StoidócSowumtj Goedkoper plan Stadsgehoorzaal STAD OMGEVING Een cadeau van formaat Kerst-inn heeft snel geld nodig voor uitbreiding Ik ben hier echt welkom Bezuinigingsplan AZL niet haalbaar DINSDAG S DECEMBER 1989 PAGINA 9 ;|hi|Leidse Uitdag bij laatste aml^tien voor Klompéprijs Reiden/wassenaar De vrijwim- /oor >ers van Weidse Uitdag zitten bij de t u aatste tien organisaties die meedingen ,t' ïaar de Marga Klompé-prijs. Ook de Stich- L i ing Wassenaarse Minder Validen (WAMI- t de^ 's genomineer"d voor de prijs voor 1/rijwilligersorganisaties die is ingeteld ®faoor het ministerie van WVC. De prijs wordt om de twee jaar uitgereikt en be- sp"fctaat uit 2.000 gulden. Tijdens de Leidse Oosfjitdag presenteren Leidse verenigingen 'n Ifen culturele instellingen zich aan het pu- 00rbliek. De organisatie van de dag is in han- ru£en van louter vrijwilligers. De stichting w?WAMIVA behartigt de belangen van de perii^assenaarse minder validen. De prijsuit- t ëafeiking vindt op 7 december plaats in Rot- !pr°([erdam. Rijnsaterwoude krijgt adviessnelheid van 30 RIJNSATERWOUDE Er komen bor- den bij de ingang van Rijnsaterwoude met de adviessnelheid van 30 kilometer per uur. Dat is een gevolg van een ver zoek van de officier van justitie. Die heeft burgemeester M. Boelen van Rijn saterwoude verzocht de verkeersborden met een aanduiding van maximaal 30 kilometer per uur weg te halen en deze te vervangen door borden met een ad viessnelheid van eveneens dertig kilo meter per uur. Volgens de officier van justitie voldoet de Herenweg als door gaande verkeersroute niet aan de voor waarden om een maximumsnelheid te mogen hanteren. De commissie voor ruimtelijke ordening ging gisteravond akkoord met de nieuwe borden. Brievenbus opgeblazen ROELOF- ARENDSVEEN De brievenbus op de hoek van de Europaweg en Piet van der Veldeweg is gisteravond om kwart over acht met vuurwerk op geblazen. De bus werd volledig ver nield. De politie heeft de post in andere brieven bussen gedaan. Van de daders ont breekt elk spoor. Palen van druppel omver gereden LEIDEN Een onbeken de automobilist heeft gis termiddag rond half zes voor paniek bij de politie gezorgd. De automobilist had de reflecterende palen van „de druppel", het snel- heidsremmende obstakel op de Witte Singel, omver gereden. Daardoor was het obstakel, mede doordat het zwaar mistte, niet meer te zien. De politie heeft na te lefoontjes van omwonen den in allerijl wegbebake- ning aangebracht. Er heb ben zich daarna geen onge lukken voorgedaan. Sieraden en cheques gestolen LEIDEN Onbeken den hebben in de nacht van zondag op maandag een inbraak gepleegd in een flat aan de Boer- haavelaan. De woning werd doorzocht. Gesto len werden diverse zil veren sieraden, travel- lercheques ter waarde van 2400 gulden en voor honderd gulden aan contant geld. De dieven kwamen ver moedelijk met een valse sleutel binnen. Manifestatie Art en Direct in het LAK LEIDEN Voor de tweede keer gaan in Lei den kunstenaars voor het publiek aan het werk tij dens een manifestatie Art en Direct. Dat gebeurt aanstaande zondag van 14.00 tot 17.00 in het LAK aan de Cleveringaplaats 1. Art en Direct beleefde op 1 oktober zijn Nederlandse pre mière in een tent op he.t Arse naalplein. Kunstenaars gin gen toen, onder begeleiding van levende muziek van de groep Proozht, aan het werk terwijl publiek hun verrich tingen kon volgen. Het initia tief voor de manifestatie was afkomstig van de Canadese kunstenaar Richard Berlin Mayer in samenwerking met galerie De Grote Beer. Zij hebben ook het initiatief ge nomen voor de tweede Art en Direct. Diverse schilders en beeld houwers zullen op 10 decem ber aan het werk gaan in het LAK. Onder hen Willemijn Bouman, Paul Walboom, Ma rianne Zult, Nitza Flantz en Hans Berkhout. Cineast An- dré van den Hout vertoont een aantal korte films. Kinde ren zijn dit keer extra wel kom. Richard Mayer wil sa men met hen aan de slag gaan in een speciale kinderhoek. Het idee van Art en Direct is in 1984 voor het eerst in Mon treal uitgevoerd. Richard Mayer hoorde tot de deelne mers aan die eerste manifes tatie. Sindsdien zijn in diverse steden over de hele wereld soortgelijke manifestaties ge houden. Als Montreal in 1992 350 jaar bestaat, wordt daar een Wereld Art en Direct ge houden met kunstenaars uit een zeer groot aantal landen. jgiS óüfBINNEN AFZIENBARE TIJD BESLUIT LEIDEN De Haagse projectontwikkelaar Im- proma maakt een goed koper ontwerp voor de Stadsgehoorzaal. De tota le kosten komen daar mee op 23 a 25 miljoen gulden, vijf miljoen min der dan eerdere plannen, aldus directeur E. Mul der van Improma. Wet houder T. van der Nat, verantwoordelijk voor de Stadsgehoorzaal, ver wacht dat „binnen af zienbare tijd" een besluit wordt genomen over de toekomst van het monu mentale pand aan de Breestraat. Improma wil onder meer de concertruimte vernieuwen, erboven vijf bioscoopzalen realiseren en op de begane ;rond een winkelcentrum bouwen. De bijna honderd jaar oude gevel, de foyer en de ingang van het pand aan de Breestraat moeten behou den blijven. In tegenstelling tot de eerdere plannen wor den niet minstens honderd twintig parkeerplaatsen aan gelegd, maar ongeveer zestig. „Voor de bezoekers van de Stadsgehoorzaal", verduide lijkt Mulder. „Het eerste concept waaraan we een jaar hebben gewerkt was goed, maar te duur. Alle eenheden blijven hetzelfde, maar bouwkundig gezien wordt een en ander veran derd. Als we vijf miljoen be sparen, is het plan haalbaar", aldus Mulder. Hij leidt dat af uit gesprekken met het vol tallige college van B en W en met wethouder Van der Nat. „Ik denk dat het plan breed wordt gesteund", zegt de pro jectontwikkelaar. „De bal ligt nu weer bij ons". Wethouder Van der Nat be nadrukt dat de gemeente de inspanningen van Improma waardeert, maar dat het col lege er nog geen uitspraak over heeft gedaan. „Het gaat te ver om nu al te zeggen of de definitieve beslissing posi tief of negatief zal zijn". Dui delijk is volgens hem wel dat de gemeente zelf geen geld heeft voor uitvoering van de plannen. „De ideeën van Im proma zien er aardig uit, maar een voorwaarde is bij voorbeeld dat er kwaliteits winkels in het complex moeten komen, de vraag is of dat te realiseren is". In elk geval moet de huidige podi umfunctie van de Stadsge hoorzaal gehandhaafd blij ven, aldus Van der Nat: „We hebben grote twijfels of er veel aan de grote zaal moet worden veranderd". Behalve de plannen van de Haagse projectontwikkelaar zijn er volgens de wethouder ook nog andere mogelijkheden voor de Stadsgehoorzaal, zo als bijvoorbeeld een „beperk te renovatie". j DOOR JAARLIJKSE TOENAME AANTAL OUDEREN LEIDEN Afgaande op het grote succes van 1988 ktaat dit jaar „slechts" een financieel gat een geslaag de Kerst-inn voor 55-plus- kers in de weg. Aan het animo van de deelnemers en de organisatoren ligt het niet. Sponsors zullen Ier echter voor moeten zorgen dat de naar schat ting 110 ouderen, ver deeld over twee buurthui- f zen, een onderhoudend en bovenal gezellig zullen hebben. Nadat vijf jaar geleden de Kerst-inn voor alle leeftijden (bij studentenvereniging Au- igustinus ter ziele ging, werd ;door een initiatiefgroep be- 'staande uit vrijwilligers en y" Welzijnswerkers in buurthuis ,^^De Pancrat begonnen met de eerste kerst-inn voor alleen ER ^-plussers. Het aantal van dertig deelne- jmers groeide sindsdien uit tot jmeer dan zeventig vorig jaar. M glDoor deze toeloop moest de or- m llganisatie uitwijken naar het m IlLeidse Volkshuis omdat daar meer ruimte beschikbaar was. Ondanks de toename van het aantal deelnemers was het ie der jaar voor de organisatoren weer een hele toer om aan voldoende geld te komen voor het houden van het eendaagse ouderenfeest. Zo werden vorig jaar enkele sponsors gevonden die samen met een „gulle ge ver" het geld bij elkaar brach ten. Ook de gemeente droeg een bescheiden steentje bij. Dit jaar staat de locale overheid garant voor een-tiende van het benodigde bedrag. Uitbreiding Om de bereikbaarheid en de beschikbare ruimte te vergro ten is de kerst-inn dit jaar over twee locaties verdeeld. De organisatie verwacht dat de in totaal 110 plaatsen snel zijn bezet. „Het Volkshuis is namelijk nu al bijna volge boekt. Eigenlijk hadden we voor drie plaatsten moeten kiezen, maar mischien kunnen we daar toch maar beter tot volgend jaar mee wachten", aldus Bart Dekkers van het dienstencentrum binnenstad en een van de initiatiefne mers. De tweede locatie die dit jaar naast het Volkshuis aan de Apothekersdijk dienst doet is buurthuis Vogelvlucht aan de Boshuizerlaan. Om het afwisselende program ma van voordrachten, muziek en spel aangevuld met een maaltijd te kunnen bekostigen is een nieuwe stichting in het leven geroepen die het beno digde bedrag van ongeveer 5000 gulden bij elkaar moet zien te krijgen. „Liefst door middel van een vaste spon sor", laat secretaris A. Laman- Ru weten: „Daar ku je dan al vast bij het maken van een programma op rekenen". „Nu is het zo eng", aldus een van de achttien medewerkers die tweede kerstdag het evene ment begeleiden. Burgemeester C. Goekoop is een van de meest in het oog springende leden van het co mité van aanbeveling van de stichting. De organisatoren hebben diverse grote bedrij ven en warenhuizen in Leiden aangeschreven met het ver zoek een donatie te doen zodat de kerst-inn ook dit jaar weer een leuke happening wordt. „Tot nu toe hebben we de helft van dit bedrag binnen", aldus een dan ook half tevre den mevrouw Laman-Ru. Rector Scha: „Ik vind dat Leiden goed aan eisen heeft vastgehouden". FOTO: WIM VAN NOORT RECTOR SCHA REMBRANDT SCHOLENGEMEENSCHAP: LEIDEN De twijfelaars kunnen gerust zijn. Met het aantrekken van M. Scha als rector is de Rem brandt Scholengemeen schap in rustig vaarwater gekomen. Er was gedu rende het schooljaar 1988/1989 nogal wat com motie ontstaan over het aantrekken van een nieu we conrector. Later kwam daar de vacature van een nieuwe rector bij. De functies moesten, op „last" van het gemeentelijk vrou wenvoorrangsbeleid vervuld worden door vrouwen. Dat vlotte niet, een speciale procedure bleek nodig te zijn. Dat zo'n noodsprong geen noodoplossing hoeft te zijn, is inmiddels geble ken. Scha heeft het ook zelf erg naar haar zin. „De mensen hier rekenen mij het verleden niet aan. De Rembrandt en ik zijn ze ker geen spelers in een drama met alleen verlie- De nieuwe rector is erg te spreken over haar start op de Rembrandt Scholengemeen schap. Ze is dan ook blij dat ze vlak voor de zomervakantie besloot over te stappen naar de school. Getwijfeld heeft ze wel. „Ik wilde weten of ik welkom was op de school". Dat is ze, zoals is gebleken in de zes weken dat ze nu actief is op de school. „Van die hele voorhistorie heb ik wel wat opgevangen, maar toch speelt die niet zo voor mij", zegt ze. En lachend ver volgend: „Het is misschien struisvogelpolitiek, maar het interesseert me ook niet zo. Ik hou er rekening mee, maar ik heb contacten over de zaken van nu". „Het personeel stelt zich erg coöperatief op. Ik merk bar weinig van de troebelen rond om de sollicitatie-procedure", stelt de vriendelijke, maar ook kordaat en slagvaardig over komende 42-jarige rector. Unaniem In de gesprekken tijdens de sollicitatie-procedure stonden haar voelhorens echter wel uit. „Natuurlijk moest er voor mij zekerheid zijn of ik een reële kans zou krijgen, want ik hoefde in Heiloo helemaal niet weg. Ik zat er pas twee jaar en had het er geweldig naar mijn zin. Maar het zat gelukkig goed. De commissie was una niem voor mijh aanstelling". Dat er toch kritisch naar haar wordt gekeken, daarvan ligt Scha absoluut niet wakker. „Dat hoort erbij. Op elke nieuwkomer, man of vrouw, wordt extra gelet. Want je moet voldoende in huis heb ben voor wat je gaat tillen. En je moet geen domme dingen doen". Wel begrijpt Scha dat de hele procedure de school erg heeft beziggehouden. „Als je per se een vrouw aan wilt stellen, is dat een moeilijk uitgangspunt. Maar ja, dat beleid was er en dan moet je ernaar handelen. En ik vind dat Leiden goed aan eisen heeft vastgehouden. Dat bleek ook. Tegen de twee dames die met mij overbleven werd gezegd dat ze het niet zouden worden, terwijl ik nog twijfelde of ik het zou doen. Ik vind dat dapper. Als je niet vasthoudt aan kwaliteit, dan wordt het niks met dat vrou- wenvoorrangsbeleid. Al is het voor mannen niet leuk na tuurlijk. Die kunnen nu even onvoldoende vooruit met hun carrière". Philips Haar eigen carrière had haar via een groot aantal omwegen in Heiloo gebracht. Een carriè re vol toeval met een fikse scheut bewuste sturing. Die begon in Eindhoven. .Natuur lijk bij Philips, al had ik liever de artistieke richting op ge wild. Dat vonden mijn ouders echter niet zo'n goed plan". Ze stapte bij de gloeilampenfirma in de voetsporen van haar va der die in het reclamevak zat. Na het volgen van een aantal cursussen („Ik heb nog ergens diplomaatjes marketing en copy-writing liggen") en het werken bij reclamebureaus in het zuiden des lands en in Amsterdam, werd ze reclame chef bij de Nederlandse drogis tenorganisatie. Daar zag Scha „het licht". „In een vlaag van idealisme ben ik eruit gestapt. Ik kon het voor mezelf niet meer verkopen dat ik mensen allerlei, vaak ver vuilende dingen, probeerde aan te smerenZe kwam te recht in het vormingswerk. „Via het vormingswerk kwam ik in contact met het onder wijs. Het werken met kinde ren sprak me erg aan, dus nam ik de verstandelijke beslissing om in mijn vrije tijd een on- derwijsacte te gaan halen". Het werd Engels. „Een ge voelsmatige keuze, het had ook Frans kunnen zijn". Vervolgens verruilde ze in 1972 Amsterdam en het vor mingswerk voor Texel en het beheer over een jeugdherberg. Drie jaar later ging de deur naar het onderwijs open. De scholengemeenschap had een vacature Engels. „Ik was nog niet klaar met de studie, maar ben er toch gaan praten en ik kon meteen beginnen", schetst Scha. Het vormingswerk bleek toen zijn sporen te hebben na gelaten. „Naast lesgeven deed ik ook een hoop buitenschool se activiteiten. Culturele din gen vooral, zoals met klassen naar de schouwburg in Den Helder. Dat moest wel. Texel blijft een eiland". Handzaam Begin jaren tachtig begon de manager in haar zich te roe ren. „Ik wilde meer invloed hebben op het beleid van de school en begon met een ma- nagementcursus. De rector op Tessel was erg enthousiast, die stimuleerde je echt. Ik ken dus het gevoel van enthousiaste le raren die gestimuleerd moeten gorden. Dat is in mijn huidige functie handig". Via een open sollicitatie kwam Scha tenslot te in 1987 in Heiloo op de John F. Kennedy Mavo terecht. Daar bleek dat het bestieren van een school echt zo boeiend was als ze had verwacht. Tot haar niet geringe verba zing werd de spontane direc trice door het headhuntersbu reau dat de gemeente Leiden had ingeschakeld, gevraagd mee te solliciteren naar de functie van rector. „Waar schijnlijk was ik bekend om dat mij stem regelmatig te ho ren was tijdens landelijke con ferenties en bij forums. Het verraste me echter wel dat ik werd gevraagd. Ik was pas twee jaar directeur in Heiloo en hoefde nog helemaal niet weg. Maar ja, aan de andere kant heb ik nog een arbeids- perspectief van twintig jaar en is de tendens dat kleine scho len moeten fuseren. Een onze kere toekomst dus, terwijl de Rembrandt voor mij een uitda ging is". Die uitdaging is een „handza me" school. „Zeshonderd leer lingen is ideaal, tegen een fa briek van tweeduizend leerlin gen had ik nee gezegd", stelt Scha beslist. „Ik wil contact met leerlingen en het perso neel goed kunnen begeleiden. Er is al een en ander in gang gezet. Zo geef ik een pittige studieles aan vijftig brugklas sers die over het geheel geen zwakke plekken hebben en dus geen begeleiding in een speciaal vak krijgen. En ver der heb ik van de week met de feestcommissie overlegd. Dat is toch een klas vol met leerlingen die je dan voor je neus krijgt. Dit jaar streef ik ernaar ongeveer tien procent van de leerlingen te leren kennen. De rest wil volgt dan in de jaren erna, want de om gang met het personeel en de leerlingen is toch mijn taak in het onderwijs". ERIK HUISMAN Concert Een Mozart-programma wordt vrijdagavond ten gehore ge bracht in de Stadsgehoorzaal. Vanaf 20.00 uur treedt het koor Cantate Deo daar op met het Randstedelijk Begelei dingsorkest. Dirigent is Sander van Marion. 55-plussers Op vrijdag wordt een excursie voor 55-plussers uit Leiden Zuid- West gehouden. Doel van de tocht is Schiphol en Avio- dome. Om 10.15 uur is het ver- Pluimvee trek bij de Boshuizerlaan 5. De kosten bedragen twaalf gul den. Opgeven kan bij buurt huis Vogelvlucht en telefo nisch via 071-313648. is D. van Hunen uit Woerden. Zaterdag is iedereen welkom tussen 14.00 en 22.00 uur en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Postduiven In het clubgebouw van speel tuinvereniging Morskwartier aan de Lage Morsweg houdt postduivenvereniging De Reis duif zaterdag en zondag een tentoonstelling. Keurmeester De Leidse Pluimvee- en Ko- nijnensportverening houdt za terdag en zondag december een clubtentoonstelling in de aula van het Stedelijk Gymna sium aan de Fruinlaan. De tentoonstelling is zaterdag van 20.00 tot 22.00 uur geopend, zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Behalve konijnen zijn er sier- dui ven en een groot aantal kippenrassen te zien. LEIDEN De medezeg genschapsraad van het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) wil dat de raad van bestuur het be zuinigingsplan nog niet definitief vaststelt. Dit naar aanléiding van het advies van een extern fi nancieel deskundige. Ad viseur TRN/Groep Neder landse Accountants Maat schap de Tombe stelt in het onderzoeksrapport dat het concept beleidsvoor nemen voor de herprofile ring niet haalbaar is. De raad van bestuur van het AZL bestrijdt dit echter. Volgens het bezuinigingsplan verdwijnen bij het ziekenhuis ruim 200 arbeidsplaatsen. De omvangrijke operatie levert het AZL in vijf jaar 57 miljoen gulden op. Per jaar moet 14 miljoen gulden minder wor den uitgegeven. Volgens de medezeggenschapsraad kan de bezuiniging anders. Daarom schakelde zij een extern finan cieel deskundige in om de plannen van de raad van be stuur te laten narekenen. Het AZL staat er economisch slecht voor. Profilering van de patiëntenzorg is de enige mo gelijkheid om de economische positie te verbeteren, vinden de onderzoekers. Het AZL wil zich duidelijker als academisch ziekenhuis profileren. Patiën ten met eenvoudige aandoe ningen zouden eerder naar an dere ziekenhuizen in de regio moeten gaan. Die profilering hoeft echter niet tot ontslag van personeel te leiden, vin den dé adviséurs. Probleem De adviseurs vinden het on juist de financiële tekorten als basis voor herprofilering te kiezen. Het gaat primair om een dieper liggend probleem", stellen de adviseurs. Hiermee bedoelen ze dat de manage mentstructuren en informatie voorziening onvoldoende zijn ontwikkeld. „De financiële te korten zijn eerder door slecht management en slechte infor matievoorziening ontstaan", licht de voorzitter van de me dezeggenschapsraad R. Thie- me Groen nog toe. De adviseurs vinden wel dat de opzet van de herprofilering zorgvuldig tot stand is geko men. Maar aan noodzakelijke voorwaarden voor de uitvoe ring ervan wordt niet voldaan. Het is onvoldoende duidelijk wie verantwoordelijk is voor wat: de directie of bijvoorbeeld de verschillende divisies in de patiëntenzorg. Ook is de infor matievoorziening niet toerei kend om het herprofilerings proces te beheersen en te stu ren, schrijven de adviseurs. Bovendien zouden artsen en verpleging niet alleen moeten kijken naar de medische han delingen, maar ook naar de prijskaartjes ervan. Het bezuinigingsbedrag van jaarlijks 14 miljoen met een looptijd van tien jaar vinden de adviseurs te stringent. Bo vendien is de looptijd te lang. Zij oordelen dat er een marge is van 10 tot 20 miljoen gulden. Echte oplossingen voor de ge signaleerde problemen biedt het rapport echter niet. „Daar hebben we ook geen opdracht voor gegeven", verklaart Thieme Groen. Instemming De raad van bestuur consta teert in een eerste reactie dat ook de adviseurs van de mede zeggenschapsraad tot de con clusie zijn gekomen dat de fi nanciële positie van het zie kenhuis een herporfileringso- peratie noodzakelijk maakt. De hoogte van het bezuini gingsbedrag wordt eveneens niet ter discussie gesteld. Dat er voor de uitvoering van de operatie herprofilering niet voldoende draagvlak is be strijdt de raad van bestuur. Deze conclusie is niet geba seerd op enig onderzoek, vin den ze. Het ziet er niet naar uit dat de vaststelling van het concept beleidsvoornemen uit wordt gesteld. De verschillende divi sies, de centrale diensten, het stafconvent, faculteitsbestuur en het college van bestuur van de universiteit hebben inmid dels laten weten in grote lijnen in te stemmen met het concept beleidsvoornemen. Van het verpleegkundig convent is nog geen definitief standpunt be kend, aldus de raad van be stuur. CDJA steunt de omroep Freewave LEIDEN De jongerenorganisatie van het CDA, het CDJA heeft een intentieverklaring afgegeven aan de stichting lokale omroep Freewave. De christendemocratische jongeren zijn daar mee de eerste politieke groepering die de ex-piraat Freewave steunt in zijn streven een legale lokale omroep te worden. Daar heeft Freewave een zogenaamde representativiteits-verklaring van de gemeente voor nodig. De gemeente verstrekt elke vijf jaar één zo'n verklaring. Deze is nu nog in het bezit van Omroep Rijnland. Deze maand moet de raad besluiten over verlenging daarvan. Het CDJA heeft liever dat de verklaring aan Freewa ve wordt afgegeven. Sen luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee Naanr I Adres: I Postcode/plaats: Telefoon j Deze omvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 'oorl.: - I (voor controle bezorging) Stuur als dank de luxe handdoek naar Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop postzegel met nodi I^Leidse Courant. Antwoordnummer 998,2500 VD Den t CcidócSouocmt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9