CcidócSomcmt Twijfel over toekomst van medische 06- lijn STAD OMGEVING Glibber Pop leeft niet ALLER LEI(DS) Teleurstellende opkomst bij Leiden voor Wenchi IBB Kondor trad correct op bij verwijderen asbest MAANDAG 4 DECEMBER 1989 PAGINA 7 Overvallers vast op toilet ALPHEN AAN DEN RIJN Twee man nen hebben zaterdagavond gepoogd een bezinepomp te overvallen. Door ingrijpen van het personeel is dat mislukt. De twee, een 17-jarige Alphenaar en een 18-jarige jongen uit Zoetermeer, gingen om half ne gen gezamenlijk naar het toilet van hel benzinestation aan de Troubadourweg. Dat vond het personeel van de pomp verdacht Na enkele minuten niets te hebben gezien of gehoord, namen zij het zekere voor hel onzekere en sloten het toilet van de bui tenkant af. De gealarmeerde politie ontzet te de mannen. Het duo was in het bezil van een tweede stel kleren, bivakmutsen en een mes. Ze hebben inmiddels bekend dat ze van plan waren de pomp te overval- Strijkers tegen raam OUDE WETE- RING Jeugdige vandalen hebben in de nacht van zaterdag op zon dag twee ruiten van het voormali ge schoolgebouw aan de Schoolbaan in Oude Wetering kapot laten sprin gen met vuur- De jongeren plak ten strijkers tegen vier ramen waar van twee de aan slag overleefden. Groeneweg en Van Blitterswijk Leidse jeugdschaakkampioenen LEIDEN - Bart Groeneweg van de schaakclub Leiderdorp en Ste fan van Blitterswijk van de schaakvereniging Op Eigen Wieken (OEW) zijn zaterdagmiddag jeugdkampioen van de Leidse Schaak bond geworden. Groeneweg werd kampioen in de categorie tot en met 12 jaar. Tweede werd Philip van Gils (EOW) en derde Marvin Righart- van Gelder (EOW). Van Blitterswijk ging met de titel strijken in de categorie tot 14 jaar. Tweede werd Jop Delemarre (EOW) en derde Tskander Schrijvers (Leithen). In de categorie tot 16 jaar viel zaterdag geen beslissing. Machiel de Heer (EOW) moet nog twee wedstrijden spelen tegen Edwin van Haastert (Leider dorp) nadat hij had gewonnen van de als derde geëindigde Martijn Visser (EOW). Aan dit kampioenschap van de Leidse Schaakbond deden tientallen jeugdige schakers van verenigingen uit Leiden en de wijde omgeving mee. De finale werd zaterdag in het clubhuis Op Eigen Wieken in de Leidse Meren wijk voor veel belangstellen den gespeeld. De kampioenen mogen meedoen aan het Nederlands Kampioenschap jeugdschaken dat in de Paasvakantie van 1990 wordt gespeeld. Leidenaar loopt brandwonden op LEIDEN Een 36-jarige Leidenaar is zaterdagmid dag met tweede- en derde graadsbrandwonden aan handen en gelaat opgeno men in het AZL. De man liep de verwondingen bij het verbranden van huis houdelijk afval in de tuin van zijn woning aan de Rijn en Schiekade. Omdat het vuurtje niet goed brandde, wilde de man het aanwak keren door benzine over het afval te gooien. Er ontstond een lichte explosie, waarbij de man de brandwonden opliep. Provincie wil patiënt invloed geven op beleid DEN HAAG l^tiëntën'!^^!?® >ed';,eli"8^t moeten breng krijgen in net beT teiadeat moet worden! gestreefd leid op het gebied van de naar leptimale vóöi'lióhting.' De gezondheidszorg in Zuid- Holland. Dat is het uit gangspunt van een nota die de provincie heeft uit gebracht onder de titel „Van inspraak naar mee spreken". „De inbreng van patiëntenorganisaties zal moeten verschuiven van inspraak naar mee- spraak", aldus de nota. provincie wil daarom bij élk nieuw plan doorqmiddel van een brochure kort en helder een samenvatting publiceren, en op grote schaal verspreiden* Provinciale Staten houden na tuurlijk het laatste woord bij het nemen van besluiten, maar de patiëntenplatforms worden voortaan al vanaf het begin betrokken bij het ontwerpen van nieuwe plannen. Uitbrei ding van de capaciteit van deze patiëntenplatforms is daarom volgens de provincie j5n vermijdelijk. De 'provincie wil een werks groep instellen dié-meet bestu- deren of een netwerk van on-1 afhankelijke klachtenopvang mogelijk is. Deze werkgroep wordt verder gëvpaagd een in£ inventarisatie te maken naar dë mate waarin patiënten door"dë besturen van ZuidhollancUft gezondsheidsvoorzieningen'u x worden betrokken bij het bê^ sturen van die instellingen. Voor het instellen van jde werkgroep is 40.000 '^tilden uitgetrokken. LEIDEN Het gaat niet goed met de medische 06-lijn, die ruim twee maanden geleden van start is gegaan, „'t Kan zeker beter", begint H. Wind, een van de twee initiatiefnemers voor de lijn, voorzichtig. Om minder behoedzaam te stellen dat „we op deze manier niet kunnen doorgaan. Er moet geld bij. We twijfelen eraan of we ermee moeten door gaan". Mensen die de lijn bellen krijgen een bandje te horen. Daarop wordt in vier tot tien minuten informatie gegeven over een bepaalde ziekte of aandoening. Per maand werd er tot nu toe tienduizend mi nuten naar de bandjes geluis terd. „Je kunt dus niet zeg gen dat het slecht gaat", vindt Wind. Een rekensom metje leert dat er bij een ta rief van vijftig cent per mi nuut 500.000 cent, ofwel vijf duizend gulden binnenkomt. De helft daarvan is voor de PTT, de andere helft voor Wind en zijn compaan W. Landman. „De opbrengst is echter te laag, er moet geld bij", oor deelt Wind, die nog niet weet hoe de toekomst van de lijn eruit ziet. „We twijfelen. Stoppen is het meest radicale, maar dat vinden we eigenlijk zonde. Verder kunnen we wachten tot het technisch mogelijk is een bemande lijn te gaan exploiteren. Een der gelijke lijn was ons oorspron kelijke idee. Tot nu toe was dat echter niet mogelijk. Ook kunnen we hét nog een tijdje aanzien of de belangstelling voor de lijn aantrekt". De mogelijkheid om de lijn via een promotiecampagne be kender te maken bij het pu bliek zien de beide Leidse artsen niet zitten. „Het be zwaar van een dergelijke campagne is dat die geld kost. En juist daar wringt de schoen". Boosdoener Dat er (nog) geen geld met de 06-lijn wordt verdiend komt doordat de kosten erg hoog zijn. „Per maand zijn we tus sen de 7500 en 15.000 gulden kwijt", meldt Wind. De ad- vertentiekosten blijken daar bij de grote boosdoener. „We maken de onderwerpen die via de 06-lijn worden behan deld wekelijks bekend via advertenties in dagbladen. Dat hebben we breed opge zet. Twee landelijke ochtend bladen en een aantal regiona le kranten". Het verstrekken, op aan vraag, van de tekst van de bandjes, verloopt wel kosten dekkend. „We hebben het verhaal altijd voor onszelf op papier staan. Voor elke aan vrager maken we daarvan een copie en we berekenen de portokosten door", ver klaart Wind. De twee jonge artsen begon nen begin oktober met de in formatielijn. Daaraan gingen twee jaren van voorbereiding vooraf. In die tijd signaleer den de twee tijdens stagepe rioden in ziekenhuizen en bij huisartsen dat de relatie die artsen en patiënten er op na houden gebrekkig is. Vaak ontbreekt het aan een goede overdracht van informatie. Dat wordt volgens het twee tal veroorzaakt doordat art sen te weinig tijd hebben om patiënten voor te lichten, ter wijl patiënten zelf vaak geen vragen weten of durven te stellen. j?ner LEIDEN Glibber Pop .30- leeft niet. Het pop-festival 'eerdat zaterdag in de Stads- gehoorzaal werd gehou- trok nauwelijks be- langstellenden. Slechts vierhonderd mensen be- °Ej] zochten de eerste versie zo'van wat een jaarlijks fes- eer tijn moet worden. Daar- fzJdoor stonden de meeste. nauwelijks bekende bands eaflvoor een vrijwel lege zaal uit] te spelen. Glibber Pop is de naam van het festijn. De naam wekt de verwachting dat de typisch Leidse volkse vorm van pop muziek ten beste wordt gege ven. Maar de bezoekers komen wat dat betreft bedrogen uit. Op het podium staat dan een naamloos bandje liedjes te co- verén van Marillion, Queen. The Beatles, De Dijk en V.O.F De Kunst. Verder luisteren de optredende bands naar namen als Mister Cool, Blue band en Opel Kadeath. Pas echt „glib berig" zou zijn geweest een reünie van de band rond de le gendarische Rubberen Robbie. Ook Gratis Bier en Buzz Buzz De Strippenkaarten zouden er goed zijn ingaan. De portier bleek zaterdag te delen in de misère. „Een goe denavond, het is niet zo erg druk binnen". Hij had er dui delijk niet veel zin in. Zijn za terdag loopt deze keer van twee uur 's middags tot tot twee uur in de nacht. En dat voor erg weinig „klanten". De bands in de grote zaal de den hun best, daar lag het niet aan. Van amateurs mag je trouwens niet meer verlangen. De vraag is wat de organisatie, art centre De Droomfabriek, voor ogen heeft gestaan toen De bands deden hun best tij dens de eerste aflevering van Glibber Pop. Het publiek liet het echter afweten. FOTO: WIM VAN NOORT ze dit heilloze plan opvatte. Een leuke barband is nog niet direct geschikt voor een Stads gehoorzaal. Als die dan ook nog matig gevuld is, blijft er maar weinig over van het in aanleg leuke idee. Dat zou dan wel uitgewerkt moeten mid dels een programma vol echte Leidse glibbers. Bovendien zouden dan echte toppers op popgebied aangetrokken moeten worden. De beloofde mengeling van onbekende bands met groepen die al flink naam hebben gemaakt, was er niet. De toppers ontbraken en daardoor wellicht ook het pu bliek. «Automobilist rijdt over Stevensbrug LEIDEN Een 31-jarige Lei- idenaar heeft in de nacht van jroif zaterdag op zondag de slag- *]boom verwijderd van de nieu- [we Stevensbrug. Tegenover de I politie verklaarde hij dat het erlejging om een grap en dat hij an van plan was om de boom te- te plaatsen als hij over de brug die alleen is bestemd 0 3V0°r fietsers en openbaar ver- huit voer zou zijn gereden. 3.30 kinj ideijVoordat hij dat kon doen, was ïdejde door omwonenden gewaar- v0<jschuwde politie al ter plekke. Winkelcentrum doelwit dieven LEIDEN In drie win kels in het winkelcentrum aan het Vijf Meiplein is in de nacht van vrijdag op zaterdag ingebroken. Bij een slijterij verdween een bedrag van ongeveer vijf tienhonderd gulden en uit de kassa van een meubelzaak werd wisselgeld weggeno men. Ook een groentezaak werd doorzocht maar daar was geen geld te vinden. In alle gevallen forceerden de daders de toegangsdeur om binnen te kunnen komen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags Jïtussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071-12.22.48 en uw krant 3wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Tekenend beeld voor de opkomst tijdens de slot-„manifestatie" van de actieweek voor Wenchi. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN - De actieweek Leiden voor Wenchi is za terdagmiddag op teleur stellende wijze afgesloten. De manifestatie in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk werd zo matig bezocht dat de le zingen die op het middag programma stonden, wer den afgelast. Alleen voor het avondprogramma waarin Afrikaanse muziek werd gespeeld en Anansi- verhalen werden voorge dragen, was belangstel ling. „Maar zelfs daarvoor bestond het publiek voor driekwart uit bekenden", aldus Hans de Bekker, een van organisatoren van de actieweek voor het dis trictsziekenhuis in Ghana. On danks de geringe opkomst in het Volkshuis zaterdag is de actieweek van de Werkgroep Remedi financieel geen mis lukking geworden. De tiental len warm aangeklede scholie ren die zaterdag in de stad een collecte hielden onder het zich voornamelijk met Sinterklaas inkopen bezig houdende pu bliek, hebben naar schatting tussen de vijf en zesduizend gulden bijeen gebracht. Als het bedrag wordt verdubbeld door het ministerie van ontwikke lingssamenwerking en de 5.000 gulden die al door de Stichting Horizon was ingeza meld, .komt de Werkgroep toch nog op het streefbedrag van 15.000 gulden. Met dit geld wordt een voorlichtingscen trum gebouwd dat tegelijker tijd kan dienen als administra tief centrum voor de Afri kaanse gezondheidswerkers. Lof „De kinderen verdienen alle lof. Hun inzet was fenome naal", roemt De Bekker de Leidse scholieren. De organi sator van de actieweek is door de geringe belangstelling niet zo uit het veld geslagen dat hij geen herhaling van de actie week wil. „Ik denk dat de da tum zo vlak voor Sinterklaas niet gelukkig was gekozen. Ook hadden wij de indruk dat het Volkshuis niet zo'n beken de plaats is als bijvoorbeeld De Waag waar je makkelijk even naar binnen loopt". De Bekker denkt ook dat de organisatie van een nieuwe ac tieweek op andere wijze moet plaatsvinden. „Nu zijn we en kele weken van te voren be gonnen met de organisatie om dat plotseling bleek dat we niet in aanmerking kwamen voor enkele subsidies. We kre gen vervolgens weinig mede werking van de Ghanese ge meenschap in Nederland en moesten uiteindelijk bij de Su rinaamse gemeenschap aan kloppen. Toen was programma snel maar wel erg laat, rond. Volgend jaar moeten we een De actieweek Leiden voor Wenchi is een initiatief van de Werkgroep Remedi in samen werking met de Horizon Hol» land. Doel is geld in te zame len voor het Ghanese districts ziekenhuis in Wenchi. In de voorgaande jaren heeft het ziekenhuis via de Werkgroep Remedi al twee auto's gekre gen die ingezet zijn bij vacci natieprogramma's. Verder is er een autobrug gebouwd en een werkplaats ingericht. Het district Wenchi is immers zo groot als Gelderland en bezit naast het ziekenhuis elf gé- zondheidsposten. Om de ver binding tussen de posten en het ziekenhuis mogelijk te ma ken zijn auto's onontbeerlijk. De Werkgroep heeft verder veel ziekenhuismateriaal naar Wenchi gestuurd. Daarnaast wordt wetenschappelijk on derzoek in het Wenchi-district gedaan. Op basis daarvan kun nen veel voorkomende ziekten als rivierblindheid beter wor den bestreden. Zo heeft Michel Dogger tijdens een bezoek de bevolking getest op rivier blindheid. Iris van der Does vertrekt in maart naar Wen chi om onderzoek te doen naar het tekort aan vitamine A bij de bewoners van het district. Gezin bijna gedood door koolmonoxyde VOORSCHOTEN Een Voorschotens gezin is gister morgen ternauwernood ont snapt aan koolmonoxydever- giftiging. De vader van het ge zin, dat in de Johan Willem Frisolaan 45 woont, belde de brandweer op omdat hij zijn vrouw en twee kinderen niet wakker kon krijgen. Ook klaagde hij over een gaslucht. Brandweercommandant J. Herpst besloot direct twee zie kenauto's te sturen. In de wo ning bleek koolmonoxyde gas te hangen. Het gezin werd naar het Academisch Ziekenhuis Leiden vervoerd. Alle gezinsleden bleken kool monoxyde in het bloed te heb ben. Lezing Wereldreizigster Karin Schaedtler geeft morgen een dialezing over de zijderoute bij volksuniversiteit K en O aan de Oude Vest 45. De zij deroute is 5000 kilometer lang en loopt van Islamabad naar Xi'an in China. Over de eeuwenoude handelsroute trekken nu toeristenkarava nen op zoek naar avontuur. De lezing begint om 20.15 Bibliotheek In verband met Sinterklaas is de Centrale bibliotheek in de Nieuwstraat morgen om 16.00 uur gesloten. De wijk bi bliotheken zijn de gehele dag gesloten. Huisvrouwen De Leidse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen organiseert verschillende activiteiten in de maand december. Donder dag is er een kerstexcursie naar Keulen en een week la ter wordt kerstmis gevierd in restaurant De Bijhorst in Wassenaar. Voor dinsdag 19 december staat de excursie „Gouda bij kaarslicht" op het programma. Verder wordt een korte vakantie van 22 tot 26 januari in Winterberg voorbereid. Voor meer infor matie: 071-132036 of 210314. PvdA Het maandelijkse spreekuur van de PvdA afdeling Leiden wordt donderdag gehouden. Van 19.00 tot 21.00 uur kun nen in het Gulden Vlies aan de Breestraat vragen worden gesteld. Dat kan ook telefo nisch via 071-254547. Debat Stichting het Leids Debat houdt op donderdag een zo genaamd Cambridge Union debat" met als stelling: „Het einde van alle ideologiën is in zicht". Het debat heeft plaats in het Academiege bouw, Rapenburg 72 in Lei den en begint om 19.30. Aan het woord komt onder ande ren oud-minister F. Bolken- stein. Onroerend- goedbelasting voor ondertunneling LEIDEN De WD wil verhoogde ontvangsten uit de onroerendgoedbelas- ting gebruiken voor on dertunneling van het Sta tionsplein. In een brief aan de gemeente raad stelt de VVD dat het „be bouwde areaal" door de ont wikkeling van het stationsge bied aanzienlijk toeneemt. Voorwaarde is echter dat de ontwikkeling op alle gebieden plaats heeft, bijvoorbeeld zoals in het Mabon-plan wordt voorgesteld. Door deze toena me stijgen de ontvangsten van de onroerendgoedbelasting. De VVD vraagt of het college deze extra opbrengst aan de ontwikkeling van het stations gebied en dan vooral aan de gemeentelijke verkeersvoor- zieningen, zoals ondertunne ling, ten goede wil laten ko men. Tuinhuisje brandt uit LEIDEN Een tuinhuisje op het complex Ons Bui ten aan het Horstenpad is zaterdagavond volledig uitgebrand. De eigenaar ontdekte rond half negen dat het gebouwtje in lichterlaaie stond. Hij gaat ervan uit dat het vuur is ont staan toen iemand de potka chel wilde aansteken. De auto matische ontsteking werkt niet goed. Daardoor is waar schijnlijk butagas in de kachel gekomen. Bij het aansteken met een lucifer is de kachel waarschijnlijk ontploft. De po litie vermoedt dat de onbeken de dader verwondingen heeft opgelopen. Politie trapt er niet in LEIDEN Een 21-jarige Lei denaar heeft gistermiddag te vergeefs geprobeerd i de politie in de maling te nemen. De rechter had hem een ontzeg ging van de rijbevoegdheid op gelegd en daarom moest ae man op het bureau zijn rijbe wijs komen inleveren. Gister middag vertelde hij dat hij het roze papiertje kwijt was en dat hij met de bus naar het politie bureau was gekomen. Agenten geloofden niet veel van dat verhaal en zagen dat de man vlakbij het bureau in zijn auto stapte. Hij bleek zijn rijbewijs gewoon bij zich te hebben en kon het alsnog inleveren. Bo vendien is proces-verbaal te gen hem opgemaakt. ARBEIDSINSPECTIE: LEIDEN Het Leidse bouwbedrijf IBB-Kondor heeft correct gehandeld bij het verwijderen van asbest uit woningen aan de Drechtstraat in Leiden. Grootonderhoud werd toen op aanwijzing van de Arbeidsinspectie stilge legd omdat asbesthouden de rioolbuizen werden aangetroffen. Volgens de Socialistiese Partij waren toen de voorschriften niet nageleefd. W. Smid, hoofd van het dis trict Zoetermeer van de Ar beidsinspectie waaronder ook Leiden valt, zegt dat IBB-Kon dor toen wel juist heeft gehan deld. „In dit geval is het werk door de werkgever zelf stilge legd en zijn in overleg maatre gelen genomen". Het incident in de Drecht straat is door de SP opgevoerd in haar campagne om een ver bod op asbest opgenomen te krijgen in de gemeentelijke bouwverordening. Smid vindt zo'n verbod op zich een goede zaak. Maar hij stelt ook dat dat asbest in feite al niet meer wordt gebruikt in nieuwbouw. „Er is al een totaalvefbodi op het gebruik van asbest aange-> kondigd. Ook de.minister q/an sociale zaken heeft bij bet slui ten van een convfchant voor de bouw. GA O daar nog eens op- gewezen. In die zin is zo'n ver- het werken met asbest vooral om slooppanden. Maar er kan niet genoeg- op worden gewe zen". Asbest geldt als zeer kanker verwekkend. Het inademen van enkele deeltjes levert al gevaar op. Er gelden zeer strenge regels voor het ver werken van asbest, daarbij moet in veel gevallen ook ae Arbeidsinspectie m worden be trokken. Volgens" de SP Wor den'de voorschriften regelma tig overtreden. Volgens Smid li», dat echter uitzonderlijk. Hij .Stelt dat over het algemeen passende maatregelen worden genomen zodra asbest wordt aangetroffen of als bekend is dat ermee moet worden ge werkt. Geld weg juit woningen LEIDEN Uit een aantal woningen in Leiden is in de nacht van vrijdag op zaterdag een flinke hoeveelheid geld verdwenen. Zo-werd uit een woning aan de Driftstraat ruim 2500 gulden ge stolen en verdween uit een flatwoning aan de Topaaslaan een bedrag van ruim 3000 gulden. De inbrekers namen bovendien sieraden mee. De 24-jarige bewoner van een flatwoning aan de Arendshorst mist sinds vrijdag ruim 1500 gulden, een videorecorder, een ste reotoren en dertig compact discs. De daders kwamen binnen door een bovenraampje te forceren. Dat gebeurde ook in een woning aan de Cobetstraat waar een cd-speler, ongeveer 75 com pact discs en enkele sieraden werden gestolen. Auto's beschadigd HAZERSWOUDE Auto's die stonden geparkeerd in de Bilderdijklaan, Rubenslaan en Lucas van Leijdenstraat zijn dit weekeinde bescha digd. Een van de voertuigen werd opengebroken en de radiocassetterecorder bescha digd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7