^leidde Qowvcwt~^ Iedereen kent het bootje van Opland" STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) BOA wil tentoonstelling tegen racisme in Waag Krakers moeten Volmolengracht snel ontruimen Gerechtelijke stappen tegen komst Northgo SG Slimme EHBO-kit WOENSDAG 6 DECEMBER 1989 PAGINA 11 ^erk aan riool kost >omen op Rapenburg i jEIDEN De directie civiele werken van gemeente begint medio deze maand met erkzaamheden aan de walkant en het ri- il op het Rapenburg. Het gaat om het stuk ssen de Kaiserstraat en de Vliet. De werk- ïmheden duren tot maart 1990. Van laart tot juli is het stuk tussen Vliet en bezastraat aan de beurt, e oude bomen op deze gedeelten van het ,ppenburg worden gekapt en de lantaarn- jlen verplaatst. Een bouwkundig inspec-' iur controleert of schade is aangericht aan •rizen in de omgeving. Voor, tijdens en na werkzaamheden wordt daartoe een leetprogramma uitgevoerd. Tijdens de prkperiode komen alle parkeerplaatsen in »t gebied te vervallen en is alleen wande- h en fietsen mogelijk. 2500 hardrijders op Rijksstraatweg WASSENAAR Ruim 2500 hardrijders zijn vanaf eind oktober tot en met gisteren bekeurd op de Rijksstraat weg in Wassenaar. Dit is het netto-resultaat van twee ra darcamera's en één gecombi neerde roodlicht- snelheids installatie. „Om te huilen", vindt J. Hoogkamer, woord voerder van de gemeentepo litie, het resultaat van de controles. „Er is zelfs een man geweest die het onlangs presteerde op het gedeelte waar 70 kilometer per uur is toegestaan ruim twee keer zou hard te rijden". Groen Links: Verminder aantal villa's Endegeest LEIDEN Groen Links wil dat het aantal te bouwen villa's op het terrein van Endegeest wordt verminderd. Onderhandelingen hierover moeten met de bouwer,. IBB-Kondor, worden gevoerd. Dit schrijft raadslid J. Laurier in een brief aan wethouder F. Kuijers. Laurier doet dit voorstel naar aanleiding van het feit dat het mi nisterie van WVC onverwacht alsnog een bedrag van 1,8 miljoen gulden beschikbaar heeft gesteld voor res tauratie. Tijdens eerdere discussies over de restauratie werd aangedrongen op het zoveel mogelijk in tact hou den van het landgoed. Vooral van het bouwen van vil la's op het terrein moest worden afgezien. Maar dit was niet haalbaar vanwege gebrek aan geld. Nu er geld vrij is gekomen, moet dit aangewend worden voor vermin dering van het aantal villa's. „Te meer ook omdat de Oegstgeester gemeenteraad unaniem een besluit van de zelfde strekking heeft genomen", schrijft Laurier. Een verdere aanpassing van de overeenkomst is volgens Groen Links niet nodie. Inbraak woning KOUDEKERK AAN DEN RIJN Dieven hebben gisteravond ge bruik gemaakt van Sinterklaasa vond om in te bre ken in een woning aan de Burge meester Verheul- laan in Koude kerk. Een raam aan de achterzijde van de woning werd opengebro ken. Vervolgens werd geluidsappa ratuur meegeno- Geen inkopen bij bedrijven met banden Zuidafrika LEIDEN De gemeente doet geen inkopen meer bij be drijven die banden hebben met Zuidafrika. In het kader van het anti-apartheidsbeleid wordt bij het kiezen van een bedrijf dat goederen of diensten mag leveren reke ning gehouden met factoren als prijs, kwaliteit en banden met het land van de apartheid. Alle aankopen boven de tienduizend gulden worden gerapporteerd aan de raad. Oorspronkelijk was het de bedoeling om dat alleen te doen met aankopen die meer dan honderdduizend gulden kosten. Omdat dat er veel te weinig zijn, is deze wijziging aangebracht. Het college heeft gisteren ook besloten te wachten met uitvoering van het beleid tot door de LOTA (Lagere overheden tegen apartheid) overleg is gevoerd met de nieuwe ministers van binnenlandse en buiten landse zaken. „Maar dat heeft geen invloed op het be sluit", verzekert G. Bovens van de gemeentelijke directie welzijn. Over het collegevoorstel wordt in de eerstvolgen de raadsvergadering een besluit genomen. Horlogesdief gegrepen LEIDEN Een 30-jarige Leidenaar is gis termiddag rond kwart voor drie op heter daad betrapt toen hij horloges stal. De man was bezig een molen gevuld met horloges, die voor de deur van een juwelier in de Haarlemmerstraat stond, leeg te halen. Hij had al tien horloges, ter waarde van 1200 gulden, in zijn handen toen hij door een toe vallig passserende rechercheur in de kraag werd gegrepen. Inbraken in Merenwijk LEIDEN Inbrekers hebben gisteren twee woningen in de Merenwijk bezocht. In beide gevallen werd een gaatje in de deur geboord, waardoor de klink van de deur opgelicht kon worden. Gestolen werd geld, keukenap- paratuur, foto- en video-apparatuur en kle ding. OFFICIËLE AFSLUITING LEIDEN, STAD VAN VLUCHTELINGEN LEIDEN De effecten van een manifestatie als Leiden, Stad van Vluch telingen zijn heel moei lijk te meten. Maar uit het feit dat „tot op heden geen negatieve gelui den zijn gehoord, dat we geen dreigbrieven hebben gehad om maar iets te noe men", concludeert de Stich ting Vluchtelingenwerk Lei den-Oegstgeest dat met te vredenheid kan worden te ruggekeken op de actie. Die begon een jaar geleden en wordt zondag officieel afge sloten met een culturele bij eenkomst in de Schouwburg. „Meer een tussenstand dan een finale", noemt coördina tor Lies van der Sman van de VVN het. „Ook al worden de activiteiten misschien niet meer zo breed opgezet, het thema blijft gehandhaafd". Doel van de manifestatie was bij zoveel mogelijk Leide- naars begrip kweken voor de positie van de asielzoekers. „Er bestaat behoefte aan voorlichting om de bevolking duidelijk te maken dat het niet gaat om criminelen, ver krachters, misdadigers en profiteurs", onderstreept Van der Sman nog eens. Ze zegt met „enige tevredenheid" te rug te kijken op het jaar waarin allerlei activiteiten werden gehouden. „Ik denk dat in heel Leiden het bootje van Opland wel bekend is", zegt ze, doelend op de affi ches die overal in de stad zijn opgehangen. „We hebben ge probeerd de Leidenaars via allerlei kanalen te bereiken, maar je kunt mensen niet dwingen om de informatie tot zich te nemen". Sloebers Het hoogtepunt was, vertelt ze na enig nadenken, de bij eenkomst met vrouwelijke vluchtelingen in de biblio theek. „Er was een leuke ge- dachtenwisseling met het pu bliek, dat vond ik persoonlijk heel aardig". Een negatieve gebeurtenis weet ze meteen te noemen: „De manier waarop de manifestatie werd gepresenteerd tijdens de op tocht op 3 oktober. Er liepen mensen in lompen gehuld rond een kar met onze pos ters. Vluchtelingen uit de zestiende eeuw werden uitge beeld, maar dat was niet de bedoeling. Wij wilden het lie ver actueel houden, de men sen moeten niet denken dat vluchtelingen nu arme sloe bers zijn die in lompen zijn gekleed". Van groot belang noemt ze de betrokkenheid van het onderwijs. „Het is belangrijk dat kinderen iets weten van andere kinderen. Vooral in Leiden, waar nogal veel ge zinnen zijn gekomen. Die kinderen gaan ook naar school". Uit de verhalen van Van der Sman blijkt dat dat nauwe lijks problemen oplevert. Een keer, vertelt ze, waren er moeilijkheden in Oegstgeest. Boze buren die een ander huis wilden van de gemeente als ze asielzoekers naast zich zouden krijgen. „Het is door gesproken en binnen de kort ste keren waren de proble men weg: Als de mensen maar weten om wie het gaat, dan verdwijnen de angsten en vooroordelen", is haar er varing. Leus Een medewerkster van het Meldpunt Discriminatie in Leiden durft geen uitspraken te doen over het effect van de manifestatie Leiden, Stad Lies van der Sman van vluchtelingenwerk bij het affiche van de niet dwingen de informatie tot zich te nemen". van Vluchtelingen. „Ik kan niet zeggen of het invloed heeft gehad. Wel komen er bij ons meer klachten bin nen, maar dat heeft te maken met onze eigen bekendheid. Meldingen die echt betrek king hadden op de vluchte lingenstatus van iemand zijn niet binnengekomen". Op 30 januari werd de leus „Asiel zoekers weg" ontdekt op een reclamebord bij de Haagse Schouwweg. Verder had een vluchteling problemen met het arbeidsbureau dat wei gerde te bemiddelen, en meldde iemand te zijn gedis manifestatie: „Je kunt mensen FOTO: WIM VAN NOORT crimineerd door een kamer- bemiddelingsbureau. Die in stelling vond het geen zin hebben met de man verder te praten omdat de eigenaar en bewoners van het betreffen de huis niet met hem wilden samenwonen omdat hij „an ders kookt". „Boven verwachting" is de mening van wethouder H. de la Mar (vluchtelingenzaken) over de manifestatie. Hij roemt het grote aantal activi teiten, bedoeld voor verschil lende doelgroepen. „Het sym bool kent bijna iedereen, de manifestatie werd heel breed gedragen. Aan bijvoorbeeld de kleurwedstrijd hebben de middenstanders meegedaan. V&D richtte speciaal een eta lage in, dat is toch een wat andere club dan t normaal werken". IKON Net als Van der Sman denkt De la Mar dat de manifestatie een gunstig effect heeft ge had. „Toen drie jaar geleden Tamils naar Leiden kwamen, werden bedreigingen geuit en kregen we anonieme brie ven. Dat is nu helemaal niet gebeurd. Ik denk toch dat be hoorlijk wat mensen anders zijn gaan denken over vluch telingen. Dat bleek bijvoor beeld uit reacties van mensen die meededen aan het stam boomonderzoek". De manifestatie in de Schouwburg ziet ook hij niet als het einde van de actie. „De veelheid van activiteiten is in dit jaar geconcentreerd. Maar we gaan door. Het logo van de nieuwjaarskaarten van de gemeente verwijst naar de actie en volgend jaar wordt in Leiden met de IKON een televisieprogram ma gemaakt". Het merendeel van de vluch telingen zélf ervaart de actie „als een plezierig iets dat dit is opgezet in hun belang en om begrip te kweken", weet Van der Sman. „Een aantal mensen vindt het niet plezie rig om vluchteling te zijn, wil er niet op aangesproken wor den, voelt zich bedreigd. Maar er zijn er ook een hele boel die hebben meegedaan aan de activiteiten. We wij zen ze er ook op dat ze in een stad wonen waar veel vroe gere vluchtelingen nu zijn geïntegreerd". De coördina tor van het Leidse vluchte lingenwerk benadrukt dat de manifestatie is opgezet voor de Leidenaars en niet is ge richt op de vluchtelingen zelf: „Dan zouden we niet al les in het Nederlands hebben gedaan en ook de aanpak zou dan anders zijn geweest". JANET VAN DIJK. 'lan voor iegionaal jiilieu-team EIDEN Er moet voor de gio Leiden een team komen in milieu-specialisten. Dat pet voor Leiden, Voorscho- n, Leiderdorp, Oegstgeest, Jeterwoude en Alkemade pzicht houden op de nale- ng van milieu-regels. Dat Iprdt voorgesteld als onder- iel van het regionaal milieu- ■tvoeringsprogramma. Het jderzoek voor dit deel van >t uitvoeringsprogramma is Titer nog niet afgerond, earom is ook nog niet duide- k hoe het team moet worden piengesteld. Naar verwach- jig is het onderzoek in febru- ri gereed. Uiteindelijk moet I een voorstel komen dat prdt voorgelegd aan de ver- billende gemeenteraden. 4 ambtenaren die momenteel (j de gemeenten werken op It gebied van milieu blijven It in principe gewoon doen. ij kunnen als dat nodig is dan f hulp inroepen van de spe- ïlisten van het team. Voor- jioten dat nu twee milieu- nbtenaren heeft, heeft al aigekondigd dat aantal met «i of twee te willen uitbrei- 'n. Daarvoor rekent de ge rente op een rijksbijdrage, ft uitvoeringsprogramma irmt de basis voor een ge- eenschappelijk milieubeleid de regio. Het omvat taken i het kader van de Hinder- fct, de Wet Chemische Afval- Dffen, de Wet Bodembe- tierming, en de gemeentelij- lozingsverordening. Een in de redenen voor het op men van is dat gemeenten Is geld van het rijk krijgen lor dit soort taken als er af raken zijn over samenwer- f»g- het plan is ervoor gekozen reet op basis van controles te erken. LEIDEN/DEN HAAG De krakers van de wonin gen aan de Volmolen gracht 12-16 moeten voor 23 december hun wonin gen ontruimen. Dat maak te president Holtrop van de Haagse rechtbank gis teren bekend. Hij deed dit tijdens een kort geding dat de gemeente Leiden tegen de krakers had aan gespannen. „De uitspraak van de president betekent dat de krakers de zaak hebben verloren. Als ze er voor 23 december niet uit zijn, dan kan de gemeente gaan ontruimen", licht meester J. Olivier namens de gemeente Leiden toe. Eén van de vier krakers was gisteren tijdens het kort ge ding aanwezig. De woningen aan de Volmolengracht, die moeten wijken voor nieuw bouw, waren inmiddels ver sierd met een spandoek. Hier-' op maakten de krakers hun misnoegen kenbaar tegen de komende „yuppiehokken". De krakerszaak aan de Vol molengracht speelt al geruime tijd. De gemeente stelde in juli 1988 éen overeenkomst van bruikleen op met de krakers. „Wanneer de bouwvergunning was verleend, moesten ze het pand verlaten. De gemeente wilde een positief gebaar ma ken, maar toen de datum was verlopen, bleven de krakers zitten. Vandaar het kort ge ding", vertelt Olivier. De gemeente biedt de krakers geen vervangende huisvesting Krakers maken aan de Volmolen gracht met een spandoek hun misnoegen tegen de „yuppie- hokken" kenbaar. aan. „Dat eisten ze al toen het contract werd opgesteld. We hebben toen al gezegd dat dat niet aan de orde was. Ze kun nen zich gewoon via de nor male weg inschrijven voor huisvesting", vindt Olivier. Een woordvoerder van de af deling volkshuisvesting liet weten dat de woningen nog voor de kerstdagen gesloopt worden. „Anders krijgen we narigheid met de feestdagen". Overigens vindt hij de nieuwe woningen geen „yuppiehok ken". „Ach. er komen zes zo geheten vrije sector woningen met een eenmalige bijdrage. De duurste daarvan is 160.000 gulden. Maar ja, die krakers hebben natuurlijk niks te makken, die vinden al gauw iets een yuppiewoning". Volksdansen De Leidse volksdansgroep Ilisirlou houdt zaterdag een Braziliaanse dansmiddag in et Volkshuis. De samba en e frevo ontbreken niet. De ansles duurt van 13.00 tot 7.00 uur in het Volkshuis, pothekersdijk 33 in Lei den. Voor meer informatie: V71-149180. fiorus polkclub Horus houdt vrij dag „open podium" in het Waaggebouw. Liefhebbers van folk- en volksmuziek kunnen kleine optredens ge ven. De aanvang is 21.00 uur in het gebouw aan de Aal markt 21 in Leiden. Wandelen De Leidse afdeling van het IVN houdt op zondag een wandeltocht door het land goed Oud Poelgeest. De wandeling begint om 14.00 uur en duurt tussen de 1,5 en 2 uur. Voor de wandeling moet verzameld worden bij het hek. Bingo Muziekvereniging de Burcht' houdt op zondag een bingo middag in haar gebouw aan de Rijpstraat 21 in Leiden. De bingo begint om 14.00 Aangifte van mishandeling LEIDEN Een 21-jarige Lei derdorper heeft gisteren aan gifte gedaan van mishande ling. Die had plaats in de nacht van zaterdag op zondag. Hij kreeg toen bij een café aan de Sint Aagtenstraat een glas in het gelaat gedrukt. Dat zou gedaan zijn door een 19-jarige Leidenaar, waarmee het slachtoffer in het verleden ru zie heeft gehad. Volgens het slachtoffer was er geen aanlei ding voor het gebeurde. De man werd door de Eerste Hulpdienst overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden, waar vijftien hechtin gen werden aangebracht. Be zoekers van het café wilden vlak na het gebeurde geen me dedelingen doen over het ge beurde. NOORDWIJK Drie scholen uit Noord wijkerhout en Noord wijk stappen naar de rechter om de vestiging van een openbare school voor voortgezet onderwijs in Noord- wijk tegen te houden. De be sturen van het R.K. College Leeuwenhorst en de Leeu wenhorstmavo uit Noordwij- kerhout en de Willibrordmavo uit Noordwijk vrezen dat door de komst van de nieuwe school de kwaliteit van het be staande onderwijs in de regio wordt bedreigd. Scholen met een naar verhouding klein aantal leerlingen zullen in de toekomst nauwelijks nog in staat zijn een behoorlijk onder wijsaanbod te verzorgen, zo menen de besturen. Volgens de drie is geen rekening ge houden met de bestaande scholen en is het onaanvaard baar dat tegen de komst van de nieuwe school voor mavo- /havo/vwo geen beroep moge lijk is. De bezwaarmakers heb ben grote moeite met de ma nier waarop de school tot stand is gekomen. Zoals be kend is deze een dependance van de Leidse Louise de Colig- ny Scholengemeenschap. De nieuwe school, Northgo ge naamd, moet volgens planning in augustus 1990 de deuren openen. LEIDEN De stichting Boycot Outspan Aktie (BOA) doet „met klem" een beroep op het Leidse college van B en W om De Waag beschikbaar te stellen voor de expositie Kunst tegen racisme. De BOA wil deze expositie houden in samenwerking met de Raad van Kerken in de maand maart, ter herdenking van het bloedbad in Sharpevil- le. Vorig jaar werd ook een dergelijke tentoonstelling in De Waag gehouden en die trok ruim 5.000 bezoekers. De ge meente heeft echter besloten het pand aan de Aalmarkt niet meer te verhuren aan derden en daardoor is er geen ge schikte expositieruimte meer beschikbaar, schrijft de BOA. „De Burcht kan ook al sinds twee jaar niet meer door der den worden gebruikt, terwijl de Hooglandse Kerk geduren de de maand maart minder ge schikt is door een gebrekkige verwarmingsinstallatie". In de brief vraagt de BOA of De Waag alsnog beschikbaar kan worden gesteld. F. Bruins van de gemeentelijke directie cultuur sluit die mogelijkheid uit omdat de programmering voor 1990 al anderhalve maand vast ligt. Bovendien past een dergelijke tentoon stelling niet in het nieuwe be leid: „Er is een tentoonstel lingscommissie die het pro gramma bedenkt en uitvoert. De bedoeling is van De Waag een stadsgalerie te maken waar hedendaagse kunst wordt geëxposeerd. Besloten is niet meer aan derden te ver huren. Hoewel het niet uitge sloten is dat we een samen werkingsverband met anderen aangaan als dat past in het be leid". De verzetsten toonstel ling die elk jaar in De Waag is te zien, hoort er bijvoorbeeld niet meer thuis. „Maar die is er dit jaar nog wel omdat er zeer vroegtijdig is gereser veerd". Bruins geeft „ogen blikkelijk" toe dat het voor in stanties moeilijk is om ge schikte expositieruimte te vin den. „Intern is al het idee ge opperd om de hal van het stadhuis daarvoor beschikbaar te stellen, maar het nadeel is dat die ruimte wat klein is". Voor de BOA-tentoonstelling acht hij de Hooglandse kerk wel geschikt: „Een nadeel is dat die moeilijk is te verwar men, maar de gemeente heeft er een keer de tentoonstelling Vrouwen en kunst gehouden. Het was toen ook vrij koud, maar dat was geen onoverko melijk probleem. Ik vind het geen slecht alternatief. Er worden regelmatig tentoon stellingen gehouden en de kerk raakt bekend bij het pu bliek". Surprise voor burgemeester Burgemeester Goekoop is gis teren door vertegenwoordigers van het Leids Congresbureau verblijd met een sinterklaas- surprise en een gedicht. Die kreeg hij op zijn werkkamer overhandigd. Het Congresbu reau is een samenwerkings verband van gemeente en uni versiteit. Met de surprise heeft het bureau de burgemeester die maandag zijn verjaardag vierde eens extra in het zon netje willen zetten. BURGERLIJKE STAND VALKENBURG Geboren: Leen- dert, zn. van J. C. de Vries en C. N. Heemskerk; Petronella maria, dr. van L. A. Rhijnsburger en P. van Wijn gaarden; Wouter Johannes, zn. van H. G. Aten en H. J. op 't Hof; Esmee. dr. van L Ooms on M. C. Knegt. On dertrouw: F. van Duijn en J. L. Kor- bee; R. Diesveld en M. Marchand; H. B. Visscher en M. H. van der Meij. Gehuwd: J. G. van den Berg en E. Oesterholt. Overleden: De Vries, Dirk, geb. 1919; Van der MeiJ-Kou- prie, Pieternella, geb. 1916. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond thuisbezorgd. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. i Noteer als nieuwe abonnee j Postcode/plaats:j Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24.24 j I kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de EHBO-kit naar: Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - Rostzegel niet nodig - Leidse Courant, Antwoordnummer 998,25CO VD Den Haai CcicLc Souaant kjsi

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11