|,En nu de afrekening. Havel: politicus tegen wil en dank Praag rehabiliteert partijleden Sjevardnadze hekelt herenigingsplannen E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Winst Thatcher ruikt naar onraad ^6 BUITENLAND CeidóeSoutant WOENSDAG 6 DECEMBER 1989 PAGINA 7 (AF eist aanslag op ONN De Rote Armee Fraktion eeft gisteren de verantwoordelijk- I eid voor de aanslag van vorige l'eek op de topbankier Alfred Her- sausen opgeëist. In een brief, die ■as verstuurd aan enkele persbu- >au's, zegt de terreurorganisatie: Wij en het 'Wolfgang Beer Com- lando' hebben het hoofd van de "eutsche Bank geëxecuteerd". De rief was ondertekend door de RAF a voorzien van haar logo bestaande it een vijfpuntige ster en een ka- shnikov geweer. Op de plaats van e aanslag was vorige week al een rief met het logo van de RAF ge- Dnden. De organisatie verklaart de ipbankier te hebben vermoord, om- at hij de „machtigste economisch ider van Europa" was. De TGV brak gisteren het snelheidsrecord voor treinen. Franse TGV breekt snelheidsrecord TOURS Een Franse TGV- trein heeft gisteren met het bereiken van een snelheid van 482,4 kilometer per uur een nieuw snelheidsrecord voor treinen gevestigd. De trein, die geen passagiers vervoerde, brak het uit mei 1988 dateren de record van een Duitse ex perimentele intercity-trein, dat op 406,9 kilometer per uur stond. De TGV bestond uit twee locomotieven en de ge bruikelijke tien wagons, aldus de SNCF. De dagelijks gebrui kelijke topsnelheid van TGV's ligt rond de 300 kilometer per FOTO: AP uur. Hond schiet op baas LYNGDAL In het zuiden van Noorwegen heeft een hond het af gelopen weekeinde een schot ge lost op zijn baas, die hij vergezelde op de konijnenjacht. De 50-jarige jager raakte slechts licht gewond. Het ongeluk gebeur de, toen de jager en zijn vrienden even zaten uit te rusten en hun ge weren hadden neergelegd. De hond, Terna, scharrelde rond in de buurt van de geweren en haalde per ongeluk de trekker over, aldus de politie. De politie weigerde de naam van het slachtoffer bekend te maken, met het argument dat het „gê nant" is voor een jager om te wor den neergeschoten door een hond. ISRAEL DOODT INFILTRANTEN JERUZALEM Vijf deel uitmaakten van een anti-Israe- lisch commando en die vanuit Egypte het land waren binnengedrongen, zijn gisteren doodgeschoten door Is raëlische militairen in de Negevwoes- tijn. Volgens radio Israel stonden zij op het punt een aanslag te plegen. Het gebied in Zuid-Israel staat be kend als zeer onoverzichtelijk en het wordt vaak gebruikt door smokke laars die illegaal de grens over ko men. Volgens het leger houdt de po ging tot aanslag verband met de ver jaardag van de Intifadah, de Pale stijnse opstand in de bezette gebieden in Israel, die twee jaar geleden begon. OESO verdeeld over hulp Polen/Hongarije PARIJS De rijke westerse landen van de Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling (OESO) hebben geen overeenstemming kunnen bereiken over de vraag of Polen en Hongarije moeten worden opgenomen op de lijst van ontwikkelingslan den. Tijdens de vergadering van de achttien landen tellende Commissie voor Ontwikke lingssamenwerking (DAC) van de OESO, ble ken drie landen voorstander van opname: de Verenigde Staten, Italië en Canada. Zes lan den die bang zijn dat hulp aan Oost-Europa ten koste zal gaan van de hulp aan de tradi tionele ontwikkelingslanden. Volgende week zullen deskundigen proberen een compromis te bereiken, mogelijk door het opstellen van twee lijsten. LNGST EN RAZERNIJ BEHEERSEN DDR lOST-BERLIJN Wei- jg Sinterklaasvierende Nederlanders zullen ze ezien hebben, die spook- chtige beelden in 'Tages- iemen' op het eerste I luitse televisienet van I isteravond, opgenomen li de gangen van het ge- ouw van de Staatssicher- eitsdienst (Stasi) in Leip- •g- ipgewonden burgers hadden et ARD-tv-team er als getui- en bij gehaald nadat ze be- eleid door leden van de Volk- lolitie en het Openbaar Mi- jsterie het gebouw waren innengedrongen. Grote sta- els documenten konden wor- en gefilmd. En de angstige ïzichten van de dienstdoende tasi-leden, die werkelijk reesden door de razende bur- »rs te worden gelyncht. 1 veel steden in de DDR heb- fen zich, niet opgetekend door e televisiecamera's, dergelijke pookachtige taferelen voorge- Ban. De staatsveiligheids- ienst is met recht het pieest thate instituut in de repu- Lek. Veertig jaar lang hebben Ie agenten van deze dienst de ürgers bespioneerd, opgepakt, afgeranseld, vernederd, in de gevangenis laten stoppen, in hun carrière gehinderd. Voor de bevolking van de DDR is het uur van de afrekening aangebroken. Is het een won der dat de politieke leiding in Berlijn via alle ter beschikking staande media de mensen op roept asjeblieft de kalmte te bewaren? Het is mede te dan ken aan de typisch Pruisische discipline, waarmee de DDR- burgers zijn opgevoed, dat het nog nergens tot 'bijltjesdag' is gekomen. Traangasgranaat In Suhl was het daar in de nacht van maandag op dinsdag wel dichtbij. Anders dan in veel andere steden gaven de dienstdoende Stasi-beambten zich niet gewonnen aan de agenten van de Volkspolitie, de ambtenaren van het Open baar ministerie en de opge wonden menigte van 2000 bur gers in hun kielzog. De wets- dienaren kwamen de archie fruimten en de kantoren ver zegelen waarin de dataverwer king is ondergebracht, om te voorkomen dat bewijsstukken voor onwettige praktijken werden vernietigd. De dienst doende Stasi-beambten wei gerden de deur te openen. Woedende burgers begonnen het ijzerbeslag op de deur te slopen, een activiteit die ze voor enige tijd moest onder breken toen de Stasi een traangasgranaat tussen hen wierp. Kort daarop werd de deur toch maar geopend. Het dienstdoende Stasi-hoofd gaf toe dat kort tevoren inderdaad archiefstukken waren vernie tigd. Het zou zijn gegaan om materiaal dat in de afgelopen jaren „bij te ver doorgevoerde veiligheidsmaatregelen" was aangelegd. Een dergelijke verklaring gaf de Stasi ook in Erfurt. Daar had de milieu-inspectie letter lijk onraad bespeurd toen in luchtmonsters kleine stukjes aangebrand film- en bandma teriaal werd gevonden. Het toegesnelde Openbaar Ministe rie, vergezeld door wraaklusti- ge burgers, vond in de stook- kelder niet meer te verdonke remanen sporen van archief- vernietiging. De Stasi-beamten hadden „op bevel van hoger hand" gehandeld, „om gege vens over andersdenkenden te vernietigen". Vernietiging van dergelijke stukken zou routine zijn. Papiersnippers In Oost-Berlijn kwam een mi litaire Stasi-agent om vier uur in de nacht hijgend de DDR- radiostudio binnen om ver dachte activiteiten van zijn chef te melden. Die was met de inhoud van een kluis naar de stookruimte gegaan. Toen de politie arriveerde, dwarrel de een regen van geschroeide papiersnippers in de omgeving neer. In Jena, Rostock en veel ande re steden deden zich vergelijk bare taferelen voor. Burgers protesteren en controleren, en verschaffen zich toegang tot de ruimten die vroeger als streng geheim voor hen wer den afgeschermd. Lang niet overal konden tijdig de dienst- zegels van het openbaar minis terie worden aangebracht om het uitwissen van sporen van onwettig gedrag te voorko men. En steeds weer was het argument van de Stasi, dat slechts materiaal over perso nen vernietigd zou zijn dat in zekere zin buiten het kader van de wet was verzameld. Langzamerhand wordt intus sen de omvang bekend van de manipulaties van vroegere staats- en (SED-)partijleiding (doorgaans verenigd in dezelf de personen). Persoonlijke verrijking op kostén van de staat, corruptie en verduiste ring van openbare middelen zijn jarenlang de gewoonste zaak van de wereld geweest. Mogelijk zijn zelfs miljarden aan openbare middelen op pri- vé-rekeningen naar Zwitser land gesluisd. Gisteren hebben de hoogste openbare aanklager en zijn eerste plaatsvervanger hun consequenties getrokken. Zij hebben hun ontslag ingediend. Demonstranten hadden hun bij herhaling verweten onder zoeken tegen vroegere functio narissen te verhinderen of te vertragen. Op een persconferentie van het ministerie van justitie werd toegegeven dat vooral de hoofdaanklager in bepaalde beslissingen te aarzelend was opgetreden. Steeds weer wa ren het de kranten en de tele visie die nieuwe gevallen van ambtsmisbruik aan het licht brachten; het Openbaar Minis terie ontplooide nauwelijks initiatieven in die richting. Ook vertegenwoordigers van de Volkskammer, het parle ment, hadden kritiek: de uit spattingen van de Volkspolitie en de Stasi tijdens en na de de monstraties van burgers op 7 en 8 oktober waren slechts aarzelend en fragmentarisch onderzocht. De vlucht van de de 'deviezenverschaffer' staatssecretaris Maximilian Schalck-Golodkowski en de aanwijzingen voor de vernieti ging van grote hoeveelheden archiefmateriaal door de Stasi, hebben voor de openbare aan klagers de doorslag gegeven. ImK m - mmmm w- - mmmm T'rm MNllp De vroegere DDR-leider Erich Honecker moet vanachter de gordijnen van zijn villa in Wandlitz de stormachtige ontwikkelingen in 'zijn land' volgen. FOTO: AP 1 RAAG Twintig jaar loesten de toneelstukken an Vaclav Havel wach- jn voor zij werden opge- oerd, maar niettemin I rachten zij het publiek in 1 ervoering en werd de 1 :hrijver uitbundig gehul- igd. ecentelijk sprak hij met zo- fel hartstocht 300.000 beto- I trs op het Wenceslasplein I e, dat zijn stembanden het op I »t hoogtepunt begaven en hij jn gehoor met een schor en .uw geluid voorhield: „Wij lllen nooit terugkeren naar it oude systeem van totalitair et is in Tsjechoslowakije een in de grote vragen of de 53- rige toneelschrijver en dissi- jnt, die tegen wil en dank ijwel onmiddellijk werd ge- imbardeerd tot het symbool in de oppositiebeweging Bur- trforum, bereid zal zijn poli- >ke macht te aanvaarden, 'o Niederle, een acteur die avel al kent uit de tijd dat ize vanwege zijn bourgeois-- ihtergrond geen hoger onder ijs mocht volgen, beant- oordt de vraag met: „Abso- Mt nee; hij wil op de achter- 'ond blijven en schrijven", javel mijdt interviews en pu- ieke verklaringèn over zijn annen en beperkt zich tot de van onderhandelaar met tn regering, die hem eerder t jaar nog vanwege zijn inti-socialistische activitei- h" gevangen liet zetten. ^eerpunt ij zijn invrijheidstelling kreeg hij een groots welkom. Een gi gantisch feest in zijn luxueuze appartement met uitzicht over de Moldau betekende een keerpunt voor de intellectue len, die aan de wieg stonden van Burgerforum. Voor degenen die Havel enigs zins kennen is zijn tweeslach tigheid hartstochtelijke hervormer en teruggetrokken kunstenaar normaal. Hij is verlegen en lijkt het gezel schap van bewonderaars te ontwijken. Beleefd blijft hij echter altijd en iedereen die zich aan zijn zijde bevindt, kan rekenen op aandacht. Zijn ge drongen gestalte gaat meestal gehuld in een zwarte spijker broek en een sober colbertje. De kettingrokende, rum drin kende toneelschrijver heeft het ook in zich om het middel punt te zijn in de Praagse ca- fé's, waar hij met zijn vrien den een graag geziene gast is. De flamboyante kant van zijn karakter spreekt uit de witte Mercedes die de Volkswagen vervangt, waarin hij zich tot voor kort voortbewoog. Het bescheiden landhuis dat hij be zit, wordt door hem 'Hrade- cek' (kasteeltje) genoemd". Naar Tsjechoslo waakse nor men gemeten is Havel vermo gend, hetgeen hij voorname lijk te danken heeft aan in komsten die voortvloeien uit vertaalde toneelstukken die in de gehele westerse wereld worden oppgevoerd. Strijd Ziin strijd met de communisti sche machthebbers in Tsjecho slowakije dateert al uit de ja ren vijftig. Familieleden van hem bouwden in het vooroor logse Praag enkele prachtige gebouwen en een oom was ei genaar van de filmstudio Bar- randov. Havel mocht vanwege die achtergrond geen dag school voor hoger onderwijs volgen en was gedwongen aan een avondschool te studeren. Overdag werkte hij in een chemisch laboratorium. Zijn eerste toneelstuk was 'Me morandum', een spitsvondige mengeling van Kafkaiaanse invloeden en absurdisme. Het stuk, waarin een geheel nieu we taal werd gecreëerd voor een gebouw vol rigide den kers, zat de autoriteiten niet lekker. In de jaren zestig was Havel actief binnen de Tsjechische Schrijversbond, een van de drijvende krachten achter de Praagse Lente van '68, die uit eindelijk het onderspit moest delven tegen de tanks van het Warschau Pact. In 1977 was Havel een van de mede-oprichters van Char- ta'77, de oudste mensenrech tenorganisatie in Oost-Europa. Hij zat in dat jaar korte tijd ge vangen. In 1979 verdween hij opnieuw achter de tralies, tot midden 1983. Hij schreef over deze geestelijke marteling in zijn 'Brieven aan Olga', sinds 1964 zijn levensgezellin. Hoe zwaar het Havel kenne lijk soms valt om zich in de frontlinie van de politieke op positie te bevinden, bleek uit een opmerking in een inter view, kort na zijn laatste vrij lating: „Waarschijnlijk zou ik in het Westen arm en minder beroemd zijn, maar ik zou ge woon alleen maar kunnen schrijven". MORT ROSENBLUM In Praag bouwden demonstranten gisteren met kartonnen dozen hun eigen 'muur' rond de rege ringsgebouwen. FOTO: EPA PRAAG Tqechoslo- waakse communisten die uit de partij zijn geroyeerd op grond van hun tegen stand tegen het neerslaan van de „Praagse Lente" in 1968, worden gerehabili teerd. Partijleider Urbanek verklaar de gisteravond voor de televi sie: „Wij spreken ons uit voor de volledige politieke rehabili tatie van allen die werden ge dwongen de partij te verlaten omdat zij tegen de militaire in terventie van het Warschau Pact waren". De verklaring van Urbanek kwam op de dag dat opnieuw vele duizenden burgers de monstreerden voor het rege ringsgebouw in Praag. Zij bouwden een enorme muur van kartonnen dozen om de toegang tot het gebouw te blokkeren en riepen: „Treedt af, treedt af". Eerder die dag onderhandelde de oppositie onder leiding van Vaclav Ha vel'met premier Adamec over de samenstelling van een nieu we, federale regering. De op positie eist zo spoedig mogelijk meer niet-communisten in het kabinet dan de huidige vijf, die bovendien op onbelangrij ke posten zijn gezet. Een speciale parlementscom missie heeft gisteren oud-par tijleider Milos Jakes en de Praagse ex-partijchef Miroslav Stepan verantwoordelijk ge steld voor het gewelddadige politieoptreden tijdens een vreedzame demonstratie in Praag op 17 november. De commissieleden eisen dat Ja kes en Stepan uit het parle ment worden gezet. MOSKOU Sovjet-mi nister van buitenlandse zaken Eduard Sjevardnad ze heeft zijn bezoekende Westduitse ambtgenoot Hans-Dietrich Genscher gisteren in scherpe be woordingen te verstaan gegeven, dat Moskou wei nig op heeft met de Duitse herenigingsplannen van bondskanselier Helmut Kohl. „Propaganda over een federa tie van de beide Duitslanden kan in de huidige omstandig heden alleen maar tot meer onrust leiden", zo hield Sje- vardhadze zijn collega uit Bonn voor. „Een poging om problemen bij het herstructu reringsproces in socialistische landen te misbruiken voor eenzijdige, egoïstische doelein den, zonder daarbij rekening te houden met de algemene Europese belangen op de lange termijn, kan een bedreiging vormen voor de vele positieve ontwikkelingen, voor de stabi liteit en de vrede op het conti nent", aldus Sjevardnadze. Genscher onderhield zich gis teren ook met Sovjet-leider ging. Na afloop zei Genscher op een persconferentie dat hii Gorbatsjov de verzekering had gegeven dat de beide Duitse staten „hun verantwoordelijk heid voor de veiligheid van geheel Europa niet zullen ver geten". Sjevardnadze maakte van de gelegenheid gebruik om zijn Westduitse ambtgenoot te her inneren aan het feit dat de Sovjetunie uiterst akelige er varingen heeft met een sterk Duitsland. „De huidige ont wikkelingen raken diepgewor telde belangen van de Sovjetu nie, van de landen van het Warschau Pact en uiteindelijk van alle Europeanen. De Sov jet-bevolking is niet vergeten wat er in de geschiedenis is ge beurd en heeft de tragische les van de Tweede Wereldoorlog geleerd. Onze publieke opinie is gevoelig ten aanzien van al les wat te maken heeft met de uitkomst van deze oorlog. Dat mag niemand vergeten", aldus de Sovjet-minister. Sjevardnadze uitte zich aan zienlijk feller tegen de hereni gingsplannen van Kohl dan Gorbatsjov de laatste dagen heeft gedaan. Hij stelde dat enkele van de tien punten van Kohls plan klinken als beve len aan het adres van de DDR. Het Sovjetpersbureau TASS maakte in een apart bericht melding van Gorbatsjovs com mentaar tegenover Genscher. De toon van de Sovjet-leider was duidelijk milder. Ook president Jaruzelski van Polen verwerpt het plan-Kohl als strijdig met het „staatsbe lang" van Polen. Het tien-puntenplan van de bondskanselier bevat geen en kele verwijzing naar de erken ning door Duitsland van de westgrens van Polen. Deze omissie heeft veel irritatie ge wekt in Warschau. „Polen er kent het recht van alle volke ren op zelfbeschikking, maar in de realiteit is er sprake van twee Duitse staten, de Bonds republiek en de DDR", aldus Jaruzelski. DE VALLEI DER VERGETEN WERELD DEEL FRACTIE STEMT TEGEN PREMIER N541 Raak! De lus van de lasso heeft zich om de brede kop in het dier geslingerd, dat verbaasd opkijkt, heftig snuift, woe- >nd de kop heen en weer beweegt, maar het lastige touw fieds strakker om zijn nek voelt spannen. Dan gaat de mono- Onius er van door. Ha, dêt moet Rob net hebben. Snel laat hij !h langs een touw uit de boom zakken. Want in de top van de lacia heeft hij de lasso vastgemaakt en terwijl het dier verder It wordt de stam naar beneden getrokken. Rob heeft een pri mitieve installatie gemaakt van enkele boomstammen, die de top moet vasthouden, wanneer de acacia ver genoeg is doorgebo gen. Breekt de stam niet? Nee, daarvoor is de acacia ook soepel genoeg. Ziezo, de top van de boom zit nu klem en Rob hééft zijn slinger. Pats! Daar breekt de lasso en tegelijkertijd verdwijnt de monoclonius in het oerwoud. Rob voelt zich opgelucht. Tot zover is alles mooi gegaan. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse premier Thatcher heeft de verkiezing van gisteren voor het leiderschap van de Conservatieve Lager huisfractie gewonnen met een victorie die onraad voorspelt. Van de 374 afgevaardigden van de regeringspartij stem den 314 voor Thatcher en haar beleid; 33 brachten een stem uit voor haar tegenkan didaat Sir Anthony Meyer; 24 Lagerhuisleden stemden niet. Het gevaar voor Thatcher schuilt in de betekepis van de 24 onthoudingen en Mey ers 33 stemmen. In het totaal hebben dus eigenlijk 57 con servatieven „tegen" That cher gestemd. De premier en haar trouwe adjudanten re kenden op niet meer dan 50 anti's. Margaret Thatcher en haar bondgenoten beweren nu wel dat de uitslag van de stemming van gisteren de eerste sedert zij in 1975 tot conservatief partijleider werd gekozen neerkomt op een overweldigende zege voor het Thatcherisme en id les wat dit betekent. In het diepst van hun hart zullen zij echter bekennen, dat de elec torale toekomst van de be windsvrouwe, die al tien jaar premier is, wel degelijk be dreigd wordt. De premier heeft nog geen enkele reden om onmiddel lijk af te treden. Maar het is nu duidelijk, dat ze wellicht al in de loop van volgend jaar nieuwe parlementsver kiezingen zal moeten uit schrijven, tenzij haar bewind tijdig meer wind in de zeilen krijgt en de zaken (met in de eerste plaats de economie, die er momenteel bijzonder slecht uitziet) plotsklaps stukken beter beginnen te gaan. Thatcher reist morgen naar Straatsburg voor de Europe se top. De 57 anti-Thatcher- stemmen zijn weliswaar niet helemaal desastreus, maar zij hebben toch haar „glorierij ke" overwinning lichtelijk bedorven. Waarnemers ver wachten dan ook dat pre mier Thatcher eindelijk haar persoonlijke stijl een tikkel tje zal verzachten, in de hoop van op die manier weer bij iedereen in de gratie te ko men. Ook wordt voorspeld dat na de volgende parle mentsverkiezingen door de conservatieve fractie een nieuwe stemming over het leiderschap op het getouw wordt gezet.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7