Harde campagne tegen risico vuurwerk l 2 binnenland £fiid6C0otnant IMPORT ILLEGAAL VUURWERK NA 1992 NIET TEGEN TE HOUDEN ALS JE EEN HAND VERKNALT, GA JE TOCH GEWOON BEN NIEUWE HALEN. Kamer tegen Schengen- akkoord Boete voor uitbroeden eieren van papegaaien Nederlands bedrijf betrokken bij ocaïne-produktie Burgemeester bezit bv voor nevenfuncties Al vier bomaanslagen in Haagse binnenstad WOENSDAG 6 DECEMBER 1989 PAGINA 3 HENGELO Aan de ,veeleenwording van Europa der_kleven ook nadelige as- ig pecten. De kans is name- gn_:lijk niet denkbeeldig dat rxis.veel illegaal vuurwerk, ajis_dat in de andere lidstaten ioodwe^ vry maê worden ver- ver.kocht, na 1992 ook in ons 5be_land legaal mag worden geïmporteerd. Nederland voert weliswaar binnen de Europese Gemeen- »t inischap volop actie om dat arenjgevaar te bezweren, maar ider vooralsnog hebben die po- Bo-gingen weinig effect ge ven, sorteerd. loud Qns jancj boUck er wat betreft de verkoop van vuurwerk, al thans vergeleken met de ande re lidstaten, een vrij strenge 'tge- wetgeving op na. De contro- ïaar leurs van de dienst Bijzondere De Stoffen, onderdeel van de Keuringsdienst van Waren, maken al jaren jacht op lieden die het met de regels niet zo nauw nemen. In andere Euro pese landen, vooral het Zui den, treden overheidsdienaren vrij soepel op en mag vuur werk bijvoorbeeld het hele jaar door worden verkocht. Bovendien mogen in diverse landen zogeheten strijkers, of tewel rotjes met een ultra kor te lont, en vuurwerk met een geluidssterkte van meer dan 150 decibel vrijelijk worden verkocht. Om toch druk te kunnen uit oefenen op het Europees Par lement is onlangs een werk groep in het leven geroepen, die bezig is met richtlijnen in Europees verband. Vorige maand hebben de Europese ministers, die zich bezighou den met consumentenaangele genheden, onder meer over het gebruik van vuurwerk en de noodzaak van een genieen- schappelijke wetgeving ge sproken. De Stichting Consument en Veiligheid twijfelt er aan dat de richtlijnen vóór 1992 aan het parlement kunnen worden voorgelegd. Mocht dit niet luk ken dan zal ons land gevaar lijk vuurwerk als de strijkers in het kader van het vrije han delsverkeer binnen de Euro pese Gemeenschap moeten toestaan. Cynischer Consument en Veiligheid pro beert al jaren, vooral door het voeren van acties, het publiek te wijzen op het onoordeel kundig aansteken van vuur werk. Onder het motto 'Je bent een rund als je met vuur werk stunt' starten de SIRE, de Stichting voor Ideële Recla me en de Stichting Consument en Veiligheid vrijdag een nieuwe vuurwerkcampagne die volgens woordvoerder Cees Meijer van Consument en Veiligheid cynischer en harder van toonzetting is dan ooit tevoren. Vorig jaar draai de de campagne om bekende televisiepersoonlijkheden als André van Duin en Adelheid Roosen, maar uit een enquête onder een aantal slachtoffers van vuurwerk werd geconclu deerd dat de tv-spotjes, affi ches en advertenties welis waar veel enthousiasme te weeg hadden gebracht bij ou ders en opvoeders, maar de beoogde doelgroep tussen de twaalf en achttien jaar niet of nauwelijks hadden bereikt. Consument en Veiligheid vond dat die jeugd op een agressievere manier bereikt moest worden en koos voor een spot waarin een verkoper die het midden houdt tussen 'de vieze man' van Kees van Kooten en Jules Deelder aller lei kunstledematen aan de man tracht te brengen. De te levisiespot vormt het middel punt van de campagne. Erom heen zullen affiches met tek sten als 'Als je een hand ver knalt, ga je toch gewoon een nieuwe halen' en 'Als je een oog verknalt, zoek je toch ge woon een ander uit' verspreid worden op scholen. Harde tek sten vindt ook Cees Meijer, maar het is volgens hem de enige doeltreffende manier om te trachten de houding van de wat oudere jeugd zo te beïn vloeden dat men langer stil staat bij de gevaren van het af steken van vuurwerk. Letsels Vijf jaar geleden begonnen de SIRE en Consument en Veilig heid met een meer agressieve vuurwerkcampagne. Tot 1984 vielen er jaarlijks 2.000 slacht offers. Daarna daalde dat aan tal, terwijl in die jaren juist steeds meer vuurwerk werd verkocht. In de periode tussen 1984 en 1988 vielen er in totaal 'slechts' 2.000 slachtoffers ofte wel gemiddeld 400 per jaar. Letsel aan de hand (38 pro cent) en aan één der beide ogen (25 procent) scoorden het hoogst, terwijl als soort letsel de brandwond het meest voor kwam (55 procent). De meeste ongevallen ontston den door het onjuist aanste ken, het naar iemand gooien van vuurwerk, maar vooral door het experimenteren. Juist de oudere jeugd, die normaal gesproken precies weet hoe je vuurwerk moet ontsteken, ex perimenteert veelvuldig, on der meer door op de eerste dag van het nieuwe jaar op klaar lichte dag nog niet ontploft vuurwerk opnieuw te ontste ken met alle risico's vandien. Niet minder dan 38 procent van het aantal ongevallen is daaraan te wijten. te bent een nmd als je met vuurwerk stunt s Een van de affiches van de campagne Teddybeer van 6.670 gulden •AMSTERDAM Voor een teddybeer uit ca. 1910 is giste ren op de traditionele Sinter- Jdaasveiling van poppen en speelgoed bij Sotheby's in Am sterdam 6.670 gulden betaald. (Volgens het veilinghuis is de •n zoNederlandse recordprijs voor tpeen teddybeer hiermee ver- J drievoudigd. nnesDe beer was eigendom van 1. Algen dame die hem sinds haar op-prille jeugd nad bewaard. Hij zoonwerd dit jaar „ontdekt" tijdens e ineen berentaxatiedag. Een Ne- ister^er'anc*se verzamelaar is de nieuwe eigenaar, aldus Sothe- Opnieuw rechtzaak Blankenburgtunnel DEN HAAG De aanleg van de Blan kenburgtunnel, gepland onder de Nieuwe Waterweg vlak bij Maassluis, komt op nieuw voor de rechter. Morgen dient in Den Haag het hoger beroep tegen het vonnis in een kort, ge ding dat twee gemeenten, een recreatie schap en vijf milieuorganisaties in februa ri van dit jaar tegen de voorgenomen tun nel hadden aangespannen. De aanleg van nieuwe tunnels voor het wegverkeer staat ook binnen het kabinet Lubbers-Kok ter discussie. De Tweede Kamer krijgt in fe bruari volgend jaar een evaluatie van mi nister Maij-Weggen van verkeer en wa terstaat over de wenselijkheid van vijf be oogde tunnels, waaronder de Blanken burg. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecre taris Kosto van justitie heeft er begrip voor dat de Tweede Kamer grote moei te heeft met het onderteke nen door Nederland van het 'akkoord van Schen gen'. De overeenkomst tus sen de Benelux, Frankrijk en West-Duitsland behelst de geleidelijke opheffing van de onderlinge grenzen. De controle door de douane komt dan te vervallen. Kosto zei vanmorgen voor de VAR A-radio dat het kabinet ze ker rekening zal houden met de kritiek. Vooral PvdA en VVD hebben forse bezwaren tegen het akkoord, dat 15 december zou moeten worden gesloten in de Luxemburgse plaats Schen gen. Het akkoord is een belang rijke stap op weg naar de een wording van Europa op 1 janua ri 1993. Kosto heeft de Kamer onlangs vertrouwelijk de inhoud van het verdrag toegestuurd. Dit is uitzonderlijk, omdat het kabinet bij het ondertekenen van inter nationale akkoorden doorgaans achteraf verantwoording aflegt in de Kamer. „Dat is ons door de andere landen, die dit niet hebben gedaan, niet in dank af genomen". Op basis van de gegevens vindt PvdA-woordvoerder Van Traa dat er nog te veel onzekerheden kleven aan het akkoord. Vol gens Van Traa zijn er onvol doende rechtsbecherming en privacy-waarborgen voor de burgers en ontbreekt een geza menlijk beleid voor asielzoe kers. Ook heeft de PvdA beden kingen tegen het nieuwe cen trale registratiesysteem waarin alle namen van de inwoners van de deelnemende landen worden opgeslagen. Ook ont breekt een internationaal hof waar burgers met klachten te recht kunnen, aldus Van Traa. Het CDA is volgens woordvoer der Gualthérie van Weezei ver deeld. Ook de meeste CDA'ers vinden het gebrek aan een alge meen asielbeleid een groot pro bleem. De VVD deelt vrijwel alle bezwaren van de PvdA. Oproep Van Kooten en De Bie krijgt gehoor ODOORN De oproep die Kees van Koo ten en Wim de Bie zondagavond in 'Keek op de Week' deden aan de burgemeesters van Nederland te stoppen met het laten loeien van de sirenes op de eerst maandag van de maand, heeft in Zuidoost-Drenthe succes gehad. In negen gemeenten hebben de sirenes niet geloeid. Die beslissing werd genomen door de voorzitter van de Brandweer Hulpverle- nings Dienst (BHD) in de regio Zuidoost- Drenthe, drs. J.J. van Zorge, burgemeester van Odoorn. „We hadden net de topontmoe ting in Malta gehad", aldus Van Zorge, „en er is sprake van een voortgaande ontspan ning in de wereld". Door problemen was ook in de Leidse regio maandag het alarm uitgebleven. ALKMAAR De Alk- maarse rechtbank heeft gisteren in hoger beroep een boete van 20.000 gul den opgelegd aan twee handelaars uit Waarland omdat zij illegaal verkre gen eieren van hyacint ara's hadden uitgebroed. Daarmee overtraden zij de wet uitheemse diersoorten. Het vonnis wijkt aanzienlijk af van de eis van de officier. Die vorderde 150.000 gulden boete. Het tweetal erkende in een „zwart circuit" drie eieren van de waardevolle ara's te hebben uitgebroed. Deze ruim 80 centimeter gro te papegaai-achtigen vormen een uitstervend ras, dat we reldwijd wordt beschermd door een streng jacht- en handelsverbod. In kringen van kenners zijn ara's echter begeerde verza melobjecten, waarvoor 15 tot 20 duizend gulden wordt neergeteld. heel de| vai ïiiji ider Pese RIDDERKERK „Een |e~ meldingsplicht aan het ;slo- ministerie van economi st sche zaken voor elke transactie die chemische bedrijven verrichten met Colombia zou de vervaar diging van drugs in dat land kunnen tegengaan". Dat is de conclusie die di recteur C. Kamper van etu-Transol Chemicals bv in Ridderkerk trekt nu be kend is geworden dat zijn bedrijf tot drie maal toe te aceton heeft geleverd aan elo- Colombia, waar het ge- ehj- bruikt werd voor vervaar- :no- diging van cocaïne. Importlicencie In het televisieprogramma Ve ronica Tweede Lijn is van avond (Nederland 2, 22.32 uur) te zien dat Transol Chemicals in februari zaken deed met de Colombiaan José Diaz. Deze man kocht een grote hoeveel heid vaten aceton en liet die met valse papieren in twee containers van ECT in Rotter dam naar Colombia transpor teren door het containerschip Gulf Spirit. Import van aceton in Colombia moet officieel ge controleerd worden, maar vol gens een anonieme havenbe ambte „opent geld elke deur van Colombia". ;Diaz toonde aan directeur Kamper een importlicentie. Volgens de reportage, gemaakt idoor een cameraploeg van het [Britse Thames Television, ont braken op die papieren de be- I nodigde stempels. Voorts be taalde de Colombiaan met con tant geld en onderzocht Trans ol niet de antecedenten van Diaz, die in Colombia een du bieuze reputatie geniet. In de documentaire zegt directeur Kamper dat de transactie ging om 160 vaten aceton, waarvoor een bedrag van 17.000 dollar werd ontvangen. Wanneer de Engelse journalist de directeur confronteert met papieren die aantonen dat het om minstens drie leveringen gaat met een waarde van 71.800 dollar, zegt Këmper: „Dat zegt me niets, ik moet het onderzoeken, nakij ken in mijn gegevens". Contant Dat heeft de directeur inmid dels gedaan en desgevraagd laat hij weten dat „inderdaad drie maal 160 vaten aceton van ons naar Colombia zijn ge ëxporteerd". Dat José Diaz cash wilde betalen bevreemd de Kamper destijds niet. „In landen die te maken hebben met regelmatige koersschom melingen is het gebruikelijk zaken te doen met contante dollars", zegt Kamper. Dat Diaz een twijfelachtige reputa tie geniet was de directeur niet bekend, zo zegt hij nu. En aan de, naar later bleek valse, im portlicentie besteede Kamper geen aandacht, omdat „wij geen importlicentie van Co lombia nodig hebben, maar een exportlicentie van Neder land". Twijfels Volgens Kamper gaat zijn be drijf ondanks de onthullingen gewoon door met leveranties aan Colombia. „Wel hebben we intern besloten eventuele twijfels omtrent een transactie te melden bij het ministerie van economische zaken", aldus de directeur. Een Nederlands exportverbod naar Colombia heeft volgens Kamper geen zin. „Nederland heeft slechts een aandeel van één promille in de export van chemicaliën naar dat land". Directeur Kamper voegt er aan toe dat volgens hem „vele Nederland se bedrijven chemicaliën aan Colombia leveren". In de documentaire verklaart een majoor van de Colombi aanse anti-narcoticabrigade dat het overgrote deel van de voor cocaïne benodigde chemi caliën uit Europa afkomstig is. Multinational Shell is markt leider in de handel in aceton. In 1982 verkocht Shell twee duizend ton aceton aan Colom bia. Vorig jaar was dat verdub beld tot vierduizend ton. Dat Nederland een rol speelt bij de produktie van cocaïne in Co lombia is overigens niet nieuw. In september zei gene raal Padilla, hoofd van de na tionale politie van Colombia, al voor de KRO-microfoon dat Nederlandse bedrijven betrok ken waren bij de produktie van het witte poeder. Namen noemde hij toen niet. JEAN-PIERRE GEELEN /ee. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags nbt, tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071-12.22.48 en uw krant gen wordt nog dezelfde avond nabezorgd. ;ch-1 ijde ïers aan ile-l aak ;nst hét veg no- La- sies zijn BEEK De voorzitter van het genootschap van burgemeesters, mr. H. van Walsum, eerste burger van Delft, zet vraagtekens bij de door de burgemeester A. van Goethem van het Limburgse Beek, opgerichte bv 'G.B. Consultancy'. Uit fiscale overwegin gen heeft Van Goethem in die bv vier van zijn elf' nevenfuncties ondergebracht. Voorzover Van Walsum bekend heeft geen andere burgemeester een speciale bv voor nevenfuncties. Als zijn persoonlijke mening liet hij gisteren doorschemeren het hebben van een dergelijke bv geen goede zaak te vinden. Wat het standpunt van het be stuur van het genootschap zal zijn is echter nog niet bekend. Deze week is er een vergadering waarop Van Walsum de me ning van de bestuursleden zal peilen. Volgens de burgemeester van Beek is de bv geen aparte neven functie. Reden waarom hij daarvan ook geen melding heeft ge maakt toen hij aan de gemeenteraad een lijstje met zijn neven functies overlegde. Overigens was de vennootschap bekend bij de raad, aldus Van Goethem. Bijbanen die in de bv zijn onderge bracht zijn onder meer een commissariaat bij KAI Roermond en het voorzitterschap van de Stichting Huisvesting Bejaarden Limburg. Knapen hoofdredacteur NRC Handelsblad ROTTERDAM Dr. Ben Knapen (38) wordt de nieuwe hoofd redacteur van NRC Handelsblad. Hij volgt per 1 januari W. Woltz op, die op eigen verzoek aftreedt en als redacteur aan de krant verbonden blijft. Knapen kwam in 1977 in dienst van NRC Handelsblad. Hij was van 1978 tot 1984 correspondent in Bonn (tevens voor het NOS-Journaal). Hij was vervolgens chef redacteur en adjunct-hoofdredacteur en is sinds twee jaar cor respondent in Washington. Knapen studeerde geschiedenis in Nijmegen en promoveerde in 1985 op een proefschrift over de Russisch-Nederlandse betrekkingen. MM fWT zo omAccw \m- PMiKeROuöUJÊNK IN OB huiskamer MAkcaew-TU CMN R.OKOV Brand verwoest winkelpand (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Sinds eind oktober is de Haagse bin nenstad al vier maal door bomaanslagen opge schrikt. Op 24 oktober ontplofte om elf uur 's a- vonds een bom onder de auto van de Spaanse con sul-generaal J. Gil Catali- na (35) in de Delistraat. De consul die nog maar enkele maanden in ons land is, was eerder op de avond om zeven uur thuis gekomen. De auto werd geheel vernield en door de enorme klap sneuvel den 150 ruiten. De explo sie was in grote delen van Den Haag te horen. Drie dagen later deden zich kort na elkaar twee explosies voor bij Spaanse diplomatieke vestigingen in de Riouwstraat en de Burgemeester Patijn- laan. Vlak voor elf uur werd de eerste bom bij de handelsaf deling van de Spaanse ambas sade aan de Patijnlaan naar binnengegooid. De kleine brand die ontstond, kon snel worden geblust. Twee minuten na de eerste klap kwam een tweede bom tot ontploffing die in een boodschappentas aan de deurknop van het Spaanse bu reau arbeidsaangelegenheden in de Riouwstraat was gehan gen. Door de klappen sneuvel den in de omliggende straten talloze ruiten, maar ernstige persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. ETA De verantwoordelijkheid voor de eerste drie aanslagen werd pas na drie weken opgeëist door de Baskische afschei dingsbeweging ETA. In het communinqué zei de ETA dat de terreurdaden de wraak wa ren voor het uitwijzen door Nederland van vier Baskische separatisten in 1979. Alhoewel Minister Van den Broek, die zich vanmorgen ter plaatse op de hoogte stelde, staat in de deuropening van de ambtswoning. Naast hem ambassadeur Sussot. Links boven de deur zijn enkele inslagen te zien. foto: milan konvalinka de echtheid van het communi qué door de Spaanse regering werd erkend, zijn wel vraagte kens gezet bij de inhoud. Vol gens een woordvoerder van de regering in Madrid eist de ETA nooit een aanslag op die het niet heeft gepleegd, maar bevat de verklaring wel een grote slordigheid: de vier le den van de ETA waren name lijk niet in 1979 de toegang tot ons land ontzegd, maar op 23 mei 1980. Ook de aanslagen hadden niet het professionele gehalte dat normaal de werkwijze van de ETA kenmerkt. De gebruikte springstoffen waren niet van een soort dat de afscheidings beweging 'normaal' aanwendt, luidde het commentaar van de Spaanse bommenexpert die de Haagse recherche bij het on derzoek terzijde stond. In Baskenland werd daarom rekening gehouden met het optreden van een gewelddadi ge groep die tegen de ETA aanleunt en soms het vuile werk voor de Baskische af scheidingsbeweging opknapt. Er opereren meerdere van dergelijke terreurorganisaties naast de ETA. Soms krijgen de acties achter af wel „erkenning" van de ETA. Dat kan dan ook de ver klaring zijn waarom het enke le weken heeft geduurd voor dat de ETA de aanslagen opeiste, omdat daarover meest al flinke discussies binnen de leiding voor nodig zijn. Heerema Een andere lezing voor de aanslagen werd begin novem ber geopperd in net Madri- leense dagblad El Mundo. Daarin werd de verantwoor delijk geschoven naar een groepje Spaanse oud-werkne mers van het Leidse offshore- bedrijf Heerema. De arbeiders zouden ontevreden zijn over de manier waarop de Spaanse ambassade vorig jaar augustus hun belangen 'heeft behartigd toen zij door het Nederlandse bedrijf werden ontslagen. In oktober 1988 zouden zij ook een bom tot ontploffing heb ben gebracht in het gebouw van de gouverneur in Ponte- vedra in de noordwestelijke provincie Galicië, waar de ex- werknemers vandaan komen. De explosieven die daar des tijds werden gebruikt, ver toonden overeenkomsten met de eerste drie aanslagen. Bo vendien was de ontsteking van dezelfde Portugese makelij. DE KNOLLEN TILBURG Een brand in woonwaren- huis Leen Bakker op de eerste etage van een winkelpand in het centrum van Til burg heeft gisteren grote schade aange richt. Het interieur ging helemaal verloren, evenals inventaris en de voorraad van een op de begane grond gevestigde kleding zaak. De brand ont stond om 16.30 uur, vermoedelijk op de tapijtafdeling. Op dat moment waren circa 35 klanten in de zaak aanwezig. Zij konden het pand ongedeerd verlaten. De bedrijfs leiding van Leen Bakker schat de schade voorlopig op Zwarte rookwolken stijgen op uit de geblakerde verdieping van het woonwarenhuis in Tilburg, foto: anp een miljoen gulden.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3