'Slim' gaspedaal leidt tot ergernis Bü$ Buitenlanders weg uit hotels Makati VERBIJSTEREN Partijen Groen Links: voorlopig geen fusie Etiopië doet hongersnood af als „zwaar overdreven Plan: rijbewijs ontnemen na overtreding in België WRiCf Nederlandse stichting helpt Armenië aan nieuwe stad —BINNENLAND/BUITENLAND CcidócSouoatit WOENSDAG 6 DECEMBER 1989 PAGINA 5 DEN HAAG De partij en die zijn verenigd in de politieke combinatie Groen Links (PPR, PSP, CPN en EVP) willen nog •niet op een fusie aanstu ren. PPR-voorzitter Bram van Ojik acht het zelfs niet uitgesloten dat het nooit tot een fusie zal ko men. Voorlopig blijft het Samenwerkingsverband beperkt tot de dit jaar op gerichte Vereniging Groen Links, die overi gens al 1100 'rechtstreek se' leden telt. 'Het bestuur van de Vereni- ging Groen Links schetste gisteren op een persconfe- rentie de strategie die men wil volgen op weg naar meer eenheid. Verder dan een dubbel lidmaatschap voor de leden van de aangesloten partijen vanaf 1 juli volgend jaar gaat die weg echter nog niet. Over een half jaar krij- gen alle leden van PPR, PSP, CPN en EVP (in totaal circa 17.000) een brief thuis waarin staat dat zij automa tisch ook worden geregi- "streerd als lid van de Vereni ging Groen Links. Wie daar tegen bezwaar heeft, moet dit schriftelijk kenbaar ma ken. Het bestuur van de Ver eniging verwacht dat maar zeer weinigen zullen weige ren. Tot de tussenoplossing van het dubbel lidmaatschap is besloten omdat CPN en EVP op dit moment nog bit ter weinig voor een fusie met [de overige partijen (en dus lopheffing van hun eigen par tij) voelen. Volgens PSP- jvoorzitter Leo Platvoet moet 1 de fusie^gedachte ook niet opgedrongen worden. „We moeten de tijd nemen voor een gewenningsproces. Het heeft toch ook heel wat voe ten in de aarde gehad eer KVP, ARP en CHU in het CDA samensmolten?", aldus jPlatvoet. Nieuw sprookje in Efteling De bouw van de nieuwe attractie het 'Volk van Laaf in recreatiepark De Efteling in Kaatsheuvel vordert gestaag. Bij de opening van het nieuwe seizoen op 12 april volgend jaar wil men het nieuwe sprookje presenteren. FOTO: ANP Bacterie veroorzaakt vaak maagklachten MAASTRICHT Maagklachten zijn vaak te wijten aan de bacterie Cam pylobacter pylori. Door medicamen ten die de bacterie doden kunnen de klachten verdwijnen of verminderen en geneest de door de bacterie ver oorzaakte slijmvliesontsteking. Drs. Loffeld zegt dit in het proefschrift waarop hij volgende week aan de universiteit van Limburg promo veert. Circa 30 procent van de men sen met maagklachten heeft een maagzweer of ontsteking van de slokdarm. Maar vaak wordt niets ge vonden. Volgens Loffeld blijkt 55 procent van deze mensen echter een ontsteking aan het maagslijmvlies te hebben. Duizend valse dollarbiljetten EINDHOVEN Een speciaal team van de rijks- en gemeentepolitie van Eindhoven heeft in een geheime bergplaats in een per sonenauto duizend valse biljetten van 100 dollar gevonden. In verband daarmee is de eigenaar van de auto, een 46-jarige man uit Heeze, aangehouden. De politie hield de man al geruime tijd in het oog. Hij wordt er van verdacht meerdere keren vanuit Ma rokko hasj naar Nederland te hebben ge smokkeld. Onlangs maakte hij opnieuw een reis naar Afrika. Op de terugweg kreeg hij in Frankrijk autopech. De man liet zijn wa gen door de ANWB naar Eindhoven bren gen. Het afgelopen weekeinde trof de politie die auto aan bij een garagebedrijf De wagen werd in beslag genomen en minutieus door- Kamer vraagt uniforme norm kosten pleegzorg DEN HAAG De Tweede Kamer met uitzondering van de VVD, heeft ingestemd met een motie van de PvdA om te komen tot een uniforme norm voor de verzorgings- en bege- leidingskosten bij de pleegzorg in de jeugdhulpverlening. De motie, ingediend door het kamerlid Vliegenthart. beoogt de kostenvergoeding voor de justitiële en de vrijwillige pleegzorg gelijk te trekken op het - hogere - niveau van de justitiële pleegzorg. VRAAGTEKENS BIJ PLAN MAIJ-WEGGEN DEN HAAG Een auto bouwen die niet harder kan rijden dan 120 kilo meter per uur is geen idee dat alleen bestaat in het hoofd van minister Maij- Weggen, maar een uit voerbare realiteit. „Daar zijn helemaal geen peper dure ingrepen voor no dig", zegt docent motor techniek A. Mulder nuch ter, als hij wordt gecon fronteerd met het proef- balonnetje dat de minister eergisteren opliet. De nieuwe bewindsvrouw sug gereert dat, ter oplossing van het uitstootprobleem van kool dioxide, binnenkort een 'intel ligent gaspedaal' ingevoerd kan worden dat steeds meer tegendruk biedt naarmate men harder gaat rijden. Haar amb tenaren verkneukelen zich dat harder rijden dan 120 kilome ter op deze manier weieens „heel zwaar werk" zou kun nen opleveren. Mulder heeft nog nooit eerder gehoord van het door de mi nister bejubelde gaspedaal, maar het lijkt hem niet onmo gelijk er een te produceren. Toch betwijfelt hij of de over heid hiermee op de goede weg is. „Met name met een caravan achter de auto zou het op hel lingen weieens moeizaam rij den kunnen worden. Want bij meer belasting heeft een auto meer vermogen nodig om de zelfde snelheid te kunnen houden. Ik betwijfel of dat bij het systeem dat de minister wil invoeren zal lukken. Dat wordt dus vloeken in de heu vels in het buitenland". Volgens Mulder zou het veel simpeler zijn een reeds be staand mechanisme in te voe ren ter beperking van de snel heid. Hij doelt op de zoge noemde cruise-controller. Dit systeem bestaat uit een elek tromotor op de gasklep die in structies ontvangt van een computertje onder de motor kap, dat op zijn beurt in ver binding staat met een toetsen bord op het dashboard Deze machine kan precies de snel heid meten en de motor een signaal geven wanneer de maximumsnelheid is bereikt. „Op dat moment kan de chauffeur de voet van het gas pedaal halen en relaxed ver der rijden", lacht Mulder. „Want. de controller zorgt er voor dat dezelfde snelheid wordt gehandhaafd". Daarmee houden de kunsten van de cruise-controller echter niet op. Hij houdt namelijk niet alleen de snelheid scherp in de gaten, maar registreert ook feilloos de belasting van het voertuig. „Bij tegenwind of het bestijgen van een helling zorgt dit apparaat er automa tisch voor dat het vermogen van de motor wordt opge voerd, zodat dezelfde snelheid wordt gehandhaafd. In omge keerde richting zorgt het ook voor vermindering van ver mogen als een auto veel wind mee heeft of van een heuvel rijdt". Wil de chauffeur snel heid verminderen dan kan hij simpelweg op het rempedaal drukken, waarna de stabiele 'rijtoestand' wordt opgeheven. Mulder zegt alleen maar voor delen te zien van een dergelijk systeem „Door het voorkomen van overtreding van de maxi mumsnelheid en door weinig schommelende snelheden krijg je minder C02-uitstoot. Verder heb je rijgemak doordat je niet steeds je voet stijf op het gas pedaal hoeft te houden". Het succes van de cruise-con troller in de praktijk hangt overigens af van de automobi list zelf. Hij kan de machine via het toetsenbordje op het dashbord uitschakelen. En ook zou hij het ding op een maxi mumsnelheid van 160 kilome ter per uur kunnen inpro- grammeren. Dat laatste zal on getwijfeld niet de bedoeling zijn van minister Maij-Weg gen. ARVID VAN DER WOLF DEN HAAG Er dreigt opnieuw een hongersnood in Etiopië, daar lijkt ieder een van overtuigd, behal- ve de Etiopische regering. In de noordelijke provincies Eritrea en Tigray zullen vol gend jaar vier miljoen mensen van de honger omkomen als er niet dringend hulp geboden wordt, zo hebben deskundigen van het Wereldvoedselpro gramma (WFP) van de Vere nigde Naties becijferd. De Etiopische Relief and Rehabi litation Commission (RRC), die verantwoordelijk is voor de distributie van de hulp, erkent dat de voedselsituatie in het noorden nijpend is, maar zij waarschuwde dat cijfers „mis leidend kunnen zijn". De rege ring in Addis Abeba blijft erbij 'dat de aantallen die WFP noemt „zwaar overdreven" Addis Abeba heeft de verzets bewegingen in Eritrea en Ti gray opgeroepen te stoppen met hun „vernietigende oor log", die de honger in de hand 'zou werken. Zo simpel is het echter niet, legt Thomas Veld hoven, woordvoerder van de NOVIB, uit. NOVIB is één van de negen organisaties van het samenwerkingsverband van hulporganisaties, dat een actie is begonnen om te voorkomen dat de hongersnood daadwer kelijk uitbreekt. De honger in het noorden is vooral het gevolg van de kli matologische omstandigheden, het heeft het afgelopen jaar gewoon te weinig geregend en daardoor is de oogst mislukt, aldus Veldhoven. Natuurlijk heeft de oorlog er ook wat mee te maken, zegt hij, „maar ook zonder dat zal het noorden al tijd een probleemgebied blij ven. Er hoeft maar iets te ge beuren en de landbouw komt in gevaar". Zowel in Eritrea als in Tigray woedt al jaren een burgeroor log tussen het regeringsleger en het Eritrees Volksbevrij dingsfront (EPLF) en het Ti- grees Bevrijdingsfront (TPLF). Het EPLF wil de inwoners van Eritrea in een referendum laten beslissen of zij bij Etiopië willen blijven. Het TPLF is uit op de omverwerping van'het huidige bewind en wil een re gering op brede basis installe ren. Het is volgens Veldhoven in principe mogelijk dat de be dreigde provincies zichzelf op den duur van voedsel kunnen voorzien, zo zijn er bijvoor beeld goede resultaten geboekt met terras-landbouw. Maar daarvoor is het essentieel dat de boeren voorraden aan kun nen leggen, die hen door de moeilijke tijden heen helpen. Zolang er geregeld regerings straaljagers over de akkers vliegen voelen de boeren zich bedreigd en blijft het moeilijk een structureel landbouwpro gramma op te zetten. Op dit moment is de toestand nog niet echt rampzalig, ver telt Veldhoven, maar de lokale voedselopslagplaatsen zijn vrij wel leeg. De hulporganisaties ter plaatse voeren zoveel mo gelijk voedsel in uit Sudan, waar de prijzen als gevolg van de grote vraag sterk gestegen zijn. Zo langzamerhand wordt het dan ook aanlokkelijk om graan in de Verenigde Staten aan te kopen en naar Etiopië te verschepen. Er zijn wel signalen die wijzen op de naderende ramp. Grote groepen mensen lijden honger, ontvluchten hun woonplaatsen en gaan binnen de provincies op zoek naar voedsel. Mede werkers van hulporganisaties meldden dat veel kinderen en oude vrouwen al zodanig ver zwakt zijn dat zij eigenlijk niet meer gered kunnen worden. Om een herhaling van de ramp van 1984 te voorkomen moet er nu echt iets gebeuren. SUSKE EN WISKE SAGARMATHA ujcmiri m in m m s ««LappmiMMiitr T storm heb ih no$ nooit mttftmaahl1 In dan dat Greenpeace kreeg waarschuwing pas op laatste moment AMSTERDAM Greenpea ce heeft minister Van den Broek van Buitenlandse Za ken gisteren laten weten dat de waarschuwing die hij za terdag aan het adres van de milieuorganisatie heeft ver stuurd, pas maandag, vlak voor de actie tegen de Ame rikaanse marine, bij haar is binnengekomen. De minister deed in een tele gram een beroep op Greenpea ce af te zien van haar plan een oefening van de marine te verstoren. De milieuorganisa tie heeft het verzoek naast zich neergelegd en heeft maandag haar actie in volle zee bij de kust van Florida uit gevoerd. Een onder Neder landse vlag varend schip van Greenpeace dat protesteerde tegen de proeflancering van een raket, werd daarbij ge ramd door een marineschip. Het schip van de actievoerders liep een gat op in de boeg, maar kon op eigen kracht naar een haven varen. Greenpeace wijst erop dat het rammen van een schip op vol le zee „het recht in eigen han den nemen is. Ze hadden ook iemand aan boord kunnen la ten komen of het schip laten wegslepen Op het moment van de aanvaring was er geen sprake van enige vorm van conflict". Greenpeace wil dan ook dat minister Van den Broek stelling neemt tegen de actie van de Amerikaanse ma rine en een protest indient. Drugs in kunstbeen De douane op Schiphol heeft maandag een uit Bangkok komen de Nigeriaan aangehouden, die ruim één kilo heroïne probeerde binnen te smokkelen in zijn kunstbeen. De heroïne heeft een ge schatte straatwaarde van 300.000 gulden. De douane kwam de smokkel op het spoor tijdens een routinecontrole van de vlucht uit Bangkok. Het was de douaniers opgevallen dat de man „ab normaal" sleepte met zijn kunstbeen. .MP OOSTBURG Nederlandse automobilisten die in België wor den bekeurd voor een alcoholpromillage van twee of hoger, kan in Nederland het rijbewijs worden ontnomen. De rijkspolitie in West-Zeeuws-Vlaanderen heeft als eerste afspraken gemaakt met de Belgische rijkswacht over uitwisseling van gegevens die hiertoe kunnen leiden. Volgens groepscommandant G. Doosjes is deze regeling uitvoer baar door twee verdragen tussen Nederland en België uit 1949. De verdragen betreffen de uitwisseling van justitiële gegevens. Niet eerder is op deze manier van de verdragen gebruik ge maakt. „Bij het nadenken over de open grenzen in 1992 kwam dit aan het licht", aldus Doosjes. De afspraak is gemaakt met de rijkswacht in het district Brugge. Als daar een Nederlandse automobilist wordt betrapt met een te hoog alcoholpromillage, dan wordt de rijkspolitie in Oostburg daarvan op de hoogte gesteld. Een zichtbaar opgeluchte toerist wuift vanuit de bus, waarmee hij uit een hotel in Makati werd geëvacueerd. FOTO: AP MANILA Alle buiten landse en Filipijnse bur gers die door de gevech ten tussen regeringsge trouwe militairen en mui ters vastzaten in de wijk Makati in Manila zijn van morgen geëvacueerd. Al leen het veiligheidsperso neel is in de luxehotels en kantoorgebouwen achter gebleven. „De evacuatie was voor hon derd procent een succes en er deden zich geen incidenten voor. De onderhandelingen over een vreedzaam einde aan de crisis worden voortgezet", aldus minister van defensie Fidel Ramos. Naar schatting vijftienhonderd buitenlanders, onder wie en kele Nederlanders en talloze Filipino's zaten sinds zondaga vond vast in Makati, toen op standige militairen tijdens een poging tot een staatsgreep de zakenwijk innamen, hotels be zetten en het gebied in een oorlogszone veranderden. Gis teren mislukte een eerste eva cuatiepoging. In de wijk Makati houden zich nog rond de vierhonderd re bellerende militairen op. Zij worden omsingeld door rege ringstroepen. De leider van de muiters ter plaatse, luitenant kolonel Rafael Galvez, ver klaarde eerder te verwachten dat de strijd wordt hervat als de ontruiming voorbij zou zijn. Hij zei dat zijn mannen tot het einde zouden vechten. Ook de luchtmachtbasis Mactan op Cebu in het centrale deel van de Filipijnen is ook nog altijd in handen van de muiters. Het regeringsleger maakt zich op de basis te heroveren. Natuur en Milieu wil verbod cfk's in wasserijen DEN HAAG Minister Al ders (milieu) moet zo snel mo gelijk een verbod uitvaardigen op het gebruik van ozon-scha- delijke cfk-wasmiddelen bij chemische wasserijen/Het ge bruik van deze stof is in vrij wel alle gevallen niet nodig. Bovendien bestaan er minder milieuschadelijke alternatie ven. Dit zegt de Stichting Na tuur en Milieu. Volgens Na tuur en Milieu zorgen de ruim 800 wasserijen in ons land jaarlijks voor een cfk-uitstoot van tussen de 100 en 300 ton. De stof wordt gebruikt bij het reinigen van textiel en kunst stof die bijzonder kwetsbaar is. Volgens Natuur en Milieu wordt echter in veel kleding ten onrechte het label 'K' (kwestbaar, bij voorkeur reini gen met cfk) genaaid. (ADVERTENTIE) 3 VOOR 10- 't Is nu het moment om werken te kopen van wereldberoemde auteurs als Julio Cortazar, Philip Roth, John Updike, Guhter Grass, Yasunan Kawabata, John Stein beck en Gabriel Garcia Marquez. Want nu betaalt u alleen in de Bijenkorf voor drie boeken uit de actuele sene Meulenhoff Moder ne Classics, die oorspronkelijk 10- per deel kostten, de verbijs terende prijs van 3 UOORr1 'Bijenkorf Boekhandel' de Bijenkorf 0 DEN HAAG Een jaar na de rampzalige aardbe ving in Armenië is van daag in de Armeense hoofdstad Jerevan een verdrag ondertekend dat moet leiden tot de bouw van een geheel nieuwe in ternationale stad: Europo lis. De stad, waarvan de bouw vol gend jaar van start moet gaan, komt op de grens tussen Euro pa en Azië aan de voet van de berg Ararat, ten zuidoosten van Jerevan. Het verdrag is getekend door de voorzitter en mede-oprichter van de stich ting Europolis, de Arnhemse zakenman R.J.L. Nieland, en vertegenwoordigers van de Armeense en de Sovjet-rege ring. De stichting werd vorig jaar onmiddellijk na de aard beving opgericht. Zij stelt zich tot doel de ruim 200.000 daklo zen in Armenië aan een nieuw onderdak te helpen. Het is de bedoeling dat na de onderteke ning wordt begonnen met de internationale geldinzame lingsactie voor de nieuwe stad, die een symbool moet worden voor de „nieuwe dialoog tus sen Oost en West, waarin ook veel ruimte zal zijn voor inter nationale samenwerking en cultuur", aldus de initiatiefne mers. Behalve door Nieland werd de stichting opgericht door de architecten A. Alberts en M. van Huut. Dezen wer den bekend door de bouw van het NMB-gebouw in Amster dam-Zuidoost. Frans Andries- sen, de vice-voorzitter van de Europese Commissie, heeft toegezegd plaats te nemen in een comité van aanbeveling.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5