Geen maatschappelijke hulp buiten kantooruren voor inwoners Voorhout IE •LTB wil meer aandacht Ivoor milieu Dollemansrit in gestolen taxi Bromfietser geschept Duingebied Meijendel opnieuw ingericht ia 1: LEIDEN OMGEVING EctdócSootmvt woensdag 6 december i989 pagina 13 enomel eekend .eiden i HILLEGOM Het aantal iïnSkaJlozinSen '°P het opper vlaktewater moet worden ,G °U teruggedrongen en er ening W >or moe moeten meer mogelijkhe- i09; 071 den komen om afval ge- aar™"! scheiden in te zamelen. zen -Dat zijn enkele maatrege- en&va^en voor 199® van ^e vak- rafdeiin groep Bloembollen van de °°- NjjLand- en Tuinbouwbond rÖj(LTB). Dat blijkt uit het .45 u. 8 beleidsprogramma voor afdeiinjhet komende jaar dat op m 18.30 vrijdag wordt gesproken "g a'Sin Treslong in Hillegom. ewakiniln het beleidsprogramma m 19 oo worcit geconstateerd dat in9i8.3ode bloembollensector een iviescerslechte naam dreigt te is°2°eiïkr"ijgen door vermeende 30 u.; «milieuvervuiling en de ar- ^j^^beidsproblematiek. arkdagaln het komende jaar moet, feestdajvolgens de LTB, geprobeerd u. Teaiworcjen het imago te verbete- iden Ven bijvoorbeeld door middel Ziek«fvan het houden van open da- ialve klagen. Ook moeten de leden als vosmeer bewust worden gemaakt "afdek^t ^et miheu beschermd moet De pra!Worden. Incidenten zoals ver- rs en «pakkingen op het land en in patiëntade sloot en rommel, moeten Bezo»worcien voorkomen. De tuin- lend' bt^ers moeten niet spoelen in de je hoofFoot °f in schrobputjes en specialandbouwbouwplastic in gaan lerkiimelzamelen. Verder moet zo wei en gromig mogelijk worden gespoten raak Jen niet bij de sloten. 3ezoekti®ergelijke maatregelen zijn r oudejnodig, volgens de vakgroep, ®dat de bollenkwekers op OogheJen op milieugebied. Ook gaat -15.00 leen toenemend aantal consu- rtcnhAnenten kiezen voor produkten jewaklïjf „alternatief" geteeld zijn. ik vadd^m de milieuproblematiek j. Kindaaan te pakken, ziet de LTB een vofveel heil in het direct toepas- E(sen van reeds beschikbare 2 23Tennis Daardoor wordt de nfórmafkloembollentelers direct een kindercjperspectief geboden en moge- na t/m Uijk biedt dit zelfs economische voordelen. Bovendien kan men zo publiek en politiek to nen dat er daadwerkelijk ver beteringen optreden. Verder moet het onderzoek worden vergroot naar nieuwe milieu bewuste teelten. De bloembol lenteelt moet door alle maatre gelen wel in staat worden ge steld haar concurrentiepositie te handhaven. Bosbouw De LTB, vakgroep bloembol len, maakt zich verder grote zorgen over de bosplannen en het feit dat het Landbouw schap er van uit gaat dat pro- duktiebos tot de landbouwacti viteiten behoort. Dit opent de mogelijkheid voor gemeenten om bosinplant een agrarische .bestemming te geven. Boven dien vreest de LTB voor de vi rus-, vlieg- en bacterieziekten uit de bomenteelt die een be dreiging vormen voor de bloembollensector. Zeker als er minder middelen gebruikt mogen worden, wordt de bloembollensector in een „on houdbare situatie" gedrongen aangezien opgroeiend bos in het begin veel onkruid bevat. De vakgroep wijst ook de voorgestelde zoneringsvoor- stellen voor het omspuiten van gronden van de provincies Noord- en Zuid-Holland af. Alleen aan gebieden die van grote landschappelijke waarde zijn, mogen beperkingen wor den opgelegd. Andere vrijko mende graslanden moeten ge bruikt kunnen worden voor de bloembollenteelt. De LTB houdt ook vast aan de droog legging van de Markerwaard. Daar kan bloembollenareaal worden geschapen. De vak groep verbindt daar wel de voorwaarde aan dat bij de bloembollengebieden geen I geplant mag worden en geen rustgebieden voor vogels mo gen worden aangelegd. Ook in de Haarlemmermeer ziet de LTB nog mogelijkheden het bloembollenareaal uit te breiden. Daardoor wordt tege lijkertijd de centrumfunctie van de Bloembollenstreek in stand gehouden. ALPHEN AAN DEN RIJN Een 19-jarige Amsterdammer heeft van nacht de politie van Haar lemmermeer, Nieuwkoop en Alphen met een gesto len taxi weten te ontwij ken. Uiteindelijk werd hij in Aarlanderveen onder de douche aangehouden. De jonge passagier stal de taxi, een Volvo 740, terwijl de chauffeur stond te tanken bij een benzinestation in de Haar lemmermeer. De chauffeur probeerde hem nog tegen te houden, maar de Amsterdam mer reed op hem in. Hij ver volgde zijn dollemansrit naar Nieuwkoop, waar de politie hem achtervolgde. De Volvo's 340 van de politie konden de taxi echter niet bijhouden. De man vervolgde zijn weg over de Zeegerbaan in Alphen. Hij dacht echter een bocht sneller dan 50 kilometer per uur te kunnen nemen. Dat bleek verkeerd gedacht, want via vier verkeersborden, een middengeleider en een grote lichtmast kwam de auto tot stilstand in de berm. De Am sterdammer vluchtte lopend de polder in. De Alphense po litie doorzocht de omgeving met een speurhond, totdat er een melding binnenkwam uit Aarlanderveen. Een doornatte man was daar met geweld een woning binnengedrongen en stond onder de douche. De be woners waren geschrokken, lieten de man rustig douchen, maar belden wel de politie. De man, die de bewuste Amster dammer bleek te zijn, werd aangehouden en is inmiddels overgedragen aan de politie Haarlemmermeer. WASSENAAR Een 18-jarige Wassenaarder is gistermiddag rond half twee met zwaar inwendig letsel opgenomen in zieken huis Bronovo in Den Haag. De jongen reed op zijn bromfiets, met achterop een 21-jarige man uit Voorschoten, over de Buurt weg in de richting van Den Haag. De jongen stak vervolgens bij de kruising met de Landscheidingsweg onvoorzichtig over. De verkeerslichten, die normaal het verkeer regelen, waren buiten bedrijf. De Wassenaarder werd vol geschept door een 54-jarige automobilist uit Hilversum. Door de klap vloog de jongen met zijn brommer tegen een verkeerpaal die langs de wegstond. Zijn passagier raakte wonderwel niet gewond. Door de klap kwam de verkeerspaal scheef te staan. Daarbij viel een stuk van de paal op een wachtende auto. De auto van de Hilversummer raakte over de gehele voorzijde zwaar beschadigd. Japanner gestolen VOORSCHOTEN Bij een inbraak in een garage aan de Leid- seweg is in de nacht van maandag op dinsdag een auto gestolen. De daders hadden zich toegang tot de garage verschaft door een polyester raam in te vernielen. Toen de eigenaar de volgende ochtend in de garage kwam was de tweedehands Jappanner verdwenen. De daders en de auto zijn nog steeds spoorloos. Automobiliste breekt been WARMOND Een 23-jarige vrouw uit Warmond heeft gister ochtend een gecompliceerde beenbreuk opgelopen nadat zij met haar auto van de weg was geraakt. De vrouw reed over het Oosteinde en raakte door de gladheid in een slip. Haar auto ramde twee bomen en kwam tegen een tuinhek tot stilstand. De Warmondse is naar het Academisch Ziekenhuis Leiden ge bracht. Haar auto raakte totaal vernield. Bezwaren tegen terras Le Camelot NOORDWIJKERHOUT Er moet geen overdekt terras komen bij hotel-restautant Le Camelot aan de Herenweg in Noordwij- kerhout. Dat schrijven de buren van het restaurant in een brief aan het gemeentebe stuur van Noordwijkerhout. Het echtpaar Haasnoot meent dat de gemeente geen ver gunning moet verlenen omdat zij nu al veel geluidsoverlast ondervinden van het restau rant. Door de bouw van het overdekte ter ras zal de overlast alleen maar toenemen. Verder vrezen de buren dat zij meer inkijk krijgen in hun woning, minder uitzicht heb ben naar het noorden en er een nog fellere beschijning komt op het horecapand. De be zwaren van het echtpaar Haasnoot worden donderdag besproken in de vergadering van de commissie openbare werken. Konijnen en pluimvee te kijk in Noordwijk NOORDWIJK De Noordwijkse Pluimvee- en Konijnenfokkers Vereniging houdt morgen, vrij dag en zaterdag voor de 37ste maal de jaarlijkse tentoonstelling. Niet minder dan 64 liefhebbers van de kleinveehouderij hebben hun dieren in showconditie gebracht en tonen die in de bedrijfs gebouwen van de Frima Alkemade aan de Pické- straat 72B. Acht ervaren keurmeesters maken van daag uit welke van de 453 ingezonden dieren de mooiste zijn. Er zullen 317 konijnen, 25 cavia's, 10 grote hoenders, 37 dwerghonders, 30 sierduiven en 28 postduiven ter keuring worden aangeboden. De tentoonstelling wordt morgenavond om acht uur geopend door H. Verkade, voorzitter van de Vere niging voor Natuur- en Vogelbescherming Noord- wijk. Men kan de show vervolgens tot tien uur be zichtigen. Op vrijdag van tien tot tien uur en op zaterdag van tien tot vijf uur. De toegang is gratis. Veilige oversteekplaats op Stakman Bossestraat NOORDWIJK - De Stakman Bossestraat in Noordwijk wordt veiliger gemaakt voor overstekende schoolkinderen. De rijbaan wordt op de kruising van de Stakman Bos sestraat met de Van Struijkstraat en de Pie- ter Coermanstraat versmald en verhoogd. Verder komen er geleidehekken bij de uit gangen van de scholen zodat de kinderen niet zo maar de weg over kunnen steken. Volgens de drie ouderraden van de scholen die aan de Stakman Bossestraat liggen, moeten de kinderen op dit moment „spits roeden lopen tussen de aan beide zijden van de straat geparkeerde auto's en langsrijden de weggebruikers door". De maatregelen van de gemeente Noordwijk waar de com missie financiën zich vanavond over buigt, moeten de situatie verbeteren. Groen Links niet welkom bij SCUM KATWIJK Groen Links Katwijk mag in het jongerencentrum SCUM geen propaganda maken voor de par tij. Dat laat SCUM in een brief aan Groen Links weten. Gemeld wordt dat SCUM altijd strikt neutraal is ge weest. „Wij hebben geen enkele (par tijpolitieke binding op landelijk, re gionaal of lokaal niveau. Wij willen onze strikte neutraliteit handhaven en zullen aan geen enkele partij toe stemming geven om binnen ons cen trum partij-propagandistisch te ope reren". Het bestuur van het jonge rencentrum zegt het te betreuren dat Groen Links in interviews de indruk heeft gewekt dat de partij de belan gen van SCUM behartigt. Woningbouwvereniging eist schadevergoeding WASSENAAR De gemeente Wassenaar moet de woning bouwvereniging St. Willibror- dus een schadevergoeding van ruim 5.000 gulden betalen. Dit is het gevolg van een brandje op het plein bij de Rozensteinstraat tijdens de laatste jaarwisseling. De brandweer greep toen niet in waardoor ruiten in de omgeving sprongen en regenpijpen wer den vernield. De woningbouw vereniging stelt de gemeente verantwoordelijk. De vereni ging krijgt geen schade-uitke ring van de verzekering omdat niet alles is gedaan om schade te voorkomen. Informatie - a vond Progressief Warmond voor bewoners Lage Land WARMOND Progessief War- mond (PW) houdt vandaag een in formatie-avond voor de bewoners van het Lage Land van Warmond. Met het ÓQg op de naderende verkiezin gen wil PW zich oriënteren op de be hoeften en wensen van de mensen in dit gebied. Aan de orde komen onder andere infrastructuur, het contact met het gemeentebestuur, invloed op het be leid en de ontwikkelingen rond de Bo- terhuispolder en de Watertuinen. De bijeenkomst wordt gehouden in de Kaagsociëteit. Aanvang acht uur. 27. tel 14.00 kis (al) i: Blinc BA BABY lis Will 21.30 r (12) 1 (Bui assióri IEAC 2 14.O0; k9 (al) 14.00 tan. tel ally (all OPOLE 18.45 14.00 4: Th» ma. dl OLE S 21.30 13, tel the lai 1.30. 2 <19 3: Bal 21.30 Brookl UDIO 556402] I, 21.45 Mioter >IO 3: i 21.30 •45*W3 VOORHOUT Inwoners van Voorhout kunnen volgend jaar geen beroep meer doen op de maat schappelijke hulp van de bereikbaarheidsdienst buiten kantooruren (BBK). „Wij zullen de mensen moeten verwijzen naar de politie of de huis arts. We kunnen niet meer aan de meldingen uit Voorhout tegemoet ko men", zegt J. Buitink, hoofd maatschappelijk werk van de stichting voor maatschappelijke dienstverlening Bollen streek. Zoals bekend kan de BBK voor Zuid-Holland-noord doorgaan met zijn werk omdat 23 gemeenten subsidie voor de komende jaren hebben toege zegd. Dit betekent dat de in woners van dit gebied buiten kantooruren een beroep kun nen doen op een van de drie maatschappelijk werkers van de BBK. Inwoners van Voor hout kunnen dit echter niet omdat de gemeenteraad heeft besloten de hulpdienst geen fi nanciële steun te verlenen. Slach tofferh ulp SASSENHEIM De Bollenstreek, Alphen aan den Rijn en de Aar-en Veenstreek krijgen waarschijnlijk midden 1990 een bureau slachtofferhulp. De bureaus gaan hulp bieden aan slachtoffers van misdrijven. Het is bedoeling dat in Ne derland een netwerk van deze bureaus wordt opgezet. In Leiden is al twee jaar een bureau slachtofferhulp gevestigd. „Voorhout beseft niet dat het een zware verantwoordelijk heid op zich neemt", meent Buitink. Hij zegt dat de BBK zeker nog contact zal opnemen met het gemeentebestuur van Voorhout om hen dit onder de neus te wrijven. Volgens hem is de noodzaak van de BBK niet goed tot Voorhout doorge drongen. Wethouder D. IJdo van Voor hout wijst in een reactie op de aanwezigheid van de SOS tele fonische hulpdienst. „Die functioneert goed in Voorhout. Dat telefoonnumer kun je ge makkelijk vinden, terwijl dat van de BBK veel moeilijker op te sporen is. De gemeenteraad heeft overwogen dat er sprake is van twee hulpdiensten". Volgens IJdó zijn in Voorhout huisartsen en politie ook altijd bereid te helpen. Hij zegt van zelfsprekend te willen praten met de BBK. „Ik wil graag het standpunt van de raad uitleg gen". 27 cent De BBK is een samenwer kingsverband van de vijf stichtingen voor maatschappe lijk werk in de Bollenstreek, Duinstreek, Leiden, Midden Rijnland en Aar- en Veen- streek. In het gebied van deze .vijf wonen ruim 430.000 men sen. De BBK krijgt van de aangesloten gemeenten een bijdrage van 27 cent per inwo ner. In maart 1988 is de hulp dienst van start gegaan en vol gens coördinator C. van Vene- tiën heeft de BBK zijn be staansrecht bewezen. Per maand kloppen zo'n vijftig mensen aan voor hulp. Dit be tekent overigens niet dat de maatschappelijk werkers vijf tig keer per maand in actie ko- Vaak kunnen zij ook telefo nisch hulp bieden. Zo werd in de eerste tien maanden van dit jaar 398 keer naar de BBK ge beld. Van deze meldingen werden er 178 door de maat schappelijk werkers behan deld. Zij komen in actie bij uit de hand gelopen ruzies in hu welijk of gezin, acute verwer kingsproblemen na scheiding of sterfgeval, angst- of een zaamheidsproblemen. Ook helpen ze slachtoffers van (sexuele) misdrijven of onge vallen. „Het zijn niet al te jon ge maatschappelijk werkers die ook nog eens een speciale training voor crisissituaties hebben gekregen. Zij stappen in de auto en gaan naar de mensen toe", aldus Buitink. De meeste vragen om hulp ko men in eerste instantie bij de politie terecht en daarom ook is het de politie die de meeste hulpvragers naar de BBK ver wijst. Buitink en Van Vene- tiën geven toe dat de hulp nog niet geheel sluitend is. Een an der probleem is volgens het tweetal het gebrek aan op vangcentra voor mensen die plotseling op straat worden ge zet. Centrum Onderdak in Leiden zit regelmatig vol. Buitink stelt dat het een goede zaak zou zijn wanneer een grote gemeente als Alphen aan den Rijn een opvangcentrum zou krijgen. Sint op shovel Sinterklaas bezoekt elk jaar talloze scholen. Het meest ludieke bezoekje was dit jaar wel de aankomst van de Goedheiligman op de Voorhoutse basisschool Andreas. De Sint kwam daar niet aan op zijn trouwe schimmel maar samen met twee Pieterbazen op een shovel. De Sint liep daarmee vooruit op de vermoedelijk vol gende week beginnende sloop van twee lokalen van de Andreas- school. Daarvoor in de plaats komen vier nieuwe lokalen. De nieuwe lokalen worden aan het bestaande kleutergedeelte van de school gebouwd. Het oude gebouw van de Andreas zal te zij ner tijd verdwijnen waardoor een definitieve 7-klassige school met ontspanningsruimte overblijft. De gemeente betaalt de bouw van één nieuw lokaal. De overige drie worden gefinancieerd door het Rijk. foto: henk van den ende WASSENAAR/DEN HAAG De provincie Zuid-Holland heeft aan de Stichting Duinbehoud een subsidie toegezegd van 14.000 gulden om te on derzoeken welke maatre gelen nodig zijn voor een nieuwe inrichting van het duingebied Meijendel bij Wassenaar. Volgens Duinbehoud zijn in grijpende maatregelen nodig voor behoud van het natuur gebied. De inrichting moet ra dicaal worden gewijzigd. Zo zouden gebieden die nu in ge bruik zijn als speelterrein of sportveld, een bestemming moeten krijgen als natuurge- De vallei Meijendel is één van de drukst bezochte duinterrei nen van Nederland. Al vanaf de jaren zeventig worden voorstellen gedaan om het ge bied te ontlasten. Volgens de Stichting Duinbehoud is daar van echter tot nu toe bijzonder weinig terechtgekomen. Het beleid zou gericht moeten worden op het terugdringen van niet-duingebonden activi teiten. Sleutelwoorden in de plannen zijn rust en natuur- herstel. Het onderzoek naar een nieuwe inrichting van Meijendel gaat circa vier maanden duren. In het voor jaar komt de Stichting Duin behoud in een rapport met de finitieve voorstellen. Directeur Albert Salman van de stichting wijst op het toene mende aantal klachten van mensen over Meijendel. Ze ko men om te genieten van de rust en de natuur, maar wor den geconfronteerd met wiel renners op racefietsen, grote groepen honden die worden uitgelaten en speelterreinen voor kinderen. Het grootste parkeerterrein ligt voorts in het centrum van het duinge bied. „Om al deze redenen is een nieuwe indeling dringend noodzakelijk", aldus Salman, die verder bang is dat het te kort aan woningen in de Haagse regio het gebied kan gaan bedreigen. „Huizen mo gen er natuurlijk helemaal niet komen". Het project van de Stichting Duinbehoud bestaat uit meer dere onderdelen. Er wordt een onderzoek ingesteld naar het gedrag van de bezoekers en hun voorkeuren. De plaatsen waar vormen van recreatie worden beoefend die niet „duingericht" zijn, worden geïnventariseerd. Dat geldt bijvoorbeeld voor de sportter reinen in het gebied Roggewo- ning-Groenendaal. „Er is in de Haagse regio een overschot aan sportvelden. De com plexen bij Meijendel komen in aanmerking voor afstoting. Als nieuwe bestemming geven wij de voorkeur aa« natuuront wikkeling en waterwinning", aldus directeur Salman. De stichting houdt volgend jaar op 18 april in Leiden een symposium over de problema tiek van het duingebied. School gesloopt De sloop van de Duindoornschool in Noordwijkerhout is in volle gang. Het gebouw, dat al enige tijd leeg stond, wordt in opdracht van eigenaar Noorlander afgebroken. Wat er met met de grond gaat gebeuren is nog niet bekend. foto: henk van den ende

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13