iCcidócSomodit^ Alcohol bij gemeente op de bon „Hendrik is voor ons heilig" STAD OMGEVING Goed zicht Onderwijswinkel Leiden Noord in de knel 198 DONDERDAG 7 DECEMBER 1989 PAGINA 11 jVIER NIEUWE VROUWEN BIJ LEIDSE BRANDWEER REIDEN Bij de Leidse brandweer treden net ingang van 1 januari vier vrouwen in dienst. Daarmee komt het aantal vrouwelijke irandweerlieden op zeven. )m de nieuwe personeelsleden te werven zijn lit najaar twee advertenties geplaatst. In eer- te instantie kwamen twee geschikte vrouwen lit de bus. Omdat vier vacatures openstonden, verd een tweede procedure begonnen. Vol- jens waarnemend brandweercommandant F. Oosten kwamen daarop ongeveer twintig eacties. Ook uit deze groep twee geschikte rrouwen geselecteerd. Zij moeten echter nog vel een medische keuring ondergaan. Of er in ;le toekomst nog meer vrouwen worden aan komen, kan Van Oosten op dit moment niet ;eggen: „Dit groepje begint nu met de oplei- ing. Het duurt al gauw een jaar voordat ze aarmee klaar zijn". Grote partij vuurwerk in beslag genomen LEIDEN De politie heeft gister middag een grote partij vuurwerk, met een straatwaarde van meer dan 10.000 gulden in beslag genomen. Een 45-jarige Leidenaar werd gistermid dag om vijf uur op de Boshuizerkade in Leiden aangehouden door het spe ciale vuurwerkteam van de Leidse politie. Hij bleek in het bezit van 125 kilo vuurwerk. Ook in de woning van de man werd nog een hoeveel heid knal- en siervuurwerk aange troffen alsmede 5.000 verboden strij kers. Verder werden in de woning sieraden en oude munten aangetrof fen die waarschijnlijk van diefstal of inbraak afkomstig zijn. Pancras: Marca-garage moet ook 's avonds open LEIDEN Wijkverenigirig Pancras West maakt opnieuw be zwaar tegen het 's avonds afsluiten van de parkeergarage (Mar- ca-complex) aan de Hooigracht. Ditmaal wordt in een brief aan het college van B en W gewezen op een in het complex gevestig de dansschool. De bezoekers hiervan zijn door de nachtelijke af sluiting van de garage gedwongen hun auto's op de beperkte plaatsen in de wijk te zetten. Eierder had de wijkvereniging al bezwaar gemaakt tegen de komst van Albert Heijn om dezelfde reden. Pancras West vreest ook hierdoor een verergering van de parkeerproblemen. In de brief wijst de wijkvereniging op het feit dat de gemeente in het verleden meermalen de toezegging heeft gedaan dat klanten en bezoekers van het Marca-complex ook in de garage zouden parkeren. Volgens secretaris A. Lager- weij van de wijkvereniging wordt in plaats daarvan regelmatig op de Kaasmarkt geparkeerd omdat de garage niet open is. Dit gaat ten koste van de plaatsen voor bewoners. De wijk eist dan ook dat de garage 's avonds wordt geopend en dat de bezoekers worden gedwongen daar te parkeren. Verder wil de buurt dat het contract met de projectontwikkelaar, die de eigenaar is van de garage, daarover wordt bijgesteld. Fakkeloptocht van Amnesty LEIDEN Amnesty International houdt maandag 11 december een fakke loptocht om aandacht te vragen voor de situatie in China. De deelnemers verza melen zich vanaf 16.30 uur in de hal van het stadhuis. Daar worden ze toegespro ken door een Chinese student. De feite lijke tocht begint rond 17.00 uur en leidt via de Haarlemmerstraat naar het cen traal station. Daar worden dan vanaf 18.30 uur pamfletten uitgedeeld aan treinreizigers. Behalve de fakkeloptocht houdt Amnesty in de week van 11 tot en met 16 december ook een collecte. De jaarlijkse kerstkaartverkoop is op 9 en 16 december bij de Hartebrugkerk in de Haarlemmerstraat en de openbare bi bliotheek in de Nieuwstraat. LEIDEN Onderwijs winkel Leiden-Noord kampt nog steeds met te veel klanten die eigenlijk bij het algemeen maat schappelijk werk in Lei den zouden moeten aan kloppen. De eigenlijke on derwijshulpverlening bij Groen rond Stevensbrug |,EIDEN De gemeente 0 200. ^ant eh essen bij de nieuwe Atevenshofbrug. Het talud in |e omgeving wordt beplant net bodembedekkers en enke- e heesters. Het gedeelte van 1 |e brug tot de Smaragdlaan vordt voorzien van kastanjes i in gras. Het plantsoen bij de ihandistraat wordt opge- [napt. Ook wordt daar een Eior.denuitlaatstrook aange- egd. Tevens komt er een Rantsoen tussen de Hoge iJorsweg en de huizen. )e gemeentelijke directie jroen heeft ook een plan ge haakt voor het openbaar [roen in de buurt van de Mimi Joesnachstraat en het Magda 'anssenspad in de Stevenshof. )p verzoek van omwonenden jrordt een evenwichtsbalk ge- jlaatst ter hoogte van het Ma le van Eijsdenpad. Dit om te loorkomen dat daar wordt ge voetbald en dat ballen in de aar-uin of tegen de blinde muur erchtkomen. Langs het water lomt een hondenuitlaatstrook. Kranenburg CDA) niet terug in Leidse raad LEIDEN Het CDA-raadslid Kranenburg keert na de ge- meenteraadsverkiezingen in het voorjaar hoogst waarschijn- JDEtojk niet terug in de raad. Het 66 Afdelingsbestuur van de partij leeft Kranenburg op de ad- 'ies-kandidatenlijst op een 'olgens hem onverkiesbare iende plaats gezet. Mede daar- |m heeft hij het CDA-afde- ingsbestuur gevraagd zijn iaam van de advieslijst te ichrappen. Dok bij de verkiezingen in 1986 werd Kranenbrug op een fege plaats gezet, maar toen ffeep de ledenvergadering in. fcranenburg laat weten alleen p de raad te willen terugke- en als door de ledenvergade- ing opnieuw een uitdrukke- ijk beroep op hem wordt ge- laan. )e CDA-lijst wordt aange- 'oerd door fractievoorzitter L Walenkamp. Nieuw en vijf- e op de lijst is A. van Bocho- le. Hij was gemeenteraadslid h Groningen maar woont inds twee jaar in Leiden. De est van de lijst: C. Kramp (2), ).van Duijn (3), W. Hettinga 1), P. Biegstraten (6), H. van leizen (7), H.Kruijt (8) en P. puck (9). Tingieter! In café Cheers worden za- terdag en zondag demonr j strati es tingieten gegeven. Op beide dagen van elf tot zes uur staat ambachtsman |G. Lebbink uit Brabant voor dit doel in het café aan de Doelensteeg 11 in Leiden. Trommelaar Eethuis De Trommelaar houdt ter gelegenheid van I zijn vijfjarig bestaan een recepten wedstrijd. De bes te vijf vegetarische recep ten worden beloond met een gratis etentje in het restaurant. Ze moeten worden ingeleverd voor 16 \december bij het eethuisje op de Apothekersdijk 22 in Leiden. Rock and roll De Stadsgehoorzaal is zon dag het decor van de Leid se rock and roll damkam pioenschappen. Deelne mers moeten lid zijn van de Nederlandse Rock and \Roll associatie, waarin 80 dansscholen participeren. De kampioenschappen be ginnen om 10.30 uur. 1Optreden Ret gitaarensemble van 'Bert Maas geeft zondag een concert in De Laken hal. Vanaf 15.00 uur wordt een afwisselend program ma gebracht van zowel klassieke als hedendaagse muziek. Voor het concert oet alleen de normale useum toegangsprijs 'orden betaald. MATIGINGSBELEID LEIDEN: LEIDEN Het opzetten van een Leidse borrelbus in samenwerking met de horeca, gemeentelijke re cepties waarop alleen een alcoholische versna pering mag worden ver strekt via een bonsys teem, subsidies verstrek ken aan sportkantines die alcoholvrij bier ver kopen en anti-alcoholre clame op politiewagens en ambulances. Die idee ën beloofde wethouder F. Kuijers gisteravond te onderzoeken in het ka der van het alcoholmati- gingsbeleid van de ge meente Leiden. Tijdens de commissieverga dering voor volksgezondheid werden de inspraakreacties op de in mei verschenen nota „Water bij de Wijn" bespro ken. A. Geertsema (VVD) had zo zijn twijfels over een Leidse borrelbus. „Bij andere gemeenten blijkt dat zo'n bus vandalisme en agressie op wekt", en doelde hierbij op Noord wijk. C de Boer (PvdA) wees hem echter op de borrelbus die tijdens de Leidse jazzweek „perfect werkt. Bovendien kun je de bus in samenwerking met de Leidse horeca opzetten. Die hebben ook belang bij goed vervoer van hun klanten", vond ze. Ook wil ze de NZH bij de samenwerking betrek ken. De Bo§r vindt dat politiewa gens en wagens van de EHD bij de voorlichting over alco hol moeten worden betrok ken. Ze moeten reclame ma ken voor alcoholmatiging. „Zo van hier kunt u in ver voerd worden als het mis gaat", kon Kuijers niet nala ten te reageren. De Boer is het met de nota eens dat paal en perk moet worden gesteld aan verkooppunten zoals benzinestations, snackbars en groenteboeren. Ze vroeg zich echter af of de vergunning van deze gelegenheden zo maar kon worden afgeno men. Ook dat wordt onder zocht. „Tijdens gemeentelijke re cepties moeten minder drankjes met alcohol worden verstrekt. Er kan via een bonnensysteem worden ge werkt", aldus De Boer. C. Vergeer (SP) vreesde echter dat zo'n systeem „een run op de bonnen en handel op de zwarte markt tot gevolg zou hebben". Hij wil dat alcohol bij gemeentelijke recepties „taboe" is. Kuijers stelde hem echter gerust en wil het bon nensysteem op de komende nieuwjaarsreceptie van de gemeente uitproberen. C. Kramp (CDA) kon zich niet aan de indruk onttrek ken „dat de gemeente hypo- criét bezig is. In de reclame- mupi's worden aantrekkelij ke flessen drank getoond, terwijl er anti-alcoholposters op het raam worden geplakt. En de gemeente vaart er wel bij". Zij vindt dat reclame voor alcohol in de mupi's moet worden verboden. Kuij ers gaf onmiddellijk toe dat de gemeente „boter op het hoofd heeft", maar wilde de discussie hierover niet op nieuw starten. De raad heeft, al besloten dit soort reclames toe te staan, zo zei hij. Kramp wil tevens geld reser veren voor sportkantines en buurt- en clubhuizen. „Als het schenken van alcohol echt moet worden vermin derd, dan moet er subsidie te genover staan, geen stimule- nngsprijs. Ik vraag me af of men wel zo blij is met een wisselbeker waar toch niks in mag". Kuijers meldde dat dat zo wie zo niet mocht om dat de bekers giftig waren. De wethouder vreesde dat subsidieregelingen lastig wa ren. Dat was al gebleken in Den Haag. Hij was echter blij met de opmars van alcohol vrij bier. Dat zou volgens hem een oplossing kunnen bieden ,,'t Wordt ook steeds beter te drinken", wist hij. Walkmans en speelgoed voor winnaars kleurwedstrijd Wouter Borst was diep onder de indruk van Sinterklaas en van zijn prijs. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Sinterklaas heeft gisteren, vlak voordat hij op de boot naar Spanje stapte, de prijswinnaars van de Leidse Courant kleurwedstrijd be zocht. Hij deed dat in Hotel Nieuw Minerva aan de Aal markt. Daar waren de negen prijswinnaars en hun vaders, moeders, opa's en oma's naar toe gekomen. Rond drie uur verscheen Sint Nicolaas, gevolgd door drie knechten. Van jong naar iets minder jong moesten de prijs winnaars bij de goedgemutste heiligman komen. Intussen hielden de pietermannen de. soms wat ongeduldig worden de kinderen en ouders rustig door geregeld handen met strooigoed rond te delen. Voor alle prijswinnaars waren er stiften. In de categorie 4 tot 6 jaar kreeg Kees van Hame ren de derde prijs (het spel Haai-Baai en een cassetteband je met sprookjes), terwijl de tweede prijs (een poppenhuis) naar Renee Lamboo ging. Wouter Borst bleek helemaal onder de indruk te zijn van de eerste prijs (op afstand be stuurbare auto) die hij kreeg. Met de hulp van de zaal kwam hij er nog prima uit de op dracht een lied te zingen. Iets minder bedeesd waren de winnaars in de categorie 6 tot 8 jaar. Derde werd Bas van der Meer (spel Muizenval). Voor tweede prijs-winnaar Iris van den Berg was er Muizen val, een make-up pop en een knuffel-olifant. Winnaar in die categorie werd Boris van Berkel. Hij won een robot en een tafelvoetbalspel. Bij de kinderen tussen 8 en 10 jaar was er voor Marguerite Tirion (3e) een make-up pop. Een walkman ging naar Dimitri Kraan (2de). Melanie van Eeden won dankzij haar moe der de eerste prijs. Niet dat haar moeder gekleurd had, maar ze had haar twee kinde ren op een middag dat ze „zich alsmaar liepen te vervelen" aan het kleuren gezet, met een eerste prijs (een luxe walk man) als gevolg. MINERYA RAAKT OUDSTE BEDIENDE KWIJT LEIDEN „Hendrik is voor ons een soort heili ge", zegt P. Haoux, een van de organisatoren van het afscheid van de oudste bediende van Minerva. Hendrik van Es gaat za terdag, na meer dan .25 jaar te hebben gewerkt bij de studentenvereniging, vervroegd met pensioen. Het afbranden van de oude sociëteit bijna dertig jaar geleden heeft hij net niet meegemaakt, maar sindsdien is er weinig bij Minerva gebeurd dat hem is ontgaan. Met hem ver dwijnt niet alleen de oud ste maar ook de laatste „traditionele" bediende uit het gesloten studen tenwereldje aan de Bree- straat. Voordat hij bij Minerva in dienst kwam, was Van Es hof meester bij de marine. In die functie heeft hij in het begin van de vijftiger jaren nog ge varen op de Chinese wateren tijdens de Koreaanse oorlog. Nadat hij was afgezwaaid, duurde het slechts korte tijd voor hij op 23 november 1964 bij Minerva weer in de horeca terechtkwam. Bediende zijn betekende voor Van Es iets heel anders dan ordinair hulpje. In de beginpe riode kon het nog wel voorko men dat iemand midden in de grote zaal zat en riep „Hé Hen drik, maak hier eens wat lek kers te eten", maar door de grote toeloop van het aantal leden en door de veranderin gen in de mentaliteit van de studenten heeft hij veel meer een regelende taak gekregen. Tapdiensten en soortgelijke Trots en in gepaste kledij poseert Hendrik in de sociëteit bij de haard. De godin Minerva kijkt op de achtergrond toe. FOTO: WIM VAN NOORT werkzaamheden worden al men met jaarclubs en gezel- sinds jaren door de Minerva- schappen heb gemaakt", aldus nen zelf vervuld. Van Es. „Zo ging ik eens met „Hoogtepunten waren toch een club naar Spanje. Zij in wel de vele reizen die ik sa- een. gewoon lijntoestel, maar ik in een charter want ik moest goed zitten van die jon gens". Hij weet nog wel enkele voorvallen waaruit blijkt dat zijn werk door de jeugd van goeden huize werd gewaar deerd en dat hij op handen werd gedragen. „Een keer zijn we met de personeelsvereni ging van Minerva, waar ik voorzitter van ben, naar Parijs geweest. Toen we daar aan kwamen hadden ze om ons te verrassen ervoor gezorgd dat we op de ambassade werden ontvangen", aldus Van Es die van deze geslaagde studenten- jool diep onder de indruk was. „Eenmaal moest ik een gezel schap nareizen naar Maas tricht. Toen de trein aan kwam, stonden ze me daar al lemaal op te wachten. Op het perron begonnen ze op voor mij het Limburgse volkslied te zingen. De omstanders dach ten minstens dat daar een mi nister uitstapte". Een van de borrels waar Hen drik bijzonder naar uitkeek was de jaarlijkse reUnisten- bijeenkomst. Ministers, ban kiers en andere bekende Ne derlanders maakten daar meer dan eens een praatje met Van Es. Korthals Altes en De Kor te zijn personen van wie hij zeker weet ze gesproken te hebben. In tegenstelling tot de gemid delde Leidenaar weet Van Es niets dan positiefs over Miner va te vertellen. Op de vraag hoe het komt dat het nooit heeft geboterd tussen de Leid se bevolking en de studenten, antwoordt hij: „Dat komt voornamelijk door de pers. Als jje soms leest wat ze over Mi nerva schrijven en geschréven hebben, dan kan ik me voor stellen dat er slecht over de so ciëteit gesproken wordt. Na tuurlijk gebeurt er wel eens wat, maar dat gebeurt overal". Als blijk van waardering kreeg Van Es regelmatig een van de herkenningstekens die de Minervanen uit elkaar moet houden: de clubdassen. Trots toont hij een dikke, nau welijks te tillen maar zeer kleurrijke bundel van meer dan 150 stroppen. „Zoals je ziet ben ik vaak geridderd. Die dassen ga ik allemaal op naam uitzoeken en insteken". Ter wijl Van Es de speciaal daar voor aangeschafte multoband met plastic opbergzakjes laat zien vult zijn vrouw met enige vreugde in haar stem aan: „Daar heeft hij binnenkort alle tijd voor". Zaterdag staat heel Minerva in het teken van het afscheid van Hendrik van Es. Over het pro gramma voor die dag wordt door de organisatoren niet meer meegedeeld dan dat het „groots" wordt. „Ik ben van meer dan zestig clubs bediende geweest. Die zullen toch niet allemaal komen", denkt Van Es hardop. LOMAN LEEFMANS Mannen vechten met de politie LEIDEN Zes mannen van 18 en 21 jaar zijn gisteravond slaags geraakt met een zelfde aantal agenten. De mannen maakten rond half een lawaai rond het Lakenplein bij het Katoenpark. Er werd harde muziek gemaakt en bier ge dronken. Toen surveillerende agenten de mannen wilden te rechtwijzen werd over en weer geduwd en getrokken. Nadat politieversterking was gearriveerd vielen er aan bei de kanten klappen. De zes zijn ingerekend en in de loop van de nacht zijn drie van hen weer op vrije voeten gesteld. Wapenarsenaal LEIDEN In de auto van een 55-jarige Leidenaar werd gistermiddag tijdens een routi necontrole enkele pistolen in de achterbak aangetroffen. Bij huiszoeking werd in de wo ning van de man op de Vrou- wenweg meer verboden wa pens gevonden. Naast een aan tal gaspistolen en een geweer werden traangas-spuitbussen en oude granaten in beslag ge nomen. de winkel is daardoor in de knel geraakt. Een dringend verzoek om hulp aan de stichting Maat schappelijk Werk Leiden (MWL) werd gisteravond tijdens de commissiever gadering voor volksge zondheid echter niet ge honoreerd. Voorzitter J. Neervoort liet namens de stichting weten „de extra uren vanwege de grote werkbelasting niet te kunnen leveren". MWL heeft de onderwijswin kel wel even ontlast door tij delijk een medewerker in te zetten, maar dat was volgens een woordvoerster van de winkel niet voldoende. Die medewerker kwam zes weken lang een ochtend om klanten die eigenlijk geholpen moeten worden door de MWL kennis te laten maken met de stich ting. Vervolgens werd een ex periment gestart met een in loopspreekuur bij de MWL aan de Herensingel. Dat expri- ment is nog niet afgelopen. Een woordvoerder van de MWL liet vanmorgen weten dat de onderwijswinkel wil dat MWL twee keer per week een ochtend een medewerker inzet in Leiden Noord. „Maar dat kan echt niet, we hebben vier full time krachten en we zit ten nu al diep in het werk. We kunnen er geen taak meer bij hebben Daarbij moet afge wacht worden hoe het experi ment met het inloopspreekuur afloopt. Daar begint de loop in te komen. Als we voldoende mensen via het spreekuur goed kunnen verwijzen scheelt dat drukte bij de onderwijs winkel in Leiden Noord". Prijskaartje De stichting stelde in april in haar beleidsplan 1989-1993 dat herbezinning op de algemene doelstellingen en de beperkte beschikbare middelen nodig is. De stichting houdt de algeme ne doelstelling, maatschappe lijk werk voor iedereen, hoog in het vaandel. De gemeente wil echter meer aandacht be steden aan specifieke doel groepen zoals de „zwakkeren in de samenleving". Een woordvoerder van de stichting vond dat „hier best over te praten valt, maar dat de algemene doelstelling over eind moet worden gehouden. Als de gemeente méér wil, dan moeten ze meer betalen, ons budget is dan te krap". De raadsleden begrepen dat er wrijving tussen de algemene doelstelling en het werk voor doelgroepen is ontstaan. Er moeten dus keuzes worden ge maakt. Maar prioriteiten wil de gemeente voorlopig nog- niet aangeven. Dat gebeurt via een stappenplan, waarmee de commissieleden gisteravond akkoord gingen. Eerst moeten de werkzaamheden van de stichting worden geïnventari seerd. Dan leggen de raadsle den een werkbezoek af bij de stichting. Dan pas wethou der F. Kuijers verwacht in het vroege voorjaar van 1990 worden de beleidskeuzes ge maakt. Daarna wordt de opzet van de organisatie aangepakt en worden financiers gezocht om mee te betalen aan projec ten van het MWL. Met deze handige zaklamp ziet u niet alleen goed in het donker, maar u wordt óók eoed In een handomdraai maakt u er een alarmlamp van. Dit handige apparaat voor in en in de auto wordt van u na het opgeven van eert nieuwe abonnee. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging) j j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: I maand automatisch betalen f 24,24 I I I Postcode/plaats: kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de (alarm)lamp naar: Naam- Adres:L_ Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - na I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2501 VCDen Haag Ccidóc SotiAont

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11