Sluiting dreigt van politiepost De Zilk Wethouder Joon voor laatste keer lijsttrekker van VVD Verdubbeling afvalheffing N oordwi jkerhout Positieve reacties op bouwplan Boulevardhotel Hinderwetvergunning Hoogesteger vernietigd Geen extra parkeerplaatsen bij Valkenburgse kerk LEIDEN OMGEVING QtidMiQowuvnt DINSDAG 5 DECEMBER 1989 PAGINA 12 Meisje breekt onderbeen NOORDWIJK Een 14-ja- rig meisje uit Noordwijk is vanochtend na een verkeers ongeval met een gebroken onderbeen opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Het meisje fietste op de Herenweg ter hoogte van de Achterweg in Noordwijk. Bij het oversteken heeft ze waarschijnlijk niet goed uit gekeken en kon niet meer worden ontweken door een auto bestuurd door een 23-ja- rige vrouw uit Oegstgeest. De auto werd bij het ongeluk licht beschadigd, de fiets is geheel vernield. S4 wordt straks Ir. G. Tjalmaweg VALKENBURG De secundaire weg 4 krijgt de naam Ir. G. Tjalmaweg. Gisteravond is de commissie algemene zaken van Valkenburg hiermee akkoord gegaan. Oegstgeest en Katwijk spraken zich al eerder uit over de naam voor de secundaire weg 4. Op voorstel van de gemeente Katwijk zal de Parallelweg vanaf het viaduct te Valkenburg tot aan de Wassenaarseweg te Kat wijk, de naam Kooltuinweg krijgen. Heet hang ijzer was gisteravond voor Valkenburg de ver snippering van een deel van. de eeuwenoude Achterweg. De oorzaak ligt in het feit dat de Achterweg op twee plaatsen doorsneden wordt door de S4. VVD, CDA en GPV/RPF waren gisteravond eensgezind. „De naam Achterweg mogen we niet verkassen". Burgemeester C. Sinke nam deze opvatting mee naar het college van B en W. Het achterste stukje Broekweg wordt nu Oude Broekweg. Videorecorders gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN Onbekenden hebben gisteren op klaarlichte dag in gebroken in een woning aan het Groe- noord. Ze openden tussen kwart over twee en half drie de deur door middel van flip peren. Weggenomen werden een videorecorder, sieraden, een fotokoffer, een fototas en de bijbehorende fotoappara tuur. Bij een rijschoolhouder aan de Opaalstraat werd in de loop van de ochtend de kassa met daarin zeventig gulden en een videorecorder gestolen. De deur van het kantoor stond Nieuwe keuken St. Bernardus SASSENHEIM Het verpleeg- en verzor gingstehuis St. Bernardus neemt donderdag de gerenoveerde keuken officieel in gebruik. Hiermee wordt een zes maanden durende en 'één miljoen gulden kostende renovatie afge sloten. Door de renovatie is de afwaskeuken veel groter geworden en is ruimte geschapen voor een aparte koude keuken waar rauw kost en toespijzen worden gemaakt. Tegelijk met de renovatie is een nieuw systeem van maaltijdbereiding ingevoerd. Vroeger werden de voorgekookte maaltijden geforceerd ge koeld. Op de verschillende afdelingen wer den de maaltijden in ovens op temperatuur gebracht. Hierbij kan kwaliteitsverlies optre den. Met de nieuwe keuken is gekozen voor een nieuw systeem waarbij de gerechten warm op de borden worden geschept en rondgebracht. Een rechaud onder elk bord zorgt er voor dat het voedsel warm blijft. Staat wil alsnog geld van Synthese KATWIJK De Staat is in beroep gegaan tegen het vonnis in de zaak Synthese. Men blijft van me ning dat de kosten die zijn gemaakt voor de sane ring van de bodemverontreiniging kunnen worden verhaald op de veroorzaakster, het bedrijf Synthe se. Het verwijderen van de vervuiling heeft des tijds twee miljoen gulden gekost. Tot 1967 heeft Synthese aan de Industrieweg in Katwijk kunst harsen en lijmen gemaakt. Bij de fabricage werden allerhande chemicaliën gebruikt. Uit een onder zoek midden jaren tachtig bleek dat zowel de bo dem als het grondwater verontreinigd was met deze chemicaliën. Op het schoongemaakte terrein zijn inmiddels huizen gebouwd. De Staat wilde de kosten verhalen op het bedrijf, maar de rechtbank in Breda wees deze vordering af. Tegen dit besluit is in opdracht van minister Alders (milieubeheer) nu beroep aangetekend. College Noordwijk wil p minder naaktstrand NOORDWIJK Het Noordwijkse col- lege wil minder naaktstrand. Dat blijkt uit de Algemene Plaatselijke Verorde ning. Darin wordt voorgesteld om het naakt recreëren in Noordwijk te ver bieden voor de beide boulevards, de Duindamseslag, Langevelderslag en een strandgedeelte nabij de gemeente grens met Katwijk. In totaal blijft dan een strand van zes kilometer over waar wel bloot mag worden gerecreërd. Het college van burgemeester en wethou ders vindt dit nog te veel, zo blijkt uit een nader commentaar. Naakt recreër en moet alleen toegestaan worden ten noorden van de Langevelderslag. Het betreft een strook strand van 1.250 me- Meer Lido- appartementen voor Noordwijkers NOORDWIJK Van de 12 appartementen, die op de plek van het voormalige Lido-thea- ter aan de Prins Bernhard- straat worden gebouwd, kó men er geen 6 maar 9 ter be schikking van Noordwijkse in gezetenen of economisch ge- bondenen. Wethouder Van Salman deelde dit gisteravond mee in de vergadering van de commissie voor ruimtelijke or dening. Een en ander behoor de tot de afspraak, die de wet houder met de directie van het Bouwbedrijf Beugelsdijk had gemaakt. Eerder was afgespro ken, dat de helft van te bou wen appartementen aan Noordwijkers zouden worden verkocht. De aannemer heeft nu toegezegd z'n best te zullen f,e doen alle appartementen aan Noordwijkers te verkopen. Lr Ho VOORHOUT Wethou der B. Joon wordt op nieuw lijsttrekker van de VVD afdeling Voorhout bij de komende gemeente raadsverkiezingen in maart 1990. Hij kondigde aan dat het de laatste keer is dat hij de VVD-kar in Voorhout trekt. Dit ge beurde gisteren tijdens de algemene ledenvergade ring waar de VVD afde ling Voorhout de kandi datenlijst vaststelde voor de komende gemeente raadverkiezingen. Gisteravond bleek ook dat Trudy de Rijk-Smit niet terug keert in de raad na de verkie zingen. Zij heeft twee perioden in de Voorhoutse raad gezeten. Tweede op de lijst is fractie voorzitter W. Meyer. Leo van der Zon staat op een derde plaats. Verder staan op de VVD-lijst: R. van den Boo gaard, Erik de Leeuw, P. Vink, G. de Rijk-Smit, L. van Gelder-Cronheim, L. de Nie, H. van Os. Lijsttrekker Joon deelde gisteravond mee de sa menwerking met het CDA te willen voortzetten. „Plaatselijk is er alle aanleiding om de goed bevallen samenwerking voort te zetten", zo zei hij. „Ze ker nu het kabinet kennelijk de rekening van het kabinets beleid weer bij de mensen met een inkomen, een eigen huis, en met een auto, meent te moeten deponeren". In de ver gadering gisteravond werd sterk aangedrongen op méér aandacht voor de agrarische sector. Bollengronden moeten worden ontzien. De woning bouw moet, volgens de VVD, worden beperkt tot het niveau van de plaatselijke behoefte. Ook bij het aantrekken van een nieuwe burgemeester moet duidelijk gemaakt wor den dat van grootschalige bouw geen sprake meer kan ziin. De Voorhoutse VVD maakte gisteravond duidelijk bij de komende gemeenteraadsver kiezing vier zetels te willen behalen. „We hebben een sterk team en veel talent in huis. Bovendien doen we het plaatselijk gelukkig heel goed in vergelijking met het lande lijke beeld. We zullen onze aanhang moeten motiveren om vooral hun stem uit te brengen straks op 21 maart", stelde Joon die aankondigde dat de komende vier jaar voor hem de laatste vier zullen zijn. „Na de komende periode heb ik zestien jaar in de raad geze ten. Dan is er zeker een goede opvolger". NOORDWIJKERHOUT De Noordwijkerhouters gaan in de komende jaren voor hun afval 260 gulden per perceel betalen. Dat is meer dan een verdubbe ling van het huidige be drag van 114 gulden. Dit zei wethouder P. Heems kerk gisteravond in de commissie financiën. De oorzaak is de nieuwe vuil verbrander in Wijster die 670 miljoen gaat kosten. Momenteel betalen de inwo ners 114 gulden per woning. Dat bedrag dekt 70 procent van de werkelijke kosten. De gemeente was al van plan om dat percentage op te trekken naar honderd procent zodat de vuilverwerking kostendek kend zou worden. In geld om gerekend zou dat hebben bete kend dat per woning etappe- gewijs de aanslag in enkele ja ren verhoogd zou worden tot 160 gulden. Voor dat bedrag wordt het vuil opgehaald, naar Piet Gijs gebracht, overgesla gen in treinwagons en vervol gens naar Wijster vervoerd waar het wordt gestort en af gedekt. Maar de milieu-eisen zijn strenger geworden en men gaat beginnen aan de bouw van een verbrandingsoven. Daardoor gaat de verwerking van afval voor elk gezin hon derd gulden meer kosten. Dat bedrag komt bovenop de ge noemde 160 gulden. De bedoeling is dat de nieuwe installatie in 1993 in gebruik wordt genomen. Heemskerk zou graag zien dat in de ko mende jaren de aanslag die de dorpelingen krijgen, trapsge wijs wordt verhoogd tot de kostendekkende 260 gulden per perceel. „Mogelijkheden om de kosten een beetje te drukken waren er nauwe lijks", stelde de wethouder gis teravond. Wijster is relatief nog goedkoper omdat het vuil er per trein naar toe kan wor den gebracht. Ook het geschei den ophalen van vuil maakt uiteindelijk niets uit in de kos ten. Heemskerk stelde gister avond dat er misschien regio naal iets te organiseren zou zijn. „Zo is het wellicht goed koper als een aantal gemeen tes gezamenlijk de 'natte frac tie', dit is groenteafval, fruit enz. in de streek zou houden. Iedere gemeente vindt dat een prachtige oplossing", aldus Heemskerk. „Alleen wil nie mand dat vuil in de eigen ge meente". E. van der Laar de mogelijke lijsttrekker van het CDA-Voorhout E. van dér Laar nieuwe lijsttrekker CDA-Voorhout VOORHOUT De huidi ge fractievoorzitter van het CDA, E. van der Laar, lijkt de nieuwe lijsttrek ker van het CDA Voor hout te worden. Dat blijkt uit de advieslijst voor het CDA die op woensdag 13 december in het Broeder huis Nieuw Schoonoord wordt besproken tijdens de ledenvergadering. Aanvang 20.00 uur. Op deze vergadering wordt tevens het concept-verkie- j zingsprogramma van het CDA, afdeling Voorhout, be- t sproken. Ook wordt de defi- t nitieve kieslijst vastgesteld, i Op de beoogde kieslijst staan achter Van der Laar, A. van I der Meer, Marieke Goossens, W. Meyles. C. van Velzen, J. Bakker, P. Verdegaal, D. 1 IJdo, K. Visser, E. Teeuwen, E G. van Leeuwen, N. van Leeuwen, J. van Bladere, W. 1 Marijt en J. van Leeuwen. DE ZILK De politie post in De Zilk dreigt te worden gesloten. Dat schrijft A. Ket, comman dant van de rijkspolitie- groep Noordwijkerhout, in een brief aan het Noord- wijkerhoutse gemeentebe stuur. De Noord wijker- houtse politie heeft geen geld meer om de post open te houden. Ook voor het handhaven van het huidige autopark is geen geld meer, schrijft Ket. Directe aanleiding voor deze maatregelen is de aankondi ging dat de groep Noordwij kerhout een exploitatiebudget voor 1990 krijgt van 149.000 gulden. In 1988 had de groep Noordwijkerhout nog 198.000 gulden tot haar beschikking. In 1989 werd aanvankelijk 154.000 gulden beschikbaar ge steld. Daar werd tegen gepro testeerd omdat veel kosten, juist omhoog waren gegaan en men verwacht had voor 1989 een budget van 190.000 gulden te krijgen. Uiteindelijk is het budget opgetrokken tot 198.000 gulden. Volgens Ket is het beschikbare budget onvoldoende om auto's telefoon, energie, computers, kleding en apparaatkosten te betalen. Door het gebrek aan geld worden sommige politie- diehsten zoals alcoholcontro les, controles zwaar vervoer en het insluiten van arrestanten en vreemdelingen niet uitge voerd. Vreemdelingen worden de straat opgestuurd en arres tanten worden naar Leider dorp gebracht in plaats van in gesloten te worden in Noord wijk. In Noordwijk moet Noordwijkerhout betalen voor het insluiten van arrestanten in tegenstelling tot in Leider dorp. Het gevolg is wel dat men dagelijks zes mensuren kwijt is aan het halen en bren gen van de arrestanten voor verhoor. Om de bezuinigingen voor 1990 op te vangen moet de po litiepost van De Zilk worden gesloten en het autopark van de rijkspolitie worden gesa neerd. Een volkswagenbus moet worden ingeruild voor een goedkopere personenwa gen terwijl een van de vier wagens aan de kant moet wor den gezet. Verder vreest Ket dat het schoonmaken van de kantoren tot een onaanvaard baar niveau daalt. Koffiezet ten, afruimen en afwassen moet straks ook door een poli tieambtenaar gebeuren. De politiepost in De Zilk dreigt gesloten te woraen. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Binnenhof onthuld De nieuwe zaal van de Bernardus „Het Binnenhof" is gisteren tijdens de jubileumviering van het bejaarden- en verpleeghuis symbolisch geopend. Dit gebeurde door voorzitter Koomen met een speciale sleutel. Daarmee onthulde hij de complete tekening van de zaal. De jubileumviering werd gisteren begonnen met een oecumenische viering, 's Middags was er een cabaretoptreden door bewoners en personeel. FOTO: HENK VAN DEN ENDE PTT distributie centrum Hoge Klei niet groter WASSENAAR Het op het industrieterrein Hoge Klei te bouwen PTT distributiecen trum zal niet meer worden als wat er nu is aan de Lange Kerkdam. Dit deelde wethou der C. Barning (VVD) gister avond mee in de commissie fi nanciën en economische za ken. Volgens de bestuursleden van de actiegroep „Oost-West, Thuis Best?" zou het PTT dis tributiecentrum op de Hoge Klei een regionale functie krijgen. Daarmee zou het cen trum voor aanmerkelijk meer nachtelijk vrachtverkeer zor gen. De wethouder had gister middag een fax van de PTT 'ontvangen waarin hem werd medegedeeld dat slechts het bestaande postsorteercentrum verplaatst zou worden. Katwijker mishandelt ex-vrouw KATWIJK De politie heeft een 39-jarige Katwijker in ver zekering gesteld die wordt verdacht van zware mishande ling of poging tot doodslag van zijn ex-vrouw. De man kwam gistermiddag naar het politie bureau met de mededeling dat hij zijn voormalige echtgenote om het leven had gebracht. Zij was bij hem op bezoek geko men om nog wat te regelen. De politie trof in zijn woning in Katwijk aan Zee de 37-jari- ge vrouw aan. De man had haar met brute kracht mishan deld en vermoedelijk is ze ver volgens van de trap gevallen. De vrouw had onder meer zwaar hoofdletsel opgelopen en is overgebracht naar het AZL. NOORDWIJK Het plan van de eigenaars van het Boulevard en hotel Oranje om een verbindingsbrug tussen beide hotels aan te leggen en het bouwen van een extra verdieping op het Boulevardhotel is gis teren overwegend positief ontvangen in de Noord wijkse commissie ruimte lijke ordening. De meer derheid van de leden schaarden zich achter het college dat verklaarde po sitief tegenover het bouw plan te staan. Het bouw plan volgt op een reeks eerdere bouwaanvragen die om allerlei redenen niet werden uitgevoerd. De PvdA stelde gisteravond bereid te zijn het college te volgen. Wel vroeg A. Prins ex tra aandacht voor het parke ren. Dat de hoteleigenaars geen geld in het parkeerfonds hadden gestort, vond J. Smit (VVD) een gelukkige omstan digheid. Zouden zij dit wel hebben gedaan, dan zou de ge meente verplicht zijn geweest parkeerplaatsen aan te leggen. Smit plaatste gisteravond wel enige kanttekeningen. Daarom achtte hij het beter nog niet tot intrekking van een eerder verleende bouwvergunning over te gaan. R. Dessing, frac tievoorzitter van het CDA, wilde eerste de oude bouwaan- vraag nog eens bekijken om niet voor onvoorziene feiten te komen staan. Hij meende ech ter toch dat de hoteleigenaars met de plannen door konden W. Schelvis (Groen Links) hield zich op de vlakte. „Ik kan geen advies geven over een zaak die ik niet begrijp", stelde Schelvis. P. Barnhoorn (Noordwijks Belang) kon, wat de uitbreiding van het Boule vard Hotel betreft, het stand punt van het college wel vol gen. Wel zou hij graag een to taalvisie van het bouwplan zien aangezien het hotel aan de zijde van de Koningin Wil- helminaboulevard steeds fraai er wordt maar aan de achter zijde „steeds armzaliger". Floratel heeft nu 300 aansluitingen RIJNSBURG N.A. Reus Zn. uit Lutjebroek is het 300e bedrijf dat gisteren is aange sloten op Floratel. Floratel is het viewdatasysteem van bloe menveiling Flora in Rijnsburg dat zorgt voor een verbinding tussen de veilingcomputer en beeldschermen bij kwekers el ders in het land. De verbin dingen lopen via het telefoon net. De kweker kan met dit systeem de gegevens van de veilingcomputer op zijn eigen beeldscherm oproepen. Met het systeem is in 1985 begon nen. DEN HAAG/OEGSTGEEST Het op- en overslagbedrijf Hoogesteger Holding op de hoek van de Rhijnhofweg en het Rustenburgerpad in Oegstgeest heeft geen hinderwetvergunning meer. De waarnemend voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft het besluit tot verlening van de vergunning door de gemeente vernietigd. Daarmee is volledig tegemoetgekomen aan het bezwaar dat de heer G. Verhaar te gen de vergunning had ingebracht. De heer Verhaar, die op de Rhijnhofweg 15 in een woonboot woont, heeft veel last van zandverstuivingen en lawaai geproduceerd door de machines van het bedrijf. Volgens het Oegstgeester college van burge meester en wethouders zijn er voldoende voorzieningen om overlast van zand te voorkomen. Het geluidsniveau van het be drijf was bij metingen wel te hoog gebleken. VALKENBURG Er komen waarschijnlijk geen extra par keerplaatsen in de bocht nabij de christelijk gereformeerde kerk. Dit plan had de politie Rijnsburg/Valkenburg om de parkeernood op het Lam- brechtsveld in Valkenburg op te heffen. Het creëren van de extra parkeerplaatsen opperde de politie in haar evaluatie van het project parkeren. In het kader van dit project heeft de politie extra scherp gecon troleerd op foutparkeerders in Valkenburg maar ook in de gemeente Rijnsburg. Gister avond bleek dat de leden van de commissie ruimtelijke orde ning weinig voor dit plan te voelen. De VVD'er P. Mizee stelde gis- teavond dat parkeren lans het trottoir in deze eenrichtings- verkeerstraat mogelijk moet zijn. Th. van Es (GPV/RPF) meende dat men vooral in de dorpen niet de moeite wil ne men om een straatje verder te lopen om te parkeren. „Ook in Valkenburg kan men even verder dan deze straat gema- kelijk zijn auto kwijt op het •Dorpshuisplein en Buiten- H jaght", was zijn mening die ge-1 deeld werd door de commissie. Sinke wees gisteravond op de [L controlerende taak van de po- litie. Mizee vond dat de politie R teveel in de auto rond rijdt. U „Als men wat meer de fiets R zou gebruiken is het contact M met de burger doeltreffender", R vond de liberaal.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 12