerlijker beeld geven wanneer gesteld werd dat: óók in een zogenaamde 'pro bleemstraat' de ongelijke machtsverhoudingen tussen mensen tot seksueel misbr{ kunnen leiden; óók in diezelfde 'problei straat' juist kinderen daarin het slachtoffer blijken te ziülle Onderzoeken van Renée R<Wd kens en Nel Draaijer o (seksueel) geweld in gezin±aats laties hebben aangetoond |cjaj seksueel misbruik in alle laLan( van de bevolking voorkoTi Het is geen specifiek probla van de lagere sociaal-econcf c sche milieus. P Medewerksters Vrouwen rr§r gen Seksueel Geweld, DEN HAAG. BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Ritzen laat „Amsterdam" vooralsnog ongemoeid ZOETERMEER Minister Ritzen van onderwijs en we tenschappen zal vooralsnog niet tot opheffing van de Am sterdamse theologische facul teit overgaan. Wel moet er binnen twee jaar „duidelijk aanwijsbaar" sprake zijn van vermindering van het huidige aantal van dertien theologi sche instellingen zijn. Zo niet, dan zal dat „ongetwijfeld tot eenzijdige conclusies van onze kant leiden". De minister zei dit woensdag in het overleg met de univer siteiten in een reactie op het Hoger onderwijs en onder zoek plan 1990 (Hoop). Op ba sis van het advies van de ver kenningscommissie-godge leerdheid had zijn voorganger Deetman niet alleen ophef fing van de Amsterdamse fa culteit, maar ook nauwe sa menwerking tussen Kampen met Groningen en degradatie van twee rk instellingen tot hbo-instellingen voorgesteld. Gezien de verhouding tussen het aantal opleidingen en het aantal studenten (ruim 3.000) was dat „niet zo'n verwonder lijke conclusie" van Deetman, aldus Ritzen. De theologische faculteiten mogen het standpunt van Rit zen echter niet uitleggen alsof alles gewoon kan doorgaan. De aanbevelingen van de ver kenningscommissie, die een „zeer gedegen en zeer gedocu menteerd" rapport heeft op gesteld, moeten wel degelijk ter harte worden genomen. Dat geldt ook voor de rk en de protestantse opleidigen. „Dat ik Amsterdam met name noem, is omdat daar het meest nadrukkelijk zich pro blemen voordoen". Amsterdam krijgt de kans de plannen tot reorganisatie door te voeren, zo zei de minister in antwoord op een vraag van de Vereniging van samenwer kende nederlandse universi- Priester in T sjechoslo wakije vrijgelaten PRAAG In Tsjechoslowa- kije zijn acht .dissidenten, on der wie de 66-jarige rk pries ter Stefan Javorsky, vrijgela ten. Ook zijn de rechtszaken tegen de 22-jarige dienstwei geraar Jiri Jelinek en tegen de vroegere woordvoerder van Charta 77, Stanislav De- vaty, geseponeerd. Priester Javorsky was in april 1987 door de rechtbank in Poprad tot 3,5 jaar gevange nisstraf veroordeeld. Ondans een verbod van de regering had hij een misviering geleid. Hij wist zich echter aan arres tatie te onttrekken dor tel kens op een ander adres te verblijven. Begin november werd hij in de buurt van Pop rad opgepakt toen politiea genten de bus doorzochten waarin hij zich bevond.- Westduitse president krijgt joodse prijs BONN De Westduitse pre sident Richard Von Weizsaec- ker heeft van de internationa le joodse organisatie, Anti-De- famation League, een onder scheiding gekregen. De organisatie, die waakt voor nieuwe vormen van anti-semitisme, noemde het Westduitse staatshoofd het „geweten van zijn land" en een man die de waarheid recht in de ogen kijkt". Het is de eerste keer dat een West duitser door de liga wordt on derscheiden. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Veenendaal N.P.J. Klei- berg te Oude Tonge; te Overschie C. van der Sluis te Rozenburg. Beroe pen te Leeuwarden P. Lootsma, pred. voor bultengew. werkzaamhe den. wonende te Krimpen aan den IJssel; te Overschie C. van der Sluis te Rozenburg. Aangenomen naar Hazerswoude J.B. Alblas te Willige- Langerak. Gereformeerde Kerken Beroepen te Alphen aan den Rijn- Noord (herv.geref.) J. Huizebosch te Zwijndrecht; te Veere l.c.m. Gapinge drs.W.P. Jansen, kand. te Middel burg, die dit beroep heeft aangeno men. Beroepen te Amelde drs. J.M.F. Bosma, kand. aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. Aange nomen naar Maassluis H.J. Douwes te Bennekom. Benoemd door de Particuliere Synode Groningen tot Consulent voor Gemeenteopbouw drs. F. Tjeerdsma te Eerbeek, die deze benoeming heeft aangenomen; beroepen door de Generale Synode tot predikant In algemene dienst voor de pastorale werkbegeleiding van predikanten drs. H.J. Bavlnck, predikant in algemene dienst voor het toerustingswerk, wonende te Baarn, die deze benoeming heeft aangenomen. GEESTELIJK LEVEN/OPINIE C®id«wSoiwMit „Christus geneest de zieken", prent van Rembrandt bij de eerste helft van de tweede ad- ventsweek. AFSLUITENDE BIJEENKOMST OVER DIAKONIE Kerkelijk jaar als uitgangspunt voor kunstige kalender DEN HAAG De kerk loopt op de tijd vooruit; al voordat het oudjaarsdag is, viert de kerk het nieu we kerkelijk jaar: eerste adventszondag. De kerk viert ook de zondag als eerste dag van de week. Die twee aspecten zijn zichtbaar gemaakt in een kerkelijke agenda, „Anno Domini 1989-1990" gehe ten, een uitgave van de prof. dr. G. van der Leeuw-stichting. De bijnaam van die stichting luidt: „ontmoetingscentrum voor kerk en kunst" en dat is het derde element dat vorm en inhoud van de agenda bepaalt: het jaar be gint op eerste advent (3 de cember jl.), de eerste dag van de week is de zondag en per week zijn twee bladzij den gewijd aan kunst in ve lerlei vorm: poëzie, proza, beeldende kunst (ook in kleur), zoveel mogelijk pas send de betreffende tijd van het kerkelijk jaar en de zon dagen die maar dat spreekt bijna vanzelf in zo'n agenda bij kerkelijke naam en toenaam worden genoemd. Er zijn gebedsteksten opge nomen evenals het leesroos- ter van het NBG en liturgi sche aanwijzingen waarvoor de klassieke weg werd be wandeld en er werd geput uit de veelgebruikte publica tie „de eerste dag". De agenda is een (financieel) waagstuk, schrijft de Van der Leeuwstichting in een verantwoording. Of de agenda een traditie wordt, hangt af van de verkpop dit jaar, dat in Anno Domini 1989-1990 al een week gele den begonnen is. De agenda wordt toege stuurd na overmaking van f 35,- op gironummer 36508 tgv de Van der Leeuw-stich ting te Weesp. HOEVEN Katholieke maatschappelijke organi saties zijn geen vooruit geschoven posten in de samenleving en zij moeten niet te besloten opereren. Het zijn in de eerste zelfstandige orga nisaties van Nederlandse burgers die vanuit een evangelische inspiratie diensten willen verlenen aan de Nederlandse sa menleving. Een nieuwe verzuiling moet worden afgewezen. Dit staat te lezen in het voor bereidend document voor de zitting komend weekeinde van het Landelijk Pastoraal Overleg in het seminarie Bo vendonk in Hoeven. Het on derwerp diakonie en maat schappij zal daar tijdens een driedaagse bijeenkomst wor den afgerond. Het voorberei dend document is een samen vatting van de besprekingen over dit onderwerp eerder dit jaar in Hoeven. Diakonie, ook wel omschre ven als het christelijk maat schappelijk handelen, is het tweede luik in de trits litur gie, diakonie en katechese die in het LPO-nieuwe stijl sinds 1984 onder het motto Geloofs verdieping in deze tijd aan de orde wordt gesteld. In deze nieuwe opzet heeft het LPO slechts een adviserende be voegdheid naar de bisschop pen toe. De deelnemers zijn afkomstig uit de diverse dio cesane raden, met uitzonde ring van Limburg dat van meet af aan geweigerd heeft aan het LPO nieuwe stijl deel te nemen, en uit diverse ka tholieke en kerkelijke organi saties. Bij de aanvang van de behan deling van het tweede luik, diakonie, in 1987 werd duide lijk dat het hele terrein van de diakonie moest worden op gesplitst in twee onderwer pen: Diakonie en parochie en diakonie en maatschappij. Het eerste onderwerp werd eind 1987 uitvoerig behandeld en dit mondde in september 1988 uit in een slottekst met aanbe velingen aan de bisschoppen. Daarin werd diakonie om schreven als: allerlei manie ren waarop groepen van christenen (waaronder paro chies) zich solidair opstellen met mensen en werken aan het oplossen van maatschap pelijke problemen. Daadwerkelijk naaste Vervolgens kwam het onder- Het Landelijk Pastoraal Overleg in Noordwijkerhout. De komende bijeenkomst wordt in het seminarie Bovendonk in Hoeven gehouden. werp diakonie en maatschap pij tijdens een eendaagse zit ting op 19 november vorig jaar in Utrecht aan de orde. KRO-programma-maker Pie- ter van Hoof hield een aan sprekende inleiding over de identiteit van katholieken. In de visie van Van Hoof valt katholieken hun identiteit steeds weer toe, als zij daad werkelijk naaste willen zijn. Op de komende zitting in het weekeinde worden de conclu sies getrokken uit de bespre kingen die tot nu toe over di akonie en maatschappij zijn gehouden. Op 9 en 10 juni werd in het seminarie Boven donk in Hoeven stil gestaan, bij de persoonlijke maatschap pelijke verantwoordelijkheid van katholieken op grond van hun geloofsovertuiging. Deze hoeft niet per se binnen een katholieke organisatie tot ui ting te worden gebracht. Er zijn in het voorbereidend document dat komend week end in Hoeven centraal zal staan, een aantal aanbevelin gen geformuleerd die niet al leen als ontwerp-advies naar de bisschoppen toe maar voor iedere katholiek van belang worden genoemd. Diakonie op het vlak van de parochie wordt nu geformu leerd als een van de vormen van de verantwoordelijkheid van katholieken in de samen leving. De LPO-leden willen daarom dat het LPO-docu- ment over diakonie en paro chie binnen de parochies goed wordt bestudeerd. Een tweede aanbeveling luidt dat van dé komende herziening van het reglement voor parochiële charitas instellingen - hoogst waarschijnlijk komend jaar - door parochiebesturen, paro chievergaderingen en diocesa ne pastorale raden goede nota wordt genomen. Zij biedt, al dus het voorbereidend docu ment. nieuwe mogelijkheden tot bijstandsverlening aan mensen in nood. Knelpunten Een aantal andere aanbeve lingen vloeit voort uit een be schrijving van maatschappe lijke knelpunten in Neder land. Aanbevolen wordt dat de sterke schouders de lasten van de zwakken blijven dra gen. In het algemeen is vol gens een andere aanbeveling, een grondhouding van luiste ren, van aandachtige persoon lijke betrokkenheid nodig om nood te signaleren en om te kunnen helpen waar indivi- FOTO: HENK v.d. ENDE duele hulp nodig is. Ook zou de katholieke gemeenschap zich ervoor in moeten zetten dat de bestaande maatschap pelijke voorzieningen zonodig worden aangepast of dat er nieuwe voorzieningen komen die de hedendaagse noden kunnen lenigen. Dit wordt niet nader uitgewerkt. Gepleit wordt ook voor een klimaat waarin we tijd blijven hebben voor de ander en voor deelname aan het conciliair proces dat niet alleen een bin nenkerkelijke aangelegenheid moet zijn, maar ook van be lang moet zijn voor de maat schappij. Tenslotte wordt de ongelijke, onrechtvaardige verdeling van rijkdom hier en elders in de wereld gelaakt die een structureel andere benadering vereist, en velzet aangete kend tegen discriminatie en racisme. Contacten Op zijn vergadering in juni heeft het LPO ook gesproken over het waarom en waartoe van de inzet van gelovigen voor een rechtvaardige maat schappij. Het LPO beveelt de bisschoppen aan om in de verkondiging en de katechese het besef te bevorderen dat de diakonie van de liefde onmid dellijk behoort bij het ge doopt-zijn, zodat de diakonale opgave niet doorgaat voor slechts een bijkomend, onder geschikt iets. De grondhou ding van dienstbaarheid-in- solidariteit is van centrale be tekenis voor christenen. Het LPO beveelt verder aan dat de onderlinge persoonlijke contacten tussen de gelovigen worden bevorderd. Informele samenkomsten in kleine kring zouden daartoe een weg kunnen vormen. Maar naast motivering is voor diakonie ook informatie en vorming nodig. De LPO-deelnemers hebben gemerkt dat onder katholieken de behoefte leeft aan meer informatie over al lerlei initiatieven, voorzienin gen en acties die door katho lieken of in samenwerking met hen zijn opgezet. Een al gemeen-informatief blad met daarin ruimte voor de afzon derlijke katholieke organisa ties moet daarom ernstig overwogen worden. Van de katholieke vormingsinstanties wordt verlangd dat zij hun aanbod zoveel mogelijk coör dineren. De bisschoppen zullen, zo luidt een andere aanbeveling, pastorale brieven moeten schrijven die het resultaat zijn van een tweerichtingsverkeer tussen het kerkelijk gezag en de gelovigen. Ook zal ervoor moeten worden gezorgd dat de binnen de rooms-katholie- ke geloofsgemeenschap het besef wordt bevorderd dat on derling respect voor eikaars visies en standpunten een te ken is van een waarachtige geloofsgemeenschap. In het algemeen moet in de rk gwloofsgemeenschap het be raad over „het goede en juiste handelen" in het licht van het evangelie worden bevorderd. Tenslotte spreekt het voorbe reidend document over het christelijk maatschappelijk handelen in georganiseerd verband. Katholieke maat schappelijke organisaties die nen zich ervan bewust te zijn dat de feitelijke katholiciteit van een organisatie niet al leen wordt bepaald door wet ten en reglementen of statu ten maar allereerst door de gelovige motivatie van haar leden. Een andere aanbeve ling volgt daar logisch uit: voor katholieke maatschappe lijke organisaties is de voort durende vorming in levensbe schouwelijk opzicht van be stuurders, leden en met name van de medewerkers een ver eiste van de eerste orde.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2